Beverse Smalfilmklub gooit hoge ogen in Gent Dendermondse Academie naar Leningrad en Moskou Herdersemse Harmonie huldigde Theodoor De Wolf Derde fotowedstrijd «Foto Roland» Quar ant-Dash? literair tijdschrift van Sint-Niklase origine 26 - 5.4.1985 - De Voorpost Vorig weekend vond in het VTB-gebouw te Gent de jaarlijkse provinciale amateurfilmwedstrijd plaats. Niet minder dan 56 films waren ingeschreven, prenten die eerder in verschillende klubwedstrijden een besté beurt maakten. Twaalf klubs hadden kineasten afgevaardigd naar het Gentse festival. De Beverse Smalfilmklub was met wel zeven kineasten vertegenwoordigd De reputatie van de Beverse vereniging reikt over de provinciale en zelfs nationale grenzen. Vanaf de kwotering 'zilver' mag je meedoen aan de NAB-wedstrijd, een nationale manifestatie Alle deelnemers van de Beverse klub mogen naar de binnenkort in Hasselt te houden finale. Een skore van liefst honderd procent dus voor Be veren, en dat is niet nik». Drie films behaalden 'zilver', vier zelfs 'zilver plus'. De reportage «Sterven om te winnen» van Freddy Verhoeven gaat over bodybuil ding; zilver voor deze film (60 p.). «Elixir» van Luc Beck is een dokumentaire over het maken van deze drank: zilver (64 p.). De kersverse senior Pierre Van Houcke realizeerde een prent over een door een aardbeving geteisterd gebied, hij behaalde met «Die zondag in Kotor» zilver (52 p.). Willy Lenjou maakte een genrefilm over «Dier-bare» schilderijen, goed voor zilver plus (68 p.). Ook zilver plus (en 68 p.) voor Luc Haegemana werk- «Uit brons, staal en eikenhout» dat handelt over hoe de kruisboog tot stand komt. Frangois Aelbrecht maakte een reportage over het dagelijkse leven van een pastoor: «In nomine patris» kreeg zilver plus (72 p.). Bovenvermelde zes films werden in super 8 gerealizeerd. Eddy en Ronald Het knapste resultaat werd behaald door Eddy Rooae en Ronald Colpaert, met hun dokumentaire film op 16 mm formaat «Mooi zijn en zwijgen». Eddy is de ideeénman, de perfektionist; Ronald staat in voor fotografie, voor montage en camerawerk Hun produkt was af, zou volgens insiders inzake dokumentaire films iets heel nieuws brengen. De prent werd met zilver plus gewaardeerd (80 p.). In Hasselt vindt de NAB-wedstrijd plaats op 20, 21, 26, 27 en 28 april. Het is uitkijken naar de prestaties van de Beverse kineasten. (wv) Foto Roland organizeert voor de derde maal een foto wedstrijd. In het kader van het derde fotosalon dat doorgaat in het Koopcen trum Waasland van 5 tot 8 juni. Dat voor deze wedstrijd vol doende belangstelling be staat, bewijzen de cijfers van vorige uitgaven met respektievelijk 503 en 519 inzendingen. Ook wat de kwaliteit betreft heten de deelnemers zich niet onbe tuigd. Organisatorisch wordt al les in het werk gesteld om het sukses van vorige jaren te evenaren of zelf te over treffen. De prijzen liegen er niet om: de hoofdprijs be staat uit een Nikon EM met lens 50 mm. fl, 8 ter waarde van 11.900 fr. en geschon ken door de firma De Beu kelaar (Nikon); ook krijgt de winnaar nog een prach tige herinneringsmedaille geschonken door de stad Sint-Niklaas. Verder: waar debons 4 x 1000 fr.. 2 x 500 fr., Agfa Gevaert W.B. 4000 fr., 2.000 fr., 1.000 fr., objektieven, 50 vergro tingen 30 x 40, 3 proff. vergrotingen, 2 Canon Anoraks, foto toebehoren Rowi, labo kits, albums, fo totas Sacar, filmpacks Ko dak, uurwerken enz.,.. Ook is er weer een speciale pers prijs. uitgereikt door de Wase Persklub, voor de meest opvallende foto van de tentoonstelling De fotowedstrijd Foto Ro land wordt georganiseerd met modewerking van de volgende firma's: De Beuke laar (Nikon), Geo Wehry (Canon), Agfa-Gevaert, Ko dak Vanhufot (Paterson), Filmobel (Makonon), Hen zo, Supercolor, Vivitar, C.A., Swatch, Avuchroom, Marinus (Amaloco), Her mann (Rowi), Paquet (Re- flecta), Hasselblad, Minol ta, Continental, en het stadsbestuur van Sint-Nik- laas. De inschrijving is gra tis en iedereen kan deelne men met een vrij aantal fo to's, zowel zwart-wit als kleur. Het thema is vrij. Het formaat van de foto's moet liggen tussen 18 x 24 en 30 x 40. In tegenstelling tot vorige berichten mogen de foto's opgekleefd zijn, de totale afmetingen mogen de 40 x 50 niet overschrijden. Niet vergeten op de achter zijde van elke foto een deel nemingsformulier te kle ven. Formulieren zijn te be komen bij Foto Roland, Prins Albertstraat 44b of Koopcentrum Waasland te Sint-Niklaas. De foto's kun nen opgestuurd of afgege ven worden op dezelfde adressen, en dit vóór 16 De tentoonstelling van de bekroonde werken gaat door in de mail van Koop centrum Waasland van 31 mei tot 10 juni. De prijsuitreiking heeft plaats in dezelfde mail op vrijdag 7 juni '85 te 19 30 u. Op deze prijsuitreiking worden alle deelnemers vriendelijk uitgenodigd. Sint-Niklaas Muzikale evenementen in beeld Herdersem kende verleden weekend weer hoogdagen op het muzikaal- en showvlak. In aanwezigheid van burge meester Uyttersprot, schepenen Borms, Dooms, Van Vae- renbergh en Vinck en vooral van Roland Cardon, ere ka pelmeester, die zelf met zwier zijn «Festival 10» dirigeer de, gooide de Koninklijke Harmonie «Concordia et Docili- tas» inderdaad andermaal hoge ogen. Twee maal een zaal doen vollopen voor muzikale prestaties is niet niets. Toch doet Herdersem zulks elk jaar. Dit jaar stonden de festivi teiten in het teken van het «Europees Jaar van de Mu ziek» en in dat van de huldi ging als 63 jaar spelend lid van Theodoor De Wolf, stamvader van een geslacht waar muziek in zit. Muzikale prestaties De Herdersemse Harmonie heeft blijkbaar terug de wind in de zeilen. Wat ze brachten was inderdaad af, het even aarzelen van de bassen in Cardon's «Capric cio in Blue», een tomooi- stuk niet van de poes, niet te na gesproken. Ook «Can 't take my eyes of you» werd mooi gebracht. Een tor- nooistuk van 1ste divisie. «Concordia et Docilitas» wil trouwens volgend jaar te rug meedoen in de provin ciale muziektomooien om weer een plaats in eerste divisie te veroveren. Wat ook het parochiaal zang koor is gelukt. Voor vol gend seizoen heeft «Concor dia...* trouwens nog ande re plannen. Men denkt er ernstig aan niets minder te brengen dan de integrale versie van de musical «My Fair Lady». Iets waarover dan vooral Valery Marcoen en echtgenote Suzanne Van H fm Y.T- Mol zich zouden ontfermen. Het muzikaal gedeelte van f Jf de muziekshow bevatte ver- der een aangrijpende trom- Aalst. De Kon. Harmonie Concordia en Docilitas huldig- petsolo van «Don't cry for de Theodoor De Wolf. (a) me, Argentina», gebracht door Raf Lambrecht en 1 wereldfaam als de «Mars der Medici» en vooral de «Florentiner- mars» van Fucik. De jeugd Reeds van bij de aanvang van het spektakel bleek dat men ook van show en presentatie te Herdersem duidelijk kaas had gegeten. Op een totaal ver duisterd podium verschenen immers nadat twee trompetten en twee bazuinen de «Ode aan de Vreugde» hadden ingezet, acht Europese vlaggen en het schijnbaar zelfbewegend schild van het «Jaar van de Muziek». Onder leiding van tamboer majoor Chris Van de Velde, met hoofdmajoretten Nadine Willems (die eerlang een drummer huwt) en Ingrid Van Lierde, brachten de diverse jeugdgroepen van de harmonie geslaagde nummers die op heel wat applaus werden bedacht. Waarna het koncert, onder lei ding van Marcel De Hauwer. werd besloten met een zwieri ge «Fandango» van Perkins in een bewerking van Johan Pala. Theodoor De Wolf 63 Jaar muzikant zijn is niet aan iedereen gegeven. Aan Theodoor De Wolf wel, want nog steeds speelt hij de sax-altopartij en is op repetities en uitstappen niet alleen de eerste maar ook de laatste op post. Sekretaris Gilbert Van Geert bracht zijn persoon lijke steekkaart. Geboren op 23 februari 1906. Lid van de Harmonie sinds 15 december 1922. Be stuurslid sinds 1945 en reeds 10 jaar ondervoorzit ter. Reeds vereremerkt door het Muziekverbond van België en nu houder van de gouden medaille van de Kroonorde voor meer Han 60 jaar muzikant. Bur gemeester Raymond Uyt tersprot betrok in de hulde van Theodoor, tevens diens (overleden) echtgenote, die in haar winkel op de Bos kant de meest geschikte propagandiste van «'t Mu ziek» was en de mensen kaarten wist te presenteren op een manier waarbij men praktisch niet kon wei geren. Theodoor heeft nog een broeder, een paar jaar jon ger, die eveneens n< steeds muzikant is, klari net dan. Zijn zoon Roger, chef van het slagwerk, is een van de steunpilaren van de maat schappij die op zijn beurt twee zonen had die meede den in de drumband. De echtgenote van Roger was «de moeder van de majoret- ten» en aan haar afsterven heeft de maatschappij on eindig veel verloren Ze ging trouwens heen tijdens het jubeljaar 1983 en liet een ware leemte achter. LH Er was tijdens het voorbije weekend heel wal te beleven in de Wase hoofdstad, altha wie van muziek houdt. Onze fotograaf Luc Verstraeten trok naar de Onze-Lieve Vrou waar ten voordele van het gerestaureerde orgel een benefietkoncert plaatsvond. Op de bovenste foto de Mariakantorij uit Sint-Niklaas en daaronder de Speelschaar C non papa o.l.v. Paul Verstraete. In de Kristus Koningkerk kon je een passiek meemaken, verzorgd door het koperensemble Orfeo o.l.v. Florent Van den Hauwe Sint-Ceciliakoor o.l.v. Carlo Claes (derde opname). Voor de derde leeftijd brac inmiddels vermaarde Sint-Niklase Belcantogezelschap een uitvoering van «De weduweeen aktiviteit die tot stand kwam m.m.v. het NCMV en het stadsbestuur, onderste foto ziet u de operette-akteurs aan het werk. (wvllv) Op zaterdag 30 maart 1985 om 7u30 's morgens vertrekt op de luchthaven van Za ven tem een vliegtuig met 210 kunststudenten. Bestemming: Leningrad. Dit vliegtuig van Aeroflot werd gecharterd door dr. Jean-Pierre De Bruyn, le raar kunstgeschiedenis aan de Koninklijke Akade- mie voor Schone Kunsten te Dendermonde. Op die ma nier wilde hij zijn kursus- sen kunstgeschiedenis met «praktisch materiaal» ver rijken. Jean-Pierre De Bruyn was reeds eerder or ganisator en reisleider op studiereizen naar de U.S.A. (respektievelijk in 1979 en 1981 werden bezoeken ge bracht aan New York, Phi ladelphia, Toronto en de huidige direkteur van de Dendermondse akademie mevrouw Monika Lens- se ns, was medereisleider op de 1981-Amerikareis). Tweemaal werden bezoeken gebracht aan Oost- en West- Berlijn (1980, 1984), en uiteraard werden vrij regel matig Parijs, Amsterdam en Londen bezocht. Nu bleek dat een reis naar de U.S.S.R. nogal belangstel ling kon opwekken maar aanvankelijk werd niet aan een dusdanig getal deelne mers gedacht. Zoals ge zegd: Jean-Pierre De Bruyn zag zich verplicht een spe ciaal vliegtuig te charteren. Het wordt een boeiende stu diereis. Eerst werden in Le ningrad bezoeken- gebracht aan de voornaamste musea (vooral het Ermitage-mu seum) waar een uitgebreid stadsbezoek op het pro gramma stond. Op woensdag 3 april werd per vliegtuig koers gezet naar Moskou, waar aller hande bezoeken aan musea (o.m. Tretakovgalerij en Pousjkinmuseuiri) op het programma staan. Een stadsbezoek moest de deel nemers toelaten ook het be faamde Kremlin, het Bol- choitheater, de universiteit e.d. te gaan bekijken. Op zaterdag 6 april wordt per speciaal vliegtuig de te rugreis naar Brussel aan gevangen, waar de aan komst voorzien is om 10u30 Belgische tijd. Dergelijke uitzonderlijke kunstreizen aan demokra- tische prijzen, waarbij de inrichter zich geen moeite 8paart om een maximum aan kwaliteit te bieden, ma ken van de Dendermondse akademie een tempel die ook internationaal gezien de blik verruimt. Naar verluidt zal volgend jaar door Jean-Pierre De Bruyn in samenwerking met de akademie een stu diereis naar Egypte worden georganiseerd Het literaire tijdschriftenbe stand in Vlaanderen heeft erg te lijden onder de krisis. Wat bestaat ondervindt moeite om dat te blijven doen, soms ook al omdat de literair geïnteres seerden onder ons zich niet of steeds minder in de publikaties herkennen. Yang, Poëzie krant, Deus Ex, Machina en enkele marginale uitgaven kunnen boeien, maar brengen geen stroming op gang, ze groeperen niet, ze veroorza ken geen deining van belang op het Vlaamse poëtische vij vertje en dit zal wellicht ook allerminst hun bedoeling zijn. In 1981 werd R.I.P. op de markt gegooid, het merkwaar dige produkt, niet van de drie universiteitsstudenten die het koncipieerden, maar zonder dat het daartoe ten volle kon uitgroeien, van een hele gene ratie auteurs. En nu is er Quarant-Dash. In de redaktie twee mensen die in RIP publiceerden: Leo De Bock en Frank Pollet (die ja ren het blad'Vcrs verzorgde) en verder Patrick Van Lijse- betten en dichter Erik Hey- man. De drie eersten wonen in Sint-Niklaas, de laatste in Denderleeuw. Een geboorte die alleen maar als laattijdig kan worden beschouwd. van Pcrnath, Marleen De Cree, RIP-man Dirk Van Bas- tclacrc en Dirk Verhclst in het Nederlands en Eliot (T.S.), Ja mes Joyce en Ezra Pound en hun voorgangers en voorbeel den volgen en dat vanuit de overtuiging dat «in Vlaanderen en Nederland 'moeilijke' dich ters aan het werk zijn, ook onder de jongere generatie, die naast hun evidente aan dacht voor vorm, klank en in houd ook nog ruimte laten voor het intellekt, voor de le zer die liever één gedicht tien maal leest - en er dan nog meer onbekende elementen in vermoedt dan na de eerste le zing - om dan alleen maar te vermoeden dat hij zowat ailcS heeft gehad». De schrijfstijl, het kind waarover ik het daar net al had, wil men best «eo- symbolismc» dopen. De re daktie wil zich t.o.v. andere 'stromingen' helemaal niet ver waand opstellen, maar «zolang 'intellektueel' in Vlaanderen een scheldwoord is en intellck- tualisme en intelligentie met moeilijkdocncrij worden ver- Drie Sint-Niklazenaren in de kwartredaktie van Qua- rant-Dash? Van onder naar boven P. Van Lijsebetten, E. Heyrman, F. Pollet en L. De Bock (carine) ward, zweren we bij onze ei gen etter». Ik haal dit allemaal uit wat je de intentieverklaring van dit nieuwe literaire tijdschrift zou kunnen noemen. Daarin ook verduidelijken de%yier heren de titel van hun publikatie: Caran d'Ache is het pseudo niem van de Parijse Moskoviet en karikaturist Emmanuel Poi- ré, Karandash is bovendien Russisch voor potlood, nog bo vendien betekent quarante veertig en dash streepje, waar mee men dan weer terecht kan in de jongste wereldoorlog en meteen «de sensuur die deze periode in de nederlandstalige poëzie heeft veroorzaakt». Strijdlustig dus en potlood- scherp. Het eerste nummer van Qua rant-Dash? bevat een essay van Herman Janssens over 'De filozofische' achtergronden in 'De voorstad groeit' van L P. Boon, een kort verhaal van Joris Denoo, een spotdicht van redakteur Heyman, een schets van de Franse fotograaf Jean- Jacques Rufflé bij wie de re daktie tijdens de zomermaan den op bezoek was en die lui- dens de beloften van het stads bestuur rond deze tijd in de Sint-Niklase stadsschouwburg een expozitie zou hebben lo pen (maar dat is dus niet zo, helaas; de redenen hiervoor liggen voor de hand), een in terview met I laere o.m. over zijn in hout en C° gepubliceei p v del «Vijf Jaar» en ven zië van de Brit Mark de Fransman Pierre R de Vlamingen Van de JC de, Spelicrs, Obiak, Va t en de Nederlander Alb genaars. Kaft en titels l jp Marcel De Witte. Cqj Een abonnement op I m» verzorgd uitgegeven C gif Dash? kost 250 frank te b a op rekeningnummer ;ho 0755295-53 met de ven van Quarant-Dash? en op1 *jy adres: Markstraat 53 ukF Puiveldc-Bclselc. ujn J. Yanl jen bez Th' Ter gelegenheid van <k Bh le postzegels «Belgisch een liedenpartij» zal op 1 Cot april een voorlopig ee toor funktioneren in ire Mikis Theodorakis, the: beekstraat 35 te Aalst t Jen 12u30 en van 14 tot 17 Go< terr Op vrijdag 19 maart va Qie 18 u. is er in het Notarif U aan de Bergstraat 30-?- Brussel (vlakbij het i station) een inforn voor het publiek. Het I X)n ma van deze dag is verkoop en lening». ook verschillende ui tingen. Dendermonde. In het kultureel centrum van Sint-Gillis werd de vijfde alternatieve filmweek ingezet met een receptie (foto Piet Hermans) De eigen etter Quarant-Dash? Wil de weg

De Voorpost | 1985 | | pagina 26