«Niét zoiets van hoempapa en voor de boerkes...» «Beweging voor mensen met laag inkomen^ zoekt vrijwilligers in 't Waasland r!ï 9 Oude orgels in museum te Sint-Niklaas 35.000 Wazenaren leven beneden armoedegrens 24 - 7.6.1985 - De Voorpost Het indrukwekkende Gaudinorgel in het Oostjachtpark. Vanuit Parijs via Wetteren langs Engeland naar Sint- Niklaas. kompakte muziekfabriek, met voor meer dan 650 meter windlciding uitgerust. Het herschilderen alléén kostte drie maand werk. Het Gaudinorgel, met z'n zuilen en franjes, kan verlicht worden. Prinsen liet speciaal voor dit monu ment een extra grote halle bouwen. Een Duits karrousselorgel uit 1883, kermis- en dansorgels, je vindt het allemaal in deze halle. Het Compion-bios- kooporgel werd in 1928 gemaakt, in de periode van de stomme film. Orgelmuziek als verstrooiing van de biosbe- zoekers, die behalve hun ogen ook hun oren de kost moch ten geven. Het orgel werd uit een opgedoekte Engelse bioskoop gered. Het bevat een duizendtal pijpen en 132 registers. Onlangs nog kwam John Hoeben er op invitatie van de Wase Orgelklub op spelen, maar ook Arthur Prin sen zelf tovert er deuntjes uit. Een attraktie, dit cinemaor gel. Geluiden op bestelling geleverd: een stoomboot, een trein, een vogeltje, de brandweersirene en zelfs een tam tam België, orgelland Arthur Prinsen en z'n echtgenote zijn de bezitters van een knappe kollcktie oude draaiorgels. Het buitenland zou jaloers zijn op deze verzameling. En België had tot voor kort een soortgelijk museum in Koksijdc, dat volgens Prinsen zonder veel kennis van zaken tot stand kwam; de kollcktie van Koksijde belandde nog niet zo lang geleden in Gent. In het buitenland vind je gelijksoortige kollekties in Engeland, in het Nederlandse Utrecht, elders ook. Prin sen verwondert zich erover dat België als orgelland niét over een specifieke orgelvereniging beschikt. Prinsen ont waart bij onze landgenoten ook veel onwennigheid t.a.v. die superbe orgels: «De Belgen zijn de stijfste bezoekers die hier over de vloer komen». Want een orgelmuseum be zoeken vereist niét dat je anderhalf uur lang in de houding blijft staan, het mag er wat ongekunsteld toegaan. Vijftig frank betaal je, per persoon, voor een rondleiding. Alléén in groep dus Een frisdrank, een streekbiertje, het is te verkrijgen. Ook orgelmuziek kan je kopen in het mu seum. Arthur Prinsen wimpelt vooroordelen t.a.v. zijn hobby af. «Een orgel is niét zoiets van hoempapa en voor de boerkes», zegt hij. Het is dus échte kunst. Prinsen heeft, aan de rand van de stad, een patrimonium gerekon- strueerd dat de aandacht der toeristen moet gaande houden. Sint-Niklaas herbergt inmiddels enige sierlijke 'rariteitenkollekties': het grammofoonmuseum van De Caluwé in 't Exlibriscentrum, de kapperstoestanden in j Barbicrama, de orgelverzameling van Prinsen. André Vanderveken van de VVV-Sint-Niklaas en -Land van Waas weet de weg al, van 't stadhuis naar 't Oost jachtpark. Gehoopt mag worden dat veel verenigingen richting orgelmuseum zullen fietsen of tuffen, op eigen j houtje of in het kielzog van André. Verrijkend, opvrolij kend, een bezoekje aan de orgclkoliektie is een must voor de dagjestoerist. Tekst: Wouter VLOEBERGH. Foto's: Gerard LYSSENS. Arthur Prinsen, uitbater van het orgelmuseumkom- I plex, in gezelschap van de Wase VW-voorzitter Staf I Van Daele. Van januari tot juli 1983 daalden de gezinsbestedingen 'gemiddeld met meer dan 3,5 procent, terwijl de prijs van de verbruiksgoederen in diezelfde periode met zo'n 7,9 procent steeg. Gezinnen die tevoren nog net de eindjes aan mekaar konden knopen, kunnen dat nu niet meer. Zo schrijdt de armoede verder. Een recente studie van het ABVV gewest Sint-Niklaas wijst uit dat in het Waasland ongeveer 35.000 op een totaal van 236.000 inwoners ifhankelijk zijn van een inkomen dat onder de armoede- rens van minder dan 30.000 frank voor een gezin met één :ind ligt. Op basis van een definiëring van het begrip irmoede door de armen zelf ageert in Gent reeds sinds eind '83 een 'Beweging van mensen met een laag inkomen en kinderen' in overleg met een heel netwerk aan organi saties tegen de verdere afbraak van de koopkracht en de sociale voorzieningen. André De Cock is lid van deze beweging. In Jan Van Hee van de vzw Maatschappelijk Opbouwwerk (Sint-Niklaas) vond hij een medewerker om te trachten ook in het Land van Waas een autonome groep te beginnen. Beiden doen alvast alle moeite om het initiatief aan de bevolking kenbaar te maken en een kern van vrijwilligers aan te trekken. Vrienden Vijftien sociale organizaties kontakteerden tweehonderd .andere organizaties. Samen vormden zij een werkgroep die op 8 december '83 tijdens een eerste bijeenkomst de nieuwe 'Beweging voor mensen met een laag inkomen en kinderen' op een aantal standpunten fun deerde. Dat instellingen waar armen nu terecht kunnen hen afhankelijk maken en armoede bijgevolg nooit met liefdadig heid kan worden opgelost, maar slechts door reële tege moetkomingen, is één zo'n principe. Armoede, zo verdui- ke fouten of rampen, maar vindt z'n oorzaak in de vele maatschappelijke uitsluitingen en belemmeringen. Spoedig ging de beweging aan de slag. Ze publiceert een tijdschriftje dat binnenkort zijn tweede jaargang met een laatste num mer volmaakt en momenteel op zo'n 700, van wie 400 beta lende, abonnés kan rekenen. De betalende abonnés worden ook wel de vriendenkring ge noemd. Zij verlenen advies en praktische hulp. Een paar vre derechters zijn erbij, juristen, een kinderarts en een onder wijzeres. Leden bezochten daarna leden, om ze uit te eenkomsten waar gepraat wordt over dringende proble men, over echtscheiding, wo ningnood, overleven, waar ini tiatieven worden genomen: een kledingdicnst. een gera niumslag om een feestje te fi nancieren. De ervaringen, de kommentaren werden per hoofdstuk ingeschreven en die nen om een dossier met be leidsvoorstellen dat in oktober moet klaar zijn, te stofferen. Als iemand het moet hebben over armoede dan zijn het de armen, vindt André De Cock. Hun definities liegen er niet om: «De twintigste is mijn geld op», of «Ik neem mijn kinde ren niet mee naar de super markt». Voor die gezinnen wil de beweging een spreekbuis zijn. Via allerlei platformen en drukke samenwerkingsverban den hoopt ze stilaan enige im- pakt op het beleid te krijgen. De besluitvorming in de bewe ging gebeurt door de gezinnen zelf. De basisdemokratie die wordt nagestreefd, sluit met een ook de aanvaarding van elke vorm van subsidiëring uit. Totnogtoe bleef het aktieter- rein van de vereniging beperkt tot Gent en zijn randgemeen ten. maar de doelstellingen verplichten tot een grootschali ger aanpak. Het aantal gezin nen dat in Vlaanderen bene den de armoedegrens leeft wordt geschat op 250.000 300.000. Niet alleen in het Waasland, maar ook in Kort- rijk, Hasselt en Brussel poogt maanden vaste voet aan de grond te krijgen. Armoede Wat is armoede? Een kombi- natie van problemen inzake scholingsgraad, werkgelegen heid, financies en dus ook profiteert, is een dronkaard, een verkwister,. Wellicht gaat deze redenering voor een aantal mensen inderdaad op. Anderen dan weer gaat deze kommentaar door het hart. De overheid van haar kant krab belt terug. «We gaan terug naar de tijd van dc armendis». sen tussen 36 en 65 jaar oud. Ruim 39 procent van de kliën- tcn beschikte niet over een inkomen. Meer en meer min derbedeelden kloppen aan bij vrije hulpverleningsinstanties zoals Vinccntius a Paulo en de pater Minderbroeders. Ze zijn veelal zelfs doorgestuurd door rijk, 1 huisvesting, voeding en ge zondheid. Uit de volgorde van deze elementen kan je afleiden dat de arme zich dikwijls in een vicieuze cirkel bevindt. Het is-mocilijk, zoniet onmo gelijk voor hem opnieuw of voor het eerst een behoorlijk bestaan op te bouwen. De be weging echter stelt vast dat de gemeenschap zich bij de beoordeling van dit fenomeen laat leiden door vooroordelen Wie arm is, draagt daarvoor zelf de schuld: hij is lui of dom. interpreteert Jan Van Hee van MOW de jongste tendenzen. De OCMW's besteden gemid deld tien procent van hun bud get aan het uitkeren van be staansminima. Daarbij is het zo dat enerzijds lang niet alle mensen zonder inkomen een beroep doen op het OCMW en anderzijds met die tien procent een voortdurend stijgend aan tal aanvragen wordt bediend. Het OCMW van Sint-Niklaas noteerde in '83 1052 aanvragen waarvan 469 van mensen tus- het OCMW, dat het met deze privatizcring van de armenzorg blijkbaar eens is. Het samen brengen en organizeren van gezinnen met lage inkomens, het samen met tal van andere organizaties uit de sektor voe ren van een kollektieve belan genbehartiging betekent dc enige uitweg uit de huidige impasse, menen de beweging en MOW Braaf zfón en in lompen lopen Gezien dc beweging de dialoc met dc armen als kritcrium voor elk verder gesprek han teert, is het verhaal van me vrouw De Jonge niet zonder belang. Een artikel in een vrouwenblad liet haar beslui ten lid van de beweging te worden. Sinds vijf jaar woont Betty De Jonge in Stekene. Ze is onge huwd en heeft zes kinderen van wie het jongste pas vorig jaar werd geboren. Vroeger had ze in het Antwerpse een lukratieve keukenzaak. Er wa ren tijden dat ze maandelijks zo'n 150.000 frank kon spende ren. Haar bedrijfje ging echter na een tijd in faling. «Ik was te tolerant met slecht betalende, klanten, anderen waren dat niet met mij», verklaart Betty Ze ontsloeg haar personeel en deed auto's, meubelen en ta pijten van dé hand. De kurator sloeg dc rest aan en blokkeer de zelfs (wat onwettelijk zou zijn) haar post om zo beslag te kunnen leggen op het kinder geld. Omdat de huur van zelfs een bescheiden woning in dc grootstad voor iemand die van een uitkering moet leven niet te betalen is. verhuisde ze naar het Wase Stekene. Het OCMW daar reageerde kri tisch op haar komst. Waarom was ze niet in Antwerpen ge bleven? Uit een paar kontrolcbczock- jes besloot het centrum dat de kinderen van Betty er te pro per gekleed bijliepen. Zij droegen natuurlijk kleren uit de vette jaren. Sommige etens waren die op dc keukentafel stonden, werden te duur geacht; het gaat met minder Een mens moet in lompen lo pen en braaf zijn, besluit Betty die het al meermaals furieus aan dc stok had met de OCMW-voorzitter Net vóór dc winter werd de elektrici- teitstocvoer naar dc omge bouwde schuur met een woon ruimte van ongeveer 36 vier- kantc meter afgesneden. dat Betty de slotrekening va» je meer dan 100.000 frank niet kon betalen. Stroomverlics één van de verwarmplat haar fornuis moet dit bcdrij zo dc hoogte hebben inge jaagd. Het werd dan maar ki» L ken op een houtvuurtje, bur f ten. heel de winter door. «Eie ren eten tot ze mijn oren uitb men. broodoverschot vertelt Betty. Naar eigen «fff, gen wordt ze bij het zoen naar werk niet door tx ïa OCMW gesteund. Leven vl L, een minimale uitkering belt kent geen vrienden uitnod gen, nergens meer heengal alle hobby's afzweren, vind ze. De vrienden van Vfoefl komen immers al lang nit meer. Dc kinderen voelen dl situatie nog het ergst aan. Z waren een andere levenssti gewend, op school zijn eens wrijvingen. Wij geven dit verhaal mee M overweging. De lezer interptt teert het zoals hij wil. Volgci de «Beweging van gezinnt met een laag inkomen en ki deren» zou Betty slechts ll topje van de ijsberg bewor Met veel andere leden is dramatischer gesteld. Vrijwilligers MOW en voormelde orgi tic doen een beroep op icde een die zich vrijwillig voord men wil inzetten. Zo'n 10 12 zijn er nodig. Onder «i men» worden mensen verstil die moeten leven van 23.Ö frank per maand zonder ki dcrbijslag. Zij kunnen gra' lid worden van de vercnijO en het tweemaandelijkse tij schrift ontvangen. Dc vri denkring steunt dc beweg door voor zo'n a bonnet# 250 frank over te schrijven het rekeningnummer De Hoge Heirweg in het Oostjachtpark te Sint-Niklaas. 't Was eerst Tielrode en Temse daar, nu hoort deze zgn. industriezone bij de Wase hoofdstad. De autoschouwing is vlakbij, dit is de nijvere buik van producerend en onderne mend Waasland. Het park paalt aan de E3-snelweg en situeert zich tussen het klaverblad en het VMI-bedrijf. Landelijke omgeving liertekend tot ambachtelijk-indus- tneel landschap. De WOM, de Wase Ontwikkelingsmaatschappij, lonkte aan 't eind van de jaren zeventig naar nieuwe nijverheden, naar kandidaat-investeerders. Met het goedvinden van o.m. het NCMV en de Wase interkommunale. Eén van de eêrste gegadigden die zich aandiende was Arthur Prinsen uit Brasschaat. Z'n orgelbouwatelier was te klein gewor den en uitbreiden kon in die noord-Antwerpse residentie- gemeente niét omdat het ginds groenzone was. Prinsen op zoek naar een andere plek: Herentals eerst, een 'miskoop' die een juridisch staartje kreeg; dan Temse. Sint-Niklaas eigenlijk. «Teon ik me in 't Oostjachtpark vestigde was er gewoon niks, geen elektriciteit, geen water. Ik heb me nog met sneeuw gewassen», aldus de Antwerpenaar die zich inmid dels toch enigermate in het Land van Waas wist te integre ren. AI doende leren Arthur Prinsen baat nu aan het Oostjachtpark een heus museum uit, een naar verluidt uniek komplex. Kermis- en koncertorgels. van knusse kleinoden tot weelderig-barok- ke mastodonten, in een mooi bouwsel als het ware ge prangd tussen authentieke fabriekspanden. Negen jaar was de Sinjoor toen hij door de muzikale mikrobe gebeten werd, zestien toen hij in een orkest begon te spelen. «Je moest je gaan omkleden achter het orgel», zegt hij. En Prinsen werd door de orgels bekoord. Hij werd noteerder, maakte orgelboeken: kartons perfore ren op kunstige wijze, 'nootjes zetten', een boeiende bezigheid die ontzettend veel geduld vergt. Het vak leerde hij door bij anderen m de leer te gaan. Bij A. Burssens in Hoboken bijvoorbeeld, een oom van z'n vrouw die het orgel «Waesland» aanmaakte (da's nu één van de mooiste stukken van het museum). Arthur Prinsen kocht een café orgeltje, ging zelf aan het bouwen. (Creativiteit en inzet Aan het Oostjachtpark staat een museum. Een drieëen- heid. Arthur Prinsen en z'n echtgenote beheren behalve de expositieruimte immers ook twee veeleer industrieel getinte zalen. In de boekenmakerij worden muziekstukken geprodu ceerd. Mevrouw Prinsen buigt zich elke dag over de arrangementenZe kapt gewetensvol gaatjes in de karton nen; een hondenstiel is dat, maar het moét. Naderhand wordt 'gedrukt', door het aanbrengen van lak. Het vinden van de nodige grondstoffen is een probleem, want welke firma vaardigt speciale orgelvernis aan? De boekenmakerij in de annex van het orgelmuseum. Een zaal waar handenarbeid verricht wordt terwijl, in een kooitje, een vogel fluit. Rekken vol met arrangementen geven het geheel iets van een stapelplaats, een archief En dan het orgelbouwatelier. Ook al een assemblagehal gelijk, een opslagruimte Waar gerestaureerd, geretou cheerd, geschilderd wordt. In heel wat orgels zit de memel. Prinsen moet, wil per se de orgels van teloorgang vrijwa ren. Een oud wrak uit Tsjechoslowakije wacht op gene zing en bovenop het kaduke orgel staat een pamperdoos. Het orgelmuseumkomplex straalt óók ongedwongenheid uit. Tamtam op bestelling Het museum zelf, de expositieruimte. Bezoekers zijn welkom, maar enkel groepsgewijs. Arthur Prinsen leidt zelf rond, gedurende pakweg anderhalf uur. De kinderen én volwassenen moeten weten dat ze hun pollen horen thuis te houden, zoniet zit de konservator-exploitant naderhand opgezadeld met bijvoorbeeld het herstemmen van de orgels. Hou jezelf in toom als je rondkuiert, daar tussen die kanjers van instrumenten. Een belévenis is zo'n rondgang. Achter de schermen kij ken leert je dat de muziekmakerij destijds stoelde op veel schranderheid. Zo heeft het Waesland-straatorgel van Burssens aan de achterzijde zowaar spinnewielallures; een relais drijft het raderwerk aan. windimpulsen brengen de melodie tot bij de luisteraar-bezoeker. Pronkstuk in de kollektie is het in 1920 gerealizeerde Gaudin-koncertorgel. Van Parijse origine, ontworpen voor een danszaal in Wetteren waar het hoog boven de bar sfeer en frivoliteit uitstraalde. Deze konstruktie verzeilde naderhand bij Burssens en in de jaren zestig verhuisde ze naar Engeland; de eilandbewoner die het kunstwerk per telefoon had besteld wist er geen raad mee en in 1978 ging Arthur Prinsen het orgel terughalen. De kolos is net een Arthur Prinsen bespeelt het bioskooporgel Compton. Op verzoek krijg ie zelfs een tamtamgeluid ten gehore.

De Voorpost | 1985 | | pagina 24