«500» nummer van Dendermonde Kind- en veilig milieu» telefoon Een zaak van veel vallen en weer opstaan «Zh \JAA5LANDI 1 mei in 't Land van Waas Freddy Willockx: oproep tot mobilisatie van progressieve Waaslanders 4 - 3.5.1985 - De Voorpost «rate gKTAALCMaABVJ Steendorp (Temse). Vooraan in de optocht t.g.v. 1 mei herkent u o.m. Fonnn de en ABVV-sekretaris Julien Van Geertsom (polo) Er] morbiditeit. ongevalletjes waarvan men dus niet dood gaat. maar waarvoor wel de dokter moet worden geroepen en die een blijvende letsel tot gevolg hebben. Men weet ook met zekerheid dat de meeste ongevallen zich voordoen bij jonge kinderen en meer bij jongens dan bij meisjes. Men weet ook om welke ongevallen het meestal gaat: verstikking, vergiftiging, verwonding, ver branding, verdrinking. Wan neer men dat alles weet. kan men natuurlijk ook gaan wer ken aan middelen om die on gevallen te voorkomen. Men weet bovendien ook waar de meeste ongevallen zich voor doen. In huis gebeuren die voor 8,5 procent in de keuken, voor 25% in de huiskamer en voor 8,5% in de slaapkamer, in nabijheid van de woning is dat voor 10% in de tuin en op 12,6% op het voetpad. Maar ook op de speelpleinen, de school gebeuren veel onge vallen. Het is zonder meer duidelijk dat men via een degelijke voorlichtingscampagne een flink deel van deze ongevallen kan voorkomen. Men moet er dan ook een gedetailleerde re gistratie van maken en daaruit de nodige elementen halen om preventieve maatregelen op te stellen. Men zou deze gege vens ook moeten ontrafelen naar hun oorzaken en gevol gen. Wanneer blijkt dat de ongevallen plaatsvinden onder alledaagse omstandigheden, wat zo wel zal zijn, dan moet de preventie daarop inspelen. Ook de voorlichting van jonge ouders - gezien het grote aan tal ongevallen op prille leeftijd - is van kapitaal belang De informatie zou wezenlijk deel moeten uitmaken van het NWK-pakket. Tenslotte zal er extra aandacht moeten besteed worden aan die gezinnen die voor een tijd je door omstandigheden in de marginaliteit leven. Maar er moet eerst een degelijke studie komen en daarmee is het NWK nu druk doende. Het zal nog wel een hele poos duren vooraleer men de resultaten van de studie heeft en men dus verder kan gaan werken aan de preventie. Dat wil niet zeggen dat men nu moet stilzitten. Integendeel, ook nu reeds kan er heel wat worden gedaan Men kan al starten met het kreeëren van een gezond en kindvriendelijk leefklimaat, met het ombuigen van de men taliteit van vele volwassenen. Uit de doppen kijken Dat is de voornaamste bood schap die ir. R. De Gruyter, van het Provinciaal Veilig heidsinstituut van Antwerpen, meedeelde. Want inderdaad. heel wat ongevallen kunnen worden voorkomen indien men voldoende aandacht had besteed. Men kan in de eerste plaats immers risiko's voorko men. men kan ze ook opspo ren en behandelen vooraleer ze schade berokkenen en men kan in derde plaats ze zo spoe dig mogelijk herstellen na een opgelopen ongeval. Men kan dus de omgeving aanpassen en gaan beschermen en opvoe den. Beschermen dan tegen gevaren en opvoeden in veilig heid. Men kan ook de mate riële omgeving aanpassen en aandringen op een verbetering en grote beveiliging van goede ren en produkten. Hier is na tuurlijk een belangrijke taak weggelegd voor architekten. fabrikanten en de overheid. Maar nog belangrijker is dat men het gedrag van volwasse nen en kinderen gaat aanpas sen Daarom is een voorlich tingscampagne noodzakelijk, daarom moeten er opvoedings programma's komen. Er zijn overigens een aantal beginse len van voorkoming die men in acht moet nemen: men moet de risiko's zien en ontdekken, ze vervolgens evalueren, ze dan aanvaarden of behan delen. Men kan ongevallen voorko men door ze bewust uit te schakelen, of te beperken. Maar op dat stuk is een zeer belangrijke rol weggelegd voor de niet-kinderen van de sa menleving. de volwassenen dus die hun verantwoorde lijkheid in deze materie ten volle zullen moeten dragen. Speciaal telefoonnummer Mevrouw Van Dijck, verant woordelijke voor de Dienst Vorming en Informatie NWK, zette dan de aktie die men in Dendermonde wenst te voeren uiteen. Met de aktie ter voor koming van ongevallen in de privé-sfeer bij kinderen van 0- 14 jaar wil de Gezinsraad sa men met de aktieve medewer king van alle verantwoorde lijken die betrokken zijn bij de vorming, opvoeding en ge zondheid van het kind, ouders, opvoeders en verzorgers, in formeren over de omvang van het probleem: ouders, opvoe ders en verzorgers sensibilize- ren voor het scheppen van een veiliger omgeving voor het kind en ouders, opvoeders en verzorgers en kinderen be ïnvloeden tot veiliger gedrag. Die doelstellingen wil men op velerlei wijze realizeren. On der meer door het organizeren van studie-avonden rond het tema van de veiligheid van het kind in de privé-sfeer. Door het inschakelen van de ge schreven en gesproken pers. Zo zal men op geregelde tijd stippen in «Het Reklaamblad» korte teksten terugvinden met veiligheidstips die werden aan gebracht door de plaatselijke bevolking. Men wil de bevol king zo aktief mogelijk betrek ken bij dit hele opzet. Socio- kulturele organizaties, jeugd bewegingen, beroepsvereni gingen, gezondheidsorganiza- ties enz worden aangepord om zo intens mogelijk op de aktie in te spelen. De gezins raad wil alle akties koördine- ren en steunen en organizeert daarom een tweede vergade ring die zal plaatshebben op 11 juni om 20 u, in het Kultureel Centrum te Sint-Gillis. Op die vergadering zal ook allerlei in formatiemateriaal ter beschik king worden gesteld van de geéngageerden. Tenslotte wordt aan de bewo ners van Dendermonde de kans geboden om via een spe ciale telefoonlijn gevaarlijke situaties op speelpleinen, par ken, scholen, zwembaden, enz., te signaleren, informatie te vragen in verband met het voorkomen van ongevallen en ervaringen mee te delen met bepaalde veilige of onveilige produkten. Die telefoonlijn krijgt de naam «Kind en veilig milieu» en het nummer ervan is 052-22.08.00 toestel 500. Om die telefoonlijn meer bekend heid te geven bij de bevolking van Dendermonde zullen er zelfklevers worden verspreid die de aktie en het telefoon nummer aanbevelen. nt-l Sint-Niklaas. Plaatselijke prominenten tijdens de 1 mei-optocht van de socii Honderd jaar socialisme in Dendermonde «Voorwaarts en niet vergeten» is de titel van de tentoonstelling die naar aanleiding van 100 jaar socialisme in het Dendermondsc stadhuis werd opgezet en in aanwezigheid van heel wat leiders van de socialistische beweging uit de Denderstede werd bijgewoond. Een boeiende fototentoonstelling die ons leert hoe het socialisme langzaam is gegroeid, tot een hoogtepunt is gekomen, om nadien in verval te geraken, maar moedig werkte aan de heropstanding. «Het is een zaak van vallen en weer opstaan», aldus volksvertegenwoor diger De Batselier die de tentoonstelling inleidde en er nog aan toe voegde «Het komt er niet op aan van veel te beloven, maar wel veel te doen». Dendermonde. Honderd jaar socialistische beweging. Volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier schetste de geschiedenis. v) Op het stadhuis was Herman Brants de gastheer die blijge- moed, de rode roos in het knoopsgat, de vele genodigden hartelijk welkom heette en da delijk het woord gaf aan volks vertegenwoordiger De Batse lier die een overzicht bracht van honderd jaar socialistische beweging in ons land en in Dendermonde Met zijn alom- gekende spreekvaardigheid, zijn rijk taalgebruik en vooral zijn zin voor precisie, wandel de hij doorheen honderd tur bulente jaren van onze ge schiedenis. De Belgische Werklieden Partij (BWP) is er immers niet gekomen zonder slag of stoot. Ze had boven dien ook een bepaald doel voor ogen: het afdwingen van algemeen stemrecht. Op 6 april 1885 werd de BWP ge sticht in Brussel, maar dat was niet van een leien dakje gelo pen. De Vlamingen en de Brusselaars waren voorstan ders van een partij die sterk moest uitgebouwd zijn, de Wa len zagen meer heil in een anarchistisch gerichte partij Maar toen in 1884 in Wallonië een ernstige staking uitbrak, en de Vlamingen met Edward Anseele op kop ginder brood gingen leveren, was de veer gebroken. De BWP was met een geboren. Dendermonde was er vrij vlug bij om een afdeling van de BWP op te richten, want op 7 november 1885 had er in de Dijkstraat een stichtingsvergadering plaats. Dat was lang niet naar de zin van de katolieke be windslieden, die probeerden met alle mogelijke middelen de propagandabond de grond in te boren. In 1883 kende ook Dendermonde zijn stakingen en het jaar daarop werd het meervoudig stemrecht inge voerd. Lang niet naar de zin van de BWP die bleef opko men voor algemeen stemrecht Toch liet de BWP in die perio de elektoraal de eerste maal van zich spreken. Bij de parle mentsverkiezingen veroverde men 23 zetels, helaas allemaal in Wallonië, ook al was een van deze verkozenen Edward Anseele. Maar die stond op een Luikse lijst. In Vlaanderen leek de BWP nauwelijks van de grond te komen. Hyppoliet Vandemeulebroucke Waren er al eens eerder vanuit Gent socialistische militanten naar Dendermonde gestuurd om de partij meer armkracht te geven, ze dienden van een kale reis terug te keren. Maar toen Hyppoliet Vandemeule broucke naar Dendermonde kwam - hij was een Gentenaar die in feite voor Anseele een al te grote konkurrent aan het worden was - keerde de tij Hij was inderdaad de grote promotor van de koöperatie- ven en de Dendermondcnaars hadden blijkbaar zijn bood schap begrepen. Vandemeule broucke werd bovendien in zijn ideëengoed gesteund door Hendrik De Man. de nieuwe ster in de BWP, die in schril kontrast stond met bicvoor- beeld Emiel Van der Velde die in de riante Brusselse salons van die tijd een veel gevraagd causeur was. In 1913 brak er een nieuwe staking uit voor algemeen stemrecht, maar de eerste we reldoorlog was zo nabij, dat die staking geen vruchten kon afwerpen Toen de oorlog uit brak. deed er zich bij vele socialistische leiders een om mekeer voor. Ook bij Van der Velde die de Brusselse salons liet voor wat ze waren en die zich ging bezighouden met de kleine man. Er werden voed- selkomitccs opgericht en dat leek de bevolking ook te kun nen omzetten in stemmen, want in 1916 kwam de BWP in de regering en werd Emiel Van der Velde de eerste socialisti sche minister. In 1919 werd dan eindelijk het grote ideaal: algemeen stem recht, gcrcalizeerd. Voor de BWP was dat een overwinning die liefst een gemiddelde van Dendermonde. Honderd jaar socialistische beweging. Een prachtige tentoonstelling die men nog tot 5 riiei op het stadhuis kan gaan bezoeken, (v) 30 procent van de stemmen in het hele land opleverde. In Dendermonde bereikte men een gemiddelde van 26,9%, goed voor twee van de drie volksvertegenwoordigers die het arrondissement telde: Hyppoliet Vandemeulebrou cke en de Hammenaar Jules De Brouwer. Dan kwam de ekonomische krisis en de aan loop tot een nieuwe wereld oorlog. Vernieuwing aan de top De BWP bood geen antwoord op deze ekonomische krisis. Zijn leiders waren te oud ge worden, leden ook aan allerlei ouderdomskwalen. Nieuwe én jonge elementen staken toen de kop op, zoals De Man en Spaak Zij zouden zorgen voor een nieuwe elan. Hendrik De Man stelde in 1923 zijn «Plan van de Arbeid» op dat met zeer veel propaganda werd be kend gemaakt. In 1935 kende de BWP opnieuw sukses en kwam het tot een eenheidsre gering Van Zeeland-De Man, waarbij deze laatste minister van openbare werken, van fi nanciën en tewerkstelling werd. De Man voerde zijn plan door Het aantal werklozen daalde met 100.000 en op het moment dat men banken en holdings aan banden wilde leg gen, viel de regering. De BWP werd in de oppositie gedron gen en binnen de partij ont stond er een geruzie over de strategie die men in de toe komst zou moeten voeren. Sommigen kleefden een auto ritair socialisme aan, waarbij enkelen voorzegden wat de massa moest denken. De weg naar de fascizcring lag dus open. Het ging zelfs zover dat op 20 augustus 1940 de BWP werd ontbonden door Hendrik De Man. Maar in 1941 toon den zich opnieuw jonge krach ten bereid om te werken. An seele. Van Aekcr en Nic Bal die werden gekoördineerd door Louis Major. Zij werkten een aantal nieuwe ideeën uit. Na 1943 realizccrdc de socia listische beweging de sociale zekerheid waarvoor men zo lang had gestreden. Maar daarvoor kreeg men niet de beloning waarop men recht had. want de rechterzijde pak te uit met een aantal niet- ekonomische konfliktcn: de koningskwestie, de schooloor- log en de cenheidswet die allen bedoeld waren om de klassen- politiek te doorboren. De cenheidswet, aldus De Bat selier. was een aantasting van een aantal verworvenheden. Dat had zijn gevolgen In 1961 behaalde de partij een mooie verkiezingsuitslag, maar zijn leiders begingen de grote fout meer aandacht te hebben voor de drang om aan de macht te komen, dan wel om leiding te geven aan de partij. In 1965 bereikte de BSP zijn diepte punt. Precies op het moment dat de samenleving haar hoog tepunt van welvaart meemaak te. Maar het bleek dat ook toen de partijtop te oud was geworden. Men had een aantal stormen zonder meer over zich heen laten waaien. Van de stu dentenrevolutie leek men niet te hebben gehoord, de feminis tische beweging was er voor hen nooit geweest en de Vlaamse beweging, waarin mannen als Moyson en Huys- mans zich verdienstelijk had den gemaakt, onbestaande. In 1978 kwam er een nieuwe om mekeer. Men geraakte weg van de Waalse knoet en met Karei Van Miert werd gewerkt aan de realizatie van nieuwe ideeën. Maar de weg was moeilijk, want men moet een evenwicht weten te vinden tus sen de jonge en de oude ele menten. De scheiding tussen SP en PS geeft aan de SP opnieuw de maatschappelijke kracht van de vernieuwde be weging. Het elektoraal sukses onderstreept dat ten over vloede aldus De Batselier. Tentoonstelling en boek Amsab maakte naar aanleiding van 100 jaar socialistische be weging in Dendermonde een boeiende tentoonstelling, sa mengesteld uit fotomateriaal en dokumenten die op overzichtelijke wijze de evolu tie van het socialisme weerge ven. Men heeft de tentoonstel ling opgedeeld in vier grote delen: 1885-1891 of de socialis tische opgang in een onvoltooi de demokratie; van 1919-1925 of van overwinningsroes tot grote krisis; van 1946 tot 1954 de tijd van de grote konflikten en tenslotte 1965-1968 of de welvaartstaat, onvolkomen Onderaan op de tentoonstel lingsborden heeft men dan in percentages uitgedrukt hoe veel zetels de socialisten be haalden in het parlement bij de verkiezingen. Het is een boeiende grafiek, die inder daad aantoont dat het een ge schiedenis is geweest van val len en opstaan, maar dat zich toch telkens weer wist te her pakken om opnieuw naar een hoogtepunt toe te groeien. Daarnaast is er de brochure «De opkomst van het socialis me in het arrondissement Den dermonde» waarin de historie werd beschreven tot 1919. Daar komen nog drie deeltjes bij. waarin men de geschiede nis verder doorloopt. Deze brochure, die amper 100 fr. kost, brengt een boeiend en vlot geschreven beeld van de socialistische groei in het Den- dermondse. Sint-Niklaas. Een afvaardiging van de socialistische metaalvakbond i. (polo) in du Lokeren. Impressie 1 mei in Sint-Niklaas «Dc keuze van de kiezer is duidelijk: ofwel komt Martens 6 er met nog meer raketten, nog meer armoede, nog meer onrechtvaardigheid en egoïsme; ofwel komt er een totale ommezwaai van het beleid zonder raketten, met voorrang voor de tewerkstelling en met solidariteit als basisbeginsel bij de verdeling van de lasten van de krisis». Dat zei woensdag, 1 mei, volksvertegenwoordiger Freddy Wil lockx tijdens een redevoering in Sint-Niklaas. N.a.v. honderd jaar socialisme in dit land worden onze gevoe lens door een drietal zaken gekenmerkt, aldus Willockx: eerbied voor dc pioniers van toen; fierheid om wat gcreali- zeerd werd; en hoop op een kentering. Nieuw bewustzijn Op heel wat domeinen mani festeert zich een nieuw bewust zijn. Ekologisch kan het vol gens Willockx bezwaarlijk ver der op dc wijze die we gewend waren. Militair is men op hc.t verkeerde pad, aldus de SP- voorman, het risiko voor een veelomvattend konflikt is te groot. De ekonomisch onder drukten. in heel wat honger- landcn b.v.. ontplooien al een nieuw bewustzijn en dc socialisten willen mee opkomen tegen elke vorm van politieke verdrukking. Wase kwaliteit Willockx had het dan over en kele Wase hangijzers, vooral te situeren op dc Linkeroever van dc Schelde. «De Wase SP roept halt toe aan degenen die met Doel 5. met dc Grote Ring. met de potpolders. in een bepaalde mate met dc rijksweg 60, het Wase leefmi lieu nog verder willen toetake len. De liberale minister van openbare werken speelt duide lijk onder één hoedje met dc aannemerslobby's die de Lief- kcnshocktunncl maar willen uitbaten als dc Grote Ring er komt. Privatizcring is voor hem een dogmatisch doel. Voor de rest kan dc Wase bevolking stikken». Zo ver woordde de SP-volksvertegen- woordigcr het, eraan toevoe gend dat de kwaliteit van het leven in onze streek fel werd aangetast tijdens de periode van hoogkonjunktuur en dat daarbij de in het vooruitzichte resultaten inzake tewerkstel ling niét werden gehaald. Het patronaat Volgens Willockx leidde «dc gebrekkige weerbaarheid van de arbeidersklasse t.a.v. dc so ciale afbraak» tot «versterking van het patronaat». Zulks doet zich ook in onze streek voor. Het patronaat wordt, naar zijn overtuiging, steeds agressie ver, Willockx vindt het schaamteloos wat Boelwerf- topman Nelcn, voorzitter van Fabrimetal ook. allemaal uit kraamt: er moet nog méér worden ingeleverd, de sociale klok wordt teruggedraaid... Willockx bespeurt heel wat te kenen van verrechtsing. Maar daartegenover manifesteert zich b.v de vredesbeweging. mmeKö doet zich hoop n a politieke ommekei steeds Freddy Wil De Wase SP- progressieve slotte op tot algel lie OW dc keuze vy; listischc beginsel/ bevolking af te di het in dat verb: bereidheid van de' een gelovig progi daat (Paul Schro; rangen op te nci oog op dc pariet zingen van straks. Op woensdag van 13.00 tot 16.*w. het Provinciaal 'en a stituut te Antwerfe, b straat 28) een stu«, sl de veiligheid van lts. prive-sfeer wordettea Daaraan kunnenater 140 personen vooflc zi Voor meer inlorfteft zen we u naar hetdra van Kind en Veilopt Prive-Sfeer. Ravtle z 3, bus 3, te 1000ircrc 512.04.39).

De Voorpost | 1985 | | pagina 4