Pinter puik vertolkt door De Vlasbloem-Nieuwkerken Toneelkring 't Is lever die ons Leydt Wichelen verloor een paar lijken Pact stelt voor: Hurrah, Rasky is back in prison Bob De Moor speelt in Sint-Niklaas naar de Caraïbische Zee Koncert van de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia - Grembergen Met Hoger Op Aalst Je moet al sterk theater- en toneelgebonden of «een 'omgetoverde zaal', met de 'wachttijden' en dat werkt ken' kreeg echter te weinig echte» zijn om in de drukte van de drukte van de mogelijkheden van belich- een vorm van verveling in gestalte of onvoldoende re- Nieuwkerkse Hoeve- en Klompentochten in zaal- ten en in decor-opstelling, de hand (gekeuvel, horloge- liëf mee. Die enkele keer dat (tie) De Klok de première van «Bedroeg» van Ha- werd het toneel van de bo- kijken, plafond-bewonde- het dan toch gebeurde rolrt Pinter te o-aan hekiiken en beluisteren In het venste plank. ren, enz.), rempt de span- (wurggreep) leek het op een Een absolute aanrader. Er ning, breekt de sfeer. Het is verplicht automatisme, op tot mini-theater omgebouwde zaaltje kunnen zon nog opvoermgen op 19, en blijft daarenboven tel- een echt 'gemaakte' span- Toneel in Nieuwkerken. De Vlasbloem-akteurs Simone De Ridder, Luc Thijs, Piet De Busschere en E. Hereman. (dw) kens weer de akteur (of ak- ningsloze beweging trice) die het zaakje terug Vooral dank zij de schitte- moet optillen. Dat werd rende vertolking is deze vooral moeilijk omdat we «Bedrog» toch een boeiende tegen een nogal «grijs» Be- toneelgebeurtenis gewor- drog zaten aan te kijken, den. Alle vertolkers zorgen trouwens voor verrassende Geen of weinig tempowisse- prestaties lingen. Wel sterk ingeleefd. Een briljante Piet De Bus- Het 'innerlijke' of 'het den- schere (Robert). Een over tuigende Luc Thys (Jerry - als gast, een overstapje van bij het St.-Niklase Sint-Ge- nesius). Een alle gevoelig heden betokkelende, veel zijdige en bewogen Simone De Ridder (Emma) en een keurig aanvullende Ed mund Hereman (kelner). Wellicht vinden regisseur en cast nog de gelegenheid om een en ander wat bij te sleutelen. We hopen voor De Vlasbloem dat voor de volgende opvoeringen het zaaltje De Klok veel te klein zal zijn. Deze «Bedrog» ver dient veel meer dan de tot op heden aangekondigde opvoeringen Achter de schermen waren aktief: Agnes Lens (assis tentie), Johan De Clerck en Guy Van Hemel (licht), Chris Wielandt en Danny Camerier (geluid) en Mare Van De Vijver en Eric Van Gulck (dekor). (w.d.g.) tachtig toeschouwers, op een min of meer komfor- 27, 30 april tabele manier zitten. Zaterdag 13 april jl. telden we 41 toeschouwers. De En toch De zo beroemde 'eigen mensen' niet meegerekend een mager beetje pauzes van Pinter werden dus. Maar goed, «Bedrog», al is het een Pinter, zal door regisseur Pol we1 niet even doortastend de mogelijke toneelbe- Hetiyktonsomno^^om langs tellenden aanspreken als b.v. ..vrijdag» van deze denkstUten zó dikwijls H. Claus. Zelfs de leden van de Nieuwkerkse Vlas- en zö -0p te houden', bloem lieten het voor deze première afweten. Het worden te gemakkelijk We zouden een aardig boompje kunnen opzetten over de al dan niet wense lijkheid voor een amateurs- groep van het formaat «De Vlasbloem» om dit genre (moeilijkheidsgraad, kleine bezetting, belangstellings- veld enz te gaan beoefe nen. Als toemaatje mis schien wel! Als hoofdpro- grammatie? Zou daarin de mindere belangstelling vanwege het toch wel Vlas- bloemtrouwe publiek, zelfs van diegenen die bij de 'her geboorte' aan de wieg ston den, te zoeken zijn? Zou er niet beter wat meer aan dacht worden besteed aan het 'eigen' pubüek? (wat daarom niet wil zeggen: uitsluitend naar dat pu bhek toespelen). Moet zo nodig dit Pin ter-genre op het programma om te be wijzen dat 'men' dat ook aankan? Of gebeurt het al leen 'op voorstel van...'. Omdat het kraagje spant? Nee toch! Strikt persoonlijk menen we dat De Vlas- Harold Pinter is de maker bloem, gezien haar inmid- van maskers die hij het uit- dels verworven goede repu- zicht geeft van personen, tatie als kring,haar netten Alles wat in «Bedrog» ge- veel breder zou moeten uit- beurt lijkt aan de opper- zetten. Want wie zal uitein- vlakte voorbij te gaan. De delijk de sigaar zijn als de woorden die uitgesproken fuikingang steeds te smal worden, lijken woorden wordt gehouden en bijge- voor de wind. Het .verhaal. N|UmnaW de spannw „teeg, werd het publiek steed. 4e.„k,„. volg de vangst te mager blijkt eenvoudig en aüe- en,j,ousiasteri vorige zondag in zaal Olldenhuie te Wiohe- Afwerkto« blijft. Wordt bet dan: te- daags Ien- weer de opvoering plaats bad van «Het lijk is zoek», Het dekor, opgebouwd voor rugvallen op diegenen die m een krante de al (te) vaak gespeelde komische thriller van auteur «Het lijk is zoek», viel eer- nu klaarstaan maar met broken, Charles Dyer, in een regie van Dirk De Vriendt. Uit de der tegen. Te donker, te ge mogen en die pas dan moe- En toe J mond van de voorzitter vernamen we dat de kring blij was wild en daardoor te kunst ten maar al verplant of Ook m dezeop g produktie alsnog te kunnen presenteren, na een matig ingericht. Het bloe- •onwillig- zullen zijn? «De Vkmbloem» bleef het moeilijkheden. «Pinter is aanvoelen met je boeien. Rekening houdend 1 huid» (Jef Demedts) met de beperktheid van de Eerst hart men immers Christel Matthijs zorgde geopteerd voor een regie voor een entoesiast kamer van Walter Boni, maar toen meisje. De rest van de ploeg die er om allerlei redenen viel ronduit tegen. Bij Hilde tokratische familie in een de brui aan gaf, diende men Leys misten we gewoon eni- Engels landhuis, uit te kijken naar een ande- ge expressie, zowel in stem Aan de opbouw van dat de- re regisseur. En dat werd als in houding. Steeds de- kor werkten mee: Lucien De Vriendt. zelfde toonhoogte aanhou- coppens, Jacques Rogge- Op 20, 21, 22, 27, 28 en 29 sche instelling van de ro- TnpMimiW/ï.M den verveelt op den duur. man Arthur Matthijs, Miel april stelt PACT z'n laatste man in botsing te brengen Likenzoektocht Marleen Bontmck kreeg Van wesemael, Norbert produktie van dit seizoen met de sociale realiteit van Enkele ingrediënten uit de- een onzuivere typering mee Verberckmoes, Ludwig voor «Hurrah, Rasky is de gedetineerden van van- ze zoektocht waren gehei- en had het daardoor moei- Van Boxelaer en Erwin Van back in prison», een geak- daag. De roman onderging me panelen, merkwaardige lijk om een geloofwaardige Rampelberg. tualiseerde bewerking van dus een grondige autopsie, enveloppen, chantage en keukenmeid te brengen. Anton Cogen naar de ro- de personages werden ge- vervalste testamenten. Hoewel zijzelf ook met vol- Spannende muziek kregen man «Schuld en Boete» van modemiseerd, het ritme deed °P de scène krijgt ze we dankzij Mare DHaenens Doetojewski van het gebeuren werd bij- Een vlotte en precieze ver- als nieuwelinge nog emg en Paul Matthijs regelde de Toen PACT een teaterbe- na filmisch aangepast, kri- tolking kregen we van krediet. Verder zagen we belichting Verder werkten werking van «Schuld en tiek, zelfspot en relative- Adelheid Gysel als de sekre- Hans Van den Bogaert als mee: Christine De Winter, Boete» programmeerde, ring werden automatisch taresse. Als dit werkelijk de chauffeur en Jan Matthijs Rita Roelandt, Annie Van werd er van uitgegaan dat ingebouwd, het gebeuren eerste keer is dat zij op de als notans die voor de gele- der Sijpt, Marianne Court- ze zich niet noodzakelijk verplaatst naar de USA, het planken stond, dan schuilt genheid detektive speelt. mans en Nadine De Cremer moesten beperken tot het enige land ter wereld waar er heel wat talent in deze Marcel De Knijf fipireerde ontwerpers van de origi- zonder meer anekdotisch de misdaad tot cultus werd dame. Overtuigend akteer- Het leek ons wel dat het nele programmabrief ver spelen van dit stuk. Van- verheven. werk ook van Eddy Clinck- eerste deel een betere regie dienen wel een pluim, daar de idee metje8behang, de paar fo to's van plaatselijke groot ouders en de spaarzame aankleding verwezen nu niet direkt naar een aris- I deze Volkse elementen als hu- 8P°°r die, tot groot jolijt had meegekregen, met Het volgende toneelstuk voorstelling een expert- mor, gekamoufleerde ere- »an de kinderen ln de zaal. meer evenwichtige scène- ïa„-t Iever die ons Lejidt -nenteel werkproces te la- tiek. muziek, spektakel en «e bange en met al te snug- beelden, een vlotter tempo, wordt opgevoerd half okto- sn voorafgaan. vooral realiteit werden uit- ge™ Hubert Mickleby op de meer zelfverzekerde ak- her en dit in een regie van aarvoor deden ze een be- eraard niet uit de weg ge- planken zette. William Van teurs en meer spbtsvondlge Francine De Bolle Een laat- .ep op (en verkregen ze) de gaan Wat is misdaad' Wat Driessche zorgde van zijn of gewoon aardip ideeen. ste greet aan het ïyk kun je edewerking va5 de ge- is strafmaat? Wie gaat 1"»»' ™°r «n doorvoelde Daarna zwakte het tempo nog brengen op vr. 19 en ngenia te Dendermonde vrijuit? Wie werpt de eerste prestatie als begraferuson- gevoelig af, de spelers ston- 20 april te 20 uur. in meer bepaald van de GIS steen? Wat ia opsluiting? dememer Sorell. Tony den meermaals op een hoop Qudenhuis te Wiche- estandartseerde inrich- Wat is heldendaad? Bestaat Sehuddinok was ook te ge- bi, mekaaren het werd aU^ len. lgsstruktuux) dit is een klassenjustitie? Bevredig msW» dokterBrow» («>- maai een beetje te grijzig, te Sirou Ann penmentele afdeling uw reeds lang opgekropte leen de taal viel tegen) en mat- larin een progressieve be- nieusgierigheid op dit punt idering van het gevange- en reserveer tijdig op nr. aleven uitgeprobeerd 053/77.82.94. ardt. De voorstellingen hebben is maand lang werkte een plaats op voornoemde data, •ojektgroep van PACT sa- telkens om 20 uur in zaal ien met een aantal gedeti- De Nieuwe Madeion op de eerden van de GIS. Bedoe- Grote Markt te Aalst, ng was de intellektualisti- Sirou Ann «Mij naam is Tubutsch, bizarre en exotische fanta- Karl Tubutsch. Ik vertel dat zieën. Hij kruipt in de huid alleen, omdat ik behalve van de mensen om zich mijn naam mets bezit.» heen, leeft talloze verzon- Karl Tubutsch is de hoofd- nen levens. Hij brouwt tal persoon van het boek dat de loze schampere theorieën Weense auteur Albert Eh- om de absolute willekeur renstein in een klap be- van de chaos waarin hij al- roemd maakte. Hij bleef het les waarneemt te duiden, niet. Ehrenstein schreef Hij is net als de hoofd- dan wel romans, essays en figuur uit één van zijn ver- /n verhalen, vertaalde Chinese halen: de dronkelap gaat Wichelen, t Is lever die ons leydt. De ontknoping is nabij. (P. Van San) poëzie en had een uitgeverij een hoekje op, nog een gesticht om jonge auteurs hoekje om, weer een hoekje te publiceren, maar moest om, tot hij uiteindelijk weer vanwege het nazi-regime op dezelfde plaats komt vluchten. We vinden hem vanwaar hij eerst wegge- later terug in de Verenigde vlucht was. Staten, waar hij in 1950 in Hans Bakx vertaaldehet een armenasiel sterft, werk en Filip Vanluchene ■Tubutsch» is een in de ik- bewerkte het voor toneel, vorm geschreven novelle, Lucas Vandervost regis- die verscheen in 1911 met seert dit projekt van het illustraties van Oskar Ko- BKT (Brussels Kamer To- koschka Het is het relaas neel) dat gespeeld wordt van het tot berusting ge- door Bob De Moor en te zien doemde leven van een man is op woensdag 24 april om die het bestaan op een zeer 20.30 uur in het audito- persoonlijke manier inter- rium van het Centrum (der- preteert. de verdieping), Markt 40 te Tubutsch poogt onophou- Siut-Niklaau Organisatie delijk de leegte van zijn be- ^en Eglantier, inkom 100 staan, pijnlijk onderstreept ,eden 80 fr door de soms groteske luxe 'op ^e'vujtep'mét0de'meeat W (P Van San) ie buitenwereld. I d' deze vraagtekens m en traan-toneelw en foutje opgemei ■an Paulientje i Marie-B er De Boecl 1 de Can Pl k i c keispal n bracht ol M Toneel in Haasdonk. Tassyns voerde op Tot nut van 't algemeen», een bedrijven van Walter Van den Broeck. Etienne Van de Velde regisseerde, april om 20 u. is er nog een voorstelling. (Iv) Wat staat er je allemaal te wachten wanneer je het ziekenhuis in moet? Met wie samen op een kamer? Wat mankeer je nu eigenlijk? Waarom doen ze dit onderzoek, of helemaal niets? Hoe breng je die lange, vervelende uren door? Je kunt natuurlijk ook dromen, dromen over de zo ver weg lijkende buitenwereld, het was, hoe het zal zijn, maar vooral hoe je het zou willen. Al i dromen werden door René Verheezen samengebundeld in dit lach- w aar in de alledaagse mensen en dingen ons zeker niet onbekend voorkomen. Aalst. Hoger op. De depressieve Nicole (An Pauwels) krijgt (Karei Pauwels) en mejuffrouw Goemans (Vera Matthieu). De Caraïbische Zee v kolfje naar de hand v ik erop. Ontroerende sce nes werden gewoon wegge- gis8eur Lena Siau. Ze gaf lachen door de toeschou- elk personage een rake ty- were. Al bij al, een prima pering mee, zorgde voor vertolking van de depres- een evenwichtige scenever- sieve Nicole en van de deling, zowel wat ak teurs volksvrouw Mie. Boeiend als rekwisieten betreft en en echt. Verder krijgen liet de spelers evolueren in een natuurgetrouwe zie kenhuiskamer. De sfeer was zo echt omdat vrijwel geen detail over het hoofd Rauw als tante Amelie werd gezien. Achter het speciale vermelding mat glas dat uitgaf op de hun eveneens puike presta- Marc Poppe als Jacky, An- nick Daem als leerling-ver pleegster, Karei Pauwels Jef en Machteld De het bezoek van haar (P. Van San) eens als Julien. Toch één het lijk v wel erg vlug stijf, te ken aan de manier de verpleegsters haar legden Achter de schermen door de technische Hoger Op, onder gang liepen bijv. steeds wit te schorten af en aan. Vera Matthieu had de opdracht drie rolletjes te Op enkele momenten echter spelen. De vertolking van kon het personage van Mie juffrouw Goemans viel het nog een beetje volkser uit- meest tegen door de gekun- gediept worden. Patiënten en bezoekers Van de beide hoofdrolspe lers, An Pauwels (Nioole) en steldheid waarmee Vera de ze figuur op de planken zet te. De overige rollen kwa men iets natuurlijker over. Lies Pauwels leek ons iets Monique Van de Velde te agressief voor de bazige (Mie), eiste het stuk niet zuster Joris, Jeannine zozeer een fysische inspan ning; de koncentratie daar- Melchior deed haar best, de tekst bleef getelefo- entegen diende nog groter neerd en de mimiek weinig te zijn. Komt daar nog bij zeggend, en ook An Ghy- dat deze koncentratie zeker seis boeide niet helemaal als niet in de hand gewerkt Linda, werd door het knabbelende en taterende publiek. Het Verder zetten Louis, Jan en was zo erg dat An Pauwels Frans Pauwels hun beste tijdens de pauze tegen haar beentje voor en Antoine medespelers riep: nu schiet Ghysels overtuigde even- ding van William Van K *1 molen. Jef Wille en Sonck zorgden voor egale verlichting van ut dekor en An toon stond in voor de zeer passende muziek. De i C Iers werden natuurgetro I gegrimeerd door Schoc kaart Verder ten mee: Nest Verhofstjp* Anna Caudron, De Wolf en Ria De Wie ook naar de sche Zee wil, kan recht in de zaal Moorselbaan op 19, en 22 april om 20 u. h thematiek - de psyche een patiënt in een zielf?11 huis en de tragiek die door kan ontstaan - slist de moeite waard een avond aan te deren. 8iroi Op zaterdag 20 april 1985 vindt er in het Parochiaal Centrum van Grembergen, naar aanleiding van het jaar van de muziek, een groot kunstkonoert plaats. Uitvoerders zijn de Koninklijke Harmonie St.-Ceci- lia van Grembergen. De algemene muzikale leiding is in handen van Dhr. Tony Van den Eede, terwijl de presentatie berust bij Dhr. Wim Delathauwer. Het Muziekverbond van België verleent haar medewer king aan deze muzikale avond. Op het programma staat werk van Bury, Auber, Waignein, Verdi, Zimmerman, Kolditz, Egidius, Beek, Bert Kaempfert en Cardon. Het konoert begint om 20 u. stipt en de toegang is gratis. Na weken van intense repetities, hopen muzikanten en bestuur op een talrijk publiek. Elke muziekliefhebber heten z(j dan ook van harte welkom op deze prachtige muzi kale avond. Druppelteller De BRT is momenteel bezig met de opnamen nieuw feuilleton dat gaat Adriaen Brouwer. De in handen van Peter Opnamen hebben plaats meer in Beersel. In de loop van de zet Netwerk, deren, een voordele van Netwerk mocht zijn duizendste verwelkomen en manier meer dan 115

De Voorpost | 1985 | | pagina 24