Toch nog duizenden stappers in Nieuwkerken Reinaertmaand september wordt voorbereid met fiets- en looptocht Fouter en paden... stekene toeristisch onder de loep Lokerse KWB-voorzitter genuanceerd over de raketten Kerkfabrieken onder de loep genomen te Waasmunster Playbackshow viel zeer in de smaak Nieuwkerken. Regen en wind konden de echte wandelferventen niet stuiten, (dw) onder waken, niej n niét oven ariteit met] 6 - 19.4.1985 - De Voorpost Uiteindelijk heeft de gemeente Stekene haar eerste 'eigen' toeristische brochure. Hopelijk is deze folder het beschei den begin van de uitbouw van een heuse toeristische dienst. Het was dus een beetje feest in Stekene, want er was een kleine plechtigheid georganiseerd ten gemeentehuize ter gelegenheid van de voorstelling van de eerste «toeristische folder» van de gemeente. Een initiatief van de kulturele id, die ook instond voor de realisatie. In aanwezigheid van heel wat genodigden onder meer VW-voorzitter Staf Van Daele mocht kultuurraad- voorzitter Honoré Van der Ha het officiële gedeelte van de avond inleiden en de toeristische onthaalbrochure voorstellen. Kultuurraad-sekretaris Jackie Thiron overliep hoe en waarom de brochure tot stand kwam. Door nauwe samen werking met Raf De Meester, voor de toerist, de week- eindverblijver en de inwijkeling. Op aanwijzingen van André Van der Veken, sekretaris van de gewestelijke VW. én met nog enkele nuttige wenken vanwege de algemene ledenvergadering van de kultuurraad. Voor het financiële aspekt kon men rekenen op de financiële instellingen. De folder die een bijzonder fraaie voorpagina kreeg van de hand van Ivo De Wulf zal worden verspreid via de technische dienst van het gemeentehuis. «In afwachting dat Stekene over zijn eigen VW-kantoortje kan beschik ken», aldus de spreker. Binnenkort zal aan het gemeen tehuis de gekende witte «I» op groene achtergrond worden aangebracht. De toeristen zullen dan weten waar de nodige informatie over Stekene te bemachtigen. Thiron deed nog een oproep om aktief mee te werken aan de toeristische uitstraling van Stekene Lof voor kultuurraad Burgemeester Boeykens had woorden van dank en felici taties voor de gemeentelijke kulturele raad, in het bijzon der voor de heren Thiron en De Meester. «Vele hebben vóór hen aan de samenstelling van dergelijke brochures gedacht, maar de uitvoering en afwerking bleef in gebre ke...». Hij loofde dan ook de inzet van meerdere personen voor één gemeenschappelijk doel en meende te kunnen vaststellen dat er te Stekene op algemeen kultureel vlak wat gebeurt. Ook was hij verheugd dat de lokale financiële instellingen hadden gesteund. Ook schepen Heyse was vol lof over de kultuurraad. «Het beleid van ons bestuur en de goede samenwerking met de raad voor kuituur en vrijetijdsbesteding hebben een aantal aktiviteiten op niveau helpen ontwikkelen», was z'n over tuiging. Wandelpaden Voorzitter van de kulturele raad H. Van der Ha stelde daarna nog een tweede gemeentelijk initiatief voor, nl. de bewegwijzering en aanduiding van het begin (met zeshoe kige platen) van de wandelpaden. Hij overliep de geschiedenis van het tot stand komen van deze wandelpaden en noemde de pioniers daarvan: de heren Geirnaert, Van Campenhout, Vaerewijck, De Wit te, Van der Ha, Deelen, de pastoor van Klein-Sinaai... Jaren later werden de brochuurtjes van deze wandelpaden gelanceerd via de gewestelijke WV. De eerste kwam klaar in oktober '81, de volgende in mei '82 enz. Nu reeds zijn sommige brochures aan een herdruk toe! Dank ging naar de mensen die meerdere uren opofferden om de paaltjes te plaatsen langs de wandelpaden Paaltjes die door «onverlaten» werden uitgetrokken. Voor de toekomst wordt zelfs gedacht aan uitbreiding. Een route in Kemzeke, een «centrumroute» (iets wat wij reeds jaren geleden als een leemte beschouwden!) en misschien wel een fietsroute... Binnenkort worden zeshoekige platen aangebracht en kunnen de wandelaars de bruine paaltjes volgen. Zes of negen? Verwarrend is misschien wel dat ook de gewestelijke VW (Vereniging ter bevordering van het Toerisme in het Land van Waas) enkele wandelpaden in Stekene in brochu revorm uitgaf. Zo onder meer het Bosdorp- en het Hellepad. Via de kultuurraad kwamen dan de Huickerou- te (of is het de Huikroute, zoals op het bord zal prijken?), de Vaartroute, de Stropersroute, de Abelenroute, de Speelhofroute, de Hellestraatroute en de gewestewande- ling tot stand. Zo krijgt men de indruk dat er liefst negen wandelroutes in Stekene zijn aangelegd en uitstippeld. Dit terwijl er «slechts» zes bewegwijzerd zijn en voorzien zullen worden van een zeshoekig begingbord. Het wordt tijd dat er dus klaarheid komt in de brochures, want ook brochures met dezelfde inhoud, dezelfde wandelroutes vertonen soms een verschillende foto op de voorpagina. Gremar Nieuwkerken. Overvloedige waterval op het parcours van de wandeltochten. Stekene toeristisch. Burgemeester Boeykens, schepen üe Saegher, vw-voorzit- ter Van Daele en kuituur raadvoorzitter Van der Ha luisteren naar de woorden van sekretaris Thiron van de kulturele raad, bij de voorstelling van de brochu re. (gremar) Sint-Niklaas De eerste Wase Reynaertloop is al achter de rug - die werd gelopen op zondag 7 april jl. de «eerste klassieke Reynaertfietstocht» is voor zondag 5 mei a.s. Met beide aktiviteiten hebben de Sint-Niklase sportraad, de dienst voor toerisme en de gewestelijke VVV de bedoeling de maand september van dit jaar, die een grote Reynaert- maand moet worden, voor te bereiden. Den feilen met den baarde maakte zjjn opwachting in dat soete Land van Waas, al was het alleen maar omdat zijn nieuwe samen stellingen: Reynaert-dit, Reynaert-dat, en Reynaert-wat- al-niet. Misschien ontwikkelen w(j hier ter plekke tegen september, in navolging van de smurfen, een Reynaert- spraak en hebben wy het over b.v. een Reynaertknappe voorstelling. Wie weet: een stukje Orwell in vossepak... Reynaertloop Marie Colls, Alida Van De Rekening houdend met het Velde en Rosa Verreyt. Van weer, dat bepaald guur te noe- de deelnemende scholen men was, het feit dat die dag scoorden de Bisschoppelijke Pasen werd gevierd en de Ron- Normaalschool en de Rijksba- de van Vlaanderen werd verre- sisschool Zuid uit Sint-Niklaas den, is de eerste Reynaertloop het best. een sukses geweest, vindt Volgend jaar, zo kondigt de sportschepen Lieven Lenaerts. sportschepen nu al aan, wordt 350 sporters uit de verste hoe- het initiatief hernomen, alweer ken van Vlaanderen namen wellicht op de eerste zondag deel aan de halve marathon die van april, over een afstand van twintig kilometer op het grondgebied Reynaertfietstocht van Sint-Niklaas was uitgestip- Stadsbestuur, VW en peld. Bij de seniors heren gin- sportraad zijn voor de organi- gen brons, zilver en goud - in satie van een eerste Reynaert- dit geval een Reynaertschaal fietstocht te rade gegaan bij of een «Waas aandenken» - het komité van wielertoeristen naar Ronny Agthen, J. De dat trouwens een onderdeel is Maeseneer en J.M. Lelon. Re- van laatstgenoemde raad. De né De Boom haalde als eerste datum: zondag 5 mei a.s. Om inwoner van Sint-Niklaas de een massale start te vermijden, streep. Bij de seniors dames hebben alle deelnemers de ge- (wat een aanduiding!) waren legenheid vanop de Grote de snelsten: A. Desroumoux, Markt te vertrekken tussen 9 C. Van Hove en Hilde Van en 14 u. Kamp. Op de vijfde plaats ein- Er is keuze tussen een omloop digde Liliane Cole uit Sint- van 95 km. en één van 45 km. Niklaas. Telkens drie namen Het parcours wordt bewegwij- nog voor respectievelijk de ve- zerd met gekleurde pijlen. De teranen heren en de veteranen grote omloop, wellicht een ge- van het Waasland aan, ver trekt in Sint-Niklaas en leidt via Belsele en Sinaai, Waas munster. Lokeren met Dak- nam, Stekene met Klein-Si- naai, Sint-Gillis met De Klinge en Meerdonk, over Beveren met Vrasene ei\ Haasdonk, Kruibeke met Bazel en Rupel- monde en Temse mei Steen- dorp terug naar Sint-Niklaas Wie nog geen zeemvel in de broek heeft zitten, opteert waarschijnlijk voor de be scheidener omloop die tussen Sint-Niklaas en Sint-Niklaas Belsele. Sinaai. Stekene, Klein-Sinaai, Kemzeke, en de Sinte Gillis en Pauwels aan doet. Kontroleposten te Sint- Niklaas (inkomhal van stad huis), Stekene (Hellestraat), en Rupelmonde (Markt) laven de dorstigen en voeden de hongerigen. Voor inschrijving kan je die dag tussen 9 en 14 u. terecht in de hal van het stad huis (aldaar waar Mercator het rechterbeen enigszins noncha lant vooruitschuift). Het kost je vijftig frank en daarvoor krijg je een kontrolekaart ter afstempeling op de drie posten en een aandenken. Wie dat wenst, kan zich omkleden in het Sint-Jozef-Klein-Semina- rie. Kollegestraat 31. Elke deelnemer is verzekerd en het Rode Kruis is paraat om in geval zich een ongevalletje voordoet, in te grijpen. O ja, je ontvangt ook nog een brochure met daarin de route en informatie over de beziens waardigheden van onderweg. En: «men zal verrast zijn over hoeveel onvermoede schoon heid ontdekt of herontdekt kan worden». Ik besluit met de nieuwe stedelijke leus: «Volg met wind in de wielen Rey- JééMi Voorzitter Yves Cools van KWB-Sint-Laurentius in Lokeren heeft in het aprilnunimci het tijdschrift van zijn vereniging een niet onbelangrijk standpunt ingenomen in verb; met de kernwapenproblematiek. Cools stipt aan dat hij, samen met andere leden van de Lokerse KWB-afdcling, KWB-vlag is gaan betogen tijdens de éérste antirakettenmanifestatic in Brussel (met spandoek tegen de reeds geplaatste Russische SS-20 raketten). Gaandeweg echter, zo hij, verzwond elke hoop 'op een verstandige en eerlijke ontwapening'. En daarom Cools, 'ben ik niet mee opgestapt in de recente demonstratie tegen de raketten. Ik niet in een éénzijdige ontwapening'. De KWB-voorzitter voert verder aan dat Van de zijnen vandaag bezig Jijken te zijn, om elektorale redenen, een bochtenspel voeren. In Frankrijk en Duitsland mogen de socialisten wél voor de plaatsing raketten zijn, in België niét. Volgens Yves Cools is het probleem van vrede' en veiligheid 'te groot en te erop koorddanserij te beoefenen'. Miet Smet: regering steunen Dat standpunt, deze nuancering van de voorzitter van KWB-Sint-Laurentius, ligt in van de stellingname dienaangaande van volksvertegenwoordiger Miet Smet. Zij samen met andere CVP-parlementsleden van ACW-strekking haar stemhouding vcerd, aangevoerd waarom ze de regering blijft steunen. Citaat uit de verantwoording, die mee door Miet Smet is gesigneerd: «Tot onze ontgoocheling moeten we vaststellen dat de Sovjetunie niet in staat blijkt, om enkele toenadering te doen en enkel oog heeft voor het eigen objektief dat zij bereiken». De ACW-ers, zo wordt gesteld, «blijven ijveren voor voorwaarde evenwel dat de veiligheid van de burgers, waarover wij moeten het gedrang komt». De Sovjetunie kwam volgens de ACW-parlementairen niét brug en daarom blijven de CVP-politici van ACW-strekking de solidariteit Navopartners (in 1979 werd het Navo-dubbelbesluit goedgekeurd) trouw en steunen regering inzake de raketten- en veiligheidspolitiek. De Volksunie heeft in de Waasmunsterse gemeenteraad al verscheidene keren haar be klag gemaakt over de te grote geldstroom die naar de kerkfa brieken vloeit. Raadslid Ver- durmen had het hierbij over de bijwedden voor de pastoors. Hij vroeg voor wat dit dient en wou' tevens weten waarom dit niet het geval was voor de wijk Ruiter. Raadslid Van Mele zou de rekening goedkeuren omdat er blijkbaar een goed beheer is bij de kerkfabrieken. Toch wou laatstgenoemde meer uitleg betreffende de kerkfabriek van het centrum, dat aan de gemeente reeds heel wat heeft gekost en nu 470.000 fr. heeft ontvangen en ondertussen terug in obligaties mej. Maes financiën wees er op dat de kerkfabriek deze som moet herplaatsen en zodus het geld niet mag gebrui ken. Van Mele had het verder nog over de zeven verzeke ringspolissen en over de kosten van het onderhoud van het uurwerk. Het is dan ook maar redelijk dat een volledige ver antwoording van de kerkfa brieken mag verwacht worden wat inkomsten en uitgaven be treft, aldus Van Mele. De re kening van de kerkfabriek Ruiter gaf een positief saldo van 889.000 fr. Waarop raads lid Vcrdurmen liet opmerken dat deze nooit een toelage vraagt. Voor de rekening van de kerkfabriek onthield raads- JiUUÉuitiliU hij serieuze twijfels trent de naar i cijfers. De aankoop brandkast voor de telijke administratie fr. een compresso: op 35.000 fr. en een wagen van ongeveer dienende voor de werd door de raad keurd. Voor de een cirkelmaaier 200.000 fr had heel wat bezwaar en aankoop niet noodzaki iR(j geheime zitting werd slag aanvaard van Leon De Maerc. de Moortel werd grafmaker. Vorige weekend stond het wandelen in het Waasland weer bijzonder centraal. Meer bepaald in Nieuwkerken waar voor de dertiende maal de Internationale klompentochten werden georganiseerd. Ook de Hoevetochten worden daaraan al meerdere jaren gekoppeld. Telkens is het een feestelyke gebeurtenis trouwens, waarvan het sukses steeds een stygende lijn vertoonde. Tijdens deze twee daagse by na tienduizend wandelaars in 1984, en de nevenaktiviteiten haalden toen ook een hoge skore. Alles zins bemoedigend voor de dynamische groep der organisa toren die by al de vorige uitgaven by na steeds de zegen van de weermaker meekregen. Op de drempel van de dertiende Internationale Klompentochten werd dat echter helemaal anders. Door de minder gunstige weersomstandigheden werden in Nieuwkerken bijna alle ne venaktiviteiten afgelast. Voor de traditionele schilder- en te kenwedstrijd in de Meesterstraat bleven op vrij dagavond de kwasten en alle anderë attributen ongebruikt. Alleen de playbackshow in de grote tent haalde een bijzon der goede kwotering. Een 27- tal deelnemers tussen de zes en vijftien jaar werden er aange moedigd door ruim duizend Nieuwkerken. Ruim 1.600 deelnemers aan de Hoevetochten, en zulks ondanks het barre weer. (dw) enthousiaste toeschouwers. Voor de jury werd de beoorde ling beslist geen gemakkelijke taak en uiteindelijk won de 12- jarige Isabelle Kint uit Loke ren met een populair num mertje van Michael Jackson. Tweede werd het 15-jarige duo Carla Dullaert en Annie Peers man uit het Nieuwkerkse Wal- lenhof met de vertolking van «Everything she wants» van de groep Wham. De Material Girls, of Caroline Felix en haar vriendinnen uit Nieuwkerken, werden derde. De vroege wandelaars bij de Hoevetochten op zaterdag kre gen nog enkele uurtjes het ge zelschap van een schuchter zonnetje. Dat moest echter wijken voor de onophoudelij ke regenbuien die al voor de middag toesloegen. Toen ont waarden we meerdere ver kleumde wandelaars langs de Wase wegen en op de kontro leposten was van de traditione le wandeldrukte weinig te mer ken. Een troosteloze sfeer ook op het Breughelhof waar de wandelaars van alle afstanden hun laatste stempel haalden. Het aantal wandelaars was ook duidelijk geringer hoewel het internationale cachet behou den bleef. Nederlanders, Duit sers en Manuela en Jozef Brif- fa uit Malta waren er wéér. Voor de achtste Hoevetochten werd tenslotte nog het aantal van 1161 wandelaars bereikt. Het waren er 480 voor de 25 km, met als oudste deelnemer de 79-jarige W Ter Wolbeek uit Nederland. De 9-jarige Ka- rel Van Landeghem uit Krui beke was hierbij de jongste. Voor de 14 km, met 882 wan delaars, werd de 75-jarige Her- bert Weiss uit het Duitse Lan- genlonsheim de ouderdomsde ken en de jongste werd de 4- jarige Lien De Pau uit Moer- beke-Waas. De 8 km verza melde dan 299 moedigen met de Duitse Hath. Schmitt als de oudste en de 3-jarige Wesley Van Broeck uit Hamme als jongste Voor de dertiende Internatio nale Klompentochten op zon dag hebben zich 1750 wande laars aangeboden. Samen met hetzelfde grillige lenteweer. En daardoor konden de attrak- ties, met de warme luchtbal lons en de parachutisten, ook vergeten worden. Alleen de échte wandelaars trotseerden toen de aprilse grillen, met de volgende aantallen: voor de 50 km 159, de 30 km. 306, de 20 km. 421, de 10 km. 592 en de 5 km. haalden 272 wandelaars. De oudsten van elke kategorie op een rijtje: Frans Nobus (67 jFons Vercauteren (64 j.). Ward Van der Aa (75 j.), Jean Devester (73 j.) en de 66-jarige Piet Taelman uit Nederland. Bij dezelfde reeksen waren de jongsten: Gert Floin (14 j.) Wim Van Hoey (9 j.), Joris Moeris (8 j.), Steven Raes (4 j.) en de 3-jarige Ine Bus schots. Dé stunt bij deze Klompen tochten werd echter weer ge bracht door een viertal streek- stappers: Marcel Nys, Francois Vercruyssen, Gabriel Fierens en Irene Morel. Vertrokken op dinsdag 2 april vanuit Col- mar verleden jaar was dat Langenlonsheim in Duitsland werden dagelijks een vijftig tal km. onder de schoenen ge schoven. Zondag 14 april om streeks 13 u. werd Nieuwker ken door het moedige viertal dan bereikt. Alleszins merk waardige prestaties, die overi gens alle 3411 wandelaars bij de Internationale Klompen tochten in Nieuwkerken, le verden... Roger Van Laere Nieuwkerken. De start van de 30 km-Klompentochten. (dw)

De Voorpost | 1985 | | pagina 6