Reinaertspel in Sint-Niklaas wordt groots, waardig en fier gebeuren Limburg oA beeldhouwtriënnale in Sint-Niklaas 'ftf. j V Schepen D. Anthuenis Toeristische noot: over Reinaert Tentoonstellingen in het Waasland Willemsfonds Baasrode leverde knappe resultaat met eigen toneelgroep Tsjechische grafiek in Affligem In en om het Reinaertspel 20 - 7.6.1985 - De Voorpost «Het Reinaertspel wordt een groots, waardig en fier gebeuren!» Zo besloot schepen van feestelijkhe den en toerisme, G. Van Daele zijn tussenkomst tijdens de perskonferentie gehouden 'ten stadhui- ze' op donderdag 30 mei jl. Wie het Land van Waas zegt denkt onwillekeurig aan het onvergankelijke en onvergetelijke middeleeuwse epos waarbij wordt geleerd hoe de zwakken en «kleine luyden», dank zij sluwheid en geslepenheid, zich kunnen handha ven in hun strijd tegen de groten en machtigen van hun tijd 1985 werd te Sint-Niklaas om meer dan één reden tot het Reinaertjaar Oeproklameerd. Vooreerst hebben we de tijdloze binding met de literatuurgeschiedenis van ons eigen gewest. Ver der is er de 'Orde van de Vos Reinaert» sterk geworteld en betrokken bij het Reinaertverhaal dat zeer binnenkort ten tonele wordt gebracht. Het vertreksein van het to- ringen gegeven op de Grote neelgebeuren werd gege- Markt. Een groot podium ven in 1973. Onder de lei- met daarbij horende ver- en ding van Mark Liebrecht belichting, aangepaste mu- werden meerdere opvoe- ziek, een massa figuranten wier toebedachte rol zeker niet onbeduidend is ge weest, de akteurs zelf die het beste van hun kunnen hebben gegeven, 't zijn alle maal dingen die nog steeds tot de verbeelding spreken van vele mensen die de gele genheid hadden aangegre pen om getuige ten zijn van dit grandioos spec takel. Ter gelegenheid van het ge zegende Reinaertjaar 1985 werd het initiatief genomen het Reinaertspel opnieuw op te voeren. De bestofte en vergeelde toneelbrochures werden uit de laden ge haald, met vroegere spelers werd opnieuw kontakt op genomen, oude banden werden verstevigd terwijl jonge toneelspelers voor dit evenement werden aange trokken. Door het stadsbe stuur werd het kasteelpark Walburg ter beschikking gesteld. Een heerlijk groen kader waarin een oud ver haal tot nieuw leven zal worden gewekt. Niets werd onverlet gelaten om er ook tijdens dit jaar er iets echt /0#êxx feestelijks van te maken, Een gebeuren dat in goede doen zal wegdeinen tot over ■B^BB de landsgrenzen heen. over het Reinaertspel M Schepen Antheunis, sprak al- W dus over het Reinaertspel. g—~~7~~m "®'nnen het toch wel zeer a'c" tief te noemen kultbreel leven 11^ in Sint-Niklaas vervult het Rei- Ijöjjfi/' naertspel, als massaspel beke- ken' een zeer belangrijke 36 «ILl P,aats Het kultureel leven draait voornamelijk rond het verenigingsleven, op de inzet "ML -m* 9 van zovelen binnen die vereni- ^^^B gingen. Voor hen betekent mvtyi 1 Mo met kuituur bezig zijn een Ie- 1 vensnoodzakelijk verlengstuk ■BH a van de dagelijkse professionele I bezigheden, een bevrijding door kreatieve aktivitcit. Voor Sint-Niklaas honderden verenigingen met diverse doelstellingen en oog- punten wordt het individu ui- teraard vele kansen geboden; B wat echter minder kan worden B aangeboden is een gekoördi- neerd optreden van vele gelijk Reinaertroes in Waas en Sint-Niklaas. Jaak Van der Helst f n'^-^lnT^i" funktie van een gemeenscnap- regisseert het massaspel. Hl] kent de knepen van het vak en peijjke kreatje £n hier ligt één van de vos (Iv) van de meest fundamentele In het raam van het Reinaertjaar worden een Reinaertwandelzoektoch t en een Remaertau tozoek- tocht georganiseerd tot en met 1 september. Alle inschrijvingen in dit verband gebeuren in het toeris tisch, informatiekantoor te Sint-Niklaas. Over dit initiatief hadden we 't eerder in De Voorpost. In het kader van de vredefeesten die naar traditie jaarlijks plaatshebben op het eerste weekend van september, werd voor 31 augustus een groots opge zet tuinfeest gepland in het stadspark. Op zaterdag 7 september en zondag 8 september heeft de internationale taptoe plaats waarvoor reeds meerdere muziekverenigingen van binnen- en bui tenland werden gekontakteerdAansluitend op het muzikaal gebeuren, en indien de weermaker van de partij is, hebben ballonlandingswedstrijden plaats. Van 16 t/m 26 augustus loop in de mall van Koopcentrum Waasland een Reinaertspel-tentoon- stelling Voor de kinderen is er een kleur- en plak- wedstrijd en zijn er vragen-spelletjes De vragen worden gesteld door Reintje de Vos, Tibert de Kater, Grim bert de Das, Isegrim de Wolf, en Bruin de Beer. Zelfs de kleinsten kunnen rekenen op een prijs. De spelletjes met Reinaert gaan op zaterdag 17 en 24 augustus. wdq opdrachten van de organisatie van een massaspel: het bunde len van zovele kreatieve krach ten tot één geheel. Het Rey- naerspel, inhoudelijk gezien, heeft hierbij belang, maar ook in gemeenschap samen werken naar een prestatie toe heeft zeker niet minder betekenis. De maandenlange voorberei ding is zonder twijfel een so ciaalvormend projekt op zich zelf, het toetsen van zovele ideeën aan die van kollega's in het spel, een basis voor de groei van nieuwe visies die hun weerslag zullen hebben op de interne werking van de eigen vereniging zelf als op de ont wikkeling van het individu in het bijzonder. Redenen ge noeg om volledige steun toe te zeggen aan de organisatie van het Reinaertspel, redenen ge noeg om te geloven in het verrijkend en vormend belang van een massaspel, redenen genoeg om het massaspel van september 1985 te beschouwen als één van de topevenenmen- ten in het kultuurlevcn van de stad Sint-Niklaas». Tot zover Daan Anthuenis. Regisseur Jaak Van Der Helst omtrent de inhoud Regisseur Jaak Van Der helst lichtte dan enkele in houdelijke aspekten toe. We citeren hem. «Elkeen kruipt in de huid van een welbepaald dier en zo start onze eigenlijke Rei naert. Een spel in het spel. Dixit de koning: het is ongebruikelijk maar op een hoogdag als deze kunnen we ons het een en ander permittteren. Het ko ninghuis en al zijn parasie ten, samen met de volgza me burgers, spelen het epi sche heldendicht. Reinaert zal de hele kliek het masker laten afrukken maar dan zien zij in hoe beestig zij eigenlijk door heen hun bestaan hebben gehandeld, ze hebben hun ware gedaante getoond en ze zijn doodsbang voor hun eigen beestigheid. Als dier hebben zij hiervoor een ver ontschuldiging, als méns niet. Daarom willen zij dier blijven, blijven jagen, terug naar het woud. De zevende triënnale voor beeldhouwkunst die plaats vindt in het Sint-Niklase stads- en museum park en in het museum, is van start gegaan. Al wandelend kan je de Limburgse kunst nog tot in september bekijken. Naast de grote verzamel punten van beeldhouwwer ken allerhande in het stads park en rond het stedelijk museum zorgden de orga nisatoren, de Koninklijke Wase Kunstkring en het stadsbestuur, voor twee blikvangers. Eén staat op het Kardinaal Mercierplein en de alleropvalendste een reuzenkangoeroe van Ge rard Moonen, huppelt vóór het station. Limburgse beeldhouwers en «anders» ruimtelijk werkende kun stenaars hebben weliswaar hun best gedaan om Sint- Niklaas zo goed mogelijk, of dan toch zo volledig mo gelijk in te palmen. Een greep uit de Limburgse plastieken. Jan Cosemans, Abo Hamel- ryck, Hugo Duchateau en Paul Sochacki deden iets met bomen. Cosemans stelt er drie, naakt, op een sok kel, Duchateau hangt er een met bijlen doorkliefde „rtafel in, Hamelryck verft ze en bewerkt ze met grafiet. Hij is één van de kunste naars die z'n ontwerp speci fiek voor d8 Sint-Niklase openluchttentoonstelling koncipieerde, evenals So chacki met z'n fototransfor matie van boomschora st ruktuur. Zij behoren tot de kunstenaars die zich op de triënnale aan de experi mentele, ruimtelijke kunst waagden. Veel van dit geëngageerde werk dat dikwijls is opgebouwd door middel van onorthodoxe materialen vindt de wande laar terug in het rechter gedeelte van het stadspark: het bos. In de andere parkhelft zitten de grote toreo's van Raf Mailleux er monumentaal bij, Kristien Praets «Nooit eerder ge hoorde muziek» vind je wat verderop, niet ver van de «Magna Mater» in cellenbe ton van Toon Vanmechelen. Het fragieler werk vinden we terug in museum en park. «Oog in oog, oog om oog» in riet en metaalgaas van Willy Geets, enkele ei- Limburgse beeldhouwkunst ii van de triënnale (Iv) landen in planeter perspex van Jos Jans, lichtobjekten van Helene Keil en figuren in brons en polyester van Jan Praet treffen we aan in het museum naast kera misch werk van Jef Gielen, Gerard Seghers, Ludo Thys en Eric Vanmechelen. Het museumpark tenslotte werd opgesmukt met onder Sint-Niklaas. Georg Demey aan het woord bij de opening andere skulpturen van Li- van An toni Najlepszy en ob- dy Hoewaer, drie variabele jekten in keramiek van Ge- komposities bestaande uit rard Segere. Kijkgenot ver ijzer, hout, glas en spiegel zekert tot 8 september van Ivo Konings, bronzen K.L. Sint-Niklaas. Veel belangstelling in het stadspark voor de opening van de zevende Fotogroep cycloop exposeert in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Tot 23 juni toegankelijk. Tot 9 juni stelt kunstschilder Edgar Heirman zijn recente schilderwerken tentoon in de voorhallen van het gemeentehuis van Zele. Zaterdag van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, werkdagen van 15 tot 19 uur en op afspraak vrijdag gesloten. De tentoonstelling België en de zeeloopt nog tot 16 juni in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. De zevende triënnale voor beeldhouwkunst gaat door in het stads- en museumpark van Sint-Niklaas en in het museum zelf. Tot 8 september. Meer hierover verder in dit blad. Galerij Brabo, Desguinlei 100 in Antwerpen, brengt van vrijdag 7 juni af een tentoonstelling van etsen met als onderwerp landschappen. Ludo Col man, Francis De Koninck, Rik Hoydonckx, André Roelant, Veerle Rooms, Linda Ruttelynck, Maurice Van Den Dries, Jef Van Groeken, Gilbert Van Hooi, Jozef Van Ruyssevelt, René Veris en Robert Wuy- tack nemen er aan deel. De galerij is open op werkdagen en zondagen van 14 tot 17 uur. Zaterdag gesloten. Linda Van Drommo uit De Klinge stelt van 9 tot 30 juni tentoon in De Casteleyn in Hingene. Voor opening op vrijdag 7 juni om 20 uur. K.I. Met de opvoering van «Knecht van twee meestere» in zaal Casino te Baasrode, heeft hS De Jeugdtoneel van het Willemsfonds aldaar een punt gezet achter het lopend toneelsef g0 zoen. Onder de algemene leiding van Willemfondsvoorzitter Luc Dhaen en in de regii van Jos Geens van het Mechels Miniatuurtheater, voerden de tieners van het Baasrood* Willemfonds een spetterend spektakel ten tonele, dat door een uitgelaten publiek tweemaal tereke op een minutenlange ovatie werd getrakteerd. Volkomen te reel trouwens, wanneer men besefte dat hier een stuk voor het voetlicht werd gebraob bestemd voor volwassenen en gespeeld door tieners. Het sukses van deze opvoe ring is te danken aan drie faktoren: ten eerste de be reidheid en het entoesiasme van de Baas rood se jeugd om de volwassenen eens wat andere te brengen dan «stammineekultuur», ten tweede de regisseur en de tieners die bij de maanden lange voorbereiding van het stuk een aan hun leef tijd aangepaste inspraak krijgen, en last but not least is er het onbetwistbare talent dat in de rangen van het Willemsfonds huist. Vooral met Christine Deb- baut. Jan Peelman en Chan- tal Brogi heeft men in Baas rode talent in huis gehaald Dergelijk trio zou beslist niet misstaan in een be roepsgezelschap. Een voor treffelijke prestatie lever den bovendien Geert Ja cobs, Danielle Veyt, Yvonne Goossens, Walter Veyt, Hel- la Veyt, Isabel Debaut, Fio na Daelemans en Johan Goossens Met dergelijk potentieel aan goede akteurs en aktri- ces is het Willemsfonds overigens verplicht de weg van het toneel verder te blij ven bewandelen. Hoe het groeide «Jeugd», want zo heet de toneelkring en het tienera telier, werd opgericht in de loop van 1977. Initiatiefne- me was Luc Dhaen, geassis teerd door enkele mensen van de Baas rood se Willems fondsafdeling. Als eerste regisseur werd Lien Smolders aangetrok ken, aktrice bij het West- vlaamse Theater Antigone uit Kortrijk. Onder haar leiding bracht de Baasrood- se «Jeugd» twee moderne bewerkingen van de oude sprookjes «Hansje en Griet je» en «Doornroosje» voor het voetlicht. mas (akteur) werd achteraf «De heks van het Antenne woud» opgevoerd. Zowel te Baasrode als in de Beurs schouwburg te Brussel. Regisseur Jos Geens van het Mechels Miniatuurthea ter zette met de Baas rood se jongeren twee stukken op: «Boeven en madeliefjes» en laatst «De knecht van twee meestere». Werd met deze produktie naar het publiek toege gaan. in principe hoeft het niet persé tot vooretellin gen te komen. Doelstelling van het tieneratelier is im mers jongens en meisjes van dertien tot negentien te laten werken met alle mo gelijke expressievormen. In hoofdzaak echter wordt aandacht besteed aan ver bale, dramatische, lichame lijke en muzikale vormen van expressie. Toch spreekt het vanzelf dat de prestaties, het resul taat van wekenlange li aan het ruimer publiek g toond worden. Al bij vormt dergelijke stap a menselijke reaktie en hou hij een extra-motivatie in, Medewerkers aan dit tiet ratelier zijn Louis De Grc en Nicole Veyt, beiden ha time tewerkgesteld via l! Derde Arbeidscircuit. verzorgen het decor en 1 len de rekwisieten bij hand. Hoewel de al ge ma leiding nog steeds in ha den rust van Luc Dhaen. Dit tieneratelier - erkei door het «Bestuur vq Jeugdvorming» van het 1 nisterie van Kuituur - elke zondag van 9u30 1 12 u., in zaal Casino, to gankelijk. Deskundige ll ding is er steeds preset Entoesiasme viert hoogtij. In het kultureel centrum van Affligem loopt mo menteel een tentoonstelling van Tsjechische gra fiek. Luc Sanders uit Dendermonde, die een uitmun tend kenner is heeft opnieuw een merkwaardig gamma Tsjechische kunstenaars verzameld. Uiter aard zijn er de bekende amen bij als een Karei Demel of een Janicek, maar er zijn ook enkele minder notoire kunstenaars te bekijken, die de liefhebbers volkomen zullen verrassen De Tsjechische grafiek heeft een wereldwijde uitstraling, niet alleen door haar uitmuntende techniek, maar ook door de in houd en de symboliek die gaat van het totaal- cerebrale tot het surrealistische De tentoonstelling kan nog bezocht worden op 8 en 9 en 15 en 16 juni van 14.00 u tot 20 00 u Een enige gelegenheid om kennis te maken met de beste grafici ter wereld. wai pro Het slotakkoord van dit werk: een ode aan de wereld die vrij moet zijn, de mens die vrij moet zijn, die zich zelf moet kunnen zijn ge woon mens zijn. Niet de mens die scepter en mijter moet eren, niet de mens die verloren loopt in de jungle van het wereldgebeuren. Een overduidelijke kritiek in het stuk klinkt op tegen het gezag, tegen militaris me, tegen de kritiekloze volgzame burger, de wol ven die meehuilen in het bos Doorheen de hiervoor ver melde hoofdlijnen wordt gebruik gemaakt van ko- reografie in funktie van de inhoud van het werk (beto- gingsdans, volksfeest- vreugde, verdierlijking, lijkstoet Een achttal dui delijk funktioneel gebruik te dansen, als kleur- en smaakmaker aangewend in het geheel Figuratie, aangewend als nuttig omkaderend detail van het hoofdgebeuren (pa ges, ruiters, hippies, bavia nen/legergroep, hofhou ding). Een technische omkade ring met klankband (gewij zigd t.o.v. de première 12 jaar geleden), belichting, kostumes, rekwisieten en pyro-techni8che elementen (rook en vuur) in het groen- omkaderend dekor van het stadspark. De vos in zijn eigen natuurelement: struik, boe en boom met op de achtergrond vijver en kasteel Walburg. Een natuurlijk kader waar wij slechts summiere to neelelementen aanbrengen om af te ronden. Het volledige epos brengen wij niet. Courtois, Belijn, de pape, de biecht aan Grim- baert, de pleitrede met de schat van Ermenric zijn de len die niet werden opgeno men in de con tekst. Het zou de autaur te ver geleid heb ben. «In der Beschrankung zeigt sich der Meister». Wij brengen 1,37 u. spekta kel en volkskunst zonder afbreuk te doen aan de in houd van het oorspronke lijk werk, met een knipoog naar het heden, en met de zekerheid onvolledig te zijn weg vinden naar de harten van de toeschouwers» Al dus Jaak Van Der Helst. Niet minder dan 9 opvoe ringen zullen plaatshebben en wel op 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15 en 17 september. Bij de voorgestelde brede waai er van opvoeringen wordt iedereen in de gelegenheid gesteld, het feestelijke ge beuren bij te wonen. De voorverkoop van kaai- ten heeft plaats in het toe ristisch informatiekantoor, Grote Markt 46, 2700 Sint Niklaas, (tel.: 777.26.81) Daar kunnen alle inlicht» gen betreffende het Rei p naertspel worden ingewo- nen. De entreeprijs be draagt 200 fr. (individue- len) en 150 fr (groepen, houders van C.J.P. en Plu» D< 3-Pas). Op de dag van d< bet vooratelling(en) kunnet kaarten worden bekoma aan de loketten in het Stad- 1 spark. Er kunnen ook kaarter worden besteld via rek. nr 293-0280204-26 t.n.v. Rat 1 naertspel Sint-Niklaas. j W.D.G t - Stad park, Parklaan in Sint-Niklaas - oppervlakte speelvlak: 35 m. x 25 m. vijver terrassen en brug kasteel Walburg; - zitplaatsen: tribunes en stoelen 1.400 - schuur, voor rekwisieten en kleedkamera; - regiewagen; - materiaal wagen (Uch torgels, geluids- en andere apparatuur). - kassa's; - kiosk (koncerten); - afsluiting, ca. 500 m, - podia: Hof Malpertuus, enz. - hulppost e.h.b.o. - medewerkers: aktrices akteure 90; - belichting: 60 eenheden, gaande van breedstra- lers 2000 W. tot projektoren 1000 W, lichtorgel: 34 uitgangen; lichttorens 2 (hoogte 6 m.) - klankband: muziek en tekstband; maskers: voor hoofdfiguren speciaal ontworpen 450 dierenmaskere; - kostumes: meer dan 600 - effekten: rook, fakkels, vaandels e.a. - paarden - 3 sloepen. (w.d.g.) Reinaertroes in 't Land van Waas. Reinaertordeleden kijken ernstig, maar duimen een suksesvol verloop van de opvoeringen in september (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 20