De gave guitigheden van Temsenaar Tony Van Drom Promotie-aktie van de scouts op Grote Markt in Sint-Niklaas Herman Cole: een nieuwe lente, een nieuw geluid voor VTB-VAB-Sint-Niklaas Amnesty International met optochten in Temse «Het Waasland 1984 in Cartoons» Sint-Janspie cn jong-v< jrsspel. Ond gidsen en di tot 17-jarigc de grootste ombouwen I van lokale Kriko-gcro gen zijn del a bouwkt venswijze man. die, gerijpt door de universiteit van het dagelijks leven, de waarheid registreert als een blijspel, niet als een tragedie». De schepen feliciteerde tot slot de auteur én de kulturele vere niging. Burgemeester Van Riet bena drukte de steile opgang die Spirit op korte tijd gemaakt heeft. Daarbij is hem de diver siteit aan aktiviteiten opgeval len, men tracht een hele waai er van kulturele mogelijkhe den aan bod te laten komen. Daarnaast heeft hem de goede geest, die de klub kenmerkt, getroffen. Naast de goede geest, het dynamisme en de verscheidenheid van de aktivi teiten situeerde de burgemees ter nog een eigenschap van Spirit «Toen ik mij voor deze toespraak dokumenteerde, viel mijn oog ondermeer op de lijst van de beheerraadsleden en medewerkers. Daarbij viel mij ten zeerste op, welk 'n veelheid van getalenteerde personen hier verenigd zijn: talentrijke mensen die elk kun dig, zelfs deskundig zijn in één of meer disciplines. De optels om van al deze talenten vormt - mét de goede verstandhou ding - de sleutel tot het geheim van Spirit». Raoul De Graeve is de voorzit ter-stichter van de Kulturele Vereniging Spirit en de grote bezieler. In het dagelijks be stuur wordt hij omringd door: ondervoorzitster Frieda Assel- berg-Meyerink, sekretaris Raymond Thielens, hulpsekre- taris Danny De Wilde, pen ningmeester Luk Verhulst en de public relations-mannen Tony Van Drom en Luk De Ryck. De burgemeester bracht hulde 16 - 5.4.1985 - De Voorpost Vrijdag 29 maart vond in de gemeentelijke feestzaal van Temse de officiële voorstelling plaats van het boek «Het Waasland 1984 in Cartoons» van de hand van Tony Van Drom. Uitgever is de Kulturele Vereniging Spirit Temse. Van Drom is beheerraadslid en public-relationsman van genoemde vereniging. Een kleine honderd aanwezigen woonden de voorstelling van Van Drom's tweede boek by. Onder hen burgemees ter Désiré Van Riet, de schepenen Luk De Ryck en Paula Janssen, gemeenteraadsleden Fonny Boesmans en Gaston Hoskens en tal van leden van Spirit en sympathisantenfans van de auteur-cartoonist. Het programma kende een styivol verloop. Achtereenvol gens werd het woord gevoerd door Raoul De Graeve, /oorzitter van Spirit, door kuituurschepen Luk De Ryck •n burgemeester Désiré Van Riet. Dan vond onder leiding an de onvolprezen Raf Van De Vy ver een receptie plaats, 'aarna konden de voorintekenaars hun exemplaar van de ublikatie afhalen, uiteraard gehandtekend door de au- .*ur. Opvallend was ook de ruime opkomst van de mensen an de pers. n zijn toespraak zeie Spirit- 'oorzitter Raoul De Graeve, iat het in de lijn van de doel stellingen van Spirit ligt, om ireatieve krachten te steunen an ze de mogelijkheid te ge ven, hun werk naar buiten te brengen. Vandaar ook de volle steun, die werd verleend aan de uitgave van dit boek, van Tony Van Drom. Dit cartoon- boek is een vervolg op het vorig jaar verschenen «Het Waasland 1983 in Cartoons». Spirit stelt zich tot doel in de vele facetten die het kulturele leven rijk is, bedrijvig te zijn. Spirit is overigens in zeer korte tijdspanne uitgegroeid tot een naam met weerklank in Tem se. Spreker dankte ook allen die aan de aktiviteiten van de vereniging hebben meege werkt, inzonderheid aan de publikatie van het tweede car- toonboek. Verder dankte hij het gemeen tebestuur van Temse, voor de spontane medewerking op di verse vlakken. Hij feliciteerde de auteur en had voor hem en zijn echtgenote een attentie in petto. Traditionele, welge meende bloemen voor echtge note Monique en een merk waardig boek over strips voor Tony. Kuituurschepen Luk De Ryck had het over de vele publika- ties die de jongste jaren over Temse verschenen. Daarnaast zijn er ook heel wat Temsena- ren (of geboren Temsenaren) geweest die de jongste tijd in de pen zijn «gekropen» en de boekenwereld met één of meerdere uitgave hebben ver rijkt. Hij dacht hierbij aan e.h. Manu Verhuist (geloof). Mark Heirman (raketten), Raoul Bauer (film), Jos De Bock (Temse vroeger), Leo Bus- schaert (plaatselijk kunste naar), Guido Sijs (volleybal en kunst), e.h. Erik Van Hulle (katechese). Mare Huys (auto biografische roman), Eddy Van Der Auwera («Schelde- oesters»). Toon Brijssinck (Temse vroeger), de dichters Martin De Rijck, Luk Boel, Prudent Rombaut, Oswald Joossens, Willy Buytaert en Joanna Vercruyssen en... To ny Van Drom. In dit rijtje neemt Van Drom duidelijk een plaats apart in. Schepen De Ryck zei deze car toonist eerst te hebben leren kennen als verwoed verzame laar van strips, later als toege wijd verzamelaar van wieler- dokumentatie. Ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de Scheppersvrienden stel de Van Drom zijn veelomvat tende verzameling tentoon. «Het was pas in het begin van de tachtiger jaren, dat ik Tony Van Drom echt van nabij leer de kennen», aldus de schepen. «De direkte aanleiding daartoe werd gevormd door zijn aktivi- teit als cartoonist. In 1982 - het jaar van de gemeenteraadsver kiezingen - won hij immers de cartoonwedstrijd georgani seerd door de Jong-CVP, waarvan ik voorzitter was. Van toen af heb ik hem van zeer nabij gevolgd en ben ik hem ook steeds meer gaan waarde ren: als cartoonist, als mens en als vriend». Schepen De Ryck omschrijft Van Drom als een humorist, maar ook als een gevoelig man, die maatschappij en ge beurtenissen volgt en gemak kelijk beroerd wordt bij onge wone voorvallen. Dit bewijst zijn sociale ingesteldheid. De mens Tony Van Drom vind je terug in zijn cartoons. Sche pen De Ryck: «Zijn Cartoons zijn de tekening-geworden - gulle-glimlach van de nuchter en spiritueel observerende, le- Temse. - Voorstelling van Het Waasland in cartoons». Heel wat belangstellenden, (dw) Na een recente geschiedenis van slechts lankmoedig be staan pakt VTB-VAB Sint-Niklaas uit met een nieuwe naam en een veelbelovend programma. De naam: Herman Cole, een veelzydig man. Het programma: reeds ten dele gestoffeerd met de voor bye avond over toerisme en wyn uit de Italiaanse landstreken Toscana en Puglia, een voordracht over 'Leopold II en Kongo', een kursus nieuw- Grieks, een pleidooi voor wilde fotografie, de poëtische afronding van het jaar van het openbaar vervoer en ten slotte een reis met dertig belangstellenden naar Lucca, een aktiviteit die je onder de kontroversiële noemer 'verzus tering' kan (moet?) plaatsen. Die verzustering wiert immers al zo'n 23 jaar in de Wase centrumstand. Dat Cole als nieuwbakken socio-Kultureel medewerker van VTB-VAB aksenten wil leggen, is nogal duidelijk. Italiaans, de taal waarmee hij zo vertrouwd is, lukt moeilijk zonder. En als aksenten leggen zoveel om het lijf heeft als zich afvragen: wat heeft deze stad en wat mist ze? (zin voor initiatief, zin voor humor, gezond verstand...) dan zegt dit genoeg. Boven dien is Herman Cole van plan, aan te sturen op samenwerking met andere socio-kulturele verenigingen in de stad. Waait binnenkort een nieuw, fris len tewindje door Sint-Niklaas, blijft Cole ook des winters de loyale brandstof van VTB- VAB? Men zou gek zijn eraan te twijfelen. Groeilidmaatschap De heer Quintijn, die als VTB- VAB-beheerder de perikelen die na het overlijden van di- rekteur Van Overstraten ont stonden overleefde, kwam naar Sint-Niklaas gereden om ons de opvolger stadsbiblióthe- karis André Stoop voor te stellen. Al hoeft dat waarschijnlijk nauwelijks, hier gaan we toch. Herman Cole is 38, «jammer genoeg geboren en getogen in Sint-Niklaas», behaalde in '69 het diploma van licentiaat ver taler-tolk voor de talen Frans en Italiaans, was aktief in Jong-Davidsfonds, mede-op richter en eerste voorzitter van de jeugdkommissie van Sint- Niklaas, een diligent beijve- raar van een 'volwaardige' ste- denverzustering. Hij werkt mee aan televisie- en radiopro gramma's van de BRT, is le raar Italiaans aan de LBC- avondleergangen en het CMO, verzorgt hele pagina's in mis schien niet het meest gelezen, dan toch het meest doorbla derde blad van ons land: B- revue, je weet wel, dat tijd schrift-met-lus van de NMBS. Enfin, en dan is nog niet de helft gezegd, want Cole is ge woon niet te schatten. Ik denk alleen nog maar aan zijn wazige bindingen met de illustere Edward Van Bieshul. «We zullen aan Cole een goed vertegenwoordiger hebben», weet de heer Quintijn nu al te vertellen. Kantoorhouder Koen Foubert is het met hem eens. Herman Cole zelf voelt zich «zo zenuwachtig als een chauf feur van de NMVB die voor 't eerst met de Z-kaart de baan op moet. «Het is de eerste keer sinds '71 dat hij op een uitda ging als deze ingaat. De VTB- VAB heeft onlangs een nieuw ledenmodel opgesteld. Per 1 oktober kan je basislid worden van de organisatie om nader hand, uitgaande van je per soonlijke belangstelling, nau wer betrokken te geraken bij wat zoal georganiseerd wordt Groeilidmaatschap heet dat. Om de leden in hun lidmaat schap te laten groeien, zal kwaliteit nodig zijn, veronder stelt de nieuwe socio-kulturele medewerker. Het programma dat voorligt is flexibel, d w z. er kan gerust nog wat bij, lie ver niét wat af. Zes aktiviteiten staan alvast voorop, gewoon omdat zes de minimum subsi- lijke afdeling uitmaakt. Meer krediet Op donderdag 2 mei a.s. om acht uur 's avonds houdt Da niël Groenweghe een voor dracht over «Lepold II en Kongo». Daniël Groenweghe is doktor in de sociale en kultu rele antropologie aan de KU- Leuven en was, samen met o.a. pater Gustaaf Hulstaert, de motor achter de Mongoten- toonstelling van verleden jaar. Hij bracht een stuk van zijn leven door in Zaïre en publi ceerde meerdere artikelen over het evenaarswoud. Zijn voordracht evenals zijn gelijk namige boek behandelt op een nuchtere manier de 23 zwarte bladzijden uit onze vaderland- sche geschiedenis: de immense menselijke wreedheden die omwille van het gewin werden gepleegd en die in 1904 aanlei ding gaven tot een internatio naal onderzoek en vier jaar later tot de annexatie van Kon go door België. Kaarten voor deze ongetwijfeld razend boeiende voordracht over 'Leopold II en Kongo' kan je afhalen op het plaatselijke VTB-kantoor, Kokkelbeek straat 7 te Sint-Niklaas. Leden betalen er vijftig frank voor, niet-leden 75 frank. De voor dracht vindt plaats in de zaal Mathys-Vanncste (stedelijk museum), Zamanstraat. Daarna is er tijd voor een kursus van een twintigtal les sen nieuw-Gricks, met het oog -V Sint-Niklaas. VTB-VAB heeft een nieuwe sociaal-kulturele medewerker. Herman heet hij, en hij heeft o.m. in de verzustering (met vooral Lucca) z'n sporen verdiend f carine) op een 'toeristische taalvaar digheid» Op 5 december iets voor fijnproevers: een voor dracht door de eminente foto graaf cn net als Cole ook al in SMOB-kringen (SMOB staat voor Stichting Menselijk Op zicht België) opgemerkte Jo- han De Vos. Hij houdt een 'pleidooi voor wilde fotogra fie', waarmee wordt bedoeld: de fotografie als loutere ex pressie met de beschikbare middelen. Op 28 december van dit jaar wil VTB het «Jaar van het openbaar vervoer» op poëtische en mobiele wijze 'af voeren'. Weinig details werden daarover prijsgegeven, maar weldra worden wij er-mee overspoeld, zo beloofde men. Verzustering «Ik beschouw het als mijn plicht, in mijn nieuwe hoeda nigheid van socio-kultureel medewerker van de VTB, een ultieme poging te ondernemen om alsnog enig leven te krijgen in de verzustering», aldus Her man Cole. Hij gaat met dit voornemen in tegen de eerder t.o.v. ons blad gedane, plechti ge eed, zijn hoofd nooit meer in dit «nest van bureakratische bezigheidstherapie» te steken. Het weze hem vergeven; een mens leeft niet van brood alleen. De informatie over de zuster steden Lucca, Schongau, Col- mar, Abingdon en Gorinchem die door het stadsbestuur ter beschikking wordt gesteld is gering. Via het VTB-kantoor kan op dat vlak iets verholpen worden, hoopt Cole. Klapstuk wordt, n.a.v. 23 jaar verzuste ring, een reis naar Lucca waar de dertig deelnemers ofwel in een bescheiden hotel ofwel bij privé-personen zullen wel ondergebracht. Omzwq gen langs Siena, Fircnzl Pisa worden nu al pieerd Naderhand wil de I ook dertig inwoners van Ir in Sint-Niklaas een vi bezorgen. «Ik hoop», nog Herman Cole, «dat i ik bezig ben onder k< VTB-VAB, iets meer kt zal kunnen genieten bi plaatselijke overheid da het verleden het geval i wecst. Toen werden g voorstellen van mij vaal persoonlijke overwegi k' naar de prullemand verw f 5 Jammer, cn dat niet a voor mezelf». Een nieuwe lente, een geluid? Nog meer lede 1986 in groot-Sint-Niklai de huidige vierduizend. Dat zal moeten blijken.. Lentemale De Sint-Niklase scouts, da's pas traditie. Verschillende stedelyke prominenten - zoals de Sint-Niklase burgemees ter De Vidts en Maurits Coppieters - praten telkens met fierheid in de stem over scouting en de periode dat z(j er deel van uitmaakten. Tradities en reputaties zyn echter vergankelijk, dat ervaren de scouts van 1985 maar al te goed. Jongeren kunnen tegenwoordig kiezen uit zovele ontspanningsmogelijkheden en de laatste jaren kwam de scouting in de verdrukking. De twaalf Sint-Niklase afde lingen poogden met individuele akties jongeren voor scouting te interesseren, maar ondanks het woekeren met tyd en energie leverde het weinig resultaat op. Op 12 en 13 april pakken de Sint-Niklase scouts het echter anders aan. Voor de eerste keer werken alle stedelyke groepen samen om één grote aktie te doen slagen. Op de Grote Markt en in het stadscentrum heeft dan een «lentemale» plaats. Het wordt een promotie-aktie waar bij de scouts zichzelf voorstellen. Deze samenwerking is nieuw, Telde men in 1981 nog 4.392 zo kon men vernemen tijdens leden, dan verminderde dit een laatste voorbereidende aantal in 1984 tot 4.045 scouts vergadering. De Lentemale is bij WKS-WKM. géén ledenwerving.maar wil Een woordvoerder van de scouting, zoals die in 1985 be- Sint-Niklase scouts verklaarde staat, bekender maken bij het tijdens een voorbereidende grote publiek. De scouts nege- vergadering dat scouting niet ren bij deze gelegenheid ook ontsnapt aan de mentaliteits- de plaatselijke grenzen. De ak- veranderingen onder jonge- tiviteiten richten zich tt de ver- ren. De jeugd stelt tegenwoor- schillende leeftijdsgroepen. dig meer belang in «gespeciali- zeerde» jeugdorganizaties. Geen padvinders meer Dat verklaart het sukses van De Sint-Niklase scouts willen sportverenigingen. Scouting met hun Lentemale promotic daarentegen stelt zich tot doel voeren en een verouderd een algemene vorming te ge- denkbeeld uit de wereld ven aan jongeren, helpen. Scouts moeten bovendien afre- Promotie omdat de scoutsbe- kenen met het traditionele weging sedert 1978 te maken beeld van de beweging. Het kreeg met een fiks ledenver- grote publiek denkt nog altijd lies Het Innd van Waas nnt- aan de ietwat wereldvreemde gezeten, cn aan de meisjes die brave liedjes zingen. De iden- tifikatic met de romantische vrijetijdsbesteding is nog zeer sterk. Guy Dullaert, één van de ste delijke woordvoerders, be klemtoonde ook dat de jonge ren momenteel uit zoveel ont spanningsmogelijkheden kun nen kiezen. Sint-Niklaas één scoutspark Door de Lentemale willen de Sint-Niklase scouts van WKS- WKM tonen waarvoor hun beweging staat in de jaren 80. Op 12 en 13 april nemen onge veer zevenhonderd leden van de groepen Kriko-meisjes, Kriko-gemengd, Sint-Vinccn- tius, Sint-Jozef, Sint-Tarcitius, Don Bosco, Sint-Paulus, Sint- Franciscus, Sint-Joris, Sint- Kristoffel, Jin en Akabe (deze laatste vertegenwoordigt de mindervalidenwerking binnen scouting) deel aan de manifes taties in het kader van de Len temale. De oudsten van 17 en 18 jaar - Jinners - organizeren de eer ste aktiviteit. Op 12 april vanaf 20 u. voeren ze een «humoris tisch getinte» show op in de stadsschouwburg onder de titel «Visions on relation». Een dag later, op zaterdag, trekt de jonge ^rde van kat jarigen), begeleid d trommelband door he centrum, den op het jong-gidsen en ners een sen gaan de kenners (14- de Grote Markt aan Zij zullen de van België scoutspark met een len, een vuurschelter en poort. In tentoonstelling te de markt, sten zich met en doen de aan een stadsspel. De 150 leiders kunnen 's avonds dens een barbecue muziek. In geval van slechte standigheden verplaat de Lentemale naar de van het kollege. Na de Lentemale Sint-Niklase scouts niet stil zitten. Binnenkort Krikomeisjes jaardag en de ling zijn 50ste levensjaar De scouts voorzien ook gebruikname van Puitvoet door Naar hun zeggen bouwen een meesterwerkje. Vorige zaterdagnamiddag trok de Lokale Groep Temse de Lokale Al-groep een film van Amnesty International door de straten van de Schel- voorstelling in de gemeentelij- degemeente. ke schouwburg Roxy (Station- Ook nu zaterdag (6 april) trekt een Al-optocht door straat)- De film «L'Aveu» (De Temse. Beide optochten maken deel uit van een 33-steden- Bekcntenis» van Costa Gavras tocht van Amnesty in Vlaanderen. Gedurende een twee jaar durende kampagne verplaatst de intensiteit van de simonne Signoret 30 aktiviteiten zich per veertien dagen. Bewustmaking van de bevolking omtrent het martelen vormt het hoofdthema De prent behandelt het ver van de kampagne. haal van Arthur London, Tsjech, die tijdens de oorlog bij het verzet gaat in Frank- Amnesty International staat 1985 helaas nog tot de realiteit voor het onafgebroken vech- behoren Amnesty 'deed ook - ten voor mensenrechten, voor aan directmailing zaterdag. In 'eruggekeerd in »jn va- vrije meningsuiting, voor men- de brievenbussen van de plaat- J'j v,C€;m,nis'er selijke waardigheid. Volgens selijke bevolking werd de no- JJ" r"'an^se za^en' gegevens van de mensenrech- dige informatie gestopt plus een j-u'venn8 binnen de partij tenorganisatie zouden nog in een overschrijvingsformulier. met vcle an" meer dan negentig landen mar- De organisatie kan (financiële) I! ru telingen plaats vinden. In theo- steun best gebruiken. Bewust- *"king met dJ ,CIA °ndf rie zijn alle landen tegen het making van de bevolking, °™k Ja" martclin8en de martelen, maar de praktijk ruchtbaarheid geven aan mar- ^kent büjkt heel anders te zijn. telpraktijken om aldus meer J* ^aa' Het Al-symbool bij uitstek is armslag los te weken voor Am- h To de met prikkeldraad omwik- nesty International, dat beoogt T?' i p J g keldc brandende kaar,. Een men ook op zaterdag 6 april in ap? aaal aanïan8 20 reuze-uilvoering daarvan werd Temse. TocSane 1<» fr. Kaarten ,n vorige zaterdag tijdens de op- De tweede optocht start om 14 r' n' tocht meegevoerd Een .mid- uur. adres: Lokale Al-Groep, Fons deleeuwse beulskar» vestigde Yan f™tcmstraat 9, dan weer de aandacht op de Film Temse, lel. 771.01.23. martelpraktijken, die anno Volgende vrijdag 12 april geelt R.V. Temse. - Voorstelling van «Het Waasland in cartoons Graeve, naast hem ziet u auteur Tony Van Drom en diens Riet en schepen De Ryck. (dw) én aan de mensen van het onze aktiviteiten en problemen dagelijks bestuur én aan alle - een verfrissende verpozing andere beheerraadsleden en bezorgen, medewerkers. Tony Van Burgemeester Van Riet be- Drom typeerde hij als gevoe- sloot met de wens dat de uitge- lig, sociaal bewogen mens, als ver, Kulturele Vereniging Spi- rake observator en bovenal als rit, verder moge groeien en spiritueel monument, hande- bloeien en dat de auteur Rony laar in gave guitigheden en Van Drom, het ingeslagen pad sloeberige fratsen, die ons al- verder moge blijven bewande len - midden de drukte van len, beide met voortreffelijke Aan het woord is Raou ike echtgenote, burgemeester tim resultaten als gevolg. «Het Waasland 1984 in toonstelt 42 bladzijden, boek is verkrijgbaar in boekhandels en bij de av Tony Van Drom, Sint-J straat 130 in Temse. Kost I 160 fr.

De Voorpost | 1985 | | pagina 16