Knap jubileumstuk van De Goudbloem, puike regie van Dré Poppe ai Honderd jaar Vriendenbond in Sint-Niklaas Toneelavond in Aalsterse akadem: Jeugd muziek - kamp in Malle Eerste lustrum van jeugdtoneelgroep BN| in Sint-Niklaas Tweede kultuurbeurs te Zele! -lik Op 23 maart startte de Aloude Hoofdrederijkerska mer van het Waasland De Goudbloem de feestelijk heden rond het honderdjarig bestaan bij middel van een galavoorstelling van «Een vlo in het oor» van Georges Feydeau. Op 9 juni worden de feeste lijkheden afgesloten met een officiële viering; Alge meen wordt aangenomen dat de 'oude' rederijkers kamer in 1859 ter ziele ging. Het was in 1885 (17 mei) in café De Blauwe Duif in de Ankerstraat te Sint-Niklaas dat de toneelmaatschappij «De Vrien denbond» werd gesticht. Er werd overeengekomen, ook de zangaktiviteiten te vermelden in de naam van de vereniging. Vanaf dat moment werd het toneel- en zangmaatschappij Vriendenbond. Op 21 september verleend koning Albert het erepredikaat «Koninklijke» «Jtn de kring. 9-11 juni 1935: «Gouden Jubelfeest der Koninklijke Toneel- en Zangmaatschap- pij Vriendenbond», met huldigingen van de stich ters, dankmis, plechtige ontvangst op het stadhuis, kunstavond, muzikale wandeling, jubelbanket, luisterrijk jubelbal en «ge zellig samenzijn» gevolgd van dans voor de leden en ereleden en hunne familie. 12 november 1939: Vrien denbond sticht in St.-Ni- klaas opnieuw de Aloude Hoofdrederij kerskamer van Waasland De Goud bloem. 22 mei 1960: Ontvangst van De Goudbloem ten stad- huize, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Toneelafdeling Vriendenbond. In dat jaar is het ook 350 jaar geleden dat de aloude Hoofdrederij kerskamer van Waasland werd herkend door de sou- vereine Kamer De Fonteyne van Gent. En nog in datzelf de jaar verwerft De Goud bloem voor het eerst het Ko ninklijk Landjuweel, in het 27ste tomooi, te Herentals, met de opvoering van «De Regenmaker» van R. Nash, in regie van Dré Poppe. Daarna zou die eer nog driemaal ann de Goudbloem te beurt vallen. Nu is het behalen van al deze prijzen echt niet zo belangrijk. De prestatiesnaar het grote publiek toe lijken ons veel essentieler. De Goudbloem heeft bij vele schouwburg bezoekers een eerder 'pro fessionele' klank. Dat slaat dan in hoofdzaak op stuk ken keuze, regie en techni sche afwerking. Dré Poppe Dit niveau werd bereikt riank zij de kunde van huis regisseur Dré Poppe. 27 jaar heeft deze 'man met naam' erop zitten bij De Goudbloem. «Definitief» is nu zijn afscheid (we hoor den dat wel al eens eerder). Het schijnt Dré Poppe nog al zwaar te vallen om steeds als lesgever te moeten blij ven optreden. Toch stond leze schitterende vakman r helemaal niet op om als sgever beschouwd te wor- m. We herinneren ons yg zeer goed z'n uitspraak /ie bij mij komt moet het innen(het klonk toen )1 veel Genteer). Hoe dan ook, Dré Poppe stopt ermee. Hij zal zowat 42 stukken voor «De Goudbloem» heb ben geregisseerd. Poppe deed trouwens veel meer dan alleen maar regis seren voor theater. Hij is verantwoordelijk voor zo'n tachtig televisiespelen en televisiefilms. We laten hier de beroepsloopbaan van re gisseur Poppe rusten en houden het bij z'n Goud bloemprestaties die a.h.w. een Poppe-stempel op alle produkties achter heten. Voorbeelden zijn er genoeg: «De Kleine Hut», «Karama- zov», «Tien Kleine Neger tjes», «Zuster Georges moet sterven»«Tramlijn Begeer te», «Blootsvoets in het Park», «De Kat op een heet- zinken dak», enz. Het is vrij logisch dat De Goudbloem "haar' regisseur eens flink gaat vieren na 25 jaar trou we dienst. Toch hopen we (vooral voor De Goudbloem) dat «Een vlo in het oor» niet de laatste Goudbloemregie van Dré Poppe was. Feest! Na een extra-voorstelling van het jubileumstuk «Een vlo in het oor» op donder dag 16 mei, wordt op zon dag 19 mei de landdag van het Koninklijk Nationaal Toneelverbond georgani seerd. (in 8int-Niklaas) Om 10.30 u. is er een feestzit ting in de stadsschouw burg, aansluitend een re ceptie. Om 14 u. verwerken de deelnemers (die ervoor inschreven) een Breughel- maaltijd. Om 16.30 uur wordt «Een vlo in het oor» gebracht. Een gezellig sa menzijn in café Hemelrijk (lokaal van De Goudbloem) moet de sterk geladen feest dag afronden. De eigenlijke viering van de honderdjarige Goudbloem - Vriendenbond gaat dan door op zondag 9 juni (daaromtrent later meer). Er werd n.a.v. honderd jaar Vriendenbond een prachti ge brochure uitgegeven. De samenstelling kwam tot stand onder impuls van griffier van De Goudbloem Georges Van Broeck.- De lay-out werd verzorgd door Herman Van Brande. We vermoeden dat ook Willy De Graeve een meer dan we zenlijke bijdrage heeft gele verd Ook burgemeester De Vidts onderstreepte in deze brochure z'n belangstelling De akteur, hij etaleert zijn schmink en zijn make-up wat de; Luc Schoonjans als Vic, auditie een middej heilig en obsceen. een jonge akteur die beter- leerlingen Grimeert zijn ziel met een grimas die op zichzelf en automekanicien was ge- hoever ze gevord anderen past vermomt emoties in een flits van uren tot worden en Lieve Sedeyn als met het stuk, hoe intieme tastbare figuren. Vrijdagavond zagen we negen Amanda, een jong aktrice, frontatie met het L akteurs, leerlingen van de akademie voor muziek, ballet pas afgestudeerd aan het verloopt en om aai aseti en toneel, aan het werk in de Stadsschouwburg. conservatorium. bliek te tonen waa nht. ziji Als eerste stond «De Overle- - - dene» van R. De Obaldia geprogrammeerd. Absurd teater, gebracht door Hilde- gard De Vuyst als Julie en Nancy Terrijn als madame De Crampon. Hildegard was verder op haar best in «De Joodse vrouw» van Brecht, een mo noloog waarin het anti-se- mitisme de kop opsteekt. Het lievelingstheater van Brecht: de ontvreemdende individualiteit in de burger lijk-kapitalistische maat schappij. Deze twee stukken werden geregisseerd door Chris Thijs, lerares «an de aka demie. Na de pauze brachten Jet envan M,™ Aalst- «Een andere Vermeerwas ook een van de toneeltjes opgevoerd I Schisgal. Luv is symbool toneelavond van de akademie (P. Van San) Deze drie stukken stonden bezig zijn, is het s onder leiding van Roger De er slechts een gerl Wilde, leraar aan de aka- komst was voor dej demie. avond. Wanneer we weten dat een Toneel in Sint-Niklaas. Dré Poppe regisseerde meer dan veertig stukken voor De Goudbloem (Iv) Toneel in Sint-Niklaas. De honderdjarige Goudbloem brachtEen vlo in het oor» van Feydeau voor het voetlicht (h) en interesse voor het ama teurtheater. Het moet ons wel van het hart dat we ter gelegenheid van de galavoorstelling zo veel 'personaliteiten' uit de 'politieke wereld' op de eer ste rijen van de feestelijke schouwburg zagen schitte ren van belangstelling ter wijl dezelfde dames en he ren zelden of nooit te zien zijn bij om het even welk toneel- of theatergebeuren. Is het dan toch te doen om de mogelijke krantenfoto? Om de aanwezigheid «om dat het niet anders kan»? Om het zwarte vlinderstrik je? Bredero had gelijk... Een vlo in het oor In het unieke dekor (ge leend bij KVS-Bru8sel) za gen we De Goudbloemers aan het werk. De regie be ruste bij Dré Poppe. Een bijzonder knappe regie: snel, puntig, vinnig, sne dig, en vindingrijk. Jam mer dat in het tweede be drijf "het zaakje' niet onder voldoende kontrole werd gehouden. Het juiste tempo raakte zoek. De bewegin gen werden niet vloeiend in het spel geïntegreerd. We zouden daarbij kunnen stellen dat het begin van de 'inzinking' viel te noteren b(j de te hoekige vertolking van Marcel Van Brussel als Augustin Ferraillon Een twijfelachtige rolkennis verplichte hem tot allerlei kunstgreepjes en dwong tot een te goed merkbare charge. Jammer. Lieve Van Der Aa zagen we als een goed ingeleefde Antoinette. Knap. Suzy Cappendijck le verde een aanvaardbare prestatie, net een ietsje te slordig, bijna «afwezig». Een ongewoon schitterende typering gaf Lea Van der Aa ten beste (Olympe Fe- raillon). Frans Caudron te kende een te overtrokken Rugby en Johan Reel heeft ons in de meest aangename zin verrast. Steven Van Pe- teghem ak teerde alsof Ro- main Tournel hem als een tweede huid was aangeme ten. Acbiel Schapens kon aan de verleiding niet weer staan om Carlos Homenides de Histangua te sterk te kleuren en daarbij nog een tikkeltje 'in overdrive' te gaan spelen. Chris Smet vonden we terug als dokter Finache. Een typering die ons niet zo heel sterk kon overtuigen, vooral niet in z'n eerste tafereeltjes. Chris 'speelde' wel de dokter maar 'was' hem niet. Een pracht- vertolking mochten we Toneel in Sint-Niklaas. Ere- deken Jozef Van Branden, zoon van één van de stich ters van De Goudbloem (Iv) aantekenen voor Marie- Claire De Coster (Lucienne Homenides de Histangua), levensecht; sterke nuance ringen, passende mimiek. Af. Griet Naessens nam met brio de gevaarlijkste klip pen verscholen in de rol van Rayraonde Chandebise, liet alle overbodige charge ter plekke, stak haar persona ge vol tinteling en frisheid. André Callebout zat in het juiste typetje van Baptistin, een eerder ondankbaar rol letje Theo De Munck schitterede in z'n dubbelrol (Victor-Em- manuel en Poche). Tech nisch knap wist hij de juis te momenten te kiezen om bepaalde gags met draag kracht en doeltreffendheid te lanceren. Harry Deswar- te (Camille Chandebise) bleef in z'n goocheltaaltje toch verstaanbaar Een meer dan bewonderens waardige vertolking. Wel iswaar een zeer dankbare partij, maar je moet het toch maar doen! «Een vlo in het oor» bleek een gelukkige keuze voor de honderd jaar jonge Goudbloem - Vrienden bond. Wie deze opvoering heeft moeten missen of nog eens wil bekijken kan terecht in de stadschouwburg van Sint-Niklaas op donderdag 16 mei te 20.15 u. of op zondagnamiddag (19 mei) ter gelegenheid van de landdag van het Nationaal Toneelverbond. Aalst. Een fragment uit de Overledene zoals het werd gebracht tijdens de toneelavond van de Aalsterse akademie (P. Van San) voor verkrachte liefde, voor eveneens geschreven door liefde die een koopje gewor- Van den Broeck» «Een an- den is. Het is een grimmige dere Vermeer»Vier ak- komedie van de eenzaam- teurs repeteren in de kleed heid en de liefde. kamer nog een laatste keer Daarna werd «Greenwich» het stuk dat die avond in van Walter Van den Broeck première gaat. Teater in het op de planken gezet. In dit teater dus. We zagen er stuk is Greenwich een wijk Jean-Pierre DHondt (met ergens in Vlaanderen waar een gebrekkige tekstken- vooral de arbeiders van de nis) als Bruno, de akteur Metallo wonen. Vanuit deze die een come-back beoogt; wijk is Robert Verachtert Karin De Lil als de loelippi- met z'n gezin naar de stad ge en doorsnee aktrioe Hil- verhuisd wegens moeilijk heden op het werk. We kre gen uit dit werk twee frag menten geserveerd met An drea, de oudste dochter die mentaal gestoord is, My- riam, op wie de last van het gezin rust en Satumino, een Italiaanse uitwijkeling. De spelers waren Marleen De Kerpel, Hilde Leys en Frank Sonck. Het laatste stuk van de avond werd De jeugdtoneelgroep van de bisschoppelijke maalschool speelt op 26 en 27 april «Tijl Uilei gel en de inbrekers op het uitbrekerspad0 ring telkens te 20 u. in de speelzaal van de B, Kasteelstraat 8, Sint-Niklaas. Regie: Freddy Hove. Toegang: 70 fr. Kaarten te verkrijgen v school Qeraara, leerlingen, secretariaat) of t nisch tijdens de kantooruren: 03-776.10.88 (8 tariaat van de school). 1985 wordt het eerste lustrum van het jeugdt B.N.S., dat startte met de revue «Drie jaar A. (1979), waarin een deel taalschat verwerking ningen op de scène gebracht werden. In 1981 den de laatstejaars van de humaniora «De Par vogels» ten tonele. Vanaf 1983 werd beslist mi vaste kern leerlingen van lagere en hogere c ieder jaar toneel te spelen. Zo kreëerde mei Fietsenrekgesprekken» (1983) en «Nuclear w over» (1984). Voor het eerste lustrum werd geopteerd voor| stukken ui de reeks «Toneel in de klas» vi uitgeverijen De Nederlandsche Boekhandel t Sikkel. Voor de pauze wordt Tijl Uilenspiegel vL Vanpol opgevoerd, na de pauze «De inbrekers cfa uitbrekerspad» van Chris De Stoop. Twintig lek gen verzorgen deze voorstellingen in een dek<£ ontworpen werd door twee leerlingen van de 1( cyclus Andy De Rore en Guy Keppens. Lokeren. De Lokerse toneelgroep De Sinfavrienden speelde Doden beta!^ belasting» van Nicole Manzari. (polo) W.D.G. We zitten volop in het Euro- pees Jaar van de Muziek. Maar ook in het Jaar van de I Jeugd en dat die beiden best I kunnen samengaan, wil het Muziekverbond van Bel gië aantonen. Het organi- zeert dan ook in samenwer king met de CISM of het Wereldmuziekverbond een internationaal jeugdmu- ziekkamp dat plaats heeft van 9 tot 13 april in het Provinciaal Vormingscen trum te Malle. Vier eminen te musici werden aange sproken om de deelnemers wegwijs te maken in de mu ziek. Kampleiders zijn Mar tin De Rijck, penningmees ter van het Muziekverbond van België en Robert Con- Toneel in Sint-Niklaas. Ten voordele van het projekt Beschut Wonen» voor gk bond. Het kamp wordt be- gezondheidszorg werd in zaal Familia opgevoerd De mirakelmakersin regie v sloten met een demonstra- Coppieters. Op de foto Dany Coppieters, Sief aan Schelfhout en Herman Verbef tie galakoncert dat gegeven wordt op zaterdag 13 april om 10 uur in het Casino van Beringen. De toegang is vrij. Van zaterdag, 6 april tot maandag, 8 april heeft in de feestzaal van de Gemeentelijke School, Book molenstraat te Zele de tweede kultuurbeurs van de kulturele plaats. In 1982 werd ze voor de eerste keer georganiseerd en toen vond ze plaats in de lokalen van de Rijksmiddenschool aan de Alois De Beulelaan. Er kwamen toen 2.000 bezoekers over de vloer, hetgeen een sukses was. Voor de tweede editie schreven er dertig vere nigingen in: de balletschool, de biblioteek, St. Ludgerus, de B.G.J.G., het C.M.B.V., de koncertvereniging, Fodiaz, De Goudvink, de Heem- en Oud heidkundige kring, Juvenes met volledige stripoteek en discoteek, het K.A.V.; de har monie Kunst Adelt Zele-Hei- kant, het Kon. werk van de Volkstuin, de Landelijke Or ganisaties, de Minnezangersfa milie, toneelvereniging Rheto- rika, de Vlaamse volksbewe ging, de volksfanfare de Leer zuchtige Broeders, V.T.B.- voor eikaars werk. V.A.B., Z.I.A.C., kunstkring Het programma: Were Di, de blaaskapel de Bookhamer, het Rode Kruis, Zaterdag 6 april de brandweer, Toetemitoe, de Om 11 uur opening op 15.30 uur: diavoorstelling van Juvenes 17.30 uur: optreden Koreo Piko. jeluis- Maandag 8 april Culturele Centrale, koor Ma- terd door het koor Makeblyde 11 uur: een koncert door de keblijde, het Gymel ensemble, en Hilde Pensaert (viool); blaaskapel De Bookhamer het Gemeentelijk Groenkomi- 16 uur: optreden balletschool 15 uur: Het jeugdtheater Rhe- tee het N.C.M.V., de Ge- St. Ludgerus; torika voert De Vrolijke Ro- meentelijke Jeugdraad. 17.30 uur: optreden van Koreo bot op. De kultuurbeurs biedt aan de Piko Er zijn doorlopende diamonta- verenigingen de mogelijkhe- 18 uur: het gemengd koor ges van Fodiaz en videovoor den om via dat initiatief hun Gymel. stellingen Toetemitoe. werking aan een breed publiek kenbaar te maken. De vereni- Zondag 7 april BENO gingen krijgen ook de gelegen- n uur: aperitiefkoncert Har heid om waardering te krijgen monie Kunst Adelt Toneel in Melsele. Jeugdhuis Djem bracht het blijspelKaviaar of spaghetti» Herman Vereecken (Iv) 24 - 5.4.1985 - De Voorpost

De Voorpost | 1985 | | pagina 24