li Tachtig jaar veelzijdige bedrijvigheid inde Aalstersekunstwereld... III ■■a in in in ii in in Kunstschilder Paul Boonaert met landschappen der Vlaamse Ardennen te Erembodegem Nieuw boek over Herdersem van de pers 5 22 - 7.6.1985 - De Voorpost Ten huize van Polydoor Sonck... ■hi Aalst. Pol Sonck, een onvermoeibaar muziekliefhebber. Polydoor Sonck: een bescheiden maar kreatieve Aal sterse kunstminnaar met optimale teken- en schil dervaardigheid naast muzikale begaafdheid, een komplekse, optimistische persoonlijkheid gewa pend met een zekere welsprekendheid en bruisend entoesiasme... Op li juni wordt hij tachtig... Zopas ontvingen wij een uitnodiging tot het bijwo nen van de vooropening van een retrospektieve - met inleiding voor Chris Lievens-Borms, Kuituur schepen en Gaston Van den Bossche, vele jaren sekretaris-schatbewaarder van de Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» van Aalst - op vrijdag 21 juni 1985 om 19.30 uur stipt in de gangen van het Museum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt, Aalst. Om 20.30 uur is er een konoert op de binnenkoer van de Akademie voor Schone Kunsten, door de Koninklij ke Fanfare St.-Cecilia Meldert... De tentoonstelling blijft nadien geopend tot 30 juni 1985 - op vrijdag 28 juni is ze evenwel gesloten... In dit mooie perspektief zochten we Pol Sonck deze week even op in de Acaciastraat 33 te Aalst waar hij reeds vanaf 1946 woonachtig is. De jarige all-round Aalstenaar heeft het de laatste tijd wel erg druk met de voorbereiding van zijn retrospektieve in het Aalsterse stadmuseum. Toch gunde hij ons de nodige tijd om samen met hem een terugblik te werpen op zijn lange levens weg. Het viel ons daarbij op: vlot in omgang legt Polydoor Sonck een enorme schranderheid van geest aan de dag. Zijn dynamisme en eerlijkheid blijken legendarisch. En van zin voor humor is hij evenmin gespeend. Uit de veelzijdige bedrijvigheid van Sonck komen vooral twee zaken aan bod een aktieve belangstelling voor de plastische kunst en voor de hele Aalsterse fanfare-wereld. Polleke Sonck werd op 11 juni 1905 geboren als vierde zoon vijfde kind van barbier Desiré Sonck en Alina Mertens op «Den Dén» $- huidige «winkel haak» aan de Korte Sint-Jansstraat te Aalst Niet ver daar vandaan, in de Sint-Kamielschool, zette hij als peuter zijn eerste stappen in het lager onderwijs bij meester De Vos, de Meerleer en E.H. Van Heuverzwijn. Het artistieke zat hem blijkbaar in het bloed. Want vrij vroeg kwam aan het licht dat Polydor Sonck goede aanleg had voor tekenen. Reeds in die speelse schoolperiode lag zijn kreativi- teit op het vlak van de «tekenkunst»: hij tekende er met genoegen de kaarten van de negen provincies... Deze artistieke ingesteldheid werd vanaf zijn negen de jaar flink gestimuleerd in de Aalsterse Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten, waar hij avondles sen ging volgen. Hij volgde er eerst $- samen met een flinke groep andere jonge Aalstenaars - de kursus «lijntekenen» en heeft nu nog goede herin neringen aan zijn leraars o.a. Thijbaert en Goethals. Vanaf het schooljaar 1919-1920 lag zijn kreativiteit er eerder op het vlak van de «versieringschildering» met Jan Van Malderen en Achiel Ysabie. In een vergeeld palmares van toen lezen wij: «Versie- ringschilderingn-leraar J. Van Malderen: Eervolle melding wordt toegestaan aan Sonck Polydoor van Aalst». In de erelijst van 't schooljaar 1920-'21 avondschool: Klas van versierselen - leraar Ach. Ysabie; l* Prijs Koninklijk Eremetaal: Sonck Poly door. In dat zelfde schooljaar en ook 't jaar daarop. Versieringschildering-leraar Van Malderen - Dag- les - 1* prijs: Sonck Polydoor. En in 1925 bij het beëindigen van «de klas levend model» - leraar Ach. Ysabie (bestuurder): 1* Prijs Groot Gulden Ereme taal: Sonck P. en van de kursus «Ontleedkunde naar levend model» - leraar Ysabie: Prijs Sonck Poly door. In 1923 vestigde het gezin Desiré Sonck-Mertens zich in 't Groen Kruis te Aalst waar Pol's ouders geranten werden. In 1930 huwde hij met Leontine Vinck en bij het begin van deze nieuwe levensfaze grepen heel wat kunstminnende Aalstenaars de gelegenheid om voor 't eerst van dichtbij kennis te maken met een keur artistieke scheppingen van zijn hand tijdens een eerste persoonlijk expositie m het Groen Kruis. Beroepshalve is hij steeds schilder-dekorateur ge weest. Eerst had hij een dagtaak bij meester-schil- der Van Sande in de Dirk Martensstraat. Van 1932 tot 1946 had hij een bloeiende schilderzaak in 't Ajuin veld, de huidige André Goffaertsstraat. Naast die aktiviteiten bleef Polydoor toch verder trouw aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten. Na zijn opleiding voor de plastische kunst aldaar, was hij er ook een tijd portier, van 1932 tot 1948 leraar letterschilderen, nadien tweeëntwintig jaar biblio- thekaris, verscheidene jaren ook jurylid en be- Het is een goede traditie in Erembodegem, ieder jaar tijdens de kermisdagen, het Parochiehuis op de Termu- zenlaan voor te behouden voor een kunsttentoonstelling. Op 15, 16 en 17 juni a.s. is kunstschilder Paul Boonaert er voor de derde keer te gast met een keur uit zijn oeuvre: een prachtige kollektie landschappen, vooral uit de Vlaamse Ardennen en de Zwalmstreek, die door een enorme kolorietrijkdom en originaliteit meteen de bijzon dere aanleg en de technische vaardigheid van de beroeps kunstenaar uitstralen. Ommegangstraat 12 te Kwaremont-Kluisbergen Kunstatelier Paul Boon aert, midden het unieke ka der van de Kwaremonts- heuvel te Kluisbergen. Met een de sfeervolle en gast vrije woon- en werkplaats van een gewaardeerd be roepskunstenaar en zijn gezin, die er via een per soonlijke inbreng, niet en kel een grote liefde voor de plastische kunst laat uit stralen maar tevens uiting geeft van zijn gehechtheid aan de natuur in alle seizoe nen. Dit alles kan je er kunstvol en duidelijk uitge drukt terugvinden in heel wat schilderwerk van de hand van Paul Boonaert waarin vooral het land schappelijk tema talentbol is uitgediept en uitgebeeld. Zijn oeuvre omvat ook een aantal stillevens en enkele surrealistische werken waarin hij droom en werke lijkheid fantasierijk heeft verwerkt. Paul Boonaert werd gebo ren te Oudenaarde op 6 sep tember 1946. Reeds in zijn jeugdjaren vertoondehij een opmerkelijke belang stelling voor de plastische kunst, voor alles wat leeft en beweegt, voor alles wat zwemt en vliegt. Hij volgde aan de Technisch School St. Lucas te Oudenaarde de af deling mechanica en werk te enige tijd in een drukke rij als kolorist. Zijn eerste stappen in de werkelijke wereld van de schilder kunst heeft hij in 1970 ge zet. Van toen af voltrok zich een ongelooflijk snelle evo lutie van amateur naar ge waardeerd beroepskunste naar. Gedurende vijftien jaar heeft hij zich persoon lijk ingezet om zijn ingebo ren aanleg verder uit te bouwen tot volledig kunst- beleven. Hij volgde o m. de zomerkursussen van het Vlaamse Ardennen Schil ders atelier (VASA) en vier jaar lang de afdeling teke nen en schilderen aan de Koninklijke Akademie van Oudenaarde met als bijzon derste leraars Mare De Co- ninck en Hubert Van Den Berghe. Zijn kunstenaars loopbaan ontwikkelde zich vrij vlug, hetgeen reeds tot uiting kwam in een eerste tentoonstelling in 1973 in kunstgalerij Ten Berghe te Etikhove. De definitieve doorbraak kwam in 1975 met een expo in het stad huis van Oudenaarde waar mee hij niet alleen natuur en landschap kleurrijk ver heerlijkte, maar ook de be dreigingen die mens en techniek voor het behoud van dit alles vormen, sur realistisch benaderde. In 1976 stelde hij opnieuw tentoon, ditmaal in kunst galerij Ledeuze te Etikhove En intussen werden hem reeds verscheide onder scheidingen toegekend o.a. de «Medaille Vermeil.in Eu ropakunst», de «Grand Prix Humanitaire de France», het diploma «Uitmuntend heid» uitgereikt door de Kon. Ver. van Beroepskun stenaars van België (1981), eveneens de «Rubensprijs 1981» en de «Gouden Palm Merito Belgo - Hispanico» in 1981 In binnen- en buitenland groeide daarbij de interesse en waardering voor zijn oeuvre, dat aanspreekt in zijn geheel, zowel door het peil waarop het staat, als door het gekozen onder werp en de voorstellings wijze ervan Zijn kunst spruit ontegensprekelijk voort uit een jarenlange ob servatie en innerlijke aan voeling van zijn geboorte streek, de Vlaamse Arden nen, de Zwalmstreek. De kunstenaar beschikt onge twijfeld over een schier on begrensde opmerkings gave. In een gesprek met Paul ervaart men onmiddellijk zijn klare zin voor de naak te realiteit, voelt men een Aalst. Hij is de bezieler van tientallen kunstwerken. stuurslid van BOLASKA - de Bond Oud Leerlingen van de Akademie voor Schone Kunsten Aalst - zelfs lid van de Kommissie van Bestuur van de Akademie voor Schone Kunsten. Dus. beslist een unicum! Het sluimerende talent, dat reeds in zijn jeugdjaren aanwezig was in Polleke Sonck is sindsdien zeker opengebloeid. Hiervan getuigen niet alleen zijn te keningen in sepia, zwart krijt, potlood (zelfs op doek!), houtskool, sanguine, zijn mooie schetsen en etsen, zijn artistieke scheppingen met pastel of olieverf, uitgewerkt met grove borstel, fijnste pen seel of brede mes. Zo bewijst hij meteen dat hij niet alleen kan tekenen, maar dat hij ook als schilder heel wat te vertellen heeft. Met genoegen toont Sonck je nu een rijke kollektie landschappen, por tretten, naakten, stillevens, miniaturen.. Zo kan je ook vaststellen dat hij niet eng aan een bepaald tema* gebonden is, maar zich gemakkelijk op uiteenlopen de terreinen beweegt. Enkele titels misschien9 «Ko ning Albert» 'n portretschilderwerk van 1921, «Eg- mont», naar een schilderij in de kerk van Doornik (1933), «Vissen in een aquarium» waarmee hij met een een vroege hobby dik in de verf zette, «Zelfpor tret», «Johan Sebastiaan Bach» getekend met pot lood op doek, «Schubert»'een schilderij van vóór enkele jaren, ook een potloodtekening van burge meester Uytter8prot, een recent schilderij van Ed- mond DUondt, erevoorzitter van de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend. Sonck maakte ook naam als ontwerper van affiches en... nieuwjaarskaartjes... In 1950 heeft hij deelge nomen aan een internationale EHP-(Europees Her stel Programma) affichewedstrijd die gericht was op kunstenaars uit 18 landen van het toenmalige Marchall Plan. Onder de titel «Inter Europese Sa menwerking voor een Betere Levensstandaard» diende daarbij «de fundamentele evolutie van het Marchall Plan op de beste wijze tot uitdrukking gebracht». En... Pol Sonck s affiche (ca. 55 x 75 cm) werd geselekteerd!.In 1949 viel hem ook reeds een bekroning te beurt in een BOLASKA-wedstrijd voor schilderkunst, voor zijn werk «Wat de ouden verga ren, De jongen verteren. Zijn werk is grotendeels figuratief. Af en toe schildert hij ook wel eens abstrakt. Het resultaat van zijn kreatieve bedrijvig heid op gebied van de plastische kunsten is - en blijft - steeds verrassend boeiend. Wars van alle - ismen, heeft Polydoor Sonck zo'n variatie in technie ken opgebouwd dat weinigen hem zullen nadoen! Aalst. Polydoor Sonck en de voltallige Kommissie van Bestuur van de Akademie in 1980. Polydoor Sonck: een polyvalente persoonlijkheid Sonck werd reeds tientallen jaren onweerstaanbaar aangetrokken tot de schilderkunst. Maar een ande re voorname levenskomponent is beslist de muziek. «Reeds als speelzieke tiener kroop de muziekvirus in mij naar boven. Ik haalde wel eens graag 'n guiten streek uit. Maar op aandringen van mijn oudste broer zelf muzikant - trok ik - misschien wel onregelmatig enige tijd naar de Aalsterse muziek school» vertelt hij ons. Hij leerde klarinet, bariton, de sol, de fa-sleutel, speelde nadien bugel, een vijftal jaren kleine bugel, ook wel klaroen (tijdens zijn soldatentijd) en sax- al to, nu omzeggens dagelijks ook tuba. en drukt zich muzikaal uit in verschillende toonaarden. Pol speelde vroeger te Lede en te Oordegem Met regelmaat was hij steeds aktief in verschillende Aalsterse muziekmaatschappijen: Kunst en Ver maak, de muziekkapel der Stedelijke Brandweer Aalst, de Postharmonie. Bij gelegenheid zet hij zich in tijdens optredens van maatschappijen van Baar- degem, Erembodegem, Hof stade. Moorsel, Asse, Meldert. Voor sommige verenigingen tekende hij zelfs het ontwerp voor hun jubileum vlag: zo onlangs nog voor de fanfare van Meldert, in 1983 voor de Herdersemse Harmonie. Dit betreft een vlag van 1,30 m bij 1,20 m op wit veld met een onvoltooide her (het leven van de harmonie gaat steeds verder!) in het rood bekroond met het groen van de hoop. Verder de blauwe en zilveren banden en kruisjes van het Herdersems gemeentewapen er naast «Concor dia et Docilitas» de veelzeggende jaartallen 1783- 1983. Veertig jaar is hij ononderbroken bestuurslid van de Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloei end». Een zestal jaren geleden komponeerde hij zelfs een «Fusiemars»..., meteen een stevige aanrader voor alle muziekmaatschappijen van Groot-Aalst! Meer dan een halve eeuw aktiviteit in het muzikaal leven van Aalst en omgeving is zeker niet een alledaags feit! Deze polyvalente Aalstenaar toont je steeds met genoegen een flinke kollektie foto's waaraan heel wat herinneringen verbonden zijn. Of beluister je liever muziek? Dan grijpt hij zeker naar zijn band recorder en brengt hij een keur uit zijn geregistreer de koncerten ten gehore Polydoor Sonck is met al deze «kennis», van 21 tot 30 juni, te gast in het Museum Oud-Hospitaal te Aalst. De tentoonstelling is op werkdagen (uitgeno men op vrijdag 28 juni) open van 14 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 10.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur. De vooropening, met toespraken door Kuituurschepen Chris Borms en Gaston Van Den Bossche, vele jaren sekretaris-schatbewaarder van de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend, heeft plaats op vrijdag 21 juni '85 te 19.30 u. Om 20.30 u. is er een koncert op de binnenkoer van de Akademie voor Schone Kunsten door de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia Meldert die in 1903 bevorderd is tot Koninklijke Fanfare en steeds verweven geweest is met het dorpsleven van deze Aalsterse deelge meente. Diligente is momenteel Nina Van der Vorst. Dinsdag 11 juni wordt Polydoor Sonck tachtig. We wensen Pol een zeer gelukkige verjaardag en nog veel sukses langs zijn verdere, erg drukke levensweg. Hij droomt ervan in de nabije toekomst nogmaals te kunnen tentoonstellen, dan samen met zijn zoon Hugo leraar, architekt, schilder (Dom Modest van Asschelaan 18, Erembodegem), zijn kleinzoon Jür- gen, die sierkunsten en grafiek studeert, en zijn kleindochter Imgarde, die binnenhuisarchitekte is.. Hopelijk wordt deze droom ook werkelijkheid! Polleke Sonck verdient beslist onze algehele warme sympathie! (De Bruyn) onvolprezen eerlijkheid en een eenvoudige nederig heid. Hij is beroepskunste naar. maar blijft toch een doodeenvoudige, maar hardwerkende en leergieri ge plattelandsjongen... Het kunstminnend Erem bodegem zal ongetwijfeld de kans grijpen om op nieuw of voor 't eerst met Paul Boonaert kennis te maken tijdens de komende kermisdagen. Rendez-vous in het Parochiehuis op 15 en 16 juni a.s. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, en op 17 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur! D.B. Paul Bonnaert FTsaas"1" Aalst. Herdersem ten voete uit in een nieuw boek. Van de hand van Fons Dierickx verscheen een kijk- en leesboek over Herdersem. Een merkwaardig boek met 175 foto's waarop zowat 2000 personen geindentificeerd werden. Bedoeling was allerminst een strikt wetenschappelijk werk te realiseren ook al onderzoekt Fons Dierickx reeds jaren allerhande archieven en depots. Veeleer was het opzet waar devolle gegevens en visueel materiaal voor het nage slacht veilig te stellen. Zo werd bvb. voor de eerste maal een oud historisch ge dicht betreffende het kas teel van Herdersem en zijn bewoners gepubliceerd. En uit meer dan 600 foto's, prentkaarten en dokumen- ten allerhande werden er 175 geselekteerd als zijnde ven van Herdersem vanaf het einde van vorige eeuw tot aan de fusie. Bij iedere foto is kommentaar, ener zijds stoelend op archief werk en anderzijds het re sultaat van gesprekken en interviews met tientallen Herdersemnaren Niet aan zijn proefstuk De auteur is hiermee niet aan zijn proefstuk inzake Herder- Ie jaren deed hij hieromtrent opzoekingen in alle mogelijke archieven en depots. Hij ver zorgde reeds een Herdenkings brochure Alfons De Cock in 1975, een geschiedenis van de Herdersemse Davidsfondsaf- dcling in 1979 en publiceerde samen met Zuster Beatrijs de geschiedenis van het klooster te Herdersem in 1980, Hij is leraar aan het Sint-Maar teninstituut te Aalst (werkte mee aan de publikatic van het geschiedkundige werk en de tentoonstelling «100 jaar Sint- Maartcninstituut te Aalst») en sinds zijn jeugd actief betrok ken bij het Herdersemse vere nigingsleven. Een greep uit de inhoud Na de inleiding is er een histo- satie van straten en gebouwen en worden godsdienstig, paro chiaal bestuurlijk en politiek leven besproken. Volgt dan Herdersem tussen beide wereldoorlogen, het on derwijs, het bedrijfs- en het verenigingsleven plus persona lia en kuriosa. U kan zich dit merkwaat boek, formaat 17 bij 24 d aanschaffen tegen de prijs vi 750 fr. bij Fons Dierickx, Gl straat (5a te 9390 Hcrdcrsel Aalst. Tel.: 053/21.61.72. L.H Op 10 september e.k. wordt in het Kongressenpaleis te Brus sel een internationaal collo- quim gehouden over «brood en gezondheid» Het wordt georganiseerd door het Bel gisch Instituut voor Voeding. Meer informatie kan men te recht bij de heer Alain Galaski, Olmstraat 19 te 1040 Brussel In het tuinbouwcentrum va Ruien wordt eerlang proefcentrum voor warmlert kuperatie in gebruik genomen Het is een realizatie van d vzw Tuinbouwwerkgroep behelst de uitbouw van ei proeftuin voor grocnteW waarvan de grond zal word» verwarmd met het koelwaü van de nabijgelegen elektr»

De Voorpost | 1985 | | pagina 22