KONINKLIJKE ST.-XAVERIUSTURNGILDE Ifl.ITR UW irPfWlM DUCTAAT OK IA ADI EEN PORTRET VAN «GOUDEN» VOORZITTER JOZEF ARENS KANDIDAAT 0PV0ED(ST)ERS VAN (BIJZONDERE JEUGDZORG) SINT-CAROLUS BLIJVEN VERBAZEN ZWEMLESSEN IN LEBBEKE Turnen. De Zeelse turngilde vierde haar 85-jarig bestaan en daarom werden verschillende leden vereremerkl met het bondsereteken of met nationale orden (gb) mww Liiï iiivvïïï iiüüinni ünnHi De 85' verjaardag van de stichting van de St.-Xaverius- turngilde ging te Zele niet onopgemerkt voorbij. Na een torngala in de turnzalen van de gemeentelijke scholen op zaterdagavond, had er zondag in de raadszaal van het gemeentehuis een akademische zitting plaats. Burgemeester Jozef De Bruy- van de gemeenteschool aan de se beklemtoonde de grote ver- turnkring, diensten van de turnkring en Een speciale attentie voor was er zich van bewust hoe voorzitter Jozef Arens om zijn moeilijk het moet zijn om per- 60 jaar lidmaatschap en gou- manent voor de opleiding en den jubileum als voorzitter, de vorming van zovele jonge Hierbij is het gezegde «een mensen te zorgen. Hij felici- gezonde geest in een gezond teerde de verschillende trai- lichaam» zeker van toepassing, ners om hun belangloze inzet Ook het aandeel van Fré De en het bestuur om zijn organi- Waele plaatste de burgemees- satorisch inzicht. Burgemees- ter in een speciaal daglicht. Hij ter De Bruyne wees ook op de straalde het Zeelse turnen uit inspanningen van het gemeen- naar de Olympische Spelen in tebestuur. dat een helpende Helsinki in 1952. hand uitstak door de verhuring Ondervoorzitter Verbruggen van de nieuwe akkomodaties van de K.V.T. zette de jubile rende vereniging in de bloe metjes door te wijzen op haar volgehouden prestatie ten bate van de lichamelijke opvoeding van de Zeelse bevolking. Na mens het feestkomitee bracht Peter D'Hollander hulde aan de verdienstelijke leden, die ter gelegenheid van het jubi leum een ereteken ontvangen. Voorzitter Jozef Arens, ridder in de Orde van Leopold II; Fre De Waele: gouden medaille in de Kroonorde; Hugo De Pae- pe, André Michiels en Paul De Nil: gouden bondsplakket; Antoine Poppe: bronzen bonds ere-teken. Het herinne- ringsplakket voor tien jaar lid maatschap ging naar: Lucien Carnoy, Filip De Paepe, Dirk De Schrijver, Dirk De Schut ter, Peter D'Haese, Patrick D'Hollander, Peter D'Hollan der, Jan Moens, Glenn Neyt, Bart Plaetinck, Peter Slab- baert, Luc Temmerman, Bart Troch, Peter Troch, Mark Van de Velde, Hendrik Van Hoey, Jozef Christiaens, Marcel Naudts, Filip De Kimpe. De St.-Xaveriusturngilde ontving schriftelijke gelukwensen van Koning Boudewijn voor het 85-jarig bestaan, maar in het bijzonder voor het gouden voorzittersjubileum van Jozef Arens. Historiek De Zeelse turngilde werd in 1900 in de schoot van het St.- Xaveriusgenootschap gesticht. Het was een tegenhanger van de reeds bestaande liberale turnvereniging «Moed en Vol- 1985 is voor de vereniging niet alleen het jaar van 85-jaar werking maar eveneens het jaar waarin de heer Arens 50- jaar voorzitterschap achter de rug heeft. Deze gebeurtenis kunnen wij toch ook niet zomaar laten voorbijgaan en daarom geven wij hier een korte levensloop van de voorzitter, die steeds belangloos en onverdroten de belan gen van de turners en de turnverenigingen heeft behartigd. Jozef Arens werd geboren op 13 maart 1904 als tweede kind in een gezin van zes. Zijn vader woonde eerst in Sint- Niklaas maar werd dan onderwijzer en direkteur van de lagere school in Zele. Jozef Arens is getrouwd (de dag voor de oorlog 9 Mei 1940) en heeft vier kinderen. Na de lagere school in Zele ging hij naar de Broeders Hiëronymieten in Lokeren waar het lager middelbaar net niet voleindigd werd omdat hij werk had als bediende bij de belastingen. Eerst in Antwerpen, dan in Lokeren, Zele, Meerbeke en tenslotte Belsele. In de laatste ge meente was hij ontvanger. Hij is in zijn jeugd lid geweest van verschillende verenigin gen, o.a. de Katholieke Middenstandsjeugd, de Studen- tenbond, de Sint-Michielskring; de Sint-Michielskring was een soort patronage die de jeugd in de oorlog samen bracht, de kinderen opving... Het was eigenlijk toevallig dat de heer Arens bij de turnkring terecht kwam. In 1925 verhuisde de sekretaris van onze kring en de toenmalige voorzitter vroeg hem om te helpen bij de viering van het 25-jarig bestaan van de kring. In hetzelfde jaar werd hij sekretaris. De turnvereni ging kende gedurende haar 85-jarig bestaan slechts 4 voorzitters. De eerste en medestichter Alfons Goossens, opgevolgd door Jules Goossens. Deze werd rond 1930 opgevolgd door de heer Hulpiau (gewezen minister van Volksgezondheid en Senator). De heer Arens bekleedt de funktie van voorzitter sedert 1935. Op bestuurlijk vlak heeft de heer Arens een grote verscheidenheid van funkties gehad, waarvan hij er mo menteel nog enkele uitoefent. Naast de funktie van voorzitter, werd de heer Arens in 1935 ook sekretaris van de Oostvlaamse turngouw. Na de oorlogsjaren werd hij gepromoveerd tot ondervoorzitter van de gouw en deze funktie oefende hij uit tot 1974. Sedert 1950 is hij voorzitter van het gewest Dendermonde. Daardoor is hij nog lid van het gouwbestuur. Van 1948 tot 1976 was hij penningmeester van de Katho lieke Turnfederatie. Verscheidene jaren was hij gouwre- daktielid voor Oost-Vlaanderen voor het bondstijdschrift «Salto». BENO harding», die in 1897 was op gericht. Onder voorzitterschap van Al fons Goossens, sekretaris Re- né De Smedt en penningmees ter Benoit Rubbens gaf de pas opgerichte kring in 1902 een eerste turafeest. Het was een tussenstation naar de organisa tie van Vlaanderens Zesde gouwfeest in 1905. In 1911 maakte Vlug en Vroom een eerste buitenlandse verplaat sing naar Roubaix (Frankrijk). De vereniging kende een be stendige groei, alhoewel de ak- tiviteiten werden afgeremd door de oorlogstijd. In 1928 was er een malaise in de schoot van de klub en de oefenston- den werden tijdelijk stopgezet. In 1931 werd Raf. Hulpiau, die Alfons en Jules Goossens op volgde, de nieuwe voorzitter. De latere minister van Volks gezondheid bleef in funktie tot 1935. Wegens verhuis liet hij de voorzitterszetel over aan Jozef Arens, die reeds sedert 1925 het sekretariaatswerk op knapte. Een hoogtepunt in het 85-jarig bestaan was de viering van het gouden jubileum in 1950 met een bondsfeest waaraan 70 kringen deelnamen. Een sportieve belevenis en stimu lans was ongetwijfeld de deel name van Fré De Waele in 1952 aan de Olympische Spe len m Helsinki. De kring was steeds paraat om mee te werken, te organiseren en deel te nemen aan de natio nale- en bondsfeesten van de K.V.T. en straalde de naam Vlug en Vroom ver over de grenzen uit. Het bleef noch tans haar belangrijkste taak nastreven: de lichamelijke op voeding propageren. De St.- Xaveriusturngilde telt momen- TURNEN HOOGDAG VOOR DE TURNSPORT IN ZELE De Voorpost - 7.6.1985 - 35 Turnen. Het bestuur van de teel nog altijd meer dan 250 leden. Ze geeft aan de Zeelse jeugd een stevige basisoplei ding. Het bestuur De St.-Xaveriusturngilde wordt geleid door de ere-voor- zitters Pastoor-deken J. Van Zeelse turngilde die haar Q5ste Driessche en ere-schepen Louis Walrave, voorzitter- schatbewaarder Jozef Arens, ondervoorzitter Hugo De Pae pe, proost Raf. Vermeulen, materiaalmeester De Kimpe, sekretaris Freddy Massart, be stuursleden Paul De Nil, An dré Michiels, Antoine Poppe. verjaardag viert (gb) André Geens en Peter D'Hol lander. De trainersploeg wordt ge vormd door Hugo De Paepe, A. Coppieters, P. Slabbaert, Patrick D'Hollander, P D'Haese, Ann Anthuenis, Dirk De Schrijver en M. Cop pieters. leden vereremerkl met Turnen. Turngilde Vlug en Vroom vierde zijn 85-jarig jubileum in Zele en werd op het gemeentehuis ontvangen (gb) ZWEMMEN DIWI-SWIMATON Ter gelegenheid van de aktic «Hand in Hand» en in het kader van het sportjaar voor andersvaliden richtte de zwemklub voor andersvalide zwemmers en zwemsters DIWI (Deelnemen is Winnen) een swimaton in. De bedoeling hiervan is dat elke deelnemende ploeg in één uur zoveel mogelijk meter tracht te zwemmen met zoveel mogelijk ploeggenoten. Drieëntwintig ploegen hadden ingeschreven met in totaal 319 zwemmers. Wij hebben gere- nomeerde als volslagen «bak- steenslagzwemmers» aan het werk gezien Deelnemen was winnen en de ze feesthappening werd nog muzikaal opgeluisterd door een gezellige blaaskapel. Sfeer genoeg dus. Winnaars van de ze happening werden de kandi daat opvoed(st)ers van de af deling bijzondere jeugdzorg van Sint-Carolus die in totaal 43 km. 950 m. zwommen. Tweede werd de WZK Water polo met 40 km. 760 m. en derde Kracht en Geduld met 37 km. 425 m. Alhoewel de kandidaat op voedsters hun prestatie niet te hoog willen optillen, gezien «Deelnemen Winnen is» dan hebben zij toch wel een stunt Inderdaad, deze jongelui voel- den zich door de naderende Turnen. Ook de CSC-dames zetten hun beste beentje voor tijdens de demonstratie in Wieze examens te fel gehandikapt om /y> intens mee te werken aan de organisatie van de aktie «Hand in Hand» van de stad. Dan maar een aangekondigde stunt ..JlaÉi uithalen en... hij lukte nog AÏmL ook. Bovendien werd het nog H een felle promotie voor de Dl- #3» WI ploeg en zijn prachtige or- jf. me .0" t- ganisatic. Op zijn beurt kon de j overhandigen aan de aktie Mwt ."-V Hand in Hand zodat het feest WA IhBC Jrvf "tójti jK J en het beoogde doel kompleet ■PJFaI gerealiseerd werd. t J W'''i ÈtjM V, Van solidariteit gesproken. JB JÉ Moeten zulke sportmodellen /MÉ niet meer in de verf gezet wor- «gflH T 1 In het Gemeentelijk zwembad van Lebbeke, Albert I- straat 120, worden er zwemlessen gegeven door een gediplomeerd zwemleraar. Men kan leren zwemmen op maandag-, dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 19.30 u., zowel voor kinderen als volwassenen. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot Vincent De Decker, tel. 052/21.60.71 - 052/21.01.09. Vissen. De Sint-Niklase vissersklub "De Zeesterhuldigde haar kampioenen. Bij de dames is dat Nicole D'Hooghe, bij de heren Georges Keppens en bij de juniores Frank Dullaert Verrebroek. Het nieuwe sportkomplex ziet er zeker niet onaardig uit. Ter gelegenheid van de opening heeft er een feestweekend plaats. (Iv) Zaalvoetbal. Swat Vander Eist, één der vedetten dit weekend in de Schaal Delsin Zaalvoetbal. Raymond Mommens, nog een Lokerse vedette in de Schaal Delsin Zaalvoetbal. Leo Verhulst die aantreedt bij Floris Leb beke kreeg een rode kaart wegens kritiek op de scheids-

De Voorpost | 1985 | | pagina 35