Psoriasispatiënt Leo Van Buggenhout zet ervaringen te boek Regiofilm Een leven met psoriasis Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout brengt muzikaal aperitief met zang, gitaar, cello en piano 22 - 12.4.1985 - De Voorpost Buggent M.G. Sc are Charles, Mai Paul S ube n, Simo Niei ans Vit Pianoh Mozart. red lann, Cl*— pianisU hier is wilde ik daar zoveel mogelijk over te weten komen. Dat was dus ook het geval toen ik per soonlijk met psoriasis te ma ken kreeg. Ik stelde me im mers niet tevreden met de al bij al summiere kennis van de huisarts over deze aandoening, ging dus op zoek, o.a. in bi- blioteken, naar meer informa tie daaromtrent - kwam daar evenmin veel aan de weet - maar zette door: ik schreef farmaceutische laboratoria aan, probeerde in kontakt te komen met collega's-psoriasis- patiënten, informeerde mij over hun ervaringen enz. Eén van de feiten die me uit eindelijk lieten besluiten mijn ervaringen en kennis met en omtrent psoriasis in een boek neer te schrijven, was het ver haal van een apoteker hier in Opwijk, die me vertelde dat van Walt Disney met mu ziek van Sherman. De solis- Zondag 21 april e.k. presenteert de Gemeentelijke Groodt vertolkt de gitaar- eert in de serie Muziekschool Buggenhout haar laatste aperitief- partij terwijl de oorspron- heeft plaats in de koncert van dit schooljaar, dat stilaan naar zijn kelijke cellopartij uitge- te zaal van de einde loopt. De disciplines zang, gitaar, cello en voer"d wordt door Dora Van sporthal aan piano zijn aan de beurt met een programma dat de Velde aan de Piano- j? Buggenhout. om vooral moderne werken bevat. "en ""■Pod- J* .f"*""* 18 zoil» tie voor piano van George gratis en ook nu is De klas samenzang, voor- Flauta Magica' de Mozart" Decker, die ook een deel lijkheid tot het bereid door mevr. M. Van Manuel M. Ponce (1886- van de vertolking voor zijn 6011 aperitief Berendonck, vertolkt enke- 1948) is een hedendaags rekening neemt. De kompo- Vermelden we le liederen uit "Mary Pop- Mexicaans komponist die niet zelf over de versie van woensdag 24 pins", de laatste grote film vooral werken schreef in 1985: "Khanda betekent in uur ui het opdracht van Andres Sego- het Indisch het vormen van het OCMW-rusthuis via, zelf gitarist (hét voor- persoonlijkheid. De bedoe- Groenlaan te ten zijn Josepha en Chris beeld voor jonge gitaristen) ling van deze kompositie is een Pee en Adrie Van der Maas. en stamvader van de gitaar- het losmaken van de pianis- heeft door Hugo Van de Velde, le- komposities uit de twintig- ten van de piano, van het en voordracht, raar cello en samenspel, ste eeuw. klavier, m.a.w het leren be- o.m. Annie M.G vertolkt twee werken. Eerst Nog gitaarmuziek met wegen. De eerste versie uit Feiffer, J.B. het allegro appasionato uit het driedelige "Concerto in 1975 was bedoeld voor de Sylvestre, Paul de Sonate voor cello-solo uit D" van de Italiaanse kompo- jonge leerling-pianisten Jaak Dreesen, 1915, een werk dat door nist Mario Castelnuovo-Te- De versie uit 1985 beslaat miggelt. Hans cellisten gevreesd wordt desco (°1895), die in 1939 uit hetzelfde materiaal én Guus Kuier, omwille van zijn technische naar de Verenigde Staten één bijkomend deel (het sities van moeilijkheidsgraad maar emigreerde, waar hij veel derde) dat bestemd is voor Dean, Schumann, bij melomanen geliefd is als filmmuziek komponeerde gevorderde pianisten." en Schubert een prachtig instrumentaal Bekend zijn vooral zijn lie- Naast George De Decker tolkt door de nummer Van Boccherini deren op teksten van Sha- vinden we Sonja Wellens Wellens. Ook vertolkt Hugo Van de Velde kespeare en Whitman. Le- aan de piano. gang gratis, een Rondo. Boccherini raar gitaar David De Dit laatste aperitiefkon- (1743-1805) was zelf cellist en schreef verbazend veel komposities voor cello. Zijn muzikale visie moet heel bijzonder geweest zijn, want behalve Haydn en Mo zart kon alleen hij in de achttiende eeuw muziek schrijven die qua klank tot de negentiende behoort. Dirk De Hertogh, leraar gitaar, vertolkt het andante en het allegro uit de "Sona te Classica" van Manuel M. Ponce. Deze "hommage a Fernando Sor" werd ge schreven in de klassieke stijl van de gitaarkompo- nist Fernando Sor (1778- 1839), die o.m, bekendheid Dendermonde. Vele vrienden en sympatizanten luisterden geboeid naar het kreeg door zijn Variacio- paaskoncert, aangeboden door Sint-Cecilia Appels, (c) nes sobre un tema de La r AALST F.F. Coppola «enfant terrible» van de moderne Ame rikaanse cinéma heeft een nieuwe film uit! Coppola, de regisseur van de stalen persoonlijkheid om on danks alles verder te werken aan projekten die hem bezighouden. Met The Godfather en Apocalyps Now verwierf hij roem en geld, door het mislukken van andere films werd zowaar alles vanonder zijn lijf verkocht. Om groot te zijn, moet je ook wel een stukje bezeten zijn van de dingen die je bezighou den. met alle risico's vandien natuurlijk. Met The Cotton Club verging het niet anders! Geld schieters die failliet gingen, akteurs die opstapten, een peperduur dekor dat in de frik ging enz The Cotton Club was in de jaren van de droogleg ging een gekende tent voor sjieke lui die kwamen luisteren naar de beste jazzmusici uit die tijd. Rond het tema van oorspronkelijke jazz zou wat moois kunnen geweven worden, maar Coppola vervalt in zijn Godfather-verhalen met de steeds terugkerende tema's als vrouwen, geweld on geld. Alleen de muziek en de koreografie valt te genieten, maar komt te weinig aan bod om de film als dusdanig echt boeiend te maken. BEVERLY HILLS COP Amerika heeft een nieuwe zwarte filmster in de persoon van Eddy Murphy. In Trading Places moest hij de eer nog delen met Dan Ackyroyd, maar nu heeft hij het hele verhaal voor zich. Dat verhaal doet er eigenlijk niet toe, maar het is leuk en ontspan nend entertainment van niveau. Eén bedenking toch: op een bepaald ogenblik wordt de vriend van Murphy vermoord, die scène is zo koel en bijna schokkend gefilmd, dat ze eigenlijk uit de film zou moeten zijn geweerd. AMADEU8 W A. Mozart heeft het niet langer dan 35 jaar kunnen harden op deze wereld, maar zijn muziek is onsterfelijk gebleken. De film is geen autobiografie, maar een verzonnen verhaal over machtsverhoudingen tussen twee kom- ponisten. Dat belet echter niet dat Milos Forman een geniale film heeft gemaakt over een nog genialer geest. Amadeus verwierf onlangs 8 Oscars, wat een evena ring is van het absolute rekord. JAN ZONDER VREES Eerste Vlaamse kindertekenfilm, uitgewerkt en v filmd door J. Cassiers. Het verhaal is g bekend en deze langspeler zal later in schijven op Vlaamse televisie worden gebracht. Ideaal idee voor de laatste paasdagen C.S.C. De Rank nodigt U op maandag aanstaand»!» 20 u uit om een causerie te volgen van R. Servi 8.1! Vlaams kortfilmer met wereldbekende reputatie pr met twee Gouden palmen op zijn aktief. Gastsprel Lp" is minister Mark Galle. Plaats van het gebeuren: cinema Palace, Schd straat 4, te Aalst Aalst Beverly Hills Cop, Amadeus, Jan zoni Vrees. Babysmurf, Lady Hawk, Firestarter, Tij trope, Dubble Trouble, The Cotton Club. Hor Dyn LOKEREN We zijn aan het eind van de 2e wereldoorlog. I' keert terug en vindt zijn jeugdliefde Maria in armen van Griselli, een Italo-verleider van formi g^v Trouwen doet Maria wel met haar eerste vriei maar die gaat zo onderuit van haar schoonheid zijn minnestrelen niets voorstellen. Een film die gemaakt werd rond Natassja Kim 5 w met het onbenullige verhaaltje als tijdvuller. Na r>i" het één, noch het ander is boeiend. Kinski kan ra steeds niet akteren en de omfloerste prentjes zuil tóel ook al niet zorgen voor het mooie weer. Lokeren: Maria's Lovers, Dubble Trubble. SINT-NIKLAAS PURPLE RAIN Twee jaar geleden was M. Jackson de absolute top muziekland. Maar sinds korte tijd is hij helem vervangen door een andere superster, de New-Ytfcpa" ker Prince, zijn muziek is ruwer, eerlijker ira Dam 8Chien, alleszins minder gepolijst dan de deuntj Jed van Jackson, vorige week nog te bewonderen opa Der rits televisienetten Voor het verhaal hoef je eige n°' lijk niet naar de bioskoop, maar om het fenomeen bekijken en zijn muziek te beluisteren is het besta fcjjj leuke ontspanning. Sint-Niklaas The Cotton Club, Red Dawn, I'urplNiei Rain, Supergirl, op de 16 in de hel van Amsterdal t-Sti din) Een normale opperhuid vernieuwt zich, overigens zonder je dat merkt, in zowat 27 dagen. Gebeurt dat vernieuwingsproces in een paar tientallen of honderden uren - er is dan sprake van een te snelle verhoorning van de huid - dan lijd je aan psoriasis. Nooit van gehoord? Wy evenmin. Tot we vorige week zaterdag op bezoek gingen by Leo Van Buggenhout uit Opwijk. Zelf psoriasispatiënt, schreef hij, ten behoeve van «alle psoriasispatiënten die op een of andere manier vragen of problemen hebben rond hun ziekte of die hoe dan ook hun kwaal nog niet hebben overwonnen» èn voor hun onmiddellijke omgeving «Een leven met psoriasis», een haast honderd bladzijden tellend boek, dat van de week van de persen van Drukkerij-Uitgevery De Cuyper rolt. «Een leven met psoriasis» - de titel spreekt voor zichzelf - is geen medische encyclopedie, wel de in een door iedereen te begrijpen taal neergeschreven ervaringen van een psoriasis patiënt, verrijkt met de kennis die hij tijdens zijn zoektocht naar de aard en de behande ling van zijn ziekte opdeed. Kennis die hij. gelukkig maar, niet uitsluitend voor zichzelf wilde houden. Zo oud als de wereld, goedaardig, niet besmettelijk, wel erfelijk Neen, benadrukt Leo Van Buggenhout, psoriasis is abso luut geen welvaartsziekte. Al in 600 v.C. is er immers prake van. Men beschouwde ze toen vaak als een straf van God. In latere tijden werden psoria- sislijders aanzien als melaatsen en werden ze niet zelden uit de maatschappij gestoten. Met al le gevolgen vandien: isole ment, onbegrip en vertwijfe ling. Psoriasis wordt als ziekte voor het eerst beschreven door de Engelse arts Robert Willan (1757-1812), die de ziekte ver geleek met eczeem en gekleur de prenten van typische psoria- sisletsels publiceerde. Wat psoriasis is en welke de behandeling is, beschrijft Leo Van Buggenhout in een eerste deel van zijn boek. De auteur: Psoriasis is een kronische, goedaardige huidaandoening - van genezen is echter geen sprake - waaraan zowat 2 a 3% van de wereldbevolking lijdt. De aangetaste huid - in vele gevallen de ellebogen, knieën, de behaarde hoofd huid, de nagels ook - vertoont meestal een dieprode kleur. Ze is bedekt met zilverachtige of micakleurige schilfertjes of schubben. Het aangetaste deel is bovendien mooi en scherp afgetekend op de huid. In de lichtste vorm zijn slechts kleine vlekjes merkbaar, in bepaalde gevallen kan de aandoening zo zwaar zijn dat slechts enkele vierkante centimeters van de huid gespaard blijven Typisch voor psoriasis is ook dat de aangetaste huid lichtjes gaat zwellen.' Hoewel wetenschappers reeds geruime tijd konstant zoeken naar de oorzaken van de ziek te, heeft het wetenschappelijk onderzoek totnogtoe geen noemenswaardig sukses opge leverd. De ene situeert de oor zaak trouwens in een infektie, de andere in een abnormale stofwisseling, een derde heeft het over een teveel aan groei hormonen in het bloed. Eén ding staat evenwel vast: psoriasis is erfelijk, hoewel je als latent drager van de ziekte niet noodzakelijk de sympto men ervan moet vertonen. Psoriasis kan op elk moment van het leven optreden. Eens de dertig gepasseerd is de kans dat je aan de ziekte gaat lijden echter kleiner. Het verloop van de aandoe ning kan bovendien niet voor speld worden: ze kan optre den, in minieme of aanzienlij ke mate, zich uitbreiden, afne men, verdwijnen en weer de kop opsteken. Kortom, eens je met de psoriasissymptomen gekonfronteerd wordt, blijft deze ziekte je je ganse leven achtervolgen. Faktoren die de aandoening doen uitbreiden zijn o.a. stress- en shocktoestanden. Bekend in dat verband, aldus Leo Van Buggenhout, is het geval van een vrouw die nog nooit geplaagd was door pso riasis, maar enkele tijd nadat ze haar kind bij een ongeval ziet sterven, haar lichaam hele maal bedekt ziet door psoria- sisletsels. Geen afdoende geneesmetode In zijn boekje zet Leo Van Buggenhout de diverse tera- pieèn bij psoriasis op een rij tje. Uiterst belangrijk bij al deze behandelingswijzen, al dus de auteur, is de noodzaak dat, om het even welke midde len je ook gebruikt de behan deling nooit schadelijker voor Dit meer, waarvan de water spiegel 397 meter beneden het zeeniveau ligt, bevat enorm veel zouten. Bovendien straalt de zon er langgolvig ultraviolet licht uit. Het is niet te ontkennen, aldus Leo Van Buggenhout, dat het grootste percentage van de psoriasispatiënten veel baat vond bij dergelijke klimaatbe handeling aan de Dode Zee. Belangrijkste bezwaar tegen deze therapie vormt echter de kostprijs: voor een kuur van één maand betaal je al vlug 80.000 F. er immers als psoriasispatiënt op aan, dat je leert te leven met je aandoening. Dat proces vergt echter tijd en flink wat geestelijk evenwicht. Ook om bvb. de negatieve reakties van sommige van je medemensen en van de maatschappij waarin we leven te overwinnen. Eens je daar echter in slaagt, kom je tot de vaststelling dat een le ven met psoriasis even aange naam kan zijn als een leven met een ongeschonden huid. Aan de psycho-sociale proble men waarmee psoriasispatiën ten gekonfronteerd worden - denk in dat verband maar aan een patiënt die het beroep van kok uitoefent, aan een patiënt die graag zwemt of een andere sport beoefent of aan de problemen die een opname in het ziekenhuis voor bvb. een teerbehandeling met zich kun nen brengen - besteedde de auteur één derde van zijn boek. Dendermonde. De auteur van het nieuwe boek. (c) je lichaam mag zijn dan de kwaal zelf. Vanzelfsprekend is bij elke behandeling medische begeleiding erg belangrijk, war van de kant van de patiënt in de eerste plaats een accepteren van de kwaal inhoudt, zodat hij zijn dokter zonder enige schroom en in alle openheid omtrent zijn aandoening kan informeren. De auteur beperkt zich in zijn boek niet uitsluitend tot de beschrijving van de diverse te- rapieèn bij psoriasis. Hij on derzoekt ze bovendien op hun praktische haalbaarheid, ver meldt er de voor- en nadelen van. Zo heeft hij het achter eenvolgens over zonnebaden, arsenicum, corticosteroïden (cortisones), teerproduktcn, een klimaatbehandcling en de fotochemotherapie (puva) als mogelijke therapieën. De voorbije jaren, verduide lijkt hij, lag hoofdzakelijk een klimaatbehandeling in de mo de. Deze therapie bestaat erin dat de patiënt gedurende een bepaalde periode, dagelijks baden neemt in de Dode Zee. In het midden der zeventiger jaren kwam de wetenschap met een nieuwe behandelings wijze op de proppen, de foto- chemoterapic, door de insiders «puva» genoemd. Deze me thode bestaat erin dat de pa tiënt, na het innemen van een aantal tabletten die de huid extra-gevoelig maken voor UV-stralen, in een kabine gaat staan (of gaat liggen) en hij gedurende een bepaalde perio de bestraald wordt met lang- golvige ultraviolette stralen De auteur noemt deze terapie een belangrijke stap naar de genezing van psoriasis. Het suksespercentage ligt erg hoog (85 tot 90%), de puvakabincs zijn de voorbije jaren haast overal in de buurt te vinden en de behandeling wordt boven dien terugbetaald door het RIZIV Psycho-sodaal probleem Persoonlijk, beklemtoont Leo Van Buggenhout, vind ik de psycho-sociale benadering van de psoriasispatiënten van enorm groot belang. Het komt Hij behandelt hierin o.a. de eigenheid van elke mens, het psychisch evenwicht (huid- reakties, zelfvertrouwen, dro men, minderwaardigheidsge voelens), last zelfs een relax- therapie in (hem bezorgd door een kinesitherapeute) en het leren leven met psoriasis (in formeren, praten met anderen, positief denken, het aanvaar den van onszelf, de aanpassing en aanvaarding t.o.v. de maat schappij). Doet dat trouwens op een zeer bevattelijke wijze en illustreert zijn stellingen met glasheldere verhalen en anekdoten. Hij verschaft bo vendien nuttige tips, die de praktische bruikbaarheid van z'n boek extra-beklemtonen. Leo Van Buggenhout laat in zijn boek ook specialisten aan het woord: o.a een huisdokter (het gehele boek werd op me disch vlak trouwens nage checkt door een huisarts en een dermatoloog) en een apo theker. En behandelt ook de mogelijkheden en de voor- en nadelen van alternatieve ge neeswijzen als homeopatie en akupunktuur. In de slotbladzijden van «Een leven met psoriasis» behandelt Leo Van Buggenhout ook nog de geschiedenis en de versprei ding van en het onderzoek naar psoriasis, heeft hij het ook over de in Vlaanderen en Nederland bestaande vereni gingen van psoriasispatiënten en maakt hij zijn boek kom pleet met een register en een literatuurlijst. Hoewel Leo Van Buggenhout in de inleiding tot zijn boek vermeldt dat hij geenszins de pretentie heeft om volledig te Jê* z'jn. loei1 g'ng h'j bij de sa- ervan over één nacht ijs. Hoe iemand 'p de beslissing neemt een bock i te gaan schrijven over aan- doening waaraan hij lijdt? wil- - Icn we nog van hem weten. -1d# Zet hij uiteen: Telkens wan- Dendermonde. Bij het samenstellen van een boek komt ook heel wat opzoekingswerk neer geconfronteerd werd kiiken (c) me® cen andere aandoening. Dendermonde. Aan zijn werktafel voelt hij zich in zijn nopjes, (c) iemand die een naburige ge meente bewoont, bij haar me- dikamenten voor de behande ling van de ziekte kwam halen. Gewoon omdat die patiënt angst had dat men in zijn ge meente aan de weet zou ko men dat hij aan psoriasis leed. Deze vaststelling, samen met de aanmoedigingen van o.a. mijn huisarts en een dermato loog, deden mij ertoe besluiten mijn ervaringen niet uitslui- «Een leven met psoriasis» van de hand van Leo Buggenhout, is uitsluitend verkrijgbaar bij de Neerveldstraat 263 te Opwijk (tel. 052/35.89.42) Geïnteresseerden kunnen ook storten (350 F) ningnummer 799-5388504-59 van Leo Van Opwijk. Het boek wordt dan bezorgd. tend voor mezelf te bewaren, nis kan van nemen, maar ze in boekvorm te publi- Pierre Van ceren. Zodat iedereen er ken-

De Voorpost | 1985 | | pagina 42