kijkt terug honderd jaar naaldkant Kunst uit verre landen in Dendermondse Abdijschool Stekense poëzienacht min of meer geslaagd embodegemnaar Karei De Schrijver Cultureel Centrum Affligem Tentoonstellingen in het Waasland Karnavaloptocht in Klein-Sinaai. Het keizersduo Geert De Voorpost - 5.4.1985 - 25 Idy die na een tentoonstelling van de Heem- en Oudheidkundige kring over oude bracht op een blauw of in 1970 werd opgeworpen, om de Zeelse naaldkant opnieuw in de belangstel- zwart papier. De tweede fa- zetten, kreeg vorm vanaf 1977. In de schoot van H.O.K. werd een kantafdeling se is het traceren. Bij mid- Irma Boone heeft er voor gezorgd dat de naaldkant opnieuw over de hele del van een dunne draad zijn uitstraling kreeg. Deze verdienstelijke dame, die haar hart aan de kant worden twee dikke draden heeft, kwam in de belangstelling door het schrijven van een boek over «100 jaar op het papier aangebracht en dat wordt geplaatst op een dubbel stuk stof. De dunne draad moet van on der naar boven worden aan gebracht en zo terugkeren. Dat is de aanloop naar een kantwerk, waarvan het eer ste deel het platwerk is en vervolgens komen de fanta- biesteken en het afbordu- ren. Het kantwerk is nu bijna klaar om van de dub bele lijnwaaddoek te wor den getrokken. Het wordt gepluisd en de verschillen de delen, indien nodig, wor den aan elkaar genaaid of geborduurd. Het is uiter aard een heel eenvoudige weergave van wat met naald en vlasdraad Wan ge realiseerd worden. Er zijn uiteraard een heleboel spe ciale bewerkingen en ver schillende steken om tot de ware kunstvorm te komen. Koninklijke klant De Zeelse kant mag zeker het «aureool» van «ko ninklijke» kant dragen Het is een unieke gebeurte nis, maar drie Zeelse gene raties boden kantwerk aan het vorstenhuis aan. In 1922 maakte de vereni ging voor Kunstkantwerk te Zele onder de leiding van minister Edmond Rubbens en Rosalie Vergeylen «De sluier van de koningin», die aan koningin Elisabeth werd overhandigd uit dankbaarheid voor haar mee vertrouwd te maken. De situatie ligt nu anders dan bij het begin van deze eeuw. De honderden leer lingen, van jong tot oud, die opnieuw leerden kant werken doen het als vrije tijdsbesteding. Het is geen broodwinning meer, de werkuren zouden onbetaal baar zijn. Kant is synoniem van geduld. Overal in het land geeft de Zeelse kant- school lessen en demon straties. Er wordt deelgeno men aan nationale- en in ternationale tentoonstellin gen en er bestaat interesse uit het buitenland. Het is niet te loochenen. De energieke aanpak van Irma Boone heeft de Zeelse Naaldkantschool vleugels Si n de raadszaal van het gemeentehuis was er een tentoonstelling over zwarte en kant van Bayeux (bvw) aadszaal van het ge- en door toedoen van de Vele jonge meisjes leerden huis werd het werk nieuwe generatie kant- de kunst van het kantwer- or de voorzit- werksters opnieuw tot volle ken en Zele kreeg de repu- Oostvlaamse Heem- ontplooiing gekomen. Die tatie de beste kant van de Robert Ruys, die inspanningen wilde Irma wereld te maken. Minister bracht aan het ge- Boone niet meer laten te- Edmond Rubbens verbeter initiatief van Irma loor gaan en ze schreef een de daarmee ook de sociale Burgemeester Jozef boek over honderd jaar toestand van vele gezinnen, lyne sloot zich daar Zeelse kant. Een volwassen kantwerk- en noemde het een Het is geen opsomming van ster verdiende tot 3 fr. per ing voor het Zeelse feiten geworden. Het lag in dag en dat was heel wat rpatrimonium. On- haar bedoeling om hulde te meer dan een werkman- •zitter van de Zeelse brengen aan de mensen die spitter die van 5 uur 's mor- Marc Van Uytfan- in de vergetelheid geraak- gens tot 9 uur 's avonds lf id in zijn inleiding ten en die geschiedenis werkteen van 1 fr tot 1,25 in 1935 werkten 15 Zeelse en Brugse kantwerksters gezamenlijk tien maanden aan een tafelloper, die in 1935 door de kristen vrou wenorganisaties aan Leo pold EU werd aangeboden bij zijn troonsbestijging. Op 14 september 1984 over handigde Lea Vermeire na mens de Zeelse Kantschool aan koningin Fabiola een werkje van 34 x 24 cm, waar 11 Zeelse kantwerk sters 1.000 uren aan werk ten. De overhandiging ge beurde te Brugge ter gele genheid van een kantten toonstelling. Het was een ontwerp van Agnes Ste vens. De Zeelse kant spant nog altijd de kroon. Het boek over 100 jaar kant van Irma Boone, is er een bevestiging van. Zele. De Franse kantwerksters demonstreerden in de raadszaal van het gemeentehuis hoe BENO Normandische kant wordt gemaakt (bvw) Van Pasen, 7 april, tot en met 21 april staat in de zalen van de Dendermondse Abdijschool in de Dijkstraat de tentoonstelling «Kunst uit verre landen» opgesteld. Deze missie-expo van de Paters Dominikanen is iedere dag open van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Deze expo wil de aandacht vestigen op de kunst van vreemde volkeren en wil het werk bekend maken van onze missionarissen in de wijde wereld, in het bijzonder in is Zaire. Pater Cos termans is verantwoordelijk voor deze tentoonstelling en reist daarmee al sinds 1946 gans Vlaanderen rond. fr. per dag verdiende. De if voor de Franse schreven met naald irkaters uit Bayeux, kant, zoals ze het in haar Zeelse kantschool mag ook hun zwarte en blon- inleiding weergeeft. Haar een voorloper genoemd A' rmandische kanten boek is een geslaagde retro- worden van de sociale wet- ng1 m uniek kader zorg- spektieve van het kantleven geving. Er was toen reeds i de voorstelling van de voorbije honderd jaar te een pensioenkas en een ik over de kant, een Zele. Een beschrijving over ziekteverzekering en op het m J.. 1 het vakmanschap, de be pa- einde van het jaar kregen dekor te bezorgen. e c nengd zangkoor Gy- lende weerslag van de Zeel- de kantwerksters 5% pre- 1 irgde voor een ge- se kantschool in het begin mie op hun jaarloon, ""ite muzikale omlijs- van de 20e eeuw, onder de Na de dood van minister leiding van Minister Ed- Rubbens verhuisde de kant- mond Rubbens en Rosalie school van de Cesar Meeus- 'tjloop op 15 september in Zele opnieuw een c hooi werd opge- schat aan illustraties. 'e leeft de Zeelse Naald- en lange weg door Historiek Vergeylen en de huidige, straat naar het O.L.V. Insti- bloeiperiode. Het tuut en werd het kant geheel opgesmukt met een werken in het lesprogram- nei Kamwerxen opnieuw e 1 erelddelen afgelegd Reeds in de 16e en 17e eeuw achter de gesloten deuren lieuw tot de beste te was er sprake van kant- Van enkele huismoeders, i gerekend. Irma werk. In de 19e eeuw en in die het nog als handwerk was hierbij een idea- het begin van de 20e eeuw beoefenen en een stukje doorzettende bege- begint men in Vlaanderen kant werken als geschenk Ze heeft de Zeelse volop kant te werken. Het aan de kinderen, ant opnieuw uit de kantwerk is gegroeid in de thoek gehaald. Er armoeperiode Huismoe- Vanaf 1977 wordt er te Zele nog verschillende ders met grote kinderlast, volop opnieuw van naald dames, die als hand- maakten «blommen» om kant gesproken en daar ligt luis het kantwerken het kleine loon van hun het initiatief van de H.O.K. den. De eerste kur- man wat aan te vullen. De in de persoon van Irma het nieuwe Zeelse boeremeisjes die in de win- Boone aan de basis van. Zij Iperk in 1977 trok terperiode geen werk op het vatte voor acht jaar de koe ididaat-kantwerk- veld hadden, deden kant- bij de horens en samen met Hun aantal is in- werk. In de krisisperiode Lea Vermeire en Agnes Ste- sgroeid tot ver- waren er in Zele en om ge- vens, de peilers waar de volwaardige ving zeker 2.000 kantwerk- kantschool op rust. hebben •katers. De oma tan- sters Het was meestal huis- ze de school internationale enigs- arbeid. Een mijlpaal is het erkenning gegeven. Er Iers dan 100 jaar initiatief van Minister Ed- kwamen leergierigen uit Het was dan kant- mond Rubbens, die midden Engeland en Japan lessen uit noodzaak, daar de oorlogsperiode 1914-18 volgen. De Zeelse naald erder een hobby is. een kantschool oprichtte, kant is geen «geheim» pro- was blijven sluime- met Rosalie Vergeylen als dukt. Er wordt getracht om ile Zeelse gezinnen direktrice en lesgeefster. er zoveel mogelijk Hoe komt een naaldkantwerk tot stand? Het belangrijkste om tot een goed kantwerk te ko men is de tekening. Het is de grondslag waarop het werk is gebouwd. Mauri ts Van Haver tekende de meeste patronen voor de kantschool ten tijde van Mi nister Rubbens. De huidige verantwoordelijken hebben getracht om zoveel moge lijk tekeningen te rekupe- reren uit die eerste periode. De nieuwe tekeninbreng komt van Agnes Stevens, die mooie motieven tekent en de basis vormen voor de newlook Zeelse naaldkant. De tekening wordt aange- «De bedoeling is de jeugd iets te leren over de landen waar Vlaamse missionaris sen gewerkt hebben. Hon derd jaar geleden was «Con go» totaal onbekend. Toch heeft men er mooie dingen aangetroffen. Deze tentoon stelling wil waardering op brengen voor mensen die eeuwenlang misprezen werden en wil bewijzen dat zij ook over een eigen kui tuur beschikken», aldus pa ter Costerman8. Deze ten toonstelling reist doorheen het ganse Vlaamse land. Dat geeft ongeveer zeven exposities en een honderd- vijftigtal tentoonstellings- dagen. «De verzameling is vijftig tot zestig jaar oud, aldus de pater. De eerste missiona rissen zijn ermee begon nen. Gelukkig maar, want anders waren al deze herin neringen opgegeten door de mieren. Het is immers zeer moeilijk om iets te vin den dat ouder is dan hon derd jaar. De termieten vre ten letterlijk alles weg. In deze tentoonstelling is werkelijk van alles te zien. Unieke stukken die je ner gens anders meer vindt, tenzij nagemaakt. Er zijn standen huishoudartike- len, mode, bijgeloof, toverij en zelfs muziek. Het is ook de bedoeling om de mensen die ginder nog steeds werken ook finan cieel te helpen. Dat werk wordt nu vooral door zwar te priesters en zusters over genomen. De kosten zijn echter enorm en de inkom sten gering. De pater doet geen echte «zaken». Voor mensen die de missie steu nen, heeft hij wel een stuk in zijn tentoonstelling staan. Het gaat echter niet alleen om Zaire. Er is oude en moderne kunst uit gans Af rika, uit China India, Thai land, Japan, Ban, Peru en de Filipijnen. Porselein en schotglazuur staan er naast brons en koper. Even verder vinden we prachtig bewerkt ivoor, hout en jade. Chinese meubelen en Oos terse tapijten wisselen af met oude ikonen en mooi handwerk. Er zijn zeer waardevolle, maar vooral veel goedkope geschenken. Deze tentoonstelling kende reeds duizenden bezoekers in Gent, Waregem, Antwer pen, Blankenberge, Turn hout en Roeselare. Men hoeft niet bang te zijn om hier eens binnen te lopen. Deze tentoonstelling is geen bedelpartij. Stekene beleefde dus z'n eerste «Nacht van de poëzie». Voor de inrichters, en een deel van de aanwezigen zal het wel een sukses zijn geweest. De opkomst (150 mensen) was zeker niet slecht. Bui ten de schepen van kuituur konden we niemand van het schepenkollege ontwaren en naarmate het nachtelijke uur vorderde verlieten meer en meer mensen de eerder kille vooraan althans zaal. 's zondags, nog tot 14 april 1985, loopt in il Centrum, Abdij Affligem. te Hekelgem, een ge retrospektieve tentoonstelling die gewijd it oeuvre van dubbelkunstenaar, kunstschilder- Karei De 8chrijver uit Erembodegem-Terjoden. X belangstelling, vrijdagavond 29 maart, op de -'~\g van deze tentoonstelling. Ook een flinke ig van de Erembodegemse Muziekmaatschap- Terjodenaar» o.l.v. voorzitter Robert Van den die reeds een vijftal jaren door Karei De 8chrijver eerd wordt, was present om deze vernissage een d muzikaal kleurtje te geven. Idesbald Verkest vers geboorteplaats (Ten abdij Affligem, in Bos, op de grens van Hekel- r Blkomstwoord: «Een gem en Erembodegem). Hij j ltstentoonstelling bekende meteen dat het he- J oeuvre van een on- le tentoongestelde oeuvre l^rwkkunstenaars als er beslist een goede beurt De Schrijver wordt maakt vooral doordat He- met belangstelling kelgem, Erembodegem en g( et gezien door heel omgeving, zijn pittoreske v, mstliefhebber8. Die geboortestreek, het land je Itelling houdt niet schap van de streek waar rerband met het feit hij nog steeds direkt kon- dubbelkunstenaar takt mee heeft, de veelzijdi- en getogen is te ge kunstenaar veelal heeft q, maar wordt on- geïnspireerd. Zijn thema's ld vooral gedragen zocht hij grotendeels in de nieuwsgierigheid eigen omgeving. Van dit Karei De Schrijver oeuvre gaat beslist een ze- laatste tien jaren kere bekoring uit. «De kun- stische kunstwe- stenaarsloopbaan van Ka- ipresteerd heeft rel De Schrijver heeft me ■entig schilderij- sterk geboeid», beklem- iheidene toebeho- toonde kunstkriticus Ro- eigendom van de ger D'hondt bij de inleiding i, brengen thans een van de retrospektieve Ka- ntatief overzicht rel De Schrijver werd te He- artistieke bedrij- kelgem geboren in 1929. gedurende de laat- Hij bracht zijn jeugd door op Ten Bos, huwde en ves- van kuituur, de tigde zich met zijn gezin in it, namens het He- 1961 in Erembodegem-Ter- gemeentebestuur, joden. Een muzikale oplei- i korte toespraak ding heeft hij gekregen aan e dat het good was de stedelijke muziekakade- retrospektieve in mie van Aalst. Bij de fanfa- gems kultureel re De Terjodenaren han- werd ingericht, teert hij reeds een vijftal ver van De Schrij- jaren net dirigeerstokje met evenveel feeling en per soonlijkheid als het penseel in zijn plastische kunstui ting. De gewenste oplei ding voor tekenen en schil deren genoot hij gedurende vijf jaar aan de akademie te Brussel Hij werd er flink gestimuleerd en verwierf er een zeer degelijke basisken nis van beide kunstuitin gen. Privé-lessen stuurden hem vervolgens definitief in de goeie richting. Schil derkunst en muziek door kruisen sindsdien zijn ar tistieke bedrijvigheid. Zijn hele kunstenaarsloopbaan is één en al inzet. Hij groei de uit tot een kunstenaar in hart en nieren. Niet alleen in de plastische kunsten maar ook muzikaal. Gevoed door een jarenlange mu- ziekbeleving zijn de kleu ren en de vormen voor deze dubbelkunstenaar klanken en tonen waarmee hij zijn werken harmonisch opbou wen kan In dit werk is hij het figuratieve steeds trouw gebleven. Ongeveer 30 jaar geleden waagde hij zich met stillevens en een paar landschappen aan een eerste konfrontatie met het publiek in de Aalsterse Bel fortkelder. Sindsdien trad hij reeds verscheidene ke ren met zijn werk naar bui ten en kan hij zich verheu gen in een groeiende be langstelling en sukses. De gunstige weerklank die zijn werk geniet zal nu wel licht doordringen in Hekel gem waar hij een zeventig tal kleurrijke werken uit pakte voor een boeiende re trospektieve. Thematisch brengt Karei De Schrijver zeer uiteenlo pende onderwerpen: de landschapscyclus van de vier seizoenen, driespan nen in oogsttijd en rustige oogsttaferelen, oude hoe ven met prachtige, dik in de verf gezette lemen muren, geslaagde stillevens in vlot te kontrasterende kleuren, fraaie bloemstukken waar in zowel veldbloemen als jasmijnen, rododendrons, anemonen, rozen de toon- aangevers zijn, zelfs het vrouwelijk naakt, 'n zeege zicht, de eeuwenoude Kluiskapel en de kapel Ter- muren.. Daarmee bewijst hij meteen dat hij ook tech nisch, met potlood en pen seel, de verschillende gen res best aankan. Uit dit al les ontstond mooie en aan trekkelijke kunst, die om zeggens door iedereen te genieten valt. Karei De Schrijver, bij wie de vreug de van het schilderen en musiceren steeds primeert, blijft bij dit alles eerder be scheiden. Uit de retrospektieve ten toonstelling in de abdij van Affligem komt hij naar voor als een kunstenaar die nog heel wat te vertellen heeft. Daar kan je nog met hem en zijn werk van dicht bij kennis maken op zater dagen 6 en 13 april van 14u30 tot 20 uur en op zon dagen 7 en 14 april van 1Ou30 tot 13 uur en van 14u30 tot 20 uur Van A tot Z is een internationale graflekkollektie die van 6 tot 28 april in galerij 't Poortje loopt. Werken van P. Alechinsky, K. Appel, Avati, Con stant, Comeile, Cremer, A. Demeulemeester, Max Ernst, L. Hoenraet, Jöra, O. Landuyt, V. Rooms, Kees Van Bohemen, Bram Van Velde, R. Wittevron- gel, P. Wunderlich, Zatkine en anderen. Galerij 't Poortje bevindt zich aan de Zandstr. 74 in Haasdonk. Open op zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur. Foto's als werkdokument» is een tentoonstelling van André Roelant die opent op vrijdag 5 april in fotogalerij Ecru aan de Regentiestraat 51 in Sint- Niklaas. Inleiding door de heer Johan De Vos. De tentoonstelling blijft geopend tot en met maandag 29 april, vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 14 tot 17 uur en maandag van 14 tot 17 uur. Op afspraak 03/776.40.58. In kasteel Walburg in Sint-Niklaas opent vrijdag 12 april een tentoonstelling van werken van leraars en leerlingen van de Stedelijke Akademie van Sint- Niklaas en internationale posters van Amnesty In ternational onder het motto «Martelen is mensen werk, de bestrijding ervan ook!». Opening om 19.30 uur door Karei Mechiels, direk- teur van de stedelijke akademie van Sint-Niklaas, en burgemeester Paul De Vidts. Akwarellen van de Chileense schilder Alejandro Strange worden op zaterdag 6, zondag 7 en maan dag 8 april getoond in het gemeentehuis Ten Bos in Nieuwkerken. Openingsuren: zaterdag 6 april van 15 tot 20 uur, zondag 7 april van 10 tot 13 en van 15 tot 20 uur, maandag van 10 tot 13 en van 15 tot 20 uur. De tentoonstelling van een selektie van de ingezon den exlibris in het kader van de twaalfde biënnale van de kleingrafiek loopt tot 21 april in het exlibris- centrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. Toegankelijk op weekdagen van 14 tot 17 uur, op zaterdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. De tentoonstelling «Het portret in de Belgische schilder- en beeldhouwkunst 19OO-1950» loopt tot 21 april in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan de Zamanstraat 49. Openingsuren zie exlibris- centrum. Pictures at an exhibitionvan Danny Van Ham, me loopt van 6 tot 28 april in Galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Op woensdag en donderdag van 11.30 tot 20 uur, op vrijdag en zaterdag van 11.30 tot 01 uur. Cees Rijppaert toont schilderijen, tekeningen en gouaches in galerie Ghastel, Tramstraat 5 in Ham- me-Kas tel. Opening op zaterdag 6 april om 19 uur met een poëtische omlijsting door Koenraad Stas- sijns, voorzitter van de poëzieuitgeverij «Point». Verder toegankelijk tot 19 mei. Maandag, woens dag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 10 tot 18 uur en op afspraak: 052/47.31.78. K.L. Zelfs Tom Lanoye kon niet voor het nodige enthoesias- me zorgen. Wat een vitali teit, wat een vindingrijk heid, maar tegelijk hoe platvloers, hoe laag Geef ons dan maar échte dich ters. Ook al zijn die dan spijtig genoeg te zwaar moedig meestal. Spijtig Hnn ook dat er niet meer men sen van het genre Gust Gils tussen zaten. Hij kon enige beroering brengen in de zaal. Zonder daarom vul gairste doen. Op die maryer is het heerlijk om een «ver scheurde» dichter te zijn. Een andere openbaring was onge twijfel de piepjonge Elise De Vliegher. die met bravoure enkele mooie ge dichtjes voordroeg. Zelfs twee van een (onbekende) Stekense dichteres. Lieflijk is ze. En talent heeft ze. Met het overige Stekense talent was het maar zwakjes: ze «zakten» of waren gewoon weg niet aanwezig. Oud- Wim Persoon, Anton van Wilderode en Lut De Block brachten toch enige verademing. Kortom: deze eerste Steken se «Nacht van de poëzie» mocht er zijn, maar was zeker en vast geen hoog vlieger. De organisatoren moeten er een volgende keer voor zorgen dat het tijdschema wat beter wordt gerespekteerd. Er werd reeds met een halfuur ver traging begonnen en elke onderbreking-met-jazz van «Just Friends» waar de gewone drummer zowaar was vervangen door nie mand minder dan Buddy Heyninck! duurde te lang. Kwam daarbij nog dan sommigen de toegeme ten tijd ruimschoots over schreden. En zo kwam het dat het vierde deel met men sen als Venken, Obiak, Piet Brak, José De Poortere en Frank Pollet nog moest be ginnen toen het al midder nacht was. Gremar Poëzienacht in Stekene. Behoorlijke opkomst (gremar) en Georges sloot de stoet af (gremar)

De Voorpost | 1985 | | pagina 25