)e grote en de kleine k tronymus Bosch toont duizeling; van Lstere wereld in Dendermonds stadhuis -Hlij J] ijs van Buggenhout 1985 Drbehouden aan grafici Kunst- en ambachtsvertoon te Lokeren 'm it-Niklase kunstakademie lt werken v. hongerend Afrika Nieuwkerkse Chileen expozeert akwarellen Dré Bogaert in «De Graal» te Dendermonde De Voorpost - 5.4.1985 - 21 jzet van Europalia 1985 ken periode van 16 jaar heeft Europalia al 7 festivals georganizeerd en daarin hens weer de kuituur van een Europees land uitgebreid toegelicht. Italië, Qroot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, België en Griekenland kwa- de beurt. Nu stelt men Spanje in de schijnwerper. Dat België en vooral a op kultureel vlak heel wat banden heeft met Spanje, zal niemand verwonde- I geldt ook voor Nederland dat een flink deel van zijn grote kunstenaars - vnl. I - naar het Iberische schiereiland zag uitwijken. Dat deed ook Hieronymus I beter bekend is onder de naam Hieronymus Bosch. jonde. Opvallend was de belangstelling van de jongeren voor de tentoonstelling "or* en Bosch (v) bel igemeente organiseert dit jaar opnieuw een «Prijs van Buggenhout» voor sche kunst, waaraan een bedrag van 20.000 fr. verbonden is. De prijs wordt ar voorbehouden aan de grafiek. Bij niet toekenning van de prijs kan het g ervan geheel of gedeeltelijk omgezet worden in premies. "yau**-naar8 die belangstelling hebben voor deze prijs moeten in de provincie laanderen, in Brabant of Antwerpen provincies waaraan de bosgemeente geboren zijn of voornoemde provincies bewonen. Elke kunstenaar mag le Lmum drie (ingelijste) werken voorstellen. De prijs kan toegekend worden le gehele inzending van de kunstenaar of voor één. bepaald werk Een jnaar die reeds bekroond werd met de «Prijs van Buggenhout» komt raf alleen in aanmerking voor een andere discipline. Werken reeds bekroond dere wedstrijden worden voor deelname uitgesloten. ïgezonden werken zullen met de grootste zorg behandeld worden. De dere zien af van elk verhaal tegen het Buggenhoutse gemeentebestuur en angestelden, voor eventuele schade aan het werk opgelopen vóór, tijdens of i inzending. os een groepstentoonstelling, ter gelegenheid van het Kultureel Weekend 1 Jl3, 14 en 15 september 1985, zullen de geselekteerde werken worden jposeerd in zaal «De Hert», Dries 60 te Opdorp. imen8telling van de jury zal bekendgemaakt worden bij de uitreiking van de op vrijdag 13 september 1985 rond de klok van 20 u. re informatie omtrent deze «Prijs van Buggenhout» kan bekomen worden bij r r Vanneste, Weiveldstraat 16 te 9360 Buggenhout (052/33.49.86) en bij p{ Durinck, Maricollenweg 36, 9360 Buggenhout (052/33.11.66). Het regle- van de prijs kan bekomen worden bij beide voornoemden of op het l,e entehuis. Kerkstraat 109 (vragen naar Nelly Saelemans) Pierre Van Kossem Heel wat werken van deze grote Nederlandse schilder uit de vijftiende eeuw han gen tentoon in het Prado te Madrid. Dank zij het foto grafisch oog van de Gente naar A. Dierick, die de schilderijen van Bosch op ware grootte fotografeerde, is men nu overal in staat om de werken van de schil der in al zijn details te be wonderen. Schepen van kuituur Hu- bert Maes onderstreepte tij dens de opening van de ten toonstelling met deze prachtige foto's, dat Euro palia al heel wat heeft ge presteerd. Toen Europalia evenwel plannen begon te smeden voor het Spanje-fes- tival stond het als een paal boven water dat het niet zou pogen de Vlaamse Primitie ven in bruikleen te krijgen; hoe groot de verleiding ook Maar toch is er een tegemoetkoming. Men weet in Madrid evenzeer als hier hoe de schilderijen van Hieronymus Bosch de men sen bezighouden. Vandaar dat men een beroep heeft gedaan op de uitzonderlijke vakkennis van fotograaf A. Dierick om alle authentieke aan Bosch toegeschreven schilderijen die in het Pra do hangen op ware grootte te fotograferen en ook kleurgetrouw te reproduce ren. Het resultaat van dit gigantisch werk is te zien in het stadhuis van Dender- monde. Het is een indruk wekkend geheel. Welis waar blijft het gaan om re- produkties, maar ze zullen de bezoekers toch een idee geven van de leef- en denkwereld van Bosch. Hoofdbrok van de tentoon stelling is natuurlijk het schilderij «de tuin der lus ten» waarin Bosch zich he lemaal heeft kunnen uitle ven en waarin hij zijn genie kon demonstreren. Groot schilder De figuur van Hieronymus Bosch werd dan belicht door Erik Verleyen, licen tiaat kunstgeschiedenis en leidend ambtenaar van de dienst openbare biblio theekwerking. Hij stelde zich niet tevreden met een loutere opsomming van bio grafische gegevens over de kunstenaar, maar peilde evenzeer naar de achter gronden van zijn werken. Bosch behoorde tot de sekte van de Vrije Geest die een verregaand seksueel libera lisme voorstond en via de zondeloze lichamelijke lief de een nieuw paradijs op aarde trachtte te realizeren. Voor een dergelijk man moet het moeilijk leven zijn geweest in een oer-katho- liek Spanje. Toch zou Bosch zijn ideeën weten duidelijk te maken in vele van zijn werken, waarin hij de spot dreef met de gewoonten en gebruiken, de heugelach- tigheid van zijn tijd. Drie grote triptieken vragen de Dendermonde. De hooiwagen één van de drie triptieken die in het stadhuis tentoon werden gesteld (v) te van werken die vaak we reldwijd verspreid zijn en voor alle belangstellenden betekent het een terugbren gen van onze wereld be roemde schilders naar de gewesten waar ze hebben gewerkt. Hij bracht ook hulde aan de organizatoren van de ten toonstelling die hij voor geopend verklaarde. De tentoonstelling is nog te bezichtigen tot 14 april van maandag tot vrijdag van 14.00 tot 20.00 u. en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 12,00 u. en van 14.00 tot 17.00 u. Er is een pracht van een katalogus voorhanden voor de prijs van 250 fr. aandacht van de kunste naar: de hooiwagen, de tuin der lusten en de aanbidding van de koningen. Het zijn ook de drie hoogtepunten van de kunst van Bosch. Van deze drie werken kre gen de toeschouwers ook aan de hand van het foto materiaal deelaspekten, de tails te zien, die stuk voor stuk een zelfstandig schil derij zouden kunnen vor men. Evenveel aandacht dient te gaan naar de zeven hoofdzonden, een «tableau de chevet» dat bestemd was voor de slaapkamer in het Escoriaal van Filips n. Uit de werken van Bosch, aldus de inleider, blijkt zijn diepe vroomheid die uitmondt in een direkte en realistische uitbeelding van traditionele thema's als driekoningen, zijn monkelende ironie van de moralist, zijn kontakt met de mentaliteit van zijn tijdgenoten en vooral zijn ongebreidelde fantasie, zijn trefzekere intuïtie en zijn meesterlijke techniek waar mee hij de mens weet uit te beelden. Bedoeling Burgemeester Cool, die een flink deel van zijn uitgetyp te toespraak liet voor wat hij was, onderstreepte het drievoudig opzet van de tentoonstelling. De foto's bieden een wisseloplossing voor de verplaatsing van kostbare originelen, zij bie den hulp aan kunsthistori ci en studenten door het samenbrengen in een ruim- Op paaszondag 7 april heeft een groot kunst- en ambachtsvertoon plaats op het Stationsplein te Lokeren. Wij doen een oproep aan alle jonge en minder jonge kunstenaars en ambachtslieden daar aanwezig te zijn met hun werk en liefst aan het werk, want dat trekt publiek. eilingen doen het goed in Sint-Niklaas. Na Goethem, L. Smeets, G. De I, anitaire aktie en tegelijk artistieke manifes- Corte en M. Lybeert. ntte de gebouwen van CMO-Waasland (foto's) deze namen staan borg 81 kunstakademie een duit in het zakje. voor werk van hoog niveau u g 20 april a.s. om 16 uur organieert de 156 ^eci^erde kunstT H TVtT, naars (en er komen er wel ven de voor schone kunsten van Smt-Niklaas Ucht nog bij) hebben 'r 1 ite veiling waarin werk van leerkrachten en werk ter beschikking ge- )anl fen wordt verkocht onder het thema «Vei- steld voor de veiling. in x>r Afrika». Deze veiling gaat door in de Ze hebben dit gedaan omdat j e al van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie te ze iets willen doen voor hun klaas. De opbrengst is voor «Artsen zonder Afrikaanse broeders die n», voor direkte en kontroleerbare medi- honger lijden. AB j voedselhulp aan de Sahel-hongerlanden. tc Ing wordt voorafgegaan door een tentoon- mensen die van kunst hou- T den en die tegelijkertijd iets feestzaal van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie willen doen aan de onrecht- fj R. Van Britsomstraat) te Sint-Niklaas, op vaardigheid in de wereld, raag 18 en vrijdag 19 april van 15 tot 19 uur, Want waarom hebben wij etalages van de winkels aangesloten bij het bet hier goed en krijgen de! irnkomité (SKK), üan 1 tot 15 april: Kalk- 'LIS' Klein Hulst, Stationsstraat, Nieuwstraat en rroori ^„aori n n beek. Belangstelling is verzekerd vermits dit vertoon aansluit bij de Kloddenmarkt die reeds 6 jaar lang een massa volk naar Lokeren trekt. Er is een gezellige sfeer verze kerd: de toeschouwers kun nen zich vermaken met ou de volksspelen, waaronder wij er enkele opsommen: ta felkegelen, tafelschuiven, pierbollen, mikkebollen, gaai bollen, holbakken, mikke8chieten en nog veel meer. Er is muzikale om lijsting om vlug in de paas- sfeer te komen. Reeds velen hebben hun deelneming toegezegd: schilders, teke naars, beeldhouwers, dit voor de kunstaktiviteiten. Wij noemen ook reeds enke le ambachten: boerenalaam vervaardigen, vertinnen, manden vlechten, wijnma- kera, biezenvlechtera, spin nen, graveren en nog meer. Vrees niet voor mogelijk slecht weer! De NMBS (spoorwegen) geven ons on derdak in de ruime hal van het station, enkel bij regen weer uiteraard. Bij elke uitnodiging zijn er voorwaarden en beloften: Voorwaarden: handelaars en serieschilders blijven lie ver thuis; mensen met ei gen werk kunnen gerust komen. Elke deelnemer die aan de paasstart deelneemt krijgt een historische herinne ring op naam, met de ver melding «Pionier van het Lokers Kunst- en Ambach- tenvertoon, 7 april 1985»! Daar het een vertoon en geen markt is, wordt er geen plaatsgeld betaald. Mogelijke andere vervelen de zaken zal het plaatselijk bestuur uit de weg ruimen. Dit groot vertoon dat enkel in de lente en in de zomer plaats heeft kan een zon dagvoormiddagtraditie worden, als er voldoende kulturele medewerking is. Dat is mogelijk en dat is bewezen te Gent met de kunstmarkt die elke zon dagvoormiddag doorgaat op de Groentenmarkt aan het Galgenhuizeke. Dit kunstvertoon te Gent is ge sticht in 1970 en lokt elke zondag een massa toe- tingen wende men zich tol schouwers en toeristen. Dat «Papyro» in de Stations kan te Lokeren toch ook! straat of tot V.V.V.-toeris- Dit initiatief is mogelijk ge- me in de Torenstraat te worden dank zij WV-toe- Lokeren. risme, Stationswijk, N.M.B.S. Voor meer inlich- J.V.L. Schilderijen en foto's in Aalsterse Belforterypte Op zaterdag 13 april om 20.00 u. heeft in de crypte van het Belfort op de Grote Markt te Aalst een ten toonstelling plaats met schilderijen van Francois Deshommes en foto's van Dany Van Brempt. De tentoonstelling wordt ingeleid door Roger DHondt, kunstcriticus en laureaat van de Robert Schumanprijs 1978 te Hamburg. Men kan de tentoonstelling bezoeken tot 29 april, alle dagen van 14.00 tot 19.00 uur en op zondag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 19.00 uur. Gesloten op donderdag. goed als geen kansen op een norma le lichamelijke en geestelij ke ontwikkeling? den werken geveild B. Van Dijck, U. Van Duy- Nu hebben deze kunste- 'mdries, Sonja Bau- se, L. Van Hoeck, M. Van naars niet de pretentie, veel Beyers, Jan Buy- Nyvelseel, Wim Van Re- te kunnen doen aan die <Ji I. Blaton, Y. Chris- mortel, H. Van Snick, R. wantoestanden. Daarvoor R. Cockelbergh, A. Van Goethem, H. Van Den zijn strukturele verander- De Buck, D. Broeck, F. Van Ranst, M. in gen nodig. M.-L. De Cauwer, L. Van Moere, I. Kockelbergh, Maar als er door deze vei- jme, H. De Dijcker, J. Van Den Berghe, G. Van ling ook mmaar één mens De Kerf, K. De Dries sche, D. Van Hamme, kan worden gered dan zijn r. A. Demey, G. E. Van Oppens, D. Ver- alle inspanningen niet te- dt, I. De Volder, G. hulst, R. De Vleeschouwer, vergeefs geweest. E. De Haes, C. De R. Mullaert, Y. De Bock, J. Een eerste stap hiertoe heb- H. De Volder, B. De Tacquart, H. De Cauwer, P. ben de kunstenaars gezet, rieda Du verger, L. Vandaele, J. Geerts, M. Van De tweede is aan de kunst- André Heye, C. Gee- Hove, R. De Boom. R. Van liefhebbers. I. Ghijs, M. Gijse- Howlett, L. Kears- achaert, I. Kesters, cr pens. Guido Mari- ls TJrbain Mar in. Koen Kamiel Mechiels, m'ljtaaert8, Vera Neela, Neve, R. Praet, L. Lokeren. Deze schildersschool werkt onder de n (arch) t Kadees. Zij zal zeker present zijn In kunstgalerij «De Graal», langs de St.-Gillislaan te Dendermonde, loopt tot 25 april een tentoonstelling van oollages van de hand van Dré Bogaert. Deze pas geopende galerij - aan de basis van het initiatief ligt het vrij onderzoek, het ongeremd zoeken naar de kern van onze kuituur - wil tijdens haar eerste werkjaar een overzicht bieden van het aktuele kunstgebeuren. Tijdens het Paasweekeinde is er te Nieuwkerken, in het oude gemeentehuis aan Ten Bos, een tentoonstelling van akwarellen. Initiatief nemer is de Kultuurwerk- groep-Nieuwkerken. Zij hebben de Chileense kunstschilder Alejandro Strange, woonachtig in Nieuwkerken, uitgenodigd om zijn werken aan het pu bhek voor te stellen. De plaatselijke kermissfeer is daar een uitstekend mo ment voor. Wie de drukte buiten even wil ontvluchten kan verpozen bij de kreaties van deze «stranger» Alejandro is een vreemde ling in de volle betekenis van het woord. Hij werd- geboren in Santiago te Chi li, 43 jaar geleden, toen de' vrijheid aldaar nog niet in vraag werd gesteld. Hij te kende al op prille leeftijd de schoonheid van z'n eigen land. Later trok hij naar Algelmo, waar hij de in vloed van Gomez onder ging. Nadien ging hij voor architekt studeren aan de universiteit van Valparaiso en kwam in kontakt met Camilo Mori, een bekend Chileens kunstenaar, die hem op de impressionisti sche richting bracht. Uit eindelijk kwam hij in 1973 in Vlaanderen terecht. Hij bekwaamde zich in de Ne derlandse taal en wist zich goed aan te passen. Hij schilderde de hele streek, met een bloem in het pen seel. Regelmatig trok hij naar Bomem, Rupelmonde en Sint-Niklaas. Hij legt in de akwarellen die hij schil- derd zijn hele ziel. Het is géén protest tegen de on rechtvaardigheid en ver drukking in het land van herkomst. Iedereen kan dus deze expo bezoeken. De vernissage heeft plaats op vrijdag 5 april door schepen Daan Anthuenis. Zaterdag 6 april kan men terecht van 15 tot 20 uur. Op zondag en maandag telkens van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 20 uur. Jonge kunstenaars in Hof ten Dale te Erpe-Mere Na de expositie van «Woord en/in Beeld», krijgt het pu bliek de kans kennis te ma ken met collages uit 1984- '85 van kunstschilder An- dré Bogaert. André Bogaert werd op 7 april 1920 te Zele geboren. Hij studeerde aan de Den- dermondse akademie en aan het Nationaal Hoger In stituut voor Schone Kun sten te Antwerpen. Hij kreeg verschillende beur zen en behaalde vermeldin gen in de Talensprijs, Oli- vettiprij8. Jeune Peinture en ^uropaprijs. Persoonlijke tentoonstellin gen hield hij te Antwerpen - Archi d'Art 1950, galerij Accent 1958, Hessenhuis 1960), te Brussel (Paleis voor Schone Kunsten 1962, Zodiaque 1964) en te Rot terdam (1965), alsmede in tientallen binnen- en bui tenlandse galerijen. Bogaert nam ook deel aan groepstentoonstellingen o.m. van G 58, Forum, Bel gische Kunst te Stuttgart (1964), L'art flamand actuel (1965), Kunst van Heden in België (1966). Werk van hem bevindt zich in musea te Gent, Schiedam, Brussel en Antwerpen, in kantoor gebouwen en in diverse pri- véverzamelingen. De tentoonstelling «Dré Bo gaert - Collages 1984-85» wordt geopend op zaterdag 6 april te 19.30 u. Er is dan een doorlopende projektie van een diamontage over de kunstenaar, door de groep Fodias. De tentoonstelling is toegankelijk tot 25 april, op zaterdag en zondag van 15 tot 20 u. En op afspraak (052/21.47.92 en 21.29.02). «De Graal» vind je langs de St.-Gillislaan 55 A te Den dermonde. Aalst. Richard Swingels stelde zijn werken tentoon in de (pvr) parochiale zaal van Baardegem (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 21