ktueel» met Aalsters loedzakkenschandaal» Aalst leeft weer naar Topdag toe F F -. ruisweg door méér parochies in Aalst Alkoholgehalte van uw zelfgemaakte wijn bepalen sjes van Jeugdzorg Ottergem nen Jarakwis m viteiten bijwonen en/of de stad besturen Aalsters politiekommissariaat te klein Henegouwen bezoekt Oost-Vlaanderen Raadslid Anny Dierick interpelleerde «Sint-Jobkapel Aalst» in brochure Week van de vrijetijdsbesteding in Aalst met speciale dagtekeningstempel Honderd jaar zwembad in Aalst De Voorpost - 12.4.1985 - 7 evolutie van de zaak OCMW - dr. Matthieu stelt Jan Caudron de vraag of we in >ananenrepubliek» leven waar zowat alles mogelijk is. Naast de aanslepende labo- e kwam zich nu de zaak van de bloedzakken mengen. de prokureur te Dendermonde reeds de buitenvervolgingstelling had gevorderd, raadkamer beslissen. Buitenvervolging stellen of verder doorverwezen. Waarte- e OCMW-raad in een tumultueuse zitting zich reeds wapende door te stellen dat al van seponering het OCMW in beroep zou gaan. Wat alleen mogelyk werd door isgezinde stemming van de oppositie (SP en VU) samen met de PVV. Joede Vrijdag zou de gesteld dit op jaarbasis voor «Aktueel» over de gepleegde imer beslissen maar de het OCMW zowat een verlies fraude. In aan ziekenhuizen rerd uitgesteld. Door het van 3 miljoen zou betekenen, geleverde bloedzakken zou et licht komen van «het Deze story la Dallas sleept minder bloed geweest zijn dan akkenschandaal» via zich verder door de besluite- vermeld. Dit zou reeds twee cel» op de BRT werd te loosheid en het gebrek aan jaar aan de gang zijn, waarbij rmonde besloten tot uit- moed van de meerderheid, het Aalsters bloedtransfusie- fen zou eerst een onder- zegt Van Mossevelde. Hij zegt centrum van het Rode Kruis echter aanstellen die de- verder dat het hier niet om een bij levering aan «het hospitaal» iwe materie op de korrel persoonlijke polemiek gaat, zou betrokken zijn. men. maar wel om de poging de hele affaire in de doofpot te doen Wal dan wel op een nat.onale Van Mossevelde (VU) belanden. perskonferentte te Brussel zou dat Aalst op een weinig Maar de burgemeester zegt dat gerelativeerd zijn knswaardige wijze de dergelijke materie onbe- .Aktueel. werd o.nt. ge- de televisie haalt mede spreekbaar is zonder namen te s,dd dat deze atfalre opvallend "at ,iaaJrnïd'; noemen We wachten gewoon afgeschermd wordt, dat het ,g heeft naar de besloten de beslissingen van het gerecht onderzoek door het gerecht lenng wordt verwezen af. voegt hij eraan toe. „einig oplevert en dat ook het gehetnmnmghetd dan departement Volksgezondheid Mossevelde memoreert -Aktueel. »emig initiatief neemt in deze Mossevelde memoreert zaak Waart)ij Jan Caudr0!1 al, Bnkon.stendieJ.nCau- In een mededeling aan de pers ham of we in htjzelf over deze male- herneemt Jm, Caudron dan de rc(.hfsstaa, o[ bela„d den houden en stelt dat integrale tekst van het BRT- lanleiding van kontrole journaal van 22 maart en deze bliek» goedzakken waarin een van de erop aansluitende uit- 50% zou zijn vast- zending met Jos Bouveroux in LH Zaterdag 4 mei staat het centrum van Aalst weer op zijn kop, want dan heeft weer eens de «Topdag» plaats. Een gebeurtenis die sedert zijn ontstaan enkele jaren geleden, niet meer valt weg te denken uit de jaarlijkse reeks evenementen van belang in de keizerlijke stede. Zoals andere jaren is er ook nu weer een bijzonder druk programma voorzien. Men heeft een aantal doorlopende aktiviteiten, maar daarnaast zyn er aktiviteiten die door de verschillende dekenijen van de stad worden opgezet en op een op voorhand bepaald uur hun beloop krijgen. van 1st. Met Goede Vrijdag trok er een kruisweg door de stad (a) p dc LH Goede Vrijdag trok voor de 38ste keer de «Kruisweg» weer door de stad. Met zijn sche beelden als retabels waarbij de speelse wind qua onbeweeglijkheid der beelden af en toe roet in het eten kwam gooien. Of waarbij de ingetogen stemming Imm alligcrwijze gestoord werd door een muziekmaatschappij die uitgerekend op het nent van de uitbeelding aan haar wekelijkse «repetitie» begon. t ruim 400 deelnemers van zowat elke leeftijd, veel jongeren maar tevens veel senioren fctcn mee op, werd het andermaal een ideale gelegenheid voor velen om getuigenis af te len van hun geloof, aansluitend dan bij de televisie-reeks «Waarom kristenen geloven», luw was dat dc tocht nu ook de parochies Sint-Martinus, Sint-Job en Sint-Anna aandeed, mede de afstand echter slechts een paar honderd meter werd verlengd. In totaal zowat drie ploegen werd het een prestatie tegen het uurwerk want men was nog maar pas een ke gepasseerd of Gilbert Eelbode en zijn staf moesten er zorg voor dragen dat men tijdig verder voor een andere uitbeelding paraat was. gepast werden ook aan de aktualiteit de treffende teksten van Anton van Wilderode ;d door Tine Ruysschaert en Francis Verdoodt en ook de apoteose in de Sint- skerk van waar het allemaal begon werd in een nieuw kleedje gestoken. LH Aalst. Bij de Vlaamse wijnmakers start een nieuwe kursus (a) De afdeling Aalst van de «Vlaamse Wijnmakersgilde» liet voorzitter Jozef Van Den Broeck aan het woord voor een uiteenzetting van de alkoholbepaling bij zelfgemaakte wijnen. Om te bewaren moet de wijn immers minimaal 10° alkohol bevatten. Eveneens belangrijk is het gehalte voor wie verschillende wynen wil mengen. het aanvankelijk niveau waar in dan andermaal de wijnwe ger bij 20° C wordt gedompeld en terug het gehalte wordt af gelezen. Het verschil tussen beide metingen leidt dan na raadpleging van de wijnweger- tabel tot de juiste alkoholbepa ling. Waarna meer gedétailleerd uitleg werd verstrekt over aan lengen van wijn met water, mengen van wijnen met ver schillend alkoholgehalte, en wijn versterken met alkohol. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie steeds terecht bij afdelingssekretaris Roger Claes, Molenstraat 6, te 9470 Denderleeuw. Tel. 053- 66.53.10. LH Alkoholgehalte kan bij bena dering bepaald worden met de «vinometer» (alleen voor dro ge wijnen) maar het juiste ge halte vindt u met de «wijnwe ger», gebaseerd op distillatie wat zowat een halfuur in be slag neemt. De wijnweger wordt onderge dompeld in de wijn bij een temperatuur van 20° celsius waarbij de Oechslewaarde kan worden afgelezen. In een ge ëmailleerde pan wordt de wijn dan op een zacht vuurtje gedu rende 10 minuten tot de helft verkookt en de afgekoelde wijn wordt dan in een gegra dueerde maatbuis gegoten. Die wordt dan met gedistil leerd water terug gevuld tot op (21 (V 69 1 te (4 3 etafc, ild len. Jarakwis van Eron- xg opnieuw een rui- telling en de sfeer 'eer vol gcmocdelijk- ider echte rivaliteit, :t een sportieve kwis- Vooral dit laatste :zig want naast het denkwerk moesten endigheidsproeven af torden. Ook voor de illing van de ploegen te organizatoren toe- vant pastoor Geenens elfs als invaller optre- r de plaatselijke VTB- Metcen was de glocd- pastoor van Eronde- jeburgerd. Trouwens wist men dat hij voor- :nd van de jeugd is en dit in Erondegem wenst te blijven. Dc Jarakwis is een aangelegen heid van verenigingen uit drie deelgemeenten van Erpe-Me- re, d.w.z. een kwis tussen Erondegem. Ottergem en Vlekkem. Ook nu werd de hieraan verbonden wisselbeker niet weggekaapt want thans werd Jeugdzorg dames uit Ottergem laureaat na de Spar renhofvrienden en de oud-Chi- roleiders van Erondegem. In deze editie volgden na de win naars: Chiromeisjes, Chirojon gens en Loetjesvrienden, K.W.B.. de oud-leiding van de Chirojongens, de pctanque;; dub Alexander. V.T.B A.C.V.-Ottergem, Fanfare Erondegem, Sparrenhofvrien den, de oud-leiding Chiro meisjes. Jeugdzorg won de eerste reeks en de Chirojongens de tweede. Maar in de derde reeks kwam Jeugdzorg terug samen met de Loctjesvrienden die echter be ter waren in de behendigheids- proeven. Deze derde uitgave van de Jarakwis werd besloten met een prijsuitreiking waarbij iedereen beloond werd, en in alle gezelligheid maakte men reeds afspraken voor de vol gende uitgave die kennelijk nog meer sukses zal oogsten aangezien de nu reeds toene mende belangstelling. JV Raadslid Danny Denaeyer bekloeg zich in de jongste zit ting van de gemeenteraad er over dat het politiekommissa riaat te klein was, dat er te weinig telefoons en schrijfma chines voorhanden waren, dat het gebouw met al die trappen ontoegankelijk is voor een aantal andersvaliden, en senio ren, en dat alle lokalen overvol zijn. Een gebouw waar eigen tijdse apparatuur als kontrole op de lokalen via een tv-circuit ontbreekt en dat op alle vlak ken onder dc minimale nor men zou liggen. Burgemeester Uyttersprot zegt dat er inder daad plaatsruimte ontbreekt. Gedacht werd aan bijbouwen in de Sint-Jobsstraat doch voor die schamele 122 m2 zou men, afbraak incluis, zowat 10 mil joen moeten neertellen, wat dan nog geen valabele oplos sing zou zijn geweest. Momenteel wordt dan ook uitgekeken naar twee leeg staande panden in de onmid dellijke buurt, aan het Colinet- plein. Een pand van 1300 en een van 360 m2 dat dus een geschikte oplossing zou kun nen bieden. Vermits een van beide eige naars nog in het buitenland vertoeft, konden alle geevens nog niet verzameld worden. Een definitieve beslissing werd dan ook niet genomen. Wat betreft de infra-struk- tuur en akkomodatie stelt de burgervader dat het autopark werd vernieuwd en een aantal bureaumachines werden gele verd. Momenteel wordt de in formatica geïnstalleerd. Het allemaal in een handomdraai omtoveren tot een juweeltje met alle mogelijkheden kan ik echter niet, voegt hij er aan toe. (L.H.) Beginnen we met de doorlo pende aktiviteiten. Om 9.00 uur al - vroeg voor een zater dag vinden wij - start de pro motieverkoop in de negen de kenijen. Het is ook de laatste dag van de wandelzoektocht en de etalagewedstrijd moet dan ongeveer zijn afgelopen. In de Kattestraat wordt uit voerig de «Kattestraat Techno logy» uit de doeken gedaan. Daar kan men dus uitvinders van allerlei nuttige en gekke toestanden bewonderen, gaan de van televisietoestellen tot robots. In de De Ridderstraat wordt er gezorgd voor straat- animatie, zijn er diverse stands en is er de drive-in schildpad- aktie. De Nieuwstraat voorziet in een publiciteitsaktie en in de Geraardsbergsestraat is er een gratis bedeling van poddom- mekes. In de Pontstraat op het parkeerterrein zal er een reus achtige manége zijn waar jong en oud een gratis ritje op een paard kan maken. Om het uur worden er ook gratis lessen paardrijden gegeven. Op de Buurtboerderij wordt Joris Vertongen, bekend van «Le ven en laten Leven» verwacht om de bezoekers wegwijs te maken in het boeiende leven van plant en dier. Een prima kennismaking met de natuur dus. In de Zonnestraat pakt jeugdhuis De Klup uit met een prondelmarkt en in de Vlaan- derenstraat staat de infocar van de Oostvlaamse Dienst voor Toerisme. Op de Grote Markt heeft de stedelijke jeugddienst een plaatsje gekre gen. Daar kan men terecht voor alle informatie over va- kantiespeelpleinwerking. Op het Esplanadeplein is er een autoshow en is er een diagno secentrum dat doorlopend kan worden bezocht. Organizator is hier Ahgra. Doorlopend vanaf 14.00 u. heeft in de Zoutstraten, de Sint-Jorisstraat en de Sluier straat een tekenwedstrijd plaats voor kinderen tot 12 jaar. Het thema van deze wed strijd is «Jeugd, ontspanning en vrede». Men kan vanaf 14.00 u. inschrijven in het ASLK-kantoor. Op de Grote Markt wordt om 14.00 u. van start gegaan met volksspelen en een verkoop van zelfge maakte werkstukken door Le vensvreugde. Nog op de Grote Markt brengt de Stedelijke Jeugddienst een vrij atelier, volksdansen, krijttekeningen, tekenwedstrijd voor de kinde ren van 4 tot 6 en van 7 tot 10 jaar. Op de Hopmarkt is er aan de BBL Travel een kleur- wedstrijd voor de schoolgaan de jeugd en kan men zijn geluk beproeven met een ballonne tjeswedstrijd. Het Rood Kruis heeft zich ook aan de Hop markt genesteld en demon streert zijn aktiviteiten. De in- formatiecar van Securex staat daar ook opgesteld en men kan op de Hopmarkt met bewon derende blikken kijken naar een bierkrattenwedstrijd. Nog vanaf 14.00 u. in de Molen straat, Kapellestraat en Werf presenteert jeugdatelier Klak- son zijn aktiviteiten en organi- zeert men een ballonwedstrijd. Komt dan het tweede lijk met aktiviteiten die op een bepaald uur plaatsvinden. Om 9.00 uur is er in de feestzaal van het stadhuis de officiële opening van de Topdag met daarna een rondgang door het organize- rend komitee, het stadsbestuur en de genodigden. Tussen 10.00 en 18.00 u. is er in de Pontstraat aan de Houtmarkt doorlopend een diagnosecen trum opgesteld waar men bij alle voertuigen gratis de lich ten afstelt en de uitlaatgassen kontroleert. In samenwerking met de rijkswacht is er ook een fietsenkontrole. Van 10.00 tot 12.00 u. zijn er in de Pontstraat Boliviaanse muzikanten te be wonderen. Zij treden op in originele kledij en werden uit genodigd door de VTB. Op hetzelfde tijdstip is er een op treden van de eertijds overbe kende TV-indiaan Ottorongo. Om 11.00 u. is er op de Grote Markt een koncert dat wordt verzorgd door de muziekkapel van de Stedelijke Brandweer en om 12.00 u. is er in de De Ridderstraat speenvarken aan het spit te eten. - Tussen 14.00 en 19.00 u. is er in de Pontstraat een optreden van Boliviaanse muzikanten in originele klederdracht. Ook een optreden van Ottorongo en zang en show door de Prin- sencaemeregroep «De Starsis ters». Van 14.30 tot 17.30 u. is er in de Geraardsbergsestraat een optreden van de Wichelse straatzangers. Om 15.00 u. moet men dan weer in de Ho venierstraat de Molendries en de Varkensmarkt zijn voor een loopwedstrijd voor de jeugd. Meisjes en jongens van 6 tot 12 jaar kunnen er aan deelnemen. Er zijn vier reeksen en er is zowel een individueel klasse ment als een per school. De organizatoren hebben voor 20.000 fr. aan prijzen voorzien en voor iedere school en voor elke deelnemer is er een prijs opzij gelegd. Van 15.15 tot 16.00 u. borrelt het van aktiviteiten. In de Ho veniersstraat, de Molendries en de Varkensmarkt kan men de vendelgroep «Alferi» uit Kaulille bewonderen. In de Nieuwstraat is er een demon stratie van de vendelgroep «Gelmelzwaaiers» uit Hoog straten en in de Zoutstraten, Sint-Jorisstraat en Sluierstraat staat nog een vendelgroep te popelen van ongeduld. Dit keer de groep «Uilenspiegel» uit Erpe-Mere. In de Vlaan- derenstraat is er een optreden van het trommelkorps «De Jonge Kunstenaars» uit Haal- tert en in de Pontstraat is Vre- don toe te juichen. Van 15.30 tot 18.00 u. is de Jonge Kamer van Aalst op de Grote Markt druk doende met het oplaten van 300 ballonnen naar aanleiding van de aktie «Hart 85» en van 16.00 tot 18.00 u. wordt het aktieterrein verlegd naar de Molenstraat, de Kapellestraat en de Werf waar een optreden is voorzien van de majoretten en de fanfa re «Concordia et Docilitas» uit Herdersem. Tussen 16.30 en 17.00 u. wordt aan de BBL Travel op de Hopmarkt een warmeluchtballon opgelaten en op de Grote Markt gaat ondertussen de aandacht naar optredens van de verschillende vendelgroepen. Om 17.00 u. als de gesmeerde bliksem naar de Zoutstraten, de Sint-Joris straat en de Sluierstraat, waar de prijsuitreiking van de te kenwedstrijd is voorzien. Van 17.30 tot 18.30 u. is de Expres- siegroep Vredon aan het werk op de Grote Markt en om 18.30 u. is men daar goed voor de finale van de vendelgroe pen. Om 21.00 u. is er tenslot te een optreden van «The Lazy City Jazz Band» uit Dender monde, die de zo geroemde oude stijl jazz ten gehore brengt in de Grote Markt 1 (jm heyman) De Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen en de Federatie voor Toerisme in Henegouwen hebben een gezamenlijke toeristische promotiecampagne opgezet in beide provincies. Zo deed de infocar van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen de voorbije weekends een aantal Hene gouwse steden aan om er de toeristische mogelijkheden van de provincie voor te stellen. Nu komt Henegouwen zich voorstellen in Oost-Vlaande ren. Dat zal gebeuren met de voor de gelegenheid gehuurde expositieboot «Roi Baudoin» die van 11 tot en met 22 april achtereenvolgens zal aanleg gen in Oudenaarde, Gent, Dendermonde, Aalst, Ninove e^ Geraardsbergen. Deze ex positieboot is toegankelijk voor het publiek op woensdag 17 april te Dendermonde aan de steiger van de WW (Schel- debrug) van 11 tot 14 uur en te Aalst op donderdag 18 april aan de Zwartehoekbrug van 11 tot 15 uur. Donderdag 11 april was de boot in Oudenaarde en op zaterdag 13 april meert hij aan in Gent aan de Nieuw- brugkaai. Zaterdag 20 april is hij in Ninove (Denderkaai) en maandag 22 april komt Ge raardsbergen aan de beurt. Iedereen is er van harte wel kom en kan er aan de hand van de dokumentatie die voorhan den is, een en ander opsteken over de toeristische mogelijk heden die de provincie Hene gouwen te bieden heeft. Denaeyer vroeg op de Stephan Dc tdstrijd waarvan het Ptate «uur mede-organisator uraan het een prijs van 50.000 fr., geen nefl c^ePen was afgevaar- aanwezig te zijn. Wel was „as je stadssckrctaris oven qrott hi zich dan onmiddcl- -r-jft stelt of dc leden "college ofwel alle fecs- :n bijwonen ofwel de iren. Onafhankelijke ierick vindt dat het de het bestuur is "te Maar oud-schepen Hooghuys vindt dat tegc een inspanning eren om zoveel moge- waar het enigszins te vertegenwoordi- onze tijd spraken we af wie waar zou egde Eddie Monsieur, l gewezen schepen er Waarbij hij nog zegt tt optreden van Geor- itaki evenmin iemand college te bespeuren wij houden rugge- egde de burgemeester maar het werd een samenloop van omstandigheden. Kuituur- schepen Chris Borms was als beheerder van het Ballet van Vlaanderen in Amerika en werd verontschuldigd. Ik per soonlijk had reeds vroeger een engagement genomen en de enige andere schepen die werd uitgenodigd was met vakantie. Dc rest van het college kreeg geen uitnodiging. Toch was de stadssekretaris present en ook die maakt deel uit van het college. Permanent zelfs. (L.H.) Op zaterdag 27 april verschijnt een brochure «De Sint-Jobka- pel» te Aalst door «Dialoog» vereniging voor letteren, kunst en geschiedenis onder de aus piciën van dc Generale Bank uitgegeven. Dit naar aanleiding van de res tauratie van deze kapel die dateert uit 1429 en opgericht werd tegen de eerste epidemie van de pest te Aalst. Kapel die alleen door de zorgen van de bewoners van de Sint-Jobwijk de tijden heeft kunnen trotse ren. Tijdens hpt Frans Bewind diende ze dan als sluikkerk. U kan deze brochure bestellen aan de prijs van 125 fr tot 25 april bij «Dialoog» Lindestraat 8 te Aalst. Postrekening nr. 293-0212672-06. Na de datum kost ze 150 fr. Af te halen in de Standaard- Boekhandel, Nieuwstraat 30 te Aalst op zaterdag 27 april tus sen 10 en 11.30 u. of thuis laten bezorgen mits 30 F toeslag voor verzendkosten. LH Raadslid Anny Dierick, vroeger VU doch nu zetelend als onafhankelijke, had vragen over klachten die bewoners uit de buurt van Aalsterse bios- koopzalen zouden geuit heb ben over het stellen van fietsen tegen hun voorgevels. De burgemeester won hier omtrent bij de politie inlichtin gen in en zegt dat dit mag gebeuren op voorwaarde dan dat voor de voetgangers een goede doorgangsmogelijkheid opengehouden wordt. De stadspolitie zelf zou nog niet met klachten gekonfronteerd zijn, doch zal alleszins de zaak in het oog houden. Jeugd en Derde Leeftijd Anny Dierick vraagt verder dat, nu vooral in het Jaar van de Jeugd, inspanningen zou den worden geleverd om de jeugd beter te sensibiliseren voor de problemen van andere bevolkingsgroepen, meer be paald dan voor de senioren. Ervaring en levenswijsheid van senioren kunnen nuttig zijn voor jongeren en anderzijds zijn kreativiteit en vitaliteit van de jeugd een hart onder de riem van ouderen. Schepenen Van Vaeren- bergh en Bourlon, verant woordelijk voor deze materies, deden op dat vlak reeds heel wat en willen nu nagaan wat verder nog meer kan ge beuren. (L.H.) Naar aanleiding van een filate listische tentoonstelling die in het kader van de week van de vrijetijdsbesteding in dc Kei- zershallen te Aalst wordt geor- ganizccrd van 22 tot en met 28 april, zal een voorlopig post kantoor funktioneren. Een biezondere dagtckcnings- tempcl ter herinnering aan de ze manifest 'al er in ge bruik worden gesteld. Het mo tief van deze stempel is het crpbleem van de weck van dc vrijetijdsbesteding. De postze gelverzamelaars die de afstem peling al dan niet op de brief wisseling geplakte postzegels (eenheidsprijs minstens 9 fr.) wensen te bekomen, kunnen op voornoemd kantoor te recht, of ze voor 1 mei 1985 in een gesloten en gefrankeerde omslag zenden naar de Regie der Posterijen, Algemeen Be stuur, Afdeling 1.3.0.2. te 1000 Brussel. In 1986 kan de stad Aalst bogen op een honderdjarige traditie in de zwembadwereld. Rond die gebeurtenis wordt een grote tentoonstelling opgezet. Maar daarvoor wil men dc medewerking van de Aalstenaars die doku- menten, oude foto's, oude badpakken, enz. bezitten om op deze tentoonstelling aan het grote publick te tonen. Men zoekt meer in het biezondcr oude foto's van het openluchtzwembad aan dc oude Dender, oude badpakken en voorwerpen die betrekking hebben op het zwemmen, beker of medailles behaald tijdens zwemwedstrijden en krantenknipsels of affiches van vroegere zwemevene- menten. De organizatoren van de tentoonstelling zullen de binnen gebrachte voorwerpen na afloop van de tentoonstelling opnieuw aan de eigenaars bezorgen. Het spreekt vanzelf dat deze voorwerpen ook met de nodige zorg zullen behandeld worden. Wie bruikbaar materiaal heeft kan best kontakt opnemen met de mensen van het Stedelijk Zwembad aan de Zwembadlaan (tegen de Albrcchtlaan) of op het telefoon nummer 053/78.56.78. HJM Erpe-Mere. Door het snel ingrijpen van de brandweer kon men de schade in het huis beperken (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7