Land- en tuinbouwcentrum Waasland plukt vruchten van investeringen door Broeders Hiëronymieten Oplossing voor slibverwerking in Sint-Niklaas TE KOOP Een tuinder moet veel stielen kennen... Via sliblagunes Wase fietstocht naar Vlaams zangfeest Het zoete of het zoute Waasland? Gouwkongres Vossen in Beveren Sint-Niklase handelskamer inviteerde minister Gaston Geens Hand in Hand stickeraktie I in Sint-Niklaas Smokey and The Bandit te Sinaai Sinaainaar Alfred Ongenaert opnieuw wereldkampioen Te052/21.14.81 2 - 19.4.1985 - De Voorpost inseminatie op het var drijf, en loodgieterij bedrijf bij. De studiena gen werden bijgewoon meer dan 650 bel lenden Het is niet de eerste keer dat het Biotechnisch Instituut Sint-Isidorus opendeurdagen organizeert, wél de eerste keer dat dit gebeurt in het nieuwe land- en tuinbouwcen trum te Sint-Niklaas dat met zijn meer dan 11 ha oppervlakte gevat ligt tussen de rijkswegen 14 (Antwer- pen-Gent) en 60 (Dendermonde-Sint-Niklaas) en de We verstraat. Tijdens de voorbye grote vakantie verhuisde de school van de Kroonmolenstraat in het hartje van de stad daarnaartoe. Het nieuwe komplex, dat bewust sober en funktioneel werd gehouden, maar dat toch een eigen, opgemerkte styl heeft, vertegenwoordigt een investering van nagenoeg 125 miljoen frank en nog zyn alle kosten niet gemaakt. De overgang was nodig. De school groeit en bloeit al zo'n tien jaar met overtuiging, ze wil de techno- industriële ontwikkelingen op de voet kunnen volgen, er op inspelen waar dat kan, een trefpunt worden voor de agrarische sektor en van land- en tuinbouwvoorlichting. Eens werden grootser plannen gemseed: het centrum zou Europese armslag krygen, té grootse plannen wellicht, maar zij waren de kiem van wat nu de land- en tuinbouw, tenminste in het Land van Waas sterkt en een toekomst biedt. Tegen het dalend geboortecijfer in noteert het instituut nog jaar na jaar meer inschry vingen. Naast het hoogste puntje op de opgaande grafiek van het leer lingenaantal staat voor het hui dige schooljaar het cijfer 370 genoteerd. Jongens en meisjes allemaal die iets voelen voor land- of tuinbouw en die in één van de vijf mogelijke oplei dingsvormen die de hogere cyklus telt wel vinden wat ze zoeken. Ze komen uit het Waasland vooral, maar ook van ver daarbuiten: uit Halle in de Kempen, Nieuw-Namen in Nederland, Stabroek, Bug- genhout en Brasschaat, Berla- re en Tisselt, alles samen zo'n 67 gemeenten, daar waar een andere school gemiddeld zo'n 20 gemeenten skoort. Dat hangt ook'samen met de ruim- tebehoevende aard van dit on derwijs en derhalve de grotere spreiding van de (in Vlaande ren 22, waarvan het merendeel in West-Vlaanderen) land- en tuinbouwscholen Maar goed; op zaterdag 4 en zondag 5 mei kan je er een kijkje gaan nemen, rondneu zen in de klaslokalen, de prak- tijkloodsen, de tuinbouwser- res, langs de verschillende de monstratiestanden die je wat meer leren over allerlei tech nieken op land- en tuinbouw gebied. Vrijdagnamiddag 3 nei a.s. wordt het centrum offi cieel geopend. Moeilijke start Het is de ekonomie zelf die, indirekt, de noodzaak van land- en tuinbouwonderwijs heeft bepleit. Konkurrentie van landen als de V.S. en Ar gentinië, de aangroei van de bevolking en de inschakeling van nieuwe technieken noop ten de voer van vóór de eerste wereldoorlog ertoe, zich ver der in zijn beroep te bekwa men. De Boerengilde van Sint- Niklaas deelde die bezorgd heid om de boerenstand in het algemeen, met al zijn aanver wante diensten en beroepen en de zorg voor de kinderen van de boeren in het bijzonder. Hoe moest het verder? Het patrarchale gezinsmodel kon de uitdaging van de nieu we tijd niet langer aan. Ook de overheid zag dat in, maar ter plekke kwam het eerste initia tief van voormelde gilde. Zij richtte bij de Broeders Hiëro nymieten kort na W.I. I de eerste kursussen landbouw en veeteelt in. In afwachting van een officiële bekrachtiging be gon broeder Aloïs met een landbouwschool: een opleiding van drie jaar op middelbaar niveau. Hij had het moeilijk om zijn school doorheen de voor de boeren harde jaren dertig te loodsen. Tijdens en kort na de tweede wereldoor log ging het weer even beter met de boeren en dus met de school. Toch waren de moei lijkheden niet uit de lucht en het klimaat was niet rijp om een aantal hervormingen en nieuwe initiatieven zoals een tuinbouwafdeling door te drukken. Opvolger-direkteur broeder Filippus Fias lukte dit wel. Hij richtte een tuinbouwafdeling op en daarna nog een bedrijfs- leidersschool die hij later om vormde tot twee hoger sekun- daire afdelingen. Hij mikte ook op een stedelijk publiek, gaf de opleiding een volwaar diger, algemeen vormend ka rakter, organizeerde een proefveldwerking in Baens- land, toen een grote lap akker en weiland, en nam bekwame teeltleiders in dienst. Maar ook hem ging het niet voor de wind. Het psychiatrisch zie kenhuis (ook van de broeders) breidde uit en drukte de boer derij naast de school weg, Baensland werd door de stad onteigend voor de verdere aanleg van het kerkhof en een nieuwe wijk. De Witte Hoeve op de Valk en het terrein voor tuinbouw even verderop in de Langhalsbeekstraat boden de school toch niet de kansen die ze behoefde. Broeder Filippus droomde van een betere oplei ding, meer ruimte, meer mo gelijkheden. Hij spiegelde zich een groot land- en tuinbouw centrum voor met terreinen voor proefveldwerking, kas ten, tuinen en een onderdak meteen voor een onderzoeks- en voorlichtingscentrum dat zich op Europees niveau zou laten gelden. En nog vóór in 1968 een stuk grond van 17 ha tysseb RW 14. RW 60 en de Weverstraat een algemene wettelijke bestemming toege wezen kreeg, begonnen ook andere instanties licht te zien in het plan: het stadsbestuur, de Boerenbond, de veiling Produco. Als puntje bij paaltje kwam echter, bleken de broe ders nog de enige financiers van het projekt te zijn. De aankoop van alvast 11,63 ha was een harde noot de grond ging van de hand tegen de hoogste landbouwgrond- prijzen maar de weten schap dat het scholenbond- fonds voor het sekundair on derwijs zou worden vrijge maakt, maakte de 15 miljoen een verantwoorde uitgaaf. In 1981 ontving de kongregatie een bouwvergunning. Op 1 ju ni 1983 werd de eerste steen gelegd, vijftien maand later werd het nieuwe 'Land- en tuinbouwcentrum Waasland' in gebruik genomen. Leraar Miel Aerssens formuleert het zo: «Het verhuizen gebeurde met gemengde gevoelens: enerzijds was er een dankbaar heimwee naar de broeder school in de Nieuwstraatdaar is alles begonnen, heel klein, maar langzaam uit de muren gegroeid; anderzijds de vreug de van het vernieuwde ebthou- ziasme, van het nabije natuur, de zelfstandigheid» De kracht van de van een direkte osmoze met het hedendaagse land- en tuinbouwbedrijf en de aanver wante industrieën Het was no dig de onderwijsdoelstellingen en meteen de opleidingen te verruimen. De verschillende stadia in het vormingsproces zijn, zo vertelt direkteur los De Meyer, een brede algemene vorming, een stevige basisvor ming inzake land- en tuinbouw, een specifieke voor bereiding op het beroep en een regelmatige bijscholing. Er zijn afdelingen bijgekomen nog. Het biotechnisch instituut telt er nu twee in de lagere (technisch tuinbouw en tech nisch landbouw) en vijf in de hogere cyklus (technisch land en tuinbouw, biotechniek en beroeps land- en tuinbouw. Alle afdelingen samen zijn goed voor nu 370 leerlingen. In '74-75 waren er dat nog maar 181. Het aantal personeelsle den verdubbelde de laatste vijf jaar. Terwijl de school vorig jaar in de Kroonmolenstraat zo goed als uit haar voegen barstte, beschikt zij nu over voldoende ruimte voor een verdere groei. Tijdens het opendeurweekend van 4 en 5 mei a.s. kan je je daarvan vergewissen. Het hoofdge bouw bestaat uit 27 vaklokalen (labo's e.a.), een administra tieve vleugel, een turnzaal en een polyvalente refter De praktij kloodsen bieden plaats aan lokalen voor houtbewer king, elektriciteit, lassen, mo- torenleer, metselen, machine- werk en een bergruimte voor klein alaam en machines. De motivering: een landbouwer, een tuinder moet veel stielen kennen. De tuinder komt aan zijn trekken in de volledig komputergestuurde kast van 1100 vierkante meter glas, een andere serre van 400 vierkante meter «koud glas», 1 ha boom gaard, 1 ha openlucht groen ten, een perceel sierboomteelt, de landbouwer op de 5 ha proefvelden voor landbouw- teelten. Met minder doe je 't niet, aldus de direkteur. Zonder de hulp van de kongre gatie en haar inrichtende macht, zonder de vastberaden heid en het baanbrekende werk van broeder Filippus, de inzet van de kollega's en de vlotte samenwerking met de onderwijsminister, de aanne- Het land- en tuinbouwcentrum Waasland in Sint-Niklaas: trefpunt voor de agrarische sektor. mei komt minister Coens naar de officiële ingebruikname, (foto carine) mer en het architektenbureau was dit, zo zegt hij, niet moge lijk geweest. Naschools Hoe moet het verder? Dat vroeg de boerengilde van Sint- Niklaas zich zoveel jaren gele den al af. Het antwoord is momenteel allerminst zorg wekkend. Het kèn verder. De helft van de afgestudeerden studeert verder, vooral in het hoger agrarisch onderwijs van het korte type. Het gaat om richting als regentaat land- en tuinbouwkunde, industrieel in genieur, tuinarchitektuur, mi lieubeheer.... De overige helft neemt thuis een deel van de taken op zich of belandt als technikus in de agrarische sektor. Het biotechnisch instituut wacht bovendien op het ratio- nalizatie- en programmatiebe- sluit voor het sekundair onder wijs om een opleiding hoger agrarisch onderwijs van het korte type, een graduaat (Al) op te kunnen richten. De aan vraag bij de bevoegde minister heeft men gestaafd met de no dige argumenten. Ten eerste mist de sektor praktisch ge richte specialisten, ten tweede bied Sint-Niklaas, een onder- wijsstad bij uitstek, nog wel méér onderwijsvormen van het korte type aan en bovendien is het centrum zowel in het Waasland als voor Vlaanderen centraal gelegen en goed be reikbaar, evenals trouwens het nabijgelegen Centrum voor Middenstandsopleiding. Een belangrijke malaise waaraan de afgestudeerden van de school zich weten te onttrek ken, is de werkloosheid: de vraag naar afgestudeerden bin nen het technisch land- en tuinbouwonderwijs is groter dan het aanbod, een vrijwel unieke situatie. Ook aan de nazorg wordt veel aandacht besteed. Dit school jaar werden 17 kursussen van in totaal meer dan vijfhonderd lesuren gegeven en dat aan 2290 landbouwers en tuinders. Kursussen zijn dat dan voor varkens-, rundvee- en mest- veehouders, fruitkwekers, een kursus lassen, onderhoud trak- toren, klauwverzorging, afstel len van ploegen. Voor volgend jaar komen daar nog de paket- ten veevoeding, kunstmatige Open deurweekend De officiële opening va Land- en tuinbouwce Waasland begint op vrij mei a.s. om 16.45 uur m verwelkoming van de ge den. Daarna, om 17 uui gen een akademische zitt een rondleiding. De wordt afgerond met tie. Zaterdag 4 mei kan school bezoeken van 14 uur en zondag van 10 1 et 1 Lol uur. Er is he^wat te zien Het de bodega kan je daarovi Stel wat nakaarten Het beheer van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappy heeft zich dezer dagen gebogen over het probleem van de slibverwerking van de zuiveringsinstallatie van St.-Nik- laas. Volgens député De Cuyper - beheerder van de V.W.Z. - heeft voornoemde maatschappij zich principieel akkoord verklaard met de uitvoering van sliglagunes ter vervanging van debestaande slibdroogbedden in St-Nik- laas. Het nodige krediet werd voorzien op het vastleg gingsprogramma van 1986. Ook werd, volgens député De Cuyper, beslist dat de V.W.Z. in de plaats zou treden van het stadsbestuur voor wat betreft de ereloonovereenkomst in verband met de uitbreidingswerken aan de installatie van Sint-Niklaas. De zuiveringsinstallatie te St.- bruikt. Niklaas is sinds 1964 in bedrijf De installatie is toegerust voor Het uitgegist slib wordt op slib- 80.000 I.E. Dit is ontoereikend droogbedden gebracht waarna en de stad Sint-Niklaas heeft het afgevoerd wordt hetzij een ontwerp laten opmaken naar een stort hetzij voor een voor uitbreiding van de instal- groenbestemming wordt ge- latie van 80.000 I.E. tot 120.000 I.E. Dit ontwerpdos- sier werd aan de V.W.Z. toe gestuurd ter beschikking. De verwerking van het slib op de slibdroogvelden stelt vooral in de winter en bij lange regen- periodes problemen. Door de overbelasting van de installatie en de beperktheid van de op pervlakte van de slibdroogvel den, ontstaat vooral in de win termaanden het probleem voor de afvoer van het slib en bijge volg de toevoer van vers slib bij gebrek aan lege slibdroog velden. De afvoer van slib naar de stortplaatsen heeft in 1984 to taal 457.755 fr. geskost. Voorgesteld wordt, dit pro bleem op te lossen door het bouwen van sliblagunes op de plaats van de droogbedden. Deze oplossing voor de ver werking van het slib staat de voorziene uitbreiding van de Z.I. niet in de weg. In Nederland heeft men op vele plaatsen de slibdroogbed den omgevormd tot sliblagu nes Het arbeidsintensieve rui men, de problemen van dro ging in de winter en de hoge exploitatiekosten waren de di rekte aanleiding ervan. Ook de te geringe oppervlakte van de slibdroogbedden en uitbrei ding van de waterzuiveringsin stallaties lagen mede aan de basis om tot de bouw van slib lagunes over te gaan in sommi ge installaties De opbouw ervan komt glo baal overeen met deze van slibdroogbedden. De wanden bestaan echter uit aarden wal- De kracht van de aanpassing, of om het wat klicbéërig te zeggen: flexibiliteit, daar moet het land- en tuinbouwonder wijs het de jongste jaren meer en meer van hebben. En dus Zondag 28 april vindt in het Antwerpse Sportpaleis van 14.30 u. het 48ste Vlaams Nationaal Zangfeest plaats. Zoals elk jaar organiseren de Wase Jonge Leeuwen een fietstocht naar het zangfeest, waarop alle sportieve sympa thisanten en vrienden van het zangfeestgebeuren zijn uitgenodigd. De WJL-fietsers verzamelen op volgende plaatsen langs heen de Rijksweg 14 Gent-Antwerpen: in Lokeren om 10 uur aan de verkeerslichten voor café Francorchamps, in Belsele om 10.30 uur aan de verkeerslichten van de Populierenwijk, in Sint-Niklaas om 11 uur aan het stede lijk zwembad en te Beveren om 11.20 uur op de Markt. Bij aankomst te Antwerpen kunnen zelf meegebrachte boter hammen verorberd worden. Gelieve vooraf te verwittigen en kaarten te bestellen op het algemeen WJL-sekretariaat, p.a. Kris Verguit, Isen- grimlaan 13 te 9180 Belsele (tel. 03/772.38.38). Ook individuele reizigers (met auto of openbaar vervoer) kunnen hier terecht voor toegangskaarten. Wat de Wase inbreng in het zangfeest zelf betreft kunnen we melden dat de prezentatic in handen is van aktrice Mieke Bouve, afkomstig uit Sint-Niklaas. Het Land van Waas wordt vaak aangeduid als 't soete lam. Dat weet je uit de verhaaltjes, uit de Reinaertlegcnde ook. Tuin van Vlaanderen, suikerzoete streek ook met de suikerfabrieken die zowel in 't westen (Moerbeke) als in 't oosten (Kallo) van de regio in de tweede helft van de negentiende eeuw gestalte kregen (Kallo ging teloor, Moerbeke won aan impakt). In de zoete Wase streek bevindt zich een land- en tuinbouwcentrum met allure, aan de Hoge Kouter-Weverstraat in Sint-Niklaas, en minister Coens heeft beloofd, op 3 mei a.s. de plechtige openstelling van dat instituut te zullen vereren met z'n aanwezigheid. Van Coens naar Akkermans is maar een stapje, en we benutten die om de link te leggen, het kontrast aan te duiden tussen zoet en zout. Want het Land van Waas is ook een zout land. Vandaag vrijdag 19 april is minister Akkermans in Doel te gast bij het Polderbestuur van het Land van Waas en hij zal er de inhuldiging van de Zoutkeetwatergang bijwonen. Zout is een Waas produkt, het werd net als turf eeuwenlang gewonnen in de polder, in de kreken. Zoutziederijen bepaalden lange tijd het 'industriële landschap' in Waas, zout was een belangrijk exportprodukt. Zoet en zout, in 't Land van Waas kan je alle kanten uit. En dan hebben we 't nog niet over de gastronomische geneugten gehad.. W.V. Zaterdag 20 april wordt in kasteel Cortewalle te Beveren het gouwbestuur van de Vlaamse Oudstrijders (Vos) ontvangen, om 14 u. Nadien wordt hulde gebracht aan het monument der gesneuvelden. De Vossen organizeren hun provinciaal kongres in Beve ren. De kongreszitting, met optreden van zangkoor Nele, met voordracht ook door Roosmarijn Mortelmans, wordt gehouden in de lokalen van het Jeugdheem aan de Oude Zandstraat. Bij deze gelegenheid wordt ook de tiende verjaardag van de heroprichting van de afdeling Vos-Land van Beveren in herinnering gebracht. (wvdv) Dat ook de Kamer voor Handel en Nijverheid van het Waasland hand in hand gaat met «Sint-Niklaas hand in hand», moge blyken uit het initiatief dat zy hebben genomen tot het organiseren van een causcrielunch met als eregast de voorzitter van de Vlaamse deelregering «Minis ter Gaston Geens». len en de bodem bestaat uit draineringszand en is voorzien van bodemdrainage. De slibinlaat is centraal en het slibwater wordt afgelaten via de in hoogte verstelbare de- canteeraflaten. Bij het ontwerpen van lagunes wordt uitgegaan van een belas ting van 1-2 m3/m2 jaar en wordt gerekend op een ver blijftijd van het slib van mini mum 3 tot 5 jaar. Uit praktijkervaring blijft de geuremissie binnen de perken. De waterzuiveringsinstallatie in Dendermonde bijvoorbeeld is uitgerust met sliblagunes voorzien op een bruto opper vlakte van 3,5 ha. De oppervlakte aan slibdroog bedden in de installatie in Sint- Niklaas is ongeveer 1 ha. Re kening houdend met de uit breidingswerken ervan zou een oppervlakte van ongeveer 600m2 worden ingenomen voor een nieuw bedrijfsgebouw. De beschikbare oppervlakte dei kor ra voor de te bouwen slibli zou dan ongeveer 900 i dragen. J, De opvatting is als volgt het uitgegist slib won e 5 gevoerd in slibpuiten. ,jjn; vanuit de slibputten Kje] het slib in sliblagune ten bracht. Deze sliblagune voorzien van een drainbed. De kostprijs voor de ui,^ ing van deze werken leCi afbraak van de slibdrot a den bedraagt samen twe j 0( joen frank (excl. BTW). Mn De omvorming van d< ,jjn. droogbedden naar slibl; betekent een belangrijl ert sparing in de exploitatie ,f r en biedt een oplossing v ^3, tekort aan slibdroogbedc or De exploitatie van de sli etr( nes is te begroten op 1 fr. per jaar tegenover m teel 457.755 fr. De ger investering van 1.200. wordt bijgevolg afgesc binnen de 5 jaar. De Kamer voor Handel en Nij verheid van het Waasland on der de dynamische leiding van direkteur de heer Raoul Syts, kan tot de meest aktieve van ons land worden gerekend. Niet alleen de leden zijn met deze dynamische aanpak ge diend, ook het socio-kulturele leven van het Waasland vindt in de Kamer voor Handel en Nijverheid dikwijls een hoog gewaardeerde partner. Vorig jaar kon de aktie 'Sint-Niklaas helpt Saint-Nicolas' rekenen op een niet geringe steun ten gevolge van een lunch waarop niemand minder dan eerste minister Marlens als eregast fungeerde. 'Sint-Niklaas Hand in Hand' kan opnieuw en dit voor de tweede maal, rekenen op de steun van de handelskamer. Op 25 april organiseert zij in Hotel Serwir een causerie- lunch met gastspreker minister Gaston Geens, voorzitter van de Vlaamse Deelregering die een toelichting zal geven over 'Filozofie en resultaten van Flanders' Technology Interna tional '85. een onderwerp dat menig bedrijfsleider zal inte- Niklaas, telefoon 776.34.64 Deelname in de kosten 1950 fr. per persoon met inbegrip van aperitief, lunch, alle dran ken, dokumentatie en. een bijdrage ten voordele van 'Sint-Niklaas Hand in Hand' een organisatie van Wase ver enigingen ten voordele van Sociale instellingen. Het hele «Hand in Hand; gebeuren komt stilaan beweging in Sint-Niklaas. De organisatoren streven c ook naar een zo groot mogelijke impact van hun promol aktics naar het grote publiek toe. Dat het hele «Hand in Hand» opzet een niet ge financieel risiko inhoudt voor de organisatoren, is v eenieder duidelijk. Kosten voor akkomodatic uitrusting), reklame, drukwerken, artiesten, enz... vrij hoopgpophoog op. Om een deel van deze kosten te helpen dekken, lan «Hand in Hand» een stickeraktie. waarvan men h de kopers de stickers duidelijk zichtbaar zullen aanb gen op auto's, winkels, boekentassen, enz. De mooie tweekleurige stickers in hartvorm kosten sle 20 fr. en zijn verkrijgbaar bij de organiserende v gen en de financiële instellingen. In het kader van het Interna tionaal Jaar voor de Jeugd worden in Sinaai heel wat akti- viteitcn gepland. Naast een groots opgezet jongerenweek end in de maand september, waarvoor zal worden samenge werkt met het Medisch Peda gogisch Instituut Emiliani uit Lokeren, worden dit jaar ook een reeks kinder,- en jeugd films vertoond. De Sinaaise jeugdraad wil hiermee het ver dwijnen van JEFI Sinaai, dat tot voor twee jaar regelmatig films voor kinderen projek- teerde, kompenseren. Alle kinderen vanaf 12 jaar worden morgen zaterdag om 14.30 u. dan ook verwacht in Het leidt dan ook geen twijfel dat deze lunch een grote bijval zal kennen. Wie nog wenst in te schrijven kan dat op het sekretariaat van de Kamer voor Handel en Nij verheid, Grote Markt te Sint- het parochiehuis voor de film «Smokey and the Bandit» een tragi komische Amerikaanse gangsterfilm. Het wordt beslist een leuke ontspannende na middag. I.E. Zondag wordt op het Sinaaise gemeentehuis Alfred Onge naert gehuldigd door het stads bestuur van Sint-Niklaas en door de leden van de Sinaaise ornitologische vereniging «De Pestvogel». Aanlei- de derde wereldtitel die Onge- mooiste spreeuwen van de we- naert behaalde op het recente reld zitten dus in het Wijnveld wereldkampioenschap voor te Sinaai. Van onzentwege al- vogelkwekers. Net als in 1981 vast een proficiat aan de kers en 1984 slaagde Alfred, Juul verse wereldkampioen, voor de vrienden, erin om met I.E. ^^^^eeuwen een we- 5 jaar oud, toog L-vorn n d (1), wiel met neon (2) kast dubbel gebruik (ves tn z tiaire (3) bergruimte (4 at 4 drogers (5), kaptafel voor 4 personen (6), me spiegels en verlichting kolom voor 4 personemar (7) met verlichting, 3 wasr' plaatsen (8) met boven aan bergruimte, 3 grotf spiegels als wandversiefan ring, 7 stoelen, grote eta leerkast (9) verdeeld vakken Prijs overeen te komen

De Voorpost | 1985 | | pagina 2