De grote en de kleine k Schitterend debuut van Wase jeugd-kamerkoor De Averulle Goud voor Beverse Smalfilmklub op Beneluxfestival Openluchttoneel in de Buggenhoutse Krokkebaas: De Wonderdoktoor Berlare heeft een nieuw zangkoor Vrolijke, lieflijke nachtegaal in 't Moleken te Moerzeke Kunst in de Stad «omsingelt» Sint-Niklase markt De Voorpost - 7.6.1985 - 19 Met Pinksteren maakte het gloednieuwe jeugd- kamerkoor De Averulle uit het Waasland o.l.v. Geert DTiollander een schitterend debuut in de Antwerpse Carolus Borromeuskerk. Dit koor, dat pas begin dit liever iets hoger gehoord, jaar werd opgericht door de De koorleider had o.i. zon- koorleider en uit een twin- der schroom de tonaliteit tigtal jeugdig enthousiaste van de koorpartituur kun- choristen bestaat, luisterde nen verlaten om de stem de hoogmis op in de be- men nog meer te laten faamde Antwerpse barokke openbloeien. De uitvoering Jezuïetenkerk op uitnodi- was overigens goed. ging van het Antwerpse Ar- Alles bij elkaar: het is jonge üestenfonds. Ze zongen er wijn van hoge kwaliteit met koormuziek van Praeto- een mooie toekomst, rius, Bach, Brahms. Er waren uiteraard vele Bruckner en Vic Nees voor Waas landers aanwezig. We een dankbaar en muzikaal bemerkten bovendien ook publiek dat zijn waardering nog dr. Jef Denijn, klein- niet onder stoelen of ban- zoon van de gelijknamige ken stak. Het was inder- beroemde Mechelse beiaar- daad een nieuw geluid in de dier, Magda De Groodt van eerbiedwaardige zeventien- De Crans en prominenten de eeuwse gewijde ruimte, van het Antwerpse Arties- De koorklank kwam homo- tenfonds. geen over en bezat een war me toonkleur. De interpre- De respons van de gelovi- tatie was doordrongen van gen was groot voor dit een muzische geest en be- jeugdig optreden. Na de wust gericht op de stylisti- plechtigheid zong het koor sche eigenschappen van elk nog een paar koorwerkjes der koorwerken. op h6t met zon overgoten Het motet «Nu bidden wij Conscienoeplein aan de uit- de Heilige Geest» van M. gang van de kerk, wat door Praetorius hadden we wel iedereen sterk gewaardeerd werd met een daverend ap plaus. Het was een merk waardige dag in de lange reeks optredens in de Ant werpse Artiestenmissen. De Averulle is nog méér te horen: o.m. in samenwer king met de Belgisch-Tsje chische organist en kompo- nist Jan Valach (professor Gents konservatorium) in een koncert in het Neder landse Baarle-Nassau op zondag 6 oktober e.k., en op het concert dat De Ave rulle verzorgt in de feest zaal van het gemeentehuis Temse op het einde van dit jaar. Het merkwaardige van dit slagvaardige koor is wel dat zowel de koorleider als de koorleden ofwel nog stu dent zijn, ofwel vrij recent afgestudeerd zijn. Verschil lende koorleden bespelen ook met grote vaardigheid een of ander instrument, wat de mogelijkheden van de groep nog in ruime mate vergroot. Het koorleven in het Waasland is ongetwij feld weer aangegroeid met een koor waar muziek in zit. I.D. Sint-Niklaas-Antwerpen. Het nieuwe jongerenkoor De Averulle debuteerde schitterend in de Sinjorenstad. Op dit ogenblik liggen voor de Smalfilmers enkele grote evenementen achter de rug: de jaarlijkse N.A.B.-wedstrijd voor seniores, en bij de festivals b.v. het tiende Benelux Smalfilmfestival. Wij hebben opnieuw de beste realisaties naar waar de kunnen schatten. De Belgische smalfilmproduk- tie behoudt zijn status quo op gebied van niveau- waarde. We hebben in Oostende ook een aantal goede films uit Nederland gezien, wat wijst op een voortdurende interesse en kreativiteitszin bij de kineasten. Reeds voor het achtste opeenvolgend jaar zullen de «Bug- genhoutse Toneelliefhebbers», in het unieke kader van Boggenhout-Bos, meer bepaald op de ligweide van het rekreatiedomein «De Krokkebaas» een volks toneelstuk opvoeren. Dit toneelgezelschap, dat zich van zijn soortgenoten onderscheidt door het feit dat het (doel)bewust over geen eigenlijke struktuur, geen schatkist en zelfs geen naam beschikt, kan zich derhalve op een reeds stevige traditie beroepen. Ieder jaar opnieuw kunnen een patent verworven deze enthousiaste liefheb- hebben, bers zich verheugen in een Het tema is eenvoudig en onverminderde publieke be- zonder pretentie: een pas langstelling en op uiterst afgestudeerd geneesheer gunstige weersomstandig- raakt na jaren opnieuw ver heden, onmisbare voor- zeild in zijn geboortedorp waarden om openluchtto- en wordt er door zijn fami- neel echt te laten weisla- he toe overhaald zijn gloed- gen. Tijdens de voorbije ja ren viel enkel de zondag- universitair diploma iin de stoof te steken» en avondvoorstelling van zich, in overeenstemming 1984 letterlijk en figuurlijk met de heersende dorps in het water, doch de «her- mentaliteit en de geest van kansing» in het najaar, in de tijd, uit te geven voor de polyvalente zaal van de kwakzalver (wonderdok- sporthal, zorgde ervoor dat toor). Oorspronkelijk lopen globaal bekeken alles even de zaken als een trein, maar suksesvol verliep als in het het duurt uiteraard niet verleden. lang vooraleer de proble- Dit jaar opteerden de «Bug- men en de verwarring zich genhoutse toneelliefheb- opstapelen, bers» voor «De Wonderdok- Onnodig te zeggen dat ook toor» van Joe Janssen. Het dit stuk zal opgevoerd wor- stuk ligt, kwa atmosfeer, in den in het zogenaamde «Al- dezelfde lijn als die van de gemeen Beschaafd Bigge- voorgaande jaren (Leentje, naats», met alle sappige uit- Antje I, De prochevrijers, drukkingen en pikante zin- De prochevrijers getrouwd, spelingen vandien. Het zondige dorp, Antje II, De Buggenhoutse Toneel- Boerenbedrog). liefhebbers zullen ook dit Zonder te mogen spreken jaar aantreden met hun be- van een dolle klucht zou kende «vaste kern»; Luc men het stuk eerder kun- Schelfhout neemt de titelrol nen rangschikken onder de voor zijn rekening en Lau- kategorie «boertige blijspe- rent Van Gerwen zal de niet •fin», een genre waarop de te onderschatten hoofdrol Buggenhoutse Toneellief- van Manten Boone vertol- hebbers in de loop der jaren ken. Chris Baeyens (Thea) is de gelegenheidsdochter van deze laatste. De namen van Jef Tilley, Cois Pieters, Maria Vannes- te, Guido Keppens en Roger Baeyens zijn reeds jaren verbonden met het ama teurtoneel in het bos en zijn ook nu weer terug te vin den op de affiche. Deze «kern van het eerste uur» wordt aangevuld met Gerda De Cock, Désiré Van den Branden, Lauri Van Gerwen, Liliane Kallaerts, Eddy Baeyens, Pier Van Ransbeeck. Jan Van Moer, Achiel Jacobs, Christiane Verhelst en Louis Verton- ghen Laatstgenoemde te kent, zoals steeds, verant woordelijk voor de regie en de bezielende leiding. Het dekor zal ongetwijfeld het zoveelste produkt vor men van de fantasie en de verborgen talenten van Jef Tilley en de ook reeds klas siek te noemen «voorzeg gers-waterput» zal worden bezet door diens echtgenote Henriette Vermeir. Voor de technische kant van de zaak staan paraat Lieve Piron en Guido Kep pens (grime), Willy Van Wambeke (klank en licht) en het Buggenhouts ge- meenteper8oneel (dekoruit- voering). «De Wonderdoktoor» is een organisatie van het Bug genhouts gemeentebestuur en wordt in open lucht gespeeld op zaterdag 22 en zondag 23 juni telkens te 19.30 u., in de Krokkebaas langs de Kasteelstraat te Buggenhout. Pierre Van Rassem Beveren had drie kineas ten-deelnemers voor dit om de twee gehouden festival te Oostende. Tussen 80 in geschreven films zouden deze mensen het moeten waarmaken. Dit festival nam aanvang op woensdag 15 mei en ein digde op 19 mei Een zestal films kwamen uit op zondagnamiddag voor de gala-projektie. De film «Mooi zijn en zwijgen» van Eddy en Ronald Roose- Colpaert was hiervoor gese- lekteerd, en meteen waren de verwachtingen hoog ge spannen. Kort nadien volg de dan de prijsuitreiking, waarvan hierna enkele voornaamste resultaten. Medailles en ereprijzen - Prijs van het «Kommis- sariaat-Generaal voor Toe risme» aan een goede repor tagefilm: «In Nomine Pa- tris» van Francois Ael- brecht. - Medaille van de stad Oos tende: aan de tweede beste 16 mm film: «Mooi zijn en zwijgen» van Eddy Ro nald Roose-Colpaert, Festivalprijzen Een eerste prijs (gouden medaille) in de reeks infor matiefilms (dokumentaire-, toerisme- en reportage films) «Mooi zijn en zwij gen» van Eddy en Ronald Roose-Colpaert. Bijzondere prijzen Prijs «Couture Claire» (een kristallen vaas) voor de zeer verzorgde generiek in de film «Mooi zijn en zwijgen». De derde Beverse deelne mer, Luc Beek, viel juist buiten de prijzen, maar door zijn selektie bewees hij reeds een degelijk produkt naar voor te brengen. Wij denken dat de Beverse smalfilmers fier mogen zijn, dergelijke kineasten in hun rangen te hebben. Intussen kijken wij uit naar de resultaten in verde re internationale festivals. Franpois Aelbracht, Eddy Roose en Ronald Colpaert zijn ondertussen geselek- teerd voor het Wereldfesti val te Hoei van 23 tot en met 27 oktober. Wij kijken be langstellend uit en wensen de ganse filmploeg «goed heil!». Berlare is een zangkoor rij ker. Het is dan nog geen gewoon koor. want de nieuwkomer bestaat uit ge pensioneerden. Het koor heeft ondertussen zijn eer ste officieel optreden achter de rug en dat gebeurde tij dens een koffietafel van de Kristelijke Bond voor Ge pensioneerden afdeling Berlare. Daar werd het koor voorgesteld en werd ook meegedeeld dat het zangkoor de naam «Her fstlicht» zou dragen. Onder leiding van Jacqueli ne Van De Laene studeren de koorleden nu een aantal liedjes in uit de tijd van toen. Een stukje nostalgie op de notenbalk dus. Als solisten traden op Jan Tackaert en Margriet Baeyens en voor de begelei ding van het koor kon men een beroep doen op de Dendermonde. De Koninklijke Katholieke Harmonie De Eendracht uit Baasrode genoot de eer de koncertreeks te mogen inzetten, (c) De zaal van de Vlaams-Nationale socio-kulturele vereni ging 't Moleken was vrijdag weer nokvol gelopen voor een hoogstaand kultureel gebeuren. In de hoofdrol jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar van eigen bodem. Zowel de organizatie als de uitvoering door deze jonge mensen mag als pracht worden bestempeld. Pianist en bestuurslid Marc Van Boven, de dirigenten Frans Willockx voor de pianobegeleiding en Hilde Van Avermoet voor de zangbe geleiding verdienen dan ook alle lof. pianiste Yvonne Van Uyt- vanck. Heel wat overbeken de liedjes werden door de gepensioneerden meege zongen en ook verschillen de duetten werden met veel sukses gebracht. Het be kende «In de stille Kempen» van Armand PreudTiomme werd met veel inzet en brio Berlare. De Bond van de Kristen Gepensioneerden heeft een nieuw zangkoor dat de "aam Herfstlichtkreeg, (jj) Het nieuwe zangkoor be staat uit Jan Tackaert, Re- mi Buyle en Karei D'Haese, wat de mannelijke leden be treft en uit Margriet Baeyens, Diane De Lathou wer, Alfonsine Van Malde- ren, Dianne Van Houwe, Rachel Pauwels, Suzanne De Block en Margriet De Kroock wat de vrouwen aangaat. Zij werden door Frans Van De Velde, onder voorzitter van de plaatselij ke gepensioneerdenbond bij elkaar gebracht. Een vertegenwoordiger van het KBG verbond Dender monde zei dat het nieuwe koor mag gerekend worden tot de vijf beste uit het hele verbond. Tussen haakjes gezegd, in het verbond Den dermonde zijn ér twaalf ko- i van gepensioneerden. Voorzitter en stichter Mar cel Verschelden prees in zijn dankwoord de inspan ningen van deze jongens en meisjes en had woorden van lof voor hun leermees ters. De opvoeding van onze Vlaamse kinderen gaat bo ven alles, aldus de voorzit ter die iedereen uitnodigde om zijn steentje te willen bijdragen tot de kulturele uitstraling van het Vlaam se volk. «We moeten onze kuituur steeds opnieuw doorgeven»zo vervolgde hij. Meester Frans Willockx kreeg dan een langdurige ovatie toen de voorzitter diens naam uitsprak met de bedoeling hem speciaal te danken voor de langdurige inspanningen die hij had geleverd. Ofschoon meester Willockx nu geniet van een verdiende rust, blijft hij zich met hart en ziel toeleg gen cp de zang en de mu ziek en wil hij deze ook de anderen bijbrengen, 't Mo leken heeft hiermee op nieuw bewezen een kwalita tief hoogstaande socio-kul- turele vereniging te zijn. Programma De muzikale avond kaderde in het Internationaal Jaar van de Jeugd en het Euro pees Jaar van de Muziek. Els Bouters zette de avond in met de studie nr. 2 van Czemy waarna Betsy Peel- man de studie nr. 22 van Ferte speelde. Tinneke de Grauwe bracht het eerste deel van de sonatine nr. 3 van Clementi en van Mieke Ost kreeg het aandachtig publiek de Musette van Bach te horen. Al deze uit voerders hebben een leeftijd die schommelt tussen de 10 en de 14 jaar. Ter afwisse ling trad dan het vokaal ensemble «Laete Luscinia» op onder leiding van Hilde Van Overmaet en begeleid door Mare Van Boven. Deze nieuwe zangroep bracht Le deren van Bach, Staden, Banchieri, Hagius en ande ren «Laeta Luscinia» is ontstaan uit de idee van en kele mensen die samen ge- zellig wilden musiceren. Aan de basis van de oprich ting van het ensemble ligt Hilde Van Avermaet. Toen enkele leerlmgen en oud- Kunst in de Stad volop in het nieuws in Sint-Niklaas. Bovenaan het basreliëf dat, bijna sluiks, boven de ingangs deur van de bibliotheek werd aangebracht; een werk van J.A. Keustermans. Onder Zittend naakt», van Willy Kreitz, dat straks op de Grote Markt wordt ingeplant. Sint- Niklaas «barst» dezer dagen van de beelden, nu ook de Limburgers hun intrede hebben gedaan in de Wase hoofd- stad (wv-foto's Iv en delro) De vzw Kunst in de Stad in Sint-Niklaas hijst zich in het nieuws. Voor zaterdag 29 juni was de onthulling van (opnieuw) enkele beelden gepland en minister president Wilfried Martens zou de plechtigheid met z'n aanwezigheid komen vereren. Maar de onthul ling vindt géén doorgang, omdat (naar verluidt) er iets mis hep met het gieten van de beelden. Toch wil Kunst in de Stad die 29ste juni niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Die zaterdag zal men enkele akwarellen die werden geschonken door Marcella Albert, weduwe van kunstschilder Ernest Albert, gaan ophanOen in de stadskliniek. Onlangs, pakweg één jaar geleden, kocht de vzw vier beelden aan. Twee werden gerealizeerd door Jan-Albert Keustermans. Het ene heet «Mijmerende muze» en het andere, het bas-reliëf «In het lover», werd medio vorige week al bijna 'sluiks' door dé technische diensten van de stad Sint-Niklaas boven de grote inkom van de stadsbibliotheek aange bracht. Dat laatste beeld zal in het najaar worden ingehuldigd. Van Mariette Teugels (zie «De Lopers» op het Sta tionsplein en... m Amerika) werd «Ballerina» aange kocht; het gips ervan vind je nu in de muziekakade- mie, het afgewerkte kunstwerk zou in de buurt van de kunstakademie komen. Het beeld «Zittend naakt» van Willy Kreitz zou in het najaar worden geïnstal leerd op de Grote Markt, kant Kollegestraat recht over meubelwinkel Elita. Van dat laatste werk vind je een kopie (of het origineel?) in het Antwerpse Middelheimpark. Over de exakte inplantingsplaats van «Zittend naakt» wordt nog overlegd met de Wase Marktkra mersvereniging Kunst in de Stad «omsingelt» als het ware het Sint- Niklase marktplein. Na het Kard. Mercierplein en het OLVrouwplein werd het H. Heymanplein met een kunstwerk bedacht, en straks komt de Grote Markt zélf aan de beurt. leerlingen hun medewer king aan het opzet verleen den, kon men van goed van start gaan Zo ging «Laeta Luscinia» of «Vrolijke, lief lijke nachtegaal» van start. Het samen musiceren bracht tussen alle leden een band. Muziek is immers een taal die iedereen begrijpt. Binnen de groep worden al le voorstellen en mogelijk- heden samen besproken en afgewogen. De groep be staat uit Benedikte Van Garsse, Elisabeth Kestens, Kristel Willockx, Heidi Lis- sens, Deborah Kestens, Da vid Kestens en Jos Van Acker Na de pauze kwamen Veer- le Huygens, Gert Stuyven, Gunter Huygens, Valerie Colman, Els Stuyven. Nele Vermeire, Gunter en Erica Huygens en Greet Bouters bod.V_

De Voorpost | 1985 | | pagina 19