«Openbaar vervoer prioriteit interkommunale voor Sint-Niklase binnenstad koördineert herwaarderings- projekten Sint-Pauwels-Sint-Gillis: de eerste bus De koning in Sint-Niklaas: 11 u. aan 't CMO Fietspaden in Beveren, Haasdonk en Belsele De Voorpost - 7.6.1985 - 15 Roel De Jong: «Stadsbestuur mist politieke moed» De vernieuwing van de Sint-Niklase binnenstad en de organizatie van het verkeer daar zitten in het slop, konstateert verkeersspecialist en gemeenteraadslid voor de CVP Roel De Jong. De CVP-VU-legislatuur is over halfweg en nog ligt terzake geen ernstig beleidswerk ter tafel. De struktuurplanning dobbert met gestreken zeilen en zonder enige politieke wind een trage koers; vijf jaar al nu wordt met deze innovatie, die elders vrijwel vaste voet de grond kreeg, gesold. Okkazionele ingrepen, zoals de reorganizatie van het - zuidpunt van de Grote Markt (kant Hofstraat dus), berusten bij de verouderde aspiratie van grote en snelle verkeersstromen. De Jong vindt dat het anders kan en moét en bazeert zijn vizie op een prioritaire geleiding van het openbaar vervoer in de binnenstad ten gunste van een algemeen verbeterde verkeersleefbaarheid. Twee plannen, één met betrekking tot de Plezantstraat, een ander i.v.m. de Grote Markt, bewyzen alvast dat die fdozofie Sint-Niklaas er inderdaad beter op kan maken. Ziek verder Sint-Niklaas dreigt inzake de vernieuwing van haar binnen stad achterop te geraken t.o.v. andere steden en gemeenten in het land, waarschuwt Roel De Jong. De struktuurplanning die internationaal in aanzet de bedoeling had, de binnenste den te ontlasten van het druk ke doorgaand verkeer bouwt volgens hem voort op een on werkbaar model. Losse initia- derne aankleding van de bin nenstad en een verhoogde be reikbaarheid ervan - volgt vanzelf, verwacht hij. De dui delijkheid van dit vertrekpunt zou uitsluiten dat een teveel aan varianten het vinden van een oplossing en een konsen- sus daarrond verhindert. Plezantstraat, straat plantsoen- De Jong geeft ook zeer lig gevormde percelen die na afbraak van de nog bestaande woningen zullen overblijven, willen kopen als de Plezant straat een autoweg wordt? Het «Plan de Jong» kwam tot stand binnen de CVP-werk- groep stadskernvernieuwing en werd reeds ingediend bij het kollege Er gaan echter geruchten dat het stadsbestuur de groep zou passeren en het advies van zijn bevoegde amb tenaren volgen. Als het uitein delijke plan geen busstrook voorziet, is De Jong van plan een procedure uit te lokken gebazeerd op een konfrontatic met de NMVB. De top bij de CVP is blijkbaar loodzwaar. De vernieuwing, de verjonging wordt door deze partij blijk baar enkel met woorden bele den. De Jong zelf verklaart dit vechten tegen de bierkaai als volgt: «Het stadsbestuur komt er moeilijk toe, een eigen pozi- tie te geven aan het openbaar vervoer. Men vertrekt van het principe dat dit geen eigen ruimte nodig heeft, omdat het binnen afzienbare tijd wellicht niet meer zal bestaan». De vraag die later zal moeten wor- een hal«€- voor de voertuigen die de kant van Sint-Pauwels opmoeten, wordt vermeden dat alle bussen het hele markt plein rondmoeten zoals nu het geval is. Het plan impliceert een gema tigd verkeerslussensysteem. Bussen die aan eerst genoem de halte vertrekken zouden langs een aparte strook, in tegenstroom naar de oversteek ter hoogte van het Hendrik Heymanplein kunnen evolue ren. Het bestaande busstation zou wegvallen evenals de dwarsweg die schuin op de Kerkstraat uitgeeft en de door verkeerslichten bediende over steek aan het Gaudicentrum. Wel wordt het volgens dit plan mogelijk, voorbij die over steek opnieuw richting markt te draaien. De dwarsweg langs het stadhuis krijgt een geringe re breedte toegemeten en wordt naar het stadhuis toe verlegd. Het plan biedt nog alle ruimte voor verder over leg, maar geeft toch al een overzicht van een groot aantal voordelen. De bereikbaarheid van het centrum voor automo bilisten en de verkeersstromen worden duidelijk gescheiden, fietsers ook krijgen een eigen plaats, de oversteken worden veiliger en algemeen daalt de verkeersdruk in het centrum. Bovendien zal de markt er eenstuk aantrekkelijker uit zien. Er komt plaats vrij voor caféterassen en het inderdaad lelijke busstation wordt ver vangen door twee aparte per rons, door bomen (de zwarte bolletjes op de tekening hier bij) omzoomd Het voorstel werd twee jaar geleden voorgelegd aan en uit getekend door de NMVB en later doorgenomen met de dienst Bestuur van het Ver keer van het ministerie van verkeerswezen en met de buurtspoorwegen. Een onder houd met het kollege van Sint- Niklaas op 16 april jl. leverde niets op. Een merkwaardige wetenschap hierbij is, dat het ministerie van verkeerswezen al twee jaar bereid is de nood- De nieuwe dienstregeling voor NMBS en NMVB werd tijdens het voorbije weekend van kracht. Nieuwigheid voor het Land van Waas: een rechtstreekse bus van Sint-Pauwels naar Sint-Gillis. Zondag 2 juni. 13.40 u. De eerste bus vertrekt. Met als reizigers Remi Audenaert, schepenen Roggeman en De Rudder en Roel De Jong van de CVP-verkeerswerkgroep. (foto Iv) De Interkommunale van het Land van Waas, een koópe- ratieve Vennootschap waarin de Wase gemeenten, de provincie Oost-Vlaanderen, patroonsorganisaties en vak bonden zitting hebben, doet méér dan alleen gronden verkopen. Deze instantie is óók aktief op het vlak van wegmarkering en rioolkolkenreiniging, speurt nog immer naar een geschikte inplantingsplaats voor het verwerken van afval, startte twee jaar geleden een archeologische dienst op, lanceerde een «urenbank» voor het gemeen telijk onderwijs voor sociale promotie en vervult een koördinerende funktie inzake stads- en dorpsherwaarder ing in de regio. Net als dat in andere kontreien het geval is/was kampt(e) ook de intergemeentelijke van het Waasland met financië le problemen. Het jaarverslag over 1948 duidt een verlies van 8,65 miljoen frank aan, en om die put te delgen moeten de reserves worden aangesproken. Toch roeien voorzitter Karei Buyse en gedelegeerd bestuurder Gustaaf Deckers dapper verder, met de riemen die ze ter beschik king hebben. De jongste jaren lijken enkele Wase gemeen ten goed te beseffen dat de interkommunale ze behoorlijk wat diensten kan verlenen: Waasmunster doet veelvuldig een beroep op de vereniging, voor Beveren heeft men nogal wat studie-opdrachten (fietspadenplan, brandweer kazerne, het oude kerkhof), vanuit Lokeren en Sint- Niklaas komt respons. Maar met Stekene botert het niet; die gemeente wou weg»uit de interkommunale, maar dat ontslag werd door de koepelorganisatie geweigerd. Gede legeerd bestuurder Deckers voert overigens aan dat Steke ne als geen ander nut heeft gehaald uit de diensten van de interkommunale (afvalverwerking, onderwijs, studie-* werk). Het Sint-Niklase marktplein volgens Roel De Jong. Het huidige autobusstation zou wegvallen, geopteerd wordt voor een heel andere cirkulatie. Maar het stadsbestuur lijkt zakelijke werken niet geneigd, het CVP-raadslid te volgennmvr te hekn* lieven hier en daar nochtans, konkreet de richting aan waar- wals de herwaarderingsgebie- in wij moeten denken. Tegen- den, de inrichting den beantwoord is of De Jong en de werkgroep stadskcmvcr- over het eerder konservatieve nieuwing in een eventueel woonerf, het installeren van plan voor de herinrichting van kompromis niet zichzelf zullen zwaailicht aan een school- de Plezantstraat dat momen- hebben verloochend, poort noemt hij waardevol, teel voorligt en louter een mid- maar zonder nut voor de stads- denberm met verlichtingspalen kern waar het hem in eerste en langs weerszijden een brede instantie om te doen is. De strook asfalt voorziet, stelt de 'ezenlijkc moeilijkheden blij- specialist een stadsvriendclij- ven onaangeroerd, soms zelfs ker tekening. Hij ziet de Plc- wordt de klok nog enkele zantstraat als een promenade, zwaaien achteruit gezet. De een straat met links en rechts reorganisatie van het zuidelij- een plantsoen van meer dan ke punt van de Grote Markt zeven meter breed in sierte- beeft als enige voordeel een gels. waar winkeliers hun waar Twee bushaltes tlotte doorstroming van Hoveniersstraat naar Markt Anderzijds moeten voetgan- kunnen opstellen met een aan- dc gepaste straatverlichting ook en een bomenrij. De autobus- krijgen om de plusminus gers grote omwegen maken, 1500 passagiers die ze dagelijks krijgen ze slechts acht sekon- tussen 7 en 8.30 uur moeten groen licht om over te bedienen, een eigen baan rich- stcken (tegenover 75 sekonden ting stadscentrum. Het auto voor het overige verkeer), verkeer verloopt aan weerszij- draaien bussen in hun volle den 'langs één rijstrook. Ver- lengte over hun zebrapad, wacht wordt dat het doorgaan- staan nog langere files op de de verkeer tegen die tijd via de Parklaan dan voorheen en is binnenring naar Nederland of het weinige groen zo goed als de expressweg zal worden via de NMVB te bekostigen. De kostprijs werd eerder geraamd op 25 miljoen frank. Het is gewoon onvoorstelbaar dat het stadsbestuur, dan nog tegen het advies en wellicht dc druk van deskundige partijgenoten in, aan deze uitzonderlijke fa ciliteit zou verzaken. Sint-Ni- klaas aldus Roel De Jong, be- Hct busvervoer op de Grote gint zo stilaan berucht te wor- Markt stremt de verkeerscir- den als het om haar regeling kulatie en omgekeerd, vooral van het openbaar vervoer gaat. tijdens het spitsuur. Nog een Na De Panne zou de Wase andere CVP-werkgroep, die centrumstad dc grootste voor verkeer van het arrondis- dwarsligger van het land zijn. sement Waasland, wilde het af- en aanrijden van bussen tot Als je zulks door heel bezadig- aanvaardbare proporites her- de mensen in Brussel hoort leiden door het bestaande bus- zeggen, is dat zeer triest, vindt station tc verplaatsen en te Roel De Jong. Volgens hem ontdubbelen Wanneer tegen- spruiten de moeilijkheden over dc handelszaak Gocthals overduidelijk voort uit een ge- een halte komt voor de bussen brek aan politieke moed. die richting Parklaan moeten en tegenover de Kollegestraat Sint-Niklaas-Lokeren. Ook dit jaar brachten leden van de Oud Wezenbond van Sint-Niklaas een bezoek aan de zowat 150 mentaal gehandikapten van het instituut Sint- Emiliani in Lokeren. De Oud Wezenbond overhandigde aan de kinderen (opnieuw) twee gocarts, versnaperingen, fruit én voetballen. verdwenen Een trieste balans. Om uit deze impasse te gera- leid. Ter hoogte van de ASLK komen volgens De Jongs voor- ken stelt Roel Dc Jong voor dc stel midden de openbare weg [vtrkeersleefbaarheid. die trou- en volledig van het overige wens een nationaal thema is verkeer afgesloten bushaltes, van de kristendemokratcn, te De plantsoenen domineren verbeteren door vlotte busrou- dus het straatbeeld en verster- teste bepalen. De rest - meer ken o m. de winkclfuntie er en bredere voetpaden, gemak- van. Wie immers, argumen- kelijkc oversteken, een mo- teert De Jong nog, zal de gril- Vandaag, vrijdag 7 juni. brengt de koning een bezoek aan de vormingsinstclling CMO-Waasland. Dat hebben wc enkele weken geleden al gemeld. Vorige week las je in de De Voorpost een en ander over het bezoek van dc vorst aan het OCMW-dienstcnccntrum in Sint-Gillis-Dendermondc, gepland voor vandaag vrij dagnamiddag. Hierna enige gegevens over het verblijf van Boudcwijn in Sint-Niklaas. Om ll u. is de aankomst van dc vorst voorzien en wordt hij aan dc personaliteiten voorgesteld. Nadien bezoekt hij de ateliers van bakkers, kappers en lood- en sanitairbe- werkers. Rond twaalven is een werkvergadering gepland met dc direkteurs van de centra voor middenstandsoplei ding. Halfeen wordt het als de vorst een onderhoud heeft met leerlingen uit de leertijd uit een aantal Vlaamse centra, in aanwezigheid van leraars en juryleden van dc klassen die de koning niet kan aandoening. Om 1 u. wordt door de koning geluncht in gezelschap van leerlingen uit de onderncmcrsoplciding van het CMO-Waasland. Om streeks 14.15 u. reist de koning weer af, na het tekenen van het guldenboek. Het koninklijk bezoek aan het CMO (op de Hogckoutcr. Heimolen, vlakbij de rijksweg 60 en dc grens met Bclsclc) richt zich met name op het thema «jongeren en werk», heeft ook tc maken met tcwcrkstcllingsmogelijkheden binnen-dc k.m.o. en heeft verder tot doel voeling (c houden met jongeren uit dc middcnstandsopleiding. Ook 'verantwoord burgerschap' is een aspekt dat niet uit het oog wordt verloren. (wv) In 1984 vroeg volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis aan minister Olivier naar de inzichten van het ministerie van openbare werken in verband met de modernizering van de rijkswegen 346 Belsele - Waasmunster en 358 Beveren-IIaasdonk. Door de aanleg van de E3 autoweg werden deze wegen immers belangrijke verbindin gen met de RW 14. Deze twee rijkswegen missen echter de ruimtelijke uitbouw om te vol doen aan hun nieuwe funktie. Vooral voor de fietsers en voetgangers is de huidige toe stand onverantwoord. Daarom drong G. Anthuenis aan op dc aanleg van voet- en fietspaden. Voor de rijksweg Bclscle- Waasmunstcr kreeg de Volks vertegenwoordiger reeds in au gustus 1984 een gedetailleerd antwoord. Het ministerie van openbare werken was het eens met de volksvertegenwoordi ger dat dringend werk moest gemaakt worden van de mo dernizering en dat na onteige ningen moest overgegaan wor den tot de aanleg van de fiets paden. Voor dc rijksweg Bevcren- Haasdonk kwam er een voor lopig antwoord in november 1984, maar op 2 mei 1985 kon volksvertegenwoordiger An thuenis zich verheugen op een gedetailleerd verslag voor rijksweg 358 Beveren-Haas- donk. Daarin stelt de miniatcr zijn akkoord om zo vlug moge lijk vrijliggendc fietspaden aan Haasdo'nk-centrum achter de bestaande grachten. De uit voering kan echter slechts ten vroegste in 1987 verwacht wor den aangezien nog moet ge start worden met de studie en de onteigeningen. Dc minister verklaart zich echter bereid, dit vak apart aan te leggen om geen tijd te verliezen. Voor het vak Haasdonk-cen trum tot dc RW 14 moet im mers gewacht worden op dc aanleg van een riolering door de gemeente Beveren. De aan leg van vrijliggendc fietspaden voor dit wegvak hangt dus af van de vooruitzichten van de gemeente Beveren. Volgens het ministerie van openbare werken is de aanleg van fietspaden in Haasdonk- centrum zelf onmogelijk, ge zien dc beperkte breedte tus sen de bebouwing. Het is voor iedereen duidelijk dat de aanleg van deze fietspa den en voetpaden langs de bo venvermelde rijkswegen een dringende noodzaak is om meer veiligheid te krijgen voor de zwakkere weggebruikers. Vandaar dc inzet van volksvcr- Sint-Niklaas. In september gaat direkteur Rik Dentant, centraal op de foto. van de Sint-Rochusschool op Klein Hulst met pensioen. We kiekten hém tijdens de open deur lv Tot zondag 9 juni wordt in de kant. waarop 77 kantstukken «Tinne Pot», de tentoonstel- uit 10 landen te zien zijn. De lingszaal van dc Kredietbank tentoonstelling is toegankelijk tc Brussel een expositie gehou- tijdens de werkdagen van den onder de titel «Kant als 10.00 tot 17.00 u.. op zaterdag kunst». Het betreft een ten- van 15.00 tot 18.00 u. en op toonstelling van moderne zondag van 10.00 tot 13.00 u De situatie op de grond- en immobiliënmarkt is in 1984 dusdanig geëvolueerd dat de gestelde objektieven slechts zeer onvolledig konden bereikt worden» luidt het in de rubriek «huisvestingsprojekten» van het jaarverslag En nog: «Het enige terrein waar duidelijk wél vooruitgang kon geboekt worden is dat van de stads- en dorpsherwaardering». Over dat laatste dus een kort bericht. Overheidstussenkomst Gaandeweg komen de ge meenten méér tot het inzicht dat het besluit van de Vlaamse exekutieve. dat voorziet in de tegemoetkomingen van het Vlaamse gewest bij de uitvoe ring van stads- en dorpsher waarderingsoperaties, enig profijt kan opleveren. De in terkommunale vervult in dat opzicht een schanierfunktie, kanalizfeert de subsidiëring door de overheid. In Sint-Niklaas zijn de per- spektieven voor herwaarde ringsgebied Het Lam gunstig. Ruime subsidiëringsmogelijk heden werden geschapen voor de partikuliere vrouw (renova tiepremie, invulbouw) en openbare projekten. De gebie den Stationswijk en Hazewind werden erkend. Aan de vroe gere eigendom Verschuercn wordt dra gebouwd door zowel de interkommunale als de Sint- Niklase Maatschappij voor de Huisvesting. In Lokeren werden overeen komsten Oesloten voor twee invulbouwprojekten: Zeie straat - Brugstraat en Kazerne straat In Rupelmonde kan de wijk Het Schelleken gestalte krijgen. Voor het gebied Markt-Centrum in ideldrecht moeten de modaliteiten nog worden vastgelegd. Bedrijven Het is de voorbije maanden windstil geweest in verband met de verkopen van gronden in het industrieterrein Temse - Tielrode - Sint-Niklaas (JTS). In 1984 vlotte het beter. Vorig jaar kocht Pegaso, doch teronderneming van het Spaanse Enasa (een overheids- firma) langs de Kapelanielaan in Temse een terrein van 20.377 m2 aan; inmiddels is het aannemersbedrijf Seghers Construct failliet, maar toch zouden de werken binnenkort resulteren in de afwerking van een onderdelen- en servicecen trum waar zowat vijftig men sen aan het werk kunnen. In die omgeving ook wil Stan daard Boekhandel (de n.v. Scriptoria) een heleboel aktivi- tciten centralizeren. Aan de Laagstraat - Eurolaan op het TTS-terrein werden verkopen van gronden afgeslo ten met o.m. Domatrans uit Melsele, Interdecor - De Pauw uit Temse. Kerckhaert uit Vo gelwaarde in Nederland, vlees- snijdcrij Rooms uit Elversele. De ambachtelijke zone Zwa- luwbeek, vlakbij de E3 in Mel sele, zou naar Kruibeke toe worden uitgebreid. In de zone A ven Ackers in Verrebroek hebben zich al een twaalftal bedrijven gevestigd en is 81 procent van de beschikbare oppervlakte verkocht. Linkeroever De ontwikkeling van de linker Scheldeoever ressorteert se dert een poos onder het werk gebied van de Maatschappij voor het Grond- en Industriali satiebeleid van hei Linker- Scheldeoevergebied, die per 31 december 1984 haar eerste boekjaar afsloot. Enkele as- pekten uit dat jaarverslag licht te onze medewerker Luc Van Broeck vorige week in De Voorpost toe. De Interkommunale van het Land van Waas stipt in haar jaarverslag aan dat bijna zeven jaar na het verschijnen van de Wet Chabert nog steeds géén uitvoering werd gegeven aan die wet. De wetgeving op de staatshervorming is immers schimmig omtrent de bevoegd heidsverdeling. De Wase inter kommunale dringt aan op klaarheid, zo snel mogelijk, opdat het voor de regio zo belangrijke Linkerscheldeoe- vergebied de nodige impulsen zou kunnen krijgen. Archeologie Door de archeologische dienst van de Wase interkommunale wordt een eerste publikatie voorbereid. Die zou eind 1985 verschijnen als buitengewone uitgave van de Kon. Oudheid kundige Kring van het Land van Waas. Bijdragen staan daarin te lezen over het Steen- werk in Belsele, het Bordbure- hof in Bazel. Eeckhout in Waasmunster en het veenpro- fiel uit het Doeldok. De publi katie kost zowat 600 frank. Het initiatief tot de oprichting van de archeologische dienst werd genomen door de ge meenten Sint-Niklaas en Beve ren. De interkommunale wil ook de andere Wase Oemeen- ten aanporren om toe te tre den. want het is duidelijk dat betrokken dienst zich voor héél de regio nuttig maakt. W.V. Sint-Pauwels (Sint-Gillis-Waas). De Landelijke Gilde bestaat 65 jaar. De leden werden on het vroeverr venwrmrhni*

De Voorpost | 1985 | | pagina 15