De grote en de kleine k Jean Mettepenningen bezit unieke verzameling Retrospektieve Ernest Claes in Sint-Niklaas Pol en Jef Van Geert stelden tentoon te Hamme Herman Verbaere exposeert in Gent Op Aalsterse week voor vrije tijd Tentoonstellingen in het Waasland Frangois Deshommes en Dany Van Brempt in de belfortcrypte te Aalst ïïi 22 - 19.4.1985 - De Voorpost Lentacker kunstt ent In de Aalsterse belfortcrypte kunnen kunstminnaars nog tot 29 april 1985 terecht voor een aangename kennisma king met schilderwerken van de Aalstenaar Francis Deshommes en foto's van Dany Van Brempt uit Landen (Neerwinden). Deze tentoonstelling in het de tussen het ontluiken van hartje van Aalst toont der- de basisidee en de konkrete tig fraaie komposities en uitwerking o doek. Het evenveel foto's die ontspro- werk moet volgens mij het ten zijn uit de kreatieve fan- evenwicht zijn tussen geest tasie van Francois Deshom- en gevoel. Ik schilder om- mes en Dany Van Brempt. dat ik er van overtuigd ben De artistieke scheppeingen dat ik er het gevoel voor van beide kunstenaars val- heb...» len onmiddellijk op door Deze Aalsterse schilder en een sterk persoonlijke in- de I an dense fotograaf Da- spiratie en bezieling. ny Van Brempt lopen el- In het curriculum vitae van kaar beslist niet in de weg de Aalsterse kunstschilder in de Aalsterse belfortcryp- kunt U lezen dat hij gebo- te. De kombinatie van de ren werd te Aalst op 9 sep- kunstscheppingen van bei- tember 1939, en er nog den lijkt ons goed ge- steeds woont (Maanstraat slaagd 25). Dany Van Brempt werd te Zijn artistieke vorming Sint-Joost-ten-Node gebo- kreeg hij er aan de Stedelij- ren op 8 juni 1957 en woont ke A kademie voor Schone thans te Neerwinden-Lan- Kunsten, waar hij met suk- den. Keibergstraat 60. Hij ses hoger kunstonderwijs spitst zich reeds een zeven- gevolgd heeft en geschil- tal jaren toe op de boeiende derd heeft naar levend wereld van de fotografie, model. Dhr. Van Brempt: «Foto- Sindsdien heeft hij reeds grafie is erg kreatief... Ik een hele weg afgelegd door kan er mijn gedachten ijverig verder te zoeken en steeds opnieuw laten in ver- er naar te streven zich los te dwalen.Ik kan er mij best werken van zijn eigen be- in uitleven.. Spontaneïteit perkingen. is hoofdzaak, ook al blijven Uit zijn werk is hij intussen de onderwerpen steeds sta- reeds enkele keren naar tisch. Fotografie is zeker buiten getreden tijdens ge- niet ondergeschikt aan slaagde tentoonstellingen welk ander medium ook. De individuele en kollektie- ve te Lokeren, Aalst, Me re en Brussel. Deshommes' komposities zijn zeker niet kommer- cieel. En men moet zijn werk eerst met een innerlij ke rust ondergaan voordat men het kan appreciëren. Laten we de kunstenaar even zelf aan het woord: «onder welk «isme» men mijn werk rangschikt is voor mij geen belang; en dit omdat ik op mijn kreaties mediteer. Het geestelijk denken speelt er dus een belangrijke rol in. Omdat sommige werken vele we ken in beslag nemen vóór ze voltooid zijn ieder schilderij moet immers een uniek eksemplaar zijn ben ik niet zo produktief. Mijn kleuren hou ik strikt beperkt, zoals bv. in mijn wit-grijze komposities, is echter het grijs niet de kleur die alle kleuren in zich heeft, en het wit niet de kleur die alle kleuren uit straalt? Ik tracht met be perkte middelen goede kunst te produceren zonder het gebruik van uitgebreid materiaal en technische trunks te moeten overgaan. Ik streef naar universele kunst en geef niet om wat het schilderij voorstelt. Veel belangrijker is de ma nier waarop het tot stand is gekomen, m.a.w. de perio- idee, het beeld primeert in mijn werk. Voor mij ligt de moeilijkheid er in te komen tot een abstrakt beeld bin nen de grenzen van de foto grafische werkelijkheid». In de belfortcrypte pakt de kunstenaar nu uit met een dertigtal foto's, gereali seerd in 1982, '83, '84, met als titel «Struktuur», «Pro- files», «Horizonten» «Chaos»... Op de vraag of deze werken een boodschap inhouden ri- poteerde hij handig: «Be wust niet, onbewust uiter aard wel. Belangrijk is en kel de persoinlijke projek- tie van de toeschouwer die hierdoor wel een bijzonder grote vrijheid wordt gela ten. Hij wordt a.h.w., ver plicht zijn eigen fantasie te laten spreken, wat niet di- rekt zo evident is. Het beeld dat een foto bij de toeschou wer oproept kan totaal ver schillend zijn naargelang, de kijker al of niet de achte- grond van het werk kent of begrijpt». Deze boeiende tentoonstel ling loopt nog tot 29 april 1985 in de Belfortcrypte, Grote Markt te Aalst, alle dgen van 14 tot 19 uur. Op zondag van 10 tot 12 uur en van 14 topt 19 uur. Geslo ten op donderdag! De Bruyn Op 24 oktober 1885 werd Emest Claes geboren te Zichem. Vanuit het Ernest Claesgenootschap v z.w. en het Davidsfonds Sint-Niklaas wordt een gebun delde inspanning geleverd om deze herdenking met de nodige wetenschappelijk getinte gedachtenis. Het wenst Ernest Claes nog dichter bij zijn volk te brengen. Claes is een deel van het volk. hij heeft het schoonheid geschonken. Het genootschap wil die doorgeven. De doelstelling van het genootschap: Claes' werk en leven verspreiden tot stichting van de Vlaamse letteren, tot verheffing van het volk en tot verwezenlijking is duidelijk gericht op schoonheid en soberheid, omdat daardoor Emest Claes waardig en passend wordt herdacht. De rondreizende ten toonstelling i.v.m. leven en werk van de schrijver is een initiatief van het Emest Claesgenootschap v.z.w. De tentoonstelling loopt in de stedelijke openbare bibliotheek, H. Heymanplein te Sint-Niklaas van 23 april tot 12 mei 1985. Officiële opening, met een inleiding door Anton Van Wilderode, op dinsdag 23 april 1985 te 19.30 uur met voordracht door de heer Jan Van Hemelryck, voorzitter van het Emest Claesgenootschap, met als thema: «Een andere Emest Claes» De tentoonstel ling is gratis toegankelijk tijdens de openingsuren van de bibliotheek: maandag, dinsdag en vrijdag van 14 tot 20 uur; woensdag en donderdag van 11 tot 19 uur; zaterdag en zondag van 9.30 tot 12.30 uur; op 1 mei is de bibliotheek gesloten. Hamme. Kunstverzamelaar Jean Mettepenningen met een van zijn bezittingen, (vh) Tijdens het voorbije weekend waren de schilder werken van de kunstenaars Jef en Pol Van Geert uit Hamme, tentoongesteld in de Sint Renildeza&l. Vrijdagavond had onder een ruime belangstelling, de vooropening plaats van deze expositie. Casimir De Clercq, voorzitter van het Sint Renildekomitee, verzorgde de inleiding. Burgemeester Baert deed de officiële opening. Het geheel werd muzikaal omlijst door het Sint Renildekoor. Inleiding is een charmante Hamse Voorzitter Casimir De schilder, die zijn gemeente, Clercq zei dat het de tweede de Hamse grond lief heeft, keer is dat de vader-zoon Dit blijkt uit vele van zijn relatie in een tentoonstel- schilderijen, waar hij vele ling wordt uitgebouwd, hoekjes die Hamme kent in Men treft hier twee genera- de oase van groen en water, ties kunstwerken aan Het op doek weet te brengen, is kunst om de kunst. Het Werkzaam in de Hamse nij- begrip mens in zijn diverse verheidswereld, weet hij de eigenschappen staat er een- spinner, zeeldraaier, mat- traal. De kunstenaars we- tenvlechter, op veelvuldige ten het estetisch genot op te vormen op doek vast te leg- wekken. Pol Van Geert, gen. Met zijn oude vertel- werkzaam aan de universi- eeltjes over de «Wuiten», teit van Groningen, schil- streeft hij naar het innerlij- dert portretten, afbeeldin- ke, naar de kleine dingen gen van de wetenschap, uit het dagelijkse leven. Zijn werken zijn een stre- Hierna bracht Sandra De ling voor het oog en hebben Clercq een gedicht van Jef een hoge artistieke waarde, Van Geert, «Klop, klop», zij tonden zijn veelzijdige kunstenaarsontwikkeling. Opening De Vlaamse schilder Pol Burgemeester Baert wenste Van Geert heeft in vele Eu- bij zijn openingstoespraak ropese scholen sukses ge- de beide kunstschilders boekt. Vader Jef Van Geert veel suooes toe. Op schone schone dingen, samen in een geest van vriendschap en gene genheid. Aan deze tentoon stelling werd eeen grote ruchtbaarheid gegeven, toch is hier, aldus de burge meester, een diepgaande warme menselijkheid. Hier zien wij wat vader en zoon Van Geert volbrengen in hun vrije tijd. In hun werk zoeken zij de inspiratie en de werklust, die zij weten door te geven als een bood schap van schoonheid en grootmenselijkheid. Moes ten vele mensen zo reage ren. het zou er vredelieven der aan toe gaan. Hij dank te de beide kunstenaars voor wat zij doen voor gemeenschap. Wij kunnen niet genoeg aandacht beste den aan de kleine dingen. Daarom heeft deze tentoon stelling zulk een grote waarde. De burgemeester eindigde de openingstoe spraak met het voordragen van een gedicht van Jef Van Geert, «Zoek de zon». Hij verklaarde hierna de tentoonstelling voor geopend. Aan de aanwezi gen werd nadien een drink aangeboden. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Kredietbank stelt de Wetterse kunstschilder en graficus Herman Verbaere zijn werken tentoon in de Krediet bank aan de Kouter 175 te Gent. Deze unieke tentoonstelling met als thema «Gent en Vlaanderen, gezien door Herman Verbaere» is nog tot en met 30 april vrij toegankelijk op de werkdagen van 9 tot 16 u. en op de zaterdagen en zondagen van 10 tot 13 u. Voor alle kunstliefhebbers een must. Hamme. Jef en Pol van Geert expozeren hun werken in de Sint-Renildezaal. (vh) Kentu «Projekt»? De groep Projekt - een twintigtal jonge mensen uit het Aalsterse - bestaat nu ongeveer twee jaar. In regelmatige bijeenkomsten werken wij op het terrein van korepgrafle, eksperimentele dans, vrije ekspressie en mime. In een soort labo-werk testen wij uit waar de grenzen liggen van be grips- en gevoelsoverdracht. Bewust doen we niet aan een professionalisme en geven geen voorkeur aan technisch perfekte gebaren of houdingen maar wij zoeken voor alles naar een echte innerlijke gedragenheid. De Hamse kunstschilder, Jean Mettepenningen, beschikt over een vrij unieke verzameling. Zijn hobby is niet alleen schilderen en tekenen, hij verzamelt ook gravures en etsen van bekende oude meesters van de Vlaamse, Neder landse en Franse school uit de 17e en 18e eeuw. Tijdens het paasweekend om zijn ganse verzameling stelde hij zijn verzamelde in onder te brengen, werken voor de eerste maal Reeds 15 jaar zoekt Jean tentoon en dit in de feest- Mettepenningen naar deze zaal van het gemeentehuis, etsen en gravures. Hij zegt die nog te klein bleek te zijn dat het een hobby is, zoals verzamelen. Men steekt er ook veel geld in, maar het is vooral waar devol. De meeste stukken heeft hij gevonden op de rommelmarkten in Hamme en omstreken. Men moet er wel vroeg bij zijn, maar dat heeft hij er alvast voor over. Jean Mettepenningen is fier op deze verzameling en met trots wijst hij de voor naamste werken aan. Men vindt er tekeningen van Rubens, Rembrandt, Jor daans, Comelis, Galle, Ede- linck, Paulus Pontius, Franciscus Van de Wijn- gaerde, Jacob Houbraken en vele anderen. Ook zijn er talrijke portretten zoals dat van een Deense prins. Maar om zeker te zijn van de naam van de kunstenaar die het werk heeft gemaakt of van diegene die wordt afgebeeld, moet hij veel op- zoekings- en speurwerk verrichten. Hij gaat zich be vragen in musea of raad pleegt dokumenten. Dit vergt veel van zijn vrije tijd, maar hij doet het met liefde. Hij heeft zelfs unieke wer ken in zijn bezit. Ook plat tegrondtekeningen int seren hem, zo vindt mLg t zijn verzameling, een tros tegrond van Leeuwi om en Leiden, uit de 15e eeuw en van het stai [,ei van Vlissingen uit 15( De verzameling van Mettepenningen breidCj. t na wekelijks uit. Hij houdt van deze h De kunstwerken zijn ware streling voor hetjeL Daarom is het wel s ^ei< dat er weinig rucht iani heid gegeven werd aai r tentoonstelling. Hij zi de komende jaren b u-n nog eens moeten over om vele anderen de ki a n geven deze werken t men bewonderen. Jjfei j£ De diepe band en wisselwer king tussen geest, gevoel en het lichamelijke wil men opnieuw leggen, omdat wij ervaren dat door tijdsin- vloeden, soms door opvoe ding enz deze natuurlijke eenheid dikwijls sterk ver minkt is. Het geeft een vrije ontspannen sfeer om hele maal je zelf te kunnen zijn, iets kreatief en artistiek in jezelf te ontdekken is fan tastisch. Bewust wil men geen snob- sport, geen mode-aerobics of louter fitness niet dat wij daartegen zijn, maar men vindt het iets te koud, net iets te machinaal Bij een voorstelling toont men eerder wat wij beleven op het ogenblik zelf en niet wat door drill «nagepape- gaaid» wordt. Ongelijkheid in beeldvorming is gevolg van verschillend aanvoelen, een geblokkeerd gebaar of parasietbeweging komt misschien door het niet vol doende vr^^i^tegenover lingen mogen meedoen. Koreografie heeft bij Pro jekt als hoofdinhoud een evenwichtig aanpassen in de groep met volledig res- pekt voor iedere individuele deelnemer. Door groepswerking wil men een andere dimensie vinden in de artistieke uitdrukking. Kunt U ons helpen? Heeft U ideeën? Wil je misschien ook eens proberen? Kom gerust de sfeer eens proeven, en neemt kon takt op voor onze volgende bij eenkomst. U kan «Projekt» alvast mee maken morgen zaterdag 20 april in de Keizershallen in de «Week voor Vrijetijds besteding» te 20 u. Kon- taktadres is Wim Van Ber- kel, Honegemstraat 106, te 9410 Erpe. Tel. 053- 70.O4.02. LH Hamme. De Kastelse kunstschilder Petrus Peelman (rechts) exposeert in l tehuis, (vh) di Aalst. Danny Van Brempt en Franqois Deshermes werden ingeleid door Roger D'Hondt. (a) Dendermonde. Zo zag Herman Verbaere Wachtebeke. itui De tweede tentoonstelling met werk van de let 147 lingen van de Vrije Akademie van Smt-Nikla irep gaat door in de Witte Molen aan^e Gladiole straat 2, van 28 april af. Alle dagen toegankeli, ns van 12 tot 24 uur. De internationale grafiekkollektie «Van A tot mie loopt nog tot 28 april in galerij 't Poortje, Z straat 74 in Haasdonk. «Foto's als werkdoknment» van Andre Roelai loopt tot 29 april in galerie Ecru aan de Regent 3 straat in Sint-Niklaas. Pictures at an exhibitionvan Danny Van Hai me, tot 28 april in galerij De Nieuwe Tijd aan Prins Albertstraat in Sint-Niklaas. Werken van leraars en leerlingen van de akad mie voor schone kunsten van Sint-Niklaas 1 internationale posters van Amnesty Internat nal worden tot 28 april tentoongesteld in kast« Walburg in het Sint-Niklase stadspark. Nog tot 21 april is een selektie van de ingezond 0"_ exlibris in het kader van de twaalfde biënnale wf,, de kleingrafiek te zien in het exlibriscentrum a de Regentiestraat in Sint-Niklaas Eveneens tot 21 april: «Het portret in de Bel sche schilder- en beeldhouwkunst, 1900-1951 in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan Zamanstraat Cees Rijppaert toont zijn werken in galerie Ghi tel. Tramstraat in Hamme-Kas teltot 19 mei. «De vier seizoeneneen tentoonstelling van zef Van Acker, is nog te bezichtigen op zaterd 20 en zondag 21 april op kasteel Blauwenda Kerkstraat 21 in Waasmunster. cht4 Albert Lentacker expozeert tot 28 april in Dalstraat 70 in Sint-Niklaas. Naar het werk deze Waas lander kan je alle dagen van 14 u. gaan kijken. Oaby De Pauw, de internationaal verrr Temsenaar, is aan de eer in het seum aan de Kasteelstraat in Temse, tot en n ,1] zondag 5 mei en vanaf vrijdag 19 april. de weekends kan je gaan kijken. In het museum van Sint-Niklaas, aan de 7ami JJ straat, is van 28 april tot en met 27 mei tentoonstelling rond Nicolaas Fr. Van zien. Kunstkring Kallipègè bestaat vijf jaar. Deze meestal Wase of zelfs Sint-Niklaase mensen 1 ^8 mengestelde vereniging expozeert van vrijt april tot en met zondag 2 juni in gale aan de Desguinlei 100 in Antwerpen Ring). Galerij Brabo zelf bestaat overigens ti jg jaar. Op een en ander komen we in een nummer van De Voorpost terug. Veiling voor Afrika graag herhalen w dat dag 20 april om 16 uur in de feestzaal kollege in Sint-Niklaas hondervijftig ken verkocht worden ten bate van «Artsen grenzen». Het initiatief gaat uit van leerkrachten en studenten van de Sint-Nikli L. kun8takademie. ,f. K.L.4W .£5 Sint-Niklaas. Dalstraat. Humfred Schoeien voerde het woord opening van de tentoonstelling (polo)

De Voorpost | 1985 | | pagina 22