Wat een Lokeraar overkwam 45 jaar na het begin van de oorlog Rerum Novarumfeesten te Lokeren: ACW geen aparte partij Waasmunsterse Durmevallei moet beschermd worden Lokers Molsbroek Europees reservaat T-Klub Lokeren: geen geld verdienen en toch een vakantiejob naar je zin In Lokeren wordt nieuwe fietsroute ingereden Lokerse wielertoerist overleden Missiecafé In Denderbelle 22 - 24.5.1985 - De Voorpost Ongelooflijk... en toch waar! 10 mei 1940, een vrijdag met een stralende zon. Wij herinneren het ons nog als was het van gisteren geleden. Die dag tevoren immers had het werfbureau Dendermon- de zijn werkzaamheden aangevat. En wy waren met enkele vrienden ook naar het «conseil» geweest. Dat was in die dagen een leutige bedoening. Maar op 10 mei. het was nog geen 5 uur in de morgen, wer den wij, nog slaapdronken, ge wekt door overvliegende vlieg tuigen en het gerucht van in slaande bommen. Het vlieg veld van Waasmunster moest er aan geloven. Onze gebuur die toen al een radio bezat, wist ons rond zeven uur te vertellen dat het oorlog was. De Duitsers waren ons land, Nederland en Luxemburg bin nengevallen. Na een maanden lange mobilisatie was het dan zover. Die eerste dagen echter waren wij er allemaal van overtuigd dat ze den «Duits» wel zouden tegenhouden. Hadden wij niet onze sterke fortenlinie, en lagen de Fran sen en Engelsen niet gereed om ons bij te springen? En ja, kort na de noen verschenen al de eerste Franse tanks in Lo keren, uitbundig toegejuicht... Die euforie heeft maar enkele dagen geduurd. Want dan be gonnen wij in onze straat al weer troepenbewegingen te zien, maar dan in de richting Gent. Dat kon toch niet veel goeds betekenen. En dan, ik geloof dat het woensdagavond was 15 mei, maar zo zeker ben ik niet meer over die datum, kwam het bericht dat alle weerbare mannen achteruit moesten, om zich te verzame len, ergens in Frankrijk. Die mobilisatie was ook een won derbaar ding geweest. De sol daten waren niet opgeroepen geworden per klasse, maar dat ging in fasen. Zo kon het zijn dat een veertigjarige gemobili seerd werd en een dertigjarige nog thuis kon zitten. Een van die thuisblijvers was de goed gekende Lokeraar Gaston Charels, een kleermaker en naderhand handelaar in naai machines. Maar best van al was die man gekend als lief- hebber-gymnast. Evenwichts oefeningen met zo van die vierkante stoeltjes op elkaar gestapeld waren zijn lievelings- sport. En enkele jaren gele den, hij was toen al 75, heeft hij nog eens zo'n demonstratie gegeven. Welnu: op 15 of 16 mei maakte Gaston pak en zak en vertrok samen met enkele vrienden per fiets het onbe kende tegemoet. Alhoewel at leet zijnde, lag het fietsen hem toch niet zo goed. Hij had nog nooit zo'n lange afstand dienen af te leggen. Onder de talrijke aanvallen van Duitse stuka's bereikten ze dan eerst leper. Daar was de chaos al onover zichtelijk geworden en ze wer den doorgestuurd naar Pope- ringe. En vandaar ging het de Franse grens over. Enkele dagen later, met de Sinksendagen, zou dat al niet mogelijk meer zijn, en hadden de Duitsers al de Kanaalkust bereikt. Zo kwamen onze dap peren aan te Abbeville. Zij moesten daar ergens in de buurt onderdak zoeken, en zo kwamen ze terecht op de boer derij van een hooischelf. Daar hoorden ze gedurig geschut. Het was ook rond die tijd dat Joris Van Severen en nog 20 anderen op de grote Markt van Abbeville vermoord werden. Ze wisten ook dat de Duitsers niet ver meer af waren. En wat deed nu onze vriend Gaston? En met hem wel ook de andere vluchtelingenHij verborg zijn «livret» daar ergens in die hooischelf tussen de balken. Moesten ze dan in handen van de Duitsers vallen, dan zouden ze er allerminst als militairen uitzien, en waarschijnlijk be schouwd worden als gewone burgers. Want ge moogt niet vergeten: bij velen van de mensen zat de schrik van de aanrukkende Duitsers er nog in: Zij wisten uit ondervinding of van horen zeggen wat er gebeurd was in Dinant, Aar schot, Leuven, Dendermon- de Later is de hele troep nog verder gereisd naar de streelt van Rouen. Verder zijn ze niet geraakt, dit in tegenstelling met anderen die maandenlang in de streek van Avignon heb ben verbleven. Die groep is dan stillekens aan komen afge zakt naar België en zo is Gas ton Charels dan na enkele we ken terug in Lokeren gearri veerd. Dat alles scheen bijna vergeten. Het was immers toch al zo lang geleden... Maar op 18 april 1985 ontving Gaston Charels een brief, geadres seerd aan zijn huidig adres. Oudstrijderslaan, 10/E3 te Lo keren. Ik tracht deze brief zo goed mogelijk te vertalen: «Waarde Heer Charels, Ik ken u niet, gij kent mij niet. Maar ik veronderstel dat bij in de Pas de Calais gepasseerd zijt in de meidagen van 1940. Graag zou ik van U nog wat te horen krijgen over uw belevenissen. Ik wens U meteen een vrolijke 78-jarige verjaardag. Hoe ik ertoe gekomen ben U te schrijven? Heel eenvoudig: door het ontdekken op een zolder van een kleine hoeve van uw «üvret militaire» w.g. M. Grippon de la Motte». Gaston Charels heeft ons een fotokopij van brief en brief omslag ter hand gesteld. Heel waarschijnlijk moet die Franse' heer al geïnformeerd hebben naar het juiste adres van Gas ton. Want zolang woont hij nu precies niet in de Oudstrijders- laan. Een kleinigheid, zult ge mis schien zeggen, maar na 45 jaar toch even het vermelden waard! Lokeren. Gaston Charels leest de brief voor die hiti J.V.L. Frankrijk ontving, (polo) Op 17 januari 1985 werd het nieuwe rangschikkingsbe- sluit voor het reservaat Molsbroek te Lokeren van kracht. Dit betekent dat het vroegere koninklijk besluit vervangen is door nieuwe bepalingen die het reservaat en ook de private enclave erin, veel gedetailleerder en verfijnder beschermen. Hierdoor is het nu ook verbo den afgedankte voertuigen, steenpuin, buizen, palen e.d.m. achter te laten. In de private enclave is dit een echte pest. Ook zijn een aantal ge bruikelijke bepalingen uit de modeme klasseringsbesluiten van kracht geworden, o.a. het verbod van chemische verdel gingsmiddelen, verbod te schaatsen of ruitersport te be drijven en het voor het Mols broek zeer belangrijk verbod vuurwapens en klemmen te ge bruiken. Hierdoor zal de een denpleisterplaats niet langer verstoring ondervinden van ja gers in de private enclave. Zij kunnen wel de jacht verder bedrijven, maar dan met de wettelijk voorziene stille mid delen, o.a. met fretten. Dit vernieuwde rangschik- kingsbesluit is eveneens verge zeld van het huidige beheers plan van het Molsbroek. Her inneren wij eraan dat het Molsbroek in 1975 het eerste gerangschikt landschap was, dat al onmiddellijk even goed gekeurd beheersplan kreeg toegewezen. Dit nieuwe besluit kwam tot stand dank zij de gunstige ad viezen van de Dienst der Zee- schelde, de Kon. Commissie voor Monumenten en Land schappen, het Bestuur voor Monumenten en Landschap pen, het stadsbestuur en het provinciaal bestuur. Een be langrijke stuwende kracht ach ter de nieuwe besluiten was volksvertegenwoordiger Geor ges Anthuenis, terwijl de spoe dige goedkeuring door minis ter Poma kon gebeuren dank zij zijn kabinetschef Vermeu len en de verantwoordelijke kabinetsmedewerkster, mevr. Pieterhaerens. Deze aanpak steekt schril af tegen het op schorten van de onteigenings procedure van de private enclave door minister Akker mans. Mede door de onver schilligheid of het gebrek aan durf om de bestaande vonnis sen (uit 1975) uit te voeren, blijft het overtredingen rege nen in de private Molsbroek enclave. Er ging na het vonnis met bevel tot afbraak van de ge bouwen haast geen jaar voor bij of daar kwamen nog nieu we gebouwen, caravans, stort plaatsen enz. bij. Zo kan een particulier met veel lef zich boven alle wetten stellen. On dertussen heeft het bestuur voor Monumenten en Land schappen wel een dossier in voorbereiding over de talloze overtredingen tussen 1968 en 1985 door één particulier in die private enclave. Onlangs werd zelfs een vrachtwagen van de RTT opgemerkt die kwam sluikstorten in het gerang schikte landschap. Zo werkt de overheid mee aan de onwettige partikuliere natuurverwoestin- gen. Hierover is klacht inge diend door de v.z.w. Durme. De v.z.w. Durme hoopt dat dit element eindelijk beweging in dit trieste geval kan brengen. (J.V.L.) Dit jaar werd de traditie toch eindelijk eens doorbroken. De weermaker van hierboven tijd genoeg over om bij] schijnt nu wel tot andere gedachten gekomen te zijn. Vroeger werden er op 1 mei weieens gebruiken van een kleine schampere opmerkingen geuit tegen Onze Lieve Heer, omdat het dan altyd zonnig en frissing, nog wat gezellig warm was. Nu was het anders! Onderpastoor De Vidts, de predikant voor het feest, heeft £farte".' dan ook niet kunnen nalaten op dit heuglyk feit even in te haken. Er was ook meer volk dieTin^e m in de Sint-Laurentiuskerk dan anders. Iets anders wat daaraan ook niet vreemd zal zijn dag door KWB en j^y is de nu al traditioneel geworden aanwezigheid van de Koninklijke Stedelijke Katholieke kapel werd georganizeerd Harmonie, die de Rerum Novarum is komt opluisteren. En nu iets, wat onze er zoveel tijd met meer o 3.oo C godvruchtige oren een dertigtal jaren geleden nog niet zouden verdragen hebben: een De fietszoektocht begon rotesti daverend applaus in de kerk, vanwege alle aanwezigen besloot de einduitvoering van half twee op het Kerkplei 18 ^°r onze harmonie. En het was verdiend ook. Na de mis ging dan een korte een lans voor de eenheid in de CVP en het ACW momenteel optocht doorheen het stads- beweging. De enkelen die zich aangevallen langs twee kanten: centrum: een optocht die heel de laatste dagen afgescheurd Rechts hebben we de PW, zeker niet meer moet onder- hebben, zijn geen ACW-ers met de privatisering van de doen voor deze van de konkur- meer, dat zijn ondergravers, sociale zekerheid en de belas- rerende groepen Te meer En zo kwam zij als van zelf op tingsverlaging. Links hebben daar alle plaatselijke ACW- haar derde punt: Om de liefde we de SP met hun raket afdelingen (Eksaarde, Doors- van God: toch geen aparte par- tenkwestie en hun doorbraak Je bent tussen de 14 en 19 jaar oud. Je wilt van alles opnieuw uitproberen, maar toch verveel je je soms. Dan is onderstaand voorstel allicht iets voor jou. Wil je een vogelpikpinpongta- fel, wil een grafkelder, of een café naar jouw goesting, wel je met (je eigen) platen de muren behangen, een stripbib of een gezelstripschapinfobiblioteek? Je kunt er wat aan doen. Zin om je kreativiteit (verveling) bot te vieren. Daarvoor heeft jeugdhuis T-Klub een en ander ter beschikking: drie lokalen, een inrichting waarmee je kunt spelen en een nest medewer kers die er ook iets willen aan doen. JH T-Klub, dat heb je onder tussen al begrepen, wil dus zijn gebouw een nieuw jasje aan meten Dat betekent lokalen herinrichten, nieuwe aktivitei- ten starten met nieuwe men sen, nieuwe kleurtjes, nieuwe geurtjes en dies meer. Hier voor zoekt JH T-Klub een ant woord op volgende vragen: wat moet er allemaal gebeuren in een jeugdhuis, hoe moet het er uit zien en hoe gaan we het doen? Wie daarover een mening heeft, leuke ideeën heeft of de handen uit de mouwen kan steken, een neus die ver kijkt en over die tuigen van de goes ting, die is van harte welkom op woensdag 29 mei om 15 u. Dan gaat men zien wat men er kan van maken. Nadien wor den de plannen verder uitge werkt en in juli gaat men met de werken van start De verga dering en natuurlijk ook de werkzaamheden hebben plaats in de JH T-Klub, Oude Vis mijn 11a te Lokeren (091/ 48.20.30). De vzw Durme, afdeling Waasmunster stelde een dossier samen over de natuurbescher ming in de durmevallei en in het Elverselebroek. Deze omvat tevens een inventaris van de tweede verblyven, visputten en volkstuinen in het Grootbroek, de meersen te Sombeke en Wareslage, nota's aangaande de bodemreliefwijzigingen in de durmevallei en beschermwaardige biotopen in de meersen van Sombeke. De inventaris geschiedde enkel binnen deze gebieden dewelke op het gewestplan Sint-Niklaas - Lokeren werden aangeduid als valleigebied, agrarisch gebied, groengebied, natuurgebied met weten' tfdin etit be re de touwt Lokeren en voerde de dee mers over een afstand van meer dan 20 km. bijzot yetou naar de streken van Heidt ing pel te Waasmunster, en de1* zenbergabdij. Ook hier het sukses, dank zij mede uitstekende weer, zeer De organisatoren hadden kend op zo'n kleine hon< deelnemers. Er waren dan 90 prijzen voorzien. Maar puntje bij paaltje kwam den zij op Hoogland rond; uur af te rekenen met 1 fietsers die hun declnemii lisqut formulier kwamen binn 2.45 brengen! Hier ook dus welslagen over de ganse liji Sportief slot. Zaterdag heeft het Rerum !|9 varumfecst een bekroning kregen. Het begon al in namiddag met een miniv< 1 baltomooi. 's Avonds had in de lokalen van «Het V< het traditioneel familiefc plaats. Het eerste deel van avond was vooral gevuld gezelschapsspelen voor grt^L' en klein. Nadien werden de prijzen de Fotowedstrijd, uitgescl as ven door Vakantiegenoeg 2.30 Lokeren. De deelnemers aan het mini-voetbaltomooi van het ACW. Ook de politieke volsden mandatarissen poseerden mee. (polo) 16.3< .00 I schermd. Enkele kleine bioto pen zijn nog de restanten van vroeger en zijn vanuit dit op zicht als relict zeer belangrijk en hebben dus dringend de strengste bescherming nodig. Rekening gehouden dat er op de heide steeds meer en meer schappelijke waarde en bufferzone. Deze gebieden ztfn waardevol en zeldzaam en villa's worden gebouwd moet moeten beschermd worden. Een van deze bedreigingen een situatieschets gemaakt, pen. De Sombeekse meersen vormen de tweede verblijven, doch in sommige gevallen was zijn tevens voor de vogels een de visputten en de volkstuinen, dit niet mogelijk. rustige plaats om er te broeden Volgens vzw Durme vinden t Jf en hujn jongen groot te bren- vaak zulke wijzigingen van Industrieel afval gen. Daarom wil vzw Durme er alle aandacht gaan naar het behouden van dit natuurge bied, aldus een woordvoerder van vzw Durme afdeling Waas munster V.G.P. bestemming plaats op gronden Waar de mensen van vzw Dur- dat deze gronden worden be- dewelke niet voor agrarische me niet over te spreken zijn, is doeleinden zijn geschikt. Op het storten in grote hoeveelht- rc. zulke gronden heeft de natuur den industireel afval en afval GEOl (JEKIbME vaak zijn gang kunnen gaan afkomstig van wegenbouw, omdat aldaar de menselijke Meestal hebben de eigenaars aktiviteit gering of zelfs onbe- geen vergunning om hun ter- staande is. Het is duidelijk dat rein op te hogen of houden zij het graven van een visput, het zich niet aan de gestelde voor- aanleggen van een volkstuin of waarden vermeld in de verkre- het inplanten van een tweede gen toelating van het gemeen- verblijf de biotopen voor be paalden planten of dieren ver nietigt. Bovendien vormen dergelijke aktiviteiten een ern stige inbreuk op de land schapswaarde van het gebied Sombeekse Meersen beschermen Hoe het komt dat het toeristische trajekt Lokeren - Moerbeke dat zaterdag 25 wordt ingereden «Geo-fietsrou- In de Sombeekse meersen zijn te» werd gedoopt staat niét vermeld in de nochtans fraaie, er beschermwaardige bioto- leerrijke folder die onder impuls van de Oostvlaamse Na verloop van tijd'vinden pen. Doordat de meersen ge- toeristische federatie, de Wase VVV, de Lokerse VVV, het blijkbaar vele eigenaars het durende een lange periode re- gemeentebestuur Lokeren en de vzw Durme tot stand niet meer dan normaal dat ook gelmatig onder water staan en kwam. Wellicht wordt via de naamgeving verwezen naar builen hun perceel hel «én of uitsluitend in de zomer een de /(ér verdienstelijke Geogids Lokeren - Moervaart die het ander moet veranderen, ttjdlimgdroog blijven liggen. on gerealiseerd: geotoerisme staat voor 'totaal- zoals het verharden van toe- zijn deze meersen uiterst ge- gangswegen of het kappen van schikt als hooiland en weide toerisme voor het peilen naar geologische en ekologische bomenrijen omdat deze voor grond. achtergronden, voor het verkennen van kultuurhistori- overlast zorgen. Voor elk per- sehe gegevenheden en voor het leggen van verbanden ceel werd een afzonderlijk dos. Belangrijke landschapswijst- daartussen, sier opgesteld met vermelding langen van grondgebied, de be- Hierbij is de rechttrekking van Maar goed, het komt erop aan Drieluik stemming van het gewestplan, de Durme zeker doorslagge- dat je de fiets beklimt en zater- n. 7nal. di. nn h_, de kadastrale gegevens en een vend geweest. Nochtans is het dag 25 mei op de afspraak bent brochuurtie werd afgedrukt beschrijving van de toestand, niet relevant deze ingrijpende aan het station in Lokeren, om hccft een totale lengte van 51 Voor bijna alle percelen werd verandering verder uit te die- 14.30 u. - - laar. Heiende...) elk op eigen ty. Binnen in de CVP staan wij Beiden beogen ze hetzelfde: houtje hun Rerum Novarum sterk, en kunnen wij nog ster- de katolieke zuil afbreken. Het gedenken ker worden. Buiten de CVP is een poging om de christen Om 11 u. kon dan de grote zijn wij niets en kunnen wij demokratie te vernietigen. De feestzitting beginnen in de zaal niets. Dit zou alleen maar ten Vredeshouding is geen mono van Het Volks. ACW-voorzit- goede komen aan de sodalis- polie van de sodalisten. Ons ter André Verhulst verwei- ten naar links, en de liberalen standpunt is genoeg gekend, komde de vele aanwezighe- naar rechts, die beiden niet en is niet zodanig dikwijls ge- den: Er moesten gedurig stoe- beter zouden vragen! Na die wijzigd als dat van de socialis- len worden bijgezocht, terwijl korte toespraak bracht André ten. Bij ons spelen geen elck- er ook nog velen bleven recht- Lardon, Arrondissementeel torale bekommernissen, staan achteraan in de zaal. Een voorzitter van het ACW ons de En wat de PVV betreft: wij speciaal welkom ging er naar hoofdschotel. Hier ook moe- dulden geen privatisering van volksvertegenwoordiger Miet ten wij ons beperken, en uit de sociale sektor. De zwaksten Smet, Burgemeester Liebaut zijn belangrijke rede slechts moeten beschermd blijven! en de schepenen van ACW- enkele hoofdpunten aangeven. Geen belastingsvermindering strekking, en naar André Lar- Jaren geleden werd het ACW zonder bestrijding van de fis don, de gevraagde feestrede- gesticht als een overkoepelend kale fraude! En daarmee was naar. orgaan van de verschillende het officiële en plechtige ge- Miet Smet was de eerste die werknemerstakken: de vakbc- deelte van de Rerum Nova- alle toehoorders een riem on- weging, de mutualiteit, de rumviering afgelopen. Maar er der het hart kwam steken - jeugdgroeperingen gekoördi- bleef toch voor de meesten nog heel kort, want ze moest nog neerd. Jarenlang was de band naar Be veren, maar toch heel ACW/CVP vanzelfsprekend, goed Zij riep alle mensen op Over die band is een grootse tot trouw aan de beweging en demokratische bevraging aan aan de CVP. Zij hekelde op de gang geweest. Vergeten wij nogal felle manier diegenen toch niet dat bij die bevragin- (ook priesters) die omwille van gcn er zich meer dan 70% één enkel feit, de raket- hebben uitgesproken onvoor- tenkwestic, hun lidkaart-CVP waardelijk voor de CVP De terugstuurden. Zouden wij aanhangers van een eigen par- soms ook niet voor sommige tjj, Qf diegenen die willen sa- feiten de kerk de rug kunnen mengaan met een andere par- toekeren? Maar neen. dat tij, zijn nog uiterst miniem, doen wij niet Wij blijven Wat nu de Parlementsverkie- trouw! Daarnaast brak zij ook zingen betreft: hier wordt de Daarna volgden ook de uit gen van het mimvoetball nooi. Hier werden de Pr'j%7^05 uitgereikt door volksverteg tent woordiger Miet Smet. bur iieiu meester Liebaut, en schq Magherman en De Soete. prijswinnaars waren in vuig de: 1Jeugd en Gezondheid rl.. Politie, 3. KWB Spoele, KWB Spoele I, 5. Chiro D >uve: wa, 6. Het Volk, 7. CVP J< geren, 8. KWB Heirbrug, C.V.C.C.. 10. C.C.O.O., K.S.J., 12. Scouts Heirbr 13. K.L.S., 14. O.C.M. (C.C.O.D.), 15. ACV Jon i0.ii ren, en 16 KWB Heiende. I ze laatste ploeg verdiende bijzondere vermelding, was er niet alleen in gelukt laatste te eindigen, maar had tijdens het hele torn 7z- geen enkel doelpunt geskoo razn 1 itoor nambrug, de Kruiskapel en de dorpskern in Eksaarde, die as- pekten worden tijdens het 21 km-trajekt in de belangstelling gebracht. Het kortste circuit doet Bospark, Verloren Bos en Molsbroek aan. De Moer- beekse route gaat langs Wulfs donk, Moervaart en Etbos. Een mooi parcours, dat beslist. Als je zaterdag meerijdt hoef je niks te betalen voor het foldertje, je krijgt het automa tisch. Anders kost het 20 frank. W.V. In Moerbeke-Waas is zondagnamiddag de 66-jarige Leon Verbraeken uit Lokeren overleden tijdens een fietstocht. Hij reed plots met z'n renfiets van de weg en stuikte neer. Vermoedelijk bezweek hij aan de gevolgen van een hartinfarkt. km. Je kan ze in drie étappes afleggen: 21 km (A) met ver trek en aankomst aan het sta tion; 22 km met vertrek en aankomst aan de Dam in Moerbeke (route B); of 8 km (route C) met vertrek en aan komst van het Lokerse station. De drie kunnen vanzelf spre kend ook gekombineerd worden. De Daknamse bossen, de Dak- «Yaka Tosaja Bandeko Ba van de integrale opbrengst Boende». Dat betekent zoveel gaat naar haar werk bij de als «Kom, wij helpen onze armsten in Zaïre, vrienden van Boende». Maria Uytlersprot, met haar kloos- Hel missiccafé is gevestigd ternaam zuster Wivina, is «*»«- rechtover de kerk van Dender- J.Vxord siezuster in Boende in Zaïre. bei|e in dc vrocgcre pie,kens- Om haar te helpen in haar bar en is open op zaterdag- missiewerk, zal ter gelegen- avond 25 mei, zondag 26 mei heid van de Pinksterkermis te en maandag 27 mei. Een ideale Lokeren. Tijdens het familiefeest van de Rerum Novaritni Denderbelle door familie en manier im dit goede werk op viering werden de vele aanwezigen vergas, op een optref' vr,enden een gelegenheidseafé een voor tl prettige manier te de iMe Vrbanm fpolo) worden opengehouden, waar- steunen. y

De Voorpost | 1985 | | pagina 22