Tieneratelier Jeugd Baasrode bracht «De Knecht van twee meesters» Tejater 80 flirtte Het Seinhuisje in de Aalsterse Stadsschouwburg J^wr„h?'gtomPOlSrnSPpSe™r d' Irüedd^TelSer?0P^ )endermonde «Leeuwerckenaers» eel gevraagd toneelgezelschap «Een parel van een meid» voor Hand in Hand technie i van kostumc 22 - 3.5.1985 - De Voorpost Jeugd Baasrode. De jongeren brachten het er goed van af. (p. van san) Vorige week stelde tieneratelier Jeugd Baasrode «De knecht van twee meesters» voor het pu bliek. Vorig jaar zagen we deze jonge mensen reeds aan het werk in de komische thriller «Boeven en madeliefjes». In een regie van Jos Geens de meeste hiervan spelen in werkten deze mensen kei- en om Venetië. Zijn werken hard aan deze Commedia zijn meestal geestig, vaak Dell'Arte van Carlo Goldo- licht moraliserend. Naast ni. Deze unieke toneelvorm «De herbergierster», «De kende niet de toneeltekst huishoudster» is «De zoals wij die nu gebruiken, knecht van twee meesters» Het verloop van de hande- zeker één van z'n grote suc- linghet script of het scena- cessen rio stond vast, en werd door Jeugd Baasrode bracht een al of niet gemaskerde, in levendige voorstelling op vaste typen ingedeelde spe- de planken met Christine ^SienteksTTOrtSt>PS^r Jüéïï'v'e^Jan'^Siiïï" Aalsl' Tei<uer80- Oh Ellen, alles wordt weer helder. Ik heb hel gevoel dat ik weer »gj deze improvisatie, waarbij Yvonne Goossens, Walter kunnen maken. (p. van san) de akteurs gebruik maak- Veyt, Hella Veyt, Chan tal ten van uitspraken, ideeën Broggi, Isabelle Debbaut, en grappen ontleend aan Floris Daelemans en Johan het dagelijks leven, had de Commedia Dell'Arte een pit- tig, direkt en ook volks ka- Veyt stonden in voor het rakter. dekor. Goldoni heeft in totaal circa 150 stukken geschreven, Commedia Dell'Arte een pit- Louis De Groot en Nicole £^0 Ücf^0 1H. AftlSt Jeugd Baasrode. De knecht van twee meesters, (p. van san) Sirou Ann Met de voorstelling van «Luv» bewees Tejater 80 reakties afwisselend te dat het niet noodzakelijk is de boertige toer op te den. De tekst werd vol» gaan om het publiek aan het lachen te krijgen. En ontleed, de hele toch is «Luv» een bittere komedie. De auteur Mur- bespeeld en we ray Schisgal schetste ons drie marginalen op een van de voetgangersbruggen in New-York. Na 15 jaar ontmoeten twee ten ook van de variaties in schoolkameraden elkaar stemmingen waarvan ze weer. De ene, Harry, ge- uiting gaf. looft in niets meer en wil We feliciteren deze drie spe- zelfmoord plegen; de ande- Iers dan ook met hun knap- re. Milt, zit vastgeklonken pe, maar waarschijnlijk Toneelgroep De Schakel vergastte z'n publiek vorige week "ebTk" wS^lTÊllen Verm0eiende preBt",e op het stuk "M? spelen» vanBrian Phelan.m vrouw zich niet Aankleding en regie een regie van Jo Van den Brulle. Geen gemakkelijke i,.nn„ Por. dezelfde ruimte vertoev^)'Sen^goèd Te^uSS^jd^iete ontl®fdt' beroep op Walter Boni. Een hoognodig rekwisieten in bevinden. ff. k=™, stelt. Hij schildert een kari- Het is dan ook normaal dat Het dekor was sober, zoals centje kan meepikken en katuur van de liefde (Luv). hij nu een nog duidelijker het stuk zelf trouwens, laat die kans niet liggen. De een woord zonder beteke- kijk heeft op dit werk wat maar nep wel een prachtige vertolking van deze Ed- nis. oppervlakkig en onop- hem in de gelegenheid stelt 8feer °P AUeen spijtig dat ward was te artificieel en recht, een woord dat ge- zijn personages nog meer deze soms verstoord werd miste de nodige impakt. bruikt en misbruikt wordt uit te diepen. Het stuk be- door de akteerprestaties. De regie was geloofwaardig Schisgal konfronteert het staat uit een aaneenschake- 016 met helemaal bij het en boeide tot het einde. De pubhek ook met de Ameri- ling van verschillende sce- 811111 hoorden. Neem bij- sfeerschepping was. zoals can Dream, wat aan het nes en hierdoor worden de voorbeeld de figuur van Al- reeds vermeld, sober en stuk nog een nieuwe di- onderlinge verhoudingen fred. Hij wordt bestempeld juist. mensie geeft. tussen de personages extra als -een gek, maar in het Nog een opmerking: waar- geaksentueerd. Elke figuur stuk zelf komt hij eerder om iemand laten roken die De spelers en hun perso- jn z-n eigen egoïstisch naïef, een beetje onnozel dat niet gewend is? De siga- nage wereldje en reageert in voor. Je krijgt medelijden ret verleende aan Luc Harry Berlin, vroeger een funktie daarvan. De regis- met de man. Een verkeerde Sclioonjans geen houvast, schitterend student, heeft seur slaagde er in deze Aak,. De Schuil. Alfred (Witty De Snoef), Edward (Luc Schoonjans) eu Alber, (Tuur SSÏ2E S Dr'ÏÏSaS.'X de planken zette, vonjl ik tig. Ook de fles whisky kan het leven niet meer persoonlijk zeer goed. werd te lang meegezeuld. aan, gelooft in niets meer, Vraag is natuurlijk of re- Bert Janssens stond in voor heeft nooit de liefde leren gisseur Jo Van den Brulle een aangepaste belichting, kennen en wil nu aan alles op vader Tuur en schoon va- Wanneer het lampje op de een eind maken. Een schit- der Willy enige vat heeft, scene aangestoken werd, terende vertolking door Pat wat regie-aanwijzingen ging het lichtvolume van de Ongena. Van bij de aan- voor de personages betreft, spots onopgemerkt om- vang kregen we van hem Toch een aanmerking bij hoog, zodat voor de toe- een juist getekende en Willy: het doodslaan van schouwers dezelfde sfeer doorvoelde prestatie Hij is Edward was een gek ge- behouden bleef. duidelijk voldoende geta- zicht daar de stok een halve Het dekor werd opgebouwd lenteerd voor dergelijke ko- meter van het lichaam ver- door Bert van der Borght, mische rol wijderd was Joris Vonck en Tuur Van Dirk Klinck, een vaste Bij de aanvang van het stuk den Brulle (één pietluttig waarde bij Tejater 80, lever- was Tuur Van den Brulle te foutje in het dekor: de licht- de vorig weekend een knap- monochroom, daarna ech- schakelaar die in '69 nog pe prestatie, hoewel we ons ter kwam het personage Al- niet zo'n vorm had). niet helemaal van de in- bert volledig tot z'n rech- Verdere medewerking druk kunnen ontdoen dat ten, gaf Tuur een puike ver- kreeg De Schakel van Gary het personage van Milt tolking. Luc Schoonjans De Swaef, Mireille De Manville hem niet helemaal slaagde er slechts ten dele Swaef, Mieke Vanden Weg- jjgt. Dirk is van nature uit in z'n personage de nodige he. Lieve Kuys, Ella Loom- niet de dweper met al dan kleur te geven Edward, re- an en André Hendrickx. niet vermeend sukses. Milt het sober, realia6111®1 dekor dat werd uitge\Pn 11 door Hugo Klinck en,k ru Vermeersch Samen mfclire uitstekend gekozen mf°e werd hierdoor de j»Past sfeer geschapen. Bjeme ting, klank en gen in handen Van De Putte, Jean Biest en Dries Carli hebben we een op het klankde backround geluid dergelijke brug a was iets te zwak. geweest zijn dit bepaalde scenes in ei faden. Voor rekwisieten zorgde 1 Vermeersch. Marie-, Meylaerts en Annie gat fungeerden als Wie dit absurde, knotsgekke stuk nog te bekijken, kan tere 3, 4, 5 en 6 mei te 2( in zaal Netwerk, De straat 28 te Aalst, rader! Piet Van den Brulle). (p. van san) ilst. De Schakel. Albert en Alfred maken een plan om de jonge Edward op een presentant voor de •aalspoor te brengen, (p. van san) generatie, ziet dat hij Sirou Ann jg dit juist wel. En maakte het voor hem niet gemakkelijker deze rol te brengen. De laatste scenes phanowitch Smimow). Hen gaven hem wel de gelegen- te Dendermonde zien optre- heid het publiek helemaal den is een buitenkans Qp de hand te krijgen en hij Het dekorontwerp is van bracht deze dan ook uilste- René Tonnelier en Aimé Vi- kend lain en de regie van beide Tussen Milt en Harry m de leeuwerikken het in het barfrisse lenteweer het voorlopig nog niet zitten, de konfronteerd. Zij is wedu- eenakters ^0rdt £>evoerd zwalpt Ellen, met een uni- ninklijke rederijkerskamer «De Leeuwerckenaers» uit Dendermonde is des te meer we sedert zeven maanden °oor Leo Vertongen -=-» .tief. Haar echtgenoot was een De opvoeringen op i maanden april en mei zijn immers de drukste van het toneelseizoen. Van zondag 7 niet onbemiddeld grond-ei- >ril tot zondag 14 april vertoefden de Dendermondse toneelspelers in Tsjechoslowa- genaar, maar geen voor- ije. Ze traden er op in Upioe met «Mademoiselle», een milieuschets van Deval, die in beeld van echtelijke trouw ecember reeds drie suksesvolle opvoeringen had gekend op het thuisfront. Zaterdag 27 april speelden dermonde en brengen «De deel hebben en omgekeerd ze twee eenakters in Hulst gebroken kruik» van Hein- Dat is precies één van de (NI zondag 28 april stond rich von Kleist en «De Beer» karaktertrekken die een to- «Mie de Gendarm» op het van Anton Tsjechow voor neelvereniging sterk programma in Daknam, sa- het voetlicht. maken, men met «Juffrouw Symfo- Beide eenakters behoren tot «De Beer» is een vertoning rosa» door de 'Vlasbloem' het klassieke toneelreperto- die opgenomen is in de uit Niewkerken-Waas. Van- rium. Het eerste is een over- reeks van de «Keurgroep» af 10 mei zijn de «Leeu- gankelijk blijspel, geschre- van het A.K.V.T Oost- werckenaers» vertegen- ven in 1808, met een ko- Vlaanderen. Dat betekent woordigd op het Dender- misch ingewikkelde aktie, dat deze produktie aan- mondse stadhuis in de ten- sterk plastische karakters, vaard is als representatief toonstelling georganiseerd die een kleurrijke en realis- voor het toneelgebcuren bij door de Stedelijke Kuiture- tische taal gebruiken, ons op internationaal le Raad Hoofdfiguur is de listige, niveau. Op zondag 19 mei ontvan- ongezouten, huichelachti- In «De Beer» worden man gen ze de Tsjechische to- ge en toch naïeve dorps- en vrouw met elkaar ge- neelgroep op tegenbezoek, rechter Adam. In de loop van de daaropvol- Hij brak de kruik in zeer gende week brengt die een bezwarende omstandighe- voorstelling in het Sint- den en is nu tegelijkertijd Vincentiusinstituut en zul- rechter en beklaagde. Ten- len de gastheren en -vrou- slotte wordt hij gestrikt in wen heel erg hun best doen zijn eigen net. De diep bele- ze minstens even hartelijk digde boerin Martha Knoll en stijlvol te onthalen als zal hem van repliek dienen wat hen zelf ginder te beurt en de prokurator Walter viel. redt de waardigheid van de Deken-regisseur Leo Ver- justitie. Treden hierin op: tongen is ondertussen Alex Van der Stricht, Josée reeds volop bezig met de Vereecken. André Pauwels. voorbereiding van een Luc Pieters. Vera Verton- tweede'massaspel in Beve- gen. Geert Preneel, Wim ren, waar hij kan rekenen Baude. Martine Jacobs, op een geestdriftige ploeg Mare Saeys en Erna Dio- van spelers en technici. rickx Voor wie met de Leeu- De direkte opgave werekenaers vertrouwd is. Volgend weekeinde, 4 en 5 het wel opvallen dat spe- mei, klauteren de Leeu- jer8 (jje een vorige produk- werekenaers op het toneel- tie beheersten, nu een eer podium van het VTI te Den- der bescheiden tekstaan Toch heeft zij zich voorge nomen in eenzaamheid om hem te treuren. «Hij» is ook grondeigenaar en wil kost wat kost, nu en geen dag later, een schuldvordering innen op haar. Hoe grof hij zich ook aanstelt, hoe waar dig zij ook reageert, toch leidt dit kontakt tot een ont knoping die kenmerkend is voor een burleske van Tsjechow. Hierin spelen twee gastak- teurs Lea Van der Aa, top- aktrice uit het Waasland (Helena Iwanowan Popowa) en Eddy Van Steenlandt uit Nieuwkerken (Gregori Ste- versitair diploma, doch niet «in staat om met een man te mei, telkens om 20 uur in leven. Anneke Sirou voelde het V.T.I., Em. Van zich in deze rol blijkbaar in Winckellaan, besluiten de haar nopjes. Haar wisselen- eigenlijke optredens van de mimiek en volle inzet «De Leeuwerckenaers» in zorgden ervoor dat ze de het toneelseizoen 84-85. gepaste kleur gaf aan de (aljl) figuur van Ellen. We geno- Aalst. Teater 80. Heb elkander lief, leef matig, eendrachtig samen. (p. van san) Ook dit jaar verleent de to- ling plaats van «Een parel ten uitgroeien hoopt men medie op het neelkring Sint-Genesius van een meid» van Mare op uw medewerking door staat. Kaarten zijn medewerking aan Camoletti (auteur van uw aanwezigheid op deze kan u bestellen «Sint-Niklaas Hand in «Boeing Boeing») in regie voorstelling. Boon. tel Hand», een organisatie van en bewerking van Jaak Van wie Mare Camoletti niet Joop Ysebaert. tel Wase verenigingen ten Der Helst kent, zal wellicht «Boeing 776.12 95, voordele van sociale instel- Om de aktie Hand in Hand Boeing» kennen en weten burg, tel. 03-776.83.06 lingen in Sint-Niklaas. tot een groter sukses te la- dat een sprankelende ko- Op donderdag 9 mei e.k. heeft een benefietvoorstel- Sint-Niklaas. Toneelvereniging Tijl bestaat twintig jaar. Voorzitter Willy De Greeg Sint-Niklaas. Toneelvereniging TijI bestaat twintig jaar. In zaal Commerce werd te mocht o.m. mevrouw De Vidts verwelkomen op het feest (Iv) gelegenheid een akademische zitting georganizeerd (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 22