Belasting op sluikstorten te Lebbeke Clement Vlassenroot: het licht schijnt nog onvoldoende fel in de duisternis Lebbeeks VU-Raadslid Leo Callaert krijgt deksel op de neus SPETTERENDE MODESHOW VAN JEANS SALOON Lebbehenaar Achiel Vermeiren vertelt (7) 6 - 5.4.1985 - De Voorpost Wit voert deze zomer het hoge woord. De kledij Ie uiteraard erg. Is ste u zelf, Id aag king, kw gezin frakties t en g meer I AO ter Moej prioi >g ontval ;n ei De dienst voor openbaai er'°l blioteekwerk organizeert af 15 april een promotie ezlchten uit «Flalr»-maga p®®1 wezigen door luchtig! jeugd, speelsheid en t k'on ventiviteit. laneci Het probleem van het sluikstorten, beklemtoonde flnancieschepen Karei De Gucht tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting, is lang geen makkelijk probleem. Het college wil er echter wat aan doen, zocht naar een oplossing en stelt de invoering voor van een gemeentebelasting op het ophalen van sluikstortingen. Van de kant van de oppositie kwamen op dit voorstel - een reglement overgenomen van de gemeente Asse - flink wat bemerkingen. Een moment leek het er dan ook op dat het agendapunt zou verdaagd worden, maar uiteindelijk werd het toch goegekeurd. Met de bemerking evenwel het document nog eens van dichtbij te bekijken. In hoofdzaak komt dit regle ment erop neer dat wanneer vastgesteld wordt dat iemand een sluikstorting verricht heeft, hij of zij een belasting moet betalen van 10.000 fr. voor het ophalen van het afval. SP: Niet waterdicht en onvol doende onderbouw en omkaderd De bestuursmeerderheid, al dus SP-woordvoerder Willy Van Vossole, stelt voor om, los van gebeurlijke gerechter- lijke vervolging, een indirekte belasting van 10.000 fr. op het ophalen van sluikstorting in te voeren. Zij beoogt aldus po tentiële overtreders af te schrikken en de kosten veroor zaakt door het opruimen van sluikstorten op de overtreders te verhalen. De SP gaat akkoord met het onderliggende principe van een dergelijke maatregel. Sluikstorten is inderdaad een misbruik dat moet worden voorkomen en zo het 't geval is, bestraft. Het heffen van een specifieke gemeentebelasting kan daartoe bijdragen. Overigens weze in dit verband onderstreept dat de voorge stelde belasting volledig strookt met de SP-visie op de gemeentelijk fiskaliteit. Zoals men weet hebben wij in deze raad al meermaals gepleit voor een minder lineaire - want asociale - en een meer gerich te - want rechtvaardiger - be lastingheffing. Het belasten, weze het indirekt, van perso nen, goederen of handelingen die schade berokkenen aan het milieu is o.i. een typische toe passing van dat «specificiteits- beginsel». Niettemin, merkt Van Vossole aan, hebben wij bij het inge diende voorstel een aantal kri tische bedenkingen. Ze zijn deels vormelijk, deels inhou delijk van aard. Allereerst lijkt het voorliggend modelregle ment van de gemeente Asse ons wegens zijn gebrekkige re- daktie, geenszins waterdicht. Het laat te veel ruimte voor arbitraire toepassing en zal on getwijfeld praktische proble men stellen. Dit euvel had men kunnen verhelpen door het reglement vooraf ten gronde te bespreken in het daartoe opge richte orgaan: de financiële kommissie. Daarnast, beklemtoonde de SP-interpellant, is de voorge nomen maatregel onvoldoende onderbouwd en omkaderd. Want met het fiskaal sanktio- neren van sluikstorting word slechts op een deel van de huisvuilproblematiek inge werkt. Het andere deel houdt daaren tegen verband met de vraag of de Lebbekenaar wel degelijk in de mogelijkheid verkeert om zich legaal, op een milieu vriendelijke wijze en op regel matige tijdstippen van niet- huishoudelijke afvalstoffen (papier, hout, metaal, steen slag, andere onbrandbare en inerte materialen, tuinafval enz.) te ontdoen. Anders ge steld: moet de thans voorge stelde belasting - en nogmaals het betreft hier een prijzens waardig initiatief- niet ook kaderen in een ruimere aanpak van de huisvuilproblematiek? Is het niet de hoogste tijd dat het gemeentebestuur terzake een globaal en samenhagend beleid ontwikkelt? Zou de voorgenomen belastingmaat regel niet nog zinvoller zijn, wanneer de Lebbekenaar tege lijk door een selektieve opha ling (met mogelijkheid tot re cyclage achteraf) zou worden bediend, toegang zou hebben tot een (voor 95% subsidieer baar) kontainerpark? En moet tenslotte - steeds met het oog op het voorkomen van sluitstorting - eindelijk eens niet gedokterd worden aan de belasting op de ophaling van huisvuil en/of aan de prijs van de vuilniszakken? De vraag of en in welke mate de thans geldende regeling terzake sluikstorting in de hand wer ken, is zeker niet overbodig. Dendermonde. De leden van de Ronde Tafel 57 Dendermonde kwamen in vergadering bijeen. Agendapunt: de machtsoverdracht. Maar de nieuwe voorzitter vertoefde wegens dringende werkomstandigheden in het buitenland (vh) In verband met deze laatste bedenking, dixit Van Vossole, willen wij nog het volgende kwijt. De SP heeft reeds meer dere keren betoogd en bewe zen dat in Lebbeke, middels de huisvuilbelasting; geld wordt verdiend op de rug van de burger. Gekumuleerd over de laatste drie jaren bedroeg de winst, op basis van de begro tingscijfers, zo'n slordige 10 miljoen frank. Over deze gortige toestand werd ons destijds in openbare zitting een kosten-batenanaly- se beloofd, zij is er nooit geko men. Dezelfde belofte werd gedaan in de financiële kom missie van 8 februari 1984; ook deze toezegging werd nooit na gekomen. Ooit werd in de openbare zit ting beweerd dat de winst be haald op de ophaling van huis vuil ten dele diende aange wend om de kosten veroor zaakt door de opruiming van sluikstorting te dekken. Nu de ze kosten zullen verhaald wor den via een specifieke gemeen telijke belasting, is er geen enkele grond meer voorhan den om het maken van winst op de huisvuilophaling te rechtvaardigen. De SP, besloot de Bellenaar, herhaalt bij deze dan ook haar vraag om de huisvuilbelasting te verlagen en neemt zich for meel voor hieromtrent ten ge paste tijde een uitgewerkt voorstel in te dienen. VU: Boete, geen belasting Tevoren had raadslid Johan De Mol zich voorstaander ver klaard van het invoeren van een (zware) boete, i.p.v. een belasting. En had hij ook aan gedrongen het reglement te vervolledigen met o.a. de wij ze van vaststelling van de over treding te omschrijven, het te ontkoppelen van het storten op privé-terrein en in dat laatstgenoemd geval een dwangsom te bepalen per dag dat het afval niet opgeruimd wordt. Schepen De Gucht reageerde dat het opleggen van een boete verbalisering en een uitspraak van de politierechtbank. Een al bij al omslachtige procedu re, die meer tijd vergt dan het invoeren van een indirekte be lasting. Schepen Hiel van zijn kant drong aan het reglement, zoals voorgesteld, goed te keuren en het achteraf nog eens van dichtbij op mogelijke lekken te onderzoeken. Dat gebeurde dan ook, want bij de stemming onthield zich enkel de VU- fraktie. Pierre Van Rossem Op vrijdag 29 maart had in de zaal «Ons Huis», Leo Duboisstraat in Lebbeke de modeshow plaats van Jeans Saloon, de bekende zaak uit de Stationsstraat 28 te Lebbeke. Dat deze kledingzaak méér dan jeans in huis heeft, werd daar tenvolle bewezen. Tijdens een wervelende show mochten de aanwezi gen -en er waren zeker geen lege plaatsen- ge nieten van de zomerkollek- ties, die gepresenteerd werden door vier vrouwelij ke en twee mannelijke mannequins, allemaal be kende gezichten uit het be kende magazine «Flair». Voor de komende zomer en dus hebben we het over vrijetijdskledij, overheersen de pastelkleuren, maar wit Het werd een vrolijke, frisse show, gebracht door bekende gezichten uit is de hoofdtoon. De be drukte stofjes ogen zeer jong en enkele bijna verge ten dingen zijn terug uit de Al deze mooie mod# apr hoek gekomen. In deze ge- kan u gaan bekijke (ve slaagde modeshow zagen Jeans Saloon, Stat* °P b we tientallen bermudab- straat 28 te Lebbeke. oeicn( roeken en salopetten of De schoenen die tiiHAifBrl,°' bretelbroeken, zowel in wit show werden als bedrukt en dat voor da- kwamen van mes en heren. Deze fleuri- pellekensbaan ge show verraste de aan- Lebbeke. licht en luchtig. Bermudabroeken, maar ook gewone shorts voor heren. Rekeningen Lebbeekse kerkfabrieken goedgekeurd Wanneer we raadslid Clement Vlassenroot mogen geloven tige kommunie, vormsel enz. en waarom zouden we dat niet? dan «begint en kunnen hoog oplopen: Cen- eindelijk enig licht te schynen in de duisternis» van de in- trum 22.500, Wieze 11.500, en uitgaven der grootlebbeekse kerkfabrieken. Minnestraat 20.000 fr. Een ge- Tot dergelijke vaststelling kwam het SP-raadslid aan het detailleerde verantwoording, eind van zijn interpellatie omtrent de rekeningen '84, voor MgëvSgd'woriS' advies aan de raad voorgelegd voor de vijf kerkfabrieken. Het is besloot Vlas- Dat dit verhelderende licht in dat meer dan 60% van de uit- henroot zijn tussenkomst, dat de schoot van de SP geenszins gaven gedragen worden door 1 8rootste deel van de uitga- alle duistere plekken had op- gemeenschapsgelden (34% yen vankerkfabrieken af gelost, bleek achteraf uit de voor Heizijde en 79% voor de komstig is van toelagen van de stemoing. De fraktie onthield Minnestraat). Een toelichting over!ieid(gemeente, staat, zich, terwijl CVP, PW en VU bij hun begrotingen is dan ook provincie). Het is dan ook de rekeningen de ene, leek het minste wat van hen kan maar J, dat een volledige ons, al met meer devotie dan verwacht worden. Voor ons, verantwoording van de kerkfa- de andere goedkeurde. een bewijs te meer van de bneken maS verwacht worden, redelijkheid van onze vroeger wat inkomsten en uitgaven be- Clement Vlassenroot: Nog te- gestelde vragen ,reft- sP1Jtl8 IS het dan ook le veel onduidelijkheden Ik heb) gjn6g het SP-raadslid vaststellen dat dit niet Finanrieschepen Karei De toen verder, enkele posten na- J. 8ebeurt- Gucht had tevreden bekendge- der bekeken. En ik kwam o.a. maakt dat de rekeningen van tot de vaststelling dat een in de O.L.Vrouwkerkfabriek een spanning geleverd werd om de boni vertoonden van 3.548 fr. energie-uitgaven te drukken. Een batig saldo vertoonden de Een uitschieter hierop is echter overige trouwens ook: H.J.M. wel het Centrum, met een stij- Vianney 632 fr., het H. Kruis ging aan energiekosten van 54.237 fr., St.-Martinus Den- 8%. derbelle 47.197 fr. en de Al- Wat de lonen betreft stelde lerh. Salvator Wieze 109.596 Vlassenroot dergelijk grote fr- verschillen vast (Kruis 7.800, Het is bemoedigend, kwam Wieze 295.668 fr., Centrum Clement Vlassenroot toen tus- 535.950 fr.) dat, benadrukte sen, vast te stellen dat de richt- hij, enige verduidelijking no- lijnen van het schepencollege dig blijkt, en de gemeenteraad aan de Korrespondentiekosten wor- kerkfabrieken enig resultaat den door enkele kerkfabrieken opgeleverd hebben. Het totaal met een te verantwoorden vast van de gemeentelijke toelagen bedrag geregeld. Maar wat dan is immers van 2.304.538 fr. in echter gedacht, vroeg het SP- 1983, teruggelopen tot raadslid zich af, van de bedra- 1.918.919 fr., een verminde- gen die Wieze (12.315) en ring met 385.000 fr. Dit ver- Denderbelle (7.549; vermel- schil zou nog groter geweest den. Beide bedragen bevatten zijn, mocht de toelage van de ook de telefoonrekeningen, Minnestraat niet verhoogd zijn zodat het hier duidelijk gaat met 220.000 fr. om de privé-telefoons van de Enige lijn of logica, laat staan respektieve pastoors. Hoe een evenredige verdeling, al- kunnen anders volgende be- dus Vlassenroot, is in deze toe- dragen: 9.701 (Wieze) en 3.875 lagen niet te bespeuren. Op- (Denderbelle) door de respek- vallend hierbij is de hoge toe- tieve kerkfabrieken verant- lage voor Wieze (510.626 fr.). woord worden? Dat is echter geen nieuws, Nadat Clement Vlassenroot Wieze is steeds een geldver- nog aanstipte dat liefst 36.794 slindend geval geweest. fr. (niet verplicht) via «percent Het feit, aldus nog Vlassen- toegewezen aan de bisschop» root, dat alle rekeningen met ujt de gemeentekas naar het een boni afgesloten kunnen bisdom verdwijnt, hij bena- worden, lijkt me een duidelij- drukte dat in de rekening O.L. ke vingerwijzing dat de ge- Vrouw een bedrag ingeschre- meentelijke toelagen kunnen ven staat van 19.538 fr, (brand- verminderd worden. Vergelij- verzekering voor het huis Leo ken we bovendien de uitgaven Duboisstraat 23, m.a.w. Ons Toch is een vermindering van de toelagen vast te stellen. We hopen dat deze weg verder bewandeld wordt. Een ge meentelijke subsidie van 1,9 miljoen blijft een zware post voor de gemeentefinanciën. Sommige uitgaven blijven voor ons onduidelijk, niet logisch zelfs. Uit een vergelijking tus sen de verschillende kerkfa brieken blijkt dat sommige, eerder kleine parochies, ab normaal hoge uitgaven heb ben. Enige verduidelijking ter zake is zeker nodig. We menen dat er eindelijk enig licht in de duisternis be gint te schijnen (voor zover deze duisternis het aanneemt). Dit is zeker, niet in het minst, het werk geweest van de SP. Het geld dat «over» is, voegde VU-raadslid Johan De Mol eraan toe, keert niet terug naar de gemeente, maar wordt op nieuw door de kerkfabrieken gebruikt. Laten we dat niet vergeten. Deze kerkfabrieken moeten nauwlettend in het oog gehouden worden. Laten we bovendien niet uit het oog ver liezen, voegde Willy Van Vos sole daar nog aan toe, dat de rekeningen van deze kerkfa brieken weliswaar met een po sitief saldo sluiten, maar dit pas mogelijk was na het door voeren van begrotingswijzigin gen. Mij lijkt het dan ook doodnormaal dat deze batige saldi naar de gemeente terug vloeien. K. De Gucht: Van dichterbij bekijken en praten Laten we ons, antwoordde fi nanrieschepen De Gucht, ge matigd positief over deze reke ningen uitspreken. Wat de brandverzekering van «Ons Huis» betreft, zal ik de zaak van dichterbij laten bekijken: wanneer de huishuur niet bin nenkomt, is het niet logisch dat brandverzekeringspremies in rekening gebracht worden. Bovendien zullen we de grote batige saldi van dichterbij be kijken en met de betrokkenen gaan praten. Pierre Van Rossem De Zjandermerie Al emmen op Lebbeek gieën zjanderremen(rijkswach ters), toch emmen een zjandermerieDau èèt de Leb beekse verbeelding véé gezergd! Ik weet nie oeveel Lebbekenèèrs weten wau da de «zjander- remerie» es, mau ik peis da toch e gieël pak es. Véé dei da't nie weten: ze ligt t'ennen van de Florent De Molstraut. Messchien zijn d'er mieër da da nie weten. Awel, 't es de straut - 'k zaa messchien beter zeggen straul'n, mau ze noemen't en straut - sein (naast) de roet (spoorweg) richting Brissel. Dau staun twieë rooten van negen huize- kes, me ele rig tegenieën. Ieder huizeke èèt een appaut binnenkoerken lostwau g'er binnengaut. Wa da veel mensen nie weten es da da in 't begin gieën huizekes wauren, mau e koekskesfabriek. 't Was iemand van Lebbeek da dau mee begost was. Iemand van de familie - op zijn Frans geschreven, mau in 't Lebbeeks uit te spreken - Roosen, da tein in 't Honnestrat'n woeind'n. Véé dei da't nie weten de Kapelleslraut, nau de fuze de Kapellekesbaun. Da koekskesfabriek, oe dat 't komt weet ek nie en 't es wel wa laut om da na nog te weten te kommen, was «gieë schot in de roeës» (schoeën gezèèd ve ne Lebbekenèèr, hé) want 't was t'er rap mee gebakken. Tot spijt van de kinderen da dau vee vijf seng een gieël pak «smosterrink» (afval van koekjes) kostekoeëpen. Da koste oeëk bij Wainnes Kok (De Cock) in de Stauses- straut, deinen bakten oeik koekskes, mau vee «pakskes kaad» (ijskreem). Vee vijf seng -10 centiemes, want ne seng was 2 centiemen) oidde e gieël pak afval van koekskes en tein oidde nog d'akkoize dat er vijf seng inzat of e koppel zeebollen (karamellen), een rolleke zwètte rek of ne smoe lentrekker. Op 't Hoeksken, bij Mele Kaat, bakte ze oeël zakken koekskes, mau da was seriëzer - ik wil zeggen grootser - want da was bakkerij Chariot - De Reuzen Nau dei koekskes emme ze tein geprobeert va nog kiekeren- draud te mauken. Mau oeëk niks genodderd. Gieël da spel es tein verkocht aun de dochter van de Fijnens, de zister van Kamilleken (Kamiel Holbrecht uit de Staussestraut), da d'er huizekes va gemokt èèt. In dein tijd betoilden de mensen eelen huisier per week. Iemand kwam da d'ontvangen. As ek nie mis ben - mau, 'k ben dikkes mis - was't iet van zeven of negen frang in de week. leder huizeken aë z'n stalleken. Wa da ze nie aën was een poemp. Dau was een poemp langst elke kant. Véé negen huisaages één poemp! Dau was't dikkes laggèèr (ruzie) over. In de zc verket va wauter was, tein vonte ze da d'ander attijd te veel bezegden. De rest kende groin. In de winter as't vroos, tein moest de poemp afgetrokken werren. Nieënen telden op n'anderen en n'anderen op n'ieënen. Rezultaut: ze vroos vast. Ne gieëlen oeëp zieëver en wei moest ze gntdoeën. Ieënen van de langste dat er woeint - Stop! Leest da na ne kieë goed! Awel zoeë klappen wellen op Lebbeek! - t'es nie de langsten dat er woeint mau wel deinen dat er 't langst woeint- es Basken. Maggriet van de Manne woeint er langer, mau z'es vee de moment ieveranst opgepakt. Doe mij nie allemau opnoemen da dau gewoend èèt. Doe mij da nie aan. Ik zaat oeëk nie kennen. Mau inkelle; da in mijn kinderjauren, vee mij iet spessiaul aiën, wil ek toch noemen. Janneken, de voerman, da gast was bij Proftens, d'at gerij, en dau met n'uts reed. Ik aa attijd bewonderink véé Janneken, assek em me zijn pèèren (paarden) op de roet de boeëmen van de waggons zag trekken en tein aun z'n uts zag vastmauken en ik was fieër in zijn ploits as t'er hij mee wegreet. Pieë Menieër, al em ek deinen nie zo goed gekend. Mau zijnen bijnaum mokten op mij indruk. Dizzen Keirpel was ne spessiaulenIn da woord spessiaul gest lèèt a zoeë wa van alles. Dizzen was ne soigneur (as ek nie ',J mis ben, zelfs van den Bonduel) en dau keek alleman en betten nau op. Ik ben em lauter tegengekommen in «Zelzate» - ja dau wau da ge peist - en Dizzen es i' gestorven. Iemand da weinigen eelen zelle rappeleren is Neke Puit, mau hij was tein oeëk van Aagem (Oudegem) gelijk as mij vauder. En mij vauder aë een betten van Neken (René) zij lèèven verteld en daudee was da vee mij oeëk e spessiaul os geval. Dau emmen gieël zeker nog ander gewoeind met een spes siaul levensverhaul; weins lèèven es da nie? Es eigenlijk ieder lèèven gieëne roman? Mau ze werren allemau op papier gezet. Pierre Van In een aan de dagorde van de werden. van de minderheid te sen, heeft het college gedaan toen tussen, heeft dat feit zich geweest»? raadszitting van vorige donder- Wanneer wij, vervolgde Cal- krenken». toen het vaststelde dat het al twee keer voorgedaan. Dat Op deze - dagavond toegevoegd agenda- laert, er de «Permanente Kom- Analoge uitspraken en inter- OCMW een vergadering be- kan zich in de toekomst trou- sekwente - punt, interpelleerde VU- mentaar» bij het «Gemeen- pretaties citeerde Leo Callaert legde op dezelfde datum als de wens nog voordoen. uit de drie overige raadslid Leo Callaert, die voor terecht» op nalezen, vinden verder uit «Modern Gemeen- gemeenteraad? Dat, richtte Johan De Mol zich de minste reaktie meer zijn partij ook in de OCMW- wij in de rubriek «Werking van tebeleid», een uitgave van het jk vind het niet gepast, ant- tot de sekretaris, moet in hét Enkel burgemeester Moe raad zetelt, over het vexatoire de Gemeenteraad», hoofdstuk ACW en uit het «Handboek woordde de burgemeester, dat verslag genoteerd worden. Op soon liet zich nog - en dat betekent drukkend, II: «De bevoegdheid van het voor Gemeentebestuurders», bet OCMW vergadert op de- dergelijke uitspraak moet toch «dat hij kontekt was Van dwingend, onredelijk ook - college van Burgemeester en uitgegeven door de studienst zelfde dag als de gemeente- gereageerd worden? sole nog aan het woord karakter van de beslissing van schepenen om de raad bijeen van de bestuursdrukkers Van raa(j. Dergelijke manier van Die reaktie kwam er ook. te hebben», het Lebbeekse schepencollege te roepen is, zoals elke be- den Broele. handelen belet me trouwens Maar dan uit een voor de VU om de gemeenteraad samen te voegdheid, beperkt door de Het schepencollege, repliceer- persoonlijk de OCMW-verga- wellicht onverwachte hoek. roepen. finaliteit ervan; m.a.w. het de burgemeester Moeyersoon, deringen bij te wonenWant het was SP-raadslid Wil- We hebben dit punt aan de kollege mag van die bevoegd- treft geen enkele vexatoire Schepen Tirez mengde zich op ly Van Vossole die zei: «Hoe- De dienst voor dagorde gevoegd, aldus Leo heid geen misbruik maken. maatregel. Wij roepen im- zijn beurt in het gesprek, zeg- wel ik veel respekt opbreng Callaert, om het schepencolle- Bij het vaststellen van dag en mers, op voorstel van de raad, de dat de eerste zitting verlegd voor het werk dat de VU- ge op zijn verantwoorde- uur van de vergaderingen moet de gemeenteraad samen op el- werd op vraag van een raadsleden presteren, lijkt dit - ----üjkheid te wijzen inzake het het kollege de rechtmatige be- ke vierde donderdag van de OCMW-raadslid en stipte bo- probleem me heel eenvoudig tgewone en ouitengewonej Huis), trof hij in de rekeningen bijeenroepen van de gemeen- langen van alle raadsleden in maand. Bovendien kan men vendien aan dat ook de op te Lossen. Dat men gewoon werjü^fstoela8eD (ge- ook bedragen aan, ongefaktu- teraad. Het gebeurde immers acht nemen. Zijn beslissingen zich de vraag stellen hoe ge- oCMW-voorzitter tegelijk een eind maakt aan het kumu- reerd en ten voordele van de reeds tweemaal dat de gemeen- terzake mogen vooral niet inge- zond het is politieke mandaten raadslid is. leren van twee politieke man- teraad en de OCMW-raad op geven zijn door plaaggeest of te kumuleren. Tot mijn spijt, kwam Arsène daten. Dat is trouwens toch dezelfde dag bijeengeroepen door het verlangen de rechten Wat, kwam Johan De Mol tus- £>e Mol, OCMW-voorzitter, altijd het standpunt van de VU meente) en buitengewone toe- lagen (staat en provincie) dan pastoors. Deze bedragen slaan komen we tot de vaststelling op posten als versiering, plech- af 15 april pagne ten openbare biblioteek. van deze campagne is ontdekken of leer de biblioteek kennen».

De Voorpost | 1985 | | pagina 6