Zevende triënnale in "int-Niklaas verwacht 1 (5 Limburgse kunstenaars LSP-Band redde «Het gebeuren» n Beveren ■Uk Tentoonstelling «Rietwerk Braille-Liga» in Kultureel Centrum Affligem eribert Klüner sluit tentoonstellingsseizoen Galerie Ghastel te Hamme Tentoonstelling over koncentratiekampen in Aalst Tentoonstellingen in het Waasland Wase muziekmakers ontmoeten fans Paris" in Netwerk te Aalst De Voorpost - 24.5.1985 - 47 irik niet te erg wanneer je binnenkort in Sint- daas recht tegenover het postkantoor aan de ©te Markt een reuzegrote, metalen kangoeroe waart, of wanneer je aan het station met een a vai atfikulptuur van diezelfde afmetingen wordt ge- {eet ifronteerd. Denk ook niet dat het een (te late) 1 ilgrap is als je tussen het monument van de 'er meuvelden en Calmeyns «Paard en Ruiter» een trakte, metalen skulptuur in het oog krijgt. 11 heeft eenvoudigweg te maken met de zevende a-lfte innale voor beeldhouwkunst, die van 2 juni tot 8 111 tember doorgaat in Sint-Niklaas. Dit jaar gaat aandacht naar de provincie Limburg die met 35 Van ldende kunstenaars aantreedt in het stads- en scl seumpark en in het stedelijk museum. Een ndeg ivulling hierop vormt een speciaal Waas luik op Vaj Ster. ngW( n eerste naar zevende )ra 's ennale ra vei intigr jaar geleden start- de Koninklijke Wase natkring, onder de stu- uya ide kracht toen reeds jring vandaag nog), van van irge Demey, met de eer- Hij triënnale voor beeld- nten iwkunst, die een over- brei it moest bieden van de hooi endaagse beeldhouw- ij hi ist in ons land. Een ini- nste ief dat zeer gunstig gen cl geëvalueerd en bij de e ni Diking positief insloeg geoj enkele edities bleek dat stwiitds geput werd bij de ugen fde kunstenaars, dat zate ff «inteelt» de attraktivi- ei vi taande en het enthou- 15 ti sme bij de initiatiefne- re verzwakte, triënnale van Sint-Ni- as moest dus een nieuwe ©ud krijgen, een nieuw ima, en om diverse rede- i werd geopteerd voor themabinding per amse provincie. Hier- ir kon een breder spek- m van potentiële levende nstenaars aan bod ko- c n, werd een opening ir objektiever beeldvor- ïg van de beeldhouw- te i ast naar stijl, vorm en ie c ie mogelijk en ontstond kans om ook jongere nstenaars binnen het ge- j il te brengen, deze vernieuwende faze ii in stamt ook de samenwer- kingsformule gekreëerd tussen stadsbestuur en Wa se Kunstkring. Na de provincies West- Vlaanderen, Antwerpen en Brabant is dit jaar binnen de zevende triënnale de pro vincie Limburg aar> bod. Een veertigtal ateliers wer den bezocht, 35 kunste naars werden geselekteerd, wat een kunstwerkenbe stand van 110 werken ople vert. De ervaring werd op gedaan dat Limburg op een uitermate aktieve wijze be zig is met beeldhouwkunst en ruimtelijk kunst. Van traditioneel tot ex perimenteel Voor het eerst dient bij deze zevende triënnale een on derscheid in de titulatuur tussen beeldhouwkunst en ruimtelijke kunst duidelijk gelegd, waarbij een aantal kunstenaars eenmalige kreatie8 voor de biënnale voorzien. Die zullen worden opgesteld in het rechterge deelte van het stadspark, het bos. Ze dienen gezien te worden in konfrontatie met de omgeving en zijn dus uniek in die zin dat ze niet in een ander koncept weer te geven zijn. Het bos wordt aangekleed met onder andere een leven de skulptuur, een tuinhuis je in keramiek, koord en stokken, een vloerinstalla tie, een spanningsveld en een dodensprong. Mobie len, assemblages en struk- turen. Op een veel traditio nelere manier zal het gras plein, in het linker gedeelte van het stadspark, worden opgefleurd. Herwaardering voor het manuele en de vaardigheid ermee, als per soonlijk herkenbaar aksent van de kunstenaar zullen in onder andere Blokjes ma dam (marmer), Icarus (i- nox) Parkbeelden (polyes ter), Amnesty (arduin en brons) en Fluitspeler (plexiglas) centraal staan. Het tweede brandpunt van de triënnale situeert zich rond het stedelijk museum aan de Zamanstraat, waar kleiner en breekbaar beeld werk zal worden onderge bracht. De Limburgse deelnemers zijn: Georges Blom, Jan Leander-CarlierJan Cose- mans, Walter Daems, Hugo Duchateau, Fred Eerde kens, Willy Geerts, Jeff Gie- len. Ado Hamelrijck, Lidy Hoewaer, Jos Jans, Hélène Keil, Ivo Konings, Herman Maes, Raf Mailleux, Gerard Moonen, Urbain Muikers, An toni Najlepszij, Jan Praet, Kristien Praet, Miet Sclireurs, Gerard Seghers, Paul Sochacki, Piet Stockmans, Ludo Thy8, Ro bert Vandereycken, Ivo Van Dijck, Eric Van Meche- len, Paul Van Mechelen, Paul Van Overloop, Staf Van Vinckenhoye, Raf Ver- jans, Luc Verlee, Emile Voeten en Francq Volders. Opening van de triënnale op zondag 2 juni om 15 uur in het stadspark van Sint- Niklaas. De gouverneur van de provincie Limburg zal voor de verwelkoming instaan, voorzitter van de Koninklijke Wase Kunstkring George Demey voor de inleiding. Opening door burgemeester Paul De Vidts. De tentoonstelling blijft toegankelijk tot en met zondag 8 september, alle dagen tot 18 uur. De katalogus telt 80 pagi na's en kost 150 frank. Blijvende vergankelijk heid op De Ster Een laatste belangrijke in novatie bij de zevende triën nale is de mogelijkheid die via de v.z.w. De Ster, re- kreatiedomein in Sint-Ni- klaas, werd geopend om een aantal Wase ruimtelijk werkende kunstenaars tij dens de topmaanden juli en augustus werken te laten presenteren langs de pro menade van het domein. Dit initiatief werd opgezet door de galerij De Nieuwe Tijd, in samenwerking met het stadsbestuur en de v.z.w. De Ster. De Nieuwe Tijd ziet deze gebeurtenis min of meer in navolging van de ludieke happening door SMOB, dit is Stichting Mense lijk Opzicht België, op 1 april vorig jaar. Waar de kreaties toen na één dag ingepakt moesten worden, zullen ze nu, als dit enigzins mogelijk is, blijven staan als tekens van blijvende vergankelijkheid op De Ster. De idee van een openluchtten toonstelling, die daarom geen zuivere beeldhouwtentoonstel- ling moet zijn, groeide bij de kunstenaars zelf. De werken gaan ook hier van klassiek over modem tot zuiver konceptueel. De Wase deelne mers zijn: Koenraad Rossaert, Emiel Uyterhoeven, Eric Stucr, Jef Mouton, Piet Brak, Erik Windey, Kamiel De Laet. Luc Engels, Frans Heirbaut, Gisleen Heirbaut, Jan Van Raemdonck, André Willock, Charel Vergauwen, Herman Cole, Theo Van de Vijver, Herman Van Snick, Raf De Smet, Erwin Philips en Dirk Boel. Deze openluchttentoonstelling loopt van zondag 30 juni tot en met zondag 8 september. K.L. Nog op zaterdag 25, zondag 26, maandag 27 mei 1985, telkens van 14.30 u. tot 20 uur op zondag 26 mei ook van 11 tot 13 uur, kan je in de zalen «B» van het Kultureel Centrum Affligem terecht voor een interessante tentoon stelling «Rietwerk Braille-Liga», vergezeld van een ver- koopaktie ten bate van de blinden en visueel gehandikap- ten die tot deze verdienstelijke organisatie behoren: een initiatief van de onderafdeling Aalst-Ninove-Geraardsber- Louis Braille (1809-1852): zijn naam is thans over heel de wereld bekend. Hij is op driejarige leeftijd blind ge worden en trad in 1819 het Koninklijk Instituut voor Jonge Blinden te Parijs bin nen. Daar heeft hij 24 jaar van zijn leven doorge bracht, eerst als leerling, later als leraar. Daar heeft hij het naar hem genoemde blindenschrift ontworpen en uitgewerkt, waarin let ters, cijfers, deel-, aksent-, en samentrekkingstekens door verhoogde puntjes- kombinaties die met de vingers kunnen worden af getast worden voorge steld. In ons land is in 1903 de Braille-Liga gesticht die sindsdien de belangen van de blinden in de ruimste zin van het woord, ook van de visueel gehandikapten, voortdurend behartigt. Mo menteel kan zij aan slecht zienden en blinden zonder onderscheid van nationali teit, taal, geloof, ideologie of politieke overtuiging verscheidene diensten aan bieden: de maatschappelij ke dienst, de kulturele diensten met 2 blindenbi bliotheken die duizenden boeken ter beschikking stellen in braille of in ge sproken vorm, die kursus- sen in braille geven of tus senkomst verlenen voor kursussen per briefwisse ling, die beschikken over een kopieerdienst, de oriën- terings- en herscholings centra, gespecialiseerd in studie- en beroepskeuze, herscholing, arbeidsbemid deling, - technische hulp middelen en dokumentatie betreffende de visuele han- dikap; de beschutte werk plaatsen, waar visueel ge handikapten volwaardig en valoriserend werk verrich ten, de aanpassingskursus- sen aan het dagelijks leven waaronder verplaatsings technieken, georganiseerd' door daartoe speciaal opge leide leerkrachten. De afde ling «De Witte Stok» is de propaganda en inkomste nafdeling van de Braille-Li ga. Zij organiseert elk jaar een grote tombola ten bate van deze Liga. Het tijd schrift «De Witte Stok» dat trimestrieel verschijnt, wordt gratis bezorgd aan de leden die, door het te verspreiden, de braille-Liga meteen beter bekend maken. Een voorname schakel in de blindenzorg van de Braille- Liga wordt gevormd door de onderafdeling Aalst-Ni- nove-Geraardsbergen 170 leden met als voor zitter, dhr. Eric Smekens, kinesist te Leden. Het se- kretariaat wordt verzorgd door Odette De Cock - Ver- leysen Jan, Ressebeke 27, Erembodegem (053/ 66.51.68). Om de twee jaar zorgt deze plaatselijke afdeling voor een interessante expo en verkoopaktie in het Kultu reel Centrum van Affligem, waarbij niet alleen aan de hand van fotomateriaal en gebruiksvoorwerpen ge toond wordt wat de Braille- Liga allemaal onderneemt om tegemoet te komen aan de behoeften van de mensen die blind zijn of toch merke lijk gehinderd zijn in hun gezichtsvermogen, maar ook heel wat rietwerk van aktieve leden te koop wordt aangeboden. Ook tijdens het komende week-end op 25, 26, 27 mei zetten bestuursleden er zich in om de dynami sche Braille-Liga aktie ver der te laten uitstralen en haar werkzaamheden be kend te maken. Zij zullen het zeker appreciëren zo ze u daar mogen begroeten! D.B. CV .OKaste Ise kunstgalerie «Ghastel» zet er met de tentoonstelling werken van de Duitse kunstenaar Heribert Klüner voor het Hge seizoen een punt achter. Na de vakantiemaanden her- |-gBt men dan weer de aktiviteiten. werk van Klüner is in men ook een neiging tot het ten een uitloper te noe- mysterieuze en het morbide n van de Weense school, kan ontwaren. Het werk de schilderijen van deze van Heribert Klüner kan nstenaar vindt men het men onderbrengen bij het lieche Duitse streven magisch-realisme. De kun- ir de technische perfek- stenaar is afkomstig uit het terug Daarnaast laten Duitse Coesfeld. werken ook een monu- In Duitsland geniet hij se ll tale indruk na, waarbij dert 1960 een biezondere belangstelling. Hij nam deel aan tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Klüner kan bogen op een degelijke opleiding. Hij heeft ook een indrukwek kend palmares. In 1976 ex poseerde hij voor de eerste maal in ons land. Het werk van Klüner kan niet los worden gezien van de Duit se tradities, met hun sterke zin voor symbolische ver wijzingen en voor het mo numentale. De tentoonstelling Heribert Klüner wordt geopend op zaterdag 25 mei om 20.00 u. Inleider is Koen Stas- sijns. Tijdens de opening leest Ivo Van Strijtem poë zie uit zijn bundel «Aard beien met slagroom». De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk Gale rie Ghastel, Tramstraat 5 te Moerzeke-Kastel, elke dag van 14.00 tot 18.00 u. met uitzondering op dinnrfag en donderdag. (bd) In de Mikisclub, Niéuw- Naar Breendonk beekstraat 35 te Aalst orga- Dp zaterdag 8 juni staat er niaeert de KPB afdehng geleid Aalst een tentoonstelling he, koncentratiekamp van met als tema .Veertigste Breendonk op het program- verjaardag van de bevnj- ms Men VBrtrekt aan de ding van de naz]kampen. Mikiseluh om 13 u. met ei- gen wagens. In het Fort De tentoonstelling bestaat van Breendonk is een des- uit foto's, archiefmateriaal, kundige begeleiding voor teksten, enz. Van 1 tot 8 zien. Meer inlichtingen op juni kan men deze tentoon- hoger genoemd telefoon stelling elke dag bezoeken nummer, van 9 tot 12 u. en van 14 tot 16 u. Vrijdag en zaterdag is ze open vanaf 19.30 u. Op °»er „naai. zondag gesloten. Bij bezoek van scholen of van groepen wordt telkens de film «Sachsenhausen» gedraaid. Dat is een van de Info-avond kampen» Tenslotte is er ook op 8 juni om 20 u. in de Mikisclub een vertoning van de film Sachsenhausen Deze film duurt ongeveer 40 mi nuten. Nadien spreekt Lu- meest beruchte koncentra- do vaneck, ex-politieke ge- tiekampen Scholen en vangene en auteur van ver- groepen kunnen voor af- schillende boeken, waaron- spraken terecht op het tele- der „Het der kampen„. foonnummer van de Mi kisclub 053/21.13.27. De tentoonstelling wordt geor- ganizeerd met medewer king van het «Museum van de Weerstand», Van Lont straat te Brussel. Rafaël Will ems stelt pastels, olieverfschilderijen en potloodtekeningen tentoon in Quasi 2, Dal- straat 70 in Sint-Niklaas. Tot 31 mei. De schilderijen van Nicolaas F. Van Loock hangen te kijk in het stedelijk museum, Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas. Tot 27 mei. België en de zee» loopt in het exlibriscentrum, Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. Tot 16 juni en gratis toegankelijk. Mare Hoflack en Christian Verhelst stellen him foto's tentoon in fotogalerie Ecru m» de Regentie straat 51 in Sint-Niklaas. Tot 27 mei toegankelijk. Acht Tsjechoslowaakse grafici tonen hun werk in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas, en dit tot en met 25 mei. 1 De tweede tentoonstelling met werken van de leerlingen van de vrije akademie van Sint-Niklaas loopt nog tot 28 mei in de Witte Molen aan de Gladiolenstraat 2 in Sint-Niklaas. «De wereld der kelimskan tot 26 mei worden bewonderd in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. 1 Tot 26 mei eveneens brengt GA, Blauwendael, Kerkstraat 21 in Waasmunster, tekeningen van Mare Potjau. André Roelant toont zijn werk in de kalfac van het Sint-Jozef - Klein-Seminarie in Sint-Niklaas. Tot 25 mei. Kunstschilder Roger De Kerf stelt zijn schilde rijen tentoon in galerij De Bres, oud-gemeen tehuis in Ruisbroek. Tot 2 juni. Kunstkring Kallipège toont werken van haar leden in galerij Brabo aan de Desguinlei 100 in Antwerpen. Tot 2 juni. In diezelfde galerij loopt van 7 juni af, een ten toonstelling van etsen met als onderwerp «Het Landschap». Volgende kunstenaars nemen eraan deel: Ludo Colman, Francis De Koninck, Rik Hoydonckx, Andre Roelant, Veerle Rooms, Linda Ruttelynck, Maurice Van den Dries, Jef Van Grieken, Gilbert Van Hooi, Jozef Van Ruyssevelt, Rene Veris en Robert Wuytack. De tweede groepsexposi tie van Panama gaat door in atelier De Brug, Kroonmolenstraat in Sint- Niklaas. Open op 25, 26, 27 mei en op 1 en 2 juni. K.L. Popdisco en zo mn Dor het sooiaal-kultureel centrum De Spiegel uit Lq, Jveren is de eerste uitgave van het «Gebeuren» op b,, ïancieel vlak niet meteen een goede zaak gewor- inn. Muzikaal daarentegen is het een knappe niani- e 1 Btatie geworden. Vijf dagen lang zijn in een roa iderwetse spiegeltrant in de Gravendreef zowat le muzikale genres aan bod geweest. «Het Gebeu- n» werd ook rechtstreeks door een vrije radio tgezonden. De publieke belangstelling was aan P i magere kant, maar organisatoren klagen daar- er al langer dan vandaag. In Melsele was de ob "komst voor de elf leden tellende funkformatie Wft Bank City Gang al evenmin een hoogvlieger. De werking van de Spiegel uit Beveren beperkt zich al lang niet mee tot het Waas land alleen. Tal van Spiegel -manifestaties krijgen tot ver buiten de Wase grenzen en soms zelf op nationaal vlak grote ruchtbaarheid. Het door de Spiegel georga niseerde concert van Mikis Theodorakis was daarvan een voorbeeld. Een rare zaak, maar de gemeente Be veren laat dat blijkbaar alle- ■r zijn reeds de stad, de jende, de mythe. Nu is er L de groep: sexy, zwoel, temend. Een rock'n U kan ze :en in Netwerk op 26 mei te 20 uur. info: Geert Van Park Terlinden te 9300 Aalst. Tel.: .78.00. Waen (guitars, keyboards) en Guy Broothaers (drums, percussion). Paris zag het levenslicht begin 1983 en heeft sindsdien enkele line up veranderingen het hoofd geboden. Op het ogenblik hebben zij juist twee songs opgeno men ('On my own' en 'Lost') in de Krakawawa Music Studio samen met Paul 'Mellow' De Spieghelaere Beide songs werden ge schreven door Luc De teksten door Waen, de Chris Zerr. Gedurende de tweede helft van 1985 zal Paris weer toeren, versterkt door een professionele P.A. en met een speciaal ontworpen lichtshow. Paris hoopt je te ontmoeten, ergens tussen Brussel en... Paris. Van nu af is er ook een vierde lid keyboard-player, Stephan Couck. (l.h.) bestaat uit een kern drie muzikanten: Chris (vocals, bass), Luc De ■IBUil maal onverschillig. De Spiegel heeft de gemeente in feite niet nodig, maar enige waardering of be langstelling voor datgene wat het sociokultureel cen trum presteert zou zeker niet misstaan. Met «Het Gebeuren» heeft de Spiegel alweer een on derneming aangepakt die min of meer uniek mag worden genoemd. Finan cieel werden zware inspan ningen geleverd om een groep als het Andy Narell Quartet naar Beveren te ha len. Prachtig optreden overigens, maar te weinig belangstelling. Elisa Waut verzorgde de eerste Gebeu ren-avond. Statisch optre den, niet meteen een dans bare aangelegenheid, maar dat was vooraf bekend. En kele nummers waren hoe dan ook uiterst genietbaar, maar niet van die aard om de vonk naar het publiek te doen overslaan. Daar zorg de dan wel de Give Buzze Band voor. Dat drietal uit het Gentse was eerder al in De Spiegel te gast met pure rock and roll. Tijdens «Het Gebeuren» hebben ze die sterke set nog eens overge daan. Voor het eerste optreden van de voorbije jaren teken de de LSP-band, een groep die als vervanging werd aangetrokken voor Romeo Spinelli en Beri Beri. Die formatie moet zowat de bes te zijn die momenteel de Vlaamse podia onveilig maakt. Kan ook moeilijk anders, want de leden van de groep zijn niet de eerste de beste: drie van hen schit terden als begeleiders van Johan Verminnen, twee an deren hebben een jarenlan- ge podiumervaring en een niet te onderschatten life- reputatie bij Polizei. De formule die ze toepassen is overigens best origineel: ze spelen een eigen set met nummers uit de voorbije twintig jaar, afgewisseld met een gastoptreden van Ludo Mariman (The Kids), Walter Grootaers (De Kreu- ners), en Big Bill. Erik Me- laerts, virtuoos gitarist en Firm in Timmermans, uit stekend zanger en drum mer, zijn zowat de pijlers van de groep. Samen met PP Michiels was er al met een sfeer in de Spiegeltent met «Give me some loving» van de legendarische Spen cer Davis Group. PP Mi chiels gaf een prachtige versie van het Police-num- mer «Every breath you take». Big Bill joeg «Susie Q» en «Down by the road» door de boxen, Walter Grootaers deed de vonk nog meer overslaan met «These boots are made for walking» Lu do Mariman heeft nog niets van zijn klasse ingeboet. Zijn «Louie Louie» blijft een grandioos nummer, ook zijn versie van «Unter my tumb» was uiterst geniet- Het heeft uiteraard weinig zin alle nummers mee te geven die de LSP-band de zaal heeft ingestuurd, maar de sfeer, de ambiance was nauwelijks te beschrijven. Een groep die zowat vier uur op de planken staat moet er zelf ook wel zin in hebben. In Beveren had de LSP-band dat zeker Voor het vijfdaagse muzi kaal gebeuren had Jan Buikmans zich al laten ont vallen de manifestatie tot een jaarlijkse traditie te willen uitbouwen. Wie de LSP-band aan het werk heeft gezien en gehoord zal beslist naar een tweede uit gave van «Het Gebeuren» uitkijken. Luc Van Broeck Het is druk in de Wase amusementsmuziekwereld. De (legendarische) Blue Birds Big Band is te gast op de Sint-Niklase (Liefdadigheids) manifestatie Hand in Hand, in gezelschap van vedetten als Freddy Stewart en zowaar ook Jean Walter. Zondag 26 mei staat in de Freeze aan het Kard. Mercierplein «de Pé» uit Sint-Niklaas op de planken. En dan is er nog nieuws van twee Wase formaties: The Jaguars en The Communities Dance Band. Jaguars in De Panda Zaterdag 25 mei in De Panda aan de Grote Markt in Sint-Niklaas, vanaf 20 u., «Tweede Grote Fanbal van The Jaguars». Het gaat om een formatie die al in 1963 werd gesticht door tieners Eddie en Fons (ze zijn er nog steeds bij) en aangevuld werd met ex- Jumpersgitarist Freddy en nieuweling in de muziekwereld Kurt (ritme- en sologitaar). Die avond treden ook op Ruth McKenny, Freddy Stewart en Joke, Anita, Marieke, Geert Hagen, John Tura, de Wase popgroep The Rockin' Cats en jazzballet Xenia. The Jaguars Communities uit Kruibeke The Communities Dance Band is een formatie van aan de Wase Scheldekant. Géén nieuwe groep, want ze bestaan al vijftien jaar. Er werd, naar aloud gebruik in deze branche, regelmatig van muzikanten gewisseld. De kern werd gevormd door het Trio Cardijn, een driemanschap dat z'n wortels had in de KAJ-beweging. The Communities Dance Band brachten een nieuwe single op de markt: «Buiten waait de wind» en «Super Disco Intro hits» staat erop The Communities kan je kontakteren via J. De Bayser, Leliestraat 10 in 2760 Kruibeke, tel. 774.20.75. (dw-lvb-wv) t 'frijaS The Communities Dance Band

De Voorpost | 1985 | | pagina 47