Jongste Wase schaapsherder hoedt kudde in de polder Trouwe C.C.O.D.-ers vereremerkt in Aalst Tentoonstelling en opendeurdagen bij Filmclub Studio FEE in Nieuwkerken ïgiofilm De Voorpost - 5.4.1985 - 27 ide. De opbrengst van het Rotary benefietkoncert ging naar de Belgische Liga iltiple sclerose (foto Piet Hermans) mde. Bij de opening van de filmweek was er ook een tentoonstelling over ikel (foto Piet Hermans) In de barkelder van «'t Groen Kruis» werden in aanwezigheid van nationaal voorzitter Leon Bomals, van burgemeester Uyttersprot, senator De Kerpel, schepenen Borms, Van Vaerenbergh, De Pauw, gemeenteraadslid Willy Bosteels en OCMW-raadsleden Bour geois, Boeykens en De Smedt een aantal trouwe leden van de Christelijke Centrale der Openbare Diensten, aangesloten bij het ACV, plechtig vereremerkt. Brons voor J. Van Ranst, Clementine De Wit, Désiré D'Hauwer, Leonard Gits, Maria Meert, Jozef Van Haut, L. De Ridder, Severien Corthals, Jean-Pierre Quintelier, Cesar D'Hondt en Herman Van Sinay. Zilver voor 35 jaar lidmaatschap ging naar Albert Keymeulen, Frits Dierickx en Mare Gillade. Voor goud, goed voor 45 jaar, was de énige vereremerkte Xaveer Van Langenhove. onde. Koncert Rotary. Veel belangstelling voor het sublieme optreden van de f janiste Hanna Jaszyk irt de feestzaal van de nv. Philips (foto Piet Hermans) zaterdag had in de Lokerse jazzclub een promotiekoncert plaats, voor de muziek, (polo) Vorige rgd>' Syndikalisme? Afdelingsvoorzitter Hilaire Lievens mocht ruim 250 aanzit- tenden aan de feestdis met to- matenroomsoep, varkensge braad met groenten en kroket ten en koffie met gebak, ver welkomen, en legde aan het gehoor uit wat syndikalisme nu eigenlijk inhoudt. Het woord komt van het Griekse «syndike» dat gewoon samenspraak betekent Sa menspraak die er in de CCOD alleszins was op de vier vlak ken. Intern allereerst van de vergaderingen waarbij ook de mensen van de speciale statu ten aanwezig waren. Tweedens intersektorieel wegens het op richten van het «Groepskomi- tee CCOD» waarin militanten van alle ministeries, parastata- len, lokale en regionale bestu ren zullen worden opgenomen. Tertio, inter-professioneel want via de parochiale ACV- besturen zetten CCOD-men- sen zich tevens in voor de men sen in de privé-sector en last but not least, eveneens op be leidsniveau. Door het «positief sindikalisme» werden inder daad de statuten gevrijwaard. Alleen echter mogelijk ge maakt door sterke onderlinge tief zijn geweest. Het plaatse lijk hoofdbestuur stelt zich uit drukkelijk te verzetten tegen mogelijke indiskretie i.v.m. het vertrouwelijk doktersat test. Verder klaagt het de on wettigheid aan van de «drie daagse quarantaine» en vraagt unaniem dat het vertrouwelijk attest rechtstreeks zou worden toegestuurd naar de woonst van de kontrolerende dokter. CCOD zegt alleszins hiermede geen misbruiken te willen ver dedigen, doch voortvarende ambtenaren te viseren, die wel de splinter in andermans oog zien, doch niet de balk in het eigen oog. Positief Positief is alleszins het proto- kol syndikale inspraak dat werd goedgekeurd en van in spraak en advies in het OCMW geen ijdele begrippen maakt. Ook het feit dat de afdeling steeds groeit zodat nu ook een afgevaardigde van de verpleeg- en bijstandsdiensten in het hoofdbestuur zal kunnen zetelen. LH solidariteit. de afwezigheden wegens ziekte van het stadspersoneel. De Verwezenlijkingen vergadering met de vakbonds- Nadat nationaal voorzitter voorzitters zou louter informa- Leon Bomals de situatie op het huidige moment onder de lou pe had genomen en zijn wen sen en felicitaties had geuit t.o.v. de vereremerkten be lichtte sekretaris Roland De Cock de aktiviteiten tijdens het voorbije dienstjaar. Hij stelde dat de CCOD-Aalst met haar ruim 600 leden alles zins niet stil had gezeten. Het »klein verlet» werd uitgebreid en gestreden werd tegen de chantage opdat de werklieden hun werk- en beschermkledij zouden bekomen. Wat heel wat miserie meebracht. Ook een schuchter begin werd ge maakt met de regeling van de zomerdienst maar hierbij past nog verder overleg. Wat be treft aanwervingen en bevor deringen worden binnen de perken van de financiële mo gelijkheden de meest gunstige resultaten nagestreefd. Niet akkoord Spreker zegt dat de CCOD zich nooit akkoord heeft ver klaard met de huidige vorm van het kontrole-systeem op Aalst. Deze dames en heren kregen een onderscheiding in het Groen Kruis (a) Het aantal schaapherders dat in het Waasland nog aktief is, is de laatste tien, twintig jaar fel uitgedund. Wat het noordelijk gedeelte betreft is er in Prosper polder nog Charel Feyen en, iets over de grens met Nederland, grazen schapen van herder Cleiren uit Kieldrecht in de schorren van Saeftinghe. Twee waren er dus nog maar overgeble ven, maar Luc Van Roeyen uit Beveren is een tweetal jaren geleden het duo komen aanvullen. Hij werd meteen ook de jongste schaapherder in de regio. De Beverenaar moet immers nog 22 worden. in Meer donk. - De Civiele Bescherming ging tijdens de optocht op stap in •er p van Laurel en Hardy, (dw) In april zal het precies twee jaar geleden zijn dat Luc Van Roeyen als schaapherder start te. Eerder had hij een jaar bij een landbouwer in Waasmun ster gewerkt, maar dat zag hij met meer zitten. Luc wenste een zelfstandige job, onafhan kelijk van anderen. «Ik heb toen wel een en ander geleerd, maar op eigen benen staan is heel wat anders», vertelt Luc. Zelfstandig zijn en schaapher der worden leek hem de beste keuze. Hoe is het nu de voorbije twee jaar allemaal verlopen als be ginnend schaapherder? Luc: «Ik heb voor mezelf een aantal jaren uitgetrokken om de job volledig onder de knie te krij gen. Bij een job als deze komt immers nogal wat kijken. Tij dens de periode van het lam meren bijvoorbeeld, de druk ste van het jaar, heb ik als beginneling bijna dagelijks een beroep moeten doen op de veearts. Een tweede keer ging het al veel vlotter. Ik heb nu een aantal vaardigheden over genomen waarbij ik in de meeste situaties mijn plan kan trekken». Eenmaal de job vol ledig onder de knie is (en vol gens Luc zal dat nog een paar jaar duren), komt uiteraard ook het financiële om de hóek kijken. Schaapherders moeten ook hun kost verdienen en Luc denkt rond Pasen voor het eerst een en ander «over te houden». «Met een kudde be ginnen, een stal bouwen ook, vergt een toch wel zware inves tering. Ik wil stilaan een en ander gaan afbetalen. Van dit jaar af zie ik mijn job wel financieel lonend te worden. Rond Pasen worden de meeste lammeren verkocht. Die zijn dan zo'n drie maanden oud en wegen rond de veertig kilo gram. Voor ons is dat zowat de beste transaktie van het jaar: veel vraag naar lammeren en ook een prijs die gunstig is. Hoe meer lammeren, hoe be ter. Een schaap dat meermaals twee lammeren werpt ga ik uiteraard behouden. Schapen echter die nauwelijks naar hun lammeren omzien kan ik beter afvoeren. En dat gebeurt ook. Schapen zijn goed voor gemid deld zes tot zeven worpen. Wanneer ze hun tanden begin nen te verliezen en door de ouderdom gevoeliger worden voor infecties kan men ze beter afvoeren», vertelt de Bevere naar. Luc Van Roeyen is begonnen met een kudde van tachtig kweekschapen. Voor het sa menstellen daarvan heeft Luc aanzienlijke hulp gekregen van herder Feyen uit Prosperpol- der. Die man is een oude rot in het vak en nog geregeld kan Luc er terecht voor advies. De kudde van de Bcvcrenaar is momenteel uitgegroeid tot 120 kweekschapen en 100 lamme ren. Herder Van Roeyen heeft een eerste schaapsstal gehad ter hoogte van de Groenen dijk. De bouw daarvan heeft zo'n drie maand geduurd. Hoewel het niet de bedoeling is van Luc om zich al op korte termijn definitief in Meerdonk te vestigen, is hij er wel al meermaals blijven overnach ten. «Min of meer een nood zaak», zegt Luc, «vooral tij dens de periode van het lam meren. Bovenaan de stal heb ik een kamertje ingericht met het allernoodzakelijkste: een bed, een vuurtje en verwar ming. Ik heb vandaar uit een goed zicht op de kudde». In de zomer trekt Luc rond 10 uur de Wase polder in. Hij is steeds te vinden in de omge ving van De Klinge, Meer donk, Sint-Gillis of Verre- broek. In de zomer is de kudde nooit ver van de schaapstal. In die periode is er nagenoeg overal gras te vinden. In de winter wordt al eens vier tot vijf kilometer afgelegd. «Met de boeren in de streek is de verstandhouding prima», ver telt Luc Een herder zonder honden kan natuurlijk niet. Luc Van Roeyen heeft er drie en Sarah De Jonge Wase schaapsherder Van Roeyen: «Ik heb geen spijt van mijn beslissing(Ivb) is zijn lievelingsbeest. «Slimme hond», vertelt Luc, «en dat kan niét van alle herdershon den gezegd worden. Ik heb er nu al een zestal gehad en een paar daarvan hadden het echt nooit geleerd. Die moeten dan weg, men kan er niets mee aanvangen. Twee gaan er steeds mee op pad, de derde blijft in de stal. Zonder hond kan in elk geval niet. Schapen blijvqi uit zichzelf bij elkaar, het is vooral nodig een hond te hebben om de kudde geen schade te laten berokkenen». Nogal wat mensen komen met Luc een praatje maken. «Vooral in de zomer, in de winter zie ik geen mens. Soms is het wel gezellig babbelen, maar meestal is het steeds het zelfde verhaal doen. Waarom ik die job doe en wat er nu zo leuk aan is? En wanneer ze dan nog beginnen met de vraag of ik als herder mijn kost kan verdienen, is de leut er hele maal af», besluit de jonge Be verenaar. Luc Van Broeck Studio F.E.E. uit Nieuwkerken Waas kan men onderbrengen bij de progressief gerichte filmclubs uit het Waasland. Niet alleen omwille van de kol- lektieve samenwerking die er zo kenmerkend is, maar evenzeer omwille van de dynamiek die van deze vereniging uitgaat. Een goede verstandhou ding, werken in groepsver band, solidariteit in alle op zichten, dat zijn de hoekste nen van de vereniging die haar leden bovendien ook de nodige ruimte laat om zich individueel uit te le ven. Bewijs daarvan zijn de prachtige resultaten die vijf leden wisten te behalen tij dens een provinciale film wedstrijd voor juniores te Gent. Zilver en brons wer den meegebracht naar Nieuwkerken. Nadat men op 18 en 19 maart een filmavond met foto- en diaclub Flash met sukse8 afwerkte, staan voor 7 en 8 april opendeur dagen en een tentoonstel ling op het programma. Met Pasen en Paasmaandag dus kan men terecht in de bovenzalen van de Katolie- ke Kring, Ten Bos in Nieuwkerken. De toegang is gratis en op Paaszondag kan men binnen van 11 tot 20 uur, de dag nadien van 10 tot 19 uür. BT Coppola «enfant terrible» van de moderne Ame- nse cinéma heeft een nieuwe film uit! Coppola, Q gisseur met de stalen persoonlijkheid om on- k te s alles verder te werken aan projekten die hem iier houden, maar ook de man die zijn geldschie- veit »an onmacht deed hijgen. Met The Godfather en °Pilyps Now verwierf hij roem en geld, door het 53 ukken van andere films werd zowat alles vanon- ijn lijf verkocht. Om groot te zijn, moet je ook 1,0 16en stukje bezeten zijn van de dingen waar je lezig bent, met alle risico's vandien natuurlijk. The Cotton Club is het niet anders vergaan! n d< Khieters die failliet gingen, akteurs die opstap- sch een peperduur dekor dat in de frik ging enz p 1 Cotton Club was in de jaren van de droogleg- een gekende tent voor sjieke lui die kwamen iren naar de beste jazzmusici uit die tijd. Rond hema van oorspronkelijke jazz zou wat mooi 1st' len geweven worden, maar Coppola vervalt in 17 Godfather-verhalen met als steeds terugkeren- ema's Alleen de muziek en de koreografie valt va lieten, maar komt te weinig aan bod om de film ui ladanig echt boeiend te maken. 1-32 et Rrly HILLS COP orl rika heeft een nieuwe zwarte filmster in de On van Eddy Murphy. In Trading Places moest ,s e eer nog delen met Dan Ackyroyd, maar nu hij het hele verhaal voor zich. Het verhaal doet er eigenlijk niet toe, maar het is leuk en ontspan nend entertainment van niveau en tegenwoordig is dat reeds een prestatie op zich. Eén bedenking toch: op een bepaald ogenblik wordt de vriend van Mur phy vermoord. Die scène is zo koel gefilmd dat ze eigenlijk uit de film zou moeten zijn geweerd. AMADEUS W A. Mozart heeft het niet langer dan 35 jaar kunnen harden op deze wereld, maar zijn muziek is onsterfelijk gebleken. De film is geen autobiografie, maar een verzonnen verhaal over machtsverhoudingen tussen twee ko- ponisten. Dat belet echter niet dat regisseur Milos Forman een geniale film heeft gemaakt over een nog genialer geest. Amadeus verwierf vorige week 8 Oscars, wat bijna een rekord is in filmland. Het is positief voor de Amerikanen dat zij op mo menten toch nog wel de betere film kunnen appre ciëren, ondanks het feit dat de film in Europa een sterkere loopbaan kent dan in de Verenigde Staten. JAN ZONDER VREES Deze film is de eerste Vlaamse kindertekenfilm, op touw gezet door J. Cassiers. Het verhaal is genoeg zaam bekend en deze langspeler zal later in schijven op de Vlaamse televisie worden gebracht. Ideaal idee voor de paasvakantie. Aalst Beverly Hills Cop Babysmurf, Amadeus, Jan zonder Vrees, Firestarter Dubble Trouble The Cotton Club Ewoks DENDERMONDE SNEEUWWITJE Walt Disneyproduktie met als thema het overbeken de verhaal van het ongelukkige meisje. Film voor alle tiiden en misschien wel voor alle leeftijden. Aanrader voor de paasvakantie Purple Hart Sneeuwwitje Gebroken Spiegels Evil Dead LOKEREN GREMLINS Gremlins zijn vreemde diertjes die geen eten mogen krijgen na middernacht en daarenboven het dag licht schuwen, maar ja... U heeft waarschijnlijk E.T. gezien, indien deze film niet uit dezelfde produktiestal was gekomen, dan was hij al lang voor de rechtbank gesleept voor plagiaat, warempel niet bemoedigend. Een jonge man die eigenlijk niet schijnt geboren te zijn voor de liefde heeft het op een dag toch goed te pakken, alleen is zijn nieuwe vriendin nogal van de speciale soort, met name een zeemeermin. Na alles zal hij haar toch volgen in de liefde. Een aardig tussendoortje voor onhandige avonden. Splash Gremlins SINT-NIKLAAS STREETS OF FIRE Twee gangs nemen het tegen elkaar op, de ene heeft muzikale aspiraties, de andere probeert diezelfde aspiraties te jatten, letterlijk nog wel, door met de zangeres aan de haal te gaan Op het eerste zicht een verhaal als een ander, maar regisseur Walter Hill probeert zijn werk toch een speciale kick mee te geven door voor de eigentijdse rock een plaats te behouden waar ze in de film recht op heeft Teenagers en twens zullen deze film best aardig vinden. PURPLE RAIN Een kleine twee jaar geleden was M. Jackson de absolute top, maar sinds korte tijd is hij helemaal vervangen door een andere superster, de New-Yor ker Prince. Zijn muziek is ruwer, eerlijker mis schien, alleszins minder gepolijst dan de deuntjes van Jackson, het voorbije week-end op alle t.v.- netten in de belangstelling met zijn concert in Siracyse, nu in de bioskoop met een heuse langspe ler. Voor het verhaal hoef je er eigenlijk naar toe te gaan, alleen het fenomeen en zijn muziek is leuker. Red Dawn The Cotton Club Streets of Fire The Last Unicorn Joyeuses Paques Ewoks Babysmurf Gremlins

De Voorpost | 1985 | | pagina 27