M .v*v. van Waas Ernstige en lichte muziek in 't Land Laat je blijheid zingend weergalmen in Aalst Cantata een nieuw geluid in Aalsterse muziekwereld Sinaaise charmezanger Freddy Fenner breekt door Gymel-ensemble koncerteert in Zele 26 - 19.4.1985 - De Voorpost Dendermonde. Dee Daniels en Jack van Poll in de bunker, (v) Dendermonde. Het Gymel-ensemble. De vlotte samenwerking bracht de leden van de twee koren bij elkaar en in het voorjaar van 1984 beslisten ze voorgoed samen te zin gen en te oefenen. Meteen koos men voor een nieuwe naam: Gymel van het latijn- se cantus gymelus dat zo veel betekent als samen zang van twee stemmen. Het koor brengt een geva rieerd repertorium en bracht reeds werken van Brahms, Susato, Bach, Monteverdi, Purcell, Han del, Palestrina, Buxtehude, Chnstov, maar ook van Emanuel Hiel, de Elegas- ten, enz. Een grote troef in handen van het Gymel-en- semble zijn de negro-spiri- tuals gebracht door solist Mare Hermans in een be werking van dirigent Dirk Vermeir. Gymel bracht liederen in een vijftal talen, waaronder het Russisch, Italiaans, Spaans, Fries, Portugees, Israëlisch, Pools, enz. Van mei 1984 tot nu verzorgde het koor optreden in Zele, Dendermonde, Berlare. Onder deze titel heeft op zaterdag 20 april te 20 u. in het centrum Groenendaal te Merksem maar ook op zaterdag 27 april in de Sint-Annakerk te Aalst, eveneens te 20 u., in het kader van het Europees Jaar van de Muziek een koncert plaats van twee ensembles. Het knapenkoor Groenendaal Merksem «Zing je blijheid uit» o.l.v. Jan Cluytens en het gemengd koor Aalst «Laat blijde weergal men» o.l.v. Karei Van Daele met aan het orgel Christiaan Crombeen. Laat blijde weergalmen Dit koor, aanvankelijk het parochiekoor van de Sint- Annaparochie werd ge sticht in 1965 door E.H. Juul Ghyselen met als diri gent Karei Van Daele Met een 50 60-tal leden wil het koor zin voor kunst en ver fijning aanbrengen en ver der bouwen aan artistiek zingen. Het ensemble heeft grote werken op het reper torium en was o.m reeds te gast bij kardinaal Danneels te Mechelen. Onlangs kreëerde het nog het «Ada gio» van Timmermans van Boone en provinciaal staat het geklasseerd in uitmun tendheid. Zing je blijheid uit Uit een kerstproklamatie groeide te Merksem het kna penkoor van het kollege in 1954. In 1973, toen J. Guytens er de dirigent van werd, kreeg het zijn huidige benaming. 1979 werd een topjaar met op tredens in teaters, te Hilver sum in het studiogebouw en voor de BRT-TV. Ze maakten reeds een koncertreis in Oos tenrijk en waren de eregasten van de Wiener Sangerknaben. Programma Na het werk van Bach, Haen- del en Scarlatti komen ook op het programma werken van o.m. di Lasso, Purcell, Brahms, Van Duyssse, Van Nuffel, Feremans en Van Beethoven. Op het orgel speelt Christiaan Crombeen die studeerde aan de Koninklijke Muziekconser vatoria Gent en Brussel en voor de centrale eksamenkom- missie het diploma leraar mu zikale opvoeding haalde. Pre sentator is lie. Debruyne, le raar aan het kollege te Deinze. LH aangeboden in het gemeen tehuis van Zele. Het kon cert vangt aan om 20.00 u. en de toegang bedraagt 100 fr. (in voorverkoop 80 fr.). Op het programma staat werk van Orlando di Lasso, volksliederen uit Vlaande ren en Friesland, liederen van Brahms, Handel, Bach, Dowland, Purcell, Loeillet, Culpiu8, Gershwin en na tuurlijk ook een negro-spi- ritual. De solisten zijn Christiaen De Raes, hobo, Pichel Puissant, viool. Mark Hermans zang en Dirk Vermeir, piano. De dirigent Dirk Vermeir is de jonge dirigent van het ensemble. Hij werd geboren te Den dermonde in 1958 en is mo menteel leraar aan het Lem- mensinstuut te Leuven en aan het koninklijk muziek- konservatorium van Gent. Hij geeft ook les aan de stedelijke muziekakade- mie8 van Dendermonde en Wetteren. Dirk Vermeir studeerde aan de kunsthu- maniora van het Lemmens- instituut en behaalde in de hogere afdeling de eerste prijzen voor notenleer, con trapunt, fuga, kamermu ziek en piano. Hij behaalde ook het diploma laureaat piano en muziekpedagogie. Hij is lang niet alleen aktief als leraar-koorleider, maar treedt ook regelmatig op als pianist-organist of kla- vecinist en dit in kombina- tie met andere instrumen ten en zangers. Als kompo- nist komt hij de laatste tijd aan zijn trekken met arran gementen voor zijn Gymel- ensemble en voor de be faamde Mal ufbc-Singer (een vokaal ensemble bestaande uit zes zangers van het BRT en RTBF koor). Voor dit jaar staan nog op tredens op het programma in het kader van het Festi val van Vlaanderen, die in samenwerking met de Ma- lufisingers Als pianist brengt Dirk Vermeir een overwegend Schubertpro- gramma en als komponist dirigent is hij belast met een kompositie-opdracht (Magnificat) voor vokaal en instrumentaal ensemble. Dendermonde. Zoals steeds was er plaats te kort in de Honky Tonk bunker, (v) Aalst. Cantata in vol ornaat, klaar voor een uitvoering. Op zaterdag 20 april heeft in de feestzaal van het stadhuis te Aalst een koncert plaats verzorgd door het mannenkoor Cantata. Bruno Van der Vorst, klarinet en Peter Thomas, piano, verlenen hun medewerking van het koncert. Toen men in 1979 met een Andre Cooman, bas, Paul tiental jonge mannen Can- Cooman, bas en Guy Hae- tata stichtte, voelde men de zaert, bas brengen werk dat behoefte om naast de aktivi- zowat de hele muziekge- teiten van Cantate Domino schiedenis omspant. Op het de tien waren in de tijd repertorium staan zowel lid geweest van het befaam- madrigalen, als motetten de Aalsterse jongerenkoor uit renaissance en barok, in kleinere groep ook maar ook werk uit de rijke werken voor mannenkoren schat aan volksliederen uit te voeren. Johan Hae- zaert, tenor, Michel Supply, Naarmate de tijd vorderde tenor. Kris Erauw, bariton, ontwikkelde zich binnen de Guido De Bruecker, bari- groep een voorloefde om ton, Paul De Bruecker, ba- vooral Engelstalige liede- riton, Bert Van Essche, ba- ren uit te voeren. Maar dat riton, Gary Biebaut, bas, wil nog lang niet zeggen Enige weken terug werd in Sinaai officieel het eerste muzikale werkstuk van de Sinaai zanger Freddy Fenner boven de doopvont gehouden. «Angelina» is de titel van het nummertje dat op de A-zijde van de plaat te vinden is. Op de B-zijde vinden we een lied dat speciaal is opgedra gen aan het lokale radiostation van Sinaai: radio FM Sinaai. dat men het andere heeft ongegeven. Dank zij dirigent Johan Haezaert beschikt men over een uitstekende kracht om de liederen te bewerken. Hij is vooral in zijn schik met de close harmony techniek. Hoewel meestal drie- tot Dendermonde. Zo te zien ging het er gezellig c Appelse muziekmaatschappijen, (v) i toe tijdens het koncert van de vier Het was mede onder impuls van de mensen van radio FM Sinaai dat Freddy Van Hese, want onder deze naam gaat de zanger door het dagelijkse leven, er toe kwam om zijn muzikaal ta lent ook op plaat te zetten. Het eerste plaatje mag met een een regelrecht sukses worden genoemd. Voor Freddy Fenner zijn het nu natuurlijk drukke weken. Was Freddy vroeger al her en der op plaatselijke fees telijkheden de animator met allerlei liedjes dan is in die toestand nu wel enige verandering gekomen. «Angelina» loopt zo goed, er zouden reeds een kleine duizend plaatjes verkocht zijn, dat ook reeds enkele optredens werden ver zorgd. Vorige week nog was Fred dy Fenner te zien en te ho ren op het druk bijgewoon de verjaardagsbal van Ra dio FM Sinaai. Het optreden dat Freddy Fenner tijdens dit bal heeft verzorgd moet zeker en vast de laatste twijfels aan het talent van de Sinaaise zanger nummer één wegne men. wordt, schuwt men het gre goriaans en zelfs eenstem mige werken niet, die bei den omwille van de vereiste sonoriteit en samenklank een extra inspanning van de zanger vergen. Het pro gramma van zaterdag aan staande omvat werk van Pe ter Benoit, Debussy, Monte verdi, Mozart. Tijdens het koncert treden ook twee so listen op; Bruno Van der Vorst en Peter Thomas. Kennismaken Bruno Van der Vorst werd geboren in Aalst in 1958 en aan de stedelijke muziekaka- demic van zijn geboortestad studeerde hij notenleer, klari net, piano, kamermuziek en harmonie. Hij was lageptilan- ge tijd lid van de Schola Canto rum Cantate Domino. Aan het muziekkonservatorium van Brussel behaalde hij een eerste prijs notenleer en een tweede prijs klarinet. Momenteel is hij lid van de Muziekkapel van de Luchtmacht en vervolmaakt hij zich verder aan het Konser- vatorium te Gent. Peter Thomas is ook in Aalst geboren. Hij is een oud-leer- lingcn van de plaatselijke mu- ziekakademie en geeft daar se dert 1981 les in piano. Hij behaalde aan de konservatoria van Gent en Antwerpen eerste prijzen van notenleer, pianó. kamermuziek, geschreven cn praktische harmonie. Hij was leerling van G. Vcrschracgcn te Gent en Y. Devernay te Tourcoing. Thans vervolmaakt hij zich als organist bij baron Flor Peeters. Vorig jaar was hij laureaat van de Sint-Gom- maruskoncerten te Lier. Voor de liefhebber van zowel klassieke als lichte|ikk muziek is er de komende dagen wat te beleven in 't Land van Waas. Een overzicht. ■ge verwelkomt de Jazzklub op 19 april b (vrijdag en dat is uitzonderlijk) vanaf 21 u. het Jos Moonskwartet. Jos Moons speelt flügelhoorn, Ray King is gitarist, Eric Devos begeleidt aan het orgel en aan de drums zit Jos Gerinckx. In Sint-Niklaas kunnen de jazzfans vrijdag 19 april 39. naar Den Eglantier in de Apostelstraat (vlakbij de jT Grote Markt en de hoofdkerk), waar Peter Verhoe ven en Co optreden. Zaterdag 20 april zijn in Quasi, Dalstraat 70, drie groepen uit de Berchemse Jazz- .31 school te gast. Klassiek In Temse enkele manifestaties met niveau én met ètt enig verband met de Koningin Elisabethwedstrijd. 20 Zaterdag 20 april om 20 u. in de feestzaal van het gemeentehuis vioolrecital door Nico Bal tussen, Sint- Niklazenar, die zich voorbereidt op de Kon. Elisa bethwedstrijd van dit jaar; verder optreden van lesgevers aan de bijafdeling Temse van de Sint- Niklase muziekakademie (Piet Vandeveire. Rita Vancalbergh, Lieve Jansen en Kris Polfliet). Zater dag 27 april is pianist Robert Groslot, in 1978 nog laureaat van de K. Elisabethwedstrijd. in de feest- 1 zaal van het gemeentehuis van Temse in gezelschap 1 van klarinettist Walter Bpe)Boeykens: dit koncert 861 begint om 20 u., wordt georganizeerd door Kui tuurkring Komkommor en kan door slechts twee honderd mensen worden bijgewoond. In Waasmunster koncerteert vanavond 19 april 20 u. het Sint-Niklase koor Mariakantorij o.l.v. Kris!""" Soetens in het gemeentelijk ontmoetingscentrum x> Hoogendonck aan de Nijverheidslaan. Koorzang, 3< klavierwerk en voordracht worden aangeboden. iap Nog in Waasmunster en opnieuw in Hoogendonck c op vrijdag 26 april om 20 u. optreden van di muziekkapel van de Belgische zeemacht o.l.v. Waas- lander Jozef Wauters; deze manifestatie kan je gra tis bijwonen. mp Jeugdopera, recital, mannenkoor... Onthou dat vanavond, vrijdag 19 april, om 20 u de Belgische orgelist John Hoeben in het Orgelmu- seum aan het Oostjachtparkt 15 in Sint-Niklaas (vlakbij de E3) op het Comptonorgel speelt, en dat is het naar verluidt enige nog speelklare bioskoopro- gel van ons land. De Vrije Wase Orgelklub organi- Boeiend wordt beslist ook de voor zondag 21 april ia de Sint-Niklase schouwburg om 14.30 u. voorzien! manifestatie. De Vlaamse Kameropera brengt spe ciaal voor de jongeren tussen zes en zestien jaar eet voorstelling van Benjamin Brittens «Let's make opera» (Wij maken een opera) en zowel de leraars-k vereniging van de muziekakademie als Jeugd en Muziek steunen het initiatief ten volle. Het zijl 00 overigens kinderen die deze story van een klein schoorsteenveger zingen en spelen. Men meldt ons dat om technische redenen het voo: j* 28 april aangekondigde akademiekoncert in Sint Niklaas is afgelast en dat het Kamerorkest van di Stad Sint-Niklaas op 24 november in de muziekaka demie van Sint-Niklaas zal koncerteren In rui wordt op zondag 28 april om 15.30 uur een drievou 0 B< dig recital gegeven in de muziekakademie (Hof üs straat 35). Rita De Plancke. mezzo; Mia Van df?e Wiele, viool; en Mare Van de Wiele, piano: zij voerei werke uit van Beethoven, Debussy, F. Liszt en J Brahms. Het mannenkoor Gaudeamus uit Sinaai. o.l. Van Daele. bestaat tien jaar. Zaterdag 27 april om 2! u. verzorgt het onder het motto «Hoog het lied» een zangavond in de plaatselijke parochiezaal. Daai zullen een zestiental liederen worden uitgevoerd'08 voor de begeleiding staan in Peter Foubert en I kwartet van Paul Lecocq. De toegang is gratis. Fanfares en harmonieën '0 l'-u> «ra do r< 15 D trad In Sint-Pauwels wordt zaterdag 27 april vanaf 20 u t CX in het parochiecentrum een gevarieerd muzikaa programma aangeboden. De Sint-Gregoriusgildi zingt, voor dans en ritmiek zorgt de drumband- e majorettengroep uit Sint-Pauwels en de fanfai Sinte-Cecilia vertolkt marsen, klassieke en modern stukken. Een tachtigtal uitvoerders zetten hun bes L te beentje voor. JW8 In Sint-Niklaas is zaterdag 4 mei het Musikverein 15 T Neuerburg (uit de Eifel, Duitsland) te gast bij har A monie Excelsior. Om 15 u. treedt men op in he t Koopcentrum, reprise om 16 u. Vanaf 20 u. word rr®8 een «Neuerburgeravond» gegeven in het Don Bosco j centrum: de Duitse gastformatie en de Edelweisi gou Blaaskapel (van harmonie Excelsior) treden op. Zon 15 dag 5 mei in de Sint-Niklase schouwburg klasse ringstomooi van de provincie: vanaf 10 u. optredei iwa. van Sint-Cecilia uit Sint-Gillis-Waas, de KK Stedelij ke Harmonie uit 7 okeren en Strijd naar 't recht uil Rupelmonde; om 15 u. dingen naar de gunst van d jury Euterpia uit Verrebroek, vloeiende g de uit Bazel, Sint-Ceciliakring uit Elversele en 1 Toekomst uit Sint-Niklaas. Noteer nog dat zonda| jj 12 mei harmonie De Kunstvrienden uit Sint-Niklai deelneemt aan het door Sint-Cecilia in Lebbeke n.a.v mol het tweehonderdjarig bestaan ingerichte koncert istie festival. Johan en Tars Een toemaatje. Zaterdag 20 april is, zoals gemeld ii vorige uitgave, Johan Verminnen te gast. De zange 5 van «Zanger zonder meer» wordt begeleid door Tar irtan Lootens. De Culturele Centrale (van het ABVV mi organizeert dit optreden in de marge van een vrije 1 tijd8beurs. Het optreden vindt in de Sint-Niklas Ws - schouwburg plaats. 1 Nieuws van de Lokerse Jazzklub Na het Kultureel Centrum werd op de Oude Heirweg opnieuw de Lokerse Jazz stomer volgestouwd met al het vereiste energievoer om op topsnelheid, via de groep Splanky in maart, jet Jani ce Lakers Quintet in mei, het Dirk De Caluwe - Tars Lootens Quartet in juni, te arriveren op de eindbestem ming 22 juni. en zich daar bij zijn soortgenoot te voe gen op een jazzy barbecue- festijn met The New Or leans Train Jazzband. Maar we zijn nog een stationnetje vergeen, name lijk dat van 19 april. Dan raast de jazz-exp door de Lokerse Jazzclu brengt ons de op- en swingende jazzforn van flügêfhorn-blazr Moons. Goed opletten! Het is degelijk een vrijdagav sans time Uitzonderlijk op vrijda leni in de Lokerse Jazzclut KB april om 21 uur. Toegangsprijzen: Leden 140 F CJP 160 F Niet-leden 180 F. waar een koncert wordt In januari 1983 en ook in januari van het jaar daarop Durbuy, Eeklo, Barvaux, gaven het Freya-koor uit Zele en het Zwijveke-koor uit Biesfeld (West-Duitsland, Dendermonde samen een aantal kerstkoncerten. De twee Impe, enz koren stonden kwalitatief op hetzelfde peil en werden Vrijdag 19 april is het Gy- geleid door dezelfde dirigent, de heer Dirk Vermeir. mei ensemble te gast in Zele Dendermonde. In Appels koncerteerden de vier muziekmaatschappijen voor een talrijk opgekomen publiek, (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 26