mm. r/jTj van lettier- Bios® en la postzegel «honderd jaar BWP Igen er over «de bevrijding» Vier haast zékere, zes mogelijke kandidaten voor n.v. Bedrijvencentrum Waasland Dendermonde gaststad voor Unicef-Wereldklassen PEDILUX <OSi pZoC Jr 7] r\ f KERKSTRAAT 18 AALST TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstijd 10 weken lang ■Ill- De Voorpost VRUOAS 19 18 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende 1 breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25 302 Telefoon 053/21.59.23 Opendeurdag Sint-Vincentiusinstituut Dendermonde De afdeling «menswetenschappen» van het Sint-Vincen- tiusinstituut te Dendermonde organizeert op zaterdag 20 april van 14 tot 18 u. een opendeurdag. In de feestzaal van de school (ingang langs de P. Van Duysestraat) stellen de leerlingen van het laatste jaar menswetenschappen de realizaties voor van hun onlangs gehouden projektweek die als tema «Jeugd in Profiel» had. Alle jongeren, ouders, opvoeders en belangstellenden zijn van harte welkom op deze manifestatie. Dendermonde. Er werd hard gewerktaan de verslagen. jken :n ufclegenheid van de uitgifte van de postzegels «100 jaar n b che Werkliedenpartij» met voorverkoop en dagaf- """P eling mocht voorzitter van Postzegelklub «Rosa iburg» Jan De Brouwer in de Mikisklub, lokaal van reniging, staatssekretaris Paul D'Hondt- Van Op- j" sch, gemeenschapsminister Mare Galle, burgemees- ekt; yttersprot, ere-volksvertegenwoordiger Bert Van ck, schepenen, raadsleden en Filatelisten verwelko- dtferleden vrijdagavond. Rosa Luxemburg» waarbij de honderden aanwe- werd met mensen zigen aan zijn lippen hingen, Mikisklub deze postze- en die op een stevig applaus ic lebbersvereniging ge- nsii. net 5 aktiviteiten o.m. in Gent maar ook in idre dam. Essen en Londen tatit i elkaar op met steeds 2/33 ntallen deelnemers, oe fnamische klub waarin ichap en verstandhou- aast degelijkheid in de ïiten centraal staan. /an werden onthaald. Er kwamen dadelijk De oprichting van de BWP ziet durS'at leden door de vele hij als een gevolg van de eerste suilt tiviteiten, doch een aan- industriële revolutie en de toe- eer isen moest wegens aller- name van het fabrieksproleta- Vla: redenen afhaken en er riaat. Einde 18de - begin 19de nieuw bestuur, eeuw waren er in Engeland en rachten, dia-montages Frankrijk reeds de «utopische s ni4ra' deelname aan filate- socialisten» en in Vlaanderen was Jacob Cats de voorloper. In 1848 verbleef Karl Marx te Brussel en in 1864 kwam er de eerste internationale arbei dersassociatie die onderging wegens verdeeldheid. In 1870 waren er trouwens reeds afde lingen van die eerste Interna tionale te Geraardsbergen en te Aalst, volgens «De Wer ker». Omdat de Walen hun doel wilden bereiken via aktie kwam er de Vlaamse Socialisti sche Partij die het langs wette lijke weg wilde bereiken. In april 1885 richtten dan 112 afgevaardigden van 59 vereni gingen te Brussel in «De Zwaan» de BWP op. Maar Aalst was er niet bij. Toch stichtten uitgerekend in 1885 ig van jan met de pet te Aalst «De Vooruitgangs- e inspanningen van ve- vrienden» een koöperatieve en atelie is voor haar een het jaar daarop was er reeds :ultuurgeschiedenis en een propagandablad van de els ervaart ze als getui- «Koöperatieve Bakkers», ons geschiedkundig Volgens Karl Marx was België toendertijd na Engeland niet alleen het eerste kapitalistisch bolwerk doch tevens een haard van veel (arbeiders) miserie. 15 u. per dag werken geduren de 6 dagen per week met een dagloon goed voor 4 broden of een halve kg. vlees... Dit dan in de stad Aalst met 22.000 inwoners waarvan 35% echte behoeftigen waren. In 1896 werkten alleen te Aalst nog 1034 kinderen onder de 14 jaar in de fabrieken. we De BWP haalde arbeiders uit V ook een zegel kwam onwetendheid en ellende en M t kampen» - hijzelf ver- streed o.m. langs wettelijke 0 koncentratickampen - weg voor schoolplicht en alge- inn meen stemrecht. Wel was de 0 denpartij in de hem ei- BWP naast een reformatorisch pge, met kleurrijke dé- ingestelde partij doordrenkt pgefieurde verteltrant met een revolutionaire eeest. tuwe postzegels ckretaris Paul dt-Van Opdenbosch zich gelukkig bij de uit- n deze postzegels Bel- Werkliedenpartij niet ls fiiateliste doch voor- p haar geëngageerdheid arbeidersproblematiek, 'f> immend uit een arbei- n in. Fier over de ont- :gw X) fi °.^J en trouwens in dit jaar, na de bevrijding, drie jigdC postzegels;. «bevrij- e de kampen», «bevnj- »n de Scheldemondin- islag van de Ar- Er kwamen te Aalst stakingen. Die van 1891, de «staking der rode mutsen», die van 1893 uitmondend in het meervoudig stemrecht (supplementaire stem bij voor diploma of bezit) en die van 1913 die doodbloed de met de wereldoorlog die op zijn beurt leidde tot de onder gang van de tweede Internatio nale. Toppunt van de macht haalde de BWP in 1925 met ■40% van de stemmen, goed voor een demokratische rege ring die echter door het bank kapitaal werd gekelderd. Dieptepunt voor de BWP was de toetreding van de socialis ten tot de regering van Zeeland. Bert Van Hoorick had het over de meer recente geschiedenis met de strijd o.m. voor de sociale voorzieningen, tegen de eenheidwet en noem maar op. Met Hendrik De Man die op riep «niet te weerstaan aan de bezetter» was het doodvonnis van de BWP getekend en ont stond de BSP die wél weer stand zou bieden. Bij de staats hervorming kwam dan de split sing in de BSP met de Vlaamse SP En de Waalse PS. Van Hoorick memoreerde dan nog de oproep van Leo Collard voor progressieve frontvor ming die de basis werd voor de huidige operatie «doorbraak». Minister Galle Als Dritte in Bunde voelt de minister het gras van onder zijn voeten weggemaaid. Hij beperkt zich dan tot dank woorden en felicitaties en be treurt dat de brandstichters van het Volkshuis nog steeds op vrije voeten lopen en dat er ook nu nog allerhande drei gende opschriften op muren verschijnen, «werk van arbei dersvijanden». Als de gemeenschapsminister met pensioen gaat - «maar dat zal nog wel wat duren» - wil hij ook filatelist worden. Voorverkoop Voor «Rosa Luxemburg» wer den zaterdag en zondag ware hoogdagen Het wemelde er de hele zaterdag en zondag van postzegelliefhebbers voor de zegels van 9 fr. (4.900.000 ek- scmplaren) en die van 12 fr. (8.100.000) die er met speciale dagafstempeling werden aan geboden wat tegelijkertijd te Brugge, Deurne, Ath en Char leroi het geval werd. Dendermonde. De verschillende deelaspekten werden grondig bestudeerd. Aalst. Postzegeltentoonstelling naar aanleiding van 100 jaar BWP in de Mikisclub. Vele bezoekers kwamen er op af. (a) Europese primeur in Sint-Niklaas: badkamerweegschaalmaker met chip Vanuit de privésektor en de parastatalen voor wat de financiële inbreng betreft werd eergisteren, woensdag 17 april, het Bedrijvencentrum Waasland opgestart. Het stadsbestuur van Sint-Niklaas verleent steun, stelt een perceel grond ter beschikking. Elf bedrgven en b(j de overheid aanleunende instanties brachten samen bgna 23 miljoen frank bgeen, onderschreven dat kapitaal. Wase ondernemingszin, impulsen ter bevordering van de werkgelegenheid in dat de jongste jaren toch geteisterde gewest, dynamisme op managersniveau: die aspekten worden al sedert enkele weken op de voorgrond gebracht via De Voorpost. Kreativiteit die vanuit de zakenwereld opborrelt als regionaal voorpaginanieuws, wat erop duidt dat er wat 'beweegt' op sociaalekonomisch vlak in de Wase samenleving. De oprichting, bg notariële akte, van het Wase bedrijvencentrum, een unieke krachtenbunde ling, is alweer een signaal in die richting. Kantelt de krisis, in o.m. het Land van Waas, naar opnieuw welvarend heid? 'Baat het niet, dan schaadt het niet'. Dat aloude gezegde zoy van toepassing kunnen zijn op het bedrijvenventrum. Het is een probeersel, een poging tot. Het kün vruchten afwerpen, 't Kan ook tegenvallen. En ook: «Niemand zal ervan sterven mocht het tegenvallen», dixit Paul De Vidts, burgemeester en'ók een beetje manager van Sint-Niklaas. Men kent onderhand uit o.m. voorbeelden in het Kort- rijkse, Limburg en Dender monde de filozofie achter een bedrijvencentrum. Jonge, startklare ondernemingen en zelfstandigen een aangepaste entourage bieden, armslag be zorgen; dynamisme belonen via het ter beschikking stellen van akkomodatie, via het ver lenen van materiële facili teiten. Klaar in 't najaar Vlakbij de E3-autosnelweg, in het Industriepark-West in Sint- Niklaas, krijgt het projekt konkreet gestalte. Daar wordt de steen- en betonkontekst ge- kreëerd waarbinnen naar inno vatie strevende zakenlieden het waar kunnen maken. Een bouwsel van pakweg 2.000 mJ, waarvan zo'n 400 m: gemeen schappelijk te gebruiken ruim te. Op een stuk grond, gelegen tussen de firma's Waesland en Niko, dat door het Sint-Nikla- se stadsbestuur tegen de sym bolische huurprijs van l(één) frank per jaar ter beschikking wordt gesteld. Bouwer is de op dat stuk gereputeerde (Wase) firma Cordeel, bouwduur zo'n Onder impuls van Werner Ro- 140 werkdagen. Het bedrijven- giers (foto) kwam zowat een centrum zou al in 't najaar '85 jaar geleden het overleg op operationeel kunnen zijn. gang met het oog op het op de been helpen van een bedrijven centrum voor het Waasland. Vervolg op blz. 4 stad'sint->:iklaas Veel belangstelling voor de postzegeltentoonstelling in de Mikisclub. (a) NTJl^STRlEPARK- NOOR BEDRIJVENCENTR WAASLAND INDUSTRIEPARK uitgave van I \lVERIJ DE CUYPER \i West 34 j^Bttidermonde BH2/21.40.60 Mjjflk. KB 442-8601481-36 *ülor loa nummer 34 F Jonnement 1.620 F M 825 F M 425 F woordelijke uitgever Dendermonde werd dit jaar uitgekozen als gaststad voor de traditionele meibijeenkomst van de Unicef-Wereldklas sen in Vlaanderen. Deze bijeenkomst is voorzien op donderdag 2 mei en heeft als thema «tegenstellingen». Programma Tussen 10.00 en 10.30 u. ko men de kinderen van alle We reldklassen bijeen op het speelterrein van de Basis school, Koning Albcrtstraat 45, te Sint-Gillis-Dendermon- de. Dat betekent ongeveer 400 leerlingen. Om 10.30 u. is er een optocht naar de Grote Markt om de bewoners van de gaststad een getuigenis te brengen van verstandhouding en verbondenheid met de kin deren van de Derde Wereld. Ook alle kinderen van het vijf de en zesde leerjaar van de Dendermondse basisscholen zullen erop uitgenodigd wor den. Vooraan zullen de kinde ren van de twee wereldklassen van Dendermonde zelf het the ma «tegenstellingen» uitbeel den. Er wordt politiebegelei ding voorzien om de veiligheid van de kinderen en de andere weggebruikers te verzekeren. Om 11.30 u. worden de kinde ren verwelkomd. De leerlin gen van de Wereldklassen van Dendermonde brengen enkele korte sketches en er zijn ook enkele korte toespraken voor zien op de Grote Markt. Om 12.00 u. wordt het mid dagmaal genomen in de Sporthal van Dendermonde- Appels. Daarna hebben er derde wereldspelletjes en ani matie plaats. Om 13.30 u. volgt dan een optreden van Leen Persijn en haar kabaret- groep. Het gaat om een kin- dcranimatie met muziek en lichtspel, geschreven door Luk Saffloer en met als titel «On dersteboven». Het stuk gaat over tegenstellingen als arm en rijk, zwart en wit, meisje en jongen, boven en onder. Om 15.00 u. brengt elke We reldklas een kórt stukje, een toneeltje of wat dan ook en om 16.30 u. wordt de traditionele mei-bijeenkomst afgerond. 2 mei moet dus een dag van en voor de kinderen worden. Wereldklassen Kinderen steunen kinderen. Dat is het uitgangspunt van de Wereldklassen. Unicef is terecht de mening toegedaan dat kinderen zich makkelijker kunnen inleven in de situatie van andere kinde ren. Overigens zitten jongeren nog niet opgezadeld met vast geroeste vooroordelen en de kinderen worden daarbij de wereldburgers van de toe komst genoemd. Zij moeten het beeld van de wereld van morgen bepalen. In die nieuwe wereld moet de opvoeding tot meer rechtvaardigheid een vooraanstaande rol spelen. Unicef stelt vast dat de jeugd stilaan overgeorganizeerd raakt. Men wil dus geen spe ciale strukturen voor ontwik kelingsopvoeding uit de grond stampen die zich bezighouden met de idee van de wereldsoli- dariteit, verder aan te moedi gen in hun streven. Op die wijze kan deze solidariteit voor het kind'een dagelijkse reali teit worden. Unicef verwacht van de kinde ren een helpende hand bij de verwezenlijking van de ont wikkelingsopvoeding. Dat houdt onder meer in meewer ken aan informatieversprei ding. In eerste instantie wil ontwikkclingsopvocding de kinderen informeren. De we reldvraagstukken moeten ge- integreerd worden in het ken nisbestand van het kind. Meer bepaald tracht Unicef vertrek kend van eigen ervaringen van de jeugd de internationale pro blemen te onderzoeken, een kritische analyse te stimuleren van wat ontwikkeling is en de verschijnselen en gevolgen la ten zien van internationale machtsverhoudingen. Ontwikkelingsopvoeding wil bij kinderen uit de geïndustria- lizeerde landen een mentali teitsverandering op gang bren gen. Zij wil vooroordelen uit de weg ruimen en werken aan de erkenning van de kulturele eigenheid van de verschillende volkeren. Dat kan, zegt Uni cef, door het empatisch vermo gen van de kinderen te verrui men, een eigen, authentieke stellingname bij de kinderen te bevorderen. Tenslotte wil ontwikke lingsopvoeding ook aanzetten tot aktie om daadwerkelijk een positieve verandering in onze onrechtvaardige maatschappij te realizeren. Konkreter voorgesteld: het kind moet sociale vaardighe den verwerven zoals het leren maken van afspraken met el kaar, naar elkaar leren luiste ren, met elkaar kommunice- ren, samen verantwoorde lijkheid leren dragen en pro blemen oplossen. Het kind moet ervaringen leren ver woorden. Men moet ook ak- ties voeren ter bevordering van de ontwikkeling van de be hoeftige kinderen. De volgorde van deze doelstel lingen is niet toevallig. Elke volgende doelstelling gaat er vanuit dat de voorgaande is gerealizeerd. Methodes Volgens het Belgische Komi- tee van Unicef dragenvoleen- de methoden het best bij tot de reaüzatie van de doelstellin gen: ervaringsgerichte wer king, vakoverschrijdend on derricht en variatie brengen naar werkvormen. Met de ervaringsgerichte wer king bedoelt men dat de leerkrachten moeten vertrek ken vanuit de ervaringen van het kind, zodat men makkelijk het begrip en het empatisch vermogen van de leerlingen kan verhogen. Het vakoverschrijdend onder richt heeft als bedoeling om problemen op te lossen door kennis en vaardigheden ver kregen uit diverse vakken. De vakken die in dit projekt kun nen geïntegreerd worden zijn: geschiedenis, aardrijkskunde, talen, rekenen, tekenen, han denarbeid, muziek, maat schappijleer en dramatische expressie. Vanuit het Belgisch Komitee wordt elk jaar een centraal thema naar voor ge schoven. De leerkracht kan dit thema volgen, maar hij kan ook met zijn leerlingen een ander thema uitwerken. Het gekozen thema kan op een week, een maand of een jaar, ofwel kunnen de verschillende projekten per jaar gepland worden, naargelang de lokale noden. Tenslotte is er de variatie naar werkvormen. Hiermee bedoelt het Belgisch" Komitee dat de leerkracht niet een welbepaal de werkvorm aanhangt. Mon diale vorming kan zowel klassi kaal, in kleine groep als op individueel niveau verlopen. Ook mag de leerkracht niet blijven hangen bij een louter kognitieve vorming, maar dient een integrale vorming aangeboden, waarbij naast het kognitieve, ook het affektieve en het motorische aspekt naar v"nr

De Voorpost | 1985 | | pagina 1