L bbeekse schepencollege ontmoette de pers Collegeklap ie van Lietbeka baniseert praatavond biwru DEIHAIZE «Kwaliteit hoeft niet duur te zijn» zegt Delhaize else paardenmeester Cesar Thienpondt overleden us Basken komt onder de mensen De Voorpost - 19.4.1985 - Lebbeke wordt op diverse plaatsen aan sluikstorten Vooral rustige, landelijke wegen, van de bewoonde n verwijderd, blijken ideale stortplaatsen te zijn, hoewel onmiddellijke omgeving van bvb. glascontainers eigen railers aantrekken, de jongste gemeenteraadszitting besloot de raad een belasting - 10.000 fr. - op het ophalen van dergelijke irtingen in te voeren. We moesten aan deze sluikstortin- at gaan doen, benadrukt burgemeester Moeyersoon. lien moet gezocht worden naar een oplossing voor het van privé-stortterreinen die her en der het milieu cn en aantasten. aleerd werd in dat verband de stortplaats (ex-Bevisol) langs de Aalstersestraat te Wieze. Vorig jaar werd in de schoot van de Lebbeekse raad de mogelijkheid geopperd langs de Brusselsesteenweg twee huisjes aan te kopen, ze te slopen ook, zodanig dat de kans zou ontstaan de nogal haakse bocht tussen de Omleidingsweg en de Brussel- af te vlakken. Dat was inderdaad de optie van het Ministerie van Openbare Werken, aldus het college. Maar ingevolge verschil van mening tussen de gemeente en het ministerie, ging dat plan niet door. Midderwijl werd één van die huisjes prachtig gerestaureerd en ingericht als handelszaak. Persoonlijk, aldus burgemeester Moeyersoon, ben ik voorstan- iaam van Cesar Thienpondt zal voor altijd verbonden cn aan het keuren van paarden op de vele jaarmark- lit de streek van Dendermonde. Cesar was zowat de kspecialist van de jaarmarkten. Was, want begin april eed hij plots in zijn woning. Niemand had dat ijden verwacht, want Cesar was een brok gezond- Vele vrienden waren aanwezig om hem te vergezel- laar zijn laatste rustplaats. Met hem heeft een brok liedenis afscheid genomen. r Thienpondt werd geboren in Zele op 13 maart 1904 n boerengezin. Hij zou trouwens de liefde voor de ide boerenstiel erven en zelfs wanneer hij tijdens de de wereldoorlog - hij was toen 35 - onder de wapens t, nam hij afscheid van zijn beroep. Cesar was rtussen getrouwd en had vier kinderen. De liefde de paarden kreeg Cesar van huize uit mee. De ipondts hadden in die tijd goede paarden die tot ver n de streek bekend waren. Cesar zou zich overigens ggen op de paardenkweek. teuren van paarden begon op de jaarmarkt van Zele elde. Dat moet begin van de vijftiger jaren zijn geweest. In Appels startte hij in 1952 en daar werd hij trouwens ook uitbundig gevierd voor zijn vijftigste keu ring. Jaarlijks was hij een graag geziene gast op de jaarmarkten van Lebbeke-dorp, Lebbeke Heilig Kruis, Oudegem, Denderbelle, Schoonaarde, Appels, Dender monde, Sint-Gillis Dendermonde, Zele, Veldeken, Sint- Anna, Grembergen en nog vele meer. Cesar was een kenner van paarden en hij had ook zijn eigen teorieën over deze dieren. Die moeten zuiver zijn van been en de knieën mogen niet gezwollen staan, zo leerde Cesar zijn vrienden. Ook de voet van het paard moet goed zijn en het dier moet over een mooie rechte rug beschikken. Het waren maar enkele van de vele tips die hij meegaf. Omwille van zijn inzet op de jaarmarkten als keurder, werd hij overigens met een eervolle onderscheiding be loond en als oudstrijder kreeg hij ook enkele dekoraties mee. Cesar, die vijftig jaar gelukkig getrouwd was, stierf daar waar hij zich het best op zijn gemak voelde: in de veilige beschutting van het eigen huis. der de toestand er te behouden. Het verkeer verloopt momen teel vlot via de Omleidingsweg. Tot een akkoord tussen de gemeente en openbare werken is het momenteel overigens nog altijd niet gekomen. Deze Omleidingsweg wordt wel «Omleidingsweg» genoemd, maar officieel is die benaming niet. Aanvankelijk gingen stem men op de weg te noemen naar Van de Velde, een geboren Lebbekenaar, die later jezuïet werd en het in Amerika tot bisschop bracht. Meer recent is dan de idee gegroeid de weg te noemen naar E.H. Flor Hofmans, Lebbekenaar en teologiepro- fessor in Santiago di Chile. Ook de Orde van Lietbeka zou deze laatstgenoemde keuze gunstig gezind zijn. Langs die Omleidingsweg staat ook een gloednieuwe waterto ren. Die toren, de vergaarbak althans, zou wel al gevuld zijn - met water vanzelfsprekend - maar allereerst zou moeten worden overgegaan tot de voorlopige aanvaarding van het bouwsel,' alvorens het officieel in gebruik kan worden genomen. Waar vroeger Stedebouw niet zo strikt artikel .57 bis toepaste - dat artikel bepaalt dat slechts een bouw- of verkavelingsver gunning kan afgeleverd worden, waar een rooilijn aanwezig is - wordt dat artikel momenteel streng toegepast en moet het college en de raad allereerst een rooilijn bepalen, alvorens een vergunning kan afgeleverd worden. Vooral langs kleinere wegen zou nog vaak een rooilijn ontbreken. Het Lebbeekse kerkhof is inderdaad dringend aan uitbreiding toe, geeft burgemeester Moeyersoon toe. Vooral de vraag naar koopgronden is enorm groot. Met die uitbreidingsplannen zijn we trouwens al enige tijd bezig, dixit de burgemeester. Gronden in de onmiddellijke omgeving van de Oude Baan werden geschat en de dossiers terzake werden overgemaakt aan de bevoegde instanties. Van die kant uit werd ons overigens beloofd, dat het dossier eerstdaags zal afgehandeld zijn en de gemeenteraad terzake een beslissing zal kunnen nemen tijdens de zitting van begin mei. De uitbreiding zou zowat 1 ha omvatten. In de plannen is er ook ruimte voorzien voor het oprichten van een mortuarium. Wie op de uitbetaling van gemeentelijke subsidies wacht, zal die binnen afzienbare tijd in de bus zien vallen. Alle verslagen desbetreffend zijn immers in het bezit van het college, maakte financieschepen De Gucht bekend. Na een definitieve bepaling in een volgende collegevergadering zullen ze uitbetaald worden. Het ziet er naar uit dat de gemeente over meer financiële armslag zal gaan kunnen beschikken en additionele buitengewo ne uitgaven, via een begrotingswijziging, zal kunnen verrichten. Die ruimere financiële mogelijkheden, situeerde schepen De Gucht allereerst in een bedrag van 7 miljoen dat de gemeente van de staat ontvangt voor de aanleg van de Omleidingsweg én in een verlaging van 17 tot 10,8 miljoen van de gemeentelijke tussenkomst in de uitvoering van de eerste fase van het algemeen rioleringsplan (Dendermondsesteenweg). Daarenboven, aldus de schepen, bestaat bovendien de kans - wanneer een wetsontwerp terzake goedgekeurd wordt - dat het rijk alle werken langs rijkswegen te zijner laste neemt en we nog tien miljoen extra zouden ontvangen. Ook de dorpspleinen die langs die rijkswegen liggen, zouden in dat wetsontwerp opgeno men worden. Nóg een ander wetsontwerp voorziet dat de staat wegen van meer dan gemeentelijk belang tijdelijk zou overnemen en na herstel opnieuw aan de gemeente zou overdragen. Wij denken, in dat verband, aldus Karei De Gucht, o.a. aan de Baasrode straat, Kouterbaan en Baasrodestraat. Optie van de minister van Openbare Werken daarbij is de tewerkstelling op te voeren. Vermits gebleken is dat het herstel van wegen, kwa tewerkstel ling, bvb het dubbele oplevert dan de aanleg van autowegen. Karei De Gucht zei in dat verband dat minister Olivier van plan is zowat 7,5 miljard frank te transfereren. Met het opnieuw inrichten van het Astridplein (parkeerruim tes) zal in de komende maanden begonnen worden. In de gemeentehuizen van Lebbeke, Wieze en Denderbelle worden zitdagen gehouden voor het invullen van de aangiften in de personenbelasting voor het aanslagjaar 1985/inkomsten 1984. Te Lebbeke gebeurt dat op maandag 29 april (voor de familiena men die beginnen met A tot en met M), op woensdag 8 mei (letters N tot en met Z), op vrijdag 10 mei (letters A tot en met M) en maandag 20 mei (letters N tot en met Z). De Wiezenaars kunnen terecht in hun gemeentehuis op 6 mei en de Denderbel- lenaars in hun gemeentehuis op 13 mei. Deze zitdagen zijn telkens toegankelijk van 8.30 u. tot 11.30 u. en van 13.30 u. tot 16 u. Iedereen moet vanzelfsprekend in het bezit zijn van de vereiste dokumenten. Pierre Van Rossem nt de «Orde van Lietbeka» niet om de haverklap met een programma op de in, toch manifesteert ze zich op de Lebbeekse kulturele scène door af en toe een ie organisatie te brengen. Typisch in die zin, dat ze echt Lebbeeks getint is en belangr^k is en beantwoordt aan haar doelstellingen - niet op het aktieterrein van verenigingen ligt. Een treffend voorbeeld hiervan was de geslaagde Flor ms-avond, vorig jaar opgezet. dag 26 april - te 20 u. in meer dan een halve eeuw te tzaal van de Gemeen- Lebbeke, dat haar hart heeft Muziekschool, Stations- gewonnen en haar momenteel afficheert de Orde een vasthoudt langs de Brusselse avond, die als hoofding steenweg. Jarenlang gaf ze les «Praatavond». in de Zustersschool van het ideze avond nemen vier Centrum. Welke Lebbeekse hetzij van Lebbeke moeder heeft niet bij haar op tig of in wiens leven de schoolbanken gezeten? Ze e een bijzondere bete- is bovendien goed van de tong- eeft, plaats in de praat- riem gesneden. Julia Mertens, Mleen de namen noe- een andere bekende Lebbeek- u reeds voldoende zijn. se naam, praat met haar. 'illen we even stilstaan Meester Frans Peeters komt uit vier figuren.. Hubert risane Lochristi naar Lebbeke weer, om te praten over dat Lebbeke waar hij zoveel jaren verbleef en waar hij om. ondcp»ij*r ubbeke pieter De Mol. schoolbestuurder, leraar in het avond- en beroepsonderwijs niet te zeggen de eerste, die op was en betrokken was bij zove- zoek toog naar deze jongens in le zaken. Hij was het ook die Zuid-Frankrijk, de Lebbekenaars de zeer be- Het was de toenmalige pastoor kende tekeningen der Twaalf De Buck die het initiatief nam Geslachten bezorgde. Daar- en het was Pieter De Mol die naast is hij een waarachtig en hem vergezelde. Samen gingen diepvoelend kunstenaar. Wie ze met Leon De Decker uit kon beter aangezocht worden Buggenhout, die als chauffeur dan Juul Keppens - uitleg de vrachtwagen bestuurde, overbodig - om met hem te naar het Zuiden. Gelukkig be praten? de eerste in de was toneelspeler - re- zaalzangcr - muzikant ediende - onderkoster veel meer. Hoeveel zou Hubert ooit kun- ren? Hubert is echter ndingrijk grappenma- soof en verteller. Met lat Achiel Vermeiren. irspellen niets teveel, we zeggen dat dit ge ls wordt om duimen en if te likken, ok Zuster Raymonda, Zuster Ray- staat er nog fotomaterieel van de thuiskomst. Aan de hand hiervan wordt geprobeerd de nog levenden van die groep te bereiken. Tijdens de praat avond zullen ook foto's en een paar persartikels hieromtrent te bezichtigen zijn. Met Pieter De Mol praat Juul De Neef, die als één der eersten werd opgepikt. Komt daarbij dat deze «Praat avond» muzikaal omlijst wordt door - hoe kan het anders - het Lebbeekse ensemble van de Gebroeders Mertens. Daar om ook durven we schrijven dat deze avond door geen en kele oprechtvoelendc Lebbe kenaar mag gemist worden. De toegang bedraagt 50 fr. voor niet-lcden van de «Orde Vierde man in de rij is Pieter van Lietbeka» cn 25 fr. voor de De Mol. Hij heeft al een rijkge- leden, vuld leven achter de rug, waar- Noteer dan ook: vrijdag 26 over enorm veel te vertellen april, 20 u., Gemeentelijke valt. Tijdens de «Praatavond» Muziekschool, Stationsstraat wordt echter slechts één aspekt te Lebbeke. Een avond vol uit dit leven behandeld: de herinneringen, sentiment en juli-maand van 1940. In mei humor '40 waren duizenden jonge- Pierre Van Rossem mannen tussen de 16 en 35 vertrokken naar Frankrijk. Velen daarvan waren in Zuid- Frankrijk beland en leefden daar vaak in erbarmelijke om standigheden. Lebbeke was één der eerste gemeenten, om fhhcki Meeiter Peeters Frans cn, de jongste telg uit het Lebbeekse reuzengeslacht dat overigens al lang aan een UI toe is van de «kroostrijke gezinnen», beleeft op zaterdag 20 april de eerste ijke dag uit zijn - laten we hopen - langdurig bestaan. aterdag toont Basken zich immers voor het eerst aan de Lebbeekse bevolking. En I hij officieel ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand. Voor deze 'bakken reuzcntclg stond Guillaume - Leon in de omgang - Maes, alias Basken, I Leon, klein van stuk, maar des te flinker van de tongriem gesneden, wordt op 18 »an dit jaar 86. Hij woont langs de Florent De Molstraat, bij de Lebbekenaars ook ld als de «Zjandermeric» of de «Carré». Vlak in de buurt van het Lebbeekse station, Moderna, pal over datzelfde station, ontstond trouwens de idee de populaire figuur lasken een reuzengedaante aan te meten. De leden van het komitce dat aldaar in het geroepen werd, sloegen de handen in elkaar en creëerden, met de assistentie van e Lebbekenaars die al ervaring hadden opgedaan in het «reuzenbouwen», een - naar inden vernemen - pracht van een reus. het resultaat zullen de Lebbekenaars zich dus zaterdag kunnen uitspreken. Om 14.30 rtrekt Basken aan café Moderna, vergezeld door een paar andere reuzen en de lermondse kliek Tsing-Bocm, via de Stationsstraat naar het dorpscentrum. Precies om vindt dan, in de raadszaal van het gemeentehuis, de inschrijving in de registers van de rlijke stand plaats. Naar aloud gebruik bij dopen wordt aan de sympathisanten en de ren achteraf doopsuiker rondgedeeld, plechtigheid maakt Basken nog een rondgang in en om de Stationsstraat, want ike 'geboorte' moet vanzelfsprekend op een passende manier gevierd worden. m leerde containers aange voerd en ter plaatse in de visatelier door vaardige handen verwerkt. Om de klant een vlugge keus te garanderen wordt alles netjes ingepakt en ge prijsd, doch ook hier kan men steeds terecht in de atelier voor een «speciale» bestelling. Buiten een enorme keus uit vis in bo kalen, garnalen, schelpdie ren, gerookte vissen en andere delikatessen vindt men niet minder dan acht entwintig soorten verse vis... en zoals reeds ge zegd: dagelijks vers! Om de kooklustigen het ge makkelijk te maken bevindt er zich boven de toonbank een rek met vele nuttige visrecepten, geheel gratis. Om de klanten nog beter te dienen vindt U naast de traditionele zuivelafdeling nu ook een stand van fijn- kost, met fijne vleeswaren en een immense waaier van Franse-, Hollandse-, Zwitserse-, Belgische-, Ita liaanse- en zelfs Deense kaas. Hier kan men terecht voor grote of kleine hoe veelheden, het wordt ter plaatse afgesneden. Het samenstellen van een kaasplank is hier een ple zier om het te beleven, een keus uit een zeventigtal kazen zal U hierbij helpen. Natuurlijk kunt U er ook te rade voor vakkundig ad vies, zoals trouwens bij meerdere afdelingen, de wijnafdeling bijvoorbeeld. Want: Delhaize dat is De Voedingsspecialist, waar kwaliteit niet duur hoeft te zijn. Delhaize-Dendermonde verhuizen. Voor die gele genheid hadden de sla gers een unieke etalage opgebouwd. Die kan men er trouwens geregeld be wonderen. Alleen kwali teitsvlees wordt door de aankopers van Delhaize weerhouden en door de beenhouwersptoeg op vakkundige manier ver werkt. Men zit er dus zeker niet verlegen om een en- trecóte, een toumedos of een filet pur. Anderzijds is ook het minder «edel» vlees, zoals gehakt, lever, niertjes of karbonaden ze ker niet van mindere kwali teit. Alles is netjes voorver pakt, gewogen en geprijsd, zodat een snelle keuze geen moeilijkheden ople vert. Een klant die een speciale bestelling wil doen of het stuk dat hij zoekt niet in de rayon vindt kan steeds terecht bij de verantwoordelijke van de afdeling om zijn wensen kenbaar te maken. Voort durend worden de toon- kasten aangevuld met slachtvers runds-, kalfs-, varkens-, paard- of scha penvlees. Zestig soorten vlees en dertien soorten gehakt worden er aange boden en het gamma ge sneden of stuk charcuterie telt negentig variëteiten. Ook de visafdeling kan men niet ongemerkt voor bij gaan. Misschien nog jong bij Delhaize, maar ze ker reeds bekend voor zijn groot assortiment, zijn bes te kwaliteit en zijn lage prij zen. Dagelijks wordt de vis op ijs en in speciale, geïso- Telkens weer valt het op, Delhaize in Sint-Gillis Den dermonde is de meest ge zellige aankoopruimte van de streek. Bijkomende voordelen zijn natuurlijk de grote keuze uit verschillen- keuze is van ongeveer vijf tig soorten groenten en het gamma fruit eveneens vijf tig variëteiten bedraagt. Restaurants en traiteurs waarderen ten zeerste de dagelijkse aanvoer van verse produkten, maar ook de gewone verbruiker vindt hier allicht iets om zijn keu ken meer kleur te geven. Net dat persoonlijke tintje dat van een maaltijd iets speciaals maakt. De afdeling beenhouwerij is van oudsher bekend, niet alleen om de kwaliteit van het vlees en de char cuterie, maar ook om de versheid en de zorg waar mee alles wordt omringd. Vakkundige en hygiëni sche voorzieningen zorgen ervoor dat het vlees in de beste omstandigheden wordt aangeboden. Meester-beenhouwers wa ken erover dat de klant optimaal wordt bediend. Dat blijkt trouwens reeds uit de aankoopolitiek. On langs nog zagen we prach tige kampioenbeesten van de Anderlechtste markt naar de beenhouwerij van de merken; de eigen (goedkopere) produkten, het gemak en de effecien- cy waarmee men zichzelf kan bedienen, de deskun dige raad die eventueel door specialisten kan ver leend worden en een vlotte afhandeling van de afreke ning aan de kassa's. Kort om, winkelen bij Delhaize is een ontspannende uit stap voor het gans gezin. Daarbij komt nog de attrak- tie van de bijzonder VER SE produkten. Delhaize heeft zich immers tot doel gesteld om niet alleen de kwaliteit te verzorgen, maar ook speciaal aan dacht te verlenen aan de versheid. De enorme en kleurrijke groenten- en fruitafdeling biedt een breed gamma aan dagelijkse, maar ook ongewone, exotische vruchten, groenten en krui den. De meest verfijnde keuken en de uitgesproken exquise tafelaars komen hier aan hun trekken. Wist U dat er doorlopend een

De Voorpost | 1985 | | pagina 11