»P-voorzitter Van Miert: «Permanent democratisch socialisme een must> Schilderij van H. Gudula wordt gerestaureerd OK-Moorsel wordt onmiddellijk .grootste kanshebber Verzet tegen BBL-uitbreiding in Ridderstraat te Aalst Jan van der Hulst: «Verdiensten van WAK /orden doodgezwegen» De Voorpost - 24.5.1985 - 9 Honderd jaar socialisme in Aalst jor de komst van SP-voorzitter Karei Van Miert verleden maandagavond op tnodiging van C.S.C. «De Rank» liep de zaal «De Nieuwe Madeion» eivol. zitter, gemeenschapsminister Mare Galle, schetste de evolutie van de socialistische •weging in het arrondissement. «Een niet gemakkelijk arrondissement!». Hij memo- lerde daarbij Priester Daens, «een socialiserende Vlaming» die vanwege de socialisten n destijds weinig respons kreeg er was weinig «tolerantie» en betreurde dat in de »rlogse periode de socialisten te kampen hadden in eigen beweging waarbij hü ifereerde o.m. naar Bomon. Waarna Debunne te Aalst gekatapulteerd werd opgevolgd lor Bert Van Hoorick die de KPB verlaten had. Tot Galle dan uiteindelijk de fakkel ratisch socialisme» manente noodzaak van het lokratisch socialisme was hoofdmotief in de toe- raak van de SP-voorzitter. espraak die hij stelde in het Ier van 100 jaar socialisti- fche beweging al waren er borheen ook reeds talrijke so- jalistische kernen aktief. Spreker zette zich af tegen het in twijfel trekken van de socia listische beweging als een noodzaak nu de arbeiders dan toch reeds heel wat hebben verworven. Wars van elk fana tisme zegt Van Miert dan wel fanatiek geloof te hechten aan de must van een permanent demokratisch socialisme dat steeds zijn waarde blijft be houden. Ook al zijn er aanpas singen aan plaats en tijd nood zakelijk. Ongenoegen Van Miert stelt het ontstaan van de socialistische beweging in het licht van het bij de arbeiders levend gevoel van alst. Minister Mark Galle verwelkomde partijvoorzitter Karei Van Miert. alsterse Sint-Jobkapel gerestaureerd ongenoegen i.v.m. de gevestig de orde en toestanden. Hij bevestigt de noodzaak van het behoud van de menselijke waardigheid op alle vlakken, materieel, kultureel, sociaal. Ontvoogding doch wars van uitlopers naar enig diktatoriaal regime. Wat wij doen is niet nieuw, zegt Van Miert. Het is enkel de blijvende bezorgdheid en waarden aanpassen aan de hui dige tijdsgeest. Macht... «Macht korrumpeert! Macht bezoedelt de handen van de machtige!» Toch blijft het een feit, zegt Van Miert, dat grij pen en veroveren van de macht de enige kans is om zijn pro gramma te realiseren. De macht veroveren moet dus het objektief blijven. Ook dat van de SP. Macht is noodzakelijk om de arbeiders «hun deel van de koek» te laten verwerven. Waarbij hij een aantal ideeën van «de groenen» stelt sympa- tiek te vinden, doch hen ont breekt de macht. Ze worden dan ook naar marginalisering gedreven. Verdeeldheid Dat men er gedurende een volle eeuw in geslaagd is de arbeiders die zich in een gelij ke toestand bevinden te verde len en in verdeeldheid te hou den, is voor Van Miert een tragische vergissing. Kloven tussen arbeiders mogen niet worden vergroot maar moeten worden gedicht. Waarbij hij dan voorbeelden uit buurtlanden citeert. Neder land waar veel katolieken deel uitmaken van de PvdA. Duits land met bvb een van de CDU naar de SPD gekomen Heine- man die president werd. De Labourpartij in Groot-Brittan- nië, die afgevaardigden stuur de naar het CVP-kongres. Zo ook Frankrijk waar de CFDT evolueerde naar de nieuwe PS met o.m. Roccarde en Jacques Delors. In onze buurlanden is .het fenomeen «doorbraak» reeds een verworvenheid. Eersterangsparty Op het hoogtepunt van haar macht haalden de socialisten 29% der stemmen, doch dat brokkelde af naar de 20% toe. Een aanzet tot verbetering werd laatst reeds waargeno men en nu evolueert de SP naar een eersterangspartij. Met een tweedeplanrol wil men zich niet meer laten af zakken. Daartoe is dan wel een en ander noodzakelijk. Zo bvb verjonging waarbij spreker opmerkte dat de jeugd «van 68» overal is beland uit gezonderd bij de SP. Ook meer belang hechten aan de problematiek van de vrouw. Deze richting wil de voorzitter verder volgen ook al kunnen een aantal mensen daar moei lijkheden mee hebben. Hij wil inderdaad de weg bewandelen van openheid, verjonging, me deverantwoordelijkheid van de vrouw, respekt voor iedereen. LH ^elangsteUin V'6r'n^ van honderd jaar socialisme in Aalst was er heel wat Vzw «De Vrye Meningsuiting» verzet zich tegen de bouwaanvraag van de BBL voor het oprichten van kantoorgebouwen in de De Ridderstraat nrs. 2 en 4. Trouwens tegen het oprichten van om het even welk kantoorgebouw in die straat die deel uitmaakt van het herwaarderingsgebied. In moeilijke omstandigheden (bv. het voldongen feit van het RTT-gebouw), willen een stadsdienst, een sociale bouwmaatschappijplaatselijke verenigingen en de bewoners gezamenlijk in de straat de woonfunktie herwaarderen. x-voorzitter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, Jan van der Hulst, niet fewend een blad voor de mond nemend en bij zijn laatste toespraak in de trouwzaal towat iedereen zijn zaligheid gevend heeft een aantal bemerkingen, rechtzettingen en "invullingen over wat in persorganen verscheen i.v.m. de onlangs na restauratie ropende Sint-Jobkapel. e geven er het essentiële uit weer en laten uiteraard de verantwoordelijkheid ervoor n de heer van der Hulst. - Dat deze kapel geklasseerd t, moet worden toegeschreven i de inspanningen van de VAK. - Dat het dak in 1975 kon mieuwd worden was het ge- j van de verkoop van een ikleurcnbrochurc van de ind van van der Hulst, wat b.000 fr. opleverde en door privé-transaktie tussen hstoor De Graeve en van der dst kreeg de pastoor er nog (O.OOO fr bij. - De «Vrienden van de Sint- Jbkapel.' werd als vereniging u gesticht na de werking van e WAK die ten andere bij Ie oprichting van «De Vrien- niet tot toetreden uit- tdigd werd. - Toen de voorraad brochu- S uitgeput was, bestelde een onbekend persoon een her druk ervan zonder dat de au teur hiervan iets afwist. Maar de drukker verwittigde tijdig de auteur. De brochure over de Sint- Jobkapel van de «Cahiers van de Generale» is volgens van der Hulst een bankinstelling als de Generale onwaardig. Vooral bij vergelijking met brochures door andere bankin stellingen uitgegeven. Op de gedenksteen is de WAK niet vermeld, alhoewel «die meer dan de Vrienden van Sint-Job tot de restauratie heeft bijgedragen». In 1974 liet de WAK de kommuniebank, het altaar en het beeld van de H. Man Job door vrijwilligers grondig op- kuisen en boenen. Tijdens de zondag van de noveen in 1974 zorgde de WAK voor een talrijk bijge woond lof met zangkoor o.l.v. de heer Van de Wiele. Jan van der Hulst dankte toen al wie meegewerkt had aan de herop frissing van de kapel en be klemtoonde dat de H. Man Job slechts het simbool is van toevlucht van noodlijdenden. Tot slot dankt Jan van der Hulst de Generale voor haar mecenaat en hoopte dat ze in het vervolg haar «Cahiers» zo wel inhoudelijk als typogra fisch beter zal laten verzorgen. Met de pastoor hoopt de WAK dat «De Vrienden» de noveen tot de H. Man Job terug tot hoge bloei zullen brengen. LH VWZ in Kasteeltje Moyersoen te Aalst? In verband met het al dan niet blijven te Aalst van de zetel van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij en het in tens zoeken van deze mensen naar een geschikte plaats te Aalst wordt het «Kasteeltje Moyersoen» achter het Os- broek gesuggereerd. Het zou te koop gesteld zijn in is gelegen aan de Alfons Van De Madestraat bij de Ninoof- scsteenweg. Er horen 8 ha. bij. Moest dit domein worden aangekocht dan zou het Os- broek waarbij het onmiddellijk aansluit 8 ha. groter worden, maar zou het «kasteeltje« dat een «landhuis» is moeten worden opgetrokken. Het wandelpad dat tussen beide domeinen ligt en aan de Van de Maekestraat op asfalt komt, zou dan kunnen doorgetrokken worden door het park... Kantoren van dergelijke om vang horen volgens vzw Vrije Meningsuiting niet thuis in een stadscentrum maar wel aan de periferie. Waarbij verwezen wordt naar soortgelijke vesti gingen, In de smalle straat met relatief lage en smalle gevelindeling zou dergelijk projekt alleszins een schaalbreuk impliceren., Een lomp, doods gat zou er inderdaad nog bijkomen. Naast de uitdrukkelijke princi piële afwijzing van het optrek ken van om het even welk kantoorgebouw heeft de vzw in subsidaire orde dan toch een aantal bemerkingen. - Enkel de middelste «kapel» is aanvaardbaar. De dakver dieping met meterslange ka pellen is een verdoken verdie ping. Een verdieping te veel. - Door de diepte van het ge bouw is de nok van het pand één verdieping hoger dan die van het huidige gebouw wat dan ook (nog) minder zon in de Ridderstraat zal toelaten. - De ramen van de gelijkvloer se verdieping beginnen pas op ooghoogte van de voorbijgan gers. Tot op schouderhoogte heeft men hier in feite een blinde muur. Wat samen met de twee garagepoorten een on herbergzaam karakter heeft zonder enige relatie met de voetganger. - Het wordt een doodse be doening want de voorziene funkties op het gelijkvloers zijn van die aard dat zelfs een lange voorbijganger geen akti- viteiten zal waarnemen. - Het gebouw is niet alleen te hoog doch ook te breed. Het horizontalisme vooral in de twee zijvleugels is in strijd met de vertikalistische architektuur van de straat. Vzw «Vrije meningsuiting» vraagt dan ook dat de bouw aanvraag negatief zal beant woord worden. Men wijst er verder op dat zich achteraan het pand een prach tig eksemplaar van een plataan bevindt die niet te rooien is zonder rooivergunning en liefst zou bewaard blijven. LH Op initiatief van VVV De Faluintjesstreek De V.V.V. «De Faluintjesstreek» wil naast het organiseren van haar jaarlijkse Pikkeling, dit jaar te Meldert rond het Hof te Putte, Putstraat, ook kultureel hooi op de vork nemen. Men organiseerde reeds heel wat tentoonstellingen, wandelingen en een paar colloquia o.m. een over Jan Frans Vonck en een over de H. Gudula zit nog in de mappen maar heeft daarenboven interesse voor het behoud van het patrimonium in de Faluintjesstreek. Zo o.m. in verband met de tien schilderijen van Antoon Blanckaert over het leven van de H. Gudula. Niet zozeer omdat deze doeken die te Moorsel in de Gudulakapel op het Dorp hangen, specifieke meesterwerken zouden zyn. Veeleer omdat ze door de omgeving een beeld brengen van wat Moorsel was in de tweede helft van de 17de eeuw. Halsters Netwerk-kwistornooi Het vierde Aalsterse Netwerk-kwistornooi, de traditie kan Hu al niet meer stuk, startte vrijdag met veertien teams. En de ploegen die de vorige editie beheersten deden het ook nu weer uitstekend. Met Kannernie opkomen als itelhouder op de eerste avond als kwisleiders en met jen VOK-Moorsel, Volgend Jaar Beter en Opba op de ere- ens^aatsen. De manier waarop VOK de eerste beurt domi- ;ek leerde was echter overweldigend en nu al staat vast dat de nmwinnaar van de vierde editie voorby de ploeg van Willy imsrieters moet. Hoe rijdt men in Schotland? 5" ^icuw in Aalst zijn de twee ■tobovragen waarvoor om de vijf vragen een stukje van de jsluicr wordt weggenomen. Voor dc pauze was het Mae- erlinck, daarna Finland. De betere ploegen hielden daar veel punten aan over. Toch *arc, het aanvankelijk de min dere kwisgoden die het best nje skoorden en na tien vragen nastond Asdammcn op kop via de buurlanden van Kenia, The iro Fox, Mcmlinc, Gerry and The dêJ Pacemakers, Hondsdraf, Nau tilus en vooral het fragment uit 'kroniek van een aangekon- ligdc dood». Volgend Jaar Be ter deed het ook aardig en met 'herpetologic» als studie van eptielcn haalde de Dcndcr- tnondsc kwisploeg een eerste solo en een bijkomende joker. Tien vragen verder was er veel twijfel aan dc kwistafels want dc dia uit Edingburgh toonde bet verkeer dat rechts reed en niemand wist daar raad mee. Ook de «autogiro» of het »mo- lenvliegtuig» raakte in Aalsters Netwerk niet van de grond en de koekoek waarin Zcus zich voor Hera vermomde maakte het dcbaklc in die reeks volle dig. VOK en het verrassende Palugama haalden toen net meer dan dc helft van dc te verdienen punten. Bij de pau ze. men had toen dc punten voor Maeterlinck bijgcrekcnd, jad VOK-Moorsel een konfor- tabele voorsprong opgebouwd al bleef Volgend Jaar Beter, met nog twee jokers op de tafel, ook nog zegekanscn in handen houden. De nieuwe definitie voor onder voeding KNOK had voor de pauze een goede kwis opgebouwd en iedereen leek tevreden over het werk van de Baasroodsc kwisploeg. Na de pauze kregen de titelhouders het echter wat lastig want nogal wat ploegen dachten benadeeld te worden. Het werd er trouwens ook niet makkelijker op en, behalve het echt sterke VOK-Moorsel, dc ploegen hadden vaak moeite punten bijeen te krijgen. Nie mand haalde «oregano» uit het kruidenrekje en de meeste ploegen hoorden de klepel van dc Notre-Dame klokken uit een heel andere Parijse hoek waaien. Maar zeg nu zelf waar zou de doorsnee burger in de Franse hoofdstad Angcliquc, Denise enzovoort gaan zoe ken. Klokken, jawel VOK liep na dertig vragen meer dan tien punten los op Volgend Jaar Beter en het sterk terug komende Fiasco. Weer ver twijfeling in Netwerk wanneer bleek dat «dc voedselafwijking gekenmerkt door een grotere vocdselafbraak dan voedsclop- bouw» stond voor «ondervoe ding®. In Ethiopië zullen ze daar niet om kunnen lachen. Problemen waren er ook nog om de heilige Servatius die als ijshciligc inderdaad pas aan bod was maar die door de Paus ook pas een basiliek in Maas tricht had gekregen. Alles werd terecht goedgekeurd. Maar verder waren het wel goede vragen, misschien wat moeilijk voor de mindere kwis goden en bievoorbeeld FN- klub Bedtwerk, en Hoe Grij zer Hoe Wijzer raakten niet aan de helft van de punten. Opvallend was ook het zwakke weerwerk van ploeg X, in Bug- genhout vroeger in de maand nochtans bij de top, die net boven de vijftig procent skoorde. Het avondje- van KNOK lag vooral VOK-Moorsel, vorig jaar nog tweede in de eind stand na een verwoede strijd met Kannerieopkommen. De ploeg uit de Aalsterse deelge meente sloeg de rest van het deelnemersveld inderdaad ver terug. Omgerekend, VOK dus honderd, haalden Volgend Jaar Beter en Opba maar 78 en een sterk terugvechtend VAL- Buggenhout 77 punten. De an deren raakten niet voorbij de drievierden. Volgende vrijdag, 24 mei, zit Fiasco met de leiding. KNOK komt dan voor het eerst in aktic voor de punten. Kunnen de titelhouders VOK van een nieuwe avondzege houden? Hugo Acrts De stand na de eerste avond 1. VOK Moorsel 100 p.. 2. Volgend Jaar Beter en Opba 78, 4. VAL 77 p.. 5. Asdam mcn 75 p.. 6. Kwistetweernie 72 p.. 7. Palugama 70 p.. 8. Ossenbock 63 p., 9. Fiasco 59 p.. 10. Ploeg X 55 p.. 11. FN- klub 49 p.12. Bedtwerk 40 p. 13. Hoe Grijzer Hoe Wijzer 38 Dat deze doeken er momen teel eerder belabberd bij han gen en dringend aan restaura tie toe zijn, is een situatie waaraan de V.V.V. wil verhel pen. Alle begin is moeilijk, doch stadsarchivaris Karei Baert kreeg opdracht een van de reeks te laten restaureren. Deze gerestaureerde schilderij zou dan tentoongesteld wor den bij de volgende Pikkeling, het laatste weekend van juli in de kapel die in het traditioneel te Moorsel aan te brengen blocmcntapijt zou geïnte greerd worden. De H. Gudula Als dochter van Witger, heer van Moorsel en Moeder Amel- berga werd Gudula te Herder- sem op het kasteel van Ham geboren rond 644. Haar ou ders trokken zich terug uit het wereldlijk leven op latere leef tijd in een klooster. Witger in de abdij van Lobbes en Amel- berga te Maubeuge. Gudula was de zuster van twee andere heilige vrouwen, Renil- de en Emebert. Op 7-jarige leeftijd verliet Gu dula het ouderlijk huis en werd opgevoed door haar tante en doopmeter, de H. Gertrudis, abdis van het klooster van Nij- vel. Pas toen haar meter in 659 stierf, keerde ze terug naar Herdersem waar ze weldra de toevlucht werd voor armen, zieken en alle noodlijdenden. Ze leefde uiterst eenvoudig en ging elke dag bidden naar de kapel van de Zaligmaker te Moorsel, Op een van deze tochten werd haar brandende kaars door de duivel (aan de «Duvclsput») uitgeblazen, doch een reddende engel kwam haar ter hulp. Finaal uitgeput door aanhou dende boeteplegingen, over leed Gudula op 8 januari 712 te Ham. Herdersem. waar ze werd begraven Rond 800 zou den haar relieken overge- iracht zijn naar Moorsel en lijgezel achter hel altaar van dc Allerheiligste Verlosser. Om later het heilig lichaam aan de woede der Noorman- a- De H. Gudula met branden- nen te onttrekken, vluchtten de lantaarn in de hand, ge- de zusters ermede naar het knield voor het altaar, schil- keizerlijk slot te Chèvremont derij boven het altaar, olie op bij Luik maar in 892 kwam het terug te Moorsel. De hertog van Brabant liet de resten overbrengen naar dc Sint-Gorukskerk te Brussel. Toen de Sint-Michielskerk te Brussel in 1047 werd ingewijd, werden de overblijfselen van Gudula erheen gebracht. Wat er nog overblijft na de Beel denstorm, wordt nog steeds te Brussel in «Sainte Gudule» vereerd. Zo rust de Beschermvrouwe van de Faluintjes in de hoofd stad. Men snoepte er trouwens ook Manneke Pis uit Ge- raardsbergen af. De Sint-Gudulakapel te Moorsel Deze kapel werd gebouwd in de 15de eeuw en aanvankelijk was er een kapelaan aan ver bonden. Tot einde 17de eeuw werd er trouwens elke maan- dag de H. M.s gelezen Op de AahL De H pajMis m de tweede zondag van juli was er dan een solemnele requi emmis. De geldelijke aangelegenhe den van de kapel werden be hartigd door heren door de parochie daartoe aangesteld. In 1601 werd de kapelanie ech ter door de aartsbisschop afge schaft. Wat er aan verbonden was, werd bij dc kerkgoederen gevoegd. In de kapel staat een merk waardig altaar gerealiseerd door de zorgen door Lodcwijk Cairo, baron van Moorsel rond 1660. Het altaar is immers met diens wapens versierd. In 1597 kreeg de kapel een klok. Momenteel bestaat nog steeds de Broederschap van de H. Gudula, «Gierla» zegt men te Moorsel. doek, linker- en rechterboven- zijde afgeschuind, 1040 x 1840 mm. De negen andere schilderijen die zich in dc kapel bevinden zijn gelijks van formaat (1680 x 1170 mm) en dragen volgende ondertitels: b. Den engel verkondight de geborte van de H. Gudula. c. Het doopsel van de H. Gudula. d. De H. Gudula komt van Ham nae Moorsel om haer devotie te doen. e. De H.H. Witgerus en de Amelberga vader en moeder van de H. Gudula. f. De H. Paildis alias ste. Pairel en de H. Reinildis Ste Nelle susters van de H. Gudula. g. De H. Aldegondis en Wal- detrudis night van de H. Gudula. h. De H.H. Emerbertus Ger trudis broeder en nighte van de H. Gudula. De H. Gudula begraven tot Ham wordt getransporteerd nae Moorsel. j. Een konings dochter genee- sen aan het graf van de H. Gudula. H. Renildis, zusters van de H. Gudula. (Ih) Schilderijen De tien schilderijen van An toon Blanckaert die in de ka pel zijn opgehangen, stellen Aalst. De ouders van de H. Gudula. (Ih) voor wat volgt.

De Voorpost | 1985 | | pagina 9