jhthuis van Sint-Niklaas wordt één der modernste van het land Kemzeke Landbouw Vraagt IIGHE1D «'I Pleintje» in Sint-Niklaas hee« z'n Ik neem de pen ter hand natanmiohaan Boekenbeurs in Sint-Niklaas petanquenaan exponent van verrechtsing Vlaamsnationale boekenbeurs in Sint-Niklaas in Sint-Gillis-Waas Bormsdag in Sint-Niklaas duurde karnaval-prinsenpaar een heel weekend 10 - 5.4.1985^,* niljoen werken Liberale zelfstandigen bijeen Er was nogal wat te doen op het Kon. Elisabethplein (kortweg 't Pleintje genoemd) in Sint-Niklaas, afgelopen zondag. De tweedehands markt moest vanwege het slechte weer in een tent onderdak krijgen. Niét overdekt is de petanquebaan, een nieuwigheid in deze buurt die tijdens het voorbije weekend werd ingehuldigd. Het initiatief tol een en ander ging uit van de Culturele Centrale Plein Co van het ABVV, en de stad Sint-Niklaas rtrnpo hii Int dp nnnlev van hel nlein. (foto's Iv) De gemeenteraad van Sint-Niklaas heeft vrijdag 29 maart een belangrijke beslissing genomen in verband met het stedelijke slachthuis. De raad keurde eenparig het definitief ontwerp goed van de renovatie- en uitbreidingswerken die binnenkort aan het slachthuis van Sint-Niklaas zullen uitgevoerd worden. De raming van deze werken beloopt liefst 135.863.070 fr. De voorziene betoelaging ten belope van 60% werd hiervoor aangevraagd. In 1959 werd het stedelijk slachthuis van Sint-Niklaas be drijfsklaar. Dat betekent dat de huidige infrastruktuur liefst 25 jaar oud is, wat meteen inhoudt dat men én technisch én funktioneel dringend aan renovatie toe was. Ondanks het om een «open baar» slachthuis gaat loont het de moeite even een korte his toriek van dit dossier te schetsen. In zitting van 30 januari 1981 ging de gemeenteraad princi pieel akkoord met de uitvoe ring van uitbreidings- en reno vatiewerken aan het stedelijk slachthuis. Eerder werd aan de stad medegedeeld dat het mi nisterie van volksgezondheid en van het gezin principieel akkoord gaat om ten belope van 60% tussen te komen in de uitgave voor bedoelde werken. Door het kollege van burge meester en schepenen werd in zitting van 28 mei 1982 de B.V. Food Industries Research and Engeneering uit Wageningen aangesteld als ontwerper en in november 1983 keurde de heer gouverneur van Oost-Vlaanae- ren het met de ontwerper af te sluiten contract goed. Op 12 december 1983 werd aan de ontwerper officieel het bevel gegeven met de studie-op dracht van deze noodzakelijke verbeteringswerken te be ginnen. In zitting van 23 maart 1984 stelde de gemeenteraad - in afwachting van de algehele re novatiewerken - reeds het de finitief ontwerp vast i.v.m. de dringende uitbreidingswerken aan de koelinstallaties van het stedelijk slachthuis. Voormel de werken werden reeds uitge voerd door de n.v. Grencobel voor een bedrag van 3.119.907 fr. Door de ontwerper werden in middels de lastenboeken met bijhorende plannen en teke ningen opgemaakt i.v.m. de uitvoering van de noodzakelij ke geachte globale uitbrei dings- en aanpassingswerken aan het stedelijk slachthuis. Die werden goedgekeurd door de Gemeenteraad. Er werd tot indeling in perce len overgegaan om organisato rische redenen aangezien het produktieproces tijdens de uit voering van de verbete ringswerken niet of althans mi nimaal mag verstoord worden. Door het Provinciaal Bestuur voor de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening werd op 6 februari 1985 de bouwver gunning afgeleverd voor deze werken. De door de ontwerpers, de B.V. Food Industries Re search and Engeneering uit Nederland, opgemaakte ont werpen in het kader van de uitvoering van uitbreidings- en aanpassingswerken aan het Stedelijk slachthuis zijn: Te gunnen na het uitschrijven van een openbare aanbeste ding Ruwbouw 27.677.000 fr. Te gunnen na het uitschrijven van een beperkte offerte-aan vraag deel koeling: perceel 1: koeltechnische wer ken 6.953.500 fr. perceel 2: isolatiewerken 7.845.160 fr. deel elektriciteitswerken 7.845.000 fr. deel slachttechnische werken: perceel 1: varkensslachtlijn 28.897.400 fr. perceel 2: runderslachtlijn 16.781.00 fr. perceel 3: hangspoor 9.480.000 fr. perceel 4: weegtoestellen 6.105.000 fr. deel mechanische werken 8.518.010 fr. deel zuiveringsinstallatie 4.761.000 fr. Algemeen totaal 135.863.070 fr. In Kemzeke werd uit ongeveer Op basis vari hun mooie kledij zestig jeugdige karnavalvier- werden tweemaal drie kandi- ders een prinsenpaar gekozen daten weerhouden voor de uit en de deelnemertjes werden eindelijke finale. Voor de da- als het ware onder de prijzen mes waren dat Karine van Re- bedolven. 's Avonds was het mooriel. Laurette De Permen- dan de beurt aan de «grote tier en Nicole Jacquet. Voor mensen» om op hun manier de heren Gerry Smet, Peter karnaval te vieren. van Hoecke en Marc Van Gas- se. Uiteindelijk werd Peter Zaal Malpertus was volge- Van Hoecke de karnavalprins stroomd met karnavalvierders en Laurette De Permentier de uit Kemzeke, maar ook heel prinses. Deze laatste verlengt wat sympatisanten uit naburige haar titel met één jaartje, gemeenten. Zo merkten we ondermeer karnavalisten uit Belsele, Sint-Gillis en Sint- Kemzeke. De best of mooist verklede karnavalvierders mochten op de foto (gremar) Pauwcis. Gremar Gedurende het paasweekend organiseert het extreem-rechtse NJSV een zogezegde «Vlaamsnationale» boekenbeurs. Dit «Vlaams-nationale» is slechts een dekmantel voor het NJSV om haar racistische en antikommunistische propaganda te verber gen. Enkele bewijzen ter staving: in haar tijdschrift De Vrijbui ter wist het NJSV de oprichting van een steunfonds voor Luk O. te melden Deze jongeman werd veroordeeld tot vier jaar effektieve gevangenisstraf wegens het neersteken van een jonge Marokkaan, die deze moordaanslag ternauwernood overleefde. Tijdens het proces werd één zaak duidelijk: het enige motief was rassenhaat. Dat het NJSV de dader van zulk een aanslag steunt, heeft nog weinig met «Vlaams» te maken. In zijn lokaal ontving het NJSV de leider van het fascistische VMO en heeft het maandenlang stickers verspreid voor de vrijlating van het boegbeeld van extreem-rechts in Vlaanderen. De sprekers op de «Vlaamse boekenbeurs zijn dan ook van hetzelfde kaliber: D. Delvo. Deze fascist zetelde in 1941 in de leiding van het VNV en werd in 1942 leider van de fascistische eenheidsvakbond de Unie van Hand- en Geestesarbeiders. In 1945 werd hij ter doodveroordeeld, maar vluchtte naar het buitenland, waar hij dertig jaar in ballingschap leefde. Nu vertoeft hij opnieuw in ons land, waar hij de kost verdient door het schrijven van boeken (o.a. «Demokratie in Stormtijd») waarin hij zijn fascistische ideeën van vroeger verder blijft verkondigen. Arthur De Bruyne is een andere spreker die ten tonele wordt gevoerd. Deze journalist van 't Pallieterkc was één van dc tenoren van de Vlaamse Koncentratie in 1949, waaruit de VMO werd opgericht. Dat deze boekenbeurs dan ook eerder een verzameling zal zijn van alle extreemrechtse, racistische en fascistische literatuur die men in Vlaanderen kan vinden staat voor ons als een paal boven water. Erger wordt het wanneer wij konstateren dat schepen Antheunis (VU) de opening verzorgt. Hij is hiermee niet aan zijn proefstuk toe. Een goed jaar terug opende hij een gelijkaardige boeken beurs, waar uiterst rechts in Vlaanderen (zoals VMO, Voorpost) e.d.m. het merendeel van de stands voor hun rekening namen. De banden van sommige VU-topmannen met uiterst-rechts berusten blijkbaar niet op toeval of op onwetendheid. Wij vragen dat de wet op het verbod van racistische propaganda ook in onze stad wordt toegepast en dat fascisten geen spreek recht krijgen. De gruwelen van Auschwitz 40 jaar geleden, die dezer dagen worden herdacht, mogen nooit in dc vergeethoek geraken. Vrijdag 5 april organiseert het Anti-fascistisch Front een beto ging om 18 u. aan de Ossemarkt te Antwerpen Het AFF betoogt tegen de beslissing van de stad Antwerpen om dc stadsfeestzaal toe te kennen aan de Odal-grocp (VMO). Wij doen een oproep aan alle anti-fascisten uit het Waasland om aan deze betoging deel te nemen en om op die manier hun ongenoegen te uiten over de verregaande verrechtsing in het Waasland. Namens de Party van de Arbeid Jan Vandeputte J. Maes vers, affiches, pamfletten, tijd schriften) Via een dergelijke beurs wil het NJSV zich ook kenbaar maken aan een groter publiek en trachten te komen tot een betere samenwerking met meer traditionele verenigingen binnen de Vlaamse Beweging Het NJSV betreurt in dat ver band dat b.v. het Davidsfonds wegens een al te drukke kalen der niét aan deze beurs kan deelnemen. Vrijdag 5 april om 20 u. gaat de boekenbeurs open, waarbij Daan Antheunis, schepen van kuituur van de stad Sint-Ni klaas het openingswoord zal spreken. Hierna volgt een re ceptie voor alle genodigden, muzikaal opgeluisterd door Jan Tfekzak. 21aterdag 6 april is de beurs de hele dae geopend van 10 tot 18 u. Om 14 u. is als gastspreker L.H. Cotvooghel voorzien. Deze kleurrijke figuur en geestige kauseur is vooral bekend als medewerker van 't Pallieterke, waar hij instaat voor de kol derbladzijde. Hij is auteur van boeken zoals «Waar ons het vaandel voert» en «Ik, een on waardige». Om 16 u wordt een tweede voordracht gehou den door Edgar Delvo, die de meer ernstige toer zal opgaan Dat Delvo misschien niet zo bekend is bij het grote publiek, is vooral te wijten aan de re pressie na de tweede werel doorlog. Toch is zijn naam binnen de Vlaamsnationalisti- sche beweging een begrip, vooral omdat zijn geschriften «Sociale Collaboratie», «De Mens Wikt»... vaak nog de basis vormen van de solidaris tische maatschappijvisie van vele Vlaamsnationalisten. Zondag is de beurs geopend van 10.30 u. tot 17 u. en om 15 u. zal een gesprek plaatsvinden tussen A. De Bruyne (E.D.V. - 't Pallieterke) en Jan Vinckx (onder voorbehoud), vooraan staande kenners van de ge schiedenis van de Vlaamse Be weging. Vermelden we nog dat tijdens de boekenbeurs een doorlo pende schilderijententoonstel ling van de jonge kunstenaar Peter van Horenbeke plaats heeft en dat elke bezoeker so wieso deelneemt aan een gratis tombola. G.P. Zondag werd in Sint-Gillis-Waas over landbouw gekongresseerd door Liberaal Verbond voor Zelfstandigen. Het woord werd gevoerd door Rik (over opleiding), PW-volksvertegenwoordiger Frans Verbérckmoes (over de landbouwprijzen) en provinciaal voorzitter Roger Van Kerckhove (over vraagt zelfstandigheidhet thema van de landdag). Er waren een belangstellenden (foto's Iv) De 35d" Bormsdag in Sint-Niklaas, geboortestad van August Borms, vond op 3 rwerl plaats. Maar vrijdagavond al werd de tentoonstelling «Kruisweg» van Vovoni de Van Esbroeck) geopend in het kollege en zaterdag werd een vormingsdag voorj zon opgezet. Zondag, palmzondag tegelijk, kon men (zie foto's) getuigenissen ftn<x pausjaar horen: sprekers waren Jef Matton, Guido Van der Meersch, Eric en Luc Collet. De VNJ-muziekmakers droegen bij tot het welslagen van dc Dit jaar komt paus Johannes-Paulus het kruis brengen naar Vlaanderen en jonge handen en krachten moeten het kruis weer opnemen en getuigen, repressiekinderen en de nieuwe generatie in opbouw, die tien jaar terug als het dubbele kruis Anno Sancto» - Amnestiete voet naar Rome droegen», toelichting die door de organisatoren werd verstrekt (foto's Iv) Tijdens het weekend van 5, 6 en 7 april organiseert het NJSV (Nationalistisch Jongstudentenverbond) Waasland een Vlaamsnationale boekenbeurs in zaal De Panda, Grote Markt te Sint-Niklaas. Met deze boekententoonstel ling wil het NJSV aan een zo ruim mogelijk publiek een blik gunnen op wat er zo allemaal aan lektuur in verband met Vlaamse Beweging en Vlaamsnationalisme op de markt is... Verder is het de bedoeling een betere versprei ding te geven aan voorlichtingsliteratuur en studie- en dokumentatiemateriaal die kaderen in het ideeëngoed van de Vlaamse Beweging. Het NJSV is verheugd, te kun- king stellen. De meest diverse nen rekenen op de medewer- soorten boeken zullen op deze king van de uitgeverijen Dan- beurs verkrijgbaar zijn: the en De Nederlanden en op Vlaamse literatuur, poëzie, de steun van de Voorpost-Boe- kunstboeken, historische wer- kendienst en van het Vlaams- ken, essays, politieke en eko- Nationaal Boekenfonds, die nomische tractaten. strips en een heel gamma aan publika- dies meer. Bovendien zal nog ties van uitgeverijen zoals een stand zijn met allerlei pro- Soethoudt, De Vlijt, De Roer- pagandamateriaal uit de domp en Lannoo ter beschik- Vlaamse Beweging (zelfkle-

De Voorpost | 1985 | | pagina 12