Traditionele regenbuien konden entoesiasme •niet temperen V.T.I.van Dendermonde nodigt uit voor open schooldag 49e Sinksenbraderie in Dendermonde Negende Muco-wandeling te Oudegem 't Pilaartje Dendermonde weer aktief Dendermondse abdij zet de deuren open 11.11.111985 In Oost-Vlaanderen: Honger, hoe kan dat nu? Opendeurdag in KTA l te Dendermonde De Voorpost - 24.5.1985 - 5 likei an i Liepen de organizatoren van de Muco-wandeling te Oudegem er zaterdag even stralend bij als het zonnige weer, zondag fronsten zij toch het voorhoofd. Dreigende regenwolken hadden de zon verdreven. Meteen werd de traditie alle eer aangedaan en die traditie wil dat de deelnemers aan de Mucowandeling op geregelde tydstippen een frisse regenbui over het hoofd kragen. Verwonderlijk genoeg is dat geen enkele wandelaar zich aan die regenvlagen stoort, maar integendeel even blygezind en vrolyk de wandeling uitloopt. Organizator Roger De Pelsmaeker, bly omdat men zyn oproep weer zo talryk had beantwoord, mocht in Oudegem een aantal voorname gasten verwelkomen. Onder meer de nationale voorzitter van de Belgische Vereniging voor Strijd tegen Mucoviscidose die ook zyn kilometertjes stapte. Stripbeurs op 24, 25, 26 en 27 mei. Tweede Pinksterdag, op 27 mei, is in het V.T.I. van Dendermonde gereserveerd voor de open schooldag. Iedereen kan de leerlingen aan het werk zien en hun resultaten bekijken. Dit jaar wordt terzelfdertijd de eerste stripbeurs georganiseerd. Tussen 13 en 15 u. vertrokken vanuit het parochiaal centrum van Oudegem om en bij de 1.500 wandelaars voor een tocht naar keuze: 6, 10 of 20 kilometer, dat moesten ze maar zelf uitmaken. In de hand de peterslijst, volgekrib- Mevrouw Steyaert was overi gens door de organizatoren uitgenodigd om mee op te stappen, maar - zo liet ze we ten - ze had reeds andere ver plichtingen. Dat ze de organi satie goed gezind is, wordt dui delijk wanneer men weet dat Dendermonde. Muco-wandeling. Zoals gebruikelijk werd I ook het stemmige Mespelare aangedaan. Met de glimlach, ofschoon de regen af en toe de grote spelbreker was (v) beid met namen van mensen die de gestapte kilometers sponsorden, werd blijgezind, fris en vrolijk aan de tocht begonnen en naargelang de ge kozen afstand keerde men vroeg of wat later weer op hetzelfde punt: het paro chiecentrum van Oudegem, waar dampend hete koffie en wafels stonden te wachten. Ze kwamen zowat uit het hele Vlaamse land en uit Brussel, maar Wallonië was thuis geble ven. Opvallend. «Maar niet verwonderlijk», zo stelde Ro ger De Pelsmaeker. «Wanneer het bij je thuis al van in de vroege morgen regenachtig, mistig is, dan kom je niet». Maar ondanks dat Waalse for fait waren er toch nog een massa wandelaars komen op dagen. Uit Leuven waren ze met een paar autocars, ook uit het Antwerpse, uit West- Vlaandcren en uit Limburg was een flinke delegatie ko men aanzetten. Natuurlijk ook vanuit de eigen vertrouwde streek een hele meute wande laars. Groepjes uit Baasrode in het van ver herkenbare knalge le shirt van WSV Baasrode, uit Waasmunster, de blauwe Vos- uit Buggenhout. maar evenzeer wandelaars uit Za- ventcm en Nossegem die met enkele tientallen aanwezig waren. Tussen hen ook Aalstenaar Staf De Luyckx die net zoals elk jaar te voet van de Keizer- stede was gekomen, zijn kilo meters maalde in Oudegem en dan te voet naar huis keerde. Hij was de oudste van het hele gezelschap en kreeg terecht de ereprijs van mevrouw Rika Steyaert, gemeenschapsminis ter van Gezin en Welzijnszorg. de minister een prachtig pak ket aan prijzen cadeau had gedaan. Goed werk Roger De Pelsmaeker laat alle lof en wierook rustig over zich heen gaan Voor hem is het belangrijk dat de Mucowande ling wordt georganizeerd. «Dergelijke initiatieven zijn broodnodig», zo verklaart hij. Toch zie je van de vereniging geen spektakulaire projekten vroegen we hem. «Dat klopt, aldus Roger», de vereniging krijgt van ons elk jaar een flinke som geld toegeschoten, de opbrengst van deze wande ling. Daarmee wordt dan bij gesprongen om de paasvakan tie van mucopatiënten finan cieel wat draaglijker te maken, of worden eventuele uitstap pen tijdens de grote vakantie betaald. Daarnaast wordt veel geld besteed aan het sociale aspekt dat de vereniging ter harte neemt. Een derde deel gaat naar het wetenschappelijk onderzoek, dat heel veel geld opslorpt». Het geld wordt dus uitermate goed besteed. In de wolken We hebben het dan niet over de regen, want die viel uit de wolken. Maar wel over het parcours, dat door de vele deelnemers unaniem als mooi werd bestempeld. Het uitdok teren van zo een parcours vergt heel wat inspanningen en op de dag zelf moet er worden gezorgd voor voldoende men sen om de hele organizatie te dragen. Tussen de zeventig tot tachtig mensen waren zondag paraat, op eenvoudig verzoek. Ze komen meestal uit de Vriendenkring van de plaatse lijke Muco-vereniging of van de KWB die zowat de steunpi laar is waarop men kan reke nen. De kontroleposten wor den bemand door 24 personen, de anderen hebben hun vaste taak op het sekretariaat, in de zaal. Vrienden onder elkaar, die met de glimlach de wande laars helpen. Nat van de regen, bezweet ook, rood van de in spanning, met de benen trek kend komen ze in kleine groe pen weer toegestroomd, leder een lijkt iedereen te kennen, het is een grote familie die elkaar in Oudegem heeft te ruggevonden. Vele wandelaars komen Roger De Pelswaeker gelukwensen met het initiatief en met het mooi parcours. Vooral de deelnemers aan de twintig kilometer doen dat. Kreeg iedereen het mooie Jus tus de Harduwijn wandelpad voorgeschoteld en trok men dus langs het stemmige Mespe lare en het kasteel van Gijze- gem, dan kregen de liefheb bers van de 20 kilometer tocht nog een extraatje. Zij konden genieten van een stukje onge rept natuurschoon in Gijzegem en Schoonaarde. Dat werd ge waardeerd. Wat is Mucoviscidose? Mucoviscidose is een zeer fre- kwente ernstige chronische aandoening van luchtwegen en spijsverteringsstelsel die niet tegenstaande intensieve be handeling niet kan worden ge nezen. Eén kind op 2000 wordt geboren met deze aandoening, één individu op 25 is drager van het kenmerk (gen) zonder hiervan enige hinder te onder vinden. Indien zijn partner ook het kenmerk draagt, be staat er 1 kans op 4 dat zij kinderen met mucoviscidose zouden verwekken. Bij de ge boorte is het kind meestal niet te onderscheiden van een ge zonde baby. Een verminderde afscheiding van alle klieren met uitwendige afvoergang zal met wisselende snelheid echter leiden tot het ontwikkelen van de ziekte. De afvoergangen van de klieren (speeksel, lucht wegen. aalvleesklier of pancreas) worden immers snel opgestropt door een te dik en te kleverig (viskeus) slijm (mu cus), vanwaar de naam Muco- visci-dose. Het slijm uit de luchtwegen wordt normaal af gevoerd naar de keel en inge slikt. Bij mucoviscidose wordt het te taaie slijm slecht afge voerd en vormt een zeer gun stige groeibodem voor bacte riën. Bronchitis en longontste king zijn hier het gevolg van. Herhaalde longontsteking leidt uiteindelijk tot funktioneel verlies van het grootste gedeel te van het longweefsel en kan reeds op jeugdige leeftijd de dood veroorzaken. Naast de herhaalde luchtwegeninfek- ties, is diarree het tweede meest typische teken van de ziekte. Om de diagnose te stel len is er voorlopig slechts één doeltreffende methode: de zweettest. Het zweet bevat een verhoogde hoeveelheid zout (chloor ionen), dit kan op een eenvoudige wijze gemeten worden. De oorzaak van de ziekte is nog steeds niet ge kend. Men weet wel dat het een recessieve erfelijke aan doening is, en dat de dragers van het kenmerk geen afwij kingen vertonen. Dit betekent dat de ziekte niet besmettelijk is maar enkel uit schijnbaar normale ouders kan worden overgeërfd. Bij een dergelijk Dendermonde. Mucowandeling. Gewapend met regenkledij stapte men moedig verder, (v) ouderpaar (in België 1 ouder- die longontsteking veroorza- in te stellen bij het jonge kind. paar op 425) bestaat voor elk ken, beter antibiotica en bete- Dagelijks of meerdere malen kind telkens 1 kans op 4 dat re pancreasextract preparaten per dag worden klopmassages, het de aandoening zou erven, van de kinderen gemiddeld vibratie en ademhalingsoefe- Mucoviscidose is dan ook de naar 18-20 jaar verlegd. ningen uitgevoerd, aërosols meest frekwente ernstige chro- Doorslaggevend voor deze op- met stoffen die de slijmen nische aandoening. merkelijke verbeterde overle- vloeibaar maken worden toe- Tot voor kort had een kind vingskansen en voornamelijk gediend om de taaie slijmen uit met mucoviscidose slechts een voor de verbetering in de kwa- de luchtwegen te verwijderen, zeer kleine kans de puberteit liteit van de algemene toestand Een aangepast dieet en te bereiken. Alhoewel de ziek- is bovendien de preventieve pancreasfermenten bewerken te nog steeds niet te genezen is behandeling geweest. Vroeg- een verbeterde voedingstoe- hebben de beschikbaarheid tijdige opsporing heeft toege- stand, over vaccins tegen microben laten preventieve maatregelen Dendermonde. De 49e Sinksenbraderie zal met mooi weer allicht veel volk lokken, (v) Tweede pinksterdag, gewoonlyk stralend weer en in Dendermonde marktdag. Het ideale moment ook om uit te pakken met een braderie. Als men bovendien ook nog een biezonder gevarieerd programma aan de vele kuierende en kooplustige wandelaars kan aanbieden, dan zit men goed. In de Bogaerdstraat en Dijkstraat in Dendermonde benut men deze ingrediënten op een haartje na al een halve eeuw om de jaarlykse Sinksenbraderie uit te bouwen tot een sukses. Dit jaar is men aan de 49e uitgave toe en dat houdt in dat men volgend jaar goud viert en dus op een byzonder luisterrijke wyze aan het feesten gaat. De Sinksenbraderie van de wijk Bogaerdstraat en Dijk straat is de oudste braderie van de stad. Misschien tegelijk ook wel de kleinste in omvang. Maar het is dan anderzijds weer de gezelligste. Dat komt omdat op een zeer beperkte ruimte men zo een verschei denheid aan goederen en pro- dukten te zien krijgt, dat men een heel marktoverzicht heeft. Reken daarbij nog de Dender- mondse Akademie voor Scho ne Kunsten die elk jaar haar medewerking verleent en nog een aantal extra attrakties, dan weet men pas goed waar men aan toe is. Programma Maandag 27 mei wordt om 10 u. de braderie voorgoed leven ingeblazen Dat betekent dat tegen die tijd alle handelaars van de twee straten, hun kraampjes hebben uitgestald en zich hebben opgemaakt om de vele bezoekers te ontvan gen. Om 10 u. heeft dus de opening plaats. Geen akade- misch gedoe, maar een volkse happening met reus Peke Rammekeszand, de legendari sche figuur van de wijk, als de centrale figuur. En omdat een reus zonder muziek niet past, werd 't Klein Muziekske aan gesproken om voor de nodige muzikale sfeer te zorgen. Dat zal dus bijzonder goed zijn. Nog maar pas heeft Peke Ram mekeszand zijn reusachtige ge stalte onder de spandoeken en draden door gewrongen, of de handelaars van de wijk starten met hun traditionele verras singsworpen. Het komt er dus op aan van goed te luisteren en te kijken, want zowel in de Bogaerdstraat als in de Dijk straat, valt het geluk letterlijk en figuurlijk uit de hemel. Wie van het wandelen moe wordt en graag wat verpozing heeft, kan gebruik maken van de vele terrasjes en daar genieten van een reuze barbecue. Maar dan heeft men allicht al zijn keuze gemaakt op de grote rommel markt, of zijn ogen de kost gegeven bij het aanschouwen van oud legermateriaal. Blik vangers op deze 49e Sinksen braderie zijn de «Collega's». De akteurs van het Mechels Miniatuurteater hebben inder daad toegezegd dat zij met een delegatie naar de Dender- mondse braderie zullen ko men. Nieuwsgierigen en ande ren kunnen de «Collega's» zien in de huizen Etienne Eeck- houdt en Feil. In de namiddag wordt om 13u30 het startsein gegeven van een grote play-back wed strijd, Hiervoor kan men in schrijven bij Freddy Ruyter, Bogaerdstraat 25-27 te Den dermonde of telefonisch op het nummer 052-22.06.96. Na 20 u. kan men voor inschrijvingen voor deze wedstrijd ook te recht in café 't Schrijntje. Bij deze Sinksenbraderie be horen ook een aantal wedstrij den waarmee men als bezoe ker waardevolle prijzen kan winnen. Zo is er een etalage wedstrijd waarvoor men deel nemingsformulieren kan afha len bij de handelaars. De prij zen verbonden aan deze wed strijd worden geschonken door het huis Ridder Shoe, Huis Oud en Nieuw, huis 't Krea- tiefje. Op maandag 27 mei om 14 u. wordt deze wedstrijd af gesloten en om 18 u. worden de prijzen uitgereikt. Maandag 27 mei vanaf 14u30 is er ook een tekenwedstrijd voor de kinderen van 5 tot 12 jaar Zij kunnen om 16 u. in 't Schilder- Het stripverhaal, dat tien jaar geleden nog uit de school ver bannen werd, krijgt nu in die zelfde school een eigen beurs. Dit is tekenend voor de toene mende waardering die het te beurt valt. Op deze stripbeurs worden alle nieuwe strips aan het publiek voorgesteld. De uitgeverijen presenteren hun bekende na men en grote reeksen, maar ook hun minder- en onbeken de namen. Vooral dit laatste maakt de stripbeurs zeer inte ressant. De strips zijn immers niet zomaar tentoon gesteld, maar mogen ook gelezen en gekocht worden. Alle informa tie hierover wordt terplekke door rondleiders verstrekt. Daarnaast kan je op de strip beurs snuffelen in pakken tweedehandsstrips. Dat is uit eraard voer voor verzamelaars die hun kollekties willen aan vullen met oudere eksempla- ren, maar het loont ook de moeite voor gewone lezers die hier de echte «koopjes» vinden. Voor wie nog meer wil: teke naars uit de streek komen hun werk voorstellen en signeren en op videobanden worden te kenfilms vertoond, alles voor een inkomprijs van 10 ff. Deze eerste stripbeurs is open vrij dag 24 mei van 9 tot 12 u. en van 14 tot 16 u., zaterdag 25 en zondag 26 mei van 10 tot 12u30 en van 14 tot 17 u., maandag 27 mei tenslotte, van 9 tot 12u30 en van 14 tot 18 u. Open schooldag op 27 mei Wie de stripbeurs op maandag bezoekt, kan best wat meer tijd uittrekken om ook de school in werking te zien. De Open Schooldag van het V.T.I. heeft immers heel wat te bieden. Het scenario is klas siek maar de vormgeving dik wijls origineel: de leerlingen uit de verschillende richtingen tonen hun vaardigheden en hun resultaten. Zowel de vakman als de nieuwsgierige leek of de be langstellende hobbyist wordt er geboeid door de waardige handen van de houtbewerkers en smeden als het wetenschap pelijk gebiep en getuut van de elektronica- en informaticalui van beider kunne, de precies heid van de mechaniekers en door al wat de technische, we tenschappelijke en praktische vaklui in spe van sanitair, elek triciteit en automechanica zul len demonstreren. Blikvangers zijn de kwalifika- tieproeven die elke afdeling tentoonstelt. Enkele voorbeel den uit het rijke aanbod: Cen trale Verwarming en Sanitaire Installaties toont zonnepane len en een waterverzachter, houtbewerking, waarvan de hogere cyclus volledig uitge bouwd is, een slaapkamer en een prachtige renaissancestoel, automechanica een turbo-die sel vrachtwagenmotor met een vermogen van 300 Kw., me- chancia een nieuwe computer gestuurde didaktische draai bank (C.N.C.). De afdeling elektriciteit werd volledig ver nieuwd met o.a. een lokaal voor programmeerbare auto matische sturingen (P.L.C.) die bijvoorbeeld toegepast worden op een niveauregeling. Nieuw is trouwens ook het 5e specialisatiejaar elektriciteit (lagere cyclus) waar een simu latie van een elektro-pneuma- tisch gestuurde boormachine getoond wordt. Elektronica toont verkeerslichten met mi croprocessorsturing, alarmcen trales en een digitale capaci teitsmeter: industriële infor matica toont haar eerste kwali- fikatieproeven waaronder een speach synthesiser (spraak met de computer), computerge stuurde alarmcentrales en een robotarm. Het specialisatie jaar regeltechniek pakt als al tijd uit met spectaculaire eind werken als een microproces- sorgestuurde chemische reac tiekamer, een P.L.C.- gestuur de vulautomaat of een micro- computergestuurde stapelau tomaat. Na een bezoek aan deze uitge breide tentoonstelling kan iedereen verpozen in een van de cafétaria's of zelfs een lek kere maaltijd gebruiken in het gelegenheidsrestaurant. Het geheel wordt opgevrolijkt door vendelzwaaiers en met muziek. Kortom, een Open Schooldag waar de sfeer niet kapot kan. Het is ondertussen al een traditie geworden dat de Dendermondse abdijgemeenschap ter gelegenheid van het feest van Pinksteren de mensen uitnodigt om kennis te maken met de abdij en haar bewoners. Dit keer is dat op Pinkstermaandag 27 mei. Net zoals de voorgaande jaren zullen de bezoekers worden rondgeleid door de klooster lingen. Zij kunnen het kapittel, de refter, het calefacto- rium, de sakristie en andere plaatsen bewonderen. Nor maal gesproken zijn deze plaatsen in de loop van het jaar niet voor het publiek toegankelijk. Daarnaast wordt de veertigste verjaardag gevierd van de abdijschool. Verjaardag die samenvalt met de ingebruik name van een nieuwe vleugel van de school. De bezoekers krijgen meteen de kans om ook daar eens langs te lopen. De toegang voor het bezoek geschiedt dit keer langs de Oude Vest waar er parkeergelegenheid in overvloed is. Tussen 14 en 17 u. is er een vrije rondgang. Geleide bezoeken starten om 14.30, 15.30 en 16.30 u. Er worden diamontages vertoond om 15, 16 en 17 u. Om 17.30 u. worden in de abdijkerk de Gregoriaanse vespers gezon gen. Er is ook een doorlopende ikonententoonstelling. Men verlaat het pand langs de Vlasmarkt. ken hun prijzen gaan afhalen. De Dendermondse koninklij ke akademie voor schone kun sten organizeerde ook een wedstrijd met als tema «Den dermonde in beeld». Daarvan worden de prijzen uitgereikt op zaterdag 25 mei om 11 u. Natuurlijk worden de geselek- teerde werken tentoongesteld in de akademie. Men kan daar terecht op zaterdag 25 mei van 13u30 tot 17u30, op zaterdag 1 juni van 13u30 tot 17u30, op maandag 27 mei van 10 tot 13 u. en dinsdag 28 tot vrijdag 31 mei van 17 tot 20 u. Vermel den we ook nog dat op Pink stermaandag de Sint-Pieters- en Paulusabdij voor het pu bliek toegankelijk is. In de Bogaerdstraat en Dijk straat is er tevens in alle her bergen dansgelegenheid. Voor de komende maanden heeft de vzw 'I Pilaartje aan de Werf te Dendermonde weer heel wat aktiviteiten voorzien. Het clubhuis is zoals in het verleden weer toegankelijk alle werkdagen tijdens de kantooruren. Maar daarnaast zyn er nog een aantal speciale aktiviteiten. Op maandag 27 mei bievoor- De prijs bedraagt 390 fr. en beeld wordt deelgenomen aan inschrijven kan bij 't Pilaartje de Sinksenbraderie. 't Pilaartje voor 26 mei. Verder is er elke zorgt voor een reuze barbecue zondagvoormiddag vanaf en iedereen is daar welkom 10.00 u. gelegenheid tot kaar- vanaf 10.00 u. Voor de prijs ten. Naast wiezen kan men er van 120 fr. kan men een bro- ook belotten en pandoeren en chet, kotelet mpt brood en elke maandagavond is er vanaf slaatje krijgen. Daarnaast 20.00 u. gelegenheid tot scha- staat er een ballenworp op het ken. Nog op zondagvoormid- programma. Daaraan zijn tal- dag gaat men van 10.00 tot rijke mooie prijzeh verbon- 11.00 u. zwemmen in het den. Er is ook een rommel- zwembad Olympos. Men ver markt, een etalagewedstrijd en trekt samen aan 't Pilaartje om de rondgang van Peke Ram- 9.45 u. mekeszand, de wijkreus, die Voor de maand juli staat er zal begeleid worden door 't een weekend op het program- Klein Muziekske. ma. Op zaterdag 6 en zondag 7 Voor de maand juni heeft 't juli reist men naar de Arden- Pilaartje een daguitstap naar nen waar verbleven wordt in de Antwerpse Zoo voorzien, het vakantiecentrum Relax Die uitstap heeft plaats op za- Xhoris De prijs per persoon, terdag 8 juni Men vertrekt om vol pension, bedraagt voor het 8.30 u. stipt met de trein aan weekend, 1.500 fr. De plaatsen f DiriHprmnnHi* ,iin De resultaten van de voorbije 11.11.11-campagne in Vlaan deren hebben alle verwachtin gen overtroffen. Dank zij de aktieve inzet van zo een 20.000 medewerkers, werd er een be drag van 102.075.910 fr. inge zameld. Dat wil zeggen een stijging van 43% ten opzichte van het jaar voordien. Daar mee kunnen nu een honderdtal kleinschalige en basisgebon den projekten worden opge start. 11.11.11 .-aktie denkt nu reeds aan de volgende aktie. In 1985 wordt het centraal thema uitgewerkt rond de voedselsi tuatie in de Derde Wereld. Een essentiële invalshoek als we de oorzaken van de huidige problemen willen begrijpen en als we aan duurzame oplossin gen willen werken. Niet toe vallig was dit hetzelfde thema van de eerste 11.11.11.-aktie, twintig jaar geleden. Rond het jaartema honger en het politiek programma dat hieraan wordt gekoppeld, or- ganizeert het NCOS Oost- Vlaanderen regionale start- avonden. Daarop worden alle 11.11.11.-medewerkers en ge ïnteresseerden van harte uitge nodigd. Telkens wordt door een deskundige de oorzaken en de oplossingen van de voed- selproblematiek uitgediept. In Dendermonde heeft een dergelijke info-avond plaats op dinsdag 28 mei in het stadhuis om 20.00 u. Spreker is Lou Callewaert van het Abos. Op zaterdag 1 juni kan men van 14 tot 18.30 u. terecht in het Koninklijk Technisch A- theneum I aan de Zuidlaan te Dendermonde voor de jaar lijkse opendeurdag. Op het programma staan een massa volksspelen waaraan meteen een wedstrijd is vt-r- bonden. Waardevolle prijzen voor deze wedstrijd staan ter beschikking en daartoe beho ren onder meer een huiscom puter en een reflexkamera. Er is ook een minivoetbaltornooi. er zijn verschillende attrakties, uiteenlopende tentoonstellin- judogroep «Sumo Kwai» om 15.30 uur. De leerlingen kan men tot 17 uur aan het werk zien en er bestaat ook de mogelijkheid om kontakten te leggen met de leerkrachten, de direktie en de mensen van de PMS.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5