Balletpedagoge Chris Caudron: produkt van eigen kweek Kunstgroep Aglaja komt naar Sint-Gillis-Waas rteg-iofilm Een initiatief van de Gemeentelijke Open deurdag bij Muziek- en Balletschool Berlaarse balletscho Balletshow te Lebbeke Dansen is onze regel wel, zong ooit eens een «kwezelken». En hoewel het geenszins in onze bedoeling ligt de zowat 130 leerlingen van de Lebbeekse Gemeentelijke Muziekschool die ballet volgen, tot «kwezelkens» te degraderen - want dat zijn ze be list niet - dansen doen ze allen. Op welk niveau en met welke gratie en dash zo deze schone konste beoefenen, demonstreren ze op zaterdag 27 en zondag 28 april a.s. in zaal «Ons Huis», tijdens een door de school georganiseerde «Balletshow». De balletafdeling is daarmee trouwens niet aan haar proefstuk toe. Twee jaar geleden reeds genoten 850 enthousiaste toeschouwers van een analoog evenement. Ook nu overigens werd de «Balletshow» met de grootst mogelijke zorg voorbereid. Sinds 1971 Vrij vlug na de oprichting van de Gemeentelijke Mu ziekschool (1968) volgde de erkenning (1970) en werd x>k de afdeling ballet in het leven geroepen (1971). De school was toen nog niet gehuisvest in de huidige lo kalen (ex-Suikerbakkers) langs de Stationsstraat, maar had een onderkomen gevonden in de Gemeen telijke Jongensschool. In de turnzaal van deze school werden de leerlingen opge vangen door lerares Hedwi- ge Hardies. Erg komforta bel bleek de akkomodatie er niet, maar toch had de afde ling bijval. In 1973 werd zelfs met jazz-ballet gestart. Hedwige Hardies opteerde voor een beroeps kamère gaf ontslag en werd opge volgd door Lily De Munter. Een drietal jaar geleden kreeg zij de hulp van Chris Caudron - zelf oud-leerlin ge van de school - die mid- derwijl het diploma van bal letpedagoge behaald had. Toen ook Lily De Munter ontslag nam, werden de balletlessen door Chris Cau dron gegeven. Dat zoet ze momenteel trouwens nog. Muziekschooldirektrice Mevr. M.L. Stockmans: De balletafdeling telt in totaal tien leerjaren, verdeeld over drie cycli: de voorbe reidende cyclus (1-2-3-4), de lagere cyclus (1-2-3) en de hogere cyclus (1-2-3). De leeftijd waarop ze bij ons terechtkomen? Gewoonlijk zijn dat meisjes - en jam mer genoeg haast uitslui- Lebbeke. Kris Caudron. (foto piet hermans) Chris Caudron, lerares ballet aan de Gemeentelijke Muziek- en Balletschool te Lebbeke, is deels «een produkt van eigen kweek». In 1973 begon ze im mers aan deze school haar balletopleiding Haar lerares was toen Hedwige Hardies. Op twaalfjarige leeftijd trok ze naar het Stedelijk Instituut voor Ballet te Antwerpen, waar ze, in het kader van het VSO (Vernieuwd Secundair Onder wijs), haar humaniora begon. Geen humaniora als overal elders in ons land echter, vermits de leerlin gen er vanaf het eerste leerjaar, elke dag naast de algemene vakken, anderhalf uur balletles krijgen. Vanaf het tweede leerjaar verdwijnen Han bepaalde algemene vakken wiskunde o.a. - en krijgen de leerlingen een uitgebreide balletopleiding. De na middagen worden dan langzamerhand geheel be steed aan de balletopleiding in haar diverse vormen: klassiek ballet, modem ballet, jazzballet en Spaanse dans. Tijdens het vijfde en zesde leerjaar krijgen de leer lingen een kontrakt aangeboden als stagiaire bij het Ballet van Vlaanderen. En treden ze, als figurante, o.a. op in produkties van de Antwerpse opera. Hoewel Chris Caudron, net als alle andere leerlingen die dergelijke studies aanvatten, droomde een karrière als balletdanseres uit te bouwen, kreeg ze reeds in het derde jaar te horen dat ze die droom uit haar hoofd moest bannen, omdat ze «te dik» was. Wellicht liggen onze normen van wat «dik» en «dun» is anders, want Chris Caudron zou je nu niet bepaald meteen een kursus «Weight Con troll» gaan aan prijzen. De selektie wordt enorm streng doorgevoerd, legt ze uit. Ik herinner me dat we in het eerste jaar met z'n 39-en waren. En dat uiteindelijk één danseres door de Opera van Luik geëngageerd werd, één naar het Parijse Lido trok om aan naaktdansen te gaan doen, twee danseressen opgenomen werden in het Ballet van Vlaanderen (één van beide werd ondertussen echter reeds ontslagen) en drie de cursus pedagogie gingen volgen (twee ervan slaagden). Eén van beiden was Chris Caudron. Want betekende het veto tegen een danskarrière aanvankelijk een ontgoocheling voor haar, geadviseerd werd haar want ook op dat vlak wordt geschift - de kuraus pedagogie te volgen. Wanneer ze deze kuraus lopen de leerlingen krij gen dan elke dag een les ballet, maar ook vakken als pedagogie, psychologie, de verschillende dansvak- ken en muziekgeschiedenis staan op het program ma - krijgen ze bovendien reeds de kans les te geven. Over haar vroegere ontgoocheling heeft Chris Cau dron zich ondertussen reeds lang heengezet. Wat ik nu doe, doe ik dolgraag, legt ze uit. Mocht ik trouwens nu een aanbieding krijgen als danseres, ik zou ze gewoon weigeren Het leven van een ballet danseres is immers bikkelhard. En een vie d'artiste is niet altijd rozegeur en maneschijn. Chris Caudron geeft momenteel 10 u. balletles aan de Gemeentelijke Muziekschool te Lebbeke en 11 u. aan de Stedelijke Muziekakademie te Aalst. Pierre Van Rossem Lebbeke. Werken aan de baar en de beentjes maar plooien. Ex-leerlingen van de gemeentelijke muziek- en balletschool van Lebbeke met derde vooraan Chris Caudron. (pvr) tend meisjes; momenteel tellen we in de balletafde ling dan ook amper drie jongens - die het eerste leerjaar van de lagere school lopen. Het kind moet vanzelfsprekend over vol doende begrips- en koncen- tratievermogen beschik ken, bovendien ook een flinke dosis discipline kun nen opbrengen. Daarnaast eisen we van de leerlingen dat ze minimum één jaar notenleer volgen. Lebbeke. Chris Caudron (vooraan links): sierlijkheid en gratie, (pvr) Een noodzaak o.i., vermits van iemand die de dans wil aanleren toch mag ver wacht worden, dat ze een melodie weet te herkennen, ze bekend wordt met diver se maten enz. Die eis wordt trouwens in heel wat ballet scholen gesteld. De noten- leer is trouwens al lang niet meer het uitsluitend leren lezen van noten. Ook al blijft het een inspanning vergen hem aan te leren Balletshow Eigenlijk is de balletafde ling op 27 en 28 april a.s. al aan de vierde editie van een balletshow toe. Twee jaar geleden zorgden Lily De Munter en Chris Caudron gezamenlijk voor de voor bereiding ervan. Nu doet Chris Caudron dat op haar eentje. Zij verzorgde ook de choreografie van de diverse nummers. Jaarlijks dergelijke show opzetten zou onmogelijk zijn, beklemtoont directrice Stockmans. Allereerst is er het financieel aspekt - zo'n show produceren kost in derdaad flink wat geld - daarnaast ontbreekt ge woon de tijd. Eén lesuur per week laat immers niet toe én het programma af te werken én de examens voor te bereiden én de show voor te bereiden. Daarom sprei den we de voorbereiding van onze show over twee jaar. Vanzelfsprekend moet bij dergelijke balletshow ook heel wat aandacht aan de kledij besteed worden. Het huren van kostumes is fi nancieel niet haalbaar, al dus de direktrice. Je spen deert immers al makkelijk 1.000 1.600 F. aan de huur van één kostuum. Daarom zijn we, vorig jaar trouwens al, begonnen met de aanschaf van lappen stof. Bereidwillige handen - o.a. Mevr. M. De Decker, een paar moeders van onze leerlingen en onze school- toezichtsters - geven aan die stoffen de gepaste vorm. Een deel van de maillots werd bovendien aange kocht. Verloren is die in vestering echter met, ver mits de kleuren - vooral met witte maillots kan je kwa opsmuk alle kanten uit - ook in de toekomst nog gebruikt kunnen worden. Voor de klank en de belich ting van de diverse num mers werd een beroep ge daan op de ervaren Incar- technici. Gevarieerd programma Dat het programma van de komende «Balletshow» ge varieerd is, kan niemand ontkennen. Zo krijgt de toe schouwer o.a. een «Keizera- wals» aangeboden, zongen de jongsten voor een «Bal- lonnenfestival» en wordt op muziek van C. Saint-Saëns «Le Carnaval des animaux» opgevoerd. Verder staan op het pro gramma: Nocturne (Cho pin), Limelight (Chaplin), een pas-de-deux uit «Gisel le», «Sylvia» op muziek van Leo de Liebe, All that Jazz, Clochards, Step into the Badside (pas-de-deux) enz. Besloten wordt met Flash- dance, waarin alle leerlin gen (behalve die uit 12 en 3) hun beste voeten voor zetten. De choreografie is van de hand van Chris Caudron. In het voorlaatste nummer, uitgevoerd door de hogere graad 1 en 2, mochten de leerlingen hun eigen fanta sie tot uitdrukking brengen. Uiteindelijke bedoeling van dergelijke balletshow? Di rektrice Stockmans: Van zelfsprekend willen we de kinderen via deze show de kans geven hun expressivi teit uit te drukken. Gedeel de vreugd is bovendien dub bele vreugd en ook - en waarom niet - willen we het publiek tonen wat er in onze school gepresteerd wordt. Deze «Balletshow» heeft plaats op zaterdag 27 april Een peulschil voor een (te 19.30 u.) en op zondag avondje of een namiddag 28 april (te 15.30 u.) in zaal bruisende vitaliteit. Reser- Ons Huis, Leo Duboisstraat veren kan via het telefoon- te Lebbeke. De deelname in nummer 052/21.79.33. de kosten bedraagt 100 fr. Pierre Van Rossem Lebbeke. Kris Caudron of ballet is haar lange leven, (foto piet hermans) Vlaggenballet voor Rerum Novarum De A.C.W.-afdeling Sint-Gillis-Waas organiseert op zaterdag 11 mei a.s. een optreden van de kunst groep Aglaja uit Brugge. Deze manifestatie ter gelegenheid van het feest van Rerum Novarum vindt plaats in de gemeentelijke sporthal in Sint- Gillis, met aanvang te 19 uur. Mauri ts Balfoort, gewezen BRT-regisseur, bestempelt de vooretelling van het Vlaggenballet Aglaja als iets enigs. «Vooreerst om wille van de originaliteit van het spektakel' U zal geen dansen of baletten zien in de strikte betekenis van die woorden. U zal een 18-tal meesterwerkjes uit de muziekliteratuur (zowel klassieke als moderne) ge stalte zien krijgen in vlag gen, wimpels, sluiers, die mét de Aglaja-dansers als het waren één geheel vor men. Dit originele in de voorstelling gaat gepaard met een techniek die door kenners als professioneel bestempeld wordt. Let voor al op de preciesheid van het samenspel en op de afwer king in de bewegingen van handen en voeten. En dan is er de originaliteit, de spontaneïteit, de jeugd, de frisheid, de vreugde en de geestdrift die deze jongeren uitstralen worden. Het wordt in generlei mate ge hinderd door de sterk op vallende ijzeren discipline die de groep kenmerkt. In tegendeel, die discipline komt geheel het spektakel ten goede. Aglaja is een naam afkomstig uit de Griekse mythologie. Mis schien kent u het schilderij van Botticelli: «De drie gra tiën». Aglaja is de jongste van de drie gratiën, en is symbool van luisterrijke vreugde» Dat Aglaja met de meer dan vierhonderd uitvoeringen enorme auksessen boekte behoeft geen betoog De re censies in de pers waren unaniem lovend. Een greep hieruit: «Een feest voor oog en oor!» (Kolding, Dene marken); «Men vindt de woorden niet om de lof te zingen van deze uitzonder lijke groep. Kostumes, vlaggen, koreografie, mu ziek, belichting, alles was perfekt!» (Servais, Prési dent Syndicat dlnitiave. Namur), «Wij overdrijven niet als wij schrijven dat de avond met Gastenspiel Ag laja de schoonste is die Schaffhausen te zien kreeg. Ballet van Wereldklasse!» (Arbeiterzeitung, Schaff hausen). «Kenners schat ten het aantal aanwezigen op Aldinghof voor het stad huis van Paderbom op 10 k 12.000. Proficiat Aglaja! 't was méér dan schoon'» (Westfalische Rundschau), enz... Dit hoogstaande optreden werd aangepast aan het thema «Wereldsolidariteit» van de kristelijke arbei dersbeweging. De plaatselijke ACW.-afde ling Sint-Gillis-Waas wist dit unieke optreden te plaatsen in een aantrekke lijke gezinsdimensie. Het vroege uur (19 uur) en de gratis toegang voor kinde ren tot 16 jaar, begeleid door hun ouders, maken van de Rerum Novarum vie ring te Sint-Gillis een prachtig gezinsfeest. De toegangsprijs voor volwas senen bedraagt slechts 50 fr. Houders van een plus-3- pas betalen slechts 25 fr. Kaarten zijn verkrijgbaar op het ACV./C.M.-sekreta- riaat in de Kerkstraat 64 te Sint-Gillis tijdens de ope ningsuren; tijdens de A.C.V. en C.M.-zitdagen te Meerdonk (Saleghem- kring), De Klinge (Paro chiehuis), en Sint-Pauwels; bij de ACV. en CM -bodes te Sint-Gillis, De Klinge Mee rdonk en Sint-Pauwels; in het BAC-kantoor te Sint- Gillis (Kerkstraat) en tij dens de BAC-zitdagen te De Klinge en Sint-Pauwels Toegangskaarten zijn ook te bekomen bij de verant woordelijke van de KAV- afdeling Sint-Gillis mevr. Liliane Van Cleemput, Pompstr 82, Sint-Gillis bij de K.B.G.-verantwoorde lijke Paul Thuy, Nieuw- De Berlaarse balletschool Terpsichore bestaat officies jaar. Dit wordt op 27 april a.s. gevierd met een deurdag in de sporthal. Vanaf 9.15 u zullen de ven lend^ klassen 660 ^®ven van wat wekelijks geo« Groot 8ukses Eigenlij* word. er 3 janr ^Tw ballet gegeven. Initiatief- vanaf 7 jaar is het licJ genoeg gevormd om soms toch onnatuui bewegingen te doen z gevaar voor mi^_ mingen.» Over de toekomstmogi heden van de leerli zegt ze: «Wij zien het v< als een initiatie, als een 1 tige vrijetijdsbesteding poging om mensen, joi 1 oud, tot beweging, tot aan te zetten. Wil er iei verder gaan, dan moe of zij naar een groter trum. Maar om de t< bereiken is het toch moeilijk. De school richt niet a lessen in. Regelmatig een uitstap om naar eei letvoors telling te ga1 ken. Hiervoor kunnen alleen de leerlingen schrijven, maar iede J die enige interesse voof ze dansvorm heeft, jaar bracht men ook eg deel van het Ballet Vlaanderen naar Berla Wie inlichtingen over de school, kan voor terecht bij mev n» Verdunnen, Beuker 16 te Berlare, 42.20 54. was mevrouw Verdurmen. Zij beweegt zelf al jaren in de balletwe reld en zetelde al in ver schillende jury's. «Wij hadden eigenlijk niet gedacht dat er zo een op komst zou zijn. Vorig jaar beslisten we dan ook een vzw op te richten. Het werd te gewaagd om alleen de verantwoordelijkheid te dragen.» Ook het gemeentebestuur heeft het sukses van de school ingezien. Zij kocht dit jaar nog enkele lestoe- stellen bij en heeft in de eerste plannen voor de kul- turele infrastruktuur ruimte voorzien voor ballet, schooljaar '84-'85 werd ezet met 120 leerlingen, jens en meisjes, inge ld in 3 groepen: 4 tot 6- gen, 7 tot 9-jarigen en er dan 10. Daarnaast is een aktieve qroep vol- senen die meer aan -ballet doet. eleiding lessen worden gegeven ervaren mensen. De rsten krijgen vooral •bereidende oefeningen, hun leeftijd zou het te vroeg zijn om echt ed ALST madeus 7.A. Mozart heeft het niet langer dan 35 ja unnen harden op deze wereld, maar zijn muziek -nsterfelijk gebleken. De film is geen autobiografie, maar een verzonn 1 verhaal over machtsverhoudingen tussen twee kot ponisten. Dat belet echter niet dat regisseur Mil Form an een geniale film heeft gemaakt over een genialer geest. Amadeus werd bekroond met 8 Oscars Beverly Hills Cop Amerika heeft een nieuwe zwarte filmster: Ed c Murphy! In Trading Places moest hij de eer del maa met Dan Ackyroyd, maar nu heeft hij het h< verhaal voor zich alleen om gekke toeren uit halen. Het verhaal op zich doet er eigenlijk niet t< maar het is leuk en ontspannend entertainment v n'h, niveau en tegenwoordig is dat reeds een prestatie zich. Tight Trope Politiefilm in de beste «8erie-Noire». New Orle^ö' wordt geteisterd door een serie moorden, de poü#^c®w chef die belast wordt met de klus is niemand minctë dan Clint Eastwood, super-macho bij uitstek. De serie politiefilms waarin Eastwood de har jongen speelt zijn bijna niet meer te tellen en ze z even stereotiep, maar in Tight Trope laat hij ev< b goed zijn zwakke kanten verfilmen, is er een st e redelijkheid ingebouwd, waardoor deze film b< eve tgei ode) nho vie!< genietbaar is. Aalst: De Prooi Lady Hawk Tight Trope Firest ^'CUI ter Beverly Hills Cop Amadeus Baby smurf J Hoe' i.ip 1 gere DENDERMONDE echt Purple Rain 'atric Twee jaar geleden was M Jackson de absolute top arm filmland, maar sinds korte tijd is hij helemaal op sdstri gezet door Prince, de New-Yorkse neger. Zijn ra 6nsc,£ ziek is ruwer, eerlijker misschien, alleszins mine ams« gepolijst dan de deuntjes van Jackson. pstert Voor het verhaal moet je eigenlijk deze film n m< bekijken, alleen het fenomeen en zijn muziek z leuker. Dendermonde: Wildschut Purple Rain Fires tart1 SINT-NIKLAAS Paris, Texas Een klein jaar terug kreeg deze film de Goudl Palm op het festival te Cannes. Eindelijk kan je da' film dan ook bekijken in de stad. IV Travis is een verwaterde Amerikaan op middelb^_ leeftijd, ooit aan een modaal huwelijk begonnen een tienjarige zoon als fysisch gevolg. Voor hem het leven erop maar hij wil nog een daad uit het hl plegen om rechtzetting te bekomen, om zijn gewetr" te sussen. Hij pikt het kereltje op bij zijn pleegtrf-P, dera op zoek naar zijn moeder die een job heeft in ef peep-show. Hij slaagt in zijn opzet om moeder en zoon terug elkaar te brengen, een transponerende rol waai Travis geen emotionele bindingen opeist Regisseur Wim Wender is van nature evenzeer zoeker en samen met Sam Sephard, als scena schrijver uit hetzelfde hout gesneden, begonner aan dit eenzame projekt dat als spiegelbeeld ra worden voorgesteld van de doorenee Amerikaan. De film kent een zeer traag verloop, als kijker he alle tijd om te denken, om te kijken naar de prac ge rollen van N. Kinski en D. Stanton, een aanra voor wie echt wat tijd wil spenderen aan iets kui zinnig. Sint-Niklaas: De prooi Paris-Texas Purple Ra Wildschut Red Dawn. Lokeren: Top Secret Top Secret X-SRO. Malt in M Vin< een was 1 r H arm. dag 1 I voor met werd bei i Malt brach la Sa Het straat 40 Sint-Gillis bij de K.W.B -verantwoordelijke Mare Palmkoek, Pompstr. 113, Sint-Gillis; bij de ver antwoordelijke van Vakan tiegenoegens Sint-Gillis, Gino De Waele, Tybaertstr. 24. St Gillis. Ook zijn kaarten te verkrij gen op het ACV.-sekreta- riaat te Sint-Niklaas, H. Heymanplein 7 te Sint-Ni- klaas. Deze organisatie vindt plaats in samenwerking met het ministerie van de Vlaamse gemeenschap, dienst Volksontwikkeling Opmerkenswaard is het feit dat Aglaja enkele dagen na de uitvoering te Sint-Gillis optreedt naar aanleiding van het pausbezoek aan België. In de Galerij Tas aan d< kenstraat 62 te Kcrksk Aalst exposeren van 2! tot 25 mei Marcel Marië lages), Agnes Van Rans (bronsskulpturcn) en Ri meersch (beeldhouwwer galerij is tocgankelijl 14.30 tot 19.00 uur en dag en de feestdagen vai tot 19.00 uur. Gcslot| maandag en dinsdag. In de maand april wordtl campagne opgezet ter V dering van de spoorwJ Europa. De ruggegraat ze aktie is een internal trein die op 16 april in 1 vertrok en op 25 april ir sel zijn eindpunt zal h Daar zal hij vanaf 14.0 het Noordstation voor I bliek toegankelijk zijn. I 28 - 19 4.1985 - De Voorpost

De Voorpost | 1985 | | pagina 28