Wanneer «verkeerscirkulatieplan> voor Sint-Niklaas? Sint-Niklase Raad voor Jeugd-en Wegverkeer ongeduldig W as «Experimentele» waterzuiverings eenheid in Sinaai r- Sint-Niklase Clementwijk krijgt nieuwe bibliotheek De Wase Volksunie: van Hemelvaart tot Sint-Lutgart Honoré Paelinck, «uit een volksbroek opgegroeid» 20 - 24.5.1985 - De Voorpost CVP-werkgroep geeft hint De CVP-werkgroep voor stadskernvernieuwing heeft de overtuiging dat Sint-Niklaas de trend van vooruitstre vendheid van andere steden moet navolgen, zodat ook deze stad geschikt is om er te leven, voor haar inwoners nü, maar zeker voor deze van het jaar 2000. Zoals in andere steden is een «parkeerwyzer» een noodza kelijk gegeven voor de inwoner maar vooral voor de bezoeker van deze stad, enerzijds om een parkeerplaats te vinden voor de wagen en anderzijds om op een eenvoudige wijze in en uit de stadskern te geraken. Uit een in 1983 uitgevoerde enquête in de belangrijkste winkelstraten bleek overduide lijk dat vele bezoekers van de binnenstad hier hun inkopen doen. Door diegenen die mee werkten aan de enquête wer den klachten geuit over de ge brekkige bewegwijzering en over het tekort aan parkeer plaatsen. Van sommige par keerruimten had men zelfs nog geen weet. Niet zonder problemen was het vinden van de goede rich ting vanuit de binnenstad naar de belangrijkste invalswegen en de grote verkeersroutes E3, Nederland e.a. De werkgroep heeft derhalve een poging gedaan om in het centrum van de stad Sint-Ni klaas een parkeerroute vast te leggen, die het mogelijk maakt de kortste weg te volgen tussen de verschillende openbare par keerplaatsen. Informatief werd het aantal parkeerplaatsen aangegeven per parkeermogehjkheid en ook de loopafstand in meter tot het stadscentrum (Grote Markt) werd erop vermeld. Verder zijn de richtingen aan geduid naar de grote verkeers wegen buiten de stad, terwijl ook de straten met éénrich tingsverkeer en de ene ver keersvrije straat op het stads plan werden aangeduid De CVP-werkgroep voor stadskernvernieuwing wil met deze «parkeerwijzer» op pa pier, een wenk geven aan het bestuur van de stad Sint-Ni klaas om tot de plaatsing van parkeerrichtingsaanwijzers over te gaan met daarop aller lei nuttige informatie voor de bezoekers. De werkgroep vindt dat derge lijke initiatieven belangrijk zijn en realiseerbaar met gerin ge financiële middelen. Met de uitgave van deze «par keerwijzer» wil de CVP-werk groep het idee ingang doen vinden dat de stadskern een ontmoetingsplaats moet wor den voor de «voetsers». De druk van het verkeer moet in een dergelijke zone ten allen prijze verminderd worden. De realisatie ervan kan niet on middellijk gebeuren, maar moet planmatig en geleidelijk aangevat worden. De werkgroep is ervan over tuigd dat werk moet gemaakt van een algemeen verkeerscir- kulatieplan, waarin een globa le visie wordt vooropgesteld die in fasen te realiseren is. De nodige flexibiliteit, rekening houdende met bepaalde reali teiten, moet hier toegepast worden. Bert De Cock, voorzitter van de CVP afdeling Sint-Niklaas. gaf tijdens de perskonferentie een schets van de aktiviteiten die de werkgroep voor stads kernvernieuwing reeds op z'n aktief heeft. Naast het houden van een uit gebreide enquête in de binnen stad (ongeveer 800 formulie ren werden ingevuld), werden reeds konkrete voorstellen in gediend aan het beleid wat betreft het herinrichten van bepaalde stadsgedeelten (ver keersvrije straat, Nieuwstraat, aanleg Plezantstraat). Nu brengt de werkgroep een par keerwijzer uit op twintigdui zend exemplaren. Voorzitter Hugo De Meester bracht de toekomstplannen van de werkgroep naar voren. He! is de bedoeling van de CVP-werkgroep om aan het beleid een aantal knelpunten aan te wijzen, om tot de reali satie van een verkeerscirkula- tieplan te kunnen overgaan. Het stadsbestuur zou een btk- projekt in het leven roepen om dit verkeerscirkulatieplan, sa men met de administratie, tot stand te brengen. De werk groep van de CVP zou in feite «meedenken» met het beleid, om dit plan in deelfacetten te realiseren, rekening houdende met bepaalde realiteiten. Men zou dus met de nodige werkelijkheidszin en ook plan matig tewerk gaan. Verkeersopvoeding als vak in sekundair onderwijs Ooit werd op school het vak verkeersopvoeding gegeven: als onderdeel van de lessen lichamelijke opvoeding was dat, telkens een kwartiertje in turnpak saaiweg een aantal verkeersborden bespreken en daarna niet getalmd voor een reeks evenwichtsoefeningen. Nee, zo zou het dus niet lukken. De leerkrachten misten deskundigheid, de hele aanpak getuigde van weinig overtuiging. Nochtans, zo pleitten in 1981 al Marc Huys en Willy ackaerts van de Sint-Niklase Raad voor Jeugd- e Wegverkeer, is verkeersopvoeding het vak bij uitstek lat voor iedereen ook na de schooljaren zijn nut bewijst, daar het aandrin gen, de voorstellen van de heren botsten alleen maar op bestuurlijke onwil. Minister Callewaert stuurde ze zonder veel kommentaar wandelen, zijn opvolger Daniël Coens ondernam een paar schijnpogingen, maar kreëerde niet de omstandigheden waarin b.v. het experimentele lessenpak ket 'Dimensie 4' op z'n validiteit had kunnen worden getoetst. Als we echter minister De Croo, zoals onlangs aan het woord in een Vlaams dagblad, mogen geloven, dan wordt weldra een eind gemaakt aan de stiefmoederlij ke behandeling van de verkeersopvoeding. Volgend schooljaar al zal deze discipline in de rijksscholen, worden onderwezen. De Raad voor Jeugd- en Wegverkeer echter is niet onverdeeld gelukkig met de plannen van De Croo en plaatsf er z'n eigen voorstel tegenover. Werkgroepen Via het BRT-radioprogramma Service Telefoon riep voorzit ter van de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer Mare Huys de be volking en in het bijzonder de schooldirekties op om handte keningen in te zamelen. Die moesten dienen om de eis tot integratie van verkeersopvoe ding in het onderwijs hard te maken. 8.000 mensen plaat sten hun handtekening onder de petitieteksten die een jaar later verdeeld over vijf dozen en samen met een heus dossier werden meegenomen naar de toenmalige minister van on derwijs Callewaert. Maar Cal lewaert had geen oor naar het verzoek van zijn onderdanen. Het gaat niet, er zijn geen middelen voor, heette het. Er bestaat geen politieke wil om die verkeersopvoeding er door te krijgen, interpreteerde de Raad. Begin '83 kreeg die van NSKO-voorzitter Beir- naert officieus de opdracht om, a.d.h. van het inmiddels uitgewerkte lessenpakket voor het sekundair onderwijs 'Di mensie 4' in 19 pilootscholen een experiment verkeersop voeding op te zetten. Na één jaar zouden die scholen een evaluatie binnengeven. Maar niks hoor: «We hebben weinig of geen respons gekregen; de kursus werd goed afgenomen, maar is nooit gebruikt», aldus een teleurgestelde Mare Huys. Intussen werd van de in '82 door foens opgerichte werk groep niets meer gehoord. Een jaar later nam verkeersminis ter De Croo een soortgelijk initiatief. Zoals de zaken nu staan, wordt vanaf 1 septem ber van dit jaar in alle rijks scholen aan verkeersopvoe ding gedaan. De opleiding heeft echter niet de status van vak meegekregen, maar wordt geïntegreerd, voor het VSO in de bestaande vakken, voor het ASO in de onthaalweek. Dit betekent ten eerste, zo vindt de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer, dat 85% van de leerlingen niet wordt bereikt. Bovendien loopt er technisch nogal wat fout. De bescheiden momenten dat aan verkeersop voeding zal worden gedaan zijn louter theoretisch instruk- tief. Van enige praktijk is geen sprake. Dat het niet om een apart vak gaat, impliceert met een de afwezigheid van een puntensysteem en dus van elke korrekte evaluatie. De raad vreest verder dat de betreffen de uitbreiding van het leerpro gramma op de schouders van niet ten volle deskundige en/of ongemotiveerde leerkrachten terecht zal komen. Nu er ruim te komt in de opleiding voor regenten, zal gelukkig wellicht daar de verkeerstraining wor den ingeschreven. Tenslotte stelt de raad vast dat enerzijds geen didaktische middelen voorhanden zijn, terwijl an derzijds de service van de be staande instelingen, zoals de rijksscholen, wordt genegeerd. Het lijkt nu wel of de verkeers opvoeding helemaal door het rijksonderwijs zal worden op gevangen, meent Mare Huys. Als men de raad van de raad vraagt, dan moet verkeersop voeding beslist een vak worden met een programma gebazeerd op het aanleren van kennis, gedragingen en het vooropstel len van een moraal. De prak tijkoefeningen zouden i.s.m. rijkswacht en politie kunnen worden geëvalueerd En er moet een onderbouw zijn voor dit vak: goed getrainde leerkrachten een volwaardig- leerplan, voldoende didakti sche middelen,... Lesprogramma In het sekundair onderwijs met verkeersopvoeding beginnen zonder dat eerder basisvaar digheden werden bijgebracht is zinloos, meent de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer. De leerlingen van het eerste jaar sekundair onderwijs worden verondersteld een rijbewijs voor fietsers te hebben be haald. In de Wase centrumstad bestaat al zo'n half jaar de verkeerstraining voor jonge fietsers. Kinderen vanaf tien jaar worden er voorbereid op theoretische en praktische proeven. Om dit eerste rijbe wijs te waarderen en meteen ook een verdere opleiding te laten ondersteunen, grijpt men naar het 'demerit point system' of degressief puntensysteem dat sinds jaren in Kanada, tus sen twee haakjes één van de veiligste landen ter wereld, wordt toegepast. Dat gaat zo: een pas behaald rijbewijs ver tegenwoordigt een aantal pun ten. Per vastgestelde inbreuk tegen het verkeersreglement wordt een aantal punten afge trokken. Wanneer de fietser al zijn punten is kwijtgespeeld, wordt zijn rijbewijs ingetrok ken en om een nieuw te beha len moet hij of zij opnieuw de nodige proeven afleggen. Naast een grondige kennis van het verkeersreglement, inzicht in de verkeersmoraal en fakto- ren die het verkeersgedrag be ïnvloeden moeten de verkeers- lessen in het middelbaar on derwijs volgens het RJW-voor- stel ook een aantal ondersteu nende vaardigheden, zoals herstellingen aan fiets en bromfiets en EHBO bijbren gen. Dat laatste kan gaan van het opleggen en aanspannen van een ketting, het plakken van een lekke band en het vastzetten van een stuur tot praktische oefeningen in ver- keersplanologie en wat EHBO betreft van het zuiveren van wonden tot het toepassen van «animatietechnieken Het is soms beschamend, stelt de raad vast, hoe onbeholpen om- staanders reageren nadat zich een ongeluk heeft voorgedaan. Dat verkeerslessen wel nuttig zijn, blijkt eveneens uit het feit dat gemiddeld slechts twee kinderen op vijftig in het eer ste jaar van het middelbaar onderwijs slagen voor een ele mentair verkeersexamen. Met zijn voorstel wil de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer binnenkort naar de ministers Coens en De Croo toestappen. Tegelijk is men van plan ook bij het NSKO aan te dringen op de integratie van verkeersop voeding als vak. Hopelijk bui gen rijks- en vrij onderwijs zich samen over deze aangelegen heid. Leo De Bock «De realisatie van het filiaal Clementwijk zal met nieuw bouw gerealizeerd worden in het voorjaar 1985», zo wordt gemeld in het jaarverslag '84 van de stedelijke openbare bibliotheek Sint-Niklaas. Nu het bijna zomer is en 24 mei kan de gemeenteraad (vandaag) z'n zegen geven over de nieuwbouw. Centralisatie De filialen van de stedelijke bibliotheek boeten sedert enkele jaren ferm aan impakt in. Vooral het bijhuis in de Stationswijk zag het aantal uitleningen danig afnemen. In de Paddeschootwijk deed zich tot 1981 een stijging van het aantal uitleningen voor, maar ook daar manifesteert zich nu een neerwaartse trend. Het filiaal «Akademiën» ligt blijkbaar ook niet goed in de markt. Alleen in het Koopcentrum wist men de jongste jaren het aantal uitge leende boeken op peil te houden. Globaal genomen daalde het aantal uitleningen in de filialen in 1984, al was er de voorbije tien jaar een toename met bijna veertig procent. Toch is en dat heb ik al vaker in De Voorpost aan gegeven de centralisatietendens frappant. De centrale aan het Hendrik Heymanplein bloeit nog steeds op en ook in 1984 steeg het aantal uitleningen weer, tot bijna een half miljoen boeken nu, een aantal dat na tien jaar méér dan verdrievoudigd werd. Het Clementwijkfiliaal kan het toch tanende blazoen van de filialen weer doen opfleuren. Want daar, in de nieuwe wijk in het noorden van de stad, wonen nogal wat jonge gezinnen en de afstand naar het Heymanplein is niet onaanzienlijk. Compact discs Van de diensten van de leeszaal in de bibliotheekcentrale wordt steeds vaker gebruik gemaakt. Het aantal raadple gingen en (vooral) het aantal fotokopieën nam vorig jaar sterk toe. De Sint-Niklase bibliotheek heeft sedert een poos ook de beschikking over enkele tientallen compact discs. Merk waardig is verder het gegeven dat in 1984 het aantal boeken dat met gelden van de gemeente werd aangekocht dèèlde, met name voor wat romans en algemene lektuur betreft Toch blijft de leesinstelling, sedert bijna veertig jaar geleid door André Stoop, een kulturele instantie met grote uitstralingskracht. De lijst met daar georganizeerde voor drachten, vertelnamiddagen, debatten, tentoonstellingen e.d.m. is frappant, bezoeken (door scholen en andere delegaties) aan de biblio zijn schering en inslag, de diskotheek doet het puik. En er wordt duidelijk nog gelézen in het Waasland. Maar het wordt de bezoekers er niet makkelijker op gemaakt sedert de uitvoeringsbesluiten van het «Krisis- dekreet» van '78 in voege traden. Sedert september vorig jaar immers werd het aantal openingsuren van de centrale van 50 op 40 per week teruggebracht, een betreurenswaar dige ingreep. W.V. Naa Uitgerekend één maand vóór het arrondissementeel kieskollege van de Volksunie 2 uitspreken zal over de samenstelling van de modellijsten met het oog op de parlementsvei I kiezingen gooide men het bij deze partij over de sportieve boeg. Op het terrein van d normaalschool aan de Hoge Kouter in Sint-Niklaas werd gevoetbald. Afdelingen van <k VU uit Sinaai, Hamme. Sint-Niklaas en Beveren traden in het strijdperk. Sinds ki Hamme, met senator Walter Peeters in het team, won vlot van Sinaai met 0-3. Sint-Niklaafn j°n8 en Beveren (Jonge leeuwen) speelden 2-2 gelijk, maar Sint-Niklaas won uiteindelijk via dyan het strafschoppen. In de troosting bleken Sinaai en Beveren evenwaardig (3-3); bij hejAarsch penaltytrappen was Beveren het sterkst. In de finale won Hamme afgetekend: 2-6. Op d^0Uekti foto's (van boven naar onderen, in volgorde) resp. Hamme, Sint-Niklaas, Beveren «minder Sinaai De trofee De Clauwaerts ging dus naar Hamme. Die werd uitgereikt nadat men van d; J specialiteit «Nooit geproefd, altijd genoeg» had genoten. Er is ook louter politiek nieuws van het VU-front. Op 10 juni vergadert de zowat honderd leden tellende Wase arrondissementsraad. Dan zal worden beslist of de aftredend» mandatarissen (bedoeld wordt volksvertegenwoordiger Jan Verniers, senator Nelly Mae| ook; wat Walter Peeters betreft moet men in het arrondissement Dendermonde uitsluitsel geven) hun plaats zullen behouden op de lijst bij de parlementsverkiezingen van decemberf, Die beslissing van de arrondissementsraad heeft bindende kracht voor het arrondissement ntrak teel kieskollege, dat op 17 juni samenkomt en de modellijsten zal samenstellen. Dan weteil >onfoi we dus officieel of Antoine Denert, burgemeester van Kruibeke, zal naar voren worded t 00|( geschoven. Bij de Wase CVP wordt begin juni gepolld over de lijsten. De zomermaand kan dus nogal wat politiek nieuws opleveren. Bij de VU hakt men de knoop door daags na de feestdag vi Sint-Lutgart, de patroonheilige van Vlaanderen... W.V. - foto's Ik neem de pen ter hand Ik ben ten zeerste gestoord door de wijze waarop uw anonieme medewerker in uw weekblad van 17.5.85 zijn exklusievc reporta ge over Honoré Paelinck besloot. De wijze waarop hij mijn woorden uit verband rukt tart elke verbeelding. Ik zou gezegd hebben dat Honoré Paelinck «één van de onze is... omdat hij uit een rijksathencum komt en uit een volksbroek opgroeide». Uw medewerker is hierbij wel zeer slordig omgesprongen met een flits-intervicw dat hij «in de vlucht» van mij afnam na de Coppieters-hulde in de stadsschouwburg einde maart jongstle den. Hij getuigt van een totaal gebrek aan «delikatessc» en korrekthcid door uit mijn synthese één beschouwing los te haken. Ik heb inderdaad in dat gesprek mijn respekt geuit voor de loopbaan van Honoré Paelinck, vooral omdat hij «uit de volksbrock» begonnen was en ondanks onze meningsverschillen over Mobutu en zijn regime. De beschouwing over «het rijksatheneum» herinner ik me zelfs niet. F. WILLOCKX, Volksvertegenwoordiger Op woensdag 15 mei hechtte de Vlaamse exekutieve haar goedkeuring aan een voorstel van de Vlaamse Waterzuive- ringsmaatschappjj voor de bouw van een kleine waterzui veringseenheid op het grondgebied van Sinaai. Dat ver nam de Sint-Niklase schepen Werner Rogiers van de voorzitter van de Vlaamse exekutieve. A KB Op voorstel van het stadsbe stuur Sint-Niklaas en onder impuls van schepen Rogiers voor leefmilieu werd in 1983 aan de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij voorge steld, een kleine waterzuive ringseenheid in te planten op het grondgebied Sinaai. Dit pi- lootprojekt zal toelaten het af- valwater van ongeveer 2.500 huishoudens uit de dorpskern van Sinaai te zuiveren. Deze kleine waterzuiveringseenhcid maakt deel uit van een experi mentele reeks die over het ganse Vlaamse land door de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij wordt opgezet. Deze kleine waterzuiverings- cenheden zijn een goedkoper alternatief voor de mastodont- waterzuiveringsstations die in het verleden systematisch wer den gebouwd. Alleen het aan leggen van een kollcktor van Smaai-Belsele naar eerr derge lijk groot centraal waterzuive ringsstation zou al 160 miljoen gekost hebben. De huidige kleinere eenheid zal slechts om en bij de 17 miljoen Belgische frank kosten. In verband met de waterzuive ring te Sinaai werd reeds vroe ger door de gemeenteraad op dracht gegeven aan een studie bureau, het algemeen riole ringsplan te herzien. Dit hangt natuurlijk ook samen met de inplanting van de waterzuive ringseenheid: het riolerings- plan /;il een optimale benut ting van het waterzuiverigssta- tion mogelijk moeten maken. Leefmilieuschepen Werner Rogiers van Sint-Niklaas is de stuwende kracht achter dit he le projekt Hij is van mening dat de gunstige beslissing voor Sinaai slechts een precedent is; ook op andere plaatsen in Sint- Niklaas moet tot dc inplanting van een kleine waterzuive ringseenhcid worden overge gaan Alleen op die manier zal de vervuiling van deze beken en waterlopen kunnen worden bestreden. Inplantingsplaats Bij dc voorstudie werd geop teerd voor een inplantings plaats ter hoogte van de Zwaanaardcstraat. Deze plaats was gelegen in dc land- houwzone grenzend woonzone. Besprekingen met de stad Si Niklaas omtrent de uitboi V van het rioleringsstelsel Sin en de inplantingsplaats v RWZI, leidde tot een n inplantingsplaats, nl. een o rein eigendom van dc sl b Sint-Niklaas bestemd voor i g uitbreiding van het plaatseli v kerkhof. g 1 Uit oogpunt van de verzan ling van dc rioolwaters is de plaats geschikter dan de o« spronkelijk vooropgestel 3 plaats. Het stadsbestuur v 1 Sint-Niklaas gaat principle a akkoord de grond te verkop j aan dc V.W.Z. De grond i zijn gelegen in een zone vo openbaar nut zodat het bek men van een bouwvergunttii"

De Voorpost | 1985 | | pagina 20