smoele Terasc «Van graan tot brood» op projektweek in Stekene Wijkschool Stekene- Heikant bestaat 25 jaar Stekene De Voorpost - 17.5.1985 - 19 op z'n smalst.... Groot - Lebbeke it-Niklaas. Open deur in het atheneum aan de Parklaan. In de aardrijkskundeklas Sint-Niklaas. Op het VP-plein aan het industriepark organizeerde de H. Familieschool d op aanschouwelijke wijze onderricht verstrekt, (dw) een 'lentefeest'. (Iv) iint-Niklaas. Zaterdag vond een feestmarkt plaats. Dit zijn e mooiste kramen. (Iv) Sint-Niklaas de mensen die speurden naar Sint-Niklaas. Wijkklub Het Rode Begijntje 1 rommelmarkt. (Iv) de SP organizeerde een grote Brugsken 85 (om 8.15 u.) aan het Reinaertpark (8.20 u.), het stadhuis (8.30 u.) en de Mercatorstraat 87 (8.30 u.). Info via tel. 776.35.14. ;h<xjyndlkale vrijheden en processen Jondordag 23 mei om 20 u. in het Textielhuis, Mercatorstraat 7, open ABW-militantenvergadering (i.s.m. Culturele Centra- j). ABW-voorzitter André Vanden Broucke. advokaat Luk Van lurgfen Bossche en kriminoioog Lode Van Outryve spreken over lanByndikale vrijheden, syndikale processen» Moderator is Kris ""bloemenmarkten Mt weekend worden in Sint-Niklaas bloemenmarkten op het jBtouw gezet in Sint-Niklaas (Grote Markt) zelf en in Nieuwker- yen (Ten Bos), telkens van 16 tot 19 u. CNTB en De Goudbloem i.a.v. honderd jaar toneelvereniging De Goudbloem ncht het lurcfon. Nationaal Toneelverbond van België zondag 19 mei z'n i «nddag in te Sint-Niklaas. Zo is er o.m. om 10.30 u. een iillisfrestzitting in de schouwburg en om 16.30 u. de opvoering van jEen vlo in het oor», in regie van Dré Poppe. Tielrode heropbouwen Zaterdag 18 mei om 20 u. heruitgave van de show «Tielrode heropbouwen» in het kader van Rerum Novarum. Fotoexpo en -beurs Tot en met 17 mei in de AC W-gebouwen aan de Oeverstraat 9 fototentoonstelling en infobeurs op initiatief van Vakantiegenoe gens en de Fotoklub Temse. Wereldoorlog-herdenking Tot en met 19 mei in het Gemeentemuseum, Kasteelstraat 16, tentoonstelling n.a.v, de veertigste herdenking van V-dag, het einde van de tweede wereldoorlog. De afdeling Temse van de Koninklijke Strijdersbond organizeert. Belastingaangiften In groot-Stekene worden met het oog op het invullen van de belastingaangiften zitdagen georganizeerd in de gemeentelijke sporthal, van 9 tot 12 en van 12.30 u. tot 14.30 u. op volgende dagen (de volgorde is alfabetisch), 20 mei van A tot De Meyer, 21 mei van De Mol tot Dierens, 22 mei van Dierick tot Merckaert, 23 mei van Merckx tot Uytendaele, 24 mei Vael tot Van Hooste en 28 mei van Van Houte tot de laatste in 't alfabet. Zele ,Jullen Lentetochten Zaterdag 18 mei organizeert wandelclub Zandstuivers Zele zijn lentetochten: tochten die gaan over 10 of 20 km en U leiden langs rustige en goede wegen. Vertrekken doe je op om het even welk ogenblik en je volgt gewoon de pijlen. Snelheid en tijd tellen hier niet mee. Rust- en kontroleposten zijn op de omlopen voorzien. Rendez-vous zaterdag 18 mei op het Zandbergplein en dit van 9 tot 14 uur. Bloemenmarkten Wandelen met de Vlaamse Toeristenbond In alle deelgemeenten van Temse vonden/vinden bloemen- Op zondag 19 mei organiseert VTB-Zele een familiale natuur- iviteit in zaal Renova. Gitdenhüis. Info via tel. 776.32.28. markten plaats, telkens van 17 tot 21 u. In Temse kan je nog wandeling. Marc Quintijn, die zijn persoonlijke kijk op het terecht vrijdag 17 mei, in Steendorp woensdag 22 mei en in natuurschoon in mooie diamontages verwerkte, stippelde een flworenln wiiiHon O A mni -i_n 'Gife Wase Ruilklub organizeert zondag 19 mei van 9 tot 12 u. een ■tok» iNS-open deur d. Saterdag 18 mei van 14 tot 19 u. open deur in de bisschoppelij- s. normaalschool aan de Kasteelstraat. Deze aktiviteit werd bij*)rige week toegelicht in De Voorpost. "tand in Hand Sinaai Jondag 19 mei organizeren de Sinaaise verenigingen een lezinswandel- en fietsnamiddag ten voordele van de minderva- - Gilden. Start om 14.30 u. aan de zaal van de Pater op Duizend ekr^ppels. Na de twee uur lange tocht wordt een Breughelmaaltijd it njeserveerd. Info via tel. 772.53.11 of 772.38.79. ieen huisvuil .Jet stadsbestuur meldt dat vrijdag 17 mei geen huisvuil wordt ^pgehaald. Wel weer huisvuilophaling op 24 mei in dat deel van f Ie stad dat normaal door de vrijdagdiensten wordt aangedaan. lolidariteit in Nieuwkerken frijdag 17 mei in Nieuwkerken, K. Kring, solidariteitsavond in iet kader van Rerum Novarum. LenN. Meyvis-Acke praten rer hun ervaringen in Nicaragua. Ter afronding organizeert *iV-KWB een themakwis. Ij KAV en KWB Zaterdag fietstocht van KAV-Belsele, 14 u. in het kader van it thema «Weet wat je slikt». Die 18de mei ook daguitstap van WB-Kriko naar de Westhoek en het Heuvelland, met vertrek Ti 6,15 u. 's morgens aan de kerk in de Heistraat. Zaterdag 18 ei ook ontspanningsavond bij KWB-Belsele, in 't parochiecen- n. Zondag 19 mei vertrekt men bij KWB H. Hart om 8.30 u. aan lal Familia voor een dagje aan zee en het Zwin. KAV-Belsele Bnter houdt zondag een jaarfeest, met om 19 u. eucharistie- ering en nadien spreekbeurt door de heer De Schepper en itmaal. Maandag 20 mei trekt Jong-KAV Don Bosco erop uit met de lts, om 19 u. aan het Dobocentrum. Die avond vergadert KAV- Blsele Center om 19.30 u. rond het thema «geneesmiddelen» heeft men het bij KA V-Tereken in de jeugdlokalen om 19.30 over het maken van een zonnekleedje. Nog maandag bij AV-Nieuwkerken gespreksavond over het ziekenhuis, in de itholieke Kring, en bij KAV-Sinaai praat men over geneesmid- Blengebruik, in het parochiehuis. Dinsdag 21 mei om 20 u. in Huize De Meerleer vergadering m KAV-OLVrouw over gezondheid en geneesmiddelen. Woensdag 22 mei om 20 u. vergadering van KAV H. Hart in lal Familia aan de Truweelstraat. Men praat over het gebruik in geneesmiddelen. art- en vaaf «ten nsdag 21 m in Sinaai, parochiehuis, voordracht over hoge oeddruk. O... 19.30 u. Georganizeerd door de kristelijke Bkenfondsen. letsen in Klein-Brabant ondag 19 mei gaat Vakantiegenoegens-Nieuwkerken fietsen de Schelde- en Rupelstreek (Hingene, Eikevliet e.a.) Men irtrekt om 10.30 u. aan het dorp in Nieuwkerken. aar de Zwaim Ondag 19 mei gaat Wandelklub Waasland wandelen in de «almstreek. In Sint-Niklaas wordt om 8.30 u. vertrokken aan et Gildenhuis. Merve-officieren bsdag 21 mei wordt ten stadhuize een voordracht georgani- »erd door de plaatselijke afdeling van de Nationale Vereniging in Reserve-Officieren van België, n.a.v. het vijftigjarig bestaan in de nationale groepering. Elversele vrijdag 24 mei. tocht uit langs en in de nabijheid van de Durmeboorden. De afstand is beperkt tot een zevental km, wat haalbaar is voor de doorsnee wandelaar Verzamelen om 14 uur aan de kerk van Zele-Durmen. In geval van minder goed weer is een verkorte versie voorzien. Sint-Niklaas. In de Baenslandwijk werd door Boerke Naas de meiboom geplant. (Iv) Fietstochten De VTB-VAB organizeert enkele fietstochten op zondag 19 mei. Om 14 u. start aan de Watermolen in Temse een tocht die langs de Sombekedriesroute leidt. Om 10 u. vertrekt aan de school in de Schoolstraat een andere tocht. Naar speelgoedmuseum Dinsdag 21 mei onderneemt Culturele Centrale een uitstap naar het speelgoedmuseum in Mechelen en de Plantentuin in Meise. Om 8 u. vertrekt men aan de Markt in Temse. Info bij het ABW, Kam. Wautersstraat. Kwis Vrijdag 24 mei organizeert de Culturele Centrale van Temse in het Volkshuis, Kam. Wautersstraat, de De Morgen-kwis, vanaf 20 u. Bij KAV en KWB Zondag 19 mei organizeert KWB-KAV van Elversele een fietszoektocht. Vertrek om 14 u. op het KWB-voetbalplein. Maandag 20 mei komt KAV-Temse Center in de bovenzaal van Het Volk, Oeverstraat, bijeen voor een demonstratie i.v.m. het maken van een zonnekleedje, om 20 u. Tijdens het jaarlijkse schoolfeest van het technisch insti tuut Sint-Andries en de plaatselijke humaniora van Steke ne was er ook een doorlopende tentoonstelling van de werken der leerlingen. Ondermeer kon je het resultaat bewonderen van de voorbije projektweek, die plaatsvond onder het motto «Van graan tot brood». Deze projekt week - een «andere» manier van les geven met vlottere en ruimere aanpak van de leeronderwerpen - liep voor de eerstejaars van het beroepsonderwijs. Theorie Onder impuls van projektleider Audenaert, die werd bijgestaan door tal van leerkrachten, werd een programma uitgewerkt dat helemaal verschillend was van het gegeven. Wel met hetzelfde doel: het aanleren van nieuwe kennis- onderdelen. Het onderwerp - het brood dus - kwam reeds aan bod bij een godsdienstige initiatie, waarbij het brood uiteraard een belangrijke rol speelt. Dan werd het ekonomie en geschiedenis met de «handel en wandel» van het graan door de eeuwen en kontinentcn heen. Dit alles visueel ondersteund door een leerrijke diamontage Volgde dan een rondvraag over brood en nadien kwamen allerlei gezegden, zegswijzen en spreekwoorden rond brood, graan en bakken aan de orde. Prakt jjk Na de inleiding kwam een bezoek aan een landbouwer. Daarna bezocht men een windmolen in werking. Aanslui tend daarop kreeg men een demonstratie vlegeldorsen te bewonderen... En het ging verder. Telkens met de fiets, zoals de bakker vroeger. De volgende dag werden bezoekjes gebracht aan de (warme) bakker: lekker brood uit de oven... Maar men bekeek ook (kritisch) de nodige ingrediënten en de voedingswaarde van het (dagelijkse) brood, 's Anderendaags mochten de leerlingen eigenhandig een brood kneden en bakken. Deze geslaagde projektweek werd afgerond met een speciaal uitgewerkte eucharistieviering, waarbij een broodmaaltijd werd genuttigd. Gremar Sjieke kostuums droe gen de leden van de Baas- roodse "Show- and Marching Band De Een dracht", vorige week zater dagnamiddag, ter gelegen heid van hun optreden tij dens het Marsfestival georganiseerd door de ju bilerende Lebbeekse Ko ninklijke Harmonie Sint- Cedlia. Sommige andere korp sen, die er in hun doorde weekse kleren bijliepen, gaven een eerder povere indruk. Bloei en verval, het weglijden en de heropstan ding, alle stadia waarin een muziekkorps kan ver keren, waren op het Leb beekse dorpsplein uitge stald. Hoog van de toren bla zen moeten de Bos- troeênèèrs" anders niet doen. Bekeken we eens aandachtig de leidende fi guren van deze showband, dan zagen we immers niets anders dan Lebbeke- naars. Dirigent Louis De Feyter is Lebbekenaar en tam boer-majoor Paul Ringoot is dat eveneens. Boven dien kwamen we aan de weet dat het ontwerp van één der kostuums van de "Eendrachters" ook al uit het brein van een Lebbe kenaar is gesproten. Daarnaast - we zijn nog niet aan het eind van ons Latijn - herkenden we min stens één muzikante die eveneens Lebbeekse is. Wie weet welk Lebbeeks bloed er nog onder die prachtige kepi's verborgen zat. Lebbeke zendt blijk baar zijn zonen én doch ters uit. O Wie er ook zo fier als een gieter, maar dan over de prestatie van de jubile rende harmonie bijliep, was Jozef Dauwe. Zjef had zich - kwestie van zijn haar niet in zijn ogen te vallen, zei hij- voorzien van zijn Borsalinohoed. Een pracht van een hoofd deksel dat volledig past bij de imposante figuur van de Lebbeekse ex-archivaris. Zjef droeg ook een flis- kenop het revers van zijn jas. Een herinnering, legde hij uit, aan een vorige vie ring van de Koninklijke Harmonie. Voor relikwieën en andere kleinodiën van dat soort - erop gesteld als hij is dokumenten en voor werpen uit het verleden te vrijwaren voor verdwij ning- zou Zjef desnoods bij de duivel te biechten gaan. De Vredesboom al ge zien? Ze hebben hem on langs gekortwiekt. En hoe wel dat vrijheidssymbool er al flink wat jaren opzitten heeft - hij werd aangeplant in 1919, is dus 65 jaar oud - schieten uit deze lin deboom krachtige twijgen. Jammer genoeg wordt de boom sinds enige tijd ontsierd door een groot pu- bliciteitsbord - voor een of ander evenement in Den derbelle - dat voor de stam geplaatst werd. Mooi lijkt ons anders. Van een andere "boom" gesproken. De Bierboom met name. Daar werd vori ge zaterdag een t-dansant georganiseerd, ten voor dele van één van de plaat selijke minivoetbalklubs. De muziek werd geleverd door een disco-bar. Toen deze disco-bar-ianen op zaterdagmorgen hun mas- jien kwamen installeren - 't waren mannen van over 't watter - dubbele t, zetter. Dank je - alles netjes klaarstond en ze de instal latie wel eens wilden proef- stomen, kwamen ze tot de ontdekking dat ze... over geen enkele plaat be schikten. Beleefd kwamen ze dan ook aan de patron vragen: Mijnheer, hebt gij soms geen plaat in huis? Bij het Denderbellese to neelgezelschap "De Iver- lingen" is men erg tevre den met de uitslag behaald tijdens het Renaat Ravijts- tomooi. De Bellenaars sleepten met de produktie van Brendan Behans "De Gijzelaar" de tweede plaats in de wacht. De prijs voor de beste vertolking ging bovendien naar Jan Philips, die in dat stuk de rol van Pat voor zijn rekening nam. Als we ons niet vergissen werd Ward Uyttersprot ooit ook al eens deze onderschei ding toegekend. Smoele.\trekker Dit jaar bestaat «het schooltje van den Heikant» - zoals de wgkkleutersschool aan de Stekense Verkenstraat 2A in de gewone omgangstaai wordt genoemd - precies 25 jaar. Natuurlijk een gelegenheid om dit jaarlijks schoolfeest een beetje méér luister b(j te zetten. In 1960 stonden zuster Inès en juffrouw Danny in voor enkele kleuters die als eersten in eigen Heikantse omgeving schoollic- pen. Nadien kwamen juffrouw Magda, zuster Florinne, juf frouw Erna, Anne-Mie, Gerda... Ondertussen is heel wat veran derd in het Mariaschooltje: vóór de «oude» klassen werd een grote polyvalente (onge veer 170 m2) zaal opgetrokken, die dienst doet als overdekte speelplaats, en bij gelegenheid als feestzaal. Ook werd een derde klasje gebouwd. En nu volgt de afwerking. De omhei ning aan de straatzijde werd peelgoedmuseum bezoeken jnsdag 21 mei bezoekt Culturele Centrale Rust Roest van het BW het speelgoedmuseum in Mechelen en ook de nationale antentuin in Meise. In Sint-Niklaas zijn haltes voorzien aan het Aperitlefkoncert De Stekense afdeling van de Sint-Niklase muziekakademie organizeert zondag 19 mei vanaf 10.30 u. een aperitiefkoncert in het Sint-Andriesinstituut, Nieuwstraat 15. De toegang is 9ra,'s- Stekene. Het wijkschooltje van Heikant (gremar). volledig vernieuwd en de zand bak nadert z'n voltooiing. Maar de opvoeding ging gedu rende die 25 jaar onverstoord verder. Nu staan zuster Florine en kleuterleidsters Lutgard en Vera daarvoor in. Feest Zoals elk jaar wil men via het schoolfeest tonen dat de kleu terschool van de Heikant nog leeft en werkt. Daarom onder meer de jaarlijkse kleuter- show. Er is ook nu weer een grote «tweedehands- cn antiekmarkt». Maar er is meer. Het jubileumschoolfeest wordt ingezet op vrijdagavond met een avondschieting. Za terdag is cr de markt (15 u.), zijn er volksspelen, gaat er een warme luchtballon op en is er een ballonwedstrijd voor de kinderen terswijl het panne- koekenhuis open is. 's Avonds is er dan de viering van de stichters en de jubilerende ko- miteeleden, gevolgd door al lerlei oude volksspelen, pier bolling en er is gelegenheid om de honger én de dorst te stil len. Zondag 19 mei is er dan de traditionele kleutershow (15 u.) met nadien Vlaamse ker mis, terwijl er pannekoeken en ijskreem worden geserveerd.

De Voorpost | 1985 | | pagina 19