Beverse poppenkast zet «lied van Toepeneus» op plaat Vp blik achter de schermen van een »eelopvoering Nieuw leven zonder vrouwen in Aalst listelbloem (Stekene) |«Het Gekkenparadijs» 3 i Koning tijd en de vier seizoenen, nieuwe produktie van Roodkapjes VKSJ is andere kant gezien. rpisch Lebbeokse begroeting «Zjaur, zellell» valt Frt, om precies 18.43 u, drie kwartier vóór het de voorstelling, de kleedkamer van het «Heide- in. Haar plunjezak belandt ergens tegen een verhoogt meteen de gezellige, wanordelijke fan een kleedkamer, waar zo meteen de voorbe- 1 beginnen op de laatste voorstelling van de ■Plotsde tweede seizoenproduktie van de Leb- Snee lkring «Ommekaar». nog leeg, de stoe- letjes gerijd. Ook ligt er nog verla- Sen man van het leert de spots. Volle gaz! roept Dré Lissens hem het allemaal tege- moeten nog op- Landtsheer maakt ee en zorgt onmid- /tor problemen. Ze én van de zaalver- ehjken aan en hem te overtuigen n C b dat die mensen 1 - het beschikbaar eaal nog met twee E uit te breiden, ren ^ter Jo Abbeloos 10 kant, papier inde en mtroleert midder- 30111e attributen aan- m{ |n. De whiskyfles wart vol met nog jend appelsap. Hij evolver, die enkele J** r voor de ontkno- en zorgen Aan een makkelijk binnen dk, hangt een in- ic zakje gevangen Bid «bloed». «Ge ld drakenbloed, af- van een draak le- dgeschoten in Bel- ten jare 1771», op de etikettering M es er vlakbij. Drik ir, die het zakje in afereel zal moeten met ^n. is gewaar- dame die de gri- is ook al aan .Hilde Van Mol be- a jjt eerst op de stoel, voor de spiègel. Ijverige, vakbekwame handen zetten zich aan het werk. De klok loopt midderwijl te gen zevenen aan. De eerste toeschouwers, aldus signa leert Maria Vinck, die blijk baar haar eerste program mabrochure verkocht heeft, zijn al gearriveerd Korael Leunis steekt al kompleet in zijn toneelkle ren. Mare De Vlieger be perkt zich tot het aantrek ken van een paar andere sokken. Zonder het te mer ken stijgt de zenuwachtig heid bij de akteurs en de direkt betrokkenen. De vraag «Dat we nu eens dronken?» zorgt voor enige ontlading Over wat komen zal, de voorstelling zelf, wordt nog met geen woord gerept. Het komt er blijkbaar allereerst op aan in de kleren te krui pen. Al bij al ook een vorm van voorbereiding. Een knoop in een das zorgt voor enige problemen. Ver wonderlijk toch hoe weinig mannen in staat zijn een das degelijk te knopen. Uit eindelijk slagt Mare De Vlieger erin een knoop te realiseren. Komel Leunis steekt een sigaret op. Laat de rook tot in zijn tenen dringen. Vicky heeft een emmer water nodig. Niette genstaande er op de scène een broeierige temperatuur heerst, heeft Hilde Van Mol het koud. Ik ga even in de sofa op de scène zitten, besluit ze. Maar even later staat ze op nieuw in de kleedkamer. Eddy Heymans en Hudy Robbrecht komen de video apparatuur checken. Dirk De Ridder besluit in zijn toneeloutfit te kruipen en er ontstaat zowaar enige hi lariteit over de magere be haring van zijn borst. Ik moet van geen bosberen we ren, schettert Nelly De Landtsheer het uit. Om twintig over zeven komt Dré Lissens opnieuw de kleedkamer binnen, met de melding dat «het volk binnenvalt als duiven» Even later arriveert ook teksthulp Lena De Mol. An- dré Veireman loopt, met z'n kamera in de hand, links en rechts foto's te schieten. Hij hoeft zich niet te haasten, hij moet pas na de pauze de bühne op. Els Pauwels, een pagadder van een jaar of acht, die met «moeke» meemocht en alles bekijkt met van verbazing en bewondering groeiende ogen, ziet ons nota's ne men, komt naar ons toe en vraagt ons, vreemde eend in de bijt: «Wa komde goij ie doen?» Dirk De Ridder herinnert zich plots dat we vandaag 1 april hebben en gaat je weet immers nooit de in houd van de whiskyfles na checken. 't Is nog altijd ap pelsap, fluistert hij ons even later toe. Maar erg overtuigd klinkt hij niet. Zijn eega van haar kant Nelly De Landtsheer voor de niet-insiders heeft on dertussen naar de tekst brochure gegrepen. Ze neemt haar replieken door en stelt plotseling vast dat een stuk van haar oorbel mankeert. Even later wordt het verlorene teruggevon den en gaat men op zoek naar iets dat kleeft om de brokken te lijmen. Het is ondertussen al half acht geworden. De komst van andere toneelkringen wordt aangekondigd. De tijd begint te dringen. Nog vijf minuten, roept Jo Abbe loos schalks uit, als je wil zenuwachtig worden is de tijd aangebroken. Tekenen van nervositeit be ginnen zich nu inderdaad af te tekenen: Marleen Chal- mel hapt naar adem, Kor- nel Leunis loopt ijsberend met z'n bril te draaien, Nel ly De Landtsheer kan on mogelijk langer dan tien sekonden op één plek zitten. Kwart voor acht. Enkele akteurs nemen plaats op de bühne. De anderen gaan post vatten in de koulissen. An Colpaert geeuwt een paar keer van pure nervosi teit. Ssst, klinkt uit diverse monden. Het wordt ijzing wekkend stil. Vicky trekt zenuwachtig aan een siga ret. Het gordijn tussen de kleedkamer en de scène wordt dichtgetrokken. De muziek weerklinkt en in de zaal hoor je zo de babbels uitsterven. Even later weerklinkt ap plaus op in de zaal: het de cor krijgt een open doekje. Tevredenheid op alle ge zichten. Duimen gaan de hoogte in. Het zelfvertrou wen gaat met een paar forse rukken de hoogte in. Het hek is van de dam. «Plots» beleeft zijn zesde Omme- kaar-opvoering. De voorstelling loopt. Nelly De Landtsheer klemt haar tekstbrochure in de hand tot een paar seconden voor aleer ze de bühne opvlin- dert. Mare De Vlieger bezit blijkbaar meer zelfvertrou wen, want voortdurend mi- meert hij de dialogen mee. Teksthulp en toneelmeester zijn genist in de zaak. Ze zijn er beiden bij gaan zitten. Tussen twee bedrijven in stormt Dirk De Ridder als een wervelwind de bühne af. Bereidwillige handen vangen hem op, trekken hem de kleren van het lijf, maar ondervinden enige moeite met de das. Weet je nog? Snijd hem eraf, sist De Ridder. Wat rinn ook prompt gebeurt. De ene verkleedpartij volgt de andere op. Sommige re veleren enige ogenblikken fragmentarisch vrouwelijk schoon, de mannelijke ak teurs moeten blijkbaar min der uit en in de kleren. Ook de moordscène, toch belangrijk in een thriller, blijkt goed bij het publiek over te komen. Vanaf dat ogenblik neemt het zelfver trouwen nog sterker toe. Je ziet het aan de glunderende gezichten van zowel ak teurs, aktrices en technici. Even voor de pauze worden in de kleedkamer de brood jes en de koffie bezorgd. Ook aande innerlijke mens wordt gedacht. Wanneer een van pure tevredenheid glunderende regisseur zijn spelers en speelsters tijdens de pauze komt feliciteren verdiend overigens bla zen wij de aftocht. Verrijkt door een ervaring te meer en met de wetenschap dat de toneelspeelkonste, dat merkten we zo, zowel a«n akteurs als publiek van in tens leven thrillende mo menten biedt. Pierre Van Rossem Binnen een bestek van hooguit drie jaar tijd heeft de vzw Poppenkast Toepeneus zich ontpopt tot één der aktiefste verenigingen uit het Beverse. De reizende poppen hebben, onder de leiding van Toepeneus, al vijftig optredens achter de rug. Wat méér is, het lied waarmee deze deugniet alle kinde ren doet meezingen, werd in een singeltje geperst. Het kamerkoor Singhet Vro, uit Rupelmonde ver tolkte de tekst op muziek van het Bevers orkest «The Telstars». Over één en ander hadden wij een gesprek met Toepeneus en zijn trawanten. Groot nieuws Terwijl de plaats op 6 april in het Warenhuis Unie te Beve- ren op de markt zou worden gebracht met live optreden van Toepeneus, Ronko de robot, de kapitein en alle andere pop pen van de kast, koesteren de Beverse poppenkastspelers grootse plannen. Zij werken druk aan een produktie voor volwassenen, die in september teerd. Ondertussen draait de «Toepeneus voor kinderen» met twee speelgaten en een heuse «wobbelmachine» op volle toeren. Pedagogisch ver antwoord, met eigen gemaakte poppen, teksten en dekors, en aangepast aan de periode van het jaar, presenteert de Bever se troep zich voor het jeugdig publiek. Op 18 mei zijn zij te gast op de Mechelse aardbei- De jonge poppenkastgroep van Jan Braem, die in 1983 voor het eerst in het openbaar optrad, vierde enkele weken geleden al de vijftigste voor stelling. Een dertigtal steden en dorpen in de provincies Oost-Vlaanderen en Antwer pen maakten reeds kennis met dit poppenspel op niveau. Op diverse plaatsen werd de groep onmiddellijk opnieuw gekon- trakteerd voor een tweede voorstelling. De groep bestaat o.m. uit en kele mensen uit het onderwijs. Men wil duidelijk verderop met dit poppenwerk. Zij zijn goed gestruktureerd rond een vzw, met beheerraad en zijn niet vies van enige sponsoring. Naast de artistieke bedoeling, moet de uitgifte van deze kin derplaat immers ook gezien worden als een gezond middel om de technische uitrusting van de poppenkast verder uit Beveren. Het poppentheatergezelschap Toepeneus bracht een plaat uit en die werd tijdens te bouwen. Jan Braem, Ronny een bijeenkomst met persmensen voorgesteld. (Iv) Aelbrecht, Karei Bosman, Bert Mariman en Marijke De Graef willen gewoonweg naam maken in heel het Vlaamse ^lÊÊtten M v "-t land. Y - j| Op 45 toeren Het lied van Toepeneus, «de spil van het Beverse poppen- spel», was er reeds bij toen de groep voor het eerst in het iL. openbaar optrad. Het zou ont- 1&1. leend zijn aan een zeer oud J|Hf Of T kinderlied, toondichter onbe- «r t. m. wBÊmÈÊEÊ kend. De tekst «koeken bak- 1^1j|rl ken» werd door Jan Braem en Ronny Aelbrecht aangepast en voorzien van een passend ref- 9MB W «Bi immfÊr .-wdffl rein. Op september 1983 HHR ÉÈÊÈÊèM -dÊÊÊÊ voor gezon- BTsijir gen en sindsdien is het in het M Vlaamse een hit geworden bij de kinderen. Een M echte meezinger! fl december trok Toepeneus met het orkest van Marcel Ver- braecken en zijn Telstars rich ting Tongeren, waar in de RS- studio de opname plaatsvond van de moederband. An Van Daele had vooraf enig tekst werk en melodische aanpassin gen verricht samen met Ronny en Jan. Op 10 februari van dit jaar zong Singhet Vro uit Rupel monde, onder de leiding van Michael Vekeman, de arties- tenmis in Antwerpen. Vandaar1 trok het gezelschap richting de studio in Tongeren. In ander- Beveren. Poppentheatergroep Toepeneus schonk een plaat aan orkestleider Verbraecke en koorleider Vekeman van Singhet Vro Rupelmonde (Iv) half uur was het zaakje ge klaard. De persing gebeurde bij Mulders in Herk de Stad. Patrick Goosens ontwierp een prachtige hoes met de karika tuur van Toepeneus op de voorzijde en de tekst op de achterzijde. Bert Pijl en Beve ren Travel zorgden voor enige publiciteit op de achterflap. Patrick Verhaeghe drukte de van dit jaar het levenslicht moet zien. Dit poppenteater voor «grote mensen», wordt een retrospek- tieve met niet minder dan 15 poppen, onder de titel «Dat waren lappen». Het is nog iets te vroeg om verdere details te verklappen, maar het idee slaat zodanig aan bij de vol wassenen, dat al zes boekingen voor dit stuk werden geno- feesten. Ook daar zullen de kinderen zich een blijvende herinnering kunnen aanschaf fen van het onvergetelijk spek takel. De plaat kost 100 fr. Voor verdere inlichtingen en boe kingen: Poppenkast Toepe neus vzw.. Elzenstraat 213, 2750 Beveren. (wvdv) Het publiek amuseerde zich duidelijk met de voorstelling van «In de holte van Je arm» van Dimitri Frenkel Frank die toneelkring Nieuw Leven vorig weekend ten beste gaf in zaal De Kring te Aalst. I De grime, een belangrijk aspekt bij elke toneel- Vicky staat op het punt An Colpaert onder w nemen, (pvr) liging De Distelbloem uit Stekene voert op 12, j april om 20 u. in parochiezaal 't Helleken te 3op «Het Gekkenparadfjs» (Fool's Paradise) van i op. Regisseur is Piet Verwer, bekend als Ir van de Reynaertoptocht in Hulst. Akteurs zijn JVeldeman, Mart ine Van Ranst, Jean-Marie Van tricia Rogiers, Werner De Block, Gert Arens, I De Caluwé, Monique Dierickx. Het gaat om een a drie bedrijven. Een erfenis, een juwelier, een voldoende ingrediënten om een leuke verto- |e timmeren. Info en kaarten via tel. 779.71.10 en leid en Kunst Aalst elt «De loze vink» ininklijke Aloude Rederijkerskamer Sint-Bar- Ar beid en Kunst» speelt op zaterdag 13, g 14 en maandag 15 april in de Stadsschouw- j&an het Vredeplein te Aalst «De Loze Vink», omedie van Jan Christiaens. De regie is in 11 van Roger Bolders. rhaal gaat over een vrijgezel en een weduw- ie samen met een mooie dienster een restau- l hebben. Dat er in die omstandigheden zich »at situaties kunnen afspelen is zonder meer Hjk. Maar wanneer dan nog twee jonge men- ,r omen voorstellen om de vaat te doen om zo hun Ie betalen, dan is het hek helemaal van de dam, ;fc f daar de liefde dan voorgoed hoogtij viert, sprankelende komedie ziet men Mieke Cor- Monique Buys, Julien Tas, Theo Van Gijse- Paul Segers en Marc De Cock. Aanvang om 20 uur. De toegangsprijs bedraagt 120 kaarten kan men verkrijgen bij André Van der Veldstraat 9 te Aalst (053/70.44.64), Zoe De Diepestraat 144 te Aalst (053/70.11.60) en I Groen Kruis, Sint-Jorisstraat 26 te Aalst (op •dressen kan men ook terecht voor plaatsbe- Een jonge toeschouwer voor ons wachtte de voor stelling met spanning af. voortgaand op de djingel- djangel muziek die uit de niet sluitende oorkussen tjes van z'n walkman kwa men. Moeder en vader maakten het geheel kom pleet door tijdens de voor stelling kommentaar te ge ven op wat zich op de scene afspeelde en te voorspellen wat er zou volgen. Bovendien waren er achter ons toeschouwers gezeteld die gezellig krakende plas tic zakjes meehadden me allerlei lekkers erin om tij dens de vertoning naar bin nen te smakken. Aangena me geluiden dus in de zaal. Wij probeerden ons toch te koncentreren op wat op de scene gebeurde. Leven zonder vrouwen Arsène, een deftig heer schap, verlaat het echtelijk dak en zoekt z'n heil in een kale flat, met een matras en een boek. Al gauw krijgt hij het gezelschap van buur man Otto, die de tirannie van z'n eega ook beu is. Onder het motto "Leven zonder vrouwen' installe ren de twee mannen zich knusjes op hun matras. Waar Otto de deur resoluut heeft dichtgetrokken ach ter zich, kan Arsène zich niet helemaal losrukken uit z'n "beter' milieu. Hij telefo neert regelmatig met een vriend en behandelt Otto als een mindere. De rust duurt echter niet lang want beider echtgeno tes, Germaine en Stella, ko men de vesting innemen. Er wofdt een tijdje van partner geruild, maar op het eind beseffen de twee dat ze eigenlijk niet zonder hun vrouwen kunnen. Akteerprestaties Otto, de mannelijke treur wilg uit het stuk, werd overtuigend vertolkt door Paul Coppens. In het dia- lekt slaagt Paul er beter in z'n emoties duidelijk te ma ken en een eenvoudig, wee moedig of teneer gedrukt type ligt hem blijkbaar het best. Ook Mieke Leemans was te genieten als Stella, de vrouw van Otto. Arsène werd minder goed gebracht door Eddy Veeckman, hou terig en onnatuurlijk. Ook Daniëlla Jacob slaagde er niet in te boeien als Germai ne. Het bleef bij steeds de zelfde gekunstelde ge baartjes. De regie van Ronny Water schoot kon ons evenmin volledig boeien: mensen die bijvoorbeeld nog nooit in je flat geweest zijn, komen ge woonlijk niet via het ven ster op visite. Als regie-assistent fungeer de Edmond Wellekens. Het dekor werd egaal uitgelicht door Frangois De Cock en Patrick Van Drogenbroeck. Germaine De Bruyn zorgde voor de teksthulp. Sirou Ann Aalst. Nieuw leven verbroederde (P. Van San) Aalst. Nieuw leven. Arsène (Eddy Veeckman) en Otto (Paul Coppens) in druk gesprek (P. Van San) Zondag 5 mei heeft de viering plaats van 150 jaar spoorwegen Wie aan zijn fiets wil sleutelen ken. Er is nu ook een fiets- in België. In Vilvoorde hebben moet er goed van alle kanten montagestandaard die ook op dan een aantal aktiviteiten bij kunnen. Een vertrouwde een zogenaamde workman kan plaats. Voor meer informatie methode is de fiets op de kop worden aangebracht. In de kan men terecht-op het num- zetten of nog beter ophangen, handel gebracht door Tacx in mer 02-252.03.19. zodat je je niet hoeft te buk- Wassenaar. Poëzienacht in Stekene. Dames aan de eer: links Anita Daldini, rechts Lut De Block (gremar) Opnieuw kabarelgebeuren In Dandeitielle Wie de Roodkapjes van VKSJ Denderbelle «The Sound of Music» ten tonele zag brengen, weet dat deze groep tot heel wat in staat is. Zingen, dansen, toneel spelen, het gaat hen alle maal zo gemakkelijk af dat men onwillekeurig denkt te maken te hebben met «pro fessionals». Nochtans gaat het om doodgewone meis jes, leden van de groep Roodkapjes. VKS-ers en leidsters uit Denderbelle, die het genoegen hebben u allen uit te nodigen op de voorstelling van «Koning Tijd en de Vier Seizoenen» Een groots engagement waar alles draait rond een koning die verveeld zit met de vier seizoenen. Hoe rea geren wanneer een van je onderdanen de wens uit drukt om het altijd lente te laten zijn, terwijl een ande re liever elke dag de zon wil zien? En een derde zo ver liefd is op het vallen van de bladeren dat hij het voor eens en altijd herfst wil la ten zijn. Om dan nog maar te zwijgen over een vierde die niets liever wil dan sneeuw en koude. Je zou al voor minder met de handen in het haar zitten. Hoe en wat uiteindelijk de beste op lossing blijkt, dat verneem je op 13 april a.s. om 20 uur in het Gildenhuis te Den derbelle. Je wordt er ver wacht samen met andere vrienden, familieleden, kennissen. Voor de prijs hoef je het in geen geval te laten: 60 fr. voor een indivi duele kaart en 200 fr. voor een gezinskaart (waarmee vier personen binnen- kunnen). De Voorpost - 5.4.1985 - 23

De Voorpost | 1985 | | pagina 23