Dendermonde dag lang gaststad voor Unicef-Wereldklassen DEVICI Unicef Dendermonde werkt goed jeruchter [tussen d Itandaarc alleen 1 Iden en t In niet 2 Lig van lige oeft jrig van. 70 is feel gei leerkracht De Unicef-verantwoordclijkcn van Dendermonde hadden de jeugd een warm onthaal voorbereid. Met heel wat mensen werd de sporthal van Appels door hen in gereed heid gebracht Unicef-Dendermondc blijft niet bij de pakken zitten. De voorbije maanden werd met allerlei akties liefst een half miljoen frank opgehaald en dat bedrag is ondertussen ook overgemaakt aan Unicef. Nu loopt de campagne van de röntgenfoto's en Unicef-Dendermondc is bereid om bij geneesheren die over dergelijke foto's beschikken, op een eenvoudig seintje langs te komen om de oude foto's op te halen. Wanneer alles naar wens verloopt, volgt er dan eerlang nog een Unicef-barbecue 24 - 3.5.1985 - De Voorpost jend jaa ren. lijkt Met bijna vijfhonderd waren ze naar Dendermonde gekomen, kinderen uit zowat heel Vlaanderen, allemaal bezield met dezelfde idealen: de leeftijdsgenoten in de Derde Wereld een helpende hand reiken. «We hadden liefst alle kinderen hier gehad op de Grote Markt, dan was Unicef niet langer nodig», zo zei een van de kinderen van de Rijksbasisschool van Dendermonde het. Maar dat kon natuurlijk niet. En zolang dat geen realiteit is, zal Unicef blyven bestaan en zullen er kinderen zijn die zich inzetten voor de anderen. Mooier kan het haast niet. Uit Mechelen, Willebroek, Ruddervoorde, Kalmthout. Perk, Dendermonde natuur lijk, en nog enkele andere ge meenten waren ze vol laaiend enthousiasme naar Dender monde afgezakt om er hun Wereldklassendag mee te ma ken. Het hadden er best nog meer kunnen zijn. maar lang niet alle scholen kunnen zo maar een autobus vrijmaken om het festijn bij te wonen Kinderen uit alle onderwijs- netten ook: officieel, vrij en gemeentelijk onderwijs, zowel jongens als meisjes die een bont allegaartje vormden waarop de bijtende koude geen vat scheen te hebben Ze verzamelden in de rijksba sisschool in de Koning Albert- straat te Sint-Gillis Dender monde om dan in een lange bonte stoet doorheen de stra ten van Sint-Gillis naar het centrum van Dendermonde te trekken. Onderweg luid zin gend en slogans skanderend, daarmee ook de aandacht van de voorbijgangers op zich ves tigend. «Unicef-wereldklas», zo werd er geroepen en onder tussen gingen bordjes, span doeken en vlaggen de lucht in. Er werd een bruine en witte vredesduif als een hopsinjoor- ke de lucht ingeslingerd en op gevangen in een net. Daarvoor zorgde de Mechelse jeugd die hiervoor speciaal had getraind. Wachten is de boodschap Het algemeen thema van de Wereldklassendag was «tegen stellingen». Tussen rijk en arm, jong en oud, blank en zwart, rood en geel, blij en droevig. Dat stond ook te le zen op dd borden die werden meegedragen achter de lawaai erige mini-drumband die de weg moest vrijmaken voor het jonge vredige volkje. Maar ook ziekte en honger, vrede en oorlog behoren tot die tegenstellingen en werden uitgebeeld. Op spandoeken la zen we «Hand in hand» en «We are the world». Liedjes werden gezongen, gedichtjes voorgedragen. Zo bereikte men de Grote Markt, waar ruimte in overvloed was om de kinderen een plaats te geven. Ze verzamelden er rond een Amerikaanse legerjeep die daar voor andere doeleinden een plaats heeft gekregen. Maar dat kon de jeugd alle maal niet deren. Ook niet toen bleek dat er niemand van de stad Dendermonde present was om de kinderen en hun leerkrachten te ontvangen. De stoet was een half uurtje te vroeg aangekomen, vandaar Paniek alom. maar gelukkig was Leen Persijn ter plekke om voor de nodige animatie te zorgen. Onder haar leiding werden liedjes gezongen, kre gen kinderen de kans hun boodschap uit te roepen. Kort om. het werd meteen een stuk je warmer op de koude markt Toen schepen van de jeugd Meulebroek dan - eindelijk - met de fiets aan het stadhuis verscheen, kreeg hij al meteen applaus. Eerst wat uithijgen en dan als de gesmeerde bliksem de trappen van het stadhuis op om de jongeren toe te spreken. «We zijn verheugd, zo zei hij. dat gij naar Dendermonde zijt gekomen en dat wij u mogen ontvangen. We zijn blij dat het gebeurt op de Wereldklassen dag. Ik weet dat jullie hard hebben gewerkt aan het thema van de derde wereld, maar nog belangrijker is dat jullie ook anderen met deze manifestatie bewust hebt gemaakt van de problematiek die jullie bezig houdt.» Bescheiden begonnen Een achttal jaar geleden is men begonnen met de Unicef- Wereldklassen. Er waren er toen een vijftal. De impuls ertoe werd gegeven door de klassen zelf. Unicef speelde op die belang stelling in en nu zijn er zowat in heel België Wereldklassen. Elk jaar wordt door die klas sen een projekt uitgewerkt en de resultante van het projekt wordt dan ook doorgespeeld naar andere wereldklassen. Zo komt men tot een wisselwer king. Het ingezamelde geld wordt besteed aan Unicef-pro- jekten en Unicef deelt getrouw mee hoeveel er precies aan een projekt is besteed. Zo heeft de jeugd een kontrole over haar giften. Na hel feest op de Grote Markt trok het gezelschap naar de sporthal van Appels, waar het hele gebeuren werd verder gezet met een optreden van Leen Persijn rond het thema «tegenstellingen». Wereldklassen Kinderen steunen kinderen. Dat is het uitgangspunt van de Wereldklassen. Unicef is terecht de mening toegedaan dat kinderen zich makkelijker kunnen inleven in de situatie van andere kinde ren. Overigens zitten jongeren nog niet opgezadeld met vast geroeste vooroordelen en de kinderen worden daarbij de wereldburgers van de toe komst genoemd. Zij moeten het beeld van de wereld van morgen bepalen. In die nieuwe wereld moet de opvoeding tot meer rechtvaardigheid een vooraanstaande rol spelen. Unicef stelt vast dat de jeugd stilaan overgeorganizeerd raakt. Men wil dus geen spe ciale strukturen voor ontwik kelingsopvoeding uit de grond stampen die zich bezighouden met de idee van de wereldsoli- dariteit, verder aan te moedi gen in hun streven. Op die wijze kan deze solidariteit voor het kind een dagelijkse reali teit worden. Unicef verwacht van de kinde ren een helpende hand bij de verwezenlijking van de ont wikkelingsopvoeding. Dat houdt onder meer in meewer ken aan informatieversprei ding. In eerste instantie wil ontwikkelingsopvoeding de kinderen informeren. De we reldvraagstukken moeten ge- integreerd worden in het ken nisbestand van het kind. Meer bepaald tracht Unicef vertrek kend van eigen ervaringen van de jeugd de internationale pro blemen te onderzoeken, een kritische analyse te stimuleren van wat ontwikkeling is en de verschijnselen en gevolgen la ten zien van internationale machtsverhoudingen Ontwikkelingsopvoeding wil bij kinderen uit de geindustria- lizeerde landen een mentali teitsverandering op gang bren gen. Zij wil vooroordelen uit de weg ruimen en werken aan de erkenning van de kulturele eigenheid van de verschillende volkeren. Dat kan. zegt Uni cef, door het empatisch vermo gen van de kinderen te verrui men, een eigen, authentieke stellingname bij de kinderen te bevorderen. Tenslotte wil ontwikke lingsopvoeding ook aanzetten tot aktie om daadwerkelijk een positieve verandering in onze onrechtvaardige maatschappij te realizeren. Konkreter voorgesteld: het kind moet sociale vaardighe den verwerven zoals het leren maken van afspraken met el kaar, naar elkaar leren luiste ren, met elkaar kommunice- ren, samen verantwoorde lijkheid leren dragen en pro blemen oplossen. Het kind moet ervaringen leren ver woorden. Men moet ook ak ties voeren ter bevordering van de ontwikkeling van de be hoeftige kinderen. De volgorde van deze doelstel lingen is niet toevallig. Elke volgende doelstelling gaat er vanuit dat de voorgaande is gercalizccrd. Methodes Volgens het Belgische Komi- tee van Unicef dragen volgen de methoden het best bij tot de realizatie van de doelstellin gen: ervaringsgerichte wer king, vakoverschrijdend on derricht en variatie brengen naar werkvormen. Met de ervaringsgerichte wer king bedoelt men dat de al her leerkrachten moeten vertrek ken vanuit de ervaringen van het kind, zodat men makkelijk het begrip en het empatisch vermogen van de leerlingen kan verhogen. Het vakoverschrijdend onder richt heeft als bedoeling om problemen op te lossen door kennis en vaardigheden ver kregen uit diverse vakken. De vakken die in dit projekt kun nen geïntegreerd worden zijn: geschiedenis, aardrijkskunde, talen, rekenen, tekenen, han denarbeid. muziek, maat schappijleer cn dramatische expressie. Vanuit het Belgisch Komitee wordt elk jaar een centraal thema naar voor ge schoven. De leerkracht kan dit thema volgen, maar hij kan ook met zijn leerlingen een ander thema uitwerken. Het gekozen thema kan op een week. een maand of een jaar, ofwel kunnen de verschillende projekten per jaar gepland worden, naargelang dc lokale noden. Tenslotte is er de variatie het 8CV werkvormen. Hiermee be P,ocl het Belgisch Komitee dl leerkracht niet een welbe !ee' de werkvorm aanhangt. 'eve diale vorming kan zowel k kaal. in kleine groep al individueel niveau verlof* Ook mag dc leerkracht p" blijven hangen bij een li™,,-, kognitieve vorming. 1 1 tL dient een integrale votl aangeboden, waarbij naast- Lutti kognitieve, ook het affckïta Wa en het motorische aspekt ktc gre voor komen. bud in

De Voorpost | 1985 | | pagina 24