Jaycees schenken verkeerspark aan Dendermonde Jonge Kamer speelde met de jeugd Tentoonstelling «Werken voor Werk» in Baasrode Minder betalen op autobuslijn 270 Dendermonde - Lebbeke - Asse Schoolverlaters: aandacht! Wuiven naar de Paus 6 - 24.5.1985 - De Voorpost Ook volksdansen stond op het programma. Tot groot jolijt van jong en oud, dat gezwind grote paraplu die de kiosk overspande. De N.M.V.B. is ingegaan op een vraag van Gemeenschapsminister Jan Lenssens om de zone-indeling van de lijn 270 Dendermonde - Lebbeke - Asse te herzien. Uit een onderzoek van zijn Werkgroep «Openbaar Vervoer» was inderdaad gebleken dat deze lijn, die 16 km. >ang is, door de Maatschappij was opgedeeld in vijf zones, die echter kleiner uitvielen dan het landsgemiddelde. Mits goedkeuring door het Ministerie van Verkeerswezen zal de lijn 270 (356 a) vanaf 1 juni 1985 dan ook nog slechts vier zones tellen. De zone 50 (Dendermonde - Sint-Gillis) blijft ongewijzigd. Daarentegen wordt de zone 51 vergroot van Sint-Gillis Verbrande Hof tot de provincieg rens. Dit is vooral voordelig voor de bewoners van Lebbeke (H. Kruis) die voortaan een zone minder zullen moeten betalen om naar Dendermonde te reizen (30 fr. in plaats van 40 fr. met Z-kaart in voorverkoop). Het is ook daar dat de grootste klachten waren gerezen i.v.m. de sterk duurder geworden bus die elk uur naar Dendermonde rijdt. Tussen Lebbeke en Asse zal er nog slechts één tussenliggende zone zijn: van de provinciegrens tot Opwijk-Mazenzele. Daarna begint de zone die tot Asse-station reikt. De C.V.P.-Werkgroep en Minister Jan Lenssens hopen dat het goedkoper maken van deze buslijn het gebruik ervan zal ten goede komen. Volgende maand zullen weer kende? Mag ik wel stoppen I honderden schoolverlaters zich met studeren of val ik onder de aanmelden op het plaatselijk verlengde leerplicht? Mag ik R.V.A.-kantoor om zich in te tijdens de wachttijd werken, schrijven als werkzoekende. bv. als jobstudent? Voor hen begint een ware Op al deze en nog meer prakti- doolhof van vragen en moge- sche vragen wordt een ant- lijkheden. .."vwd gegeven tijdens de in- Hoe blijf je bv. in orde met de formatiedagen voor school ver- administratie van RVA, uitbe- laters, ingericht door ABW- Alingsinstelling, kinder- Jongeren, geld...? Wanneer moet je een Je bent met al je vragen wei eigen ziekenboekje aanvra- kom: op woensdag 29 mei 1985 gen? Welke mogelijkheden vanaf 14 u, in het ABVV- zijn er als alternatief voor de kantoor te Dendermonde dagelijkse stempelkontrole? Daar hebben ze tevens een Vanaf wanneer ga ik stempe- aantal praktische én gratis bro- len en hoeveel krijg ik ervoor? chures rond jongeren voor je Hoe, waar en wanneer laat ik klaar liggen, mij inschrijven als werkzoe- In dit jaar van de jeugd heeft de Jonge Kamer Dendermonde, kortweg Jaycees, niet der voor het onderhoud zal centrale ligging van dit ver- alleen een gezellige kinderdag georganiseerd op zondag 19 mei. Daags voordien werd het zorgen, werden geschenken keerspark, zegt hij, op een stedelijk verkeerspark van Dendermonde voor het publiek opengesteld, ook al een aangeboden aan al diegenen vrijwel ideale wijze ingekorpo- initiatief van de Jaycees die hiermee een programma afronden dat hen wel enige tjjd dichtb'j aan dit projekt reerd in het zwcmbadkomplex. kopzorgen heeft bezorgd. De Dendermondse Jonge Kamer heeft trouwens al verschillen- e en meegewerkt. De schepen pleitte ook voor de bijdragen geleverd die van groot nut zijn voor de bevolking Zo werd ooit het nieuwe IteïL&SJriiiJïd* stratenplan en bijvoorbeeld een socio-medische gids ter beschikking gesteld. Ook deze jonge Kamer namens het keer moest de stad niets anders doen dan het geschenk in ontvangst nemen, al had het stadsbestuur. "Het is nodig stadsbestuur dan wel veel steun gegeven, zowel op moreel als technisch gebied. zei hij, dat de verkeerssituatie in Dendermonde op de voet Tijdens de akademische zit- nen toetsen aan de realiteit. Jonge Kamer Dendermonde wordt gevolgd door specialis- Deze realisatie is bovendien mocht trots zijn op het initia- ten en dat manifeste en urgen te mistoestanden onmiddellijk Dendermonde. Onder een stralende zon bleef ook de delegatie van het parochiecentrum van Dendermonde wachten op de komst van de paus. (v) Vrijdag was er heel wat belangstelling vanuit het Dendermondse voor de komst van Paus Johannes Paulus II in Sint-Deniis-Westrem Kort na het middaguur zagen we enkele bussen jonge meisjes en kloosterzusters van het Sint-Vincentiusinstituut vertrekken en ook vanuit het Heilige Maagdkollcge was er een delegatie naar het Gentse gespoord Vanuit Baasrode waren jongens en meisjes samen met de plaatselijke onderpastoor afgereisd om de Heilige Vader te begroeten. De parochiale kern van Dendermonde centrum was ook present met wit-gelc vlaggetjes en dito sjerpen. Het werd een echt onvergetelijke dag, al hadden velen er spijt van dat ze van de hoge gast nauwelijks wat hadden gezien. «Het was een wit stipje in de verte», zo hoorden we menig maal. Maar dat was ook algemeen verwacht, want er waren tenslotte meer dan honderdtwintigduizend mensen bijeen gekomen om te luisteren naar de Paus. Wie de Poolse Paus beter zal gezien hebben dat zijn de jongens van het Kopercnsemblc «Religioso», die waren aangezocht om een eucharistieviering waarin de Heilige Vader voorging, muzikaal op te luisteren. Ook de Incar-leden van Lebbeke mochten voor de Paus dansen op het grote podium en tussen het reusachtige Fedekam-orkest dat in Sint-Denijs- Westrem voor de nodige muzikale sfeer zorgden, zaten ook heel wat Dcndermondenaars ting in het administratief cen trum werden er uiteraard heel- een perfekt voorbeeld van een tief en de realisatie ervan wat gelegenheidstoespraken gehouden om het initiatief te belichten in al zijn facetten. Vooral de problemen rond de verkeersveiligheid van de jeugd in een drukke stad als Dendermonde kwamen aan bod. Mevr. Rita De Clercq, voor zitter van de Jaycees, heette de aanwezigen welkom en zei schertsend, dat dit projekt, dat door negen leden was aange pakt, in evenveel maande klaar was. Natuurlijk konden die negen mensen niet alles alleen doen. Zij kregen hulp van het stadsbestuur, mochten rekenen op een degelijke sponsoring, op de technische bijdragen van het Vrij Tech nisch Instituut en op de ontel bare uren vrije tijd van alle kommissieleden. Volgens mevr. De Clercq is het initia tief nu gerealiseerd en wordt het uitkijken naar de resulta ten. De kinderen en dan voor al de schoolgaande jeugd kun nen van dit nieuwe verkeers park gebruik maken om zich de inhuldiging een stukje dekor. (v) meer verkeersbewust te maken en gekonfronteerd te worden uitstekende samenwerking tus- dat ze meteen een zinnige bij met de alledaagse moeilijkhe- sen privé-initiatief en over- drage leverde tot meer ver heid, een experiment dat na- keersveiligheid voor de jeugd, volging verdient in andere ge- De Dienst voor Verkeers- meenten van het Vlaamse planning van buurstad Sint- Niklaas was ter plekke en die Minister Lenssens pleitte presenteerde de indrukwek- en die maakte van die kans verder voor een meervoudige kende diamontage "Elegie", gebruik om wat dieper in te aanpak van het verkeerspro- een verhaal van een jongeman gaan in de problemen voor bleem en citeerde in dat ver- van zestien die met zijn brom- jongeren in deze eeuw van band een direkt ingrijpen van fiets een fataal verkcersonge- "keizer auto". de overheid. Een diepgaande val krijgt. Deze schokkende "Het leven blijft van on- bezinning over het verkeersge- montage had blijkbaar veel ef- schatbare waarde, aldus Jan drag van de jongeren, het sen- fekt onder de toeschouwers. Lenssens. Met de aanleg van sibiliseren van de ouders en Nadat de oorkonde onderte- dit nieuw verkeerspark zullen schooldirekties en een ruimere kend en overhandigd werd, duizenden schoollopende kin- aanleg van aangepaste en veili- waardoor het verkeerspark ge fietspaden. werd overgedragen van de Jay- De minister meende dat de cees aan de stad, die dus ver- Was het zaterdag schitterend weer en kreeg de Dendermondse Jonge Kamer meteen alle kan* >n dc modeshow op aandacht van de jeugd op zich gevestigd met de inhuldiging van een prachtig Ppd'um of speelde voor de verkeerspark, dan moest diezelfde Jonge Kamer zonder aankijken tegen een nogal zware dlSheid even cow-boy met en grijze lucht. Het regende by wijlen hard, maar nooit erg lang. Deugddoend was dat de dc^akteur^uit een'" jeugd het sympathieke gebaar dat de Jonge Kamer daags voordien had gesteld, nog niet movie. vergeten was, want de regen kon het enthousiasme niet afkoelen. Vandaar dat de Grote Ook volksdansen stond Markt van Dendermonde spoedig wemelde van het jonge levenslustige volkje dat zelfs programma Tot geen tijd had om te gaan schuilen onder de den in het verkeer. Om het jeugdweekend af te ronden op een passende wijze, zo had de Jonge Kamer van Dendermonde gedacht, moet er na het ernstige ook een meer ontspannend gedeelte komen. Daarom een hele na middag spelletjes voor de jeugd en ook voor de volwas senen. De leden van de Jonge Kamer waren al vroeg in het getouw om alles klaar te ma ken. Zo werd de fanfarekiosk omgetoverd tot een openlucht- sekretariaat waar de gewonnen bonnetjes konden omgezet i worden in prachtige prijzen. Dendermonde. Inhuldiging verkeerspark. De jeugd draaide al "dadelijk volgens de regels Terwijl de ouders hun plaatsje van de kunst enkele rondjes op het nieuwe verkeerspark. Voor hen is de gedenksteen van ^ht®" G^^M^ia bonden de kinderen hun hartje opha len. Velen waagden hun kans worden rechttrokken. Voor- bij he, aartsn,«ilijke s„, ïan a de fietsers en de voetgangers de elektrische draad. Wie met Keizer auto Gemeenschapsminister Jan land." Lenssens was de gastspreker deren van Groot-Dendermon- de hun teoretische kennis kun- als de zwaksten in het verkeer, moeten beschermd worden te gen de sterksten, de automobi listen, die zich zullen moeten aanpassen aan de veranderen de situatie". Patrick Claeys, nationaal voorzitter van Jaycees Belgium ontleedde de werking van zijn vereniging uit dat de Dendermondse afde ling in de toekomst niet bij de pakken zal blijven zitten ten bate van de regio. Uit Jayceekringen zelf ver namen wij dat dit projekt zal voorgesteld worden om een nationale "award" te krijgen. Ter plaatse Na de akademische zitting trok het voltallige gezelschap naar het Olympos Zwembad waar tijdens een korte plech tigheid minister Lenssens het verkeerspark inhuldigde. Schepen Alfons Hermans, die het verkeer onder zijn be voegdheid heeft, sneed hier het probleem aan van dc ver- keerslcefbaarhcid. "Met dc aanleg van dit verkeerspark ontstaan zonder twijfel nieuwe mogelijkheden voor de Dienst hooguit driemaal de bel te la ten gaan de hele draad voor zichtig kon afdoen, kreeg daar- Dendermonde. Naast allerlei volksspelen, werd er ook een stukje gedanst tijdens de voor een beloning. Dat bleek jeugddag georganiseerd door de Jonge Kamer, (v) voor de kinderen, waarschijn- lijk minder onderhevig aan de mee afstaken een emmer water en dan maar over het podium evolueerde, zenuwen, een vaak makkelij- Een ander doodeenvoudig, hopen dat die schijfjes terecht Tot er plaats diende gemaakt ker opdracht dan voor de vol- maar toch zo spannend spel, kwamen in een tas (5 punten) voor een speciaal optreden van ïnralTrtf hnnn wassencn die CT. biJna dc Den" was het deskundig laten vallen of een ondertas (3 punten) een dansgroep. Eerst als ras- „L,. dermondse beiaard dc loef van dunne plastic schijfjes in Anderen waagden direkt hun echte Spaanse flamenco-dan sers, later als een balletgroep van allure en standing. Kortom er werden enkele prachtige nummertjes opgevoerd die ook veel applaus kregen van dc ondertussen tot dikke rijen aangegroeide massa belang stellenden. Dat uiteindelijk ook gedanst werd op de tonen van het Ros Beiaardlied, zal niemand verwonderen Wie van al dat gedans, gespeel en gehuppel moe werd, kon even uitblazen op de ouder-1 wetse maar toch zo mooie paardentram. Die had trou wens veel te doen en het prachtige tweespan draafde meer dan eens door de straten van het stadscentrum. Heel even keek men op en dat kwam omdat dc Kat. Harmo nie Sint-Egidius uit Sint-Gillis voor een muzikaal tusscn- Dendermonde. Inhuldiging verkeerspad. De Jonge Kamer droeg plechtig het verkeers- Verkecrsveillighcid van Den- Dendermonde. Het Ros Beiaard was ook van de partij op de jeugddag op de Grote .- 7nr nnrle nvpr nnn J- l- t>_iia. j lii.< r»iJ- /..i uouri|C zorgtie in De kristelyke arbeidersbeweging heeft de voorbije week Rerum Novarum gevierd. In vele gemeenten en steden is de herdenking van deze pauselijke wereldbrief die Leo XIII eind vorige eeuw schreef op de achtergrond gebleven, precies omdat een van de opvolgers van deze grote paus van de 19e eeuw in ons land op bezoek was. Toevallig of niet werd Rerum Novarum geschreven in een periode dat de wereld aan een diepgaande verandering toe was. De opkomst van de industrie maakte vele slachtoffers. Ook nu, terwyl Paus Johannes Paulus II ons bezoekt, maakt de wereld een krisis door, ook nu hebben er diepgaande veranderingen plaats. De technologie is in volle opmars. Ten overstaan van dit gegeven is het goed even na te denken over de plaats van de mens en van de menselijke arbeid in dit gehele proces. De ACW afdeling van Baasro de speelde op dit tema in en organizeerde een tentoonstel ling met als tema «Werken voor werk». De tentoonstel ling zelf is opgebouwd door Ipovo en biedt aan de hand van muurkranten de nieuwe visie op werk, werkgelegen heid en werkloosheid. Plaatselijk ACW voorzitter André Van Accoleyen was wel zenuwachtig toen hij zaterdag avond in de vergaderzaal van het vroegere gemeentehuis van Baasrode een aantal voorname gasten mocht verwelkomen: gemeenschapsminister Jan Lenssen, Ipovo direkteur Mar tens, de schepenen Van Gucht, Maes en Hermans, de parochiegeestelijkheid en na tuurlijk de verantwoordelijken van de katolieke organizaties die binnen het ACW aktief zijn. «Deze tentoonstelling is be doeld om aan te tonen dat wij bezig zijn met aktuele dingen», zo leidde de voorzitter de avond in. En omdat hij van oordeel was dat Ipovo Direk teur Martens het allemaal veel beter kon zeggen, verzocht hij deze even de muurkrantten- toonstelüng toe te lichten. We moeten het toegeven, de spraakwaterval waarmee de heer Martens zonder ooit maar te vervelen, zijn toehoorders in de ban hield, was meesterlijk. Het probleem van de werkloosheid is zeer be langrijk, zo begon hij zijn uit eenzetting. Vandaar dat het de kristen demokraten nauw aan het hart ligt. Arbeid geeft de mensen immers een kans op ontplooiing en daarvan wil men binnen de CVP een prio riteit van maken. Hij loofde de regering die een beleid heeft uitgedokterd dat beantwoord aan de noden van deze tijd. Men heeft in de eerste plaats gewerkt aan het herstel van de konkurrentiekracht van onze bedrijven, in de tweede plaats wil men de werkloosheid te rugdringen. Met deze politiek heeft men ook suksessen ge boekt, geen spektakulaire, maar er is een geleidelijke ver betering, aldus spreker die zei dat ook andere landen een der gelijk politiek beleid zijn gaan voeren. Hij stipte ook de enorme vin dingrijkheid van de regering aan en voegde eraan toe dat het ondertussen ook duidelijk is dat de regering alleen het probleem niet zal kunnen op lossen. De partners op alle terreinen moeten hun mede werking verlenen. Voor de ge meenten en de provincies is er dus een enorme verantwoorde lijkheid weggelegd. Wat zij precies kunnen doen, heeft men proberen weer te geven in de muurkranttentoonstelling. Prioritair staat de herverdeling van de arbeid. Net zoals ten tijde van Rerum Novarum, staan wij ook nu voor nieuwe tijden, voor het tijdperk van de technologie. Daar moeten we de gevolgen uittrekken, arbeid zal een an dere plaats in onze maatschap pij moeten krijgen, de rol van het onderwijs zal moeten her dacht worden, want het kan niet langer dat de minst ge- vormden ook de minste kansen zullen krijgen in deze nieuwe samenleving. Hij wees op de vergrijzing van bepaalde be roepen. Dat moet men weten. De tentoonstelling is een po ging om uit te leggen hoe de hele problematiek met elkaar verweven is, maar - en dat is verheugend - ze biedt ook we gen aan die tot een oplossing kunnen leiden. Al houdt dat in dat elke partner zijn verant woordelijkheid zal moeten opnemen. Gemeenschapsminister Lens sens zou de tentoonstelling voor geopend verklaren. Niet nadat hij had gewezen op de twee basisprincipes die vroeger en ook nu nog steeds van kracht zijn: solidariteit en sociale rechtvaardigheid. Die twee zijn eeuwigdurend, maar de manier waarop ze zullen moeten toegepast worden ligt nu anders dan ten tijde van Rerum Novarum. Men gaat moeten overstappen naar meer deeltijds werken, men gaat moeten dokteren aan een an dere maatschappelijke organi- zatie. Hij noemde de gruwel van de werkeloosheid de schande van deze generatie. Solidariteit is er nodig, en die geldt voor iedereen, op alle vlakken, vrij of gedwongen. Daarop ging hij dieper in op de taak van de politici en besteed de hij aandacht aan de aktivi- teit ter plaatse. Hij feliciteerde tenslotte het plaatselijk ACW van Baasrode dat deze ten toonstelling had opgezet en vroeg de verantwoordelijken ook te willen zorgen voor een begeleiding voor de bezoekers aan deze expositie die een an dere, een nieuwe kijk geeft op de arbeid van de toekomst. Drieji de knt was. I Bitgen Sederi drieta Sister: haast geregt overal Dendermonde. Een grote delegatie van meisjes van het Sint-Vincentiusinstituut trok vrijdag naar Sint-Denijs-Westrem om er de paus toe te juichen. Ook de jongens van het Heilige Maagdcollege waren present, (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 6