Hoogstaand passiekoncert in Dendermondse abdij Big; Band Studio 10 en dansgroep EOS zorgden voor sprankelend feest Artistiek lentekoncert door Sint-Cecilia Wieze In Memoriam Herman Roelstraete, de man die leefde voor de muziek Laureaten bij Close-Up in Sint-Niklaas 22 - 5.4.1985 - D© Voorpost lelijl hem ir een idee van C 5 a Cauwenberg, 1 h( aels en Helga Cal ^,ai de dirigent Leo D Franpois Cooren Band Studio 10 kax] liturgische ei -de in de Greg (Waasmunster). Me© lichtingen: tel. i Een big band en een dansgroep boordevol entoesiasme die samen een feest Douwen en hij als zanger op zijn plaats daarvoor nog een beroep deden op een van Vlaanderens beste en meest professionele is. Een nieuw gezicht is dan artiesten: het kan niet anders of voor een dergelijke manifestatie moet men twee dagen zangeres Christianne Step na elkaar optreden voor een uitverkochte zaal. Dat bleek ook zo te zijn, want zowel pé die zich op korte tijd vrijdag als zaterdag was er geen plaatsje meer onbezet in de nochtans mime zaal flink heeft weten in te wer- Koningshof te Dendermonde, waar de Big Band Studio 10 en de dansgroep EOS hun ken. Want zij is pas sedert «Gala 1985» aanboden aan een dankbaar publiek. Dat daarbij het gastoptreden van november van vorig jaar bij Connie Neefs fel werd bejubeld zal niemand verwonderen. - -■ - de Big Band gekomen. Afkomstig uit Dender leeuw, zong zij vroeger bij Heel wat liederen werden de Ignace Band, die door Lang voor presentator de programma werden aan- Nieuwe zangeres Roland Van den B'roeck de eengepraat door presents- Hw) OTat lipH(irpn eei^-^or Roland Vm «en Broeck, door Eddy Van haar' man werd geleid. wZi'S'Sal neerï^ï! ""v" "ÜLTÏ1"'"15,? i Iersel. die al jaren bij de Big Haar man is overigens een E. pakjegeetokerr Eenmaal Band voor het vokile deel kohega van Leo De Smet en lopen. Stemming was er waa lm zyn tetó vergeten ,„t oni rtuk. vroagm aangeree L heteenetukjeto- ken beter te zijn dan vorig van de Big Band er de brui S jaar toen hij allicht overval- aan gaf, terd Christianne zich achter het doorkijk- situatie wist hij zioh handig J, d Z zenuwen een eevriird of zii men zin ÏÏ^Ïieï^hTw'^ïï re «ep-dtendoorteverkla. aartelend optreden bracht. ST^laats ta tl^emen. J JS ren dat hi, voor het volgen- Maar dit jaar was Eddy pri- Het werd een t«d van hard muisstil Toch werd het de nummer met voldoende ma en onderstreepte hfj dat werken, wantik het gen- nog even wachten, want de woorden kon vinden om het moesten uit te leggen. Een presenta- instrumenten eerst nog worden inge- tor moet dus van alle mark- speeld. Dan kon het feest ten thuis zijn. voorgoed losbarsten in alle Was de Big Band Studio hevigheid. Een waterval 10 schitterend in alle as- van heerlijke melodieën uit pekten, boordevol entoe- het verleden, de zogenaam- siasme, met een opzwepend de evergreens die we dol- ritme en een prachtige graag hadden meegezon- klank, de dansgroep Eos gen of geneuried, maar dat demonstreerde ook haar deden we lekker niet omdat kunnen. Niet met enkele zanger Eddy Van Iersel en nummertjes, maar met een zangeres Christians Steppé ruime waaier aan optre- dat honderduizendmaal be- dens om duimen en vingers af te likken. En dat lang niet alleen door de groot- ter deden dan wij. In the mood sten, ook de allerkleinsten re was anders dan wat Christianne tot ri«n toe bracht. Gelukkig kreeg ze veel steun van de Big Band leden en van Eddy Van Ier sel, zodat uiteindelijk alles veel vlotter verliep dan ver wacht. Christianne voelt zich overigens kiplekker bij de band en zij vindt het overheerlijke muziek die wordt gebracht. Makkelijk heeft ze het zich in geen geval gemaakt door de keu ze van de liederen, maar ze doet het met veel brio. Dat vond ook het pubhek dat haar een hartelijk applaus toestuurde na elk optreden. Dat was ook weggelegd voor Connie Neefs die zoals steeds zorgde voor een op treden dat tot in de puntjes was afgewerkt. In een eer ste deel nam ze de vele' aan wezigen mee op reis naar Oostende, om te vervolgen met het overbekend «All of Ma» en een medley van haar beste liederen. Tijdens het tweede deel verzorgde de symptieke en vriendelijke Connie een Latijnsameri- kaanse medley die fel in de smaak viel van het pubhek. Tien jaar EOS Bij het begin van het Dendermonde. Gala 1985. De jongste danseresjes van Eos kregen veel applaus tweede deel werd rian hulde gebracht aan de mensen die EOS hebben gemaakt tot wat de dansgroep nu is: een stevig, sièrlijk geheel. Tien jaar geleden werd de dans groep opgericht en die stichters kregen nu alle waardering voor him werk. Voorzitter Framjois Macha- ris van EOS mmocht aan Irene Roovers, die instaat voor de kleding, Denise Van Geel die erbij was van bij de opening en nu nog de pubhc relations waar neemt, Leo De Man, die on dervoorzitter is en er ook al bij de stichting bij was, Ma ria Dierickx, die lokaal houdster van Eos is, Chris tel Veranneman die danse res bij de groep is en Helga Cahebaut, eveneens danse res en koreografe, een her- inneringsschaal overhan digen. Vermelden we ook dat de dansjes die werden ge bracht tot stand kwamen naar een idee van Van Nobels en Helga CalL^j dat de dirigent Leo E|uit Big vaste hand haddi zovelen voor en schermen hun king verleenden o Gala 1985 een noc vergeten avond te _ÏU Het wordt nu ba r V( verlangen het Gala 1986. Dat op het verlanglijstje kwamen met een hartver- van een big band vooral overende dans het pubhek - nummers staan van de on- bekoren als matroosjes, vergetehjke Glenn Miller Ook zij waren prima i zal niemand verwonderen. De arrangementen die Big Band Studio 10 van c toonden aan dat de jeugd nog heel wat in haar mars heeft, als ze maar goed ze gekende Amerikaan wordt begeleid, bracht, zijn genoegzaam Muisstil werd het in de geprezen. Maar toch op- zaal toen ee* hulde werd teerde men voor dit Gala gebracht aan Bert Heu- voor een andere uitvoering, vinck, de man met de sub- Die werd gemaakt door tiele klarinetklanken in het Franfois Cooreman en de geheel van de Jeggpap N.O. Big Band voerde ze uit met Jazzband. Alle lichten in de biezonder veel brio onder zaal werden gedoofd, ook leiding van Leo De Smet die de kaarsen op de tafels die zijn mannen doorheen de tot dan toe hadden gezorgd moeilijkste momenten voor een aparte sfeer. In het - spelenderwijs - hielp. De pikdonker speelde de Big Big Band schitterde zoals Band dan een ontroerende het dekor dat achter hen vol «Moonlight Serenade» glitter de idee opwekte dat waarbij men alleen de witte men in het mekka van de handschoenen van de diri- populaire muziek was te- gent in een schemerig waas recht gekomen. verschillende kon zien. Een indrukwek- Dendermonde. Eddie Van Iersel en Christiane Steppe num. kend moment dat velen een mertjes van het rijk gevul- traan deed wegpinken. kregen een staande ovatie (v) «Edukatief, ontspannend, socio-kultureel». Met de ze predikaten omschreef fanfarevoorzitter Norbert Willems bij de aanvang van het kunstkoncert in het Sportpaleis, de muziek in het algemeen. Wetende dat hij er steeds rekening mee houdt hoe zeer bescheidenheid siert, voegen we er in zijn plaats, en dan bepaald voor de uitvoering van het koncert aan toe: hoogstaand! Glansnummers De fanfare, als het ware ge huld in lentenevels, die haar meeslepende muziek geleidelijk optrokken, in troduceerde het talrijk pu bliek in een wondere wereld van klank en gloed. Uit die mysterieuze schemering dook ook haast ongemerkt sekretaris Eric Pauwels op. Met de hem eigen schwung, doorspekt met enkele hu moristische noten, debi teerde hij zijn bind teksten, bij de nummers: van uit bundig tot melancholisch, van stil tot luidruchtig, van wals tot polka, van step tot «Adoro te»... Met de Fliegermars van Ni co Dostal bracht St.-Cecilia, o.l.v haar chef Adolf Brey- naert, de toehoorders in de gepaste muzikale sfeer Kort daarop zinderde het openingsstuk «Een schone meimorgen» (Bisselink) door de zaal. Eigenlijk bij na een operette, waarbij de verschillende akten en dan spassen door bepaalde in strumenten verklankt wor den; by dit mooi nummer namen Freddy Perdaens (trompet), Albert Amant, (trombone) en Daniël Wille (tuba) de solo's voor hun rekening. De akkoordrijke «Puppenfee Walsner» Dendermonde. 'De dag voor zijn overlijden werd komponist Roelstraete nog gehuldigd (v) Zondag zorgde hij te Dendermonde nog voor het hoofdmenu op het Passiekoncert in de abdij. Maandag hoorden we met verbijstering het overlijden van Herman Roelstraete te Kortrijk. Roelstraete, geboren te Lauwe, studeerde aan het Lemmensinstituut en aan verschillende Vlaamse conservatoria. Later werd hij leraar en direkteur aan verscheidene muziekakademies. Als toondichter hield Herman Roelstraete vooral voeling met de klassieke basis en hij bewees steeds weer zijn uitzonderlijke muzikale techniek. In 1967 werd hij met de Peter Benoitprijs bekroond voor de modeluitvoering van zijn "Drama Christi'. Hij zocht steeds weer naar vergeten Vlaamse komponisten. Zo bracht hij werk van F. Krafft, K. Janssens, Jacobus Vaet,... en voor Dendermonde onlangs ook Aegidius Vernimmen weer tot leven. Het koor en de sologezangen kon hij meesterlijk verzoenen. Zondag voelde hij zich niet al te best maar hij wou zijn talrijke vrienden in Dendermonde niet in de steek laten. Een hartinfarct velde hem voor zijn zestigste verjaardag. De Vlaamse klassieke muziek lijkt zijn leider kwijt. De man die leefde voor de muziek. (ha) Het Sint-Jozefskoor uit Dendermonde zette met zijn passiekoncert in de Sint-Pieters- en Paulusabdij de Goede Week biezonder sterk in. Op het programma stond naast de liederenpassie 'De memorla passionis in generali' van de pas door Herman Roelstraete her ontdekte Frater Lucas Vernimmen ook het Sta bat Mater van Antonio Caldara. Ruim 500 entoesiaste muziekliefhebbers vulden zon dagnamiddag de plots te kleine Dendermondse abdij. Met dit passiekoncert be wees het Dendermondse Sint-Jozefskoor opnieuw zijn uitzonderlijke talent. Ontstaan in 1971 bouwde het koor trouwens al een rijk palmares op. Als huis koor van de parochiekerk van Sint-Jozef op het Keur promoveerde het Sint-Jo zefskoor in vier jaar van de derde, of laagste, reeks naar de graad van uitmun tendheid, de op een na hoogste kategorie. Onder de deskundige en bezielen de leiding van Mark Goossen8 haalde het koor ook enkele uitschieters als het opluisteren van een TV- mi8, een tiental konoerten met het Gents Madrigaal- koor, een optreden in de basiliek van Dadizele, in de Sint-Pietersbasiliek te Gent, in de Brusselse Sint- Michielskathedraal Ook twee passiekoncerten sierden al de lijst. En toch was het passiekoncert van zondag iets speciaals. Voor Dendermonde biezonder in teressant op historisch vlak omdat hier een onbekend werk van eigen streek in een totaal vernieuwde ver sie werd uitgevoerd. De hoofdbrok van het pas siekoncert in de abdij was immers de liederenpassie 'De memoria passionis' van Aegidius Vernimmen. Zelfs voor de echt ingewijden een totaal onbekend kompo nist. Tot... Herman Roel straete, de promotor bij uit stek van waardevolle en in de vergeethoek geraakte Vlaamse muziek, in het be gin van de jaren zeventig het handschrift van de in Dendermonde als lekebroe- der-kapucijn verblijvende Frater Lucas Vernimmen ontdekte. Roelstraete maakte een selektie van achttien nummers en rang schikte de liederen in funk- tie van het passieverhaal. De titel "De Memoria Passio nis in generali', algemene bedenkingen over het lijden van de Heer, is ook de titel van het eerste lied. Herman Roelstraete streef de als compilator naar een ruime afwisseling tussen de koren en de solozangen. Voor de uitwerking van die koren en van de instrumen tale begeleiding baseerde hij zich op de bestaande basso continuo. Zondag nam uiteraard het Sint-Jozefskoor de koorge deelten voor zijn rekening en voor de sologedeelten werd beroep gedaan op mu sici van hoog niveau. Rita Piron, een naam in het ora toriumgenre, als sopraan; Anne-Marie Rogiest debu teerde in 1980 in de altpar tijen van The Messiah, de Johannes-passion en ande re belangrijke werken. Ze was al te gast in Manila, Canada en Australië. Lie ven Derro zong als knaap in het sohoolkoor Cantate Domino te Aalst en studeer de zang bij Herman Slag mulder. Als bassolist toon de hij zich vooral sterk in het werk van Bach. Rctel- J. Van Landuyt straete had het in de maan- ding stond op uitzonderlijk hoog niveau met het 'Strij kersensemble Louis Pas' uit Zele. Een sextet bestaande uit een piano en vijf strij kers met allen heel wat er varing. Peter Thomas be speelde feilloos het orgel terwijl Geert De Praetere plaats. Zijn Stabat M f zeker geen inHmirwol" werk maar bleek pareltje uit de laatbarok. De van meerde in de melodie. Caldara, die klinkt als een b (Bayer) bracht bij de mu- ziekvrienden de lust tot een dansje in de benen en in de schitterende Sunny Day» (Gerd Hammes) hoorden we de heerlijke trombone-so lo's van Albert Amant, Mar cel Tronfon en Lud Jans sens. Met een trits van «Wiener-Successen» tover de Robert Stolz daarna een echte «Wiezer Fruhling» in het Sportpaleis. Nog voor de pauze had kos ter Pauwels de gelegenheid om de jeugdige aanwezigen warm te maken voor de mu ziek, om hun, via goede no- tenleer in de St.-Ceciliagele- deren op te nemen. Tevens stelde hij de nieuwe tam boer majoor Albert De Smet voor. Deze Baasrodenaar studeerde aan de Muziek- akademie te Dendermonde en aan de Conservatoria te Antwerpen en Gent. Hij be gon zijn muziekloopbaan bij de Kapel van ie0* Divisie in Duitsland, en is thans ook tamboer-majoor bij de Rijkswacht. Het Sportpa leis daverde weldra bij een demonstratie van zijn jeugdig trommelkorps, waarbij we vooral een sterk-beheerst ritme beluis terden. Na de «pilskens» hoorden we nog «Danke schön» (Bert Kaempfert) de kon- certwals «Wiener Bürger» (Ziehrer) en de Amerikaan se Musical «Oklahoma» van Richard Rodgers, drie nummers die met een den derend applaus beantwoord werden. Het optrede optre den van St.-Cecilia-Wieze werd besloten met een zwie rige marsen-potpourri van Sousa. Echt prachtig! Uitvoerders en bestuur mo gen dan ook gelukgewenst worden om dit echt hoog staand kunstkoncert. Fanfaresecretaris Eric dankte tenslotte de dirigent en zijn muzikanten, de tam boer-majoor en zijn trom melkorps, Mare Colman Vv - de prachtige klank- en liCL dffekten, onderchef Willy Perdaens en zijn tech nische ploeg voor het klaar stomen van het podium, de zaaluitbaters Pros en Lilia- ne, voor het gratis ter be schikking stellen van de zaal en de delegaties van bevriende muziekmaat schappijen. Dendermonde. Het Sint-Jozefskoor schitterde (v) den voorbereiding alleen moeilijk met het vinden van een geschikte tenor. Het werd tenslotte Harry Ruyl uit Elsloo in Nederlands- Limburg die momenteel nog conservatorium loopt te Brussel en te Maastricht. Over alle solopartijen was er zondagnamiddag niets dan uitbundige lof. Ook de muzikale begelei- samen met zijn leerling Wim Baert de trombone roerde. De hoofdbrok was dus voor Aegidius Vernimmen (1646-1729) en Herman Roelstraete kon terecht in de hulde dalen. Voor de Venetiaan Antonio Caldara, in 1700 benoemd tot Maes tro di Cappella aan het hof van Mantua, was er minder muziekkringen, hij trouwens door bij va Bach en Mozart hoo geschreven, kreeg Dendermondse abd nieuw verschrikkelij de punten. Net als he di ge passiekoncert Een koncert waarovi maanden kan wordei praat. (huge Dendermonde. Het strijkersensemble Louis Pas uit Zele was uitstekend tijda passiekoncert (v) Op 18 maart j.l. was het zover: de bekroning van de jaarlijkse wedstrijden voor films en diareeksen bij Close-Up in Sint-Niklaas. Zoals ondertussen bijna een (goede) gewoonte geworden is mocht men ook nu weer Staf Van Dale, schepen van de stad Sint- Niklaas, verwelkomen. Dank zij de manier waarop hij de vertoonde films en reeks kommentarieerde werd het een zeer geslaagde en uiteindelijk feeste lijke avond. Laureaat bij de dia's werd Omer Pauwels met 'Pasto rale'. Een reeks die ons de vier seizoenen in het Waas land laat zien. Een reeks die een gouden medaille ver diende én kreeg van de jury Tweede werd, nogmaals. Omer Pauwels met "Nostal gie'. Een beeld van de ver eenzaamde oude mens in zijn even verouderd woon- huis. Een gevoelige reeks, sober maar goed gebracht. Derde werd "Mystery Glass' van André Wagemans, een waar mysterie: op de tonen van futuristische synthesi- zermuziek worden kompo sities van glazen opge bouwd. Moet je zelf gezien hebben! Ex-aequo derde werd (alweör), André Wage- met 'Boeketje W^^mj Een wazige Was reeks, van opkomen j dergaan van de zon. Vijfde werd Albert 1 velde met Herenhoet het Waasland, zesde ne De Coninck met soldaten' en verder: meeuwen (Omer wel8), 'Serraus' Vandevelde), (Etienne De Coninck). Close Up is een fill diaklub die opensta© iedereen. Kom geruS kijken: zaal Nectar, kongenstraat 56, SI klaas Op 15 april is di Agfa-Gevaert te gaat 22 april filmklub I -JL Gala 1985 schitterde in Dendermonde

De Voorpost | 1985 | | pagina 22