5 Twintig jaar VU in Nieuwkerken: van grimmigheid tot overleg Sint-Niklazenaars op kazernebezoek «Stille tocht» in Sint-Niklaas «Sollicitatie-aktiedag» in Sint-Niklaas Vrouwen in de (Wase) samenleving De Voorpost - 5.4.1985 - 15 o toen dat nog onder lei van kanunnik Van Durme i; ik werd zijn opvolger, naakten reisjes in binnen- iiitenland. Toen hij scouts- was, werd ik één van ploegleiders In 1941 de hij me uit om i.s.m. erhulp de arme gezinnen stad hulp te bieden en de elui te animeren. Daar het dat ik de eerste arbei- be coutsgroep oprichtte. Maurice in Gent studeer- tikl c c< toorde ik alleen maar veel hem, veel In het UbUI, g *11 I1CI cy* ment ontmoette ik hem "e cuw als voorzitter van de an 1 irlandse kultuurraad, nog mcj zat hij tegenover mij in de k,J' enteraadszaal van Sint- wias». a'n< tmeester Paul De Vidts v< aurits Coppieters zijn niet fepenbroeders van weleer >tat ^en, ze hebben elkaar be- u£8 it met een vigeur die pad- cft rs kenmerkt, er vielen le- woorden; hun gemeen- ipelijke roots, het onder- enigszins getaande ideaal een generatie houdt ze inden rmelijke taal Wildiers, een kapucijn, erde theologie aan de oriaanse universiteit te Pa Hij doceert aan het Bliek Hoger Instituut te erpen, het Hoger Insti- voor Maatschappelijk te Antwerpen en Leu- Aan verschillende univer- ook in Amerika, ij gastprofessor. Als zijn "n grijkste publikatie wordt 5 a eldbceld en theologie van wc ddeleeuwen tot vandaag» kt ouwt*- ccn wcrk dat id werd met de driejaar- staatsprijs voor kritiek a say. Daarnaast is Max ers oprichter van de enbijlage: «De Standaard Letteren». Zijn naam herhaaldelijk op in de iedenis van de Vlaamse ,s ging. Omwille van zijn - angc vriendschap met ieters de gedroomde trder voor de huldi- Milac groot-Sint-Niklaas blikt met blijheid terug op een bezoek dat een veertigtal toekomstige soldaten brachten aan de kazerne van Hitfeld. Men organizeert nu, i.s.m. Milac Oost-Vlaanderen, nog een kazernebezoek. Vertrok ken wordt in Sint-Niklaas vrijdagavond 26 april om 19.30 u, men is terug thuis zondagnamiddag 28 april rond 16 u. De tocht naar het militair retraitehuis in Herzogenrath wordt per bus ondernomen. Alle toekomstige soldaten uit de provincie mogen mee. Info via J. Van Duyse, A. De Boeckstraat 6 in Sint-Niklaas, tel. 776.38.27 of W. De Cuyper, Brugsken 86 in Sint-Niklaas, tel. 777.21.88. (wv) Vandag 5 april is 't Goede Vrijdag. In dezelfde sfeer van vorig jaar organizeert de Sint-Niklase dekenale raad een «stille tocht», die om 18 uur aan de hoofdkerk van start gaat. Sint-Niklaas sluit aldus aan bij een initiatief van Pax Christi Vlaanderen en van Broederlijk Delen. Men trekt biddend en mediterend rond het marktplein, en dat gebeurt in drie etappes van «statie» naar «statie» (OLVrouwplein, Heymanplein, hoofdkerk). Bij elke «sta tie» wordt halt gehouden om te bidden en zich te bezinnen. Elke parochie wordt uitgenodigd, een kruis mee te dragen; dat kruis zal naderhand gebruikt worden in de Goede Vrijdagdienst. (wv) I s m. met de ACV-werkzoekendenwerking organizeren KAJ-VKAJ en ACV-jongeren een «sollicitatie-aktiedag» in Sint-Niklaas, op 30 april van 9 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 22.30 uur. «Wij zijn geen profiteurs. Wij willen werk. Wij willen werken». Dat is de leidraad van de aktic Tijdens een sollicitatieaktietocht wil men de bereidheid tot werken aantonen, het tekort aan werk duidelijk maken en sollici tatiepapieren als 'bewijsmateriaal' verzamelen, 's Avonds volgt een diskussie, een debat met werkgevers, RVA- mensen, politici, vakbondsafgevaardigden en werklozen i.v.m. rechten en plichten van de werklozen, werkloosheid en alternatieven voor de krisis. Na de diskussieronde wordt een totaalspektakel gebracht, met toneel en kabaret door De Komedianten van de ACV-werkzoekendenwer king in Herentals. Die dinsdag is er voor de werkzoekenden vrijstelling van stempelkontrole. 's Avonds worden ook de mensen die nu (nog) een job hebben verwacht. (wv) Coppieters werd le strekkingen woonden in Sint-Niklaas als Wase jaarfiguur gehuldigd. Politici de akademische zitting bij (Iv) De Wase jaarfiguur Maurits Coppieters op stap met o.m. volksvertegenwoordiger Jan Verniers, terwijl senator Nelly Maes op de achtergrond glimlacht (Iv) «Als echte Vlaamsnationaiisten moeten we vooruit kijken en toekomstgericht zijn. Onze huidige ploeg, die verruimd werd met een volwaardige jongerenwerking, staat daar voor borg». Dat zyn de woorden van Oswald Opgenhaf- fen, vrijdagavond 29 maart in zaal De Klok te Nieuwker ken (Sint-Niklaas) uitgesproken tijdens het ledenfeest van de plaatselijke VU-afdeling. Twee decennia Vlaamsnatio- nalisme dat via 't kanaal van de Volksunie aan de oppervlakte komt in de klompengemeente; men blikte er sfeervol en feestelijk op terug. Tot 1969 verliep het vrij kalmpjes in de pasgestichte partij-afdeling. Sportief bezig zijn, dansen, de Ijzerbedevaart bijwonen. Enthousiasme, dat zeker, maar niét het tumult van naderhand. Namen noemen. Gerard Ze- gers, Thor Thierens, Daniël De Caigny, Hugo Messaghie. Guido Van Raemdonck, Karei Aertsscn, voorzitter Jozef Smet, Godelieve Pauwels en Walter Varewijk: de be stuursleden van 't eerste uur. Hilaire Govaert diste het ver haal op van bij de start, zei ook dat men met 46 naar de Ijzer bedevaart reisde, vertelde nog dat hijzelf en Daniël De Caig ny niet welkom waren in het huis van de onderpastoor. De VU vond dat Nieuwkerken op b.v sportief vlak een im puls gebruiken kon. Een sportplein werd gezocht en ge vonden, kreeg de naam 't Her leeft mee en Pol Windey werd voorzitter. De VU van Nieuw kerken ging voetballen, treedt nog steeds in kompetitie aan. Het voetbalgebeuren bloeide op in Nieuwkerken, o.m. dank zij de financiële inbreng van Kamiel Moris. Een zaterdag- én een zondagploeg werd in 't gelid gebracht, nadien zowaar een volleyteam. Maurits Coppieters en de pastoor In 1969 was Maurits Coppie ters vanuit het Gentse naar Nieuwkerken komen wonen. Dat kwam goed uit. want in 1970 zouden de gemeente raadsverkiezingen worden ge houden en men kon een voor man als Maurits best gebrui ken. De VU behaalde in Nieuwkerken (1970) 5 zetels, de CVP 7 en de SP 1. Maurits Coppieters, Oswald Opgen- haffen. Rik Pauwels, Leonza De Bock en Wilfried Raes werden naar de gemeenteraad geloodst. Guido Waterschoot wintig jaar Volksunie it werd voorzitter, van de afde- 0V) «Vrouwen en de nieuwe technologieën» en «Vrouwen en de nieuwe armoede». Deze themata komen aan bod tijdens gespreksavonden van de CVP-werkgroep Vrouw en Maatschappij van het arrondissement Sint-Niklaas. Over de relatie met de nieuwe technologieën wordt gepraat op donderdag 18 april, door mevrouw An Her man, voorzitster van het komité «Gelijke kansen voor meisjes en jongens in het onderwijs». De link naar de nieuwe armoede toe legt Miet Smet, volksvertegenwoordi ger. Telkens in het Gildenhuis, Heymanplein in Sint- Niklaas, om 20 u. De deelnameprijs bedraagt 200 frank voor beide avonden, en in dat geld is een konsumptie begrepen. Vooraf inschrijven mag via nr. 833-3412959-78 van de werkgroep Vrouw en Maatschappij. (wv) ling. Politiek-sociaal Nieuwkerken stond die dagen in rep en roer omdat onderpastoor (en Vlaamsnationalist) Verhaegen door de Gentse bisschop uit Nieuwkerken werd «verban nen». Jeugdraadvoorzitter van toen Oswald Opgenhaffen maakte «de evenementen» van dichtbij mee, konstateerde de betrokkenheid bij een en an der van o.m. Cyriel De Rop en van Coppieters, en stelde de idee van een eenheidslijst voorop. Maar 't kwam tot een breuk, en de lijst «Vernieu wing» ontstond uit VU-ers en verruimingskandidaten. Het ging er vinnig toe in de raadszittingen. Mettertijd groeide begrip, nadien zelfs sa menwerking. De fusie en Egmont Toen de entiteit groot-Sint- Niklaas werd «ineengeflanst» kregen de Nieuwkerkenaren Maurits Coppieters, Oswald Opgenhaffen, Leonza De Bock, Guido Waterschoot, Al- bert Rodrigus, Hector Van der Loo en Kamiel Moris een plaatsje op de VU-lijst. Cop- Twintig jaar Volksunie in Nieuwkerken. Het huidige bestuur (Iv) pieters en Oswald Opgenhaf fen waren de twee Nieuwkerk- se gezanten, op een VU-totaal van 10 en op een globaal totaal van 39 gemandateerden. Oswald Opgenhaffen verge lijkt Sint-Niklaas met een wes pennest. In die zoemende drukte gonsde bovendien de opperwesp Egmont, politieke angel die de VU nogal wist toe te takelen. De Nieuwkerksc afdeling, onder leiding van resp. Guido Waterschoot, Wil fried Raes, opnieuw Guido Waterschoot en dan Hector Van der Loo, zou sterk en levendig blijven. Kleinkunstavonden, voor drachten, kampvuur. En voor al: een flink ledenaantal, twee honderd doorgaans (op een bepaald ogenblik identiek aan de getalsterkte van VU-stad Sint-Niklaas). Bij de jongste gemeente raadsverkiezingen kregen Coppieters, Opgenhaffen, Hector Van der Loo, Kris Boel, Rik D'hollander en Ge rard De Caigny een behoorlijk aantal voorkeurstemmen. Maar de VU was in Sint-r- klaas van tien op zes zet» teruggevallen en enkel Mauri Coppieters mocht de gemeei teraad van Sint-Niklaas als vei kozene binnenwandelen. Ho de Eurosenator dan afscheic nam van de politieke aren weet u onderhand. Coppieter kreeg géén Nieuwkerkse op volger, maar 't moge eei troost wezen dat Nieuwkerken via de VU flink aan z'n trek ken komt langs advieskommis sies en raden. W.V. Nieuwkerken. Stichters van de plaatselijke afdeling in gezelschap van leden van het eerste uur dag s oo, dl F was vooral politieke belangstelling voor de huldiging rdag 30 maart jl. te Sint-Niklaas van eresenator en tor Maurits Coppieters. Hartelijke belangstelling tege- van talrijke party genoten en vroegere tegenstrevers de armen van de volksvertegenwoordiging. De viering d verband met de uitverkiezing van de voormalige csunievoorman tot «Wase Figuur van het jaar 1984», onderscheiding die telkeiyare door de Wase Persklub een verdienstelijk Wazenaar wordt toegekend. Het d geen breed uitgesmeerd, wat hoogdraverig laudate is we dat ondertussen al zo'n beetje gewend zyn, maar eerder bescheiden treffen van vrienden, geestesgeno- en anderen. Prof. Dr. Max Wildiers noemde Coppie- in zyn gelegenheidstoespraak een «man van de eeuw», naam verbinden aan een, voor hem dan nog voor het behoorlyk onverdienstelijk, jaartal zou onrechtma- yn. ir vooral Coppieters zelf was groots, diep-menselyk, lanceerd, eerlijk en daarom zo verschrikkelijk over- nd verleden zaterdag. Hy formuleerde recht uit zyn een «dank u ondanks...... Ondanks één en ander, rdaad, want ook het pad van deze meester liep en rclc' t niet alleen over rozen... s «"broeders ging vond voorzitter van de rice was eerste voorzan- journalistenvereniging Gerard het kollegekoor In Dulci Bontinck. rits Coppieters en z'n echtgenote (Iv) En, eerlijk, ik had iets méér verwacht van Wildier's rede. Meer dan de theoretische pa rallel tussen het Ridderschap waarover Coppieters destijds zijn licentiaatsthesis geschiede nis schreef en diens ijver voor de ontvoogding van het Vlaamse volk, meer dan het genoeglijk kuieren doorheen die helfdhaftige beginjaren, d? Van Hogedoventijd, de raak lijn met Toinby's historische wereldvizie en de opmaak hic et nunc van het niet onver deeld gunstige nettorezultaat van zovele jaren Vlaamse Be weging. Eén belangrijke, minder gun stige konstatering terzake vindt de professor het gebrek kige taalgebruik van de Vla mingen «Ondanks de strijd van Vermeylen en Craeybeckx hebben wij nog altijd niet ge leerd, onze eigen taal behoor lijk te spreken», zo stelde hij: «Wij hebben niét het taalge bruik van een kuituurvolk». Wildiers is verslaafd aan de BRT-televisie-uitzending Kon- frontatie. Het is zijn zondagse portie informatie, telkens ge kruid met een flinke snuif er gernis om de erbarmelijke taal van de politici, hun onvermo gen om zich behoorlijk en ak- kuraat te verwoorden en bo vendien hun onbeschaamde manier van diskussiëren. Nochtans zou men van hen kunnen verwachten dat ze een voorbeeld zijn voor de ge meenschap... Wonderbare uitverkiezing Maurits Coppieters die verko zen wordt tot «Wase jaarfiguur 1984», het is een wonderbare uitverkiezing, vindt hij zelf. Eerst en vooral omdat hij het afgelopen jaar voor het eerst in zijn leven omzeggens op zijn sloffen doorbracht, vervolgens omdat hij nooit erg warme ver houdingen had met de pers, in het Land van Waas niet en elders niet. In Gent schreeuw den de plaatselijke, franstalige bladen de vraag dat hij zich zou verwijderen. In de jaren zeventig schreef een journalist dat Coppieters bij de perslui toch maar nooit in het gevlei wou komen. En dat klopt, geeft deze nu 65-jarige oud- politikus toe: «Ik heb mij vaak geërgerd aan de pers». In het Waasland typeerde men hem, nadat hij zijn loopbaan had afgerond, als een man die naar de sterren wou grijpen. Vol gens Coppieters echter is er geen politiek zonder utopie, alleen moet dagelijks voor die utopie gestreden worden. Dat hij niet alleen naar de sterren heeft gegrepen, mag overigens blijken uit de notulen zowel van het nationale als Europese parlement waaruit blijkt dat hij een koploper is inzake aan wezigheid en het indienen van voorstellen en amendementen. 1920 dat was zijn geboortejaar. Wies Moens schreef zijn 'Boodschap', Henrictte Ro land Holst - Van der Schalck, ■voor wie hij een vurige bewon dering koestert, noteerde: «Wij zullen u niet zien, lichten de vrede». Coppieters vertelt over zijn ouders: zijn moeder een stille, voorname vrouw, langs de moederlijke lijn ver want met een rebellerende tak van de Nobels-familie, zijn va der de oudste uit een arbei dersgezin van twaalf kinderen, een naïef zwartwitdenker, ie mand die voor één lidkaart van de Bond van Grote Gezinnen te voet naar Belsele, Nieuw kerken, Sinaai stapte, toen men tijdens een vergadering voorstelde, vergoeding in te schrijven voor het verwerven van leden, kwam hij woedend thuis: voor hem was er een ster gevallen. De jonge Maurits kreeg de kans om naar het kollege te gaan, de 'grote school' waar toen amper twee honderd leerlingen de lessen volgden, krap één zesde jaar kon worden ingericht, en die geleid werd in de geest van wijlen Felix Vercruyssen: streng maar recht. T.e.m. de zevende van de klas had grote onderscheiding, de helft van hen onder wie Anton van Wil- derode, werd priester. Ze zon gen Willaert en lassus toen overal nog romantische missen werden uitgevoerd. Coppieters zit alweer een paar jaar verder als hij vertelt dat hij altijd een vurig tegenstan der van de kollaboratie is ge weest, «maar toen ik na 13 maand vlucht thuiskwam en zag wat men verzet noemde, hoe mijn vader ziek was om wat men met de buurman deed, werd ik de allereerste in de strijd voor amnestie. In 1949 hield ik mijn eerste plei dooi, in 1985 is er nog geen amnestie!» God ziet u... hier vecht men niet In overleg met figuren als Bor- ginon en pater Walgraven be sloot hij zich te engageren voor de Vlaamse Beweging. Flor Grammens, die onlangs over leed, «een moeilijk, maar zeer waardevol man», werd zijn eerste sekretaris. Men vocht voor aanhang en mondigheid, tegen de vrees dat de hervor ming van de Belgische staat een pad in de korf van links zou zijn. Door zijn keuze voor de Vlaamsnationalistische partij, de Volksunie, dreef Maurits Coppieters een wig tussen zijn vrienden. Hij kon niet meer de gastspreker zijn op een belang rijke konferentie, omdat dan de geestelijke overheid en de minister forfait zouden geven. Dat doet dan even heel erg veel pijn, herinnert hij zich. Waar hij nu nog mee bezig is? Maurits Coppieters is aktief in het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking dat momenteel sterk aanstuurt op de aanvaarding door de verschillende partijen van een ontwikkelingsprogramma dat uiteindelijk zou moeten leiden tot een breed pakt. «Ontwik kelingspolitiek is geen brood jesbedeling», zegt hij over de huidige gang van zaken. Als instigator, van de Europèse Vrije Alliantie, want alleen dat woord past bij de manier waar op deze bond van kleine veelal nationalistische partijtjes is tot stand gebracht, werkt hij mee Maurits Coppieters jaarfiguur in Sint-Niklaas. Max Wil diers hield een gelegenheidstoespraak (Iv) aan een herdefiniëring van de Rechten van de Mens op bazis van drie teksten: de bepalin gen van de Verenigde Naties, die van de Raad van Europa en de encykliek Laborem Exercens. Ook Pax Christi en het Vredesinstituut kunnen verder op zijn diensten blijven rekenen. Een prachtige loopbaan, voor zeker, maar ten koste van wie allemaal en waarvan, onder vraagt Coppieters zichzelf. Dikwijls ten koste van zijn ge zin, dat hij liet eroderen door elders altijd paraat te zijn: 'Dit zijn de dingen die niet over gaan» En verder: waar ligt de grens tussen het dienend enga gement en de drang naar zelf bevestiging? Waar ligt de ijdel- heid? Tenslotte is er de kon- troverse die vele mensen heeft" geërgerd. Coppieters voert ze aan zonder de sluwheid van een politikus, maar eerlijk en bijna ontroerend en met daar bij de vraag hem vergiffenis te schenken: «Ik moet vaststellen dat ik geestelijk dakloos ben. Ik heb mij nooit kunnen ver zoenen met de kristelijke zuil, vroeger niet en nu niet. Ik kan er niet weg mee. De vaststel ling maakt mij niet gelukkig, maar het is zo. De traditie eindigt niét met de Handelin gen der Apostelen! De kleine kristelijke gemeenschappen in Afrika, in Latijns-Amerika: die schrijven de kristelijke ge schiedenis nu verder. Verder geloof ik nog altijd in het plu ralistische onderwijs. Het werd mij kwalijk genomen buiten en zelfs binnen de partij. Ik haat ieder centralisme ook. De ka tholieke driehoek; «God ziet u, hier vloekt men niet» heb ik vervangen door een andere met op de drie hoeken de no ties ontwikkelingssamenwer king, ontwapening en mensen rechten: «God ziet mij, hier vecht men niet!» (en dan, zeer vurig) Waar wij mee bezig zijn mensen, is oorlogsmisdaad! Men moet de misdadigers niet straffen als ze de feiten gesteld hebben, maar vóór ze de gele genheid ertoe krijgen!» Om af te ronden en ook daar voor al, inkorporeerde kon- certpianist en vriend van erese nator Coppieters Peter Ritzen la musique consolatrice: een fantazie van Benoit, een wals van Chopin en een woelige prelude van Rachmaninoff Prachtig! Nog veel sterkte, Maurits! Leo De Bock

De Voorpost | 1985 | | pagina 15