"3e grote en de kleine k 'indelij k Barber Bunker... ter De Troyer Sint-Niklase vzw Muziak Kunst in de Stad achterna Provinciaal muziektornooi te Aalst «Bach-orgel» de abdij te Affligem TÏde jubileum-happening van honky tonk Dendermondse Muziekschool bracht prima lerarenkoncert Jeugd en muziekorkest van Antwerpen te gast in Aalst LISETTE HEEFFER De Voorpost - 3.5.1985 - 19 Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 <e». Weekdagen van 9 tot 19 u. Zondagen van 15 u. tot 19 u. opleiding zij: poneert. Met Lonteerd Na coord Er is enige beweging in de Wase hoofdstad inzake het promoveren van artistieke evene menten. Parallel met de vzw Stichting Kunst in de Stad, de instantie die zich tot doel stelt het stadsbeeld te verfraaien met beeldhouw werken en in ruil voor lidmaatschapsbijdra gen en/of mecenaatsgelden jaarlijks prenten van niveau ter beschikking stelt, werd on langs de vzw Muziak geboren. De doopplechtigheid, de ei- ren vereniging van de genlijke oprichting, moet school, in eerste instantie) nog plaatsvinden. Op 21 meer en beter te promove- mei gebeurt dat. De bedoe- ren. Ook de koncerten die ling ligt voor, de koncerten in het kader van het Festi- die worden ingericht door val van Vlaanderen worden de Sint-Niklase muziekaka- georganizeerd in Sint-Ni- demie (de LVMS, de lera- klaas wil- men intenser doen bijwonen. Zo exakt werden de doelstellingen echter nog niét omschre ven; zij die de zaken in een ruimer perspektief bekij ken vinden dat het héle mu ziekleven (ook de jazz dus) zou moeten overkoepeld, bevorderd worden door of via de nieuwe vzw. De vzw Muziak, waarvoor overigens al centen werden bijeengebracht (naar ver luidt vijfentwintigduizend frank) kwam tot stand na een bijeenkomst van meer dan honderd Sint-Niklaze- naren die bij het kulturele leven in het algemeen en de muziek in het bijzonder be trokken zijn. Exakt twintig fer De Troyer gaf een improvisatiekoncert op hel Bach-orgel van de abdij van In de reeks sessies van het muziektornooi georganiseerd door de Diénst Kuituur van de provincie Oost-Vlaanderen komt a.s. zaterdag 4 mei Aalst aan de beurt. ie Troyer, organist van de St.-Janskerk te Aalst, gaf een geslaagde uiteenzet- historisch overzicht en demonstratie van het abdij-orgel van Affligem. De was wel onverwacht groot. Het voormalig orgel was tijdens zijn konservato- studie-orgel. Hijzelf gaf op 16-jarige leeftijd hier zijn eerste de sloping van de 19* eeuwse kerk, werd ook dit koncert-orgel Na de bouw van de nieuwe kerk, werd Ghislain Potvlieghe uit Ninove een nieuw orgel te bouwen, aangepast aan de nieuwe ruimte, van wijlen Dom Bernard-Coprayin leven organist van deze abdij was, dat bij van de nieuwe kerk. een orgel zou tot stand komen dat beantwoordt aan het van J.S/Bach Dit instrument is alsdusdanig in deze optiek geconcipieerd, is aldus hier in vervulling gegaan! Het orgel is tot stand gekomen in zijn van het aantal registers, 17 in totaal te verdelen over twee klavieren en pedaal, waarin elk «werk zijn eigen zelfstandigheid manifesteert». Disposi- ïrenbeeld, algemene konceptie van de noord-duitse-barok-periode, wat wij algemene noemer «Bach-orgel» kunnen plaatsen, uiteenzetting mocht het orgel zelf bezocht worden, een enige gelegenheid voor In bevattelijke termen werd het instrument toegelicht en de verscheide- gedemon8treerd xirstelling werd besloten met een improvisatiekoncert in de stijl van J.S. Bach. vc""lr fiktieve thema's kwamen hier aan bod. Dit is geen geschreven muziek. Na het m °1koord van elk stuk, behoren deze werken tot de vergetelheid, en zal nooit een verie maal kunnen vertolkt worden. Tot slot bouwde organist Walter De Troyer een lst °uit tot een 5-stemmige Fuga. Een prestatie die heelwat sukses oogstte, bijna een varm applaus was dan ook terecht verdiend. r.® vVrele groeperingen, die interesse betonen voor een dergelijke orgel-demonstratie, tligem, kunnen zioh in verbinding stellen met Walter De Troyer, tel. 053/21.09.88. aan' Jos Mertens zulk; tord a '"„^ZATERDAG 4 MEI erder In zaal «Kring» in de Dr. De Moorstraat 104 treden er vanaf 14.30 u immers -ach- tereenvolgens op de Jeugd- fanfare uit Sint-Lievens- Houtem, de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia uit Moerzeke-Kastel, de Ko ninklijke Muziekmaat schappij Sint-Cecilia uit Ap- pels-Dendermonde en de Koninklijke Symfonische Kring Door Eendracht Groot uit Aalst. De eerste vereniging treedt op in le divisie, de tweede en de derde in de afdeling uitmuntendheid en de sym fonie meldt zich aan in ere divisie. Primeur Met de deelnafne van een symfonie, een orkest met o.m. snaarinstrumenten, is Aalst op het baanbrekende pad. Tot hiertoe was het tornooi immers alleen voor behouden aan harmonieën en fanfares. Voorzitter Ee- mans dacht echter aan «zijn» symfonie en stelde de vraag waarom ook een symfonie niet zou mogen deelnemen. Dat was niet voorzien in het reglement doch na inzage van vroege re programma's waaruit bleek dat Door Eendracht Gropt inderdaad groot is werd de reglementering aangepast. «Door Een dracht Groot» wordt dan ook de eerste, en hopelijk niet de laatste symfonie die zich voor klassering aan biedt. Opgelegd stuk is «Ballet- flitsen» van de hand van Werner Van Cleemput waarmede reeds de «Prix de la province de Liège» werd behaald. Als uitgekozen keuzestuk speelt de symfo nie Habanera» een piano kompositie in een bewer king voor symfonisch or kest van Roland Caryn. In de jury zetelen deputee A. De Mol, kultureel advi seur Dr. P. Huys en musici Roland Cardon, Lucien De Kimpe, Jacques Maertens, Hervé Moens en Werner Van Cleemput. De toegang is gratis. LH beheerraadsleden werden al naar voren geschoven: direkteur Frans Truyts van de muziekakademieDenise Caspendakis van die onder wijsinstelling, Robert Van den Hende, Lily-Anne Cop- pens, Frans De Coeyere, de heren Suetens en Dooms van Jeugd en Muziek, R. Verlaeckt, mr. Alex Wie- meersch, Bert Peeters, Frans Van Egghen e.a. ho ren bij de stichters. Kui tuurschepen Daan Anthue- nis van Sint-Niklaas kan je de 'geestelijke vader' van de vzw noemen. Oók in de raad van bestuur zetelt Theo Meert, voorzitter van de vzw Kunst in de Stad. De wisselwerking met de 'kunstwerken-vzw' is overi gens frappant, zeker als je konstateert dat Kunst in de Stad-sekretaris Hugo Steenwegen het voorzitter schap van Muziak zal waar nemen. Het voorbeeld van Kunst in de Stad werkte dus inspire rend. Dié stichting stelt het overigens goed, beschikt over fondsen en aarzelt niet, initiatieven te nemen met het oog op 'de artistieke uitstraling'. Interessant is het, aan te stippen dat Kunst in de Stad centen puurt uit (ondermeer) het ééns per jaar organizeren van een (belangwekkend) koncert in de Wase hoofd stad. Als je logisch doorre deneert zou het voor de hand üggen dat Muziak werkmiddelen zou halen uit (ondermeer) het inrich ten van een expositie of het organ izeren van een veiling (een fenomeen dat zeer 'in' is in Sint-Niklaas). Wat er ook van zij, er kan nooit promotie genoèg ge maakt worden voor muzi kaal boeiende of waardevol le manifestaties; al stellen zich toch enkele '.m. het initiatief: men zou muziekinstrumen ten ter beschikking willen stellen van de bevolking en is dat wel haalbaar?; en vooral wordt de vraag ge steld of er zich bijwijlen geen oververzadiging aan muzikale evenementen in precies Sint-Niklaas mani- Hugo Steenwegen wordt voorzitter van de nieuwe vzw Muziak in Sint-Nik laas. Deze pedagoog is ook sekretaris van de vzw Kunst in de Stad. (arch.) festeert. Gesteld kan nog worden dat terwijl Kunst in de Stad geen echte binding heeft met de kunstakade- mie, de vzw Muziak wel vrij nadrukkelijk wortelt in dc muziekakademie. Dat ter vergelijking. Beide onder wijsinstellingen hebben eer héél grote impakt op he Wase kulturele leven, hui reikwijdte situeert ziel zelfs tot buiten de regie Alvast kan worden gezeg dat de vzw Muziak - als de ze stichting tenminste le vensvatbaar blijkt en goe wil funktioneren - de ui straling van b.v. de muziek akademie van Sint-Niklas (tweeduizend leerlingen beslist ten goede kan kc men. En méér mensen ser. sibilizeren voor muziekma nifestaties is op zich beslis een edel, nobel doel. Wouter VLOEBERGH en zijn boezemvriend letter Pat Hal cox zijn Colyer en Sunshine ex-muzikanten van de I Bilk, Ball. Wallis en m zowat de vetera- de oude stijl-jazz in •Brittannië. Barber werd op 17 [1930 te Londen ge be studeerde rechten, dié hij na enkele afbrak om zich volle- dp de (New Orleans) sk toe te leggen. In richtte hij reeds zijn i band op. In die perio- Jeelde hij met Monty r M"hine in de Crane River Band. »art 1953 stichtte Bar- er "ten nieuw orkest met ogtolyer. ei Najwam in 1955 de zan- Ottilie Patterson. Zij :ks d huwde later met Chris. In ieder geval werd Chris Bar ber's Jazz Band - met Otti lie, Monty, Pat en Lonnie tegen het einde van de vijf tiger jaren één van de popu lairste oude-stijlformaties in Europa Velen zullen zich wellicht ook nog de film «Look Back in Anger» herinneren. De achtergrondmuziek werd hierin door de Barber-Band gespeeld. Dan kwam ook nog het sukses van Monty's Bechet-nummer «Petite Fleur». Talrijke grote na men werden door de Bar- ber-band begeleid. Schitterend is de dubbele elpee «Take me back to New Orleans» (met Dr. John, Freddie Kohlman en de New Orleans Brass Band, 1981). De kunst van Barber be staat er ongetwijfeld in om aan een heterogene groep muzikanten een karakte ristieke Barber-sound te geven Terecht stelt John Lewis (eertijds pianist van Mo dem Jazz Quartet) dat Bar ber tijdens de laatste twin tig jaar de catalysator van de jazz in Europa is ge weest. Het spelen met de zelfde muzikanten over een lange periode was voor Bar ber en zijn band een unieke ervaring die tot boeiende, mooie muzikale ontdekkin gen heeft geleid. Bovendien is Barber zelf één van de verfijndste en gevoeligste trombone-solisten van de huidige jazzscène. Direkteur Marcel Defleur van de Dendermondse Ste delijke Muziekakademie was zeer tevreden met de talrijke opkomst van een aandachtig pubhek dat in de feestzaal van het stad huis luisterde naar een uit stekend lerarenkoncert. In zijn welkomstwoord, waar bij hij ook de aanwezige schepen van kuituur en en kele gemeenteraadsleden van harte bedankte voor hun belangstelling, onder streepte hij dat het voor de konoertanten een deugd doende vaststelling is te mogen koncerteren voor een talrijk pubhek. Het is een stimulans. Dat het pro gramma werd opgebouwd rond komponisten die meer speciaal in het jaar van de muziek worden herdacht Scarlatti, Bach en Haydn zal niemand verwonderen. Maar men heeft zich niet tot deze drie groten beperkt, aldus de direkteur, die eraan toevoegde dat de mu ziekakademie van Dender- monde zich via zijn leraren in zijn verscheidenheid wil de voorstellen. En variatie was er. Sylvia Verstraete, die bo.-g stond voor een uistekende en vlot te presentatie van de ver schillende nummers, nam ons dan mee op een reis doorheen het land van mu ziek, zang en voordracht. Begonnen werd met het toc cata van de sonate in D groot voor piano van Dome- nico Scarlatti. En het was inderdaad zoals Dylvia Ver straete het had aangekon digd; Scarlatti is een kla viervirtuoos, biezonder briljant vertolkt door An Kesteleyn. Daarop speelde Philippe Duerinck op gi taar de fuga in a klein van de prelude in D groot van Johan Sebastian Bach. Een meesterwerk. Terwijl het pubhek nog sterk onder de indruk was van de sterke prestatie van Philippe Due rinck, bracht Sylvia Ver straete zelf een drietal voor drachten. Eerst «Je bent laat vandaag» van Seth Gaaikema, daarna «Ver jaardagsvers» van Herman De Coninck en niet van Seth Gaaikema zoals verkeerde lijk op het programma stond en tenslotte «Sprook je» van Jaap Fischer. Het eerste deel van de avond werd besloten met het opus 107, Concertino voor fluit en piano gespeeld door het duo Bemadette Van Kemse- ke, fluit, en Dirk Vermeir, piano. Een inderdaad schit terend einde voor een kon cert, gebracht door twee echte virtuozen. Het tweede deel werd inge zet met drie stukjes voor twee alt-saxofoons. Ze wa ren geschreven door G. Ruggiero en Lieve De Rop en Franky Van Laere zou den zorgen voor een vlekke loze vertolking. Daarna Jeugd en Muziek Aalst nodigde voor het slot van zijn werkjaar het jeugd en muziekorkest van Ant werpen uit. Dat is een symfonieorkest dat in 1983 werd opgericht met de bedoeling jongeren een kans te geven buiten de school te musiceren. Frans Cuypers nam de leiding van het orkest op zich. lndaJ8lse koncertvereniging nodigt uit ome/1inwerking met BRT- hobo, en Jan Vermeulen, bestuur van Oost-Vlaande- 5 va^ganizeert de Zeelse piano zullen er werk vertol- ren, Dienst Kulturele Aan- jIj,,. (jertvereniging op ken van Schumann, Niel- gelegenheden en staat on- )n ijsdag 8 mei om 20 uur sen, Kalhwoda, DutUleux, der de hoge bescherming vai raadszaal van het ge- Westerhnck en Shinohara. van het Ministerie van de 'ihuis van Zele een Het koncert wordt gesubsi- Vlaamse Gemeenschap, Muziek en Lyri sche Kunst. De toegang bedraagt 120 Zele een Het koncert wordt gesubsi- Vlaamse plrt, Paul Dombrecht, dieerd door het Provincie- Dienst le ki Maal de volwassenen, jon- +3 passers beta len 50 ff. UITNODIGING Kunstschilder Dendermonde. Lerarenkoncert. Niet alleen volwassenen waren present, ook de jeugd genoot van de muziek, (foto piet hermans) was het de beurt aan de zang. Jacqueline Van de Vijver bracht werk van Massenet (Stances de Spaho uit Sapho en Massenet) en van Puccini (Mrote di Liu uit Turandot). Ook hier bleek dat de leraren van de muziekakademie hun vak beheersen. Net zoals Dirk Vermeir aan de paino, Ber- nadette Van Kemseke op de fluit en Marleen Berge op cello het pianotrio in F groot van J. Haydn meesterlijk wisten te bren gen. De leraren voordracht werd afgesloten met een concerto voor trompet, van Haydn, waarvan het andan te en allegro werden ge bracht door Henk De Loose op trompet en Frans Dooms aan de piano. De leraren kregen voor hun prestatie van het talrijke publiek een verdiend applaus. In Aalst bracht het orkest een niet alledaags pro gramma. Er was een enkele uitzondering, het ope ningsstuk de ouverture Rienei van Richard Wagner. In het Concerto de Aranjuez van Joaquin Rodrigo trad de 25 jarige Beatrice Van der Linden, gitaar, als so liste op. Het pleit voor diri gent Cuypers dat hij een dergelijk technisch hoog staand werk durft op het programma te brengen. Beatrice Van der Linden toonde haar virutositeit met een serene muzikale vertolking, waarin nog maar eens bewezen werd dat niet alleen de Spanjaar den het monopolie van de gitaarpartituur, hebben. Vervolgens kregen we een Vlaamse kompositie van Luc Van Hove te horen. Het scherzo voor orkest klinkt, modernistisch, maar heeft toch veel gemeen met de klassieke strukturen waar bij men, vooral door nuan ces te leggen een niet altijd egale vertolking weet te brengen. Het jeugdorkest van Antwerpen, want de leeftijdsgrens voor de ver tolkers mag de 30 jaar niet overschrijden, beëindigde de door de vele muzieklief hebbers fel gewaardeerde avond met de Symfonie nr. 4 opus 48 van Alexander Glassenow. Alweer een fes tivalstuk, ongekend en dus ook onbemind, in muziek- minnend Vlaanderen. Ook hier kregen we een sublie me vertolking voor de jon ge groep muzikanten. We kunnen ook de woorden beamen van dirigent Frans Cuypers die na afloop van het koncert verklaarde het spijtig te vinden dat dit Vlaamse ensemble niet de kans kreeg een avond te verzorgen in het kader van het Festival van Vlaande ren. Misschien is er een ver klaring te vinden in het feit dat het hoogstaand pro gramma dat door het jeugdorkest wordt ge bracht, een tikkeltje te moeilijk is en daarom min der in het Festivalprogram ma past, waar men toch de nadruk wil leggen op de demokratizering van de muziek. Allicht doen de program mamakers van het Festival van Vlaanderen er goed aan eens een avondje van het jeugdorkest bij te wonen en zullen zij dan overtuigd ra ken van het feit dat men virtuosen van eigen bodem een kans moet geven. Het jeugdorkest verdient het in elk geval. Dendermonde. Lerarenkoncert. Een ruime belangstelling voor een hoogstaand koncert •°»1 (foto piet hermans) Jazz-Première te Dendermonde Zaterdag 11 mei 1985 te 21 u. organiseert Club 57, supportersclub van K.A.V.D., een jazz-evening in ^.aai Casino (Roxy) te Dendermonde. Voor de eerste maal zijn zij er in geslaagd 2 van de 4 D'mondse jazz-orkesten samen te laten optreden. The Jeggpap New Orleans Jazz Band en The Crescent City Dreamers zeker geen onbekenden in de Vlaamse jazz- wereld zullen gedurende deze avond de aanwezigen ver gasten op hun eigen New-Orleans jazzgeluiden. De pre sentatie is in handen van Wim De Lathauwer Zij die deze avond niet willen missen kunnen kaarten verkrijgen in voorverkoop aan 100 fr. (kassa - 150 fr.) bij: - VW Dendermonde - alle K.A.V.D. lokalen - clublokaal Club 57 - Café Tijl - Grote Markt - Dender monde - Honky Tonk - Dendermonde. De opbrengst van deze jazz-evening is bestemd voor de jeugdopleiding van K.A.V.D.

De Voorpost | 1985 | | pagina 19