Heel wat attrakties op bloemenfeest in Doel Landelijke Gilde Sint-Pauwels zestig jaar Bloemenmarkten in 't Land van Waas Busverbinding Sint-Pauwels-Sint-Gillis Wase bouwpatroon: «BTW-verhoging ontketent stormloop» Kinderen kleuren Bloemen in Sint-Niklaas Tragische ongevallen in het Waasland Stekene mag niet uit Wase Interkommunale Heimolen Sint-Niklaas: kwarteeuw volksspelen De Voorpost - 17.5.1985 - 7 leimolen in Sim-Ni klaas. Impressie van de hulde die enkele jaren geleden aan ogveteraan F. Van Eyk, inmiddels overleden, te beurt viel. Zowel Paul De Vidts Volksvertegenwoordiger Freddy Willockx meldt dat de kogel eindelijk door de kerk is met betrekking tot de nieuwe busver binding Sint-Pauwels - Sint-Gillis. De reisweg met ingang van 2 juni 1985 voorziet een bijkomende verbinding tussen Stekene - Kemzeke - St.-Pauwels - St.-Gillis - St.-Niklaas. De reisweg is als volgt: - van St.-Pauwels (Dries) wordt gereden via Berkstraat - 's Hondstraat - Bunderstraat - Gaverstraat - Stationsstraat en Kronenhoekstraat. De halten zijn gelegen ter hoogte van: Wijnstraat, Heirweg, Aststraat, Houtvoortstraat. Stations straat en Kronenhoekstraat. De zomer nadert, de bloemekens worden buitengezet in heel wat Wase gemeenten. In Sint-Niklaas werden al voordrachten i.v.m. het versie ren van woningen op het getouw gezet. Vandaag, vrijdag 17 mei, vindt op de Grote Markt van 16 tot 19 u de achtste editie plaats van de bloemenmarkt, als je vannamiddag gaat kijken krijg je er gratis orgelmuziek bij, want het oor wil ook wat. Nieuwkerken is morgen zaterdag, 18 mei, aan de beurt van 16 tot 19 u: de tweede bloemenmarkt wordt ook muzikaal opgeluisterd, op het dorpsplein. In Belsele kan je vrijdag 24 mei terecht voor de tweede bloemen markt, op het dorpsplein van 16 tot 19 u. En zaterdag 25 mei komt, voor de zesde keer al, Sinaai (Dries) aan de beurt. Voor de organisatie van deze manifestatie tekent het Sint-Niklase stadsbestuur, i.s.m. de dienst kultuur- toerisme. In Beveren worden de fleurige aktiviteiten gekoncentreerd in Doel, waar zondag 19 mei vanaf 14 u een markt wordt gehouden en een aantal attrakties zijn gepland. Het gemeentebestuur wordt bij de organisatie gesteund door de kulturele raad van Beveren en de dorpsraad van Doel. Op naar Temse. Daar werd met het initiatief gestart in 1981. Vanwege de toenemende belangstelling spreidt men het projekt nu naar de vier deelgemeenten uit. Woensdag was Tielrode aan de beurt. Vandaag, vrijdag 17 mei, bloemenmarkt in Temse zelf, op het plein nabij het gemeentehuis; voor de muzikale omlijsting zorgt de libera le harmonie Moed en Volharding. Woensdag 22 mei moet je naar Steendorp toe, waar de socialistische fanfare Arbeid en Kunst voor sfeer zorgt. De festiviteiten worden op vrijdag 24 mei in Elversele aan de Hof ter Elstlaan afgerond, en de muzikanten van de Sint-Ceciliakring zorgen voor ambiance. Telkens van zowat 17 tot 21 u in de deelgemeenten van Temse. Een interessante bloemen- brochure wordt gratis uitgereikt en er is ook een wedstrijd verbonden aan de bloemenmarkten. Het gemeentebe stuur, de VW en de bloemisten van groot-Temse organi- zeren. (wv) Het gemeentebestuur van Beveren organiseert eik jaar een bloemenmarkt in één van haar deelgemeenten. Beveren zelf zou nu normaal terug eerst aan bod moeten komen, maar toch heeft men geopteerd om Doel extra in de bloemen te zetten. «Een bewuste keuze», stelde schepen Blommaert tijdens de persontmoeting op het Hof ter Saksen. «Doel is immers de deelgemeente met de meeste theoretische troeven». Groene week De plantsoendienst heeft trou wens al in maart in Doel een aktie opgezet. Het ging om een «Groene week» waarbij de leerlingen van de lagere en kleuterschool rechtstreeks werden betrokken. Een boom- plantdag was het hoogtepunt en in de sportzone van Doel werden 55 hoogstammen en een duizendtal struiken aange plant. In een interview met het vakblad Het Bouwbedrijf (10 mei) heeft Pierre Vertongen, zaakvoerder van de woningbouwonder neming n.v. Tradiplan uit Sint-Niklaas, zich ongerust getoond in verband met de bruuske stopzetting van het lagere BTW-tarief voor de bouwsektor. Op 1 januari zou die opnieuw op 17 procent worden gebracht, terwijl hij nu nog steeds 6 procent ligt: dat laatste tarief, van tijdelijke aard, is men als het normcla gaan beschouwen. Vanwege de verhoging van de BTW-voet (die in feite een terugkeer is naar een vroegere situatie) is als het ware een stormloop ontstaan in de bouw, in de woningbouw met name. En volgens Pierre Vertongen gaat die rush alle proporties te buiten, ook al omdat men er alom op aandringt dat de woning hi kwestie op 31 december zou voltooid zijn. In de bouwwereld is men van mening dat de regering het BTW- tarief van 6 procent moet blijven hanteren, die norm wordt toegepast voor 'levensnoodzakelijke behoeften', en een dak boven je hoofd hoort in die kategorie. En als men dèt niet voor elkaar kan krijgen dringen zich overgangsmaatregelen op om een kompletc ineenstorting van de woningbouw te voorkomen, zo luidt het in het vraaggesprek. (wv) Bloemenmarkten in het Waasland: Doel steelt zondag de show (Ivb) Eén centrum Voor de bloemenmarkten zijn tot dusver alle deelgemeenten aan bod geweest: in 1981 wa ren dat Doel en Beveren, in 1982 Melsele en Kieidrecht, in 1983 Haasdonk en Verrebroek en vorig jaar Kallo en Vrase- ne. De formule gaat van dit jaar af wel enigszins worden aangepast: elk jaar zullen de inspanningen nu worden ge concentreerd in nog slechts één deelgemeente. De bloe menmarkt in Doel is gepland op zondag 19 mei vanaf 14 u. voor het parochiehuis. Belang stellenden kunnen daar een ruime keuze maken uit een uitgebreid zomerbloemen-as sortiment, ter versiering van de gevels. Er is ook een info- stand vande plantsoendienst, waar je ondermeer gratis fol ders kan krijgen over planten- keuze, inpotten en andere (bloem)problemen. Attrakties De jeugddienst richt opnieuw een spel in voor de jeugd en laat de kinderen een muur schildering maken. Voor de muzikale omlijsting zorgt de plaatselijke fanfare Kunst en Vreugd. Schaakliefhebbers kunnen kennis maken met een levensgroot schaakbord en de Koninklijke Tuin- en Land- bouwmaatschappijvan Ant werpen zal doorlopende de monstraties geven van bloem schikken. Hieraan zullen ook de plaatselijke KVLV en KAV groepen meewerken. De afge werkte stukken worden ver kocht. De toeristische dienst is ook van de partij en die organiseert ondermeer een wandel-zoek tocht in het centrum van het Scheldedorpje. Er wordt ook een film vertoond over Doel. Dat werkstuk duurt ongeveer 20 minuten en er zijn drie vertoningen voorzien. Lange Stien danst volks en bloemen liefhebbers kunnen hun kennis van bloemen toetsen in een kwis. In Doel werd ook een her waarderingsgebied goedge keurd. Daarover kan informa tie worden opgestoken. Een gedichtenbundel wordt ook verspreid en die is opgesteld door de leerlingen van de lage re scholen uit alle deelgemeen ten. Enkele leerlingen van Doel zullen hun gedicht ter plaatse voordragen. Wedstrijd Als extra stimulans voor de bevolking wordt er jaarlijks ook een wedstrijd uitgeschre ven. De bloemisten, de ge meente en het ministerie van landbouw zorgen voor een prijzenpakket. Dit jaar wordt wel een onderscheid gemaakt voor het versieren van de ge vels en voor het versieren van de voortuin met zomerbloe men. Voor beide kategorieën wordt een apart klassement opgemaakt. Voor inlichtingen bellen naar de plantsoendienst tel. 775.28.51. Jubileum Beveren werd door de Vereni ging voor Openbaar Groen ook uitgekozen om er het tien jarig bestaan te vieren. Woens dag 22 mei is er een akademi- sche zitting in het kasteel Cor- tewalle met een feestrede over het «Gemeentelijk groenbe- leid». Na een receptie wordt in Doel geluncht. Er is ook nog een bezoek an Doel en Kallo. Luc Van Broeck In de marge van de bloemen markten die in de diverse deel gemeenten van Sint-Niklaas worden georganizeerd vindt een 'kinderkleurwedstrijd' plaats. Het thema ligt voor de hand: de bloemenmarkt. De formulieren, met de teke ningen, die op de markten zelf worden uitgedeeld dienden als deelnamedokumenten. Tot 15 juni kan men deelnemen. Kleurtekeningen terugbezor gen naar: Toeristische Info, Grote Markt 46 in 2700 Sint- Niklaas. (wv) Bij verkeersongevallen in het Land van Waas kwamen tijdens het voorbije weekeinde drie mensen om het leven. Zaterdagvoormiddag botsten op het kruispunt van de baan Sint-Niklaas-Temse met Hoogkameren in Temse twee voertuigen: de vrachtwagen bestuurd door Victor De Ben uit Haasdonk en de personenauto bestuurd door Jozef Leroux uit Antwerpen. Laatstgenoemde werd ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis van Temse. In de nacht van zaterdag op zondag was de expressweg te Antwerpen-Knokke aan de Tromp in Kemzeke (alweer) het dekor voor een vreselijk ongeval. Twee mensen van 38 aar, wonende in Geel en op weg naar familie in Zeeuws-Vlaanderen, verloren hierbij iet leven: Wilhelm Rozenkranz en z'n echtgenote Erna Van der Grift. Ze zaten in een auto die verpletterd, vermorzeld werd door een vrachtwagen die tonnen warme glucose transporteerde. Die vrachtwagen werd bestuurd door een man uit Rotterdam, wiens echtgenote ook Werd gewond. Beveren. Op de akademische zitting m.a.v. vijfentwintig jaar gemeenteli[k technisch instituut waren aanwezig direkteur P. Verheyen (helemaal links), senator De Bondt, de burgemeester en schepenen e.a. (Ivj 'lesgevers (lv) ^emeen,el'^ technisch instituut bestaat vijfentwintig jaar. Dit zijn de Sint-Niklaas. Zoals eerder in De Voorpost gemeld werd ten stadhuize een permanentie- dienst van het leger geopend. Om de twee weken kan je 's woensdags in de namiddag je ^KÊÊÊIÊI^ÊÊÊÊ^ÊlJÊÊt/ÊÊBÊÊIÊÊIÊÊÊIÊIIÊÊÊÊÊÊtmÊ vinnige jongeren,*,Jen fees, in Je RBS aan Je Purklaan. Eerder bracht men t.g.v. het feest van de vrijzinnige jeugdeen weekend aan zee door (dw) en de heer Wielandt van de militiedienst in Sint-Niklaas. (Iv) Op nationaal vlak werd op 20 juli 1890 de Belgische Boeren bond gesticht als overkoepe lende organisatie van de hoe rengilde, met als doel, iets te verbeteren aan de benarde toestand waarin de landbou wer en zijn gezin verkeerde, later ontstonden ook gestruk- tureerde samenwerkingsvor men, zoals: het oprichten van koöperaties, melkerijcn. aan koopafdelingen, spaar- en kre- dietkassen. In 1925 staken enkele landbou wers van Sint-Pauwels de hoofden bij elkaar en de plaat selijke hoerengilde zag het le venslicht. Als voorzitter fun geerde Cyriel Smet, terwijl Jo zef De Wilde als schrijver en zaakvoerder optrad. Zeer vlug nam de gilde uitbreiding, zodat men hetzelfde jaar nog tot 106 leden kwam. Klinkende na men uit het verleden die zich als voorzitter, schrijver en zaakvoerder verdienstelijk hebben gemaakt zijn: Petrus De Wilde, Karei Verdickt en Ghislain Wuytack. Ere-voor- zitter Prosper Feusels is de levende schakel tussen verle den en heden. De spil van de na-oorlogse pe riode was ongetwijfeld Albert Bermijn, die sinds 1945 zaak voerder en kassier van de Raif- feisenkas was en die, nu met pensioen, zich laten opvolgen heeft door drie afzonderlijke volwaardige jonge krachten. Albert is toch nog aktief in het huidig bestuur van de landelij ke gilde. Op 31 januari 1972 werd door de bondsraad het plan tot her- strukturering van de Belgische Boerenbond goedgekeurd. Van dan af verloopt de wer king rond het land- en tuinbouwersberoep gescheiden van de socio-kulturele wer king. Zo ontstonden landelijke gilden en bedrijfsgilden. De huidige bcstuursploeg in Sint-Pauwels is als volgt sa mengesteld: voorzitter Gerard De Maere, ondervoorzitter Jo zef Smet, sekretaris Wemer Van Guyse, bestuursleden: René Verdickt, André De Saegher, Albert Bermijn, Re né Buys, Gabriel Batens, Ka- rel Van Hecke, Jo Van Pe- teghem. Eigenheid bewaren Door schaalvergroting en me chanisatie is de landbouw in een evolutie gekomen die naar mammoutbedrijven leidt. Zo wel het akkerland als de vee houderij zijn minder arbeidsin tensief geworden, maar meer kapitaalintensief. Bij deze evo lutie wordt de klassieke land bouw stilaan vervangen door de bio-industrie, waarvan men nu ook de nadelen begint te kennen. De Landelijke Gilde van Sint- Pauwcls vindt dat het mogelijk moet zijn en blijven, een be hoorlijk bestaansmiddel te vin den op een familiaal bedrijf, dat in het verleden steeds ge kenmerkt was door zijn grote zorg en inzet voor alles wat groeit en leeft op de boerderij en dat door zijn veelzijdigheid steeds een spontaan evenwicht heeft weten te bewaren, waar bij de opkomst van de techniek een welgekomen hulp is. Dergelijke landbouwmethode wordt nu reeds «ambachtelijk landbouw» genoemd. In Sint- Pauwels vindt men dat gezon de kleine- en middelgrote landbouwondernemingen in de toekomst moeten kunnen blij ven bestaan, en dat zij niet als «folklore» zouden afgedaan worden. Door het feit dat de laatste dertig jaar zowat driehonderd duizend mensen uit de land bouw verdwenen zijn, blijven op elke gemeente nog een handvol aktieve land-en tuinbouwers over. Het is de band met het lande lijke die velen ertoe aanzet, in hun vrije tijd agrarische aktivi teiten te beoefenen die voor een groot deel instaan voor de eigen voedselvoorziening. Het jubileumfeest van zondag 2 ju ni in Sint-Pauwels mag geen eindpunt zijn, maar een nieuw begin, voor de nog aktieve land- en tuinbouwers samen met diegenen die zich met hen verbonden voelen om op een gezonde manier in te staan voor onze primairste levensbe hoefte. Raadslid Herman Rollier nale slecht wordt beheerd, niet (CVP) kondigde tijdens de goed werkt én politiek niet raadszitting in Stekene aan dat aanvaardbaar is. Een eerste er vanwege de Intcrkommuna- kecr werd de uittreding door Ie van het Land van Waas een Stekene té laat ingediend. De schrijven op het gemeentehuis tweede uittreding werd nu dus was binnengekomen met de geweigerd, bij unanieme be- mededeling dat het ontslag van slissing van de beheerraad van Stekene uit de intcrkommuna- de interkommunale. Ie niet aanvaard wordt. We' blijft de interkommunale Pas nadat de gehele agenda z'n diensten aanbieden, aldus was behandeld, maar vóór- de burgemeester. «We hebben aleer de bijkomende punten deze weigering besproken in aan bod kwamen, las de burge- h?t schcpcnkollege en kunnen meester een brief voor van de dit niet aanvaarden. Wc wach- interkommunale waarin de uit- ten dan ook de vergadering treding van Stekene wordt ge- van de Interkommunale, die weigerd Geïnteresseerden P'aats zal hebben eind mei. af. herinneren zich ongetwijfeld Nadien zullen we eventueel de nog dat Stekene de bedoeling nodige stappen en/of maatrc- had uit te treden omdat de gelen overwegen», hestuursmeerderheid van me- Gremar ningwasdatdcinter kom m u- Telkenjare wordt op tweede Sinksendag feestgevierd aan Heimolenhoek in Sint-Niklaas. Een religieuze plechtigheid eerst, een beminnelijke boel uitbundigheid daarna. Het feest op Heimolcn mag dan al een wijkgebeuren zijn, het wemelt er doorgaans van het volk. Vlakbij de E3-autosnelweg vind je de kapel van O.L.Vrouw-van-de-IJzer. Een stemmige bedevaartplek, omzoomd als het ware met wat boerderijen, een kippenkwekerij, een buurtwinkeltjc van het landelijke type, een vloot residentiële huizen of zelfs appartements gebouwen. De Heimolenwijk, ingeperkt tussen de autoweg E3, de onvoltooide rijksweg 60 en de brugbaan naar Waasmunster-Elversele toe, is een authentieke Sint-Niklase gemeen schap. Men houdt er van gezelligheid, van knus onder elkaar zijn. Zéér tot uiting komt zulks met tweede Sinksen (dit jaar 27 mei). De openluchtkermis (15 u.) heeft iets kleinschaligs, iets ontroerends tegelijk «Onze-Lieve-Vrouw van Vlaanderen» wordt hier nog méégezongen, vanop de voor de gelegenheid aangebrachte houten zitbanken. Na de eucharistieviering worden de wijkbewoners en andere belangstellenden ertoe uitgenodigd mee te doen aan het ongedwongen vermaak: jong en oud komt daarbij aan z'n trekken. Het is nu de vijfentwintigste keer dat deze volksspelen worden ingericht door het bedevaartkomité van Heimolen. Snoeprapen voor de allerkleinsten, staakklimmen, touwtrekken, die zaken. Met een lepel in je mond enkele tientallen meter marcheren en nog een prijsje winnen ook. Dé attraktie vormt, telkenjare, de «bolling». Een exkluzief vrouwelijk onderonsje, waarbij houten ballen door een vernuftig aangebracht houten doel moeten gemikt worden, de oudere dames plegen uit te munten, zij hebben ervaring in dat soort dingen en gaan traditioneel met de knapste prijzen huistoe. Er wordt ook - natuurlijk - gekaart op Hcimolen met Sinksen. En zo nu en dan een pint gedronken. Vijfentwintig jaar volksspelen op Hcimolen. Een lange traditie van jovialiteit bij kapel en tent, aan de rand van de stad. Even langslopen als je tijd hebt, of nog beter: tijd vrijmaken. Rij vanuit het stadscentrum rechtstreeks met de stadsbus 60 naar Hcimolen of sla aan het CMO-komplex de Hcimolenstraat in. Een leutige bedoening wordt het weer op Heimolen- als Ferdinand De Bondt waren toen naar Heimolen afgezakt, (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7