1; TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. l ieuwe plannen voor wateroverlastprobleem in Lebbeke Minister Akkermans: wijziging tracé provincieweg in Baasrode, nooit van gehoord ebbekenaar chiel ermeiren ertelt (9) ALLEN DA NE r<ww' 1 ff EE BESTAEN (2) Uitkeringen voor bestaansminimum Weer 10 weken lang dag voor dag een winnaar De Voorpost - 19.4.1985 - 15 provinciebestuur heeft het dossier van de Pas- en nbeek aan gemeenschapsminister Akkermans overge- kt en men verwacht nu dat de minister de passende tregelen zal nemen. doorsturen van het dossier gebeurde nadat er in het inciegebouw te Gent onder het voorzitterschap van cndig afgevaardigde De Cuyper een hoorzitting had al a ts gevonden, waaraan werd deelgenomen door de Sint egenwoordigers van de provincie, de polderbesturen Vlassenbroek en Beneden-Dender, het gemeentebe- r van Lebbeke en het ministerie van de Vlaamse I teenschap en Openbare Werken. Gent-Dendermonde, zou de verlaten bedding kunnen ge bruikt worden als wachtkom Hierbij werd ingebracht dat er plannen zouden bestaan om de verlaten bedding in te richten als jachthaven, wat problemen kan scheppen in verband met eventuele niveauverschillen, wat een bijkomend kunstwerk zou met zich brengen. Ook r de of Dorzitter zette uiteen dat mer erwelving van de Vondel een naar het pompgemaal de- zou kunnen gebruikt e z^tn als overstort, mits eni- anpassing van het et i nkunstwerk en een ;e duitlaatkunstwerk is vol- loolhem noodzakelijk. Na de e A rekking van de Dender, )nd pafwaarts de spoorlijn werd reeds een aanvraag inge diend om de verlaten bedding aan te passen als visvijver. Er zouden ook plannen bestaan om de spoorwegbrug af te bre ken en deze te vervangen door een spoorwegdijk. Energiebesparing De Polder de beneden-Dender van zijn kant drong aan op de realizatie van een natuurlijke lozing in de Dender ter vervan ging van de afgebroken sluis naast het pompstation. Wan neer door de polder wordt aan gestuurd op het besparen van energiekosten, dan kan beter gedacht worden aan een her ziening van de verdeelsleutel voor deze onkosten. De ener giebesparing is bovendien klei ner dan de investeringskosten voor het bouwen van een nieu we sluis. Een nieuwe sluis is ke. De Roodkapjes aktie. (v) ke. In Denderbelle pakten de Roodkapjes uit met een kabaret. (v) overigens een zwakke schakel, vermits zich op onverwachte ogenblikken haperingen kun nen voordoen bij de vloeddeu ren. Tevens bestaat er nog een sluis die in het verleden goede diensten bewees als natuurlijk lozingspunt en die mits een aanpassing van de toevoer gracht, nog efficiënter kan werken. Gelet op het peil van de Dender, nodig voor de scheepvaart, dat even hoog is als het waterpeil in de polder, is geen natuurlijke lozing mo gelijk. In noodgevallen wordt het peil op de Dender evenwel verlaagd. De polder is ook tevreden met een kleiner kunstwerk, dat een natuurlijke lozing kan verzeke ren bij een waterstand hoger dan normaal. Er werd op aan gedrongen dat de afleiding van de Vondelbeek via de polder slechts zou geschieden na de kalibrering van de Dender. Volgens députée De Cuyper verhoogt het bestaan van een natuurlijke lozing naast het pompgemaal de veiligheidsfak- tor. Zolang de potpolderfunk- tie blijft behouden is er soms natuurlijke lozing mogelijk. Een alternatief Een pompgemaal is hoe dan ook kwetsbaar. Bijeen of an der defekt aan de hoogspan ning, kan het pompgemaal vol ledig buiten dienst zijn. Van de voorgestelde alternatieven is er volgens bestendig afgevaar digde De Cuyper maar een valabel: de verbinding van de Vondelbeek met het pompsta tion van de vroegere Dender bellebroekpolder, waarbij een afscheiding van dit water door een dam op ekologische be zwaren stuit en de afleiding zou moeten gerealizeerd wor den door middel van een kol iektor. Ook werd naar voor gebracht om aan het pompstation op de Vondelbeek een wachtkom aan te leggen, maar hierop werd gezegd dat de waterloop zelf dienst doet als wachtkom en algehele Voldoening geeft. Om het centrum van Lebbeke te vrijwaren voor periodieke overstromingen, is het nuttig het probleem van de sanering van de Vondelbeek (of Bra bantse beek) onder de loep te nemen en het aanleggen van wachtkommen stroomop waarts Lebbeke te voorzien. Toch wijst men op het gevaar voor overstroming bij het aan leggen van een koliektor of overwelving als verbinding van de Vondelbeek met het pomp station, waarop dan weer de aanleg van de verbinding alles zins een verbetering zal bete kenen, vermits hij slechts moet werken als bij-pass. Het aan leggen van een overwelving zal hoge investeringen met zich brengen, maar het voorstel van députée De Cuyper verdiende volgens de vergadering alle aandacht. Men houdt er reke- Dendermonde. Misschien hoort deze watermiserie voorgoed tot het verleden wanneer het ning mee dat dit voorstel, net probleem van de Vondelbeek is opgelost. De Haagstraat loopt op geregelde tijdstippen als de aanleg van een binnen- helemaal onder water, (v) dijk. wel eens op ekologische problemen zou kunnen stui ten. Députée De Cuyper merkte ook op dat de boven loop van de Vondelbeek op Brabants gebied ligt en hierbij kan dan ook de vraag gesteld worden wie er als opdrachtge ver zal fungeren. Kort samengevat kan men voorstellen de Vondelbeek te saneren, inclusief het aanleg gen van wachtkommen en/of de Vondelbeek aftakken naar het pompstation in het Den derbellebroek al dan niet ge koppeld aan het bouwen van een afwateringssluis. Het scheiden van de binnen- en buitenwateren via een binnen dijk is daarbij technisch wel mogelijk maar stuit op bezwa ren van technische en ekologi sche aard. Een overwelving is mogelijk alternatief, maar ook is het als variante mogelijk om een omleiding buiten de dijk te voorzien met een doorsteek. De bal ligt nu in het kamp van minister Akkermans. Dendermonde. Dat ook het water in de Schelde zijn hoogste peil bereikte bewiist dez foto. (v) 1 VU oppositielid Ferdy Willems zorgde tijdens de jongste vergadering van de Dender- mondse gemeenteraad voor heel wat deining toen hij bekend maakte dat gemeen schapsminister Akkermans, bevoegd voor ruimtelijke ordening, landinrichting en natuurbehoud, niets afwist van de doorsteek in Baasrode. CVP fraktieleider Jan Van Damme, burgemeester Cool en nog enkele anderen, werden zowaar wit rond de neus en Jan Van Damme kon zijn gevoelens zelfs niet meer de baas en wees Willems terecht. Dat deed ook de burgemeester die zei dat interpellant zich aan de waarheid moest houden. Toen Willems dan het antwoord voorlas dat hij vanwege de minister had ontvangen, bedaarden de gemoederen want uit die brief bleek dat de minister «geen recent dossier betreffende de wyziging van het tracé van de provincieweg» bekend is. «Dat is al wat anders», hoorden we op de meerderheidsbanken, met een zucht van verlichting. De daad is aan de stad zette SP fraktieleider De Bat- selier Willems een hak. «De SP heeft zich de vorige keer duidelijk uitgesproken: eerst moeten de alternatieven wor den onderzocht en pas na de bekendmaking van de resulta ten ervan kan men zijn hou ding bepalen. Bijgevolg willen en kunnen wij vandaag geen Men verwacht een voorstel vanuit de provincie waarin ook de stellige zekerheid is gefor muleerd waarin deze afwijking wordt toegestaan. Verder wil men aan de provincie een kos- ten-baten analyse vragen even als een verkeersstudie. Van een kommissie ad hoe wil hij niets horen. Schepen Borms ze\ k zaul in Lebbeek veel jauren terug was De Roos, «De 'ës- bij Pekkers Deelens. «De Rooswas een aa tanning op 't derrep 't Stond er zoeè op. Dau wiert oeëk -nstmau véé mijnen tijd - 'k em der thuis veel over r klappen - in een bovenzaul. De Lebbekenèërs zefn ij Pekkers boven». n dei zaul nog gezien. Ge moest me n'en aaien (houten) P nau boven en ve de muzzekanten was dau pessies een Ut (vogelkooi) wau da'ze inzouten. I war oeëk 'n tijd dat ze nog gieënen entréë vroegen, r Yge alle twieë dansen ne seng moest betaulen. As ze irogen vee nen dans tein noemde ze da men dans ken». 'raavolk dei dronken mee in deinen tijd. Da wilt zeggen: 't vraayolk wierd er gieën pint gekocht, mau ze mochten kieë drinken aun dei van 't mansvolk. As 't er tein ieënen ir da d'en oigsken aa op e metsken, tein pakt'n hij zijn u, gink nau da metsken, stak zijn pint uit en zei Drinkte kieë mee? Sommegste voeld'n eelen tein zoeë geflatteerd zein naudien (achteraf): »'k Mocht ne kieë meedrinken deinen!» Pekkersdeelen - De Roos es weg, da blijft allieën inerink en ieveranst een beid (beeld) op een aa postkaut tntkaart). Naa es t'er ne geldwinkel De Kredietbank». i bett'n vedder (een beetje verder) nau 't Kapelleken toe w De Pedro te vergaun. Zoeë aal es da nie, mau onder \orlog was da «Bij Malvine» en dau wiert oeëk gedanst. Wl da ze me mochten. Mau dau stont iemand op wacht ast'er ne sjampetter - Lebbeek aae tein nie anders as npetters - afkwam, wa da nie gaa gebeerd'n, mau dei ld W'" moest 'n toch oeëk eere weirrek doen - tein wiert er nepen Uitschieënen derrekt stont alleman stille. De npetter kwam nie binnen, hij wist hij we! dater gedanst rt en op prossessen mauken waurre zeille nie uit. 't volleg was datter geroepen wierd: «Hij es weg» en 't m gink voits (voort). Dau wier oeëk vrieët ve 't geit Velt, veral anker en zonne. 1 U da na de Prado es, dau was vroeger ne sinnema «De dauvee noemd'n da de zaul van Braavekes u wiert oeëk sinnema gespelt, eigellijk was da n'ieëste tema va Lebbeek. Ik rappeleer me nog da'k dau n'ieëste nou de sinnema ben gewest. Mau da mochte ze thuis 3* weren want tein adde een dikke koterink g'ad. 'k Em f* nog geweten dat ze dau café-chantant gauven met de rremis en nau n'ieësten oorlog (14-18) iit dau nog nen ieëlkrink gewest, mau dein'n ëèt mau ieëne kieë gespelt. i andere sinnema da na ne mieë bestaut, was de Rio. De tilie Redant dat op Sin-Dellis (Si.-Gillis) «'n Albèèr» am Deirremonne «den Belgika» ain in Lebbeek een zaul provezoir (in Lebbeek waurre men nie vies van 't hé?) vee d'er ne sinnema van te mauken. Dau ai af ve oeik «nen bont'n auved(bonte avond) ploits. Van sn wiert er me keirremis gedanst. De Rio stont wau da na •Wamberhof staut, mau de zaul zelf staut bij Frans va frautens (Frans Van den Broeck) aan n'Nayers, want W ëèt deine gekocht en gebruikt as atelier (wordt vervolgd) Het nieuwe jaarboek «De Pers/La Presse» is verschenen en daarin vindt men alle gege vens terug die betrekking heb ben op de dag- en weekbladen. Er is ook een lijst in opgeno men van de dokumentatie over de Belgische en Internationale Persorganizatics. de Raad voor de Reklamc, de namen van de erkende journalisten, de buitenlandse korresponden- ten en de persattachés. Het jaarboek kost 625 fr. en kan besteld worden door over schrijving van deze som op het rekeningnummer 310-0020020- 27 van de Belgische Vereni ging van Dagbladuitgevers, Belliardstraat 20, bus 5 te 1000 Brussel. SP volksvertegenwoordiger Norbert De Batselicr heeft een staatssekretaris voor volksge zondheid en leefmilieu Aerts enkele vragen gesteld over de OCMW uitkeringen voor het bestaansminimum. Daaruit blijkt dat het aantal begunstig den bestendig toeneemt en dat dus ook de bijdragen die wor den uitgekeerd een hoger to taal met zich brengen. De voorwaarden tot toeken ning van het bestaansminimum werden in de wet van 7 augus tus 1974 vastgelegd en door verschillende koninklijke be sluiten aangevuld. Begin ja nuari 1982 kreeg een gezin 167.199 fr. uitgekeerd, bedrag dat stelselmatig werd opge trokken 197.709 fr., in februari 1983 en nu 227.103 fr. te be dragen. Voor alleenstaanden waren deze bedragen 120.381 fr. 142.347 fr. en 163.509 fr. en voor samenwonenden 83.603 fr., 98.862 fr. en 113.560 fr. In 1981 waren er 20.888 recht hebbenden, in 1982 waren er dat al 22.131 en in 1983 31.816. Begin 1984 waren er 38.949 personen die voor hun levens onderhoud afhankelijk waren van het bestaansminimum In 1981 werd 790.996.962 fr. uit gekeerd aan deze mensen en in 1982 was dat reeds 1.157.232.998 fr. om in 1984 2.008.910.162 fr. te bedragen. bij het stadsbestuur ligt: de Willems zette uiteen dat de gemeenteraad moet immers stad Dendermonde in het hele het tracé goedkeuren, dossier een flinke vinger in de pap heeft. De gemeente heeft Wat nu? beslissingsrecht in deze aange- Spreker stelde aan het sche- legenheid, zo zei hij en hij pencollege ook enkele perti- bekloeg er zich over dat men nente vragen zoals: is het dit recht opnieuw onvoldoende stadsbestuur bereid het alter- uitspeelt. Provincie- en stads- natief naast de oude spoorlijn bestuur zijn rechtstreeks bij de te steunen en wil men deze zaak betrokken en dus moet de stad duidelijk zeggen wat ze wil, aldus Ferdy Willems die ook een brief van minister De Croo aanhaalde waarin te le zen staat dat de bedding van de vroegere spoorlijn Puurs-Den- dermonde moet worden vrijge houden. Maar dezelfde minis ter voegde eraan toe dat het belanghebbende bestuur de oplossing van «in de omgeving van» spoorlijn moest vragen. Interpellant vindt het spijtig dat de stad nu nog niet heeft gezegd wat men eigenlijk van plan is. Vandaar dat hij pro blemen van de Doorsteek op nieuw aan de orde stelde Wil lems zette daarbij enkele basis gegevens op een rij: het alter natief op de oude spoorlijn wordt door minister De Croo momenteel niet weerhouden, een oost-west verbinding als alternatief voor de doorsteek komt er niet op korte termijn, minister van openbare werken Olivier schuift het hele dossier van zich af en zegt dat zijn departement niet bevoegd is voor een provincieweg, het al ternatief in de omgeving van de oude spoorweg wordt door minister De Croo niet afgewe zen, op voorwaarde dat het belanghebbende bestuur erom vraagt. Die vraag moet volgens de minister uitgaan van de stad Dendermonde, geen enkel al ternatief is realizeerbaar zon der wijziging van het gewest plan en dat is andere koek. Die wijziging is alleen maar mogelijk via gemeenschapsmi nister Akkermans. «Alle we gen voor een ernstige en duur zame oplossing van het door- steekprobleem leiden naar mi nister Akkermans», aldus Wil lems die zei dat deze minister nog van niets weet. Hij leidt dat af uit een brief die Akker- mans op 18 maart 1985 stuurde naar Raldes. Maar daarin staat «de administratie voor ruimte lijke ordening laat mij weten dat geen recent dossier betref fende de wijziging van het tra cé van de provincieweg gekend is. Uit het verslag van het pro vinciaal bestuur van de stede- bouw blijkt dat de laatste stuk ken dienaangaande dateren van 1978». Willems zegt verder dat de uiteindelijke beslissing steun ook uitdrukkelijk ken baar maken via een schriftelij ke nota aan de provincie en de betrokken ministeries? Wil het stadsbestuur aan minister Ak kermans vragen een werk groep ad hoe samen te stellen waarin alle betrokken partijen vertegenwoordigd zijn? Nog voor vanuit de meeder- heid kon worden gereageerd. uitspraak doen. Dat neemt doet opmerken dat minister niet weg dat we voor het ene De Croo negatief heeft geant- alternatief meer voorkeur heb- woord nadat hij zijn licht had ben dan voor het andere. Wan- opgestoken bij de provincie en neer de resultaten van het on- schepen Hermans van zijn derzoek bekend zijn, kan men kant vroeg zich af of er wel een ook de belanghebbenden raad- aanvaardbare oplossing kan plegen, niet eerder» Hij werd gevonden worden. Willems in deze houding bijgetreden zegt daarop dat hij alleen maar door schepen van openbare een andere procedure vraagt werken Dierick die zei de re- dan degene die men nu volgt, sultaten van het onderzoek te Tenslotte rondt PW raadlid zullen afwachten en eerder De Cock het gesprek af met de geen beslissing te zullen ne- woorden dat de provincie wel men. Allerbelangrijkst in het e, petrokken partijen zal hele dossier is de wijziging van o plegen. Het voorstel Wil- artikel 20 van het gewestplan. ems wordt dan ook van de kaart geveegd. Fit-op-de-fiets-fanGa gauw een TV-EKSPRES kopen bij uw dagbladhandelaar. Er zit voor u 'n forse kans in om een van de zeven fietsen van de week te winnen. Echte Eddy Merckx-fietsen, ambachtelijk gebouwd door een man die uit keiharde ervaring wéét hoe een koersfiets hoort te zijn. Een fiets naar maat en in de kleur die u wenst. Voor sportieve vrouwen kan ook een damesmodel. Eddy Merckx-fietsen zijn ongelooflijk robuust, stabiel en dus veilig, onberispelijk afgewerkt. Doe mee aan de gratis wedstrijd van TV-EKSPRES, Elke dag, om de 24 uur, tien weken lang geeft TV-EKSPRES dé Fiets kado.

De Voorpost | 1985 | | pagina 15