Melsele in de kijker met 23ste Aardbeiteesten Ware slachting onder de vogels in Kieldrechtse Grote Geule Zevende Puitenslagersfeesten in Beveren r srssr «ir ap. Van 16 tot 23 mei <'t Zijn al hormonen wat de klok slaat> 8 - 3.5.1985 - De Voorpost Het is niet zonder enige fierheid dat de inrichtende verenigingen, met name de Koninklijke Fanfare De Kunstliefde, de turnkring Jong Waasland, en Svetta Melsele de 23ste editie van hun Aardbeifeesten aankondi gen. En met reden trouwens, want in de meimaand wemelt het in Melsele opnieuw van vedetten, kunstten toonstellingen, playback- en andere wedstrijden, zonder echter de aardbeikuituur en de traditionele prinsesverkie zing in de schaduw te willen stellen. Zelfs op het paleis in Laken wordt dezer dagen over de ryke Melseelse delika- tesse gesproken... Niet enkel «gesproken», want gaat. Op 7 of 9 mei trekt een als naar jaarlijkse traditie deze afvaardiging van het schepen- week een korf primeurs aan kollege van Beveren, samen het koninklijk paar wordt aan- met de aardbeiprinses 1984 geboden, dan mag veronder- Chantal Jans, haar eredame en steld worden dat er enig palei- een afvaardiging van het in- selijk smulwerk mee gepaard richtend komitee naar de ko ning. Hopelijk zijn zij tijdig terug om op vrijdag 10 mei te 20 u. de vernissage mee te maken van de 18de tentoon stelling van kunstkring De Meiboom, die dit jaar opnieuw wordt ingericht op het kasteel Cortewalle, dit als vooruitlo per op de 23ste Aardbeifees ten, die hoofdzakelijk hun ver loop kennen in een feesthal op het Kerkplein van Melsele. Tentoonstellingen De kunsttentoonstelling van De Meiboom wordt geopend door Cyriel Van Mullem, ter wijl de vriendenkring Amici Musicae, van de Beverse mu ziekschool voor een muzikale Aardbeifeesten in Melsele. Schepen Blommaerl inviteerde de pers om te proeven van de aardbeigerechten die door de dames van de plaatselijke kookkursus werden toebereid (dw) omlijsting zorgt. Exposanten zijn Roland Adriaens, Romain De Coninck, Chris De Co- ninck. Leon De Coninck, Ar- mand De Beer. Martin De Bauw, Robbrecht Mestdagh, Roger Merckx, Magdalena Smet. Maria Van Hove, Daisy Verhulst, Leona Van Wauwe en Stefaan Van Biesen. Onder deze kunstschilders schuilt me nig jong talent van eigen bo dem, naast enkele gevestigde waarden zoals Romain De Co ninck. De tentoonstelling is toegankelijk tot en met 19 mei, telkens van 10 tot 12 u. en van 14 tot 20 u. Met evenveel belangstelling wordt opnieuw uitgekeken naar de vijfde aardbeitentoon stelling, die wordt ingericht in de inkomhal van de feesttent en die een grote uitstraling kent naar buiten toe. Midden een pracht van bloemen komt de aardbei en haar teelt daai het best tot haar recht. Als inrichters van deze expo mo gen geciteerd worden: de Be drijfsgilde van Aardbei- en Groenteteles van het Waas land, de dienstparken en plant soenen van de gemeente Beve ren, Intergem, Ebes, de plaat selijke fleuristen, een aantal verenigingen zoals KVLV CMBV, KAV en een schare van privé-firma's. Vooral de' heren Van Bortel en Robbe rechts trekken de kar. In deze expositie vindt men een uitge lezen assortiment van aardbei- rassen, terwijl in een ter plaat se ingerichte leskeuken allerlei lekkere gerechten worden be reid met de aardbei als hoofd ingrediënt. Vermeldenswaard is eveneens dat dit jaar Melsele zal aanwezig zijn met zijn expo tijdens het pinksterweekend in het Mediacenter te Oostende. Gekoppeld aan deze tentoon stelling zijn een fotowedstrijd, die wij reeds eerder aankon digden, en een wedstrijd voor het kweken van de «dikste aardbei». Hopelijk wordt de winnaar opgenomen in het Guiness-book of Records. Stappen in die zin werden on dernomen. Dolle feestdagen Als burgemeester Marcel Van Der Aa de donderdag van O. L. Heer Hemelvaart om 15 u. de feesten officieel opent, wordt het sein gegeven voor vijf volle dagen en nachten feestvieren, met een uitgelezen programma voor jong en oud. De Wase Akkordeonisten, van Albert Cleys begeleiden de openingsceremonie en 's avonds vanaf 20u30 gaat men er al flink tegenaan met Will Tura en zijn orkest, die voor de 19de maal naar Melsele ko men. Op die dans-en show avond worden de finalisten voor de verkiezing van de aardbeiprinses aan de bevol king voorgesteld. Vrijdag 17 mei treedt niemand minder dan Eddy Wally voor het voetlicht. Hij showt vanaf 14u30 de senioren mee naar een onvergetelijke spettering. Deze lapsus zal de jeugd een zorg wezen als zij 's avonds te 20 u. storm lopen voor Radio Aardbeifeesten in Melsele. De organizatoren v Beverland-drive in show met als speciale attraktie The Left Bank City Gang met de Zaïre se zangeres Sabine Kalambay. Slechts 100 fr. inkomgeld. Zaterdag 18 mei komen te 14 verbonden, zoals inkomkaar- ten voor Bellewaerde en tal van verrassingen. 's Avonds vindt dan de verkie zing plaats van de Aardbeip rinses met haar twee ereda- u. de jongsten aan hun trekken mes. Het Modehuis Spaenho- met poppenkast Toepeneus uit ven sponsort deze missverkie- Beveren. Slechts 50 fr. inkom. Tijdens deze voorstelling wordt de uitslag bekendge maakt van de kleur- en teken- zing en Joe Harris en Chrissy hebben de taak om de span ning er in te houden met hun luchtig zangtalent. wedstrijd. De kleuterscholen Zondag 19 mei wordt kregen deze dagen een voorge drukt deelnemingsbulletin toe gestuurd. tot 15 u. in de feesthal een sjacher-, ruil- en rommelmarkt georganiseerd. Te 15 u. treedt Het onderwerp luidt: «Een Henri De Decker op met zijn pop met een aardbeikop» Ook het lager onderwijs mag deelnemen. Prachtige prijzen worden aan deze wedstrijd Wase Akkordeonisten en te 20 u. presenteert Flor Van De Velde een onvervalste play back wedstrijd. iel di Ihiro de happening (dw) 1S er d de spc die Maandag 20 mekt. In feestelijkheden marige rennamiddag voorn tror van groot-Beveren zegt den van Emmy in we operette-melodiën, komische fantasisweer man en Fiorenzo ït nie landt en een pleiadoofdn artiesten zijn vaiten sp Tickets voor deze af. namiddag zijn te velt on de bejaardenraad. or de Zoals u ziet, hetljes b puilt uit als de dikst Pui aardbei. Voorzittel Een lis en zijn public-ne. Jos Aps zijn er I De geslaagd, een gev: gramma in elkaar tL, f.. i 10 Op O.L. Vrouwparochie Van vrijdag 10 tot maandag 13 mei wordt op de Beverse Onze-Lieve-Vrouwparochie meikermis gevierd, een ge beuren dat steeds gekruid is met tal van gezellige, spektakulaire en ontspannende feestel^kheden. Voor de zevende maal al worden deze kermisaktiviteiten onder de noemer «Puitenslagersfeesten» ingericht. Met recht en reden immers, want Sefken de Puitenslager, de volkse reus uit Beveren, is afkomstig van de zogenaamde «nieuwe parochie», een gemeenschap die er steeds een intens amusementsleven op nahield. Het feestkomité stak opnieuw een prachtig programma in el kaar. Vrijdagavond worden in de Katholieke Kring en in lo kaal Sportkring reeds pikkin gen ingericht vanaf 19u30, maar de eigenlijke feesten starten zaterdagmiddag te 12 uur met klokkengeluid. In de Moerstraat staat een KWB-volleybaltornooi gepro grammeerd en 's avonds te 19u30 komt Harmonie Kunst Vreugd de eucharistievie ring opluisteren. De Orde der Puitenslagers doet haar rond gang door de straten en in de herbergen om het «gewicht van de puit» te schatten,,, en om 10 u. worden wandelaars en geïnteresseerden vergast op een wagenspel in open lucht door de toneelkring Reynaert uit Melsele. Zij voeren het volkse spel van Croes op, «Willen doen is ook gedaan». Ondertussen zal de winnaar van de wedstrijd «schat het gewicht van de puit» reeds Ambachtenmarkt Zondag 12 mei worden de feesten overheerst door een ambachten-, antiek- en luizen- markt. Er worden matten ge weven, er zijn miniatuurschil ders op leisteen, klompenma kers, schilders, etsers, kaar sentrekkers, pottenbakkers, akwarellisten, mandenmakers, kantklossers, borduursters, be zembinders. vlegelmakers, spinners en smeders. Leuk om daartussen te slenteren, en al die kreativiteit gade te slaan. Ook op de luizenmarkt zullen een tiental exposanten hun waar tentoon spreiden. Radio Beverland zorgt voor muziek op een kiosk met de formatie Little Hollywood. Wat verder kun je een kracht patser telefoonboeken zien scheuren, en ook karikaturist Nesten, demonstreert zijn ta lent. De Wase Neerhofvrien den zijn met zo'n vijftig dieren in de Pastoor Steenssensstraat gelegerd en ook het Wazoodie- renpark uit Sint-Niklaas doet mee. Met Wimbo de chimpan see en Rebecca de jaguar zul len zij de aanwezigen een hele namiddag kijkgenot verschaf fen. In de Katholieke Kring draait de discobar van de Pui tenorde en er zijn optredens van body-building en kontakt- karate. De leden van Chris Power Gym Beveren presente ren vier body-building-atleten, met onder andere Christiane Van Landeghcm die reeds in ternationale wedstrijdervaring opdeed Ook «miss Beauty» Gerda Bolsens is te zien, naast Guy Daelman en Mark Van Den Nieuwenhuysen. Terwijl in de Pastoor Steenssensstraat Reynaert opnieuw klaar staat op de wagen en de «Orde van het Pilorijn» de puitenworp ge stalte geeft, wordt het uitkij ken geblazen als rond 17 u. de valschermspringers uit Schaf fen uit de lucht komen vallen. Om 19 u. treedt dhr. De Dec ker op met zijn Wase Akkor deonisten, op de kiosk, en in het chirolokaal van Sint-Lut- gart zijn gedurende de hele namiddag doorlopend drinks en snacks te verkrijgen. Optreden Acid Rain Ook de jeugdigen komen wel licht aan hun trekken zondag namiddag. De Beverse popfor matie Acid Rain wil zich aan een breder publiek voorstel len. Zij brengen eigen num mers in de richting van moder ne pop. Voor de zang rekenen zij op Joan De Bliek, voor de drums op Jurgen Van Dijck. Basgitaar speelt Gunther Zwinnen, sologitaar Frank Buyl en Seger De Bliek han teert dc ritmegitaar. Al dat jong geweld zal stoïcijns gadegeslagen worden door de Reus Sefken, die ergens in de buurt van de kerk staat opge steld. Het Puitenslagersgebak zal te koop zijn in alle bakke rijen van de parochie en de Pilorijnerorde zal. met de pui tenworp, ook reeds enige toe- gangsticketten voor haar mas saspel te grabbel gooien. Het wordt een gezellige drukte, daar in de omgeving van het Congoken. Maandag 13 mei wordt om 10 u. een herdenkingsmis gelezen voor het bombardement te Fauquembergues (N. Frank rijk). Ook start om 10 u. de jaar markt met geiten en pony's. Er zijn prijskampen voor geiten (7 kategorieën). schapen (7 ka- legorieën) en pony's (4 reek sen, waaronder Shctlandpo- ny's kleiner dan 1 meter), 's Avonds sluit dc kermis met een wielerwedstrijd voor lief hebbers. Start te 18 u (wvdv) ontsmetten vindt Van Baste- laere ongeloofwaardig: «Het produkt wordt soms wel aan gewend in januari al om de larven van muggen te bestrij den. Een liter per hektare is voldoende en dat zegt toch al iets over de giftigheid van het Produkt» Dc kans dat dc ver. antwoordelijke voor de vergif tiging bekend wordt bestaat wel, maar de h. Van Bastelae- re maakt toch enkele beden kingen. «Parathion is een pro dukt dat enkel wordt verkocht aan land- en tuinbouwers. Die worden verondersteld erkende gebruikers te zijn. Wie zich het goedje op legale manier aan schaft kan dat enkel door een «gifbon» in te vullen. Die gang van zaken wordt overigens ge- kontroleerd door van volksgezondhi men parathion sproeistoffen ook schaffen, vooral v land wordt nogal voerd. Voornaam daarvan is het very-4 heffing. In Belgii^jCI sproeistoffen 19% Nederland echter l heffing maar 5%. lijk verschil dus een en ander in cvyK< worden gebracht ajfp gaal aanschaffen verminderen», bc&int- Van Bastelaere. Het blijft voorion op verdere resultak rijkswachtonderzoej De hormonenhandel staat volop in de aktualiteit. ledereen heeft er de mond vol van: zowel boer als burger, bakker als slager. Ettelijke kontroles (o.m. op de prijskamp van de Vette Os* te Anderlecht) en huiszoekingen volgen elkaar op. Verschillende sporen worden gevolgd. Namen van bekende firma's verschijnen op de voorpagina's van de kranten. Ondervragingen en/of aanhoudingen van verdach ten blijven niet uit. Daaronder de grote bazen van de farmaceutikafirma Dipha, een voormalig ambtenaar van het ministerie van landbouw, een veearts werkzaam bij de aan- en verkoopvennootschap van de Belgische Boeren bond, verkoopdirekteur Smet (afkomstig uit Haasdonk en thans woonachtig in Sint-Denijs-Westrem) van de firma Versele-Laga, veehandelaar Waterschoot van Sint-Gillls- Waas, werknemers van de firma VAM uit Buggenhout en recent nog de uitbater van het mestbedrijf uit het Waasland (waarvan we totnogtoe de naam met konden achterhalen). Intussen ontkennen zowel direkteur-generaal Bogaert (woonachtig in Beveren) van de firma Versele-Laga, als algemeen direkteur Tijskens van de A.V. V. dat hun respek- tieve bedrijven rechtstreeks betrokken zijn bij de hormonen handel. Eerstgenoemde twijfelt trouwens ook aan de schuld van zijn verkoopdirekteur, terwijl laatstgenoemde pleit voor de (gekontroleerde) erkenning van natuurlijke hormonen. Wellicht hebben beiden tot op zekere hoogte gelijk Het gaat hier immers om parallelle ondergrondse circuits, die dezelf de wegen volgen als die van voorlichters, veevoederhande laars of veeartsen. In landbouw- en aanverwante middens is hel een publiek geheim dat sinds een twintigtal jaar her en der hormonen zouden gebruikt worden op gespecializeerde mestbedrijven Hierbij spelen in de eerste plaats ekonomi- sche motieven, nl. de betrachting om met zo weinig mogelijk plantaardig eiwit (veevoeder) zoveel mogelijk dierlijk eiwit (vlees) te bekomen van de 'beste kwaliteit tegen de laagste prijs. Dergelijke bedrijven, die zich veelal beperken tot één spekulatie, zijn financieel erg kwetsbaar als het slecht gaat en kunnen grote winsten maken als het goed gaal. Deze wetmatigheid geldt veel minder voor onze klassieke landbouwondernemingen, waar het gebruik van hormonen vermoedelijk nauwelijks voorkomt. De hormonen die aangewend worden bij het slachtvee (en ook bij de mestkippen) zijn geslachtshormonen. Alnaarge- lang de soort bevorderen zij de groei of de spierontwikke- ling en geven het vlees een grote malsheid. Zij kunnen ingedeeld in natuurlijke en synthetische hormonen Eerstge noemde zijn (hoewel chemisch vervaardigd) identiek aan deze die door de dieren (of de mensen) worden geprodu ceerd in hun eigen lichaam. Laatstgenoemde daarentegen hebben weliswaar dezelfde (en vaak veel sterkerewerking dan de natuurlijke hormonen maar verschillen ervan qua struktuur. Omtrent de gevolgen van het regelmatig gebruik van vlees van dieren die met hormonen zijn behandeld doen de meest spektakulaire geruchten de ronde Zo zou iemand die dagelijks dergelijk kippenvlees eet binnen het jaar sterven. Een arbeider die tien jaar in een pluimveeslachterij zou gewerkt hebben, zou beginnen kraaien zijn (of hij ook nog een ei gelegd heeft, laat men in het midden). Toch zijn er wel degelijk voldoende redenen om voorbe houd te maken voor hormonen. Daar waar van natuurlijke hormonen nog niet bewezen is dat ze schadelijk zijn, kan zulks niet gezegd worden van de synthetische. Van 'DES» bv. is bewezen dat het in erge mate kankerverwekkend is. Sommigen zullen zich ongetwijfeld de dokumentaire herin neren die een tweetal jaar geleden op de Nederlandse televisie werd getoond over het Midden-Amerikaanse landje Haïti, waar door Amerikaanse multinationals op massale wijze kippen werden gemest met hormonenrijk voeder. Voor de kinderen van dit arme land, die bijna uitsluitend kippenvlees aten, bleven de gevolgen niet uit. Zij werden voortijdig (reeds vanaf de leeftijd van vijf jaar) geslachtsrijp en groeiden nog nauwelijks. Dat er i.v.m. de hormonen iets dient gedaan te worden is dan ook duidelijk. Teneinde konkurrentievervalsing te voorkomen zou dat best op Europees vlak gebeuren. In afwachting heeft staatssecretaris Aerts van volksgezond heid (die een wijs en voorzichtig man is) het noodzakelijk geoordeeld, erop te wijzen dat het gebruik van alle (synthe tische en natuurlijke) hormonen alsnog verboden blijft. Maar ook aan de kant van de producenten werden en worden initiatieven in de goede richting genomen. Er zij hier o.m. verwezen naar de vzw Plattelandsontwikkeling onder leiding van Jozef Geldof (geboren Sint-Niklazenaar uil de Brandstraat, maar thans woonachtig in Gent), die aan de basis lag van de oprichting van een vereniging van rundveemesters die hormonenvrij vlees produceren. Deze bedrijven zouden regelmatig gekontroleerd worden en het vlees zou onder de vermelding hormonenvrij(tegen een ietwat duurdere prijs) op de markt worden gebracht. Uiteindelijk is hel dus aan ons, konsumenten, om te beslissen wat we willen: een grote malse biefstuk of een kleiner en ietwat taaier (maar gezonder) stuk vlees. Alvast smakelijk! In het natuurgebied Grote Geule te Kieldrecht is een ware slachting aangericht onder de vogelpopulatie. Een en ander zou het gevolg zijn van het gebruik van hoge koncentraties parathion, een uiterst giftig goedje dat enkel door bij wet erkende sproeiers mag worden gebruikt. De eerste kadavers zijn al een tweetal weken geleden aan de oeverzone van het natuurgebied gevonden. De resultaten van de doodsoorzaak zyn pas nu bekendgemaakt. Konservator Florent De Ko- «Wat ze met dat produkt nu al ning is er het hart van in: op het land willen aanvangen is «Rond deze tijd zijn normaal voor mij een raadsel. Het al veel vogels aan het broeden, goedje wordt gebruikt om in- Door de vergiftiging nu met sekten te bestrijden bij ver- die insekticide zijn hier nog schillende teelten. Nu zijn er nauwelijks vogels aan te tref- wel al dierlijke parasieten fen. Er werd nu klacht neerge- maar er is nog nauwelijks iets legd tegen voorlopig nog onbe- gezaaid. Een rare zaak dus», kenden, maar er zijn wel zware vertelt ons de h. Van Baste- vermoedens voor wie verant- laere. woordelijk moet worden ge- Dat parathion soms ook ge steld», aldus de konservator. bruikt zou worden om grond te Slachting Momenteel werden al bijna 130 vogels aangetroffen. Voor al onder de eendachtigen is de slachting aanzienlijk geweest: wilde eenden, bergeenden, winter en zomertalingen ook. Op het lijstje met slachtoffers komen ook waterrallen, toren valken, bosduiven. kievitten. spreeuwen, waterhoenen, kok meeuwen, scholeksters en spreeuwen voor. Nogmaals konservator De Koning: «De schade die aan het natuurre servaat werd toegebracht is van die aard dat het zeker een tiental jaar zal duren eer de vogelpopulatie opnieuw het zelfde niveau heeft bereikt. Sommige soorten in het reser vaat zijn zelfs totaal uitge roeid». Analyse Het is een week wachten ge weest vooraleer uitsluitsel kon worden gegeven omtrent de doodsoorzaak. Het onderzoek op een aantal kadavers is uit- m gevoerd door het Instituut Sint-Niklaas. Politiedag in de V/ase hoofdstad: het leidend team van de stedelë voor Diergeneeskundig On- (dw) derzoek, afdeling toxikologie, en bracht vergiftiging door pa rathion aan het licht. Parat hion is volgens de «Lijst van erkende bestrijdingsmiddelen» van het ministerie van land bouw een niet systemisch kon- taktinsekticidc dat ook als maaginsekticide en via de ademhaling werkzaam is. Het werkt ook in op het zenuwstel sel en veel sneller dan de orga nische chloorverbinding. Een aantal deskundigen uit de land- en tuinbouwsektor die S we om een reaktie hebben ge vraagd vinden het een rare Sint-Niklaas. De stedelijke politii troepen toonden zich stijlvol en ge disciplined^ zaak dat parathion in dit sci- plaatselijke bewindslieden (dw) zoen al wordt aangewend. Het wordt immers normaal ge bruikt in de zomer en is onder meer nuttig voor de bestrijding van muggen en maartse vlie gen. Volgens de milieudienst van Beveren is bij dc huidige weersomstandigheden nog i minstens 50% van dc aange- brachte dosis na drie maanden werkzaam. Kwaad opzet is in elk geval niet uitgesloten Van de feiten werd door de rijkswacht een procesverbaal opgesteld en de koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedcschoon heeft zich burgerlijke partij gesteld en legde klacht neer tegen (voorlopig nog) onbekenden. Rare zaak «Parathion, deze tijd van het jaar?», dat vraagt dh. Van Bastelaere zich af wanneer we hem om een reaktie vragen ger[ peieman zeventig. De (jubilerende) volkskunstgroep Reintje Vos lu\asj

De Voorpost | 1985 | | pagina 8