l Grote schade aan gemeentelijk groen in Beveren Geen motie tegen kern- transporten in Beveren bevesl I8j§vj 1 WlT «Sfiml lull 14 - 5.4.1985 - De Voorpost "wUlllft jp WGi igd De overkoepelende milieugroepering Abllo heeft enkele weken geleden een bezoek gebracht aan de zetel van de Nationale Landmaatschappij te Gent. Het was de bedoe ling om daar de nieuwe plannen voor de ruilverkaveling te Meerdonk te gaan inzien. Het bezoek werd uiteindelijk een maat voor niets. Géén van de ambtenaren die bij het projekt in Meerdonk is betrokken was aanwezig. Nog diezelfde dag kondigde Abllo aan, het daarbij n'et te zullen laten. De milieugroepering maakt zich al geruime tijd zorgen over de manier waarop de ruil verkaveling in Meerdonk wordt uitgevoerd. Volgens Abllo heeft men het niet zo meteen begrepen op het be houd van natuur en landschap. Sombere berichten in die zin waren bij de vereniging bin» nengesijpeld. Abllo wou een en ander zelf checken maar een eerste poging om de plan nen in het gemeentehuis van Sint-Gillis in te zien draaide op een sisser uit. Sekretaris Rom- baut en Jan Dhollander als voorzitter van de Wielewaal werden in Gent ontvangen door de h. Willems, sekretaris van het ruilverkavelingsko- mité. De plannen zijn nu bekend en volgens Rombaut ziet het er inderdaad niét zo hoopgevend uit. «Van een aantal percelen waar waardevolle kreekrestan ten voorkomen wil men inder daad landbouwgrond maken. We vragen vanuit de vereni ging al jaren, die percelen te vrijwaren en het waardevolle ervan werd overduidelijk be nadrukt in een studie van de RUG. Een aantal percelen zul len moeten worden opgehoogd en in die optiek werd onder meer een verzoek gericht aan de Polder van het Land van Waas om de Turfbankendijk aan het ruilverkavelingskomité te verkopen. Ook dat voorne men stemt ons somber. De plantengroei op die dijk is im mers interessant. Wanneer men op bepaalde plaatsen grond gaat weggraven om an dere percelen op te hogen gaat op termijn al het waardevolle verloren», aldus nog sekretaris Rombaut. De verkoop van de Turfban kendijk wordt op 10 april be sproken tijdens de algemene vergadering van het Wase Pol derbestuur. Binnen dat be stuur zou een meerderheid niét meteen te vinden zijn voor de transaktie. Dat komt onder meer omdat de verkoop maar zo'n honderdduizend frank zou opbrengen. De Stropers Abllo dringt ook al jaren aan om het bosrijke gebied De Stropers op grondgebied van Stekene en Sint-Gillis het sta tuut van staatsnatuurreservaat te verlenen. De milieugroepe ring wil dat verzoek ingewilligd zien omdat met zo'n statuut een beter beheer kan worden gevoerd en er bovendien méér geld wordt vrijgemaakt voor natuurbehoudinitiatieven. Een aanpassing van het statuut werd eerder ook al gevraagd door de Hoge Raad voor Na tuurbehoud. Abllo heeft in dat verband ook steun gezocht bij de Wase parlementsleden, van wie de meesten bereid werden gevonden om het zo veelste verzoek kracht bij te zetten. Nu blijkt er dan toch schot in de zaak te komen. Bij de ge meentebesturen van Stekene en Sint-Gillis is een brief van Akkermans binnengekomen, waarin wordt gesteld dat de administratie de opdracht heeft gekregen om een proce dure tot wijziging van het sta tuut in te zetten. Sekretaris Rombaut noemt de recente ontwikkeling een niet onbe langrijke stap. Abllo heeft een paar weken geleden ook met Wase parle mentsleden milieuproblemen besproken. Daarbij is ook de vestiging van een afvalverwer- kend bedrijf en een stortplaats op de opgespoten terreinen op de Wase Scheldeoever ter sprake gekomen. In grote lij nen zou over het opzet over eenstemming bestaan. Binnen Abllo wordt overwogen om in het najaar een debat over de mogelijke vestiging van zo'n bedrijf te organizeren. LVB Groenbekommemis in Beveren. Diensthoofd Van Bortel: Strenge vorst heeft ons parten gespeeld(Ivb) Ruim een maand geleden ai kon sekretaris Van Bastelaere van de Wase Bedrijfsgilde, ons bevestigen dat de extreme temperaturen in januari en februari oorzaak zouden zyn van een produktieverlaging by de aardbeiteelt in Mclsclc. Er werd overigens ook aanzienlijke schade vastgesteld aan bloemen en planten van het gemeentelijk groenpatrimo- nium. Op het grondgebied van groot-Beveren zyn er zo'n 250 tal plaatsen waar beplantingen werden uitgevoerd. Het ziet er nu naar uit dat vele planten de strenge vorst niet hebben overleefd. Bij de dienst parken en plantsoe nen, gevestigd op het Hof ter Saksen, kan men geen cijfer plakken op de schade, maar het is wel overduidelijk dat we de lente kaler tegemoet gaan dan andere jaren. We vroegen aan de h. Van Bortel, diensthoofd, om een balans op te maken. De kerncentrale in Doel blijft volop in de landelijke aktualiteit. Het ACV vindt het beter, voorlopig niet te beslissen over een bijkomende nukleaire eenheid (normaal gesproken wordt daarover half april uitsluitsel verwacht van regeringszijde). Heel binnenkort levert Doel 4 trouwens stroom ten behoeve van het Belgische elektriciteitsnet (Iv) De gemeente Beveren gaat niet in op het verzoek van het Brugs Aktiecomité voor Kernstop om een motie uit te werken tegen de momenteel aan de gang zijnde transpor ten van hoog-radio aktief afval tussen Doel en de Franse opwerkingsfabriek in La Hague. Het schepenkollege heeft de milieugroepering voorts nog laten weten dat ruim een maand geleden een motie werd goedgekeurd, waarin wordt gepleit voor een preventief veiligheidsbeleid op de Wase Scheldeoever. Over kerntransporten wordt daarin echter met geen woord gerept. We vroegen schepen Smet, bevoegd voor milieuzaken, om een toelichting. «We zijn uiteraard op de hoog te van deze transporten, maar de gemeente heeft op dat vlak geen bevoegdheid. Transport van radio-aktief afval word! nationaal geregeld. Dat belet niet dat we de zaak wel op de voet volgen. Onze milieudienst is uitgerust met een stralings meter en we kunnen dus, wan neer we dat nodig zouden ach ten, kontrole verrichten. Het gemeentebestuur is er gerust in dat de transporten verlopen volgens de internationale re glementen. We spreken ons niet uit over de vraag of die transporten al dan niet nodig zijn. Op ons grondgebied zijn nu eenmaal kerncentrales in geplant en dat brengt bepaalde konsekwenties mee», aldus schepen Smet. Milieu-ambtenaar Mark De Pauw gaat wellicht nog deze maand stage volgen op de kerncentrale van Doel. Het is de bedoeling van De Pauw om op die manier beter vertrouwd te geraken met apparatuur voor het meten van stralingen. De gemeente wordt niet auto matisch op de hoogte gebracht wanneer er transporten zijn voorzien. Nog in verband met de motie die eerder inzake het veilig heidsbeleid op de Wase Schel deoever unaniem door de ge meenteraad werd goedgekeurd heeft minister Lenssens alvast positief gereageerd. Hij heeft laten weten dat alles in het werk zal worden gesteld om aan de verzuchtingen van Be veren tegemoet te komen. Het is bekend dat Beveren zelfs op hoog niveau zeer ernstig wordt genomen wanneer het om ge meentelijk milieubeleid gaat. Uitbreiding Er bestaan plannen om de ka- paciteit voor opslag van hoog radio-aktief afval in Doel aan zienlijk uit te breiden. Jaarlijks wordt een derde van de brand stofelementen in een kerncen trale vervangen. Die worden dan drie tot-zes maand in spe ciale bassins opgeslagen. Wan neer de kapaciteit in Doel wordt uitgebreid wordt het mogelijk op radio-aktief afval tot 1994 op te slaan. Het blijft wel mogelijk om een hoeveel heid naar het atoomcentrum in Mol te sturen, waar men gaat uitbreiden tot een capaciteit van 500 ton. De kans blijft immers altijd bestaan dat een kerncentrale onvoorzien moet ontladen worden. Vandaar dus dat men ook in Mol voor enige opvang van radio-aktief mate riaal kan zorgen. Voor de tweeling-kerncentrale Doel I en II beschikt men momenteel over een kapaciteit van 117 ton. Hier is een uit breiding voorzien tot 176 ton. De bassins voor Doel III zijn goed voor een opslag van 155 ton. Voor deze eenheid ziet men een uitbreiding tot 275 ton. In de onmiddellijke omge ving van Doel VI kan men 188 ton opslaan. Een uitbreiding is gepland tot 324 ton. De totale opslagkapaciteit in Doel wordt niet verdubbeld, maar zal wel aanzienlijk toenemen: van 460 tot 775 ton. Ontladen Sinds Doel I en II in werking zijn gesteld is er tot eind 1984 al 173 ton ontladen. Daarvan is 124 ton op transport naar Frankrijk gezet. Wat Doel-III betreft is al 41 ton ontladen, daarvan is nog niets afgevoerd. Het kontrakt met La Hague voorziet dat men in totaal 535 ton vanuit België op transport mag zetten en daarvan is tot eind 1984 al 365 ton afgevoerd. Voor dit jaar voorziet men dat van alle Belgische kerncentra les samen 87 ton zal worden ontladen. Volgend jaar zou in totaal 136 ton worden ontladen en diezelfde hoeveelheid voor ziet men ook voor 1987. Na 1990 bestaat de kans dat een en ander af zou nemen tot de jaarlijkse hoeveelheid van 110 ton. Het is immers de bedoe ling om de kerncentrales van brandstofelementen te voor zien die in plaats van twaalf achttien maanden kunnen meegaan. Een en ander heeft te maken met een hogere aan- rijking en het hulsmateriaal dat werd aangepast. Er is nog meer nieuws over kernenergie. Zoals in vorige bijdragen al gemeld wordt mo menteel op hoog niveau het zogenaamde uitrustingsplan van de 'elektriciens' bespro ken. Daarin wordt geopteerd voor een nieuwe (achtste) kerncentraleAls vestings plaats maakt Doel de meeste kans en de beslissing, die mid den deze maand wordt ver wacht, is voor het Waasland dus niet onbelangrijk. Vorige week heeft het Vlaam se ACV zijn standpunt over het uitrustingsplan bekend ge maakt. «Vooraleer men zich uitspreekt over investeringen voor elektriciteitsopwekking moet men deze energiewinning bekijken in het globaal ener giebeleid en zeker rekening houden met de weerslag op tewerkstelling, onafhankelijk heid, soepelheid en verschei denheid inzake energie- en elektriciteitsbevoorrading» zegt het Vlaamse ACV. De kristelïjke vakbond vindt ook dat de Vlaamse deelregering nauwer bij het energiebeleid moet worden betrokken en dat men ditmaal ook kansen moet geven aan de Kempische steenkool. Men doet er beter aan nog niet te beslissen over een bijkomende nukleaire een heid, zegt het ACV en wan neer dat wel gebeurt moeten vooraf een aantal onzekerhe den worden opgehelderd. Het ACV denkt hierbij aan de evo lutie van het elektriciteitsver bruik, het milieuaspekt, veilig heid en vestigingsplaats. Luc VAN BROECK Aan de bladafvallende strui ken is er in mindere mate scha de vastgesteld. Die planten zijn overigens goed bestand te gen de koude De rozen die op meerdere plaatsen zijn aange plant geven wél problemen, vooral dan de jongere rozen die gevoeliger zijn. Bij groen- blijvende heesters werd aan zienlijke schade vastgesteld, maar hier bestaat goede hoop op rekuperatie. Pas over enke le maanden zullen we een ba lans kunnen opmaken in welke mate ons gr oenpatrimonium de vorst heeft doorstaan», al dus de h. Van Bortel. De voorbije jaren is het aantal bloembakken op grondgebied van de fusiegemeente aanzien lijk toegenomen met name in Doel en Kallo. Hoe hebben die de strenge vorst doorge maakt? De h. Van Bortel: «De groenblijvende dwergheesters en koniferen zijn ten dode op geschreven. Die bloembakken moeten heropgevuld worden, er zit niets anders op. Over heel het grondgebied staan er zo'n honderd bloembakken: vijftig grote in polyester, vijftig kleinere in hout». Ook de schade in de kwekerij van Hof ter Saksen is niet zomaar weg te wuiven. De h. Van Bortel: «Vele plantjes zijn daar nog jong en bovendien uitheems. Van sommige soor ten was de winterhardheid ook nog niet gekend. De rozen hebben fel geleden onder de vorst en sommige variëteiten zijn tot in de griffelplaats aan getast. Bij het snoeien moeten we alle bruine delen weg knippen». De h. Van Bortel schat dat in de kwekerij tussen de drie tot vierhonderd soorten zijn ka- potge vroren. «Een van de konklusies is dat we sommige soorten beter niet meer aanplanten. We probe ren in het openbaar groen voor variatie te zorgen en gaan daarbij al eens op de experi mentele toer. Zo hebben we bijvoorbeeld een soort koni- feer gekruisd met een cypres. Snelle groeier en ideaal ook als haag. Toch gaan we die niet langer aanplanten, we moeten er immers rekening mee hou den dat het volgende winter alweer erg koud kan zijn». Bij de groendienst van Beve ren begint men normaal eind januari, begin februari, aan te planten. Door de vorst werd dat schema toch wel in de war gestuurd. Het aanplanten is pas deze maand kunnen begin nen en half april zou. om eoed te zijn, de karwei moeten ge klaard zijn. «We zitten dus min of meer in tijdnood», vertelt de h. Van Bortel. Bij de dienst parken en plantsoenen werkt men mo menteel op volle toeren. De twintig medewerkers die de buitendienst verzorgen hebben opdracht gekregen, te noteren welke planten de vorst zeker niet hebben overleefd. De be stelling die de groendienst had geplaatst is zo goed als volledig geleverd: van de in totaal vijf duizend planten zijn er zo'n daarmee wil men voorn opwarming door voorkomen. Schepen 1° I heeft afgelopen dinsda stallaties van Bayer bezocht Professor Heyndrikx lin RUG heeft Beveren licht over de omstan waarbij het ongeval in zich heeft voorgedaan pen Smet vertelt d Toen het lek in de grondse tanks zich bleken de sodasproeie veiligheidsfilters niét ken. De verantwoorde genieurs waren afw wel aanwezige ong arbeiders sloegen op d Zo'n omstandigheden de Kallose vestiging n ondenkbaar», besluit verse milieuschepen Beveren is zeker nooit Smet. Op het grondgebied van Beveren komen overigens geen bedrijven voor die ethy- leen produceren, die zijn er wel in de industriezone van Zwijndrecht. veiligheidsrapport Het is geen nieuws meer dat ook op de Wase Schelde-oever het beruchte methylisocyanaat wordt geproduceerd bij Bayer in Kallo. Dat bedrijf heeft na De tuinders van aardbeigemeente Melsele werden al een paar keer gekonfronteerd met ethyleen-vervuiling. Het is niet precies bekend welke bedrijven voor die verontreini ging verantwoordelijk moeten worden gesteld, maar de gemeente en de Wase Bedrijfsgilde hebben nu wel de krachten gebundeld om een klare kjjk op de zaak te krijgen. Tijdens een werkvergadering met schepenen Smet en Blommaert, milieu-ambtenaar De Pauw en een delegatie van de Bedrijfsgilde werden alvast een aantal voorstellen uitgewerkt. «Maatregelen uitwerken om ethyleenvervuiling te voorko men is niet zo gemakkelijk», vertelt ons milieuschepen Smet. «De manier waarop de zaak tot dusver is aangepakt kon nooit tot een goede oplos sing leiden. Een bepaalde tuinder stelt vast dat er weer zou geloosd zijn, verwittigt De Pauw en die doet op zijn beurt het nodige om luchtstalen zelf of te laten nemen. Op zo'n Ethyleen in Melsele. Schepen Smet: «We zijn géén aktiegroep, we sturen wel aan oplossing die in overleg met de bedrijven tot stand komt» (Ivb) krijgen we nooit de het ongeval in het Indiase Bho- gegevens in handen om in een pal z'n installaties doorgelicht latere faze met welomlijnde en geaktualiseerd. Daarbij voorstellen naar de industie moest rekening worden gehou- toe te stappen. Wanneer de den met de bedenkingen die luchtstalen worden genomen professor Heyndrickx van de zijn de koncentraties door- RUG, na een bezoek aan gaans al veel verminderd om- Bayer, heeft geformuleerd, dat er tussen het verwittigen en Het veiligheidsrapport had het ter plaatse gaan uiteraard normaal vorige week moeten tijd is verstreken. Het komt er besproken worden door de dus op aan, een en ander syste- Provinciale Kommissie voor het Leefmilieu te Gent, maar het dossier blijkt zich nog matisch aan te pakken Meetkampagne Een kontinue meelkampagne bij Arol le bev,„de„ zou al veel klaarheid khnien Van daani.l zou het dan b., de brengen en zo'n onderzoek botend,ge deputatie moeten werd inmiddels aangevraagd terechtkomen, bij het ministerie van land- Kan een ongeval als in Bhopal bouw, waaronder het Instituut nu ook op de Wase Schclde- voor Scheikundig Onderzoek ressorteert. De milieudienst Smet: gebeuren? Schepen «Het produktieproccs gaat ook werk maken van een heeft men in Kallo zeer sterk standaardformulier, waarop onder kontrole en i6 volledig tuinders kort en duidelijk anders dan in Bhopal Er is symptomen kunnen noteren. i permanent toezicht op de tweehonderd niet doorgeko men. Volgens de h. Van Bortel is dat overigens een recht streeks gevolg van de vorst. «Op de boomkwekerijen zijn ook vele plantjes kapot en de vraag overtreft het aanbod. Onze dienst had bijvoorbeeld zeshonderd rozen van één be paalde soort besteld. We heb ben nu wel dat aantal binnen gekregen, maar het gaat om zes verschillende soorten».-De h. Van Bortel vreest dat het nog tot minstens volgend jaar zal duren vooraleer de kale plekjes uit het plantsoen weer kunnen opgevuld worden. Baggerwerken Een paar jaar geleden werd de vijver rond het kasteel Corte- walle te Beveren uitgebaggerd. Baggerwerken worden nu ook uitgevoerd in de vijver van het Hof ter Saksen. Om de vijver op termijn te kunnen behou den waren die baggerwerken een noodzaak. De h. Van Bor tel: «De waterplas was al voor tweederde slib geworden, de hoeveelheid water nam steeds maar af. Er vallen nogal wat takken en bladeren in de vij ver, er ontstaat een verrot tingsproces en de zuurstof neemt daardoor gevoelig af. Vorig jaar nog zaten er vissen in de vijver, maar die moesten zich tevreden stellen met een diepte van pakweg twintig cen timeter. Door de werkzaamhe den nu zal de waterplas terug zuurstofrijk worden.» Voor de baggerwerken werd een gespecializeerde firma on der de arm genomen. Ter plaatse is een baggerwerktuig te water gelaten. De hoeveel heid slib die zal worden uitge baggerd wordt geraamd op ze venduizend kubieke meter en de uitvoeringstermijn is vast gesteld op acht weken. De kos ten voor de operatie worden geraamd op.negenhonderddui zend frank. Het slib zelf wordt gedeponeerd op het terrein van de vroegere boomgaard. Daar zal men het goedje laten bezinken en in een latere faze terug beplanten. Arboretum Al sinds een tweetal jaren werkt de Beverense groen dienst samen met het Arbore tum Waasland. Voor beide partijen is dat een goeie zaak. De kollektie van het Arbore tum is zo omvangrijk gewor den dat men in de Kriekelaar- straat te Nieuwkerken met plaatsgebrek te kampen kreeg. Een deel van de kollektie werd in het Hof ter Saksen aange plant. Momenteel zijn er al drieduizend soorten te bezich tigen. Aangezien de gemeente Beveren het Hof ter Saksen ook een edukatieve funktie wil meegeven zit men door de sa menwerking met het Wase Ar- hPhhT1 dr1!im°CdtuiïprimBeveren. Heel wat leerkrachten woonden dinsdag 26 maart de bijeenkomst b mensen een bezoek gebracht CVP-bestuur van Beveren had opgezet. Minister Daniël Coens van onderwijs wM aan het park van Hof ter op uitnodiging van volksvertegenwoordiger Miet Smet en benantwoordde 1 Saksen. vragen van de leerkrachten. Op de foto herkent u ook burgemeester Van Dei Luc VAN BROECK senator De Bondt. Het voorzien van een biolo- zuiverheid van het produkt gisch meetnet in Melsele wordt daar elke onzuiverheid een ook overwogen. In samenwer- chemische reaktie kan veroor- king met het ISO werden jaren zaken, met warmteproduktie geleden al zogenaamde akku- als gevolg. Er is bovendien een mulatorplanten neergezet op komputergestuurd alarmsys- het Hof ter Saksen en het do- teem dat bij de minste onregel- mein Liefkenshoek. Schepen matigheid in werking treedt. Smet voegt er nog aan toe dat De installaties in Kallo zijn ethyleen niet gevaarlijk is voor aanzienlijk veiliger, al blijft de mens en dat ook de kwali- het wel de taak van de ge- teit van aardbeien er niet door mcente om alle aktiviteiten wordt aangetast. Er treedt in van bedrijven op de Wase geval van verontreiniging wel Scheldeoever op de voet te een groeivertraging op en dat volgen», aldus schepen Smet. kan voor de Melseelse tuinders Een van de toch wel belangrij- financiële gevolgen hebben «We zijn géén aktiegroep, we ke verschillen tussen Bhopal en Kallo zijn de plaatsing van opteren voor een samenwer- de opslagtanks. In Bhopal zijn king met de bedrijven om ge- die ondergronds, in Kallo zamenlijk en aan de hand van daarentegen bovengronds, en wetenschappelijk ondersteun- dat maakt een betere kontrole de gegevens tot een oplossing te komen», vertelt schepen mogelijk. De tanks zijn ook voorzien van een afdak en elui opgebleven inzake n het van voor het milieu be eou stoffen. Na Sint-Nikl het ook een van de e< meenten die begonn hei met de afvalolie-recykl mci zijn er verregaande !uw voor de inrichting van Tiar tainerpark. Een gemci zat delegatie is al een kijl ent, nemen in Izegem. w ias„ van de eerste containt eme in ons land werd v< aun lijkt. Het ministerie ape Lenssens heeft voor d( vcn initiatieven een budg lt m zien. Beveren heeft y aanvraag ingediend. 1 wo het projekt gunstig krijgt is er ook een bet cnj van negentig procent een' kosten. }n(j£ De kontainers die al o gebied van Groot- rm< werden geplaatst blij houden. De realisatie erd{ kontainerpark wordl kommunaal aangepak j worden verwezenlijkt terrein van Ibogem e huisvuilverbrandingsin op de grens van Mei te Zwijndrecht. Men za ^af) kunnen deponeren, n fn snoeihout, steengruis papier. De kontainei niet lukraak een plaa gen. Het geheel wen ddc| goed bestudeerd en et Quw werk worden gemaakt w genis en toezicht. Wie sfa komt deponeren zal d geval gratis kunnen (k ,rs gem is een gemeenl ;nbj menwerkingsverband Beveren, Zwijndrecht beke. Hoeveel het k< jC(je park zal kosten is i bekend. ,f"g,

De Voorpost | 1985 | | pagina 14