Achtste Vedad autoshow te Wieze Zesde ambachtendag in Mespelare Gemeente moet volledige grondafstand opeisen i.v.m. verkaveling De Brandt te Lebbeke Volksunie Dendermonde dringt aan op statuut van ontwikkelingszone KTA I Dendermonde demonstreerde zijn vakkennis GLASKONTAINERS EN SMEERPOEZEN 10 - 7.6.1985 - De Voorpost De arrondissementsraad van de Volksunie in vergadering bijeen op 21 mei jl. vraagt dat naar aanleiding van de vernieuwing en de eventuele uitbreiding van de ontwikke lingszones voor de toekenning van Europese regionale steun door de Europese kommissie, het arrondissement Dendermonde het statuut van ontwikkelingszone zou toegewezen krijgen. De Gewestelijke Ekonomische Raad voor Vlaanderen heeft reeds in 1980 en in 1982 gepleit voor het erkennen van het ar rondissement Dendermonde als ontwikkelingszone, gezien uit sociaal-ekonomische stu dies van de textielzone van Oost-Vlaanderen, waarvan Dendermonde deel uitmaakt, blijkt dat de bijzondere stimu lansen die door de erkenning als ontwikkelingszone moge lijk worden, nog steeds nood zakelijk blijven. Een aantal statistische indika- toren m.b.t. de situatie inzake inkomen. werkgelegenheid. werkloosheid, prognose be roepsbevolking en migratie rechtvaardigen volgens de G.E.R.V de uitbreiding van de ontwikkelingszones tot het arrondissement Dender monde. - Gemiddeld belastbaar inko men per inwoners ligt 7,7% beneden het rijksgemiddelde (204.300 fr. arr. - 221.400 fr. Rijk). - De Werkloosheid evolueer de van 1979 met 5.506 werklo zen tot 9211 werklozen in 1984. Dit is een stijging met 67,3% - De werkloosheidsgraad be- Het Koninklijk Technisch Atheneum I te Dendermonde, het Rito van weleer, orgamzeerde zaterdag zijn jaarlijkse opendeurdag. Men had er lang niet alleen voor de jongens en de meisjes die er aan het werk waren in de verschillende afdelingen en dat zijn er nogal wat maar bovendien ging men ook op de sportieve toer met een zaalvoetbaltomooi waaraan verschillende ploegen deelnamen en een hele rits van volksspelen waarmee men op de koop toe nog prachtige prijzen kon winnen. De allerbelangrijkste opdracht was in dit verband: deelnemen. De school gonsde van bedrijvigheid en in het zweets huns aanschijns vijlden, schaafden, zaagden en werkten de jongens onder een stralende zon dat allemaal terwijl ze bewonderend werden aangekeken door hun ouders, vrienden en kennissen. Alle afdelingen waren volop aan het werk, terwijl de leraren teorie en praktijk van de gelegenheid gebruik maakten om ook eens een woordje te wisselen met de ouders. Een ideale formule om gedachten en ervaringen uit te wisselen. Dat er tussen het publiek ook flink wat kenners rondliepen die met een deskundig oog de werkstukken keurden en hun kommenlaar en bewondering niet spaarden, ligt voor de hand. Elke afdeling zorgde wel voor een veropenbaring, maar de meeste aandacht ging toch naar de eindwerken. Onder meer een windmolen bedoeld om energie op te wekken, een volledige alarmbeveiling van een woning enz., behoorden tot de bezienswaardigheden. De afdeling karrosserie was voor een keer in openlucht aktief en daar werd ten overvloede aangetoond dat men het in de school ernstig meent met de veiligheid. Warm of niet. de nodige veiligheidsvoorzieningen moeten in acht worden genomen, zo redeneerde men juist. Tussen al die demonstraties door was er ook nog tijd voor een optreden van de judogroep «Sumo Kwai» of kon men in de school terecht voor een verfrissing in een van de gelegenheidcafees. Opvallend was ook dat de school heel wat bezoek kreeg van jonge meisjes, maar we vermoeden dat die meer oog hadden voor de stoere binken aan het werk dan voor de afgeleverde werkstukken. Het oog mag immers ook wat hebben. Dendermonde. Opendeurdag KTA I. Het ging er wel bijzonder gemoedelijk aan toe. (c) Dendermonde. Opendeurdag KTA I. De winnaars van het zaalvoetbaltomooi draagt 18,4% in 1984 vergele ken met 1983. - Het aantal werkzoekenden loopt op tot 13.185 personen in 1984. Dit is een stijging van 64% in vergelijking met 1979. - De werkgelegenheid liep tussen 1979 en 1983 met 2663 arbeidsplaatsen achteruit (37.195 1979 - 34.532 in 1983). - De vooruitzichten inzake beroepsbevolking situeren zich als volgt: 1985: 78.487 1990: 80.152 1995: 80.313 De arrondissementsraad wenst dat de Vlaamse Executieve de voorstellen in verband met de Vlaamse ontwikkelingszones zelf zou kunnen verdedigen bij de Europese Commissie en dringt bijgevolg bij de Execu tieve aan om het voorstel Den dermonde als ontwikkelingszo ne te laten erkennen met kracht te verdedigen. De arrondissementsraad no digt alle Volksuniegemeenter- aadsfrakties uit in hun respek- tieve gemeenteraden een mo tie in te dienen ten einde dit standpunt kracht te doen bij zetten vanuit de gemeenten van het arrondissement. De arrondissementsraad ver zoekt zijn parlementsleden, een voorstel van resolutie rond desbetreffende problematiek neer te leggen in Kamer en Senaat. De tijd staat niet stil. Wie herinnert zich nog de reusachtige tent op de Oude Vest, op de plaats waar nu het prachtige handelscentrum staat en waar een hele tijd geleden de Dendermondse autodealers uitpakten met een reusachtige autoshow waarop alle merken te bewonderen waren. Voor Dendermonde betekende deze autoshow een innovatie en dat was het lang niet alleen voor de Ros Beiaardstede, want tot dusver bezat het Brusselse autosalon zowat het alleenrecht om een dergelijke manifestatie van hoog niveau op te zetten. Eendachtig hadden de Dendermondse garagisten die zich gegroepeerd hadden in de vereniging Vedad, achter het initiatief geschaard. In plaats van ieder op zijn eigen houtje een show een grote gezamenlijke tentoonstelling waarbij de kandidaat-kopers de mogelijkheid zouden krijgen te vergelijken, te kiezen en te keuren op een beperkte oppervlakte, zonder enorme verplaatsingen te moeten doen. Het geheel werd omgeven met enkele stands om op adem te komen. die de Dendermondse dealers hun dankbaar publis willen aanbieden. Binnen in] hallc werd voor de sfeer gezorgd. Er zijn voldoe de rustplaatsen ingebouwd waar men kan genieten een drankje en zelfs een stukjJÏ kan eten. De brede wandelgangen, opstelling van de verschillen stands die overigens ook s terend zijn uitgebouwd, I zijn zoveel faktoren meer di maken dat de autoshow t heerlijk uitstapje kan wordt voor het hele gezin Van bij de aanvang leek deze oktoberhallen om zijn goed- lernieuwste nieuwigheid en dat orgamzatie een sukses te zijn. keurend oog te laten rusten op allemaal in een dekor dat het - Ettelijke autofanaten kwamen de glimmende koetswerken Heyzelsalon zeer sterk bena- 'e dus van Plan 's z'cfl langs en men verkocht ook van de allernieuwste wagens dert Reken daarbij de vrien- ["^uwe wagen aan te schaffc aardig wat wagens. Meteen Nu is men al aan de achtste delijke ontvangst, de mogelijk- was men gestart voor een lange uitgave toe van deze auto- heid om een rustig gesprek te reeks, want de Vedad-mensen show Vedad voorzitter Antoi- Voeren met de dealer van het besloten om verder te doen. ne Van den Abbeele, onder- automerk van uw voorkeur uit Van jaar tot jaar werd de show voorzitter Emile Holvoet, se- uw streek en dan weet je dat een sukses, maar toen de kretaris-schatbewaarder Phi- ook deze autoshow weer suk- grond aan de Oude Vest was lippe Rudolf en feestleider sesvol zal verlopen, verkocht en men daar begon Philemon De Ruysscher heb- met de bouw van een handels- ben weer hard gewerkt om de centrum, diende men uit te uitgave anno 1985 een even ^raus kijken naar een nieuwe ruim- mooi als suksesrijk verloop te Waar je voor het Brusselse 14 september en zondag te. Die werd gevonden in Wie- geven. Net zoals de voorgaan- salon diep in de geldbeugel september van 14.00 tot 21, ze, waar men in de oktoberhal- de jaren zullen zowat alle mer- moet schieten, kan je hier in u en op maandag 16 septe le C een pracht van een opper- ken op deze autoshow ver- de Oktoberhalle gratis binnen- ber van 17.00 tot 21.00 vlakte heeft en waar de moge- tegenwoordigd zijn. Dat bete- wandelen. Dat is een eerste en Iedereen is er van ham lijkheden voor de exposanten kent dat er naast de zeer popu- niet te onderschatten service welkom, legio zijn. De Vedad autoshow laire kleine wagens, die mo- won aan allure en voor het menteel erg in trek zijn, ook Dendermondse publiek was de de grotere limousines, de luxe kleine verplaatsing naar Wieze auto s en de 4x4 modellen pre- |Y| g |1 Wl IJ T li I ff U Q H geen onoverkomelijke hinder- sent zullen zijn. Natuurlijk nis. Integendeel, men kwam in pakt elk merk uit met zijn even erote drommen naar de suksesnummer of met zijn al- en men wn er eens un... krijgt dan ook op deze achta autoshow alle kansen aangebo den om zich te vergewissen id er op de markt is. De achtste Vedad autosh heeft plaats van vrijdag 13 to en met maandag 16 septembe Men kan er een kijkje nem op vrijdag 13 september v 17.00 tot 21.00 u., op zaterdS Op zondag 9 juni organizeert het feestkomitee van Mespe lare zijn oude ambachtenmarkt. Het is voor de zesde maal dat deze steeds suksesrijke manifestatie plaats heeft. Mespelare is de kleinste deel- denvlcchtcr, de stoelenmatter, gemeente van Dendermonde. de kantkloster, de pottendraai- Rond het stemmige kerkje met ers en zo verder. Mespelare, zijn prachtige beiaard en op het kleine dorp wordt voor een het kerkplein de schandpaal keer weer «een dagje dorp», speelt zich het hele gebeuren Vanaf 14 uur begint het alle- af. Zoals steeds wordt Mespe- maal officieel, maar reeds lang lare voor die gelegenheid een voor de middag zijn de deelne- bijzonder bedrijvig dorp en dat mers aan deze manifestatie is een schril kontrast met het druk >n de weer om zich een doodgewone leven van elke 'deale standplaats uit te kie- dag. Mespelare dompelt zich zen. En dan gaat het lang niet dan in een diepe slaap en leeft al'een om ouderen, ook de op zijn eigen gestaag ritme, jeiigd wil wel een plaatsje on- deugdoend verder. der de zon. Meestal verkopen Zondag 9 juni wordt dat alle- zij de boeken en het speelgoed daagse leven op zijn kop gezet, waaraan ze in hun prille lc- Het dorp wordt overvallen vensstadium ontzettend veel door eendagstoeristen die hun plezier hebben beleefd. Zij ogen de kost geven. Allerlei st?an er naast de meer doorge- oude rommel, gebruiksvoor- winterde handelaars, de vaklui werpen uit lang vervlogen tij- die nog de koperen sierstuk- den, oude munten en andere ken van de schouw hebben verzamelingen liggen er uit te gehaald, die tinnen voorwer- kiezen Kunstenaars volgen er pen in overvloed bezitten of elkaar op en tussendoor heeft sierlijk bewerkte tegels aanbic- men de oude ambachten zoals den Daarnaast is het glaswerk de klompenmaker, de man- zeer in trek en komen ook de eerste radio's en platenspelers veelvuldig voor. Een rommel en antiekmarkt die in de omge ving haar gelijke niet kent. Dat allemaal terwijl beeldhouwers aan het werk zijn en zoals gezegd de klompenmaker, de leerbewerker en koperslager hun vaardigheid demonstre ren. Het leven van zovele ja ren herleelft dus weer. Maar Mespelare zou Mespela re niet zijn zonder een speciale attraktic. Dit keer heeft men Joc Alcatraz uitgenodigd en die zal gedurende een uur sen sationele en ongeëvenaarde stunts uithalen Ondertussen zorgen de organi- zatoren voor een natje en een droogje. Vanaf 12 uur kan men aan de barbecue brochet- ten of varkensrib met aardap-, pelsla en boerentrippen met bruin brood verkrijgen aan zeer dcmokratischc prijzen. Ook de overheerlijke panne koeken met koffie zijn warm en van harte aanbevolen. Voor de muzikale omlijsting zorgt een kleine «dorpsfanfa re». Kortom het wordt weer een denderende namiddag met een folkloristisch tintje, waar iedereen van harte welkom is. Ideaal moment om kennis te maken met de streek waar de «filosoof van Haegcm» werd verfilmd. Binnen het AVVD (Arrondissementeel Welzijnsorganism Dendermonde) is sinds januari 1984 een overleg werk Ha zaam tussen de verschillende rusthuizen van het arrondn |E sement. Daarbij krijgt de tendens om de bewoners van dt me rust- en verzorgingstehuizen meer te laten deelnemen aai j/, allerlei aktiviteiten buiten de instelling stilaan meer ti^ meer armslag. Pogingen binnen het overleg om hieraai gestalte te geven, brachten het probleem inzake vervott van bejaarden in het daglicht. Zo leeft soms de wens om in het kader van ontspanning uit stappen te organiseren. Een bus inleggen voor 5 a 10 men sen is echter een financieel onhaalbare zaak. Het pro bleem beslaat bovendien een nog ruimer terrein dan dit van de vrijetijdsbesteding. Wat als een bejaarde naar een specia list moet. een familielid wil bezoeken in het ziekenhuis, ot een dringende boodschap wil doen...? Voor zo'n situaties kan beroep gedaan worden op het perso neel, maar niet altijd. Vanuit deze bestaande proble matiek werd de idee opgevat op arrondissementeel vlak een vrijwilligersvervoer op te star ten. Dit initiatief zou gemeen telijk uitgebouwd worden: gc- koncentrcerd rond de rusthui zen van Wctteren, Ovcrmerc, Wichelen. Buggenhout, Grcm- bergen. Baasrode en de dien stencentra van Dendermonde. Eén en ander gebeurt daarbij in overleg met het Centrun voor Maatschappelijk Wen Tclcdienst en de Minder Mi1 bielen Centrale Dcndermond (in oprichting). $cf In de beginfase beogen wij I doelpubliek enkel de bejaa den van het rusthuis. Uitzoi dering hierop vormen Lebbek IU en de dienstencentra van Dee dermonde waar ook bejaarde en invaliden van buiten lp rusthuis beroep kunnen doa op het vrijwilligersvervoer. 1 Vrijwilligersvervoer betekéi dat er mensen gezocht wordj die bereid zijn tot het ve van bejaarden De bej; betaalt daarbij een onkosd vergoeding van 6 fr./km. Als U af en toe eens een pa uurtjes vrij heeft én een gc hart, dan kan U zich wende tot het AWD, Bevrijdingslj 165 te 9330 Dcndcrmon (Appels), tel.: 052/21.64.54, Als U «op rust» bent wil Uj toch ook af en toe nog e] Johan De Mol informeerde bij minister Akkermans De gemeente kan bij een verkavelingsvergunning bijkomende gemeentelijke eisen stellen. Zo wordt door vele gemeenten als bijkomende voorwaarde een kosteloze grondafstand voorgesteld. De kontrole op het naleven van deze voorwaarden gebeurt door de gemeentelijke diensten. In bepaalde gevallen geeft dit aanleiding tot erg betwistbare praktijken. Dergelijke praktijken stelde Nochtans lijkt zowel uit het Naar onze mening, aldus nog gemeenteraadslid Johan De verslag van de gemeenteraad. Johan De Mol. was het juri- Mol aan de kaak tijdens de <ds van het schepenkollege dui- disch onmogelijk om een kos- gemeenteraad van 25 augustus delijk het tegendeel. Trou- tclozc grondafstand in twee fa- 1983 i.v.m. het dossier van de wens. eenieder die op de ge- sen te laten gebeuren. Om verkavelinesaanvraag De meenteraad aanwezig was, daarover een duidelijke uit- Brandt. verkaveling die gesi- moet dit bevestigen. De uitleg spraak te hebben, stelden wc tueerd ligt in de Hecsterstraat over de kosteloze grondaf- hierover een parlementaire te Lebbeke. stand in twee fasen is werkelijk vraag aan minister Akker- De VU legde toen klacht neer potsierlijk, omdat er geen en- mans. Wc vroegen in deze bij het Hoog Komitcc van kei dossier aanwezig is. waarin v"ag o.a. het volgende: Toezicht, bij het Parket en bij dit ooit gebeurd is. het recht «Meent u dat bij een verkave- de Gouverneur. van de gemeente blijvend aan- hng. die niet in fasen uitgc- Op de gemeenteraad aldus Jo- wezig is (een eventuele eigen- voerd wordt, de kosteloze han De Mol. werd eerst ont- domsbetwisting doet niets ter grondafstand als gemeentelij kend dat een deel van de zake. Er is en er was geen kc. bijkomende voorwaarde, grondafstand vergeten was, enkele objektieve reden aan te cen voorafgaandelijke en on- om daarna te beweren dat het wijzen om de procedure koste- splitsbarc voorwaarde is? dossier door de administratie loze grondafstand voor een Minister Akkermans ant- verkeerd naar voren werd gc- deel niet toe te passen) en het woordde hierop duidelijk: «De bracht. Toen na enkele weken dossier op de gemeenteraad voorwaarden die verbonden dit standpunt niet haalbaar nooit in een twee fasen grond- zijn aan de vcrkavelingsver- meer leek. stelde het schepen- afstand is ingediend. Geen en- gunning vormen een integraal kollege dat het dossier in twee kei stuk wijst ook maar een geheel, vandaar dat de ovcr- fasen werd voorgebracht, beetje in die richting. dracht van de wegen door de vcrkavclaar naar de gemeente, wat tevens de afstand van de eigendom van de zate van de weg meebrengt, maar gebeurt nadat de desbetreffende wc- genwerken zijn uitgevoerd. In geval de weginfrastruktuur niet door de verkavelaar wordt uitgevoerd, maar door de ge meente en de verkavelaar de nodige financiële waarborgen voor de uitvoering heeft ver schaft. impliceert dit tevens dat de grond waarop deze weg gelegd wordt aan de gemeente wordt overgedragen. De gemeente kan immers in dit geval geen werken laten uitvoeren op het privédo- mein». Tevens, benadrukt Johan De Mol, heeft het schepcnkollcgc onwettelijk gehandeld door bouwvergunningen in deze verkaveling af te leveren Hierop werd door de Lebbeek- se Technische Dienst meer maals gewezen. Doelbewust leverde het schepencollege toch bouwvergunningen af. Uit het antwoord van minister Akkermans blijkt dat dit strijd is met art. 57 bis 3 en 4 van de wet op de Stcdebouw Immers, zolang de in de verka velingsvergunning opgelegd! voorwaarden niet zijn vervuk in casu de kosteloze grond afstand mogen geen per» len verkocht en a fortiori nirt bebouwd worden. Indien deze werken en lasten ka teloze grondafstand) niet wer den uitgevoerd binnen de vff jaar na afgifte van de vergun1 ning vervalt de verkaveling! vergunning. Maar het is teven duidelijk dat het recht op kot- tclozc grondafstand verwon] blijft en op elk ogenblik op geëist kan worden. Door deze vraag, besluit John De Mol, is op het juridisd vlak heel wat verduidelijk i.v.m. deze kosteloze grondu stand van de verkaveling Dc Brandt. De gemeente moet d< volledige grondafstand opeis^ en kan nu reeds het verval vi de verkavelingsvergunning in roepen. Pierre Van Kassen Sommige Lebbekenaars zijn smeerpoezen. Tol die vast stelling moet je noodgedwongen besluiten, wanneer je even een blik werpt op de onmiddellijke omgeving van de glaskontainers, die her en der in de gemeente opgesteld staan. De gebruikers van die containers werpen inderdaad de flessen en ander glasafval in de daartoe bestemde ruimte, maar vertikken het vaak de dozen waarin de flessen zaten, met zich mee te nemen. Tijdens de jongste gemeente raadszitting interpelleerde raadslid Dirk De Cock over die toestanden. Het vervangen van de volle kontainers ge beurt niet altijd op tijd, stipte de yU-vcrtegenwoordiger aan. Het gevolg daarvan is dat zich rond dc kontaincr dozen en bakken met glas opstape len. Zei Dirk De Cock verder: We opteren voor tijdige ver vanging. De omgeving van de glasbak moet ook schoonge- houden worden. Het lijkt me een fles gebroken wordt, maar rond sommige kontainers lijkt een ware wervelstorm te heb ben gewoed. Veel meer dan een beroep te doen op het schoonhcidsstreven van de burger, kunnen we in dit op zicht niet doen. Maar het ge- meentepersoncel moet wel de opdracht krijgen om de omge ving van de kontainers schoon te houden Verder zouden er meer kontai ners moeten komen. Als eerste stap daartoe zien wc een onl- trum. Wieze en Denderbelle. Misschien is het ook beter over te stappen op kleinere kontai ners en die dan op diverse plaatsen in Lebbeke op te stellen. De rommel in de buurt van de kontainers. antwoordde burge meester Moeycrsoon, is geen uitsluitend I^bbeeks pro bleem. Werklieden van de ge meentelijke technische dienst maken dc omgeving ervan re gelmatig schoon en ook de po- litickommissaris kreeg de op dracht zijn manschappen een oogje in het zeil te laten houden Naar dc mening van Willy Van Vossolc kadert dit probleem in een ruimere huisvuilproblema- tick In het verleden, aldus het SP-raadslid, hebben wc reeds vaker aangedrongen daarom- kcn. Met o.a. oog voor cen frckwenterc. selektievc opha- ling. dc retributie, en de sensi bilisering van de bevolking, te beginnen met de jeugd. Het college, kwam ook sche pen J. Hiel tussen, heeft met een gereageerd op het besluit - Lensscns kontainerparken aan te leggen Uit cen onderzoek blijkt echter dat slechts drie gemeenten uit het arrondisse ment Hamme, Wetteren en Dendermonde in aanmer king komen voor de installatie ervan. Bewoners van de ande re gemeenten zullen zich daar heen moeten wenden. Elke za terdag kan dc bevolking ook zijn afval kwijt op dc stort plaats van de interkommunalc DDS. Leo Callaert (VU) stelde nog V>"^i)den^l^chcim^iumg kwaat werken van somnd personeelsleden en hel opv gen van bevelen, te besprekj maar burgemeester Moei soon verklaarde die rechtstreeks aan de betrok! nen mede te delen. Pierre Van Rosstj Sc

De Voorpost | 1985 | | pagina 10