c De Schelde: «Roerganger» van Spits tot Mamoettanker E. WISSELTENTOONSTELLING IN DE NOTELAER LI Paus Joannes Paulus II te Aalst Gemeentelijke Verkeerswedstrijd in Zele iu Eerste «Cornelis-clan-feest» in Aalst Grote kwisavond te Herdersem rc |as tic .8 - 12.4.1985 - De Voorpost Temse Vioolrecital Zaterdag 20 april in de feestzaal van 't gemeentehuis van Temse vioolrecital door Nico Baltussen, leraar aan de Sint- Niklase muziekakademie die zich op de Kon. Elisabethwedstrijd voorbereidt. Verder treden op Rita Vancalbergh, Piet Vandevei- re. Lieve Jansen en Kris Polfliet, leraressen en leraars van de bijafdeling Temse van de Sint-Niklase muziekakademie. Anne- mie Peeters prezenteert. Waasmunster Wandelingen Zondag 14 april twee boeiende wandeltochten in Waasmunster. Om 9.30 u. start aan de ingang van het park Blauwendael een tocht van het Centrum voor Natuurbeschermingsedukatie; die ook voor mindervaliden geschikt is. En om 14.30 u. begint aan Sombekedries een wandeling door de meersen van deze deelgemeente van Waasmunster. Info via tel. 03/772.40.58. Expo Jozef Van Acker Zaterdag 13 april (14 tot 17 u.) en zondag 14 april (10 en 13 en 14 tot 17 u.) tentoonstelling van werken van beeldhouwer Jozef Van Acker. In kasteel Blauwendael. ien merkwaardige titel voor een in vele opzichten toch wel merkwaar dige tentoonstelling. Schip en Schelde, reeds eeuwenlang zo innig met elkaar verbonden als het water met de oevers. Zo komplex en verscheiden als de prachtige vergezichten zijn langs de kronkelende Schelde, zo veelzijdig zijn de invalshoeken van waaruit men de thematiek rond schip en scheepvaart kan benaderen. De Notelaer het toeristisch rekreatief onthaalcentrum van de Schelde, heeft gezien haar bevoorrechte ligging in de Scheldedijk te Hingene de voor de hand liggende uitdaging aanvaard om ook aan het schip en de scheepvaart de gerichte aandacht te schenken. Daarmee wordt ook een van de objektieven benaderd: de weetgierige vrijetijdsmens aktief en begrijp baar konfronteren met z'n dagdagelijkse omgeving. Incasu: De Schelde. Wichelen 60 jaar KLJ Zondag 14 april om 11.15 uur wordt de KLJ van Wichelen ontvangen op het oud-gemeentehuis ter gelegenheid van het 60 jarig bestaan van de vereniging. Geboorten Mys Céline, Wichelen, Statiestraat 4/A, dochter van Noêl Mys en van Ginette De Troyer. Van Hauwermeiren Glenn, Wichelen, Strijp 7, zoon van Jan Van Hauwermeiren en van Maria Van Hijfte. Roels Elyne, Wichelen, Hulst 10, dochter van William Roels en van Francine Vergeylen. Van Den Broecke Saartje, Wichelen (Serskamp), Galgenberg 52/6, dochter van Philip Van Den Broeck en van Vera Colpaert. De Coninck David, Wichelen (Schell.), Bruinbekestraat 1/A, zoon van Yvan De Coninck en van Rita Praet. Saeys Liesbeth, Wichelen, Boterhoek 34, dochter van Rafaêl Saeys en van Krista Mory. Galle Mieke, Wichelen (Serskamp), Wetterensteenweg 31, dochter van Gilbert Galle en van Andrea Uyttendaele. Van Bever Gwendolyne, Wichelen (Schell Bellekouterlaan 16/ 6, dochter van Romain Van Bever en van Carine Verhoeyen. Van Lunter Davy, Wichelen, Bohemen 86, zoon van Gilbert Van Lunter en van Beatrix Van Linter. Erauw Kristof, Wichelen (Schell.), Kloosterland 44, zoon van Patrick Erauw en van Carine Moens. Drieghe Maarten, Wichelen (Serskamp), Steenkouter 46, zoon van Dirk Drieghe en van Christa Vander Schueren. Ninane Tom, Wichelen (Serskamp), Schoolstraat 26, zoon van Joseph Ninane en van Gerda De Lausnay. Colman Charlotte, Wichelen, Watermolenweg 1, dochter van Jean-Pierre Colman en van Monique De Prez. Buyck Frédéric, Wichelen (Serskamp), Krakeelstraat 6, zoon van Philippe Buyck en van Rita Malfroy. Vandeneede Anmck, Wichelen (Schell Hoogstraat 78, dochter van Michel Vandeneede en van Marina Van Den Steen. Huwelijksafkondigingen Goossens Joseph, Wichelen (Schell.). Dorp 9, en Malfroy Marie-Rose, Wichelen (Schell.) Dorp 9. fassenoy Guy, Berlare, Bosstraat 46, en Daelman Kristine, Tichelen, Watermolenweg 30 )ebrouwere Peter, Kortrijk, Conservatoriumplein 12, en De longe Hilde, Wichelen, Boterhoek 46 Henquinet Robert, Wichelen (Schell.), Stationsstraat 80, en \elterman Karine, Wichelen (Schell.), Hekkergemstraat 91 luylaert Mare, Aalst, Dirk Martensstraat 14, en Droessaert eerle, Wichelen (Serskamp), Billegem 28 art Lysebetten Erik, Dendermonde, Ros Beiaardstraat 53, en e Backer Godelieve, Wichelen, Bohemen 87 an De Walle Pascal, Wichelen (Schell.), Dendermondsesteen- 'eg 71, en De Clercq Martine, Wetleren (Westrem), Dries 7/A 'an Leuven Guido, Wichelen, Hulst 36, en Pieters Rita, Tichelen, Margote 77 'uydts Dirk, Dendermonde, Krijgshof 1/1, en De Clercq Christa, 'Tichelen (Serskamp), Biesakker 8 Tan De Vijver Dirk, Wichelen, Heide 18, en Van Den Steen Sabine, Lede, Ledestraat 75 ~)e Vos Rik, Brugge, Palingstraat 22, en Vermeir Gerda, Vichelen (Serskamp), Heidestraat 8 i>e Smet Luc, Wichelen (Schell.), Watermolenstraat 10, en Veldeman Linda, Dendermonde, Ouburg 140 De Baere Stefan, Wichelen, Dreefstraat 49, en Pieters Claudi- ne, Berlare, Heisbroekstraat 10 Vlaeminck Philippe, Wichelen (Schell.), Stationsstraat 147, en Bosch Denise, Wetteren, Noordlaan 136. Huwelijken Van Lysebetten Erik, Dendermonde, Ros Beiaardstraat 53, en De Backer Godelieve, Bohemen 87 Wichelen Debrouwere Peter, Kortrijk, Conservatoriumplein 12, en De Jonge Hilde, Wichelen Boterhoek 46 Overlijdens Vagenende Maria, Wichelen (Schell Lindenlaan 3/2, weduwe van Roelandt Camiel, 81 jaar Coppens Denise, Wichelen, Elsbrug 9, echtgenote van Van Der Putten Georges, 36 jaar Van Hee Juliaan, Wichelen, Bohemen 90, echtgenoot van Van Wesepoel Rachel, 60 jaar Lambrecht Cyrillus, Wichelen (Serskamp), H. Geeststraat 14, echtgenoot van Bauwens Maria, 71 jaar Vanden Bergh Angeline, Wichelen (Serskamp), Damstraat 14, weduwe van Beelaert Petrus, 84 jaar Berkers Jacqueline, Wichelen (Serskamp), Schoolstraat 19/A, echtgenote van Lammens Edwin, 35 jaar Bettens Freddy, Wichelen, (Serskamp), Wanzelesteenweg 68, echtgenoot van De Frenne Gabriël, 42 jaar Aelterman Jozef, Wichelen (Schell.), Hekkergemstraat 98, echt genoot van Margaretha De Vuyst, 76 jaar Uyttendaele Willy, Wichelen, Moleken 24, ongehuwd, 42 jaar Impens Albert, Wichelen, Scheldehoek 8, weduwnaar van Uyttenhove Elisa, 70 jaar Abbeloos Amedé, Wichelen (Serskamp), Boeygem 17, onge huwd, 60 jaar Schelfhout Richardus, Wichelen (Schell.), Bellekouterlaan 67, weduwnaar van Weewauters Leonia, 84 jaar De Noo Julienne, Wichelen (Schell Hekkergemstraat 117, weduwe van Eeman Remigius, 65 jaar Verhofstadt Claudia, Wichelen (Schell.), Bellekouterlaan 14/4, ongehuwd, 5 dagen Van Hoecke Jules, Wichelen (Schell.), Stationsstraat 166, echtgenoot van Oosterlinck Bertha, 63 jaar De Smet Camilla, Wichelen (Schell.), Knjgelstraat 4, weduwe van Uyttendaele Franciscus, 81 jaar Vermaeren Mireille, Wichelen (Schell.), Wettersestraat 45, echt- gescheiden, 29 j. Vertonghen Hermina, Wichelen (Schell Hoogstraat 1, wedu we van Frulleux Petrus, 88 jaar. Nadat Schepen De Rijck haar welkom had betuigd aan de aanwezigen, waa het de Heer De Winter, hoofdre- dakteur van de maritieme krant De Lloyd die de aktie- ve medewerking van zijn krantengroep toelichtte. Hij vestigde vooral de aan dacht op de extra editie van de, alles wat met deze stroom te maken heeft daadwerkelijk aanwijsbaar maken en er inzicht over verschaffen. Een deelfacet van de komplexiteit van de Scheldethematiek werd als basis van deze tentoonstel ling genomen: de Schelde als waterweg. middel, dat niet alleen de stroom van goederen en mensen verzorgt, maar bo vendien een communicatie stroom vertegenwoordigt tussen wal en schip. Deze zes maanden lopende wis seltentoonstelling bevat bij gevolg op schaal uitgestal de binnen- en zeescheeps modellen, originele rivier en vaartroutekaarten, ver helderende scheepsdoor- sneden en -figuren. En vi sueel attractieve grafieken vertalen het op het eerste gezicht moeilijk begrijp baar maritiem gebeuren in eenvoudige en duidelijke beelden. Een lichtbeeldenreeks met overvloeiprojektie geeft de stand van zaken weer in de hedendaagse scheepvaart. En dit vanuit een ruk-1 landschappelijk geheel scheepvaart en de Schelde, een complexe realiteit. bekeken. Aan de geïnteresseerde leek wordt ook de mogelijkheid geboden het maritiem do mein aktief te exploreren. Unieke naslagwerken, kaarten, scheepvaarttijd schriften en -kranten lig gen ter inzage. De scheep vaart vanuit professioneel oogpunt. Maritieme informatie-tech nologie wordt gevisuali seerd met de videotex-com puter Telelloyd, Deze data bank is het eieatromsch broertje van de Antwerpse scheepvaartkrant De Lloyd In reële tijd kan de «reder» bezoeker konstateren welke zeeschepen op dat ogenblik de rede van Vlissingen pas seren of welke in de Ant werpse haven werden ge schut. Naar aanleiding van deze tentoonstelling wordt er een Schelde-fotowed- strijd georganiseerd in sa menwerking met het Com missariaat-Generaal voor Toerisme en De Lloyd. Amateurs kunnen meedin gen om het recreatieve en transport aspekt van de Schelde naar hartelust in beeld te brengen. Verschil lende prijzen zijn te win nen, waaronder een waar debon voor een verblijf van of meerdere dage le s] Vlaamse gemeente keuze ten bedrage 15.000 fr., een 1 uur di del de rondvlucht boven in, i Schelde.... trtp Op eenvoudige telefoi aanvraag wordt het ment toegestuurd. De tentoonstelling is met 22 september elke dag van 14 tot" 18 (behalve op vrijdag), aanvraag kunnen gro een gids verkrijgen. D< telaer is gelegen in Hi ne, op het einde van der°, telaersdreef. Telefoon: c Aan de Scheldeboorden vóór De Notelaer Is het beeld van de Schelde met het schip een vertrouwd gegeven. De Lloyd, die als logboek voor de bezoeker van de ten toonstelling ter beschik king wordt gesteld. Op ÏO.OOO exemplaren ge drukt moet deze editie voor de veeleisende bezoeker een waardevolle en goed gedo- kumenteerde katalogus vormen. Immers met ken nis van zaken worden door gespecialiseerde journalis ten de verschillende deelfa- cetten van de komplexe rea liteit die de scheepvaart en de Schelde als transport- weg vertegenwoordigen, in een vlot leesbare taal belicht. Notelaer Vrije tijd is in onze techno logische maatschappij een sleutelbegrip geworden. De behoefte aan ruimte voor een steeds breder wordende waaier aan mogelijkheden op rekreatief en toeristisch vlak is een belangrijk be leidspunt geworden in een nog steeds groeiende vrije- tijdsmaatschappij. Ook het onderwys heeft resoluut de weg naar «de wereld» inge slagen, denken we maar aan het realiteiten onder richt in het vernieuwd se cundair onderwijs. Passieve rekreatie maakt stilaan plaats voor een meer aktieve aanpak, men wil graag iets opsteken. Van daar ook de immense nood aan een degelijke infra st ruktuut terzake, die de weetgierige mens leert kij ken, leert inzien en leert ontzien. Met andere woor den attent maakt op de kon- sekwenties van zijn han delen. Vanuit deze filosofie, aldus de Heer Bonner van de vzw De Notelaer, wil het rekrea tief onthaalcentrum door zijn unieke ligging en het echte kontakt met de Schel- In 1983 werd het gebouw door het fYimmiaHaT-iftat- Generaal voor Toerisme, Vlaamse Gemeenschap aan gekocht en op 2 juni 1984 werd het als toeristisch re creatief onthaalcentrum van de Schelde voor het pu bliek opengesteld. De Schel de dus als toeristisch objek- tief. Voor de leergierige be zoekers werd een perma nente tentoonstelling opge zet over de geografische, historische sociale en kul- turele facetten van deze grootse stroom. Dit van bron tot monding. Tentoonstelling Op de kronkelende Hingen- se Scheldeboorden voor de Notelaer is het beeld van de Schelde met schip een ver trouwd gegeven. Dit beeld, een deelfacet van de com plexiteit van de Scheldethe matiek, werd als basis voor deze tentoonstelling geno men: de Schelde-scheep vaart als vervoersmiddel van goederen en personen De grote verscheidenheid aan invalshoeken van waaruit men «de scheep vaart» kan benaderen uit zich in tal van diensten, ak- tiviteiten en disciplines. De scheepvaart schijnt ook een enorme impakt te hebben op het totale economische leven, de mens en het land schap. Transport is de motor van de economie. In wezen gaat het echter om stromen goederen en perso nen van de ene plaats naar de andere. De Schelde, een natuurlijke stroom met specifieke ei genschappen, werd tot wa terweg omgebouwd en moest zoveel mogelijk ge bieden ontsluiten. Het schip in al zijn variaties vormt hierbij het transport- In het Ontmoetingscentrum van SPES vzw. Gentsestra 109 (rechtover de «ast van Wolves») zal het levensgro borstbeeld van de Paus te zien zijn op zondag 21 apt Werk van Lierenaar Jan Van den Brande die zijn we persoonlijk aan de Paus zal overhandigen. Van den Brande is nu een nog kranige drieënzeventigc stichter en direkteur van de akademie voor schone ku sten te Nijlen waar hij woont. Van den Brande geniet nationale en internationale erk< ning met o.m. zijn Piëta in carraramarmer, zijn bronzi Ioe, monument van Armand Preud'homme te Hasselt, zi r bronzen buste van Felix Timmermans en het levensgro ruitersstandbeeld, het Pallietermonument, te Lier. Van den Brande wilde in dit kunstwerk de asymetric in l\e^ gelaat van de paus weergeven, de fijne, intelligente trkon waarbij de paus toont dat hij de mensen door heeft. Oi j <je zijn Romeinse kin die wilskracht en doorzettingsvermogi aie uitdrukt. Maar ook de eenvoudige man, de eerlijke oprechte mensenvriend. Alleen te Aalst zal dit beeld te zien zijn. Nergens anders ■L Oost- of West-Vlaanderen. JBk Naast het centrale beeld brengt Van den Brande op de: expo die plaats heeft onder de auspiciën van het stadsb j 0 T-': stuur een aantal verplaatsbare stukken van zijn hand mei ^'y,, waarover hij ter plekke aan kunst-vriendelijke menst t rHj uitleg wil verschaffen. De stand zelf wordt verzorgd do< 4 atelier «Slabbinck» uit Brugge. jyn Aalst. He, borstbeeld van Paus Johannes Paulus 11 dal bi, mót'll°P """k8 2' Spes te zien zal zijn (a) lon Jaarlijks organizeert het ge meentebestuur van Zele een verkeerswedstrijd waaraan tal van prachtige prijzen zijn ver bonden. Dit jaar vertrekt men evenwel van een andere basis wat de organizatie betreft en neemt de Gemeentelijke Dienst voor Verkeersveiligheid, in samen werking met de plaatselijke politie en rijkswacht de verant woordelijkheid op zich. De wedstrijd staat open voor de Zeelse jeugd, geboren tus sen 1 januari 1971 en 31 de cember 1975. De wedstrijd be staat uit twee proeven: een praktisch gedeelte en een teo- retisch. In het praktisch ge deelte moeten proeven worden afgelegd in het verkeerspark en staat er ook een behendig- heidsproef op het programma. Het teoretisch gedeelte richt zich voor de leerlingen van het basisonderwijs op het gedrag van voetgangers en fietsers in' het verkeer en voor het secun dair onderwijs wordt dezelfde materie dieper uitgeboord. Voor de scholen van Zele die aan de wedstrijd deelnemen is er een wisselbeker voorzien. De deelname van de wedstrijd is volkomen gratis. De laureaten van elke leef- tijdskategorie (5 in totaal) krij gen een prachtige fiets en voor de andere geslaagden staan er een massa prijzen klaar. Inschrijvingen en wedstrijd- bere reglementen kan men bij de gemeenl dienst Verkeersveiligheid lp z meentchuis. Centrum I tl wc* Zele, 052-44.50.21 naar uitbreiding 41. Na 17 u. kan men ooi n. aanvraag in de ideeënbi «m poneren die zich in de hl (uil het gemeentehuis bcvint ide inschrijvingslijst wordt af or I ten op 30 april om 17 u. p z Ison Ilia Na heel wat overenweergepraat tussen leden van de talrijke familie Cornelis, meestal by begrafenissen, werd geopteerd voor een samenkomst in een meer prettige sfeer. Bij een etentje, een dansje, een praatje. Een gezellig familiefeest. Op zaterdag 18 mei geeft dan feest plaats bij Gudula Corne- ook het eerste Comelis-dan- lis de jongste van de eerste generatic. Katholieke Kring, Nieuwstraat 15 te 9390 Moorsel-Aalst. Te 18 u. is er een eucharistie viering in de Sint-Martinus- kerk ter nagedachtenis van de familie Cornelis-De Block, stamvbadcr en -moeder van een talrijk nageslacht Te schatten op zowat 300. Te 19 u. volgt dan een aperitief met kennismaking «Wie is wie?» en te 19.30 u. is er het Comelis- feestmaal met aan het fornuis Maurits De Valck (3de gene ratie). Rond 22.30 u. Cornelis-disco- party met Formatie 83 met Nina Van der Vorst, 3de gene ratie. Aan de tapkraan Frans en Mia Matthijs-Callebaut, 3de generatic. Al wie in rechte lijn afstamt van Frans en Antonia-Celesti- ne Cornelis-De Block «den boswachter», is er welkom: kinderen, kleinkinderen, terkleinkinderen achtcr-achter-generaties. Deelname in de kosten: per persoon. Kinderen ^d de 5 jaar gratis (als ze eten met de ouders). Inschrijven en betalen bi dula Cornelis, Nieuwsti te 9390 Moorsel of inschi op haar rekening nr. 2092251-91 met «deelname familiefeest' Hoe meer zielen, hoe vreugd. Tijdens de opening van de tentoonstelling: een vrij groot aantal prominenten en 8cheepvaartspeclallsten was aanwezig (EVR) Startten de kwisavonden eer der in mineur met weinig deel nemende ploegen, daar kwam spoedig verandering in. In Netwerk waren er zelfs met minder dan 18 deelnemende teams en ook te Herdersem zijn er als we deze regels schrijven reeds 8 ploegen inge schreven. Nog steeds in het teken van het internationaal Jaar van de Jeugd heeft op vrijdag 12 april 1985 het volgende kwistornooi in de reeks plaats, in zaal De Kletser, Grote Baan 183 te Herdersem. Na het ontegen sprekelijk sukses van de kwisa vond in Gijzegem, waar niet minder dan 8 ploegen het te gen elkaar opnamen voor een finaleplaats, blijft nu ook Her dersem niet bij de pakken zit ten. Tot hiertoe schreven reeds zeven ploegen in. Bravo dus voor de deelge meenten Gijzegem en Her dersem! Hopgclijk gaat het er even uit bundig aan toe als de vorige keer, waar een grote schare supporters voor elke ploeg wa ren komen opdagen. De win naar van de avond, zoals trou wens in elke deelgemeente, mag aantreden in de finale die zal plaats hebben op 25 bcr 1985, tijdens de j tón( beurs. De winnende pü JF d van elke kwisavond zulk daar opnemen tegen clki 6 f» Tal van mooie en waard °P prijzen zijn voorzien, ni leer leen voor de laureaten mu finalekwis, maar ook vofl ~r- deelnemende ploegen i voorronden in de meenten. Zowel de deelname at r d kwis als de toegang tot df «De Kletser» is gratis. het de dat Na (1st "f Tot try] Xa

De Voorpost | 1985 | | pagina 38