Aalst herstelt een aantal straten Geen toegevingen qua sociale verworvenheden j Te herstellen straten te Aalst Werkers in ploegen in moeilijkheden Vijftien jaar parochiecentrum Meldert Aalst leent aan lopende band Aalst eindelijk erkend als ontwikkelingsgewest? Sinksenfeesten Erembodegem-Terjoüen met gevarieerd programma Stadsbestuur kan aan Hofstaads stort niets doen Storten te Gijzegem gaat verder 10 - 24.5.1985 - De Voorpost Vooraleer de lange reeks herstellingswerken aan wegen ingevolge vorstschade aan te vatten, brengt schepen Anny De Maght eerst een algemene toelichting. De technische dienst maakte een lijst van de geteisterde straten op, document dat in het college uitvoerig bespro ken werd. Voor degelijke herstelling was er geen geld. Gelukkig kwamen er voor 27 miljoen niet-verwachte toela gen voor werken in het kultu- reel centrum. Wat een aantal herstellingen aan de wegen mogeüjk maakte. Een pakket wegenwerken voor jin totaal circa 53 miljoen werd dan haalbaar vermits daarop in principe 60% toelagen mogen worden verwacht. Normen! Binnen de Gnanciële mogelijk heden moest verholpen wor den aan de meest dringende noden, Sint-Apolloniastraat, Lindenstraat, Paternoster- straat en Kreupelveldstraat be horen tot de allerslechtste, ook qua riolering. Dit dan samen in een versoberd projekt voor 23 miljoen. Voor selekteren van wegen voor de resterende 30 miljoen werd nagekeken of het verbindings- of invalswegen zijn, of ze veel of minder ge bruikt worden en of ze niet reeds voorkwamen in meerja renplan of investeringspro gramma. Ook het element vei ligheid kwam aan bod. Ander zijds werden straten met grote strukturele gebieden als bvb. de Pontstraat niet opgenomen omdat ze een volledige ver nieuwing nodig hebben. Zo ook de Moorselbaan, de Affli- gemdreef, de Esplanadestraat en de Hammestraat Ondertussen bewijst de nieu we asfaltmachine haar nut bij vele kleine herstellingen. Voor mei-juni zijn dat alle centrum- straten te Aalst, de Huytstraat te Nieuwerkerken en de Ka- Aalst. De te herstellen Sint-Apolloniastraat. (Ih) Nadat in een onderscheid uit - en «verbeteringswericen» (Denayer mag ovci uczc materie inuis een gedetailleerde informatie verwachten) wilde Denayer in zijn betoog niet onderbroken worden. «Lorie, wilde gij ne keer zwijgen. Ik stoor U ook niet zelfs al zegt u onzinnige zaken», roept Denayer tot het PW-raadslid. Wat betreft de Nieuwbeekstraat moet er grondiger gewerkt worden, zegt Denayer. «Hier was een beek en wat men nu wil doen, zijn kosten op 't sterfhuis». Dat wegnemen van kasseien, een momenteel toch gegeerd produkt, geld kost, neemt Denayer niet. In plaats van 70 of 80 fr./mJ te kosten zou dat geld moeten opleveren en nu gaat dat voor zowat 18.000 m' kassei heel wal kosten. Anderhalf miljoen. Maar voor de rest geven ook de oppositiepartijen «hun zegen» - we zijn in de periode van het pausbezoek - over volgende herstellingen. Nieuwbeekstraat en Beekveldstraat (asfalt) Beek-, Gentse-, Alfred Nichelsstraat en Ledebaan Dorp- en Molenstraat (Moorsel) Huizekens-, Mutsereel- en Horingstraat (Meldert) Drapstraat, Water- en Lange Haagstraat Molen-, Biest- en Blektestraat (Hofstade) Noenstraat (deels beton) en Babbelaarstraat (Hofstade) Babbelaarstraat (deel beton) (Hofstade) Overbroekstraat (beton) en Zijpstraat (Hofstade) Dreefstraat (beton) te Erembodegem, Kanton- en Brugstraat (Nieuwerkerken) Leuvestraat (Erembodegem) 3.300.000 fr. 3.670.000 fr. 3.850.000 fr. 3.350.000 fr. 3.700.000 fr. 3.400.000 fr. 3.050.000 fr. 2.400.000 fr. 2.500.000 fr. Na de herstrukturering van de Nationale Maatschappij van de Belgische Spoorwegen komen een aantal werkers in ploegen figuurlijk en letterlijk in de kou te staan. Met de nieuwe regeling kunnen ze ofwel 's morgens vroeg op hun werk niet meer geraken ofwel 's avonds niet meer thuis. Waar verhoopt werd dat het van verkeerswezen en deed aantal reizigers zou stijgen met een oproep tot minister Her- de nieuwe Intercity- en Inter- man De Croo om daaraan een regio-regeling bljkt het tegen- valabele mouw te passen, overgestelde. Het aantal blijft Een aantal ploegwerkers inderdaad dalen. heeft geen keuze meer Ze Uiteraard zijn daar ook an- moeten resoluut overschake- dere faktoren mee gemoeid: Ien op privé-vervoer, wat vaak de krisis, de werkloosheid, de een duur geval wordt. En dan ermee gepaard gaande vermin- het aantal treinreizigers verder derde koopkracht en tevens de doet aftakelen, verhoging van de taneven. Senator Maurice De Kerpel Ook toeristisch verkleint dat kwam dan ook tussen bij de aantal, vermits er geen recht- bespreking van de begroting streekse verbinding Aalst-Kust De viering van het 15-jarig bestaan van het Parochiecen trum te Meldert, Stevensveldstraat 3, werd een massaal bijgewoond gebeuren. Onder impuls van pastoor Honoré Standaert en medepastoor Ghis D'Hoore kwam dit cen trum tot stand mits heel wat financiële inbreng en gerealiseerd door vele tientallen vrijwilligers. Het werd een ontmoetingscen trum voor jong en oud. Tij dens de weekends een gezellig praatcafé en tehuis voor de Meldertse Scouts «De Hopdu- veltjes» en andere jeugdvere nigingen. Het Centrum is trou wens de financiële bron gewor den die het de Scouts mogelijk maakt steeds uitbreiding te nemen. Achter de gebouwen, met een tweede ruimte, «de stal», is er nog een zeer grote speelweide en twee paviljoenen waardoor vreemde jeugdgroepen onder dak kunnen vinden. En tijdens de grote vakantie fungeert de akkomodatie als vakantie speelplein. Tijdens de week is het Parochiecentrum - niet meer weg te denken uit het verenigingsleven - een ge droomde gelegenheid waar pa- In de jongste zitting van de gemeenteraad keurde men voor ruim 11 miljoen leningen goed. Op 4 ervan onthield zich de VU. Men leent 1,3 miljoen voor herzieningen bij de afwerking van het Hotel Van Langenhove, ruim een half miljoen voor de scènebelichtingsinstallatie in het kultureel centrum, bijna 800.000 fr. als ereloon van de ontwerper van de nieuwe zittnbune van Eendracht Aalst, ruim 1 miljoen voor de verluchtingsinstallatic in de Keizershallen, 131.000 fr voor het plaatsen van een serre, 423.000 fr. voor aansluiting van de stedelijke werkhuizen op het waterleidingsnet, een half miljoen voor leveren en plaatsen van een serre, 103.000 fr. voor de verwarmingsinstallatie in een serre, 195.000 fr. voor brandbeveiliging in het museum Oud-Hospitaal, 211.000 fr. voor aansluiting van een stadsgebouw op hel stoomleidingsnet, 1 miljoen voor aankoop van asfaltborden, 166.000 fr. voor een grondonderzoek Hoeze- en Siesegemlaan, 240.000 fr. voor modernisering van de verlichting in de Guido Gezellestraat, 390.000 fr. voor de verlichting in de Dorpstraat te Baardegem. 175.000 fr. voor de aanleg van een nieuw kaatsterrein op het Volksplein, 142.000 fr voor het uitrusten van een kombi, 970.000 fr voor 10 zender-ontvangers voor de politie, 1.620.000 fr. voor volstorting van ingetekende aandelen (crematoriumbeheer) en 1,1 miljoen voor gerechtelijke onteigening aan de Albrechtlaan tot uitbreiding van dc stedelijke werkhuizen L.H. pelleommegang te Herdersem. Kuituur is niet wegenis Edgard Hooghuys (SP) vraagt zich af of het dan zo is dat met geld bestemd voor het kultu reel centrum nu wegen worden hersteld. Waarop een enigszins verwarrende uitleg komt en men het heeft over uitzonder lijke toelagen, supplementaire toelagen, toelagen voor reeds voltooide werken e.d.m. Met die toelagen zouden leningen vervroegd kunnen worden te rugbetaald wat dan weer nieu we leningen mogelijk maakte Een kluif voor boekhoudkun- digen. Wanneer dan met vage, doch voor insiders begrijpelij ke «bloempjes» worden ge gooid naar de minister van kui tuur, zegt Edgard Hooghuys niet zonder enig gal-effekt dat ook naar een andere minister die reeds heel wat voor Aalst deed er best een bloempje mag geworpen worden. Droeve plicht Danny Denayer heeft als «ge woon gemeenteraadlid» de droeve plicht te protesteren te gen de gang van zaken in deze dossiers. De schepen heeft over de openbare werken een lijvig dossier, opgesteld door de ambtenaren betaald met «ons geld»; dat niet ter inzage is van de gemeenteraadsleden, «als schepen mag ik toch wat méér hebben», zegde de be voegde schepen. Wat Denayer dan ondemokratisch vindt. «De gemeenteraadsleden, ook die van de meerderheid, wor den buiten de besluitvorming gehouden«, zegt Denaeyer, die dan verder pleit voor 'een glazen huis' met inspraak en participatiemogelijkheid. Totaallijst Dolores Baïta (SO) zegt dat hier elementaire openheid ont breekt, en dat de lijst der ge teisterde straten inderdaad niet mocht worden ingekeken. Het gaat over een lijst met liefst 62 straten. Maar Schepen De Maght ver wondert er zich over dat zo zwaar aan een «gewoon gezeg de» wordt getild. «Het dokument komt trou wens niet alleen van de ambte naren. Ik zelf heb daartoe met eigen middelen de stad door kruist». Maar Dolores houdt vol en vraagt hoe ze de prioriteiten kan beoordelen als haar de informatie onthouden wordt. Wat schepen De Maght laat zeggen tot Baïta dat ze dan zelf in de kommissie maar wat ak- tiever moet zijn «Baïta is geen lid van deze kommissie», be sluit Eddie Monsieur. LH. Aalst. Origineel maar goed bedacht. Deze eerste kommunikantjes werden met dt 1 paardenkoets naar de kerk gebracht, (a) Rerum Novarum te Aalst De Sint-Martinuskerk te Aalst liep op Hemelvaartdag, tegen de gewoonte in een echt zomerse dag eivol voor de mis ter gelegenheid van het verschijnen van de encycliek «Rerum Novarum». Mis het aangepaste voorbeden en opgeluisterd door expressiegroep Vredon en het parochiaal zangkoor. Tijdens de homilie memoreerde Deken De Smet de strijd van de werkende bevolking om te komen tot een menswaardig bestaan. Géén toegevingen Marcel De Kerpel, senator, stelde vast dat we in een krisis- periode leefde, doch drukte de vrees uit dat het hier niet om een voorbijgaand fenomeen gaat. Hij vreesde veeleer dat het om een komplete mutatie gaat waarmee we zullen moe ten leren leven. «De tijd van vóór de krisis zien we wellicht nooit meer terug». Maar naast de ekonomische krisis met alle gevolgen van dien beleven we ook een ge- zagskrisis. In de Kerk waar heel wat wordt gekontesteerd en tegen de komst van de Paus waarbij spreker zich afvraagt waar de «verdraagzaamheid», waarmede velen zich graag tooien, blijft bij hen die mo menteel dergelijke agitatie om niet te zeggen hetze voeren. De letter «C» Senator De Kerpel heeft vra gen i.v.m. de ware zin van de letter «C» in vb ACW of CM. Heeft die letter nog een duide lijke betekenis of is het zo dat wij ons allen moeten inzetten om de betekenis die ze nog heeft te behouden maar ze ook meer intrinsieke zin terug te verlenen. Wat betreft toegevingen zegt spreker wel bereid te zijn ti inleveren om gevolgen v krisis weg te werken doch me tot enige toegeving op het vla van de sociale verworvenhi den waarvoor de bewegic zich decennia lang inzette steeds verder wil blijven it zetten. Nu neiging naar het gauchism veld winnen, o.m. ten zuide van de taalgrens, in het bclap rijk solidair te zijn. Solida met mekaar als enig mogclij uitzichtpunt op enige verbetc ring. U ACV op de Bres Qua de voor erkenning als ontwikkelingsgewest gestelde normen migratie, tewerkstelling, werkloosheid en inko men, is het arrondissement Aalst er van de 6 Oostvlaamse arrondissementen duidelijk het slechts aan toe. Het ACV - Aalst zal dan ook in de Gomov pleiten voor er kenning en zal trachten alle parlementairen van het arron dissement hierbij te betrek ken. Het is de Vlaamse Execu tieve waarin o.m. stadsgenoot Mare Galle minister is die deze vraag aan de EEG-Kommissie heeft te stellen. Oudenaarde genoot van deze erkenning doch de steunverle ning hield op einde 1983. Al hoewel de toestand er daar evenmin was op vooruit ge gaan, kon toch geen verlenging worden toegestaan en heeft dat arrondissement zijn statuut als «ontwikkelingsgewest» zien verloren gaan. Niet goed Dat het te Aalst inderdaad niet goed gaat is af te leiden uit de cijfers. De bevolking gaat achteruit, gemiddeld met zowat 500 per jaar. In 22 jaar verheten 15.000 personen het arrondis sement zodat men op een tota le bevolking van amper 261.000 viel. En de vooruit zichten op dit stuk zijn weinig rooskleurig want voor het jaar 2000 wordt het bevolkingsaan tal geraamd op nog eens 8000 minder. Ook wat betreft het inkomen zit Aalst onder het gemiddel de. Waar dit per aangifte ge middeld 579.200 fr. bedraagt, zit Aalst daar 12.000 fr. onder. Maar de werkloosheid is te Aalst liefst 23% hoger dan in Vlaanderen. Waarbij 1 van de 3 werklozen er een jongere is beneden de 25 jaar. En daar naast bereikten reeds 32% van de werklozen in het arrondis sement de leeftijd van 40 jaar, een risikovolle leeftijd voor mogelijke hertewerkstelling. Ook de werkgelegenheid ginj in het arrondissement achter uit. Liefst met 4,4% van 198( tot 1983. En van de 80.000 werknemer vindt slechts de helft werk ie eigen streek. De anderen pen delen dan maar. En 20.000 zijn werkloos of in een onzeker statuut. Redenen te over om te trach ten Aalst als ontwikkelingsge west te laten erkennen. De Sinksenfeesten te Erembo- denken uit het ontspanningsle- Op 24, 25, 26 en 27 mei zal de degem-Terjoden: beslist een ven van alle inwoners van de grote feesttent er opnieuw de traditie en niet meer weg te Nieuwe Wijk van Terjoden. trefplaats zijn van een legertje meer is. Evenmin is er nog een IC-verbinding met de groei pool Antwerpen. Alhoewel senator De Kerpel zich vanzelfsprekend ervan be wust is dat maatregelen om te komen tot een expansief te werkstellingsbeleid bij de NMBS om budgettaire rede nen niet haalbaar zijn, is hij toch de mening toegedaan dat er alleszins iets kan gebeuren. Bijvoorbeeld met stagiairs dan de huidige 500 te werk stellen. Of ook het niet-statutair personeel van de spoorweg la ten genieten van de mogelijk heden van het brugpensioen. rochiale en andere verenigin gen kunnen vergaderen. En sinds 28 maart 1985, bijna dag op dag 15 jaar na de ope ning, werd het parochiecen- trumkompleks volledig eigen dom van de vzw Parochiecen- trumraad Meldert. Tijdens een korte toespraak belichtte voorzitter Alfons Roggeman wat tijdens de voorbije jaren zoal gepres teerd werd en drukte de hoop uit dat verder zal kunnen gere kend worden op de medewer king van vele vrijwilligers, want Meldert zonder paro chiecentrum, dat kan écht niet meer. LH Aalst. Rerum Novarum viering. In de zaal Groen Kruis werd een animatie-atond opgezet rond de wereldsolidariteit. Op het programma ook een dia-evokatie waarvoor deze mensen instonden a vrolijke kermisvierders uit de ze omgeving. Wat staat er zoal op het feest programma! - Vrfjdag 24 mei 1985: te 19.30 u. opening van de feeste lijkheden door een rondgang in de Nieuwe Wijk door de fanfare De Terjodenaren Te 20.30 u. lentckampioenschap van Groot-Aalst belotten, in de feesttent, opgesteld in de Beukenlaan. - Zaterdag 25 mei 1985: de feesttent is open vanaf 10.30 u. Vanaf 14 u. worden er de in schrijvingen genoteerd voor de 21e Grote Prijs Wielerclub «De Nieuwe Wijk», een twee daagse voor Nieuwelingen B.W.B. Te 15.30 u. wordt het startsein gegeven voor het eerste ge deelte van deze wielerkoers. Omstreeks 21 u heeft - voor de tweede maal - dc verkie zing miss Nieuwe Wijk '85 plaats, tijdens de T-Dansant met DJ Peter. Kandidaten vanaf 16 jaar zijn van harte welkom Deelname is gratis. - Zondag 26 mei 1985: de feesttent is open vanaf 10 u. Om 10.30 u.: opening 4e Pron- delmarkt tot 18 u. Om 11 u.Plechtige H. Mis de feesttent. Om 14 u.: aanvang 20e Grott Gerrebowlingwedstrijd voo dames (vanaf 16 jaar). Vanaf 21 u.: dans met hc orkest «The new Spirits» in d< feesttent. Inkom gratis! - Maandag 27 mei 1985: de feesttent is open vanaf 10 u. voor inschrijving rolschaats koers. Om 10.30 u.: 17e Grote Priji Rolschaatsen voor jeugd et veteranen Om 14 u. inschrijving wielcr koers in de feesttent Om 15.30 u.: 21e Grote Prijs Wielerclub Nieuwe Wijk gedeelte. Om 20 u.: 18e zangwedstrijd voor amateurs. Inschrijving vanaf 19 u.! Het aktieve feestkomitee De Nieuwe Wijk-Terjoden, inwoners, neringdocners en sympathisanten van Terjoden en omgeving wensen alle deel nemers aan deze grote Sinksenfeesten verscheidene uurtjes ware feestvreugde! Tot dan? D.B, Op de jongste gemeenteraadszitting meldde het stadsbe stuur dat het in beroep gaat tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie waarbij aan Guy Van den Nest uit Hofstade vergunning wordt verleend tot het exploiteren van een sorteerinrichting voor kontainerafval met rekupe- ratie. Dit langs de steenweg op Aalst nrs. 20-22, in de nabijheid van een woonzone en van het dorpscentrum. Burgemeester Uyttersprot stelt daarbij namens het college wel te willen optreden maar niet te kunnen. Zonder vergunning In beroep gaan is goed, zegt Danny Denaeyer (VU) maar het is onvoldoende. Zoals het geval evolueert wordt het een «roman-fleuve», een historie la Dallas. Denayer zegt geen spoor te vinden van enig proces-verbaal alhoewel het in 1980 opgericht bedrijf nog geen enkele ver gunning had aangevraagd. Ook aan de door OVAM geëi ste saneringsvoorschriften (be tere nivellering en afdekking) werd geen gevolg gegeven. Ook de brandweerdienst stel de een aantal voorwaarden. Op proef De bestendige deputatie lever de dan een vergunning af voor 2 jaar op proef. Voldaan moest worden aan 4 pagina's exploi tatievoorwaarden, aan het re glement op de arbeidsbescher ming, aan supplementaire maatregelen van de arbeidsin- spektie. aan verplicht op te stellen eigen veiligheidsvoor schriften en aan de reglemen tering inzake leefmilieu, op pervlaktewateren, luchtvcrontreinigig en geluid shinder. Denayer stelt dat het stadsbe stuur daarmede redenen te over heeft om onmiddellijk en krachtig op te treden. Omwo nenden mogen niet het slacht offer worden van het niét toe passen van de wet. Schepen André Doorns zegt dat het stadsbestuur altijd negatief stond in deze materie. Hij zegt echter dat enkel «de gemach tigde ambtenaar» hier recht- matigjgn^optrcdcm «Moesten wij kunnen optreden, we zou den geen sekonde aarzelen», zegt André Doorns. Maar Danny Denayer is hel daar duidelijk niet mee eens. Er is een hele waslijst overtre dingen o.m. qua aanpassings- werken. Van den Nest voldoet duidelijk niet aan de exploita tievergunning. «Advies van dc juridische dienst inwinnen is nodig», zegde Denayer. «Als we kunnen zullen wc optre den» zegt de burgemeester en André Doorns voegt er aan toe dat «de gemachtigde ambte naar blijkbaar veel toleranter optreedt t.o.v. privé-bcdrijven dan tegenover openbare be sturen!»... Wildgroei SP-fraktieleider Edgard Hoog huys steunt dc visie Denayer en vraagt inderdaad de juridi sche dienst in te schakelen om verdere wildgroei te voor-' komen. «Men kan wel administratief gelijk hebben en toch aan be talen van schadevergoeding blootgesteld zijn» oppert de burgemeester. «Ik wil de stad alleszins in niet te veel test cases gooien». L.H. Raldes, Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, richtte andermaal een schrijven naar de bevoeg de minister om er op te wijzen dat er opnieuw wordt gestort aan de Dendermondsestecnwcg te Gijzegem. Ral des noemt het een schrijnende toestand dat OVAM, (Vlaamse Afvalmaatschappij) niet in staat zou zijn derge lijk storten in een natuurgebied te verhinderen. Raldes vraagt dan ook dat de minister aan OVAM de opdracht zou geven over te gaan tot effektieve dwang maatregelen als afsluiten van dc stortplaats en verwijderen van wat recent werd gestort. Daarenboven blijkt dat het stadsbestuur niet bij machte is op te treden omdat een proces-verbaal opgemaakt door dc toezichthoudende ambtenaar nog steeds ontbreekt. De stadspolitie stelde wel procesverbaal op, reeds in juli verleden jaar, in verband met reliëfwijziging zonder vergunning. Raldes besluit dat de toezichthoudende ambtenaar (onbe wust) onder één hoedje speelt met de storter(s)-eigenaar. Duidelijkheid zou moeten worden geschapen i.v.m. een tegenstrijdigheid tussen het dekreet betreffende het be heer van afvalstoffen en het uitvoeringsbesluit van dc Vlaamse Exekutieve houdende aanduiding van de ambte naren belast met het toezicht op de uitvoering van het dekreet. Een juridische anomalie die ten spoedigste moet rechtgezet worden. LII

De Voorpost | 1985 | | pagina 10