Een nieuwe brandweerkazerne voor Dendermonde Nieuw gebouwde gemeentelijke scholen zijn aan uitbreiding toe te Zele Phornium Zele viert diamanten bestaansfeest en huldigt verdienstelijke werknemers Zette werk van haar jong gestorven echtgenoot onverdroten verder De brandweerkazerne vijf jaar geleden 8 - 5.4.1985 - De Voorpost bronchi Maandag overleed te Dendermonde de 94-jarige Angela Tysmans, de weduwe van Lode wijk Dosfel, kultuurfla- mingant, aktivist en nationalist die op zeer jonge leeftijd stierf. Angela Tysmans zou het levenswerk en het ideaal dat haar echtgenoot steeds heeft bezield, met eenzelfde yver en inzet verder zetten, ook op hoge leeftijd. Dendermonde. Mevrouw Dosfel bij de inhuldiging van de gedenkplaat aan haar woning in 1967 (arch) Er wordt al een tjjd over gesproken: krijgt Dendermonde ai dan niet een nieuwe brandweerkazerne? Plannen zijn er al geruime tijd, maar de plaats waar men dat nieuwe gebouw wil neerzetten verschilt nogal naargelang de bron van informatie. Eertijds werd ook nog gesproken over het verbouwen van de bestaande brandweerkazerne in de Kerkstraat, maar dat is een dossier dat ondertussen heeft afgedaan. Al geruime tijd wordt nu ook gesproken over het aankopen van een bestaand gebouw dat men zou omvormen tot ka zerne. Schepen Hermans, die in Dendermonde de brand weer onder zijn bevoegdheid heeft, maakte bekend dat er inderdaad informele kontak ten zijn geweest. Zo bracht op 1 februari een afvaardiging van de Algemene Inspektie van de Brandweer uit Brussel een be zoek aan de garage Willems op de Oude Vest, met het oog op een eventuele aankoop door de stad Dendermonde om de brandweerdiensten er in onder te brengen. Ook het stadsbe stuur was daar vertegenwoor digd door schepen Hermans en brandweerkommandant A. Quisquater. De inspektie- dienst heeft inmiddels een rap port opgemaakt van dat be zoek en in dat verslag staat te lezen dat de garage geschikt is voor brandweerkazerne. Men haalt onder meer de ligging en inplanting van het gebouw aan en omschrijft die als «uitste kend» mede aangezien de ver schillende grote wegen die de stad kruisen, makkelijk be reikbaar zijn. Het verslag merkt ook op dat het gebouw zonder noemens waardige grote werken en aan passingen in gebruik kan wor den genomen. Er is voor de voertuigengarage, voor de ga rage van de 900, een werk plaats, magazijnen, burelen, een vergader- en leslokaal en een alarmcentrale. Men kan met enkele geringe aanpassin gen ook voorzien in een sani tair lokaal en een slangenwas plaats. De appartementen, al dus het verslag, zijn bruikbaar voor interne bewoning door de brandweer. In het verslag staat ook nog te lezen: «rekening houdend met bovengenoemde elementen kan de aankoop van dit ge- bouwenkompleks gunstig wor den geadviseerd. Er dingen zich geen grote aanpassingen van het gebouw op; enkele kleinere aanpassingen zullen toelaten alle funkties van een brandweerkazerne in dit ge bouw te realiseren». Ondertussen heeft het sche pencollege besloten een schat- tingsverslag aan te vragen ten einde op basis van alle nuttige gegevens een eventuele aan koop, met 30% staatstoelage, te kunnen overwegen. Men gaat dus afwachten wat de on derhandelingen als resultaat zullen opleveren en pas dan denken aan een (noodzakelij ke) verbouwing van de be staande kazerne. Andere struktuur Aan de struktuur van de Den- dermondse brandweer wordt niets gewijzigd. Men heeft dus een hoofdkazerne in het cen trum en twee bijposten (Oude- gem en Baasrode). Van enige struktuurwijziging is geen sprake en dat werd ook meege deeld aan de drie dienstchefs die hun ongerustheid hadden, uitgedrukt over geruchten die de ronde deden. Het schepen college deelde aan de drie dienstchefs mee dat deze ge-: ruchten uit de lucht zijn gegre pen. Men gaat er van uit dat het belang van de bevolking' boven alles moet staan, zonder dat men daarbij het belang van de manschappen uit het oog mag verliezen. Dat houdt in dat alle vrijwilligers van de gemeentelijke brandweerkorp sen van de samengevoegde ge meenten Dendermonde Baas rode en Oudegem in de graad die ze hadden op 1 januari' 1977, werden overgenomen Dat was het gevolg van de fusie der gemeenten. Toen werd ook overeengekomen dat- de hoofdkazerne in Dender-'' monde zou zijn en dat de ka zerne van de vroegere gemeen ten Baasrode en Oudegem als bijposten werden opgenomen. Deze drie kazernes, aldus het besluit van het schepencollege, zullen met het nodige perso neel en materieel worden uit gerust en de overname en sa mensmelting van de drie vrij willige brandweerkorpsen ge beurde met ingang van 1 ja nuari 1977. Angela Thysmans werd gebo ren te Hemiksem op 19 decem ber 1890. Na de lagere school in haar geboortedorp zou ze naar Herentals trekken om er voor onderwijzeres te gaan studeren. Dat diploma behaal de ze ook en achtereenvolgens werkte zij als lerares in Wille broek en Hoboken. Geduren de de eerste wereldoorlog ver bleef het gezin Tysmans in En geland en ook daar zou de jonge Angela zich verdienste lijk weten te maken door Frans te onderrichten. Van de gele genheid maakte ze ook ge bruik om het diploma «English for foreigners first, class» te behalen aan een Londense uni versiteit. Na de oorlog keerde de familie Tysmans naar Bel gië terug en Angela liet zich als een der eersten inschrijven aan de Katholieke Vlaamse Hoge school voor Vrouwen te Ant werpen. Daar studeerde ze wijsbegeerte en letteren. In 1922 studeerde ze met grote onderscheiding af, In dat jaar, op 6 september, zou ze ook in het huweüjk treden met Lodewijk Dosfel. Ze had deze Dendermondse strijdbare Vlaming leren ken nen op een eigenaardige wijze. Tijdens een bezoek aan de ge vangenis te Gent, in gezel schap van dr. Jules Persyn, ontmoette ze Lodewijk Dosfel die er opgesloten zat wegens zijn hoogleraarschap aan de Gentse Universiteit (1916- 1918). Het huwelijk werd gezegend met een dochter, Lutgart. Nauwelijks drie jaar na zijn huwelijk met Angela Tysmans overleed Lodewijk Dosfel. Hij was nog geen 45 jaar oud en liet zijn echtgenote en kind een zware erfenis na: werken aan de ontvoogding van het Vlaamse volk. Angela Tys mans zou deze taak met hart en ziel op zich nemen. Tijdens haar kort huwelijksleven had ze immers kennis gemaakt met enkele Vlaamse vooraanstaan den zoals Cyriel Verschaeve, Ze had ook het genoegen om samen met haar man enkele werken uit het Engels te verta len (The Next Time, The Hounds of Banba en Twilight Reveries), Hard werken Toen Lodewijk Dosfel over leed stond Angela Tysmans voor de grote opdracht zelf te zorgen voor een ge^sinko- men. Gelukkig wist ze van aanpakken en zo kwam het dat ze van 1926 tot 1956 zich bezig hield met het verzenden van boeken. Maar dat was lang niet haar enige bezigheid. Een flink deel van haar tijd werd in beslag genomen door de Vlaamse Meisjesbeweging die in 1919 was opgericht en waar van ze een tijdlang de leiding op zich had genomen voor het Antwerpse. Zij was ook lange tijd de algemene leidster van de Dietse Landsbond voor Rooms-Katholieke Vrouwen en Meisjes (1926-1944) en hoofdredaktrice van het tijd schrift «Gudrun» dat door de-: ze beweging werd uitgegeven. Deze bond en het blad waren' overigens een goede voedings bodem en stimulans voor het engagement waartoe Angela Tysmans zich had verbonden. 21e kon er rekenen op de steun en bemoediging van Wies Mens, Cyriel Verschaeve en pater Callewaert om de voor- naamsten te noemen. In 1944 maakte ze voor een tweede keer kennis met de gevangenis. Ditmaal werd An gela Tysmans zelf enkele we ken opgesloten maar nadien weer - zonder proces - vrijge laten. Haar inzet en haar enga gement voor Vlaanderen was er geenszins door bekoeld. Zij bleef het levenswerk van haar echtgenoot verder zetten en het enige waarvoor zij streed was een «goed gezag voor Vlaanderen». Grootse viering Toen op 10 september 1967 werd aan Dosfel een hulde gebracht. De toenmalige VTB- voorzitter Van Overstraeten bracht er in zijn gekende stijl een warme hulde aan Lode wijk Dosfel en betrok in zijn eerbetoon ook de weduwe Dosfel. «U mevrouw, U waart zijn engeltje. U heeft de laat ste uren van zijn leven tot de schoonste weten te maken. In de nu inmiddels verstreken 42 jaar heeft U de nagedachtenis van uw geliefde echtgenoot hoog gehouden en aldus zijn ideaal als een fakkel brandend gehouden, terwijl ook uw dochter op de meest waardige wijze de voetsporen van haar vader volgt.» Het was bij de onthulling van de gedenkplaat die prijkt aan de woning van mevrouw Dosfel in de Emiel Van Winckellaan te Dender monde. In 1981 bracht het Antwerpse een passende hulde la Tysmans. Die de ze toen zelf bij. laatste maanden ging der goed met haar. Ze een chronische was moeilijk te been. overleed Angela 94-jarige leeftijd, april wordt ze ten gr gen. In de dekanale ve-Vrouwekerk van monde heeft om plechtige uitvaartmis De gemeentelijke scholen die in de Bookmolenstraat nieuwe gebouwen hebben, die sedert ruim één jaar in gebruik zijn en waarover heel wat te doen is geweest, zijn reeds aan een nieuwe uitbreiding toe. De kleuterafdeling heeft nood aan een bijkomend klaslokaal met lavatory en de lagere school dient uitgebreid met drie bijzondere klaslokalen voor groepssplitsing voor o.a. katolieke godsdienst, islamitische godsdienst, manuele expres sie, film en diaprojectie. Verder een mediateek en een secretariaat benevens een lokaal voor didaktisch materiaal en archief. Begin 1980 keurde de Dendermondse gemeenteraad een voorontwerp goed voor een nieuwe brandweerkazerne. Die zou worden opgericht op het industrieterrein Hoogveld. «Zou», want zoals de plannen nu liggen, zal die er nooit komen. Men spreekt nu vijf jaar later van een verbouwing van de bestaande kazerne, maar meer nog van de aankoop van een bestaand gebouw dat met luttele kosten zou kunnen omgevormd worden tot een efficiënte brandweerkazerne. In 1980 lagen de kaarten dus anders. Die nieuwe kazerne, volgens de gegevens van toen, zou volgens optimisten reeds in 1982 gebruiksklaar kunnen zijn, maar schepen Hermans mikte eerder op 1983-1984. In totaal wilde men meer dan 97 miljoen er tegenaan gooien. De nieuwe centrale kazerne zou hypermodern zijn en vooral uitermate funktioneel, zo werd gesteld in 1980. Ze zou ook voldaan hebben aan de strenge eisen die door het Ministerie van Binnenlandse Zaken werden opgelegd. Het gebouw, aldus het voorontwerp, omvatte twee verdiepingen en een kelderruimte. Men rekende op een betoelaging van 65 procent. Voor de voorbereiding van de bouw en daarmee bedoelde men de nivellering en graafwerken rekende men 2.437.357 fr.voor de funderingswerken 1.720,000 fr.voor de ruwbouw 15.170.202 fr.; voor de afwerking van de ruwbouw 29.620.259 fr.; voor de ramen en deuren 6.371.250 fr.; voor de waterleiding en het sanitair 1.679.0(H) fr.; voor het schilderwerk 2.500.000 fr.; voor de verharding en de toegangen 8.500.000 fr.; voor de elektriciteit 4.500.000 fr.; voor de signalizatie en de noodverlichting 2.300.000 fr.; voor de teiefooninstallatie 600.000 fr.; voor de centrale verwarming 5.000.000 fr.; voor de afsluiting van het terrein 1.040.000 fr.; voor de commandolessenaar, interfonie en ventilatie 3.000.000 fr.; voor de meubilering 4.750.000 fr.; voor de slagwasinstallatie en rekken voor de slagen 300.000 fr.; voor de kcukeninstallatie 300.000 fr.; voor het oproepsysteem 2.690.000 fr.voor de branddetektie en preventie 1.400.000 fr.; voor de lift en liftkoker 500.000 fr.; voor de persluchtinstallatie 800.000 fr. en voor onvoorziene kosten 2 miljoen. Opgeteld geeft dat als resultaat 97.178.568 fr. Vijf jaar later rekent men erop een brandweerkazerne te kunnen kopen voor een prijs die schommelt tussen de 20 en de 25 miljoen. Daarbij moet men nog enkele kleinere aanpassingskosten rekenen. Het grootste deel van 2)e nieu we lokalen, op uitzondering van de kleuterklas, komt langs de Kloosterstraat. Het stem pellokaal en een deel van de oude gebouwen, die verhuurd worden aan de V.T.I. worden gesloopt. In het voorontwerp is de bouw van een nieuw stempellokaal voorzien en wordt tegemoet gekomen aan de wens van het V.T.I. om de gesloopte ruimte van ongeveer 132 m2 terug te krijgen. De bouwwerken ten behoeve van het V.T.I, moeten door de gemeente worden gedragen en volgens aannemersprijs is dit geschat op 2.733.144 fr. Om die reden zouden deze werken in éigen beheer worden uitge voerd en zou het V.T.I. in staan voor het aanleggen van de elektriciteit, de verlichting, het water en de verwarming. De totale kostprijs wordt ge raamd op 18.441.609 fr., waar van 4.714.648 fr. ten laste van de gemeente, maar daar is de prijs voor de heropbouw van de V.T.I. inbegrepen De kritiek kwam in eerste in stantie van Claudine Heirman (PVV) die nog eens terug kwam op de steeds niet opge loste definitieve aanvaarding van het hoofdgebouw. Zij meende dat de gemeente daar geen lessen heeft uit getrokken en nu opnieuw dezelfde steen soort gaat gebruiken, die zeer vochtopslorpend is en aanlei ding zal geven tot grote her- stelkosten. Zij betreurde dat met de ontwerper hierover niet is gepraat. Zij had haar twijfels of de Kloosterstraat met de uitbreiding een estetischer uit zicht zal krijgen, zoals dit wordt vooropgesteld. Ook Al- fons Rupus (CVP) had hier over zijn vragen. De kritiek van SP'er Jozef Van Driessche kwam uit een andere hoek. Hij meende dat de Zeelse raad «paasgcschenken» uitdeelt aan het V.T.I. Zele doet het werk van de inrichtende macht van het V.T.I. Het is niet de taak om op te treden in de plaats van een vreemd onderwijsnet. Hij ontleedde de overeen komst die de gemeente heeft afgesloten met het V.T.I. Hij bestempelde die voor de school als zeer voordelig. Hij stelde voor om de grond te verkopen aan de school en hen zelf de gebouwen te laten op trekken. Burgemeester'De Bruyne zag het niet als een nadelige trans- aktie voor de gemeente. Het patrimonium van de gemeente verrijkt en men heeft vroeger reeds acht klaslokalen moeten afnemen en hij vond het maar logisch dat men tegemoet komt aan een nieuw verlies. De vroegere schepen voor on derwijs Karei Poppe, die als schepen fungeerde bij het op stellen van de overeenkomst, hield een vurig pleidooi voor het V.T.I, Hij meende dat de gemeente vroeger er ook zijn voordelen bij had, op het ogenblik dat ze de lokalen ge bruikte voor de avondlessen en die dan voorverwarmd waren. Uitgebreide wegenis werken Zowel aan de baan Berlare- Zele als de weg naar de wijk Dunnen staan er grote-wege- niswerken op het programma, die binnenkort aanvangen of reeds begonnen zijn, zoals te Durmen. Langs die wegen zijn er ook aanpassingswerken nodig aan het waterleidingsnct. Langs de baan Zele-Berlare waren die aanvankelijk geraamd op 548.000 fr., maar omdat er nog twintig aansluitingen moeten worden vervangen zullen de kosten tot 850.000 fr. verho gen. Langs de Durmenbaan zal het waterleidingsnct verlegd worden, omdat bij eventuele breuken de baan niet meer zou moeten worden opgebroken. Dit zal 2.542.000 fr. kosten, die volledig ten laste van de gemeente vallen. Roger Van Hecke (CVP) vroeg om in de toekomst de aanpassingswerken in het ont werp op te nemen, omdat ze daar eventueel voor een toela ge vatbaar zouden zijn. Zowel de wegeniswerken Ze le-Berlare als op de wijk Dur men zullen ongeveer één jaar duren, zodat er wegomleggin- gen noodzakelijk zijn. Vanaf 1 april is alle verkeer verboden tussen de Oostelijke Omlcidingsbaan en het kruis punt met de Lindestraat. Dur men kan bereikt worden via het industriepark en de Van der Moerenstraat. Het door gaand verkeer en het zwaar vervoer wordt omgeleid via Huivelde, Hamme-2k)gge en Hamme-St.-Anna. De auto busdienst van de lijn Gent- Wetteren-Hamme zal tijdens de eerste fase van de werken omgeleid worden via rijksweg 257 (Oostelijke omleiding) - Langevelde en Van der Moe renstraat. De halte De 2^ee- meeuw wordt afgeschaft en de halte wordt overgebracht naar de Van der Moerenstraat. Tij dens de duur van de werken aan de verbindingsweg Zele- Berlare zal er op de weg Ka- mershoek alleen lokaal ver keer toegelaten zijn. De omlei ding voor het doorgaand ver keer is voorzien via de Klap- pel, Donk en Berlare Cen trum. Wanneer een definitieve elektriciteitsaansluiting in woonwijk? Zes maand geleden interpel leerde Cesar Van Lyssebetten (CVP) burgemeester De Bruy ne over het uitblijven van de elektriciteitsaansluiting in de sociale woonwijk Kouter 1/ Bis. De volgende raadszitting kwam een vertegenwoordiger aan de raadsleden verklaren dat de problemen na twee of drie weken van de baan zou den. De transformatoren ston den aan de grens en waren de oorzaak van de vertraging. Zes maand later moeten de bewo ners van de wijk, die een nieu we woning bouwden het nog altijd doen met een tijdelijke aansluiting. De laatste weken zijn er regelmatige pannes, soms van enkele uren. Dit zou volgens insiders te wijten zijn' aan het aantal aansluitingen dat vermeerdert. Het is zeker geen stimulans voor jonge bouwers. Cesar Van Lyssebet ten vroeg of de oorzaak niet lag bij de gemeente, die de financiële verplichtingen tegenover Ebes niet nakomt. Burgemeester De Bruyne ant woordde dat dit zeker niet het geval was en dat hij van de moeilijkheden geen weet had. Cesar Van Lyssebetten vroeg hem om als beheerder van Ebes stappen te ondernemen om de moeilijkheden zo vlug mogelijk van de baan te helpen. Alfons Rupus (CVP) viel in zeer scherpe bewoordingen uit tegen de elektriciteitsmaat schappij, die haar verbintenis sen niet nakomt. Een ver tegenwoordiger komt voor de raad verklaringen afleggen, die maanden later nog niet zijn uitgevoerd. Hij vroeg zich af of de transformatoren nu de grens niet overkunnen wegens de varkenspest. Hij meende dat de gemeente hier te doen had met «de pest van Ebes». De sociale bouwkavels zijn bij na uitgeput en de gemeente neemt voorbereidingen om de derde fase uit te voeren. De kandidaat-kopers wordt zand in de ogen gestrooid door hen te vertellen, dat alle nutsvoor zieningen aanwezig zijn. Meer slachthuisrechten Zele zal in navolging van de andere gemeentelijke slacht huizen een éénvormige slacht- prijs toepassen. Dit betekent maa voor dit jaar een m !e vangst van 500.000 fr. Van Hecke meende tot die verhoging nie overgaan aangezien raad een balans werd maakt, waarbij het sla winstgevend zou zijn. hoo[ irbeko Toemaatje voor topspoi De Zeelse SP-fraktie raad voor om een sped t hit toe te kennen aapoms clubs die een nationale vinciale titel verovcrenkkloz individuele sportbeot i 55( die een algemene-natic t hei tel veroveren. Het is de ing v ling om een extra-belc geven voor prestaties zonderlijke aard. Jo; Driessche motiveerd voorstel van zijn gro premie zou een degres rakter hebben: 50.000 klubs die in de hoogst nJ nale afdeling kampioc aar"n en verder 40.000 fr. in klasse, 30.000 fr. in deling, maar gedeeld aantal afdelingen en 3; Ekce', in vierde afdelingen, e jo fr gedeeld door het aant r ^ei lingen. In provinciaal fr. en ook te delen d aantal reeksen. Ook efo viduele kampioen zou gen: 5.000 fr. voor restitel, 2.500 fr. voor nior, 1.500 fr. voor e< lier en 1.000 fr. voo detten. Jozef Van Driessche rekensommetje gema 1984, een succe r(J sportvlak te Zele, uitgave van ongeveei fr. betekenen. Het SP-k^ werd naar de sportraa den voor onderzoek. Een fiestavan is natuurlijk een lichtgewicht karavan die kan getrokken worden met een fiets. Hij weegt 50 kilogram en biedt plaats aan twee perso nen. In de fietsavan is een tweepersoonsbed, stromend water, tweepitsgaststel, kast- ruimte, aanrecht, verlichting ventilatie en aansluiting voor een accu. Hij is 1,10 meter breed en hoog en 2,8 m. lang. Wordt in de handel gebracht door Regiotronex uit Steen- wijk in Nederland. jonge Vanaf 1 april is het kompleks Li Trimbl ramm toegankelijk. Het g 6envc beeld van de ond< iVOcg! mijngalerijen en het ^e werk van de mij Daarnaast biedt de s en v een aantal andere tc )e yQ aantrekkelijkheden, i ej j,,, picks is makkelijk te via de autoweg E5 ting Blegny. 'Z beid jon; naai omsti De Zeelse weef- en spinnerij Phornium, die ondertussen Goethem, Isidoor D'hooge en waarborgen, mee is gegaan met de trend en haar produktie aanpaste Camille Verbeeck. Ter gelegenheid van dit jubi- aan de markt, vierde haar zestig jarig bestaan en nam die De Heer Paul Verbeeck verge- leumfeest kregen volgende gelegenheid te baat om enkele verdienstelijke werknemers lee'c een aantal cijfers waaruit personeelsleden het nijver- te dekoreren. hlJ afleidde dat de Phornium heidsteken overhandigd. •v de goede weg heeft gekozen en De Gouden Medaille Leopold Afgevaardigde bestuurder van de N.V. Phornium, blikte de investeringen een stabiele II orde aan Polydoor De Co- Pierre Verbeeck had lof voor terug in het verleden. Hij', werkgelegenheid verschaft. ninck en Jozef Verhoeven. Het al degenen, die de onderne- bracht hulde aan de stichters Burgemeester De Bruyne nijverheidsteken lc klasse ming hielpen groot maken, van de Phornium en dat waren zwaaide de lof van de Phor- werd overhandigd aan Maria Door de kwaliteit van hun Florent Verbeeck, Jan Van nium en prees de onderne- Allaert, Alice Baert, Willy De werk droegen ze bij tot de Goethem, Placidius De Block, mingsgeest. Phornium paste Kimpe, Gilbert De Schrijver, kwaliteit van het produkt. De Honoré Van der Eecken, Ca- zich aan aan de nieuwe evolu- Antoine De Waele, Louis Rin- Heer Verbeeck hield een be-'miel Verbeeck, Leonie De tie. De steeds wegkwijnende goot. Het nijverheidsereteken toog over ekonomie omdat hij' Geest en Adolf De Block en jute-industrie was voor de di- 2C klasse ging naar Maurice meende dat dit de sleutel tot ook aan de personen die de rektie het signaal om meer Van Doorsselaere, Isabelle een veilige welvaart is. Phornium in de vorige genera- technologische wegen te gaan Vermeir en Albert Udens. De Heer Paul Verbeeck, even- tie hebben geleid en dat waren bewandelen. Ze hebben daar- Zele. Ter gelegenheid van de viering van 60 jaar Phormium te Zele werden verschillende verdienstelijke eens afgevaardigde bestuurder Florent-Verbeeck, Jan Van door de tewerkstelling kunnen Beno gedekoreerd (bvw) Mevrouw Dosfel overleden te Dendermonde

De Voorpost | 1985 | | pagina 8