Is Aalsters stadsbestuur zuinig vmet reis- en onderhoudskosten? Topberaad bij Wase kristendemokraten Mariella Dauwe zeventiende bloemenprinses in Sint-Gillis Dendermonde Lieven Lenaerts op kamerlijst, Werner Rogiers naar provincie Café-chantant als namiddagverkiezing een sukses Nuckleaire transporten doorkruisen Sint-Niklaas TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstrijd tot einde mei e> De Voorpost VRIJDAG 24 ME11983 38' JAARGANG NR. 21 - 34 F wordt echter pas in septemberuitsluitsel verwacht. Bij de opvolgers voor de kamer als eerste wellicht Patric Gorre- beeck, gemeenteraadslid en ACW-er in Sint-Niklaas, en als tweede Jos De Meyerboerenkandidaat en direkteur van de landbouwschool in Sint-Niklaas. Gisteravond (donderdag) vergaderde in Sint-Niklaas het arrondissementeel bestuur van de CVP van het Land van Waas. Gespreksonderwerp: het aanduiden, ten voorlopi- gen titel, van de kandidaten voor de kamer (alvast de eerste drie plaatsen), de senaat (plaatsen twee en vier) en de eerste plaatsen voor de provincie. Arrondissementeel sekretaris Gilbert Lockefeer, door mij even vóór het ter perse gaan van De Voorpost gekontak- teerd, kon geen konkrete informatie kwijt. «Er werden al 242 voorstellen gedaan», zei hij. «Maar u zult zien, de lijst zal er béter uitzien dan men ooit verwacht heeft.» Wannéér zullen we dan zien? Vanavond vrijdag indien er gisteravond geen oplossing uit de bus zou zijn gekomen, of dinsdag (volgende week) als men ervóór het weekend niet uitraakt. Gissen dan maar, voorspellen. Met de nodige omzichtig heid. In de voorwaardelijke wijs dus, en «naar we uit goeie bronnen hebben vernomen». Voor de kamer is Miet Smet (namens het ACW) een certitude als eerste; tweede wordt naar alle waarschijnlijk heid Lieven Lenaerts, de middenstandskandidaat, die het dus zou gehaald hebben op de in extremis tot middenstan der 'bekeerde' onafhankelijke Werner Rogiers (ze zijn allebei van Sinaai). Werner Rogiers zou, als derde, op de provincielijst voor het distrikt Sint-Niklaas-Lokeren staan. Derde effektief voor de kamer wordt ongetwijfeld Ferdi nand De Bondt, kandidaat van de boeren. Vier: Francois Smet, leraar in Sint-Niklaas maar vooral toch ook kuituur- en onderwijsschepen in Beveren. Over die vierde plaats Burgemeesters? Drie? Drié Wase burgemeesters op 4e CVP-senaatslijst. Plaatsen één en drie zijn voorbehouden aan het arrondis sement Dendermonde (senator Cooreman of Mariette Buysse als kopman of -vrouw?). Tweede op de senaatslijst zou staan Marcel Verdonck, financiënschepen in Sint- Niklaas; hij bekleedt een «strijdplaats» op deze lijst. Bij de opvolgers voor de senaatslijst zou burgemeester Omer De Mey van Sint-Gillis lijstduwer worden en ook burge meester Van Riet van Temse zou op de opvolgerslijst figureren. Over burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas verkeren we nog in het ongewisse. Die wordt genoemd als vierde effektief kandidaat (daarover beslist men pas in septem ber, over deze plaats), maar ook als opvolger. Gisteravond ging men, in hoofdkwartier Het Wiel aan de Parkstraat in Sint-Niklaas, over tot het opstellen en het bekrachtigen van de modellijst, waarover op 2 juni gepolld wordt. Tevoren waren drie topbijeenkomsten gepland: een vergadering van de CVP-burgemeester. een ontmoe ting met de sekretarissen van de 'standen' binnen de partij en het arrondissementele bureau tenslotte. (W.V.) De begrotingswijzigingen, nodig o.m. voor het mogelijk maken van wegeniswerken voor heistellingen i.v.m. vorstschade, werden door de oppositie niet afgewezen al hadden ze er ook heel wat opmerkingen by. Die van de buitengewone dienst werd zelfs by eenparigheid van stemmen aangenomen terwyl bij die van de gewone dienst SP en VU zich onthielden. Onbetaalbaar Jan Caudron (VU) zegt de buitengewone begroting te zul len goedkeuren alhoewel een oppositie zulks gewoonlijkniet doet. Zelfs al betreft het hier gewoon lapwerk. De stad heeft wel dringend nood aan grondi ge herstellingswerken doch ook de VU beseft dat die mo menteel niet betaalbaar zijn. Positief vindt hij ook de ver vroegde terugbetaling van le ningen met 42 miljoen waar door de schuld stilaan naar de 2 miljard zakt. Spreker acht het nu het moment om iets te doen voor de belastingbetaler. Met 130 miljoen op de gewone en 23 miljoen op de buitenge wone begroting moeten ver minderingen van belastingen mogelijk zijn. Reiskosten Bij de gewone begroting zal de Vu zich onthouden omdat er storende posten in voorko men. De reiskosten van de leden van het college met 150.000 fr. verhogen vindt hij ongepast, maar schepen Bo- gaert replikeert met te stellen dat de verhoging niet voort komt van een verhoging van het pakket kilometer, maar wel van de aanpassing van de kilometerprijs door de hogere overheid. Onderhoudskosten Dat de onderhoudskosten van het wagenpark met bijna 1 mil joen stijgen naar ruim 5,5 mil joen, begrijpt spreker niet om dat gesteld was dat nieuwe wa gens zouden worden aange kocht, om de onderhoudskos ten te drukken. Het omgekeer de is blijkbaar waar. Schepen De Maght zegt hierop dat de uitwerkingen van de nieuwe aankopen zich slechts na ver loop van tijd laten gevoelen. De leveringen gebeurden of wel nog te onlangs ofwel in het geheel nog niet. En ondertus sen waren er nog onderhouds kosten om de kontinuïteit te verzekeren en het wagenpark operationeel te houden. Zo stonden er verleden week liefst 5 wagens van de reinigings dienst in de garage. Jan Cau dron verwondert er zich daar enboven over dat nog geen rekeningen van het slachthuis en de waterdienst voorhanden zijn daar waar die normaliter half maart aan de agenda van de gemeenteraad staan om te gen 10 april ter goed- of afkeu ring naar de gouverneur te worden gestuurd. Zuinigheid? «Hoewel we redenen te over hebben om de begrotingswijzi ging af te keuren wil de SP zulks niet doen», zegt Edgard Hooghuys. Toch heeft hij aan merkingen bij het te vroegtij dig voorleggen van deze wijzi gingen. Als de provincie zulks goedvindt, dan blijkt eens te meer dat er veel kan als men maar over goede relaties be schikt. Hooghuys zegt nog dat terwijl de belastingen te hoog blijven, bepaalde budgetten spektaku- lair worden opgetrokken waar uit blijkt dat zuinigheid geen deugd van dit bestuur is. Men leeft als ware men in de zeven (zes!) vette jaren. Spreker zegt nog dat wat be treft de wegen niet tijdig werd ingegrepen zodat de toestand nu katastrofaal is. Met kunst en vüegwerk worden nu dos siers geforceerd en gehoopt op de goedertierenheid van de voogdijoverheid om de brood nodige toelagen los te peute ren. Als de SP dan toch de buitengewone begroting goed keurt, is dat de hoop dat voor taan absolute prioriteit zal worden voorzien voor herstel len van wegen, niet onoordeel kundig en niet lukraak. Wat betreft de gewone begroting wil de SP inschikkelijk zijn en zich onthouden. Voor 58 miljoen vorstschade te Aalst Heel wat wegen op het grond gebied van Groot-Aalst liggen er in danig slechte toestand bij. Voor een niet onbelangrijk deel het gevolg van de vorst schade wegens de abnormaal barre winter. Vermits de hogere instanties tot hiertoe nog geen maatrege len voorstelde, nam Aalst in de jongste gemeenteraadszitting zelf een initiatief. Men zou nonnen hanteren die in aanmerking zouden worden genomen om de graad van slechtheid en dan ook de prio riteit van de werken vast te stellen. Maar dat kost geld. Men raamt het globaal op zowat 58 mil joen frar.k. Uiteraard niet mo gelijk binnen de perken van de huidige begroting. Dus: begro tingswijzigingen noodzakelijk. Vroegtijdig Schepen van financiën Etienne Bogaert preciseert dat normaal gezien geen begrotingswijzi gingen kunnen worden door gevoerd voor het begin van het tweede halfjaar, vóór 1 iuli dus. Hij maakt zich echter sterk dat de bestendige depu tatie niet ongevoelig kan blij ven voor de sterke argumenta tie van het stadsbestuur we gens de hoogdringendheid der werken. Bekijk bvb. maar even de Sint-Apolloniastraat. Tevens is een pluspunt voor het stadsbestuur dat de huidige begroting vlug is ingediend geweest. Begrotingswijzigingen Zowel in de buitengewone als in de gewone dienst werd op de jongste zitting van de ge meenteraad een wijziging voorgesteld Naast een vervroegde terugbe taling van leningen voor 42 miljoen is er in de wijziging eenkrediet van liefst 58 mil joen voorzien om de gevolgen van de barre winter te doen vergeten. Wat wordt in even wicht gehouden door 28 mil joen ontvangsten voorzien voor afwerking van het kultu- rccl centrum en nog eens 28 miljoen als staatsaandeel. Fi naal wordt het verschot op de buitengewone dienst van niet meer 68 maar een slordige 23 miljoen. Nog 130 miljoen over Op de gewone dienst zijn er minder ontvangsten van het zwembadvervoer doch ander zijds minder uitgaven voor technische werkingskosten. Er is wel een verhoging van zowat 8 miljoen komende van de op heffing van de Voorzorgkas Weduwen en Wezen. Naast een lichte meeruitgave voor vakantiegeld is er vooral een forse stijging qua onder houd van gebouwen, kosten aan het wagenpark en roeren de voorheffing op termijnreke ningen. Ook meer voorziene uitgaven voor ijzelbestrijding en wegruimen van sneeuw. Lessen getrokken uit de jong ste ervaringen. Wat dan uiteindelijk het batig saldo eigen aan het dienstjaar vermindert met 1 miljoen. Dan blijft er echter nog 130 miljoen over. Waarvoor dat zal worden gebruikt is diskussievoer voor meerderheid en oppositie. Bij de aanvang van de jongste gemeenteraadszitting die tegen elke Aalsterse gewoonte slechts 75 minuten duurde en nog «met de klaren» eindigde, vroeg VU-raadslid Jan Cau dron het woord bij ordemotie. Hij had destijds immers aan minister Akkermans gevraagd de grenzen van de Polder Be- neden-Dender, die ook Her- dersem omvat, zodanig te wil len hertekenen dat deze deel gemeente van polderbelasting zou verschoond blijven omdat ze uiteindelijk dan toch echt bij geen polder, een laag gele gen gebied, voort. Minister Akkermans had daar blijkbaar geen oren naar en het raadslid verzocht burgemeester Uytter- sprot hem hierbij te steunen. Wat de burgemeester dan ook naar eigen verklaring schrifte lijk deed en trouwens dadelijk telefonisch kontakt hierom trent met de beleidsman zal opnemen. Géén Spa-water meer... Toen raadslid Danny Denaeyer nu eens geen thermos koffie bij zich had doch kwam aan dragen met een grote tas met flessen kon men iets verwach ten. Partijgenoot Caudron die reeds jaren bij soms verhitte debatten zijn dorst op de ge meenteraad had gelest met Spa-water wil daaraan immers een einde maken. Als onze Waalse broeders ons nu met 3 fr. supplementaire belasting per m3 op Waals water willen opzadelen neemt hij dat niet. Caudron vroeg dan ook dat voortaan op de tafels van de raadsleden geen SPA-water meer zou worden neergezet bij wijze van protest. Hij zag er liever flessen Vlaams water staan, bvb water van de Aal sterse brouwerij. «Dat zal in het college besproken wor den,» antwoordde de burge meester. «Aan de etiketten zult ge dan wel zien welke de uitslag van die besprekingen was...», voegde hij er aan toe. Maar als Edgard Hooghuys vroeg of dat niet met Dender- water kon stelde Eddie Mon sieur dat het ook «gewone Sa- fir» mag zijn. LH Dendermonde. Constant Vermeulen, de organizator, stelde de zeven kandidaatprinsessen voor aan de jury en een talrijk opgekomen publiek, (c) gen het geen al te moeilijke missverkiezingen en aan mo- zijn - en dat zij een lans wilde deshows. Voor haar is in kon- breken voor de vooruitgang en takt komen met mensen en de medemenselijkheid. Tweede in de rij was de 18- vlot leren spreken een van de voornaamste troeven van wed- Met veel belangstelling werd uitgekeken naar de zeventiende verkiezing van de Bloemenprinses, een wedstryd die werd georganizeerd door het Komitee voor Lichamelijke Opvoeding, Sport en Ontspanning van Sint-Gillis Dendermonde en die enkele innovaties bevatte. Zo was het namiddaggedeelte van de verkiezing voor de gelegenheid opengesteld voor het grote publiek en dat had voor gevolg dat de organizatoren met enige verwachting uitkeken naar de opkomst. Die namiddagverkiezing werd een schot in de roos, want een pak belangstellenden kwam opdagen in de zaal van het Gildenhuis, waar deze verkiezing plaats had. 's Avonds was dezelfde zaal tot in het kleinste hoekje volgelopen en daarmee was ook de tweede nieuwigheid een sukses geworden. Kwam daarby nog dat Mariella Dauwe werd verkozen tot zeventiende bloemenprinses en die hield daarmee de geel-blauwe kleuren van de eigen gemeente hoog. Maar de tegenstand was sterk. Café-chantant Na het gebruikelijke akademi- sche kwartiertje kon organiza tor Constant Vermeulen de ze ven kandidaat-prinsessen aan het talrijk opgekomen publiek en aan de jury voorstellen. De jury, onder voorzitterschap van ere-schepen Petrus Ver- helst, bestond dit keer uit zes tien personen, mannen en vrouwen van allerlei leeftijd en uit diverse beroepstakken. Vooraf toch even duidelijk stellen dat een van de aange kondigde kandidates verstek had laten gaan en op het laat ste nippertje nog werd vervan gen. Zo kregen we twee meis jes uit Sint-Gillis Dendermon de, twee uit Gent, een uit Wichelen, een uit Landen, een uit Antwerpen op het podium. De leeftijd varieerde van 17 tot 23 jaar en ook de belangstel lingssferen wilden nogal eens uiteenlopen. Gelukkig maar voor de jury, die de kandida ten tijdens de namiddagvoor- stclling niet spaarde en een hele resem vragen afvuurde Het lot wilde dat Maggy Vinck de rij kandidaten zou openen. Zij speelde een thuismatch. Maggy is 20 jaar, werkt mo menteel als stagiaire in een projekt, doet aan aerobic om de konditie op peil te houden en kijkt veel naar televisie Haar liedje was vlug gezongen en vrank en vrij vroeg ze aan de jury of er nog vragen wa ren. Dat was gelukkig het ge val en zo konden we vernemen dat Maggy de modebewuste jonge vrouw was. dat haar televisiebelangstelling betrek king had op kwissen - al mo- jarige Gentse Ariane Coryn strijden zoals deze van Sint die laatstejaars wetenschappe- Gillis. In haar spreekbeurt, lijke A is en later graag in de volgde ze haar tegenstreef- richting psychologie of peda- sters. Ook zij mikte op de gogische wetenschappen ver- vrede, noemde mens-zijn een der zou studeren. Zij houdt hele opdracht en hoopte dat de van kinderen, is in de vakan- tegenstellingen die mensen ties aktief als monitrice, volgt scheiden, zouden worden afge- klassieke dansles en speelt ten- bouwd. Een gelijkmatige ver nis. De andere vrije uren gaat deling van de beschikbare ar- haar voorkeur uit naar boeken beid zou er komen wanneer zij lezen. Ariane vindt dat deelne- het voor het zeggen moest men aan een verkiezing zoals hebben, deze haar een stukje zelfstan- Met Hilde De Cremer uit digheid bijbrengt. Bovendien Schellebelle, de fungerende is winnen niet eens zo belang- rozenprinses, zaten wc terug rijk, vindt ze. In haar spreek- bij de prille jeugd. Zeventien beurt had ze het over de totale jaar jong, nog een beetje ver- omwenteling die er plaats had legen, maar sprankelend van gevonden in de wereld, maar aktiviteiten: paardrijden, le de vraag is of ook de mensen zen, schaatsen, en ga zo maar stuk voor stuk zijn veranderd, door. Rita is gek op dieren en of ze de vrede echt willen. Zij w'st heel wat te vertellen over zette aan tot respekt voor el- de Schellebelse potjesmarkt. kaar en tot verdraagzaamheid. Ook zij pleitte voor meer vre- De jeugd en de ervaring Toen kwam de 17-jarige Ma de en verdraagzaamheid, om de natuur te beschermen, om dan te besluiten met de eigen- riella Dauwe uit Sint-Gillis w>jze uitspraak: «Liefde kan Dendermonde aan de beurt. meer genezen dan het beste een uitgave van ►X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40 60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F Verantwoordelijke uitgever r Piepjong nog en dus het niet te versmaden voordeel van spon taneïteit. Mariella had haar lesje goed geleerd, vertelde zonder haperen dat ze textiel- arbeidster is, van dansen houdt en graag mensen ontmoet, pas sief aan sport doet en op aan dringen van vrienden en ken- geneesmiddel» Els Wouters uit Antwerpen stak op menig punt schril af met haar voorgangster. Els is 23, werkt in het Brusselse en is een jongedame die weet wat ze wil. Ze is sportief want houdt van zwemmen en joggen en doet de laatste tijd ook kondi- nissen aan deze verkiezing had tictraining, wat ze met een niet deelgenomen. Vader Luc en verkeerd te verstaan gebaar een schare supporters lieten zich toen al horen. Zij had een grote droom die helaas nog geen realiteit is maar die erop neerkomt dat men moet mee werken aan vrede en welzijn voor iedereen. Met de vele vragen van de jury had Mariel- onderstrcept. Ze noemt zich chauvinist, zoals iedereen dat in feite zou moeten zijn en neemt aan de verkiezing deel om het eens mee te maken. Vooral haar toespraak was merkwaardig spiritueel. Zij had drie grote thema's: geld la het wel even moeilijk, maar vrijmaken voor ontwikkc- de aktualiteits- en sportvraag lingshulp, meer aandacht be- Dendermonde. Schepen Maes omgordt de nieuwe bloemenprinses met het blauw-gele lint van haar waardigheid. Rita Chapelle (in het midden met gebogen hoofd) moet heel even 7ii orpon vnnr de derde mnnl naast de titel, (c) wist ze als een weerlicht te beantwoorden. Met Rita Chapelle uit Landen kwam de ervaring op het po dium. Rita is al voor de derde keer te gast in Dendermonde, werkt als onthaalhostcss in een publiciteitsfirma en heeft als 23-jarige de niet onaardige troef dat ze prima kan omgaan met mensen. Zij steekt al haar steden aan het openbaar nut en zich toeleggen op de ge zondheidszorg. Wat dat laatste betreft, zouden een aantal po litici bij Els om een face-lift moeten komen en de wereld zou dan een stuk vriendelijker zijn. Van de stempelaars had ze graag letterlijk en figuurlijk bruggenbouwers willen maken en uitvinders zouden zich eens Volgens VU-senator Nelly Maes Tweemaal per jaar zijn er gedurende enkele weken treintransporten van radio-aktief afval van de kerncentrale van Doel naar de opwerkingsfabriek in La Hague (Frank rijk). Door opwekking worden het uranium en plutonium uit de bestraalde splijtstof afgescheiden, zodat het klaar is voor het hergebruik in de kerncentrales. Het nut van deze opwerking is de laatste jaren echter meer en meer in vraag komen te staan, wegens de fel gestegen opwerkingskosten is het ekonomisch niet meer rendabel. En ook de ekologi- sche verantwoording dat opwerking noodzakelijk zou zijn om het radio-aktief afval optimaal te konditioneren en op te bergen, komt steeds vaker op losse schroeven te staan. Uit welingelichte bronnen vernam Nelly Maes dat er in 1984 verschillende transporten plaatsvonden die ook Sint- Niklaas kruisten, en ook voor 1985 zijn er transporten geprogrammeerd of reeds achter de rug De straling die vrijkomt bij een normaal verloop van de transporten, levert niet direkt gevaar voor de bevolking. Maar de mogelijkheid van een ongeval tijdens het transport be staat, en dat verontrustte Nelly Maes ten zeerste. Stel dat er door een botsing barsten komen in de containers, dan ontsnappen er grote hoeveelheden radio-aktieve stoffen die én voor de mens én voor het leefmilieu een groot gevaar betekenen. Maar noch de bevolking noch de lokale overheden worden van de transporten op de hoogte gebracht, preventieve maatregelen kunnen zodoende niet genomen worden en bij een eventueel ongeval moet alles nog geregeld worden! Van de minister van ekonomische zaken vernam Nelly Maes dat België zich tot 1990 kontraktueel verbonden heeft, splijtstoffen te leveren. Deze kontrakten hebben betrekking op een totaal van 540 ton splijtstof afkomstig van alle Belgische centrales. Aan de staatssekretaris voor volksgezondheid vroeg zij waarom er geen gespecialiseer de begeleiders meegestuurd worden voor de veiligheid van de transporten. «En waarom worden de gemeenten niet verwittigd van de doortocht?» Het antwoord hierop is nog steeds niet binnen, maar iedereen die het voorgaande weet zal daar met spanning op wachten. L.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1