Voorzitter Berlaarse kuituurkring: kulturele infrastructuur nu of nooit? Sint-Vincentiusinstituut Dendermonde met nat tuinfeest Berlaarse P.V.V. over K.M.O.-zone en kultureel centrum Nieuwbouw Heilig Maagdcollege Berlare wordt feestelijk ingewijd Minister Lenssens over milieubeleid in Berlare Schoolfeest jongensschool Otterstraat te Sint-Gillis-Dendermonde Berlare een werk- of woongemeente? De Voorpost - 24.5.1985 - 3 Dt sOUnVtZGUnSlHGtK INDEIWEG INGEDIEND OP ITARIA SANITAIR Ipuutsen MATERIEEL In Berlare wordt het, politiek, woelig. Het kan zyn dat de komst van de zon er voor iets tussen zit ofwel dat dit een averechts efTekt is van het pausbezoek, dat normaal toch de vrede zou moeten bevorderen. Feit is dat er over verschillende punten meer en langer gediskussieerd wordt en langs verschillende media menigen verkondigd. Een juistere reden hiervoor is allicht de naderende verkie zingskoorts. De voornaamste twistpunten het niet op ons geweten wil- zijn de uitbouw van de kuiture- len», stelt het blad. Ie infrastruktuur, de geplande Deze partij vraagt of het te K.M.O.-zone en wellicht vol- logisch zou zijn om in dat ge- gen nog Nieuwdonk en het bied veeleer een residentiele Boerenkrijgmuseum aan Ba- woonwijk te maken, met een- reldonk. speelplein volgens de voor vorige weck gaven we al het schriften terzake en met groen- S.P.-standpunt over de beplantingen. Dit zou vele K.M.O.-zone. In het 2de num- mensen de kans geven relatief mer van hun tijdschrift 'Vrij' goedkope bouwgrond te kopen behandelt de P.V.V. dit ter- en niet-gebonden aan een rein en het kultureel centrum, bouwmaatschappij te bouwen. Over het principe van een cr bouwione K.M.O.-zone of over een al- De P.V.V. is volledig tegen de tematieve plaats wordt niet gekozen ligging aan de Rijks- uitgeweid. Daarover stond ook school en de woonwijken. Op niets in het S.P.-persbericht. dat 'sport- en rekreatiegebied' S.P.-voorzitter Van Gijsegem (volgens het gewestplan) had zei achteraf wel dat men in zijn men beter de sporthal gezet, partij niel zo veel voelt voor vindt men. een centrale zone, maar eerder «Eigenaardig dat men indus- K.M.O.'s verspreid over de trie wil inplanten zo dicht bij gehele gemeente zou zien. een school. Wij gaan hier nog «Anders moeten we al bijna in niet gewagen van reuk-, mi- elke deelgemeente zo een zone lieu- en geluidshinder, maar plannen, willen we de werkge- willen dringend de aandacht legenheid verdelen», vestigen op het feit dat indus trie onvermijdelijk een veel in- tenser verkeer meebrengt, Geen nood aan cultureel meteen een levensgroot gevaar centrum voor de kinderen. Wij zouden De P.V.V. is, als enige partij Op zaterdag 1 juni om 16 u. wordt de nieuwbouw van het Heilig Maagdcollege van Berlare plechtig ingewyd. Deze plechtigheid valt samen met de viering van het zilveren priesterjubileum van prefekt Jan Bostecls. Om deze viering voor te berei den werd een feestkomitee op gericht dat bestaat uit Rene Vanhoye, Armand De Kimpe en Erna Vandckerckhove-Van der Spiegel. Zij stelden vol gend programma samen: om 16.00 u. de plechtige dankmis in de Sint-Martinuskcrk. De voorganger is jubilaris Jan Bosteels die aan het altaar zal worden bijgestaan door hoofd- inspekteur Jozef De Decker, superior Paul Vyncke, inspek- teur Piet Roggeman, pastoor Cyriel De Malsche, onderpas toor Alain Babyion en Her man Bosteels, broer-priester van de jubilaris. Het Sint- Apolloniakoor van Appels zal deze plechtigheid muzikaal op luisteren. Om 17.00 u. is er een feestelijke optocht naar het Heilige Maagdcollege, onder begeleiding van de Katolieke Muziekmaatschappij «De Vriendenbond». Daarna volgt de inwijding van de nieuwe lokalen, het kruisbeeld en het Mariabeeld door hoofdinspek- teur Jozef De Decker. Er wor den toespraken gehouden door superior Paul Vyncke en sche pen van onderwijs Maurits Pensaert. Er wordt ook een feestelijk optreden van de muziekmaat schappij «De Vriendenbond» v!), gekant tegen de gezamen- partij, de openbare biblioteek gemeenten, in de sporthal kun- lijke uitbouw van een openba- op korte termijn te plannen en nen doorgaan. Door de samen- j re biblioteek én een kultureel het centrum «te verdagen tot voeging vreest men dat alles, centrum in de gebouwen in de de noodzaak zich zou laten ook de biblioteek, op de lange Hogeweg, met deelgebouwen voelen». De P.V.V gaat ervan baan zal geschoven worden: in de andere deelgemeenten, uit dat in de bestaande, lees N Men kan niet geloven dat dit partij-, lokalen genoeg moge- NK maar'33 miljoen zal kosten. lijkheden zijn er. dat grotere Beter ware het, volgens deze aktiviteiten, zoals in andere Na de inwijding wordt door jubilaris Jan Bos teels aan alle aanwezige vrien den van het college een grote receptie aangeboden in de pa rochiezaal. Jubilaris Jan Bosteels heeft de wens uitgedrukt voor zijn zil veren priesterjubileum geen bloemen of kransen te willen, maar hij rekent erop dat velen een vrije bijdrage zullen schen ken voor het bouwfonds van het college. Dat kan door een financiële bijdrage te geven tij dens de receptie, maar men kan ook een bedrag overschrij ven op het rekeningnummer 088-0489429-50 van het Heilig Maagdcollege Berlare met de vermelding «gift Bouwfonds». Dendermonde. Nieuwe speelplaats. Ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe speelplaats werden verschillende spelletjes voor de leerlingen opgezet, (v) Ondanks de regen was zondag toch veel volk naar de feestdag van de jongensschool Otterstraat te Sint-Gillis-Dendermonde gekomen. Het feest moest de bekroning worden van maandenlange inspanningen van ouders en leerkrachten die tot doel hadden van de speelplaats een aantrekkelijke en kindvriendelijke ruimte te maken waar elke jongen zich thuisvoelt. Het resultaat mag gezien worden en de hierboven aangehaalde doelstelling werd ruim bereikt. Dat bewezen zondag alvast tientallen kinderen die vrij stoeiden op de speeltuigrij- ke ruimte die met de witte muren als dekor en de aardig verdeelde beplantingen helemaal geen schools uitzicht meer heeft Het feest was de bekroning en alle inspanningen en alle ingrediënten voor een Vlaams- kermissfeer waren aanwezig: volksspelen voor groot en klein, eet- en drankgelegenheid waarbij vooral het ruime aanbod van de streekbieren door de ouders werd geloofd. De jongensschool Otterstraat te Sint-Gillis bewees nog maar eens op drie forse pijlers te rusten: een dynamische direktie, een goed funktionerend ouderkomitee en een sterke groep leerkrachten die voor de kinderen een boeiende en vlotte leefgemeenschap kunnen scheppen. Het enthousiasme van de ouderen leek zondag alvast op de jeugd overgeslagen. H.A. Dendermonde. Tuinfeest Sint-Vincentius. Ondanks de regen was het tuinfeest geslaagd (v) Geen nood evenwel, het tuinfeest van het Sint-Vincentiusinstituut mag geslaagd worden genoemd. Een massa bezoekers kwam een kijkje nemen en maakte van de gelegenheid gebruik om ook eens kennis te maken met direkties en leerkrachten. Veel belangstelling was er op het binnenplein, waar de tafeltjes en stoelen meer dan eens moesten worden drooggewreven. Want de regen spaarde het tuinfeest niet. De sfeer diende daar toch niet onder te lijden. Met belangstelling werd rondgeneusd op de rommelmarkt om dan door te schuiven naar de barbecue, waaraan velen zich tegoed hebben gedaan. Wie het weer echt niet betrouwde, zocht zich een plaatsje in een van de lokalen, waar wafels en pannekoeken werden geserveerd met dampend hete koffie. Rond 15.00 u. bruiste de school van de sportaktiviteiten, met netbal op kop. Maar ook de grootse play-back wedstrijd kende veel sukses. Zowel wat de deelnemers betrof, finalisten na een doorgedreven schifting. De jury kreeg lang geen gemakkelijke taak voorgeschoteld om deze finalisten volgens waarde te rangschikken. Spijtig voor het talrijke publiek dat het podium toch zo laag was en men niet genoeg kon zien wanneer men wat ver achteraan stond. Dat was ook de kommentaar op de nochtans fijn verzorgde modeshow die zich afspeelde op hetzelfde podium, maar helaas aan hetzelfde euvel leed. Dendermonde. Nieuwe speelplaats. De jongensschool op de Potiaulaan kreeg een nieuwe speelplaats die al direkt in beslag werd genomen door de kinderen, (v) Bij de opening van de tentoonstelling van plaatselijke kunstenaars in het Madonna museum, verraste Jozef Vanderschot, voorzitter van de Berlaarse Kuituurkring, de aanwezigen met een vurig pleidooi ten voordele van de uitbouw van kulturele infrastruktuur. «Ik vind het nodig een duidelyk standpunt mee te delen om verdere wansmakelijke problemen te voorkomen», stelde hy. Zijn toespraak bevatte vooral een oproep tot de aanwezigen om te pogen iedereen te overtuigen van de noodzaak van een degelijke infrastruktuur of tenminste er toe te komen dat niemand er zich zou tegen verzetten. Infrastruktuur noodzakelijk «Wanneer men in Berlare rondkijkt, zal iedereen kunnen vaststellen dat er een totaal gebrek is aan kulturele infra struktuur». De sporthal kan volgens de voorzitter geen al ternatief genoemd worden. Nu al kunnen er mensen niet meer terecht voor sportaktiviteiten omdat de zaal volledig volzet is, laat staan er nog regelmatig kulturele aktiviteiten te laten doorgaan. De sporthal biedt eigenlijk niet de nodige akko- modatie. «Waar kunt u kook lessen geven, een taalkursus opzetten, een podium gedu rende een weekend laten staan, een tentoonstelling or ganiseren, een film draaien?« Daarbij komt nog dat de zaal in Berlare staat. «Moeten de mensen uit Overmere en Uit bergen dan voor alles naar Berlare komen?» Financieel haalbaar Volgens Vanderschot zou het goedgekeurde voorstel een prachtige én financieel haalba re oplossing zijn. Dit voorstel voorziet een groter centrum en een hoofdbiblioteek in de oude schoolgebouwen in de Hoge weg en bijgebouwen in de an dere deelgemeenten. «Ruwe schattingen wijzen uit dat een bedrag van vooraan in de 30 miljoen nodig is om de gebou wen te realiseren. In dit bedrag komt de hogere overheid tus sen voor 60%... Voor nog geen 20 miljoen bekomt de gemeente degelijke en boven dien voldoende gebouwen voor kulturele aktiviteiten. Door dit projekt wordt ook de subsidieerbaarheid van gebou wen in Uitbergen mogelijk. Langer uitstellen zou de hele zaak alleen maar duurder ma ken en daarbij is men dan niet zeker dat cr nog subsidiëring mogelijk zal zijn.» Betrokkenheid by het beleid Naast de infrastruktuur is ook het kultuurbeleid belangrijk. Deze moet elke burger aan bod laten komen in deze ge bouwen. «Daartoe legt de overheid het bestaan van een kultuurraad op. En wie kan daar iets tegen hebben?» Ach teraf vonden sommige aanwe zigen dat dit juist één van de redenen is waarom gemeen telijke kuituurgebouwen nodig zijn. In de meeste zalen in Berlare is men gebonden aan een politieke of ideologische overtuiging. Verschillende ver enigingen zouden echter liever in meer neutrale lokalen akti viteiten organiseren, vooral dan als ze een ruimer publiek beogen. Andere verenigingen komen juist niet van de grond door het gebrek aan neutrale lokalen Het kultuurbeleid in Berlare zal, volgens Vanderschot, meer het aksent moeten leggen op vorming, op het scheppen van kansen, eventueel zelfs op het gebied van de tewerkstel ling. Wat de Kuituurkring betreft, voor de voorzitter is het gelijk of dit de basis wordt van de kultuurraad, of er een aparte werking komt. «De kui tuurkring van Berlare is bereid tot elke vorm van samenwer king, als het maar opbouwend is en werkelijk iedereen aan bod laat komen.» Dit houdt volgens de voorzitter in dat bijvoorbeeld niet één of ande re partij het laken naar zich toe moet trachten te halen. Nood aan kulturele werking J. Vanderschot besloot zijn toespraak met te wijzen op de nood aan kulturele werking, ook en vooral in deze krisispe- riode. Door de krisis zijn er minder middelen voorhanden, zeker voor de zwakkeren uit de maatschappij. Het is dan ook de plicht van de overheid er verder voor te waken dat iedereen, ook de zwakkeren, de kans krijgt zich verder te ontplooien. Dit kan door het ter beschikking stellen van in frastruktuur. Door de krisis is er meer vrije tijd. «De mens krijgt echt de mogelijkheid de kulturele dimensie in zich te ontdekken en zichzelf op een waardige wijze te beleven.» Voor Berlare zelf dat toch vooral een leefgemeente is. zal de kulturele infrastruktuur een bijkomende uitstraling geven. De heer Vanderschot denkt bijvoorbeeld dat men door de kulturele aktiviteiten en door de mensen die men daardoor uit andere gemeenten aan trekt, nieuwe kansen geeft aan horeca en toerisme en daar door tewerkstellingsmogelijk heden biedt. Oproep Binnen de Kuituurkring was men enerzijds verheugd over het gemeenteraadsbesluit i.v.m. de kulturele infrastruk tuur. Anderzijds ontgoocheld dat de beslissing niet unaniem gebeurde. De voorzitter hoop te echter dat alsnog iedereen zou inzien dat er werkelijk nood is aan zulke gebouwen en welke kansen er zo komen voor de bevolking. Hij riep dan ook op om niet te gaan vervallen in woordkramerij, maar met een positieve inge steldheid, zoniet door er aan mee te werken, dan toch de goedgemeende inspanningen te appreciëren en de geboden mogelijkheden te grijpen. Dit zou de uiteindelijke realisatie van het projekt zeker bespoe digen. N.K. Op uitnodiging van de Middenraad van het ACW en voor een talryk opgekomen publiek gaf Gemeenschapsminister van Leefmilieu Jan LENSSENS in BERLARE een uiteen zetting over het milieubeleid dat hy als lid van de Vlaamse Regering tydens de voorbye drie jaar heeft gevoerd. Berlare. Voorzitter Franqois Baeyen was met een spandoek aan het hek van de Nieuwdonkdat nog steeds gesloten blijft, (jj) In Berlare is er de jongste tyd nogal wat te doen omtrent de uitbouw van een K.M.O.- zone en over de nood aan kulturele infrastruktuur. Sommige zyn voor een K.M.O.-zone, anderen vinden dat deze niet bij een woonzone mag liggen, nog anderen hebben liever geen eigeniyk industrieterrein. De ene vindt dat er geen nood is aan een kultureel centrum en zouden in eerste instantie liever een biblioteek zien komen, de andere denkt dat er zoveel mogelyk samen moet betracht worden of dat er anders in het geheel niets meer van komt. Eigenlijk zijn beide problemen I afhankelijk van de keuze of men van Berlare een werkge- meente dan wel een woonge meente wil maken. In het eer ste geval legt men de nadruk op industrie en werkgelegen- I heid en is de uitbouw van ter- I reinen daarvoor zeer belang rijk om bedrijven naar de ge- I meente te lokken. In het ande- I re geval gaat men er meer van uit dat werken en wonen ge splitst kan worden en zijn voorzieningen voor het aange naam wonen en voor ontspan ning onontbeerlijk (sportter reinen en -zaal, kulturele infra struktuur). In de geest van het gewestplan was Berlare eerder bestemd voor woongemeente. Vandaar het afschaffen van een K.M.O.-gebied dat lag waar nu de Blocmenwijk aan de Galgenbergstraat is en het voorzien van gebieden voor sport- en rekreatie en zelfs na tuur- en parkgebieden. Ten tij de van het opstellen van het gewestplan leefde men nog in de waan dat wonen en werken op verschillende plaatsen kon omdat vervoerkosten niet te hoog waren. Ondertussen is die keuze al moeilijker te maken. De men sen hebben liever geen verre verplaatsingen naar het werk door de gestegen brandstof prijzen. Anderzijds is er door de krisis en de daardoor wijzi gende levenswijzen meer vrije tijd en nood aan nuttige ont spanningsmogelijkheden. Men zou dus kunnen zeggen dat men terug naar meer gemeng de gemeenten zou moeten gaan, waar zowel werk- als ontspanningsmogelijkheden moeten uitgebouwd worden. Diezelfde krisis maakt het ech ter niet altijd mogelijk de nodi ge fondsen te vinden voor het realiseren van infrastruktuur voor beide funkties. Een keuze dnngt zich dus nog altijd op Het zal er voor onze beleids mensen op aan komen eerst duidelijk te maken waar men met Berlare naar toe wil en dan de plannen van dit doel laten afhangen. Anders drei gen we uiteindelijk in een mos sel noch vis-situatie te komen waarbij de gemeente voor geen van beide funkties vol doende voorbereid is. Er wachten onze politici nog moeilijke beslissingen, die hoe dan ook het uitzicht van de toekomst van de gemeente in belangrijke mate zullen bepalen. N.K. In de marge van zijn toespraak had LENSSENS het ook even over het struktuurplan Donkmeer en het DDS-do- mein Nieuwdonk. De Minister hekelde in niet mis te verstane bewoordingen diegenen die vertellen dat hij zich zou hebben verzet tegen de realisatie van Nieuwdonk. «Bovendien», aldus LENS SENS, «weet ik dat de lokale CVP en ACW achter dit pro jekt staan. Als mandataris is het dan ook mijn plicht hun standpunten te verdedigen.» Reeds in 1974 had het Kom- missariaat-Generaal voor Toe risme bepaalde plannen om van Nieuwdonk een rekrea tiegebied te maken. Toen in 1978 het Gewestplan Dender monde verscheen, werd daarin het gebied Nieuwdonk op het domein van DDS opgenomen als ontginningsgebied met als nabestemming groengebied en omgeven door natuurge bieden. Minister LENSSENS verwees ook naar een studie van de Gentse professor GIJSELS waarin drie scenario's werden ontwikkeld: rekreatie, natuur gebied of een gemengde oplos sing zijnde een kombinatie van beide. Mede door het herhaalde aan dringen van LENSSENS bij zijn kollega Minister AKKER MANS heeft deze laatste op 26 april 1985 zijn akkoord betuigd met een struktuurplan waarin de derde oplossing is weerhou den namelijk gedeeltelijk re kreatie en gedeeltelijk natuur gebied. Dit betekent dat het aspekt natuur en natuurbeleving kan gekoppeld worden aan bepaal de vormen van aktieve rekrea tie en rekreatiebeleving. Het gemeentebestuur van BERLARE en de interkom- munale DDS kunnen dus een ontwerp-bijzonder plan van aanleg (BPA) opstellen dat ge baseerd is op het struktuur plan. Akkermans akkoord met «verzoeningsvoorstel» Nieuwdonk In een brief aan gemeenschapsminister Jan Lenssens laat gemeenschapsminister van ruimtelijke ordening, landin richting en natuurbehoud Paul Akkermans mee dat hij zijn akkoord heeft betuigd met «het verzoeningsvoorstel» zoals door Arol uitgewerkt tn overleg met de stuurgroep waarin alle betrokken partijen waren vertegenwoordigd. «De konkrete inhoud en draagwijdte van dit verzoenings voorstel zal thans via de gemeentelijke plannen van aanleg en na konsultatie van alle adviserende organen nader uitgewerkt en wettelijk vastgelegd worden», zo schrijft minister Akkermans. Dendermonde. Tuinfeest Sint-Vincentius. De playback wedstrijd kreeg heel wat kijkers (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 3