Pact in prison te Aalst Gedenkplaat voor beeldhouwer Albert Poels Cees Rijppaert in Galerie Ghastel te Moerzeke Kastel Retrospectieve Marcel Coolsaet Spreiden van opvoerings data, een erg moeilijk probleem Wat biedt u het Kunstcentrum V.T.B.-galerij «'t Hof te Puttens» te Lede? 20 - 3.5.1985 - De Voorpost Tot 19 mei e.k. worden in Galerie Ghastel aan de Tramstraat nr. 6 te Moerzeke Kastel een reeks werken van de Nederlandse schilder Cees Rijppaert tentoon gesteld. Rijppaert is momenteel docent aan het Creativiteitscentrum Sint-Frans te Etten-Leur. Hij is afkomstig uit Breda, waar hij in 1942 geboren werd en studeerde aan de akademie voor beeldende kunsten in die stad. Nadien kwam hij in Ant- eveneens aan de akademie aan het Hoger Instituut. In werpen terecht, waar hij ging studeren en daarna de voorbije jaren Kunstschilder Gaby De Pauw (tweede van rechts) expozeert in het Gemeentemuseum aan de Kasteelstraat in Temse, tot 5 mei. Dit is een beeld van de opening van de tentoonstelling. Links inleider Roger Geerts, dan (aan het woord) burgemeester Van Riet en helemaal rechts Raoul De Graeve, voorzitter van Spirit, de organizerende vereniging (foto dw) de hij regelmatig in België. Uiteraard stelde Rijppaert herhaalde malen zijn werk tentoon in Nederland. Nöo-expressionismepjjj p_ paert heeft in de loop van de jaren een langzaam ontwik kelingsproces doorge maakt. Voorlopig heeft dat geleid tot een vorm van ex pressie die men grosso mo- do als abstraherend neo-ex- pressioni8tisch kan om schrijven. Door zijn vorme lijke suggestiviteit kan dit werk geïnterpreteerd wor den als een soort schilder kunstige grafitti. Dat is echter wel een subjektieve vergelijking, die in geen geval betrekking heeft op de ikonegrafie, maar veel eer op de indringende wijze waarop dat ikonografische aspekt wordt benadrukt via een vrij hevig kleurengam ma en een onrustige lijn- voering. Op die manier ont staat inderdaad een oeuvre dat in zijn visuele agressivi teit vergelijkbaar word met grafitti-kunst. Wat betreft de vormentaal op zichzelf, los van de wijze waarop ze finaal wordt overgebracht op de drager, kan men vage verwijzingen vinden naar het terrein van de realistische beelding. Hoewel feitelijk geabstra heerd, is het huidige werk van Cees Rijppaert inder daad niet totaal los van de realistische beelding, die als ondertoon aanwezig blijft. Het werk van deze kunste naar sluit dus aan bij de neo-expressionistische golf in de schilderkunst, zoals die enkele jaren geleden vrij onverwacht kwam aan zetten. Het is echter duide lijk dat deze produktie los staat van het gegeven als modeverechij nselBlij k- baar beantwoordt deze lyri sche vorm van schilderen aan het temperament van Rijppaert, zodat we een harmonieus resultaat krij gen van het samenspel tus sen het oorspronkelijk ge voelsgeladen koncept bij deze kunstenaar en de daaraan beantwoordende vormgeving. Galerie Ghastel is toegan kelijk op maandag, woens dag. vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 u., op zondag van 10 tot 18 u., en op afspraak. BD Aalst. Pact. Luc De Blieck als Rasky en Ronald Schollaert als Dimpy. (p. van s Als vierde abonnementsprodüktie van het seizoen '84-'8ö bracht het Progi Aalsters Collektief Teater dit weekend een geaktualiseerde versie van de roman «S en Boete» van Dostojewski. Dit projekt kwam tot stand door een nauwe samenwe met de Gestandardiseerde Inrichtingsstruktuur van de strafinrichting te Dendei!1 de. Gedachtenuitwisselingen tussen mensen van Pact en gedetineerden resulteerdl het teatergebeuren «Hurrah, Rasky is back in prison». den door bijna elke a over-geakteerd. Ook nog een woordje) de affiche van Pact:| affiche was wel erg vei rend als aankondiging een toneelwerk. Hetj ons meer een tentooi ling van alle mogelijk] tertypes die een drukkj voorraad heeft en eenj verheerlijking van de| werper ervan Bovendi| deze kollagetechniek al voorbijgestreefd. j Tentoon in Beveren. Nog tot 5 mei kan je in Cortewalle gaan kijken n Mon Camelbeke (Iv) r tekeningen van In onderlinge samenwerking met kuituurkring De Ulenspiegelgezellen, de V T.B.-V.A B en kunst kring 't Getij wordt op zondag 5 mei om 11 u. een gedenkplaat onthuld aan de gevel van het huis van de vorig jaar overleden beeldhouwer Albert Poels, gelegen aan de A. Matthyslei 61 te Borgerhout, vlak bij het Te Boelaerpark. Tijdens de korte plechtigheid zal het woord worden gevoerd door Bert Peleman, voorzitter van de kring De Ulenspiegelgezellen, Karei De Meulemeester na mens de V.T.B.-V A B. en een vertegenwoordiger van de Kunstkring 't Getij Hierbij weze eraan herinnerd dat vooral wat zijn monumentale beelden betreft in hel Waasland de Reinaertbank in het stedelijk park te Sint-Niklaas en het Filip De Pillecyn-gedenkteken te Hamme dienen te worden vermeld. Beide monumenten wer den er opgericht door de VTB-VAB. Alle vrienden of bewonderaars van de betreurde beeldhouwer worden er bij voorbaat welkom geheten Om een aantal gevangenen in levende lijve eens voor zich te zien en hen verholen te bespioneren, waren een heleboel kijklustigen afge zakt naar zaal Madeion te Aalst. De gedetineerden zaten er als het ware geïsoleerd in hun cel door een van boven komende spot die hen in sloot. Artistiek een goede vondst, maar de derde keer dat de spot hen afzonderde was één keer te veel! In deze aangepaste en be werkte versie van «Schuld en Boete» wordt Raskolni- kof de naar de USA geïmmi greerde Rasky. Het stuk werd gedragen door deze Rasky, gespeeld door Luc De Blieck. Hij stak met kop en schouders boven z'n me despelers uit door z'n na tuurlijke betrokkenheid bij het gebeuren. Zowel door z'n lichaamstaal, z'n enor me zeggingskracht en sub tiel gekozen handelingen bleef Luc boeien tot het einde. Een voorstelling die alleen al door deze ene speler de moeite waard was. Een beetje misplaatst von den we de vraag van gedeti neerden om werk. Deze mensen hebben inderdaad recht op werk, eenmaal bui ten de muren van de gevan genis, maar zo'n vraag in het publiek gooien hoeft in deze tijd zeker niet meer. Temeer daar een deel van dat pubhek waarschijnlijk zelf werkloos is. Storend werkten ook de in- te rak ties binnen het stuk, de repetitiescenes die voor de link dienden te zorgen tussen «Schuld en Boete» en «Rasky». Een magere oplossing Deze scenes die voor reali teit moesten doorgaan wer- We hebben wel een woord over voor de gel inbreng die op de juist» menten aangewend De muziek van Randy 1 man was wel zeer pak! bij dit teatergebeuren; hierdoor werd deze a' prachtig. Sirou Aalst. Pact. Een scène uit «Hurrah, Rasky is back in prison», (p. In «De Graal» te Dendermonde Lebbeekse toneelkringen In kunstgalerij «De Graal» en die ligt langs de St. Gillislaan 55A te Dendermonde loopt tot 16 mei a.s. een Marcel Coolsaet-retrospectieve. De tentoonstelling is toe gankelijk op zaterdag en zondag, van 15 tot 20 u. En op afspraak (052/21.47.92-21.29.02) Van portretten tot gouaches Het oeuvre van Marcel Cool saet, aldus inleider Guy Van Hoof vorige zaterdaga vond, heeft sinds hij de les sen volgde aan de Stedelijke Academie te Kortrijk en rond 1942-43 zijn eerste werken ontstonden, een evolutie doorgemaakt in verschillende stadia. Zijn allereerste schilderijen waren portretten: de mens in al zijn ex-pressiviteit treedt voortdurend in zijn werk naar voren en heeft hem steeds geboeid. Aan vankelijk vooral onder in vloed van het Vlaams ex pressionisme (Permeke), waardoor hij figuren schil derde uit de hem vertrouw de vlasstreek, gebukt onder de lasten van de arbeid en de zorgen van het leven. Zich verzettend tegen de traditionele figuratieve kunst, stapte hij echter af van het schilderen van landschappen en stillevens, om over te gaan tot een spontane uiting van vitaal kleurengeweld action painting en lyrische ab- straktie. Voor hem een an dere vorm van expressio nisme, los van het figura tieve of van elke dwang of bespreking; een manier van schilderen die hem de kans gaf zichzelf los te gooien, zijn temperament ruim baan te geven. Een korte, maar hevige periode. In het begin van de jaren 70 begon Marcel Coolsaet zeef drukken te maken en om slagen te ontwerpen voor het literaire tijdschrift «Boulevard», dat hij mee had opgericht. Zijn werk evolueerde in de richting van een technische precie- sie, waarmee hij opnieuw zichzelf in bedwang hield en de werkelijkheid onder kontrole. Beheersing en koele regis tratie waren kenmerkend voor een reeks schilderijen die gé fingeerde technische apparaten en toestanden weergaven. Een gefanta seerde. aangedikte werke lijkheid dus, op schilde rijen die af waren. Een tijd van hoofdzakelijk celebraai werk, met weinig emotio naliteit of lyriek, wel een spelen met of uittesten van mogelijkheden en spitsvon dig amusement. Niet altijd was het «verhalende» ele ment evenwel geheel ver dwenen, zoals o m. blijkt uit het uit vijf doeken be staande «Wagon verhaal» (1975). De belangstelling voor de tails, als een soort uitver groting van close-ups, wees op de relaties schilder kunst-fotografie. Marcel Coolsaet kwam rond 1974 onder de bekoring van het Op initiatief van toneelkring «Wij» werden de voorzitters van de zes grootle toneelverenigingen uitgenodigd, vorige week donderdag een gesprek te voern de speeldata van de produkties die in het volgend toneelseizoen op stapel staan Aan de basis van dit initiatief lagen hoofdzakelijk het steeds maar aanzwellen» onder de toneelliefhebbers die het, terecht, hebben over een onvoldoende spreid de vrschillende produkties; de overtuiging dat, vooral op termijn, dit tegelijk nadelige gevolgen zal hebben voor alle kringen én het feit dat een zeer vroege Pi maart) het enorm moeilijk zal maken volgend jaar aan spreiding te gaan doen, i iedereen vóór Pasen wil gaan spelen. Dendermonde. In galerij De Graal exposeert Marcel Coolsaet (c) e gingen. De kring is dan Op ons initaitief, aldus Wij- ook verplicht zijn data erg voorzitter Renaat Moeyer- vroeg vast te leggen en kan blijkt in april te s. toch niet zo ideaal: uur, mogelijk moo soon, werd door alle krin- er achteraf uiteraard nog kommuniefeesten, foto- en hyperrealisme en maakte gedurende enkele jaren tekeningen die tech nisch raffinement koppelen aan een nauwkeurig geob serveerde werkelijkheid. Het ging er bij hem om de kijkgewoonten te doorbre ken. Mensen werden gepor- tretterd, met de rug naar de toeschouwer gekeerd, en tegen een lege, nader in te vullen achtergrond. Naam loze figuren, die los staan van hun omgeving. Zoals ook de eerder gemaakte technische machinerieën nergens verband mee hielden. Rond 1976 ontstonden te keningen in kleur, die naar meer volledigheid streef den, verwezen naar de beel den van de nieuwsmedia en een nogal macabere wereld opriepen. Dood en verval, lijden en aftakeling zijn ele menten die Marcel Coolsaet al vaker hadden bezigge houden. Van een werk als «Autopsie» (1976) is het nog maar één stap naar zijn schilderijen met als thema de neergestorte, ter aarde geworpen mens, de mens die alle illusies kwijt is en gekonfronteerd wordt met zichzelf en de weinige din gen die in het leven van werkelijk belang zijn. Vrij donkere, sombere werken, waarop evenwel niet wordt gedramatiseerd, maar juist door het weergeven van het essentiële een beeld ont staan dat niet meer loslaat. Zijn recentte gouaches zijn een stuk minder somber en er treden opnieuw verha lende elementen op, maar die zijn summier en bedoeld als achtergrond, zodat het alweer de menselijke fi guur is die alle aandacht opeist. Figuren die nog met heel weinig in verbinding blijkten te staan, die ge woon «zijn» en in het lege. het ijle bewegen of zich lou ter bewust zijn van hun aanwezigheid. Een toe stand zonder opsmuk of overdaad. Werk dat zich en kel bezighoudt met de es sentie van het bestaan. Eén van deze opmerkelijke gouaches heet 'De land schapsschilder' (1984) in ie der geval een figuur die vóór de schildersezel staat en m enkele kronkelende lijnen de wolken ziet. Het had net zo goed een ballet danser of een duiker kun nen zijn. Het doet er weinig toe, want deze werken zijn er om ons op een nieuwe manier te leren kijken, ons niet te laten afleiden of ma nipuleren, maar gewoon één te worden met de figu ren die als het ware verwe ven zijn met het onstoffe lijke. Pierre Van Rossem gerageerd; hetzij tele- moeilijk van afwijken, fonisch, hetzij schriftelijk. Toneelkring Wij, aldus zijn hetzij door de aanwezigheid voorzitter, heeft op het vlak op de vergadering (Vrede, van de zaalhuur minder Pogen, Wij). Op zich was moeilijkheden. Wij zijn dan dat positief. Als het de be- ook bereid na te gaan of het doeling was via dit initiatief niet mogelijk is het seizoen tot een betere spreiding te te laten uitdeinen. In het komen, dan moeten we toe- eerste deel van het toneel geven dat we in ons opzet seizoen vormt di geen enkel niet slaagden. Het Kunstcentrum V.T.B.-galerij «'t Hof te Put tens», Wichelsestraat 20-22 te Lede is reeds gerui me tijd het trefpunt van heel wat kunstminnaars uit het hele Land van Aalst en de omgeving. Van 1 tot 27 mei kan je er terecht voor een bezoek aan de tentoonstelling van het werk van André en Rob De Man. En zondag 12 mei is iedereen welkom op een demonstratie van Raku-keramiek, Ikebana en Japans theeceremonieel en een expo van oude bootmodellen en oldtimers in raku. André en Rob De Man heb- 1985. Him werk is er te ben het genoegen U uit te bezichtigen 's vrijdags van nodigen op een bezoek aan 19 tot 21 uur, zaterdag, hun tentoonstelling die zondag, maandag en feest- loopt van woensdag 1 mei dagen van 14 tot 21 uur. tot en met maandag 27 mei Even kennismaken: André De Man is wel eens «De Breughel van onze tijd» genoemd. Geboren als zoon van oud-minister De Man, voelde André zich van in zijn prille jeugd tot het kunstbeoefenen aange trokken. Als beroepskunstenaar kende hij de harde en moei lijke jaren, alvorens het sukses hem bekroonde. Zijn werk getuigt van een zeer grote, zelfs verbluffen de technische vaardigheid. Men vindt er de fijnheid en het koloriet van een De Sae- deleer terug, getoetst aan zijn eigen visie. Rob De Man is geboren in 1949 als zoon van kunst schilder André De Man. Rob brengt in zijn werk een synthese tussen de innerlij ke en uiterlijke wereld, tus sen wat we zien en wat we voelen. Zijn werk is eerlijk en ongekompliceerd Hij kreëert figuratief ex pressionistisch werk dat velen boeit en aantrekt, zelfs uitnodigt tot droom, mijmerig en vooral diep gaande bezinning. Zondag 12 mei 1985 wordt aan 20 personen, op de bin nenkoer van de V.T.B.-ga- lerij, de gelegenheid gebo den Raku-keramiek te ver vaardigen o.l.v. kunste naar Luoien Tinck. Er is echt geen voorafgaande kennis vereist. Wel dient vooraf ingeschreven! De deelnameprijs bedraagt 100 fr. Aanvang: 11 uur. Tijdens het bakken van het keramiekwerk is er gele genheid tot barbecue Deel name: 550 fr. per persoon. Vanaf 11 uur is daar ook een demonstratie Raku-ke ramiek, 's namiddags Ike bana (Japans bloemen- schikken) en Japans thee- ceremonieel. Tevens is iedereen welkom op de tentoonstelling van oude bootmodellen en oldti mers in raku. DB. verkopen voor de e beekse opvoering c" moment dat de andetf het spelen zijn zb< ons dus ook genoot onze data naar maarfel schuiven. ff Meerdere produkties^ tijdens zelfde weeken probleem en de vroegere De toneelvereniging^ De oorzaken? De St.-Joris- speeldata werden dan ook Groot-Lebbekekonkfe gilde Wieze en «De Iverlin- vervroegd naar de week- Wij-voorzitter 1 gen» Denderbelle spelen ends van 27 oktober en 3 Moeyersoon, wensei£ reeds jaren volgens een sys- november. nadrukken dat er va'' teem van vaste data, sys- In het tweede gedeelte van geen enkele kring teem dat door de zalen waar het seizoen bestaan er ech- maar enige kwade v] de beide kringen spelen, ter wel problemen. Omdat zijn in verband ml aanvaard werd. Naast het twee weken na Pasen de vastleggen van hun feit dat ze een traditie zou- Plechtige Kommunie door den moeten doorbreken, gaat en de kleine zaal vano_ komt daar ook nog bij dat het Parochiaal Centrum produkties per jaar0 ingeval zij voor andere meermaals wordt verhuurd gen, gezien ook dat 1 speeldata opteren, zij ook voor communiefeesten. Ge- plots te kampen zouden zien het lawaai van de klei- hebben met moeilijkheden ne zaal doordringt tot de voor de huu* van hun zaal. grote zaal, is het uitgeslo- voorjaar rekening Toneelkring Ommekaar zit ten een toneelvoorstelling worden gehouden mri in zijn zaal met het zware met een kommuniefeest te probleem dat hij zijn po- combineren, dium zelf moet optimme- «Wij» heeft voorgesteld om ren, dat gedurende deze pe- de kleine zaal mee te huren, riode deze zaal niet kan ver- E.H. De Beer heeft hier te- huurd worden en dat de recht op gereageerd dat de speelperiode uiteraard erg verhuur van de parochiale beperkt wordt gehouden. zalen ook een dienstbetoon Toneelkring Vrede speelt in inhoudt tegenover de men- een druk gebruikte zaal en sen van zijn parochie. Hij moet bij het bepalen van heeft echter nog bedenktijd zyn speeldata rekening gevraagd. Wanneer het houden met andere vereni- voor onze kring onmogelijk data. Gezien het feit van de zes kringei^ najaar praktisch allP november en decembó' gespeeld worden en M SEN, gezien de trad» bepaalde kringen en i moeilijkheden bij ande het niet uit te sluitv meermaals meerder^ dukties tijdens een* weekend gepland zijnji, zou er eventueel in (^j komst moeten kunn& dacht worden aan hete breken van de «mag» paas limiet. n Pierre Van Ri

De Voorpost | 1985 | | pagina 20