Weekblad tan Gouwverbond Heemkunde Oost-Vlaanderen kent Relnaertprijs toe aan Merenaar Julien De Vuyst {Jonge Gezinnenaktie iewest Dendermonde reikte prijzen uit Wase polder-heemkundige Rijkhard Van Gerven overleden TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstrijd tot einde mei iezen voor kinderen De Voorpost ertprys roning c-Mere bezocht wordt, aurcaat zelf is door de uitgavi VRIJDAG 10 ME1 1985 38'JAARGANG NR. de slotzitting van de 20e gouwdag van het Verbond voor Heemkringen in Oost anderen, die in Nevele plaats greep, werd aan de Merenaar J. De Vuyst de voor 1985 toegekend. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan een persoon verdiensten heeft voor de heemkunde in Oost-Vlaanderen. De gekende werd uit zes voorgedragen kandidaten tot laureaat verkozen. de Merenaar is dit de na meer dan een baanbrekend werk en volkskundig ge- is medestichter van Kring van en is sinds een drie- voorzitter van deze vereniging, ring van heemkunde eerst in Mere alleen, imen met Erpe en na de Erpe-Mere, steeds een en opvallende bleoi De werking van deze die over een drie- tijdschrift be niet alleen ter weerklank gevonden is gerenommeerd over het Vlaamse land in lovende artikels, hun en leerrij- hebben de be de interesse opge- ruim 700 leden. Tien den hebben zij een en dokumentatie- uitgebouwd dat thans door talrijke genea- studcnten en heemkun- is vooral be de uitgave van stu- rcrband met marktzan- Nochtans werd twintig jaar geleden de Alfons De Cock-pnjs toe gekend als bekroning voor zijn studie over het Sterrelied in het gebied van Dender en Schelde. De echte Kerst-, Nieuwjaar- en Driekoningen liederen zijn in feite uitgestor ven en wat de kinderen nu zingen is er zelfs geen afgietsel meer van, het is zelfs geen verwatering maar een zekere verloedering vermits ze zelfs de laatste schlagers durven zin gen i.p.v. een degelijk sterre lied waarvan er toch zoveel bestaan. Het sterzingen is zo waar een «crochet» geworden, een vorm van folklore die niets met het onderwerp te zien heeft en ergens, anders thuis hoort. Met de uitgaven van Julien De Vuyst kan men reeds enkele bladzijden bibliografie samen stellen. Hij heeft een interes sant werk geschreven over de politiek te Mere, een boekje over de geschiedenis van de plaatselijke kaatssport en een studie over de toneelgeschie denis in Mere. Maar toch heeft hij zich in feite gespecialiseerd in het marktzangcrslied. Een kwarteeuw terug begon hij met het veldwerk: hij ging bejaarde mensen opzoeken (de enigen die nog liederen uit vroeger tijd kennen... of kenden) en legde hun gezangen op geluids band vast. Jarenlang heeft hij opgetekend wat nog in het ge heugen van de volksmens voortleefde en op die manier heeft een duizendtal liederen voor het nageslacht gevrij waard. Daarbij heeft hij een verzameling van vliegende bla den aangelegd die op het ogen blik een duizendtal originele eksemplaren bedraagt, uitge geven tussen 1780 en 1950. Jarenlang heeft hij ook de archieven en biblioteken afge reisd op zoek naar marktzan- gersliederen. Grote bekendheid verwierf hij reeds ongeveer tien jaar gele den met de uitgave van zijn studie over de moordliederen in de Zuidelijke Nederlanden. Om deze'twee delen (een der de volgt weldra) samen te stel len heeft hij ruim vijf jaar archiefwerk gepresteerd om de feiten van elke gebeurtenis op te zoeken, dit vooral om de liederen wetenschappelijk te verantwoorden Het is waar zegt hij, ook anderen geven liederboeken uit maar dan zeer oppervlakkig, zonder enige kommentaar bij de liedtek sten. Volgens J. De Vuyst kan het publiceren van liederen. maar dan louter de tekst, ver geleken worden met een soep zonder zout. Een gewone tekst spreekt piet altijd tot de ver beelding en de auteur moet zelf zoeken wat de lezer het meest aanspreekt: de feiten die aan een gebeurtenis voorafgin gen of die er plaats- of tijdsge bonden mee zijn. De uitgave van een liedboek vergt heel wat voorafgaande studie en dat moet ook voor een heemkun dige de eerste vereiste zijn. J. De Vuyst publiceerde ook heel wat artikelen in verschil lende tijdschriften (ook bui tenlandse) en jarenlang was hij realisator bij de BRT met pro gramma's over volks- en marktzangersliederen uit onze Vlaamse gewesten. In de «Me dedelingen van de Heemkun dige Kring van Erpe-Mere» is hij een van de regelmatigste medewerkers vermits hij in de 99 verschenen nummers reeds een 90-tal bijdragen leverde. De bekroning met de Rei- naertprijs is bijgevolg de beste keuze die het Verbond voor Heemkringen in Oost-Vlaan deren heeft kunnen maken. Weinig zijn zo akticf als het bestuur van de kring van Erpe- Mere die weldra het honderd ste nummer van hun tijdschrift zullen boven de doopvont houden. Dit zal trouwens gepaard gaan met een bezoek aan de Sint- Bavokerk van Mere gevolgd door een kleine plechtigheid in het Hof ten Daelc. Heemkundige, historikus, romancier, ere-scbooldi- rekteur... Rijkhard Van Gerwen, die zondag 5 mei in Leuven op 83-jarige leeftijd overleed, heeft een heel gevuld leven achter de rug. Een memorabel man is gestorven, een voortreffelijk vorser die diep in de Wase polders wortelde. Van Gerven werd een paar maal vooropgesteld als kandi- daat-Wase jaarfiguur, vooral dan vanwege de monumen taliteit van z'n in 1977-78 verschenen boek "De Schelde- polders van de Linkeroever. Bijdrage tot de geschiedenis van natuur-land-volk", uitgegeven bij de Polder van het Land van Waas (heel binnenkort verschijnt, weer op initiatief van het polderbestuur, een kaart van de Wase polders). Hij kreeg de onderscheiding, uitgereikt door een aantal Wase persmensen, niét, vooral omdat de Beverse inbreng bij de uitverkiezing niet 'gewichtig' genoeg bleek. De jongste jaren verloor men, in het Waasland, Van Gerven enigermate uit het oog; hij was naar het Leuvense (Herent) gaan wonen, in de buurt van de woonst van z'n zoon Lieven, die aan de universiteit doceert. Onderwys, heemkunde Op 15 april 1902 werd Van Gerven in de toen nog niét door industrie en chemie 'bedreigde' gemeente Kallo geboren. In 1921 werd hij onderwijzer aan de plaatselijke lagere gemeenteschool, instelling waarvan hij later direk- teur zou worden. Met het onderwijs had Rijkhard nogal wat te mèken: hij ontwierp een nieuwe schrijfmethode, hij stichtte een studiekring voor leerkrachten lager onderwijs. In 1924 stichtte Van Gerven in Kallo toneelvereniging De Collebloem, voorloper van de huidige Const Ieveraers. Maar zijn grootste interesse ging uit naar de plaatselijke geschiedenis, de heemkunde. Van Gerven, die al (sedert 1933) bestuurslid was van de Kon. Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, zou in 1957 mee de heemkring Het Land van Beveren op de been helpen, vereniging waarvan hij tot bijna aan z'n dood sekretaris-penning- meester was. In heel wat publikaties beschreef hij het (merkwaardige) lot dat Kallo en omgeving te beurt viel, door de eeuwen heen. Het standaardwerk over de Wase Scheldepolders is z'n bekendste boek, het werd bekroond met de Oost- vlaamse prijs voor heemkunde, 1980, jaar waarin hij overigens ook de prijs voor geschiedenis van het Gemeen tekrediet verwierf. Zijn romans "Hof ter Viere" en "Het bloed van gisteren", verschenen bij Orbis-Orion, hande len over lokale situaties. Zijn heemkundige belangstelling kreeg konkreet gestalte door de aankoop van het Landeghemkasteel in Kallo, dat na restauratie door hem werd omgedoopt tot Hof ten Damme. Woning en omgeving werden inmiddels geklas seerd. Veelzijdig Rijkhard Van Gervens verdiensten voor het (oostelijke) Waasland zijn eigenlijk niet in één artikel te vatten. Van Gerven bij zijn huldiging door de provincie Oost-Vlaande ren: "In het nu bekroonde werk heb ik de relieken van natuur, land en volk van de polderstreek geborgen. Mijn innige wens is dat hun schrijn regelmatig geopend worde door de jonge krachten van nu en morgen", zei hij ondermeer in zijn dankwoord. Terloops weze hier nog aangestipt dat Rijkhard in 1973 ook de Reinaertprijs van het Verbond van Heemkundige Kringen van Oost-Vlaan deren in de wacht sleepte. Maar hij deed méér dan alleen het eigen (geliefde! heem koesteren, of met weemoed terugblikken op de brand in de schuur van het Ketelhof in de Ketenissepolder. Van Gerven was gewoon een ontzet- tend veelzijdig, ongelooflijk veelzijdig man. *Hij sprong, letterlijk, in de bres toen in februari 1953 Rijkhard Van Gerven (a) (ook) Kallo door de overstroming aan de Scheldekant werd geteisterd, en voor z'n inzet kreeg hij een eremedail le van koningin Elisabeth. Hij stichtte in Kallo de midden standsgroepering en het Rode Kruis. Hij was (1959-1976) gementeraadslid en (1964-1968) provincieraadslid. Hij nam het initiatief tot de feestelijkheden ter herdenking, in 1938, van de Slag bij Kallo. Rijkhard Van Gerven, die de heemkunde beoefende met wetenschappelijk-historische schranderheid, kreeg in 1977 de erepenning van de Vlaamse kultuurraad omwille van z'n verdiensten op kultureel gebied. Hij kende, zoals Etienne De Cuyper overigens bij de Van Gerven-huldi- ging door de provincie aanstipte, polderkartografie, pol derinstellingen en polderwetgeving op z'n duimpje. Hij ging op latere leeftijd nog kunstgeschiedenis en andere vakken studeren. Van Gerven ijverde, vocht, lééfde voor z'n volk. Van Gerven: pedagoog (hij publiceerde o.m. ook 'Ge schiedenis van België voor het Lager Onderwijs'), histori kus, heemkundige, romancier en... dichter. Toen hij tachtig werd verscheen een poéziemap van Van Gerven: "Neveldruppels", met daarin een dertigtal gedichten van de Kallonaar. Meer dan vijftig jaar lang werd hij terzijde gestaan door z'n echtgenote Maria Broeckx, die hem zes kinderen schonk. Zij overleed enkele jaren geleden en Rijkhard heeft altijd veel steun gehad aan z'n vrouw. Ruim dertig jaar was hij schoolhoofd in Kallo. En tussendoor vond hij tijd voor zo ontzettend veel èndere zinvolle dingen. Het Land van Waas, het Land van Beveren en Vlaanderen verliezen een pionier. Wouter VLOEBERGH Uw kind in het ziekenhuis k zijn is voor niemand prettig en een opname in het ziekenhuis schept voor velen problemen. Niet in het minst voor Ocren. Het is dan ook van belang dat kinderen, lang voor ze in aanraking komen met het ziekenhuis, weten wat dat Hidt. Ze moeten dus ook op de hoogte zijn van het verdriet dat met een opname in het ziekenhuis gepaard kan gaan. Üonge Gezinnenaktie van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van het gewest Dendermonde was met deze hele tatiek van het kind in het ziekenhuis begaan en zette daarrond een sensibilizeringscampagne op die zowel betrekking I op de ouders als op de kinderen. De hele campagne werd voorbereid door een werkgroep «Kind en ziekenhuis». lis duidelijk dal een kind in T ziekenhuis hulpeloos is. 7 kind in het ziekenhuis.. :eft u nodig» is dan ook h slogan zonder meer. Het fcn boodschap met biezon- Iveel inhoud die wijst op I vaak voorkomend pro- Jrn Meestal komt de opna- p in een ziekenhuis immers wacht en daarom is het belang dat kinderen weten leen dergelijke opname in- "t. Zelfs ai is er niet on- Jellijk een aanleiding toe, jen over het ziekenhuis t zijn nut. Dat wil dan f niet zeggen dat men kin deren moet dreigen met opna me in een ziekenhuis of het roepen van een dokter. Want men mag het nu ook weer niet zo erg voorstellen: opname in een ziekenhuis is immers geen straf en dokters en verpleeg sters zijn lang geen boosaardi ge mensen. Integendeel. Het komt erop aan de kinderen een rustige en geruststellende in druk te geven over een even tuele opname in een zieken huis en daar kan je als ouder heel wat aan doen. Je moet er dus als ouder in de eerste plaats ook rustig kunnen over praten. Campagne Om dat alles duidelijk te ma- keg werd dus een campagne opgezet. Met affiches en een wedstrijd voor kinderen. Fred dy De Nert, voorzitter van de werkgroep, daarover: «De be doeling was vierledig en ge sterkt vanuit de nationale aktie rond kind en ziekenhuis heb ben we in het gewest ook hard gewerkt. Ons eerste opzet was de kinderen te informeren over een mogelijke ziekenhuis opname. In de tweede plaats wilden we de ouders sensibili- zeren over het feit dat een ziekenhuisopname voor een kind heel wat betekent Zij moeten zeer nauw betrokken worden bij deze opname. Dat is van het grootste belang. In de derde plaats wilden wc de ziekenhuiswereld zelf bereiken en geneesheren en verplegers ervan overtuigen dat er naast het lenigen van medische no den, ook nog andere opdrach ten te vervullen zijn. Tenslotte was er de relatie tussen ouders, kinderen en ziekenhuizen die wc zo goed mogelijk wilden maken». Of men in dat alles geslaagd is, valt natuurlijk niet dadelijk te zeggen. Wel staat vast dat de Dendermonde. BGJG. De deelnemers uit Appels (v) een uitgave van oc UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F sensibilizatiecampagne bij de kinderen een sukses is ge weest. Dat heeft men kunnen meten aan de ruime respons die men heeft gekregen op de plak- en schrijfwedstrijd Het was trouwens voor de bekend making van deze uitslag van de wedstrijd in de nieuwe ge meentelijke jongensschool van Grcmbergcn. dat een en ander duidelijk werd gesteld. Ook de medische wereld, zo vertelde de heer Vertriest, en met name het Onze Lieve Vrouw van Troost ziekenhuis van Dendermonde heeft zijn gewaardeerde medewerking verleend. Ook hier zit men dus op het goede spoor. Wedstryd De heer Vertriest, die in de ruimte van de overdekte speel plaats van de gemeentelijke jongensschool van Grember- gen een massa kinderen, vele leraren en ouders mocht ver welkomen, onderstreepte de Vervolg op blz. 4 r-rT-r—.T-mi Dendermonde. t)e prijswinnaars van de wedstrijd Kiezen voor Kinderen(v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 1